Svestrani CubieBoard

poruka: 21
|
čitano: 4.649
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svestrani CubieBoard".
12 godina
neaktivan
offline
Svestrani CubieBoard

Hmm,dvostruko skuplje single-board rješenje od Raspberry Pi.Kad bi bar neko stavio nekakve bencheve tih singe board računala ba da se konačno vidi koji je najveći bang for your buck.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svestrani CubieBoard
Pa, inije duplo skuplji s obzirom da se radi o uređaju usporedivom s B varijantom ($35) i da ima ugrađeno 4GB memorije (vrijednosti cca $5).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Svestrani CubieBoard

Ne treba zaboraviti i znatno jači SoC (AllWinner A10), koji može vrtiti većinu ARM distribucija Linuxa. RPi ima ARM11 jezgru koja koristi ARMv6 instrukcijski set, dok većina punokrvnih distribucija koristi ARMv7 instrukcijski set.

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
12 godina
neaktivan
offline
Svestrani CubieBoard

Šteta kaj nema u HR to za kupiti (naravno po OK Cijeni)


 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Svestrani CubieBoard

1GB ddr 3 memorije naspram čini mi se 256MB kod PI-ja meni je dovoljna prednost

Da Bog da svi čiteri dobili rak kostiju,tako da ne mogu držati jebeni miš u ruci.Tada će imati barem malo opravdanja za varanje.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Svestrani CubieBoard

Nemojte zaboraviti da kod nas Raspberry Pi u ruke dođe cca 500kuna. Ovo bi moglo biti puno bolje ako će se moći po toj cijeni nabaviti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Svestrani CubieBoard

Ovo je već poprilično zanimljivo. Struju mu može davati USB od TV-a, video izlaz je HDMI, ima IR, a preko USB-a bi se možda mogla i neka multimedijalna tipkovnica upogoniti. (OK, tarem u teoriji - trebalo bi pričekati malo više teh. detalja).

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Svestrani CubieBoard

Ja danas platio Rpi :(

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Svestrani CubieBoard
http://www.soundstream.com/
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Svestrani CubieBoard

raspi je super, ali čak i xbmc "šteka" kod otvaranja aplikacija, tak da ako ljudima nije važna fluidnost, ili mogućnost instalacije više dostupnih distroa linuxa, onda je i raspi dobar...

ali bolje ne biti škrt i nestrpljiv pa kad izađe kupiti ovo... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Svestrani CubieBoard

Radio nešto na Cortex-A8 mašinama (1GHz i 800Mhz), identična količina RAM-a (1GB).

 

Jedna od njih je ova:

http://www.freescale.com/webapp/sps/site/prod_summary.jsp?code=IMX53QSB

 

Za ovu od 800MHz nemam link na model ili proizvođača, no radilo se o nekakvoj industrijskoj ploči, ali je imala VGA i HDMI konektor.

 

Dojmovi:

OK je za nekakvo čačakanje onima koje zanima hardveraj koji nije iz Intela ili AMD-a, a uz to imaju i love za kojom neće previše žaliti ako igračka za koji mjesec završi spakovana natrag u kutiju i krene skupljati prašinu.

Zapravo, OK je za situacije gdje je bitna stvarno mala potrošnja, a sama mašina ne mora biti baš nešto previše brza.

 

Inače potrošnja ove Freescale je ispod 1A na napajanju od 5V, jedino što treba napajanje od 2A jer povuče malo veću struju u jednom dijelu boot-a. To bih očekivao i na ovoj kineskoj iz članka.

 

Izbor OS-a je ograničen (Linux i to je uglavnom to). Usput - više ne želim na nečemu takvom koristiti Gnome, niti pod prijetnjom oružjem.

Ako su PMIC čip i napajanje dobro odrađeni, tada gotovo da i ne treba hladnjak, jer se procesor praktički i ne grije.

OK, u situacijama kada se pokrene film ili nešto slično (3D grafički demo) što opterećuje i CPU i dijelove koji žvaču grafiku razmišljao sam o tome da stavim nekakav mali pasivni hladnjak. Za to je poslužio manji komad aluminija.

 

Subjektivni i totalno neznanstveni dojam brzine rada - hmmmm, otprilike kao nekakav Pentium III. No to se ne odnosi na grafiku, jer ona ovisi o tome koji je kontroler integriran u čip i jesu li dobro napisani driveri, je li onaj tko je slagao OS image za ploču zaboravio dodati i sve potrebne kernel module (ima i toga)...

 

Nakon nabave nečeg takvog pomirite se s time da neće baš sve od software-a raditi out-of-the-box, a neke stvari možda neće biti nikada popravljene (na to se također odnosi onaj komentar iznad o lovi, kutiji i prašini).

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Svestrani CubieBoard

Preorder sam cubie :)

 

Ako neko hoce kupiti 2 sedmice star raspberry pi, 45e, ja placam postarinu.

Danas kada postajem pionir ...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Svestrani CubieBoard
toon kaže...

raspi je super, ali čak i xbmc "šteka" kod otvaranja aplikacija, tak da ako ljudima nije važna fluidnost, ili mogućnost instalacije više dostupnih distroa linuxa, onda je i raspi dobar...

ali bolje ne biti škrt i nestrpljiv pa kad izađe kupiti ovo... 

Ja sam gledao rivjue po netu kazu da je skroz ok, da raspbmc radi ok... zato sam ga i uzeo...

Rvat katolik!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Svestrani CubieBoard
tnakir kaže...
toon kaže...

raspi je super, ali čak i xbmc "šteka" kod otvaranja aplikacija, tak da ako ljudima nije važna fluidnost, ili mogućnost instalacije više dostupnih distroa linuxa, onda je i raspi dobar...

ali bolje ne biti škrt i nestrpljiv pa kad izađe kupiti ovo... 

Ja sam gledao rivjue po netu kazu da je skroz ok, da raspbmc radi ok... zato sam ga i uzeo...

pa radi, samo ne fluidno, to jest mene frustrira da se sve otvara 5-6 sekundi nakon klika...

12 godina
odjavljen
offline
Svestrani CubieBoard

Ovo mi se čini 200x bolje nego RPi-drago mi je sam odustao od RPi-ja.

 

Ma treba još čekati.sad će takvih malih kompova biti cijelo more i cijene će padati.

Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Svestrani CubieBoard
toon kaže...

pa radi, samo ne fluidno, to jest mene frustrira da se sve otvara 5-6 sekundi nakon klika...

Meni xbmc tako radi na C2D 2ghz laptopu sa 4GB rama i 7200 rpm diskom. 

 

@Pranja, ja sam ga taman danas platio preko Altproa hrvatska. Rpi sa napajanjem i dostavom 466 kn. S tim da me samo dostava kostala 75kn.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2012 0:50 (tnakir).
15 godina
protjeran
offline
Re: Svestrani CubieBoard
Djuro von Prekoplotovich kaže...

 

 

Nakon nabave nečeg takvog pomirite se s time da neće baš sve od software-a raditi out-of-the-box, a neke stvari možda neće biti nikada popravljene (na to se također odnosi onaj komentar iznad o lovi, kutiji i prašini).

vidim da si cackao s time... cime si se bavio, sto si pokusao?

 

instalirao bih si gore ubuntu, gui mi ne treba... apachi, mysql, php, svn.... spojio najjeftiniji ssd/dobra sd kartica, backup rijesim sa skriptama i to je to :)

takodjer bih si slozio nas sa wifi routerom npr. tu moze varijanta ddwrt ili custom rjesenje, znaci opet ubuntu npr. bez gui-a

 

moze sve to na x86-atom, al zaista bih sto manju potrosnju i pasivno hladjenje, bez ventilatora.....

 

ak si se necime od ovog bavio i imas koji komentar... hvala :)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Svestrani CubieBoard
TranceMight kaže...

vidim da si cackao s time... cime si se bavio, sto si pokusao?

 

instalirao bih si gore ubuntu, gui mi ne treba... apachi, mysql, php, svn.... spojio najjeftiniji ssd/dobra sd kartica, backup rijesim sa skriptama i to je to :)

takodjer bih si slozio nas sa wifi routerom npr. tu moze varijanta ddwrt ili custom rjesenje, znaci opet ubuntu npr. bez gui-a

 

moze sve to na x86-atom, al zaista bih sto manju potrosnju i pasivno hladjenje, bez ventilatora.....

 

ak si se necime od ovog bavio i imas koji komentar... hvala :)

Imaj na umu da ako nikad nisi imao prije posla s distrosima da će ti trebati dosta vremena prije nego poštelaš Pi.Ja bi ti savjetovao da si na kompu napraviš dual boot Debian(jer ipak je on majka svih distrosa)i dosta ga proučiš.Onda si sto posto spreman za Pi.

Ljudi namaju na umu da Pi nije za svakog kučnog korisnika koji želi gledati HD filmove.To je primarno stvoreno kako bi djeca u školama imala jednostavno i neskupo rješenje gdje će naučiti programirati.To mu je orginalna namjena.Nemojte se začuditi kad ga naručite pa tri dana provedete poštelavajući.

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2012 14:33 (Ikarus01).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Svestrani CubieBoard

Obavezno LXDE varijanta prozorskog upravitelja za linux. Koristim ga od potato debiana prije najmanje 11 godina koji je letio na AMD K-6 II@500 MHz sa 92 MB ram-a. Iako privatno na arm-u vrtim real-time os-e ala VXworks-a ali uz extra gpu sa opencl-om za analizu signala u realtimeu i on-site server za queranje baze al za to je dosta i 56k modem kao veza sa tim on-site serverom. Idealno za fall-back komunikacijski sistem za bespilotne letjelice ili autonomna-auta.

11 godina
offline
Re: Svestrani CubieBoard
TranceMight kaže...

vidim da si cackao s time... cime si se bavio, sto si pokusao?

 

instalirao bih si gore ubuntu, gui mi ne treba... apachi, mysql, php, svn.... spojio najjeftiniji ssd/dobra sd kartica, backup rijesim sa skriptama i to je to :)

takodjer bih si slozio nas sa wifi routerom npr. tu moze varijanta ddwrt ili custom rjesenje, znaci opet ubuntu npr. bez gui-a

 

moze sve to na x86-atom, al zaista bih sto manju potrosnju i pasivno hladjenje, bez ventilatora.....

 

ak si se necime od ovog bavio i imas koji komentar... hvala :)

 

Koristio sam LTIB za izradu te kvazi-distribucije koju sam kasnije koristio.

Stvar je skoro-OK pod uvjetom da je ploča koju koristiš podržana.

Bilo je par situacija u kojima su autori zabrljali oko odabira paketa, ili su strpali neku verziju koja se ruši ili nije patchirana na ispravnu verziju, pa se na taj posao potroši oko 4-5 dana dok se ne dobije nešto što je iskoristivo.

 

Primarno se ne bavim bazama i sličnim, pa ti oko LAMP-a i takvih stvari ne mogu pomoći.

Umjesto Ubuntu servera bih radije izabrao obični Debian.

U zadnje vrijeme dosta vidim da po forumima preporučuju Arch, ali nisam probao raditi s tim.

Imam pametnijeg posla od nainstaliravanja distribucija po kompjuterima.

 

Ako ti ne treba previše CPU snage (pretpostavljam neki mali kućni server), tada pogledaj x86 bazirane ploče na Vortex86 ili ako trebaš nešto malo jače, VIA ima zanimljivih ploča.

Intelove ULV su koliko se sjećam poskupe.

 

Ako misliš raditi sa wireless karticama preko NDIS wrapper-a, tada pripazi na to da to radi jedino na arhitekturama na kojima rade Windows driveri.

A to je x86 platforma. Dakle, na ARM-u takva kemijanja neće raditi.

 

Imao sam ovo ljeto dvije Atom ploče (2 i 1.8GHz), pasivno hlađenje, obje su krepavale kada se temperatura u prostoriji podigla na oko 35 stupnjeva.

U mirnom stanju nakon instalacije OS-a (bez GUI-a), od user aplikacija startan samo "top", matične se griju na skoro 60 stupnjeva.

Dakle, za bilo što zahtjevno ne bih išao bez ventilatora, osim ako prostorija nije klimatizirana.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Svestrani CubieBoard
Danas kada postajem pionir ...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice