Tisuću sekundi antivodika…

poruka: 41
|
čitano: 5.136
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tisuću sekundi antivodika…".
12 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Koja je razlika između materije i antimaterije?

Imaju li ista svojstva?

Isn't it a remarkable coincidence almost everyone has the same religion as their parents? Religions run in families. How does this come about? Trough childhood indoctrination. -Richard Dawkins
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Ma to ti je ono + i -, tok se spoje izgubiš materjiu(masu) i dobiješ eneriju. Nikakvo različitost osim što su zrcaljeni.

Ma znate kaj...3.14.
 
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Najjednstavnije je reći da je materija građena od atoma sa pozitivnim jezgrama oko kojih kruže negativni elektroni, dok se antimaterija sastoji od negativnih jezgara oko kojih kruže pozitivne čestice koje se zovu pozitroni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2012 21:10 (formula1live).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
formula1live kaže...

Najjednstavnije je reći da je materija građena od atoma sa pozitivnim jezgrama oko kojih kruže negativni elektroni, dok se antimaterija sastoji od negativnih jezgara oko kojih kruže pozitivne čestice koje se zovu pozitroni.

Ma to znam, samo me zanimaju svojstva..

Isn't it a remarkable coincidence almost everyone has the same religion as their parents? Religions run in families. How does this come about? Trough childhood indoctrination. -Richard Dawkins
15 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

ma ja oću već više taj pogon, obećavaju mi ga desetljećima.

 

Inače, kako će space brodovi letjeti velikim brzinama naletući na asteroide, čestice svemirske prašine i slično smeće koje se Murphy postarao rasuti unaokolo?

 

Baš bih za vijeka volio vidjeti da smo krenuli u ekspedicije tamo daleko...

 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Dobra vijest,uskoro čemo svi imati burence antivodika za osobne potrebe.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Sekunda je super, aj bar je nekome obračunska jedinica sek.

http://www.iskoristi-poticaje.com
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
diablo2211 kaže...

ma ja oću već više taj pogon, obećavaju mi ga desetljećima.

 

Inače, kako će space brodovi letjeti velikim brzinama naletući na asteroide, čestice svemirske prašine i slično smeće koje se Murphy postarao rasuti unaokolo?

 

Baš bih za vijeka volio vidjeti da smo krenuli u ekspedicije tamo daleko...

Pa imati će deflektore {#}

14 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Možda za 100 godina ovo postane izvor tzv. free energya.

Jel netko zna pod ojim uvjetima nešto postaje antimaterija ?

 

 

PS.

negdje sam čuo da u koliziji materije i antimaterije postoji latentna mogučnost nastanka tzv. crne rupe, e sada ne držim da je to točno, nego samo kažem da sam čuo.

 

 

 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...

 

PS.

negdje sam čuo da u koliziji materije i antimaterije postoji latentna mogučnost nastanka tzv. crne rupe, e sada ne držim da je to točno, nego samo kažem da sam čuo.

 

 

Koliko je meni poznato crne rupe su sačinjene od materije. Dok pri koliziji materija antimaterija oslobađa se čista energija i sva materija se uništava. Na vedriju stranu ovo mi izgleda kao mini warp jezgra.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...

Možda za 100 godina ovo postane izvor tzv. free energya.

Jel netko zna pod ojim uvjetima nešto postaje antimaterija ?

 

 

PS.

negdje sam čuo da u koliziji materije i antimaterije postoji latentna mogučnost nastanka tzv. crne rupe, e sada ne držim da je to točno, nego samo kažem da sam čuo.

 

 

Dok u ubrzivaču sudaraju čestiće izađe van sve i svašta, a u tom „smeću“ se i nađe nešto antimaterije, pa tu antimateriju šalju u prsten za čuvanje(veliki magnet koji sve to skupa vrti da se ne dodiruju s materijom i dok je skupe dosta onda se igraju s tim dalje.

Krivo si čuo. To je bilo ono nešto dok su pokretali LHC pa se vrtilo po televiziji.... Kod „dodira“ onda anihiliraju(ponište se) i ostave samo energiju (efikasnost 100%), a kod sudara (s nekom brzinom, većem masom tj. energijom(E=mc^2)) onde se stvaraju nove čestice da kompenziraju taj višak enrgije.

I da, Crna rupa je nebesko tijelo s tolikom gustoćom da privlači svaku česticu, pa ni sama svijetlost ne moža pobijeći. Ali pošto gravitacija slabi s udaljenošću ne "Usišu nas sve"... Kako je kolega gore rekao, sačinjee su od materije tj. od zvijezda koje su se urušile same u sebe (nisu eksplodirale u super nove)

Ma znate kaj...3.14.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2012 22:06 (bobica257).
14 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

Čemu se veselite? Svaka takava tehnologija se razvija i svoju primjenu najviše doživljava u vojnim svrhama. Antimaterijska bomba bi bilo oružje kakvo si nemožemo ni zamisliti, nuklearna bomba je goli k****. Za proizvodnju energije treba tražiti sigurne tehnologije, svima dostupne.

http://beterz.com/?Referer=179629
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…

A kakavo je to antimaterijska bomba? Nisam još čuo za to... To bi trebalo šta raditi?

Ma znate kaj...3.14.
12 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…
Kao prvo sigurne
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
Quiem kaže...
woodgamesfx kaže...

 

PS.

negdje sam čuo da u koliziji materije i antimaterije postoji latentna mogučnost nastanka tzv. crne rupe, e sada ne držim da je to točno, nego samo kažem da sam čuo.

 

 

Koliko je meni poznato crne rupe su sačinjene od materije. Dok pri koliziji materija antimaterija oslobađa se čista energija i sva materija se uništava. Na vedriju stranu ovo mi izgleda kao mini warp jezgra.

 

U biti da, naime prema astrofizici crne rupe mnastaju od zvijezda točnije urušavanjem neutronskih zvijezda, točnije materije koja ostane nakon "izgaranja" zvijezde.

 

bobica257 kaže...

 

 

Dok u ubrzivaču sudaraju čestiće izađe van sve i svašta, a u tom „smeću“ se i nađe nešto antimaterije, pa tu antimateriju šalju u prsten za čuvanje(veliki magnet koji sve to skupa vrti da se ne dodiruju s materijom i dok je skupe dosta onda se igraju s tim dalje.

Krivo si čuo. To je bilo ono nešto dok su pokretali LHC pa se vrtilo po televiziji.... Kod „dodira“ onda anihiliraju(ponište se) i ostave samo energiju (efikasnost 100%), a kod sudara (s nekom brzinom, većem masom tj. energijom(E=mc^2)) onde se stvaraju nove čestice da kompenziraju taj višak enrgije.

I da, Crna rupa je nebesko tijelo s tolikom gustoćom da privlači svaku česticu, pa ni sama svijetlost ne moža pobijeći. Ali pošto gravitacija slabi s udaljenošću ne "Usišu nas sve"... Kako je kolega gore rekao, sačinjee su od materije tj. od zvijezda koje su se urušile same u sebe (nisu eksplodirale u super nove)

 

Jel to neki oblik eletromagnetske difuzije ?

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
bobica257 kaže...

A kakavo je to antimaterijska bomba? Nisam još čuo za to... To bi trebalo šta raditi?

Znaći, ako bi uspjeli stabilno zadržati u nekom "spremniku" antimateriju i onda po potrebi otpustiti polje koje ju drži došlo bi do sudara antimaterije i materije i oslobađanje ogromne energije.

http://beterz.com/?Referer=179629
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
gadget kaže...
bobica257 kaže...

A kakavo je to antimaterijska bomba? Nisam još čuo za to... To bi trebalo šta raditi?

Znaći, ako bi uspjeli stabilno zadržati u nekom "spremniku" antimateriju i onda po potrebi otpustiti polje koje ju drži došlo bi do sudara antimaterije i materije i oslobađanje ogromne energije.

 

Ja se nadam da kada ljudi praktično ovladaju znanjem i tehnologijom da mogu tako nešto i napraviti neće to isto koristiti kao "super bombu".

14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
bobica257 kaže...
 A kod sudara (s nekom brzinom, većem masom tj. energijom(E=mc^2)) onde se stvaraju nove čestice da kompenziraju taj višak enrgije.

 

Ja sam bio pod dojmom da u LHC sudaraju dvije trake protona i da zbog velike brzine ( blizu C ) se protoni raspadaju na elementarne čestice, nešto kao cjepanje atoma. Možeš li pojasnit ili dati link koji objašnjava stvaranje novih čestica kao kompenzaciju za višak energije?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...

Možda za 100 godina ovo postane izvor tzv. free energya.

Jel netko zna pod ojim uvjetima nešto postaje antimaterija ?

...

Pozitroni recimo prirodno nastaju beta+ raspadom radioaktivnih izotopa.

 

Anticestice se mogu proizvesti i kod dovoljno visokih temperatura. U pocetku kad je Svemir bio uzasno gust i vruc, tijekom bariogeneze materija i antimaterija su stalno nastajale i ponistavale se.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
13 godina
neaktivan
offline
Tisuću sekundi antivodika…

O antimateriji sam čuo iz igre supreme ruler 2020...čak su i u okvirima objašnjavali šta je to...

 

Nego hoće li mi netko detaljnije objasniti što je to "tamna tvar"?

 

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...
gadget kaže...
bobica257 kaže...

A kakavo je to antimaterijska bomba? Nisam još čuo za to... To bi trebalo šta raditi?

Znaći, ako bi uspjeli stabilno zadržati u nekom "spremniku" antimateriju i onda po potrebi otpustiti polje koje ju drži došlo bi do sudara antimaterije i materije i oslobađanje ogromne energije.

 

Ja se nadam da kada ljudi praktično ovladaju znanjem i tehnologijom da mogu tako nešto i napraviti neće to isto koristiti kao "super bombu".

I ja se nadam, ali se uvjek iznova razočaram u "ljude". Gledao sam neki film gdje je su baš govorili, kada bi se sva materija od koje je sagrađeno jedno stablo pretvorila u energiju tada bi se cijeli SAD mogao napajati nekoliko godina ili desetljeća.

http://beterz.com/?Referer=179629
14 godina
odjavljen
offline
Tisuću sekundi antivodika…

http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-3331-tkivo-svemira

http://www.profil.hr/knjiga/u-potrazi-za-konacnom-teorijom/652/ <= pogled na tematiku kroz oči teoretičara

http://www.profil.hr/knjiga/bozja-cestica/676/ <= pogled na temetiku kroz oči eksperimentatora.

Ova zadnja je vjerojatno i njabolja za početak s tim stvarima, ja sma počel Kvanta teorija za početnike (strip knjiga par desetaka stranica, Uvod Uvoda). To je par knjiga o tome, ja sam ih pročital pa mogu preporučiti.

Tamna tvar je ono što fali u masi galaksija. Prema izračunima je dobiva manja masa od izmjerene (crvenim pomakom, i izobločenjem svijetla zbog gravitacije) pa su morali izmisliti nešto da popune tu prazninu. Tamna tvar.

Linkove na netu nemam, jer mi je draže čitati o tome „u rukama“... Ali mislim da google ipak zna nešto...

Ma znate kaj...3.14.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2012 22:25 (bobica257).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
1domagoj1 kaže...

Pozitroni recimo prirodno nastaju beta+ raspadom radioaktivnih izotopa.

 

Anticestice se mogu proizvesti i kod dovoljno visokih temperatura. U pocetku kad je Svemir bio uzasno gust i vruc, tijekom bariogeneze materija i antimaterija su stalno nastajale i ponistavale se.

 

Kako doazati to, mislim , o samom početku svemira , da bismo bilo što mogli promatrati do mora doprijet do nas, bilo kao svijetlost ili val, onda isto to provjeravati kroz elektromagnetske spektre , ne kažem da nije moguče.

U svakom slučaju impresivna stvar, mada možda malo opasna za naš stupanj razvoja, recimo , ja bih prije bio zadovojan da recimo za početak ovladamo fuzijom, pa tako napravimo čisti izvor energije, barem nešto konkretno za početak.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...
...

U svakom slučaju impresivna stvar, mada možda malo opasna za naš stupanj razvoja, recimo , ja bih prije bio zadovojan da recimo za početak ovladamo fuzijom, pa tako napravimo čisti izvor energije, barem nešto konkretno za početak.

Radi se i na tome.

JET

ITER

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...
1domagoj1 kaže...

Pozitroni recimo prirodno nastaju beta+ raspadom radioaktivnih izotopa.

 

Anticestice se mogu proizvesti i kod dovoljno visokih temperatura. U pocetku kad je Svemir bio uzasno gust i vruc, tijekom bariogeneze materija i antimaterija su stalno nastajale i ponistavale se.

 

Kako doazati to, mislim , o samom početku svemira , da bismo bilo što mogli promatrati do mora doprijet do nas, bilo kao svijetlost ili val, onda isto to provjeravati kroz elektromagnetske spektre , ne kažem da nije moguče.

U svakom slučaju impresivna stvar, mada možda malo opasna za naš stupanj razvoja, recimo , ja bih prije bio zadovojan da recimo za početak ovladamo fuzijom, pa tako napravimo čisti izvor energije, barem nešto konkretno za početak.

 

Hm, postoji pozadnisko zračnje svemira koje je zbog doplerovog efekta promijenilo frenkveniciju Početna „svijetlost“  velikog praska je sada u mikrovalovima. COBE satelit je to nešto mjerio, ali neznam ako se iz toga može neki zaključak izvući.

Moj je stav da svaka država odvoji pola iznosa kolki daju u vonji program u fuziju za par godina bi imali čistu energiju u svakom kučanstvu, auto, mikrovalnoj...

Ma znate kaj...3.14.
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2012 22:32 (bobica257).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
1domagoj1 kaže...
woodgamesfx kaže...
...

U svakom slučaju impresivna stvar, mada možda malo opasna za naš stupanj razvoja, recimo , ja bih prije bio zadovojan da recimo za početak ovladamo fuzijom, pa tako napravimo čisti izvor energije, barem nešto konkretno za početak.

Radi se i na tome.

JET

ITER

 

Jesu li uspjeli u praksi ,barem laboratorijski,  stvoriti fuziju ?

Sječam se da se nešto pričalo o hladnoj fuziji, ali to je ispao fijasko točnije pokazao  se eksperiment netočan.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...

Jesu li uspjeli u praksi ,barem laboratorijski,  stvoriti fuziju ?

Sječam se da se nešto pričalo o hladnoj fuziji, ali to je ispao fijasko točnije pokazao  se eksperiment netočan.

Naravno, procitaj si o JET-u. Mozes i ovo.

 

As of July 2010, the largest experiment by means of magnetic confinement has been the Joint European Torus (JET). In 1997, JET produced a peak of 16.1 megawatts (21,600 hp) of fusion power (65% of input power), with fusion power of over 10 MW (13,000 hp) sustained for over 0.5 sec.

 

Ovdje se govori o fuziji, ne hladnoj fuziji, dakle o vrlo visokim temperaturama, cca 100 milijuna Kelvina pa i vise. Hladna fuzija (fuzija na (relativno) niskim temperaturama) nije eksperimentalno potvrdena. Navodno su uspjeli negdje, nekad, ali nisu uspjeli ponoviti eksperiment, dakle - fail.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
bobica257 kaže...

http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-3331-tkivo-svemira

http://www.profil.hr/knjiga/u-potrazi-za-konacnom-teorijom/652/ <= pogled na tematiku kroz oči teoretičara

http://www.profil.hr/knjiga/bozja-cestica/676/ <= pogled na temetiku kroz oči eksperimentatora.

Ova zadnja je vjerojatno i njabolja za početak s tim stvarima, ja sma počel Kvanta teorija za početnike (strip knjiga par desetaka stranica, Uvod Uvoda). To je par knjiga o tome, ja sam ih pročital pa mogu preporučiti.

 

Na faksu sam slušao nešto malo o kvantnoj teoriji pa se s vremena na vrijeme hranim informacijama na netu da ostanem u toku. Ali jednom kad uhvatim vremena ću malo dublje ući u materiju. Pun intended! :)

15 godina
offline
Tisuću sekundi antivodika…

evo malo vise o tome:

klik

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Tisuću sekundi antivodika…
woodgamesfx kaže...

Možda za 100 godina ovo postane izvor tzv. free energya.

 

Ne može "ovo" postati nikakv izvor energije (ne znam što ti znači ti točno znači to "free") nego nešto slično kada malo bolje ovladamo Svemirom.

 

Naime za proizvesti određenu količinu antimetarije u akceleratoru čestica potrebno je uložiti više energije nego li je moguće dobiti njenom anihilacijom sa materijom.

 

Zato se i u ovim najvećim akceleratorima čestica proizvodi po "nekoliko atoma" a ne nekoliko kg :rotfl: U tih par atoma nije pohranjena neka naročito velika energija (veća je potrošena za njihovo stvaranje) i ako želimo stvoriti veću količinu antimeterije za neke druge potrebe (energetske očito otapdaju prirodom stvari :P) trebat će nam ogromna količina energije (tj. godine i godine rada ovakvog akcelaratora čestica za proizvesti par grama antimaterije, a za sada je niti nije moguće čuvati više od tih par minuta...)

 

Za nekakav antiamterijski pogon na Zemlji očito nikada nećemo moći proizvesti dovoljno antimeterije (nema smisla obzirom koliko je za to potrebno energije) ali bi se moglo proizvesti dovoljno za nekakavu antimeterijski kataliziranu nuklearnu propulziju (http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter_catalyzed_nuclear_pulse_propulsion) gdje je potrebno svega par grama anitmaterije.

 

Jedini način kako antimeteriju iskoristiti za dobivanje korisne energije ili za neki ozbiljniji antimeterijski pogon ili masovniju primjenu u jednoj dalekoj budućnosti antimeterijski kataliziranog nuklearnog pogona je negdje u Svemiru pronaći i skupiti slobodnu antimateriju.

 

Dakle nije moguće dobiti novu neto energiju proizvodnjom antimeterije pa potom anihialcijom, nego je potrebno naći gotovu antimeteriju u Svemiru i onda vršiti anihilaciju sa materijom.

 

Sad je samo pitanje gdje i kako u Svemiru skupiti neke zanimljive količine antimaterije. 

 

Ako se radi o dalekom Svemiru moguće je zamisliti ovakav sijed događaja:

1. na Zemlji proizvesti manju količinu antimaterije za nekakav antimaterijski katalizrani nuklearni pogon

2. tim pogonom otisnuti se u daleki Svemir gdje skupiti u te neke "magnetske spremnike" veće količine prirodne antimaterije

3. dobivenu antimateriju koristiti dalje za dobivanje energije ili neki ozbiljniji antimaterijski pogon

 

Najbolje bi pak bilo da se može neke solidne količine skupiti i već negdje bliže Zemlji. Možda čak i može. Sunčevim sustavom "lete" čestice antimaterije, naše magnetsko polje ih privlači i oko Zemlje neprestano kruži određena veća gustoća antičestica nego u slobodnom Svemiru dok se ne anihiliraju sa česticama materije u atmosfoeri... možda je moguće postaviti nekakve "kolektore" nešto izvan naše atmosfere i tamo skupljati privučene čestice. To bi jednom lako mogao postati praktičan i jeftiniji način za dobivanje antimeterije nego li je ovo u akceleratorima.

 

Neka veća postrojenja te vrste iznad orbita većih planeta Sunčevego sustava bi vjerojatno mogla kroz godine rada skupiti i značajnije količine prirodne antimaterije. Recimo kada uspijemo izgaditi takvo što, i postaviti u orbitu Jupitera i/ili Saturna... pa da to godinama skuplja antimetariju u tako dobro razvijene magnetske spremnike u kojima se to može neograničeno dugo čuvati... imali bismo nešto u tom pravcu. Jednom će razvojem tehnologije to vjerojatno biti moguće na komercijalno isplativ način, tj. netko će htjeti uložiti u takav novi izvor energije i nećemo se morati brinuti o tome da bi nam energije ponestalo na Zemlji, da bi bila nezamislivo preskupa i sl., jednom će i ovakve stvari vjerojatno biti razumo teške/skupe.

 

Ja nekako imam osjećaj da će prije postati i foto-solarna energija dovoljno efikasna za generirati veće količine i relativno jeftine energije, ali tko zna... budemo vidjeli. Ako ne za proizvodnju električne energije sigurno će nam to trebati za svemirska putovanja jer je to način kako postići neke veće brzine svemirskih letjelica (mada tu treba riješiti još bezbroj drugih problema, npr. i te male količine slobodnih čestica u sveimiru bi pri određenim većim brzinama bile dovoljne za uništiti letjelicu napravljenu od bilo kakvih nama poznatih materijala... vjerojatno će trebati tu nekakv magnetski, "energetski" štiti, ono baš kao u Star Trek :rotfl: i tak, puno problemčića... a sve to: za brzine manje od brzine svjetlosti i naravno letjelice bez ljudske posade. Ljudska posada je opet problem za sebe, kako osigurati umjetnu gravitaciju, poništiti prilikom akcelaracije tu silu da ne smrska ljude u palačinku i sl. A onda je svemu opet ograničenje brzina svjetlosti... koje nam opet otežava bilo kakva zanimljiva putovanja u dalji Svemir... a da li će to znanost kada uspjeti nekako "zaobići", nešto u stilu Star Trek... to nitko ne zna, možda ćemo zaista biti osuđeni vječno na brzine ispod c, to zvuči baš tužno :(, naime: i Stephen Hawking se slaže da ljudi ako žele dugoročno preživjeti moraju kolonizirati druge planete, a pitaj Boga kako ćemo naći nastanjiv planet i kolonizirati ga ako imamo tako spore letjelice...)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice