Tržište PC-a u slobodnom padu

poruka: 55
|
čitano: 8.877
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tržište PC-a u slobodnom padu".
12 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Kupio sam cijelu PC kantu ovih dana. I trgovac me zbilja je držao ko malo vode na dlanu. Doduše ipak je više bila riječ o ljubaeznom osoblju privatnog obrta, nego o egzistencijalnim strahovima cijele branše..

You are in a dark musty temple. The shadows seem to play tricks with your eyes and you can hear the faint sound of movement.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Pa meni stvarno nešto nije jasno. Znači PC je definitivno mrtav valjda? Onda se ista logika može primjeniti na stanove, automobile, strojeve, .... Ili su ta tržišta ipak u konstantnom rastu,

samo sam ja valjda prespavao krizu u nekoj pećini.... Pa šta su ti analitičari očekivali? 50% svjetskog stanovništva nema lako dostupnu pitku vodu. Realna tržišna populacija za (kupovinu) novih računala je 30-40% svjetskog stanovništva. Trajnost računala je >5 godina. Nekada si morao zamijeniti nakon 2. Hrpa računala se donira u nerazvijene krajeve i zemlje.

Koliko stotina miliona novih računala se proda svake godine? Ono što je konačno zaustavljeno i promijenilo pravac je RAST tržišta. Rast znači da ćete svake iduće godine prodati x % više nego ove. Zamislite da su PC-i kao kruh. Može li naprimjer tržište kruha u HR rasti svake godine na jednak ili manji broj stanovnika (ne računajući turiste)??? Znači ako ne, onda je odjednom kruh mrtav. I sada treba jesti kolače. Znamo kako su takvi vicmaheri u povijesti završavali...

 

 
38 4 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
a mozda ljudi vise kupuju po komponentama
treba vidit prodajne rezultate firma koje proizvode komponente

al s druge strane, pc stagnira
napredak u zadnjih par godina je slabasan, pogotovo za prosjecnog korisnika
10 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Da moram birat između svoga tableta i PC, tablet bi se sam izbacio iz moje kuće. 

 
30 1 hvala 0
15 godina
online
Tržište PC-a u slobodnom padu

pa,prosječnom korisniku niti ne treba nekakav super-sonic napredak u razvoju PC-a kao platforme.

 

ja se smatram upravo takvim korisnikom. multimedija,gaming,internet.ova kanta koju imam mi je i više nego dovoljna za sve to.

 

još uvijek se solidno drži (vjerovali ili ne),ne igram nekakve super zahtjevne igre niti patim na max setting.

 

za moje potrebe dosta,a kupit ću komponente kad za to bude potrebe.

 

sigurno neću kupovat računalo svakih par mjeseci  samo da podržim proizvodjače hardware-a !

Tigar Krezumica
Moj PC  
4 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
apoteka kaže...
a mozda ljudi vise kupuju po komponentama
treba vidit prodajne rezultate firma koje proizvode komponente

al s druge strane, pc stagnira
napredak u zadnjih par godina je slabasan, pogotovo za prosjecnog korisnika

 

Da, to si dobro primjetio. Barem u HR ako kupiš neku komponentu do 3.000 kn, onda nije uvijek nužno da amortiziraš nego pišeš kao trošak... I nigdje nisam vidio neku suvislu analizu koliko se u svijetu računala još proda "nesastavljeno". U međuvremenu imamo "konzole", "tablete", "pametne telefone" i uz sve to se svake godine proda skoro jednak broj računala. Ja još uvijek uz ostalo koristim i xeone iz 2002 godine (12 godina !!!!!!!!!!!!!) i nažalost nemaju x64 instrukcije - a što se brzine tiče - JOŠ UVIJEK SU DOVOLJNO BRZI.... Pa mene iskreno čudi da taj "pad" prodaje nije i jači. To što koristim tablet i pametni telefon me neće spriječiti da uzmem novi PC. Jedino (za jedan) dio igrača je konzola dovoljna i nije im potreban PC. To su dakle sve dopune a ne trajna zamjena. Prema tome PC je "mrtav". Živio PC. {#}.

15 godina
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
Cognitor kaže...

* * * Trajnost računala je >5 godina. Nekada si morao zamijeniti nakon 2. * * *

 

Tačno tako. Moj PC je star baš oko 5 godina (Athlon 64 X2 5000+ i 2GB RAM-a + ATI HD 4670) i vrti Windowse 8 kao gljivu ludaru. Još malo memorije mi samo treba, jer mi ništa ne uspori računar kao držanje par sati (ili dana) Chrome na 15-tak+ tabova.

Da kupujem novo računalo, definitivno bi bio tablet i to vodootproran (a zna se koji je) za ljetne praznike.

 

A plus da i ne govorim za nezahtjevne korisnike. U BIH možete za 300 kuna kupiti Celeron sa dvije jezgre koji kuca na 2,4 Ghz sa 2 GB RAM-a i takav bez problema vrti Windows 7 i nekim čudom CPU ne podržava neku tehnologiju potrebnu za Windowse 8, a da mogu Windowsi 8 još bi brže radio i još veća ušteda energije. Također viđam još nezahtjevnije korsnike (čitaj: maloljetnice koje samo žele da im radi Facebook i Youtube) takvi kupuju Pentium 4 sa 512 MB RAM-a za 100 kuna. I ja im 'štelujem' XP da sve na njemu radi kao podmazano.

 

I nitko od tih  korisnika ne želi novo računalo, skoro svi žele novi Smarphone (koji je također postao i računalo, samo ga spojite na vanjski LCD) i novi Tablet.

 

DarthRisbo kaže...

Da moram birat između svoga tableta i PC, tablet bi se sam izbacio iz moje kuće. 

Da. ako moraš birati. A da imaš samo PC i trebaš neki novi gadget kupiti pitao bih te ja da li bi to bio Tablet ili kompletna nova konfiguracija.

 

l.p. svima 

Because anything Korea does, Japan does it better.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2013 12:32 (Envy).
16 godina
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Osim krize, problem za PC industriju je što nema potrebe mjenjati PC često kao prije.

Imam PC star 4 godine, i7 4 core, 12GB rama i nema ni najmanje potrebe kupovati novi.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Taj PC pokusavaju pokopati vec godinama. E pa sretno im bilo {#}

Moj PC  
18 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
Envy kaže...
DarthRisbo kaže...

Da moram birat između svoga tableta i PC, tablet bi se sam izbacio iz moje kuće. 

Da. ako moraš birati. A da imaš samo PC i trebaš neki novi gadget kupiti pitao bih te ja da li bi to bio Tablet ili kompletna nova konfiguracija.

 

l.p. svima 

 

Tako sam i završio s tabletom, tražio sam gadget, ali sam i mislio da je stvar korisnija nego što je, sad bi mi bilo draže da sam te novce utrpo u novu grafičku.

11 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

A sto je sa cijenama?Hoce li biti ikakvog drasticnog pada?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
Cognitor kaže...

Pa meni stvarno nešto nije jasno. Znači PC je definitivno mrtav valjda? Onda se ista logika može primjeniti na stanove, automobile, strojeve, .... Ili su ta tržišta ipak u konstantnom rastu,

samo sam ja valjda prespavao krizu u nekoj pećini.... Pa šta su ti analitičari očekivali? 50% svjetskog stanovništva nema lako dostupnu pitku vodu. Realna tržišna populacija za (kupovinu) novih računala je 30-40% svjetskog stanovništva. Trajnost računala je >5 godina. Nekada si morao zamijeniti nakon 2. Hrpa računala se donira u nerazvijene krajeve i zemlje.

Koliko stotina miliona novih računala se proda svake godine? Ono što je konačno zaustavljeno i promijenilo pravac je RAST tržišta. Rast znači da ćete svake iduće godine prodati x % više nego ove. Zamislite da su PC-i kao kruh. Može li naprimjer tržište kruha u HR rasti svake godine na jednak ili manji broj stanovnika (ne računajući turiste)??? Znači ako ne, onda je odjednom kruh mrtav. I sada treba jesti kolače. Znamo kako su takvi vicmaheri u povijesti završavali...

 

Ti tu opako mjesas neke stvari. Prvo, svjetsko trziste prirodno raste jer raste i populacija, tako da je - globalno - realno ocekivati i rast potraznje za stvarima za osobnu upotrebu. I da, globalno trziste automobila i strojeva je u stalnom porastu (http://www.gbm.scotiabank.com/English/bns_econ/bns_auto.pdf), sto ne znaci da nema pojedinih regija gdje je u padu. Drugo i puno bitnije, kapitalizam nije altruizam i svaki oblik poslovanja kojem se smanjuje volumen i koji vise ne donosi profit smatra se mrtvim. U takve poslove vise nitko ne ulaze sto dovodi do jos brzeg pada i tako dok potpuno ne propadnu. Umjesto investiranja u mrtve konje, investitori se okrecu onim poslovima koji rastu i donose profit - danas su to pametni telefoni i tableti, sutra tko zna sto. U kontekstu BCG matrice (https://en.wikipedia.org/wiki/Growth-share_matrix), PCi su bili cash-cow IT industrije proteklih 20-30 godina i sada polako ali sigurno postaju "dogs" dok tableti i pametni telefoni od "stars"-a postaju novi cash cow.

 

O razlozima kako i zasto je to toga doslo moglo bi se dugo razglabati, ali jedan od glavnih krivaca je definitivno Wintel (Intel+MS) kombinacija koja je predugo pocivala na lovorikama i ubirala lovu od jednih te istih use case-ove (Windows + Office) zanemarujuci inovaciju sto je dovelo do onoga sto si napisao i sto sam gore podebljao - danas skoro nitko vise ne treba novi PC jer sve sto mu treba moze i sa 5 godina starim. I onda im se "desio" Apple sa svojim iPhone-om i iPadom kojima su se prvo smijali, da bi dvije godine kasnije histericno i u panici ulagali milijarde ne bi li ih kopirali i pokupili barem mrvice sa stola. Ima sigurno i jos 100 drugih razloga. Da se razumijemo, PCi nece jos jako dugo potpuno nestati, samo sto vise nece biti masovna industrija nego poslovna nisa za pojedince kojima bas trebaju i koji ce ih biti spremni platiti. Otprilike kao i gramofoni i gramofonske ploce - nisu nestali, ali se danas vise ne proizvode niti jeftinjak gramofoni niti jeftino producirane ploce nego samo maloserijski high-end uredjaji i masivne, debele ploce za tzv. "audiofile" koje se prodaju po malim specijaliziranim ducanima po zabitim ulicama Londona i slicno.

12 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

I zašto onda nema pada cijena? Svake godine grafičke kartice kreću od sve veće početne cijene. Jedino amd-ova procesorska linija predstavlja privlačan bang for the buck.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
RobertS kaže...
Cognitor kaže...

Pa meni stvarno nešto nije jasno. Znači PC je definitivno mrtav valjda? Onda se ista logika može primjeniti na stanove, automobile, strojeve, .... Ili su ta tržišta ipak u konstantnom rastu,

samo sam ja valjda prespavao krizu u nekoj pećini.... Pa šta su ti analitičari očekivali? 50% svjetskog stanovništva nema lako dostupnu pitku vodu. Realna tržišna populacija za (kupovinu) novih računala je 30-40% svjetskog stanovništva. Trajnost računala je >5 godina. Nekada si morao zamijeniti nakon 2. Hrpa računala se donira u nerazvijene krajeve i zemlje.

Koliko stotina miliona novih računala se proda svake godine? Ono što je konačno zaustavljeno i promijenilo pravac je RAST tržišta. Rast znači da ćete svake iduće godine prodati x % više nego ove. Zamislite da su PC-i kao kruh. Može li naprimjer tržište kruha u HR rasti svake godine na jednak ili manji broj stanovnika (ne računajući turiste)??? Znači ako ne, onda je odjednom kruh mrtav. I sada treba jesti kolače. Znamo kako su takvi vicmaheri u povijesti završavali...

 

Ti tu opako mjesas neke stvari. Prvo, svjetsko trziste prirodno raste jer raste i populacija, tako da je - globalno - realno ocekivati i rast potraznje za stvarima za osobnu upotrebu. I da, globalno trziste automobila i strojeva je u stalnom porastu (http://www.gbm.scotiabank.com/English/bns_econ/bns_auto.pdf), sto ne znaci da nema pojedinih regija gdje je u padu. Drugo i puno bitnije, kapitalizam nije altruizam i svaki oblik poslovanja kojem se smanjuje volumen i koji vise ne donosi profit smatra se mrtvim. U takve poslove vise nitko ne ulaze sto dovodi do jos brzeg pada i tako dok potpuno ne propadnu. Umjesto investiranja u mrtve konje, investitori se okrecu onim poslovima koji rastu i donose profit - danas su to pametni telefoni i tableti, sutra tko zna sto. U kontekstu BCG matrice (https://en.wikipedia.org/wiki/Growth-share_matrix), PCi su bili cash-cow IT industrije proteklih 20-30 godina i sada polako ali sigurno postaju "dogs" dok tableti i pametni telefoni od "stars"-a postaju novi cash cow.

 

O razlozima kako i zasto je to toga doslo moglo bi se dugo razglabati, ali jedan od glavnih krivaca je definitivno Wintel (Intel+MS) kombinacija koja je predugo pocivala na lovorikama i ubirala lovu od jednih te istih use case-ove (Windows + Office) zanemarujuci inovaciju sto je dovelo do onoga sto si napisao i sto sam gore podebljao - danas skoro nitko vise ne treba novi PC jer sve sto mu treba moze i sa 5 godina starim. I onda im se "desio" Apple sa svojim iPhone-om i iPadom kojima su se prvo smijali, da bi dvije godine kasnije histericno i u panici ulagali milijarde ne bi li ih kopirali i pokupili barem mrvice sa stola. Ima sigurno i jos 100 drugih razloga. Da se razumijemo, PCi nece jos jako dugo potpuno nestati, samo sto vise nece biti masovna industrija nego poslovna nisa za pojedince kojima bas trebaju i koji ce ih biti spremni platiti. Otprilike kao i gramofoni i gramofonske ploce - nisu nestali, ali se danas vise ne proizvode niti jeftinjak gramofoni niti jeftino producirane ploce nego samo maloserijski high-end uredjaji i masivne, debele ploce za tzv. "audiofile" koje se prodaju po malim specijaliziranim ducanima po zabitim ulicama Londona i slicno.

 

Bojim se da pretjeruješ. PC nije vintage tehnologija. Što se tiče kapitala i investicija u "novo" tu si dakako u pravu. Razvoj PC tehnologija je usporen, cijene neće više ići dolje, a na tržištu će se tražiti više specijalizirane konfiguracije (design, kalkulacije, virtualizacija, gaming i sl) što sve uostalom imamo i danas, samo će biti još naglašenije (i skuplje). Ali to će i dalje biti PC. Dakle nikakva legacy i/ili vintage tehnologija. Danas jednostavno nema na vidiku tehnologije koja bi zamjenila koncept PC-a, kao što se to dogodilo sa CD-ima/vinilom. Naprimjer, all-in-one PC sa ekranom na dodir. Je li to PC ili tablet? Očito to i dalje spada u PC, baš kao i laptop.  Samo nešto bolje rješava specifične potrebe. Negdje između su pametni televizori, koji će popuniti svoju nišu upotrebe. WinTel kombinacija, kako si se izvolio izraziti još uvijiek drži IT industriju čvrsto na nogama. Ponavljam, svakako da je investitorima bitno ulagati svježi kapital tamo gdje će rasti. Ali to ne znači propast PC tržišta kao takvoga, nego njegovu transformaciju u obliku kako sam to napisao. Sa druge strane, možda se u tehnološkom smislu nešto i promijeni (nove tehnologije ultra brzih procesora i software-a) i podstakne živost na PC tržištu.... Mislim, u ovom segmentu - samo mjena stalna jeste....

 

P.S. Zaboravio sam nadodati da je današnji porast stanovništva najveći u slamovima i najzaostalijim krajevima .... Tako da sa takvim stanovništvom koje čeka život u gladi i neimaštini baš ne možeš previše očekivati neki rast PC tržišta.... Kina je priča za sebe i svijet za sebe...

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2013 13:34 (Cognitor).
16 godina
online
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
cecenac kaže...

I zašto onda nema pada cijena?

Ima pada cijena, samo je problem što 99% nas gleda high-end opremu, ne osnovnu.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
Old Iggy kaže...

Ima pada cijena, samo je problem što 99% nas gleda high-end opremu, ne osnovnu.

Evo ti primjer, ovo možemo smatrati mid range-om, slažeš se?

 

You may recollect AMD's Radeon HD 6870 shipping for $240 on launch, and the HD 6850 for $180, both very attractive prices. The slide above is every indication of AMD trying to justify launch prices of $349 for the HD 7870 and $249 for the HD 7850.

 

To baš i nije mali skok za nasljednika. A trend rasta cijena se čini se nastavlja ako dobro pratim špekulacije.

Sometimes I feel like a prophet, misunderstood and under gun like a new disease disease disease
16 godina
online
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
cecenac kaže...
Old Iggy kaže...

Ima pada cijena, samo je problem što 99% nas gleda high-end opremu, ne osnovnu.

Evo ti primjer, ovo možemo smatrati mid range-om, slažeš se?

Nije uopće poanta koja oprema, gledaj osnovne cijene i sposobnosti opreme danas. Prijenosnik za 2+ kkn dovoljan za sve potrebe osim igranja, slično sa složencima, brand name office picekima... Grafičke kartice i slično se proizvode sa sve većim zahtjevima u sve manje komada.

14 godina
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
RobertS kaže...
Cognitor kaže...

Pa meni stvarno nešto nije jasno. Znači PC je definitivno mrtav valjda? Onda se ista logika može primjeniti na stanove, automobile, strojeve, .... Ili su ta tržišta ipak u konstantnom rastu,

samo sam ja valjda prespavao krizu u nekoj pećini.... Pa šta su ti analitičari očekivali? 50% svjetskog stanovništva nema lako dostupnu pitku vodu. Realna tržišna populacija za (kupovinu) novih računala je 30-40% svjetskog stanovništva. Trajnost računala je >5 godina. Nekada si morao zamijeniti nakon 2. Hrpa računala se donira u nerazvijene krajeve i zemlje.

Koliko stotina miliona novih računala se proda svake godine? Ono što je konačno zaustavljeno i promijenilo pravac je RAST tržišta. Rast znači da ćete svake iduće godine prodati x % više nego ove. Zamislite da su PC-i kao kruh. Može li naprimjer tržište kruha u HR rasti svake godine na jednak ili manji broj stanovnika (ne računajući turiste)??? Znači ako ne, onda je odjednom kruh mrtav. I sada treba jesti kolače. Znamo kako su takvi vicmaheri u povijesti završavali...

 

Ti tu opako mjesas neke stvari. Prvo, svjetsko trziste prirodno raste jer raste i populacija, tako da je - globalno - realno ocekivati i rast potraznje za stvarima za osobnu upotrebu. I da, globalno trziste automobila i strojeva je u stalnom porastu (http://www.gbm.scotiabank.com/English/bns_econ/bns_auto.pdf), sto ne znaci da nema pojedinih regija gdje je u padu. Drugo i puno bitnije, kapitalizam nije altruizam i svaki oblik poslovanja kojem se smanjuje volumen i koji vise ne donosi profit smatra se mrtvim. U takve poslove vise nitko ne ulaze sto dovodi do jos brzeg pada i tako dok potpuno ne propadnu. Umjesto investiranja u mrtve konje, investitori se okrecu onim poslovima koji rastu i donose profit - danas su to pametni telefoni i tableti, sutra tko zna sto. U kontekstu BCG matrice (https://en.wikipedia.org/wiki/Growth-share_matrix), PCi su bili cash-cow IT industrije proteklih 20-30 godina i sada polako ali sigurno postaju "dogs" dok tableti i pametni telefoni od "stars"-a postaju novi cash cow.

 

O razlozima kako i zasto je to toga doslo moglo bi se dugo razglabati, ali jedan od glavnih krivaca je definitivno Wintel (Intel+MS) kombinacija koja je predugo pocivala na lovorikama i ubirala lovu od jednih te istih use case-ove (Windows + Office) zanemarujuci inovaciju sto je dovelo do onoga sto si napisao i sto sam gore podebljao - danas skoro nitko vise ne treba novi PC jer sve sto mu treba moze i sa 5 godina starim. I onda im se "desio" Apple sa svojim iPhone-om i iPadom kojima su se prvo smijali, da bi dvije godine kasnije histericno i u panici ulagali milijarde ne bi li ih kopirali i pokupili barem mrvice sa stola. Ima sigurno i jos 100 drugih razloga. Da se razumijemo, PCi nece jos jako dugo potpuno nestati, samo sto vise nece biti masovna industrija nego poslovna nisa za pojedince kojima bas trebaju i koji ce ih biti spremni platiti. Otprilike kao i gramofoni i gramofonske ploce - nisu nestali, ali se danas vise ne proizvode niti jeftinjak gramofoni niti jeftino producirane ploce nego samo maloserijski high-end uredjaji i masivne, debele ploce za tzv. "audiofile" koje se prodaju po malim specijaliziranim ducanima po zabitim ulicama Londona i slicno.

 

Jedini nacin da se to desi jeste da se smartphone (pored funkcije telefona) koristi umjesto kucista pc-a. To jeste, kada dodjemo kuci s posla, zakacimo ga na periferale (monitor,mis,tastatura,zvucnici) i radimo na njemu kao na pc-u.

 

A touchscreen kao ulazno/izlazna jedinica nikada nece zamjeniti misa/tastaturu/monitor, jednostavno jer je 20 puta sporiji takav nacin rada.

http://eu.battle.net/d3/en/profile/AFARON-2891/hero/420352
12 godina
protjeran
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Bas mi je drago vidjet dezurne forumske "strucnjake" kako se sad izcudjavaju a sve do nedavno se ovdje sve nas koji smo tvrdili da je ovo jednostavno neizbjezan razvoj dogadjaja tako slatko ismijavalo i pljuvalo{#}

Kad se samo sjetim onih pametnjakovica sa svojim konstantnim priglupim dosjetkama o istrazivanjima i procjenama svih mogucih trzisnih "analiticara" te komentara o svetosti vulgaris PC kante, koju ironije li, je vrijeme pregazilo jos krajem proslog desetljeca kad ju je prestigla prodaja laptopa.

 

Btw RobertS lijepo elaborirano, za kraj samo istaknem da se ne bi nasao opet koji pametnjakovic - naravno da ovo ne znaci da ce kanta u zaborav, kod mene prvog nece, kao sto to nisu ni kazaliste i koncertne dvorana s pojavom radia, kao sto to onda nije ni radio s pojavom televizije, al da ce past tamo u treci cetvri plan, hoce. 

- PRAVI VJERNIK NIJE ONAJ KOJI SLIJEPO VJERUJE, NEGO ONAJ KOJI UVIJEK SUMNJA.
 
3 7 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
AFARON kaže...

 

Jedini nacin da se to desi jeste da se smartphone (pored funkcije telefona) koristi umjesto kucista pc-a. To jeste, kada dodjemo kuci s posla, zakacimo ga na periferale (monitor,mis,tastatura,zvucnici) i radimo na njemu kao na pc-u.

 

A touchscreen kao ulazno/izlazna jedinica nikada nece zamjeniti misa/tastaturu/monitor, jednostavno jer je 20 puta sporiji takav nacin rada.

 Neces nista kvacit, sve ce ti to na kraju komunicirat bezicno (zapravo vec komunicira) te putem clouda, dok je razvoj hardvera vec odavno otisao u smjeru integracije svega moguceg u stedljive SoC chipova - za desetak godina max ces imat kompleno racunalo (grafiku, procesor, memoriju - radnu/skladisnu memoriju, kompletnu danasnju logiku regulaciju... u jednom chipu.  

 

 

- PRAVI VJERNIK NIJE ONAJ KOJI SLIJEPO VJERUJE, NEGO ONAJ KOJI UVIJEK SUMNJA.
14 godina
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
R4sput1n kaže...
AFARON kaže...

 

Jedini nacin da se to desi jeste da se smartphone (pored funkcije telefona) koristi umjesto kucista pc-a. To jeste, kada dodjemo kuci s posla, zakacimo ga na periferale (monitor,mis,tastatura,zvucnici) i radimo na njemu kao na pc-u.

 

A touchscreen kao ulazno/izlazna jedinica nikada nece zamjeniti misa/tastaturu/monitor, jednostavno jer je 20 puta sporiji takav nacin rada.

 Neces nista kvacit, sve ce ti to na kraju komunicirat bezicno (zapravo vec komunicira) te putem clouda, dok je razvoj hardvera vec odavno otisao u smjeru integracije svega moguceg u stedljive SoC chipova - za desetak godina max ces imat kompleno racunalo (grafiku, procesor, memoriju - radnu/skladisnu memoriju, kompletnu danasnju logiku regulaciju... u jednom chipu.  

 

 

 

 

Vec imamo to u smartphonima, ali cloud ce i njih kad tad zamjeniti. Kasnije cemo vjerovatno imati samo neke cloud based touchscreen streaming device umjesto SoC based smartphone-a. 

 

A onaj moj post je vise usmjeren na predvidjanja tipa "smatphone i tableti ce zamjeniti pc", a do cloud-a koji ce to sve skupa zamjeniti imamo jos vremena :)

http://eu.battle.net/d3/en/profile/AFARON-2891/hero/420352
13 godina
neaktivan
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

A kakav je to "Slobodni" pad? I što mu je suprotnost? "Zarobljeni" pad? "Neslobodni" pad? "Slobodni" rast?

 

Tko je uopće autor ovog članka? (Ah da...Galić...)

 

Tko uopće lažira njegove statistike? (Ah...IDC...uf...tako poznata tvrtka za prodaju magle...onda je ovo zasigurno istina...)

 

Ovo je samo podloga za neko nadolazeće marketinško kljukanje balkanskih balavaca koji misle da je igranje DOTA-e, zapravo informatika:

 

 - All-in-one računala su zakon! (zašto zamijeniti samo jednu komponentu, kada za ogromnu lovu možete na servis odnijeti - SVE)

 - Kupite tablet - to je vaša nova sekretarica (za što, za kupovanje jaja i zrnatog sira u konzumu)

 - Clear bright screen je budućnost (zašto ne biste nosili sunčane naočale i kad koristite kompjutor)

 - Wide Touch screen je budućnost gaminga (zašto ne biste vježbali bicepse kad već radite na računalu)

 - niz sličnih budalaština, molim nastavite sami....

 

Ne postoji glupost koja se budali ne može prodati za ogromnu lovu. Prestrašno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2013 14:34 (R2R).
Moj PC  
5 5 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
R4sput1n kaže...

Bas mi je drago vidjet dezurne forumske "strucnjake" kako se sad izcudjavaju a sve do nedavno se ovdje sve nas koji smo tvrdili da je ovo jednostavno neizbjezan razvoj dogadjaja tako slatko ismijavalo i pljuvalo{#}

Kad se samo sjetim onih pametnjakovica sa svojim konstantnim priglupim dosjetkama o istrazivanjima i procjenama svih mogucih trzisnih "analiticara" te komentara o svetosti vulgaris PC kante, koju ironije li, je vrijeme pregazilo jos krajem proslog desetljeca kad ju je prestigla prodaja laptopa.

 

Btw RobertS lijepo elaborirano, za kraj samo istaknem da se ne bi nasao opet koji pametnjakovic - naravno da ovo ne znaci da ce kanta u zaborav, kod mene prvog nece, kao sto to nisu ni kazaliste i koncertne dvorana s pojavom radia, kao sto to onda nije ni radio s pojavom televizije, al da ce past tamo u treci cetvri plan, hoce. 

 

Evo i tebe konačno. Već sam se zabrinuo {#}. Nešto si posustao u zadnje vrijeme. Prije si nebi dopustio a da ne opleteš po nama "pametnjakovićima" i "stručnjacima" - i to opako. Nemaju ove rasprave bez tebe onaj "šmek" koji trebaju imati. Kao da kuhaš jelo bez soli. Ali, ipak, eto vidiš RobertS je u pravu samo što se tiče kapitala i investicija. U svemu ostalom je "falia cili balun". Laptop još uvijek koliko ja znam spada u specijalizirani PC. I da za mene je ta klasična "kanta" sveta. Izvor kruha i igara da budem precizniji. Nema ništa fleksibilnije. Sve ostalo jednostavno ima puno lošiji RoI... Isti PC, samo mijenjaš grafičku i imaš "novi" stroj godinama... Ovo sve ostalo možeš baciti kada zastari. Zato i je to toliko zanimljivo investitorima...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
R2R kaže...

A kakav je to "Slobodni" pad? I što mu je suprotnost? "Zarobljeni" pad? "Neslobodni" pad? "Slobodni" rast?

Pobogu. Slobodan pad je pojam u kojem tijelo pada akcelerirano prema zemlji povučeno silom težom. Pri tome tijelo pada uz stalnu akceleraciju od 9.81m/s2 i shodno tome iz sekunde u sekundu sve brže pada prema dolje, tako da je autorova dosjetka mudra i pokazuje da za razliku od tebe poznaje neke osnove osnova fizike.

Live and let live.
12 godina
protjeran
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
AFARON kaže...
R4sput1n kaže...
AFARON kaže...

 

Jedini nacin da se to desi jeste da se smartphone (pored funkcije telefona) koristi umjesto kucista pc-a. To jeste, kada dodjemo kuci s posla, zakacimo ga na periferale (monitor,mis,tastatura,zvucnici) i radimo na njemu kao na pc-u.

 

A touchscreen kao ulazno/izlazna jedinica nikada nece zamjeniti misa/tastaturu/monitor, jednostavno jer je 20 puta sporiji takav nacin rada.

 Neces nista kvacit, sve ce ti to na kraju komunicirat bezicno (zapravo vec komunicira) te putem clouda, dok je razvoj hardvera vec odavno otisao u smjeru integracije svega moguceg u stedljive SoC chipova - za desetak godina max ces imat kompleno racunalo (grafiku, procesor, memoriju - radnu/skladisnu memoriju, kompletnu danasnju logiku regulaciju... u jednom chipu.  

 

 

 

 

Vec imamo to u smartphonima, ali cloud ce i njih kad tad zamjeniti. Kasnije cemo vjerovatno imati samo neke cloud based touchscreen streaming device umjesto SoC based smartphone-a. 

 

A onaj moj post je vise usmjeren na predvidjanja tipa "smatphone i tableti ce zamjeniti pc", a do cloud-a koji ce to sve skupa zamjeniti imamo jos vremena :)

 da ti cisti oblaci su vec daleka i mutna buducnost, tko zna sto sve jos nece izmislit. zasad kako ja to vidim u narednih (barem) desteak godina, lokalna procerska snaga je must have, dok ce pomalo sve vise "djinzdja" prebacivat u oblak.

 

Cognitor kaže...

 

Evo i tebe konačno. Već sam se zabrinuo {#}. Nešto si posustao u zadnje vrijeme. Prije si nebi dopustio a da ne opleteš po nama "pametnjakovićima" i "stručnjacima" - i to opako. Nemaju ove rasprave bez tebe onaj "šmek" koji trebaju imati. Kao da kuhaš jelo bez soli. Ali, ipak, eto vidiš RobertS je u pravu samo što se tiče kapitala i investicija. U svemu ostalom je "falia cili balun". Laptop još uvijek koliko ja znam spada u specijalizirani PC. I da za mene je ta klasična "kanta" sveta. Izvor kruha i igara da budem precizniji. Nema ništa fleksibilnije. Sve ostalo jednostavno ima puno lošiji RoI... Isti PC, samo mijenjaš grafičku i imaš "novi" stroj godinama... Ovo sve ostalo možeš baciti kada zastari. Zato i je to toliko zanimljivo investitorima...

 

e jbg, ljeto je, zns kako to ide, sunce pici - mi rostiljamo... ovakve dubokoumne rasprave su vise za mracne hladne zimske dane{#}

- PRAVI VJERNIK NIJE ONAJ KOJI SLIJEPO VJERUJE, NEGO ONAJ KOJI UVIJEK SUMNJA.
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2013 14:48 (R4sput1n).
16 godina
online
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
R2R kaže...
Tko uopće lažira njegove statistike? (Ah...IDC...uf...tako poznata tvrtka za prodaju magle...onda je ovo zasigurno istina...)

Tehnički gledano, situacija je puno gora.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
R4sput1n kaže...
AFARON kaže...
R4sput1n kaže...
AFARON kaže...

 

Jedini nacin da se to desi jeste da se smartphone (pored funkcije telefona) koristi umjesto kucista pc-a. To jeste, kada dodjemo kuci s posla, zakacimo ga na periferale (monitor,mis,tastatura,zvucnici) i radimo na njemu kao na pc-u.

 

A touchscreen kao ulazno/izlazna jedinica nikada nece zamjeniti misa/tastaturu/monitor, jednostavno jer je 20 puta sporiji takav nacin rada.

 Neces nista kvacit, sve ce ti to na kraju komunicirat bezicno (zapravo vec komunicira) te putem clouda, dok je razvoj hardvera vec odavno otisao u smjeru integracije svega moguceg u stedljive SoC chipova - za desetak godina max ces imat kompleno racunalo (grafiku, procesor, memoriju - radnu/skladisnu memoriju, kompletnu danasnju logiku regulaciju... u jednom chipu.  

 

 

 

 

Vec imamo to u smartphonima, ali cloud ce i njih kad tad zamjeniti. Kasnije cemo vjerovatno imati samo neke cloud based touchscreen streaming device umjesto SoC based smartphone-a. 

 

A onaj moj post je vise usmjeren na predvidjanja tipa "smatphone i tableti ce zamjeniti pc", a do cloud-a koji ce to sve skupa zamjeniti imamo jos vremena :)

 da ti cisti oblaci su vec daleka i mutna buducnost, tko zna sto sve jos nece izmislit. zasad kako ja to vidim u narednih (barem) desteak godina, lokalna procerska snaga je must have, dok ce pomalo sve vise "djinzdja" prebacivat u oblak.

 

Cognitor kaže...

 

Evo i tebe konačno. Već sam se zabrinuo {#}. Nešto si posustao u zadnje vrijeme. Prije si nebi dopustio a da ne opleteš po nama "pametnjakovićima" i "stručnjacima" - i to opako. Nemaju ove rasprave bez tebe onaj "šmek" koji trebaju imati. Kao da kuhaš jelo bez soli. Ali, ipak, eto vidiš RobertS je u pravu samo što se tiče kapitala i investicija. U svemu ostalom je "falia cili balun". Laptop još uvijek koliko ja znam spada u specijalizirani PC. I da za mene je ta klasična "kanta" sveta. Izvor kruha i igara da budem precizniji. Nema ništa fleksibilnije. Sve ostalo jednostavno ima puno lošiji RoI... Isti PC, samo mijenjaš grafičku i imaš "novi" stroj godinama... Ovo sve ostalo možeš baciti kada zastari. Zato i je to toliko zanimljivo investitorima...

 

e jbg, ljeto je, zns kako to ide, sunce pici - mi rostiljamo... ovakve dubokoumne rasprave su vise za mracne hladne zimske dane{#}

 {#} Neka, neka. Uživaj samo onda .....

16 godina
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Ja samo strepim da zbog nadolazećeg izrazito smanjenog tržišta klasičnim PC komponentama, napredak totalno ne zamre, a
cijene preostalim proizvođačima ne odu u nebo. Neznam koliko se vas sjeća, ali cijene PC dijelova su prvom polovicom devedesetih
bile astronomske. Mala tiraža, gotovo isključivo profesionalno tržište značili su da si je prosječan korisnik mogao priuštiti samo
celeron klasu procesora. Nekakav 486/mmx/pentium bio je masivno skup, čak i amd i cirix nisu bili jeftini ako su u tom trenu bili blizu performansama, 
a klasa xeona je koštala kao auto. I tako svaka komponenta, od rama, preko
grafike do hard diskova.
Bojim se dakle zbog nikakve potražnje ne propadne veći dio proizvođača matičnih, grafičkih i svega što ne

ide u tablete, a potrebno je za ozbiljan pc. Preostali će nas derati da održe kakvu takvu ponudu.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Tržište PC-a u slobodnom padu

Danas sam naišao na jedan stari račun iz 2011. kad sam sastavljao jednu konfu i neugodno sam se iznenadio...

 

Cijene nekih komponenti (500Gb HDD, 4Gb Ram) danas su duplo skuplje nego što su to bile 2011...

 

Cijena procesora se popela za 15-20%, s tadašnjih 290kn na cca 340kn (Cerelor 530 i njegovi nasljednici), isto tako je i s cijenama kućišta, napajanja, periferije i sl.

 

Jedino su matične nešto pojeftinile.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Tržište PC-a u slobodnom padu
overhaul kaže...

Ja samo strepim da zbog nadolazećeg izrazito smanjenog tržišta klasičnim PC komponentama, napredak totalno ne zamre, a
cijene preostalim proizvođačima ne odu u nebo. Neznam koliko se vas sjeća, ali cijene PC dijelova su prvom polovicom devedesetih
bile astronomske. Mala tiraža, gotovo isključivo profesionalno tržište značili su da si je prosječan korisnik mogao priuštiti samo
celeron klasu procesora. Nekakav 486/mmx/pentium bio je masivno skup, čak i amd i cirix nisu bili jeftini ako su u tom trenu bili blizu performansama, 
a klasa xeona je koštala kao auto. I tako svaka komponenta, od rama, preko
grafike do hard diskova.
Bojim se dakle zbog nikakve potražnje ne propadne veći dio proizvođača matičnih, grafičkih i svega što ne

ide u tablete, a potrebno je za ozbiljan pc. Preostali će nas derati da održe kakvu takvu ponudu.

 

Ja se itekako sjećam. Ja sam stara garda. I da, to se već pomalo događa, u smislu segmentiranja. Danas imaš veću mogućnost odabira. Serveri tipa 1, 2, 3, (biraš prema prioritetima - broj transakcija, potrošnja, memorijske operacije,..), stolna računala (pro grafika, gamerska grafika, virualizacijska grafika), procesori za gaming ili za paralelu, kalkulacijsko-simulacijska računala, office, itd. A sve to je i dalje kompatibilni PC. To prije nisi imao. Nekad si imao PC, neku ekstremnu egzotiku od radnih stanica i Mainframe (ili near-mainframe tipa AS400) računala. Tako da je normalno da su neke stvari skuplje. Ako ti trebaju višestruke mrežne kartice (sa driverima), jača grafika, napajanje, ako ti treba ECC memorija, sve to možeš granularno odabrati. Tako da to i nije loše. Plaćaš za ono što ti točno treba.

 

P.S. Nemoj zaboraviti da je nekad obični XT bio na popisu tehnologije koja se kontrolirala za izvoz, kako ne bi završio u rukama Sovjeta... Danas ti slobodno odeš u trgovinu i za cijenu jednog automobila doma napraviš nešto slabije ali pravo super-računalo, jedino što moraš staviti jače osigurače {#}.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2013 17:13 (Cognitor).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice