Je li tuđa trava zelenija?

poruka: 126
|
čitano: 18.613
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li tuđa trava zelenija?".
14 godina
odjavljen
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Odličan komentar, to je ono što mnogi koji žive u zemljama sa niskim standardom ne shvaćaju, a naziva se kupovna moć, te o istoj ovisi koliku količinu materijalnih "dobara" odnosno novaca možemo dobiti određenu robu, sukladno tome u članku navedeni iPhone može iznositi 100%, 300% ili 15% nečije mjesečne plaće. 

 
37 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Apple precjenjuje svoje proizvode, jedan iPhone 5S košta 1000€ dok mogu uzeti android/Windows high end (sam vrh ponude) i još imam 2000-3000 (pa i više) kuna u džepu, ajde gdje je tu logika...

Ili za jedan iPhone 5S mogu uzeti 2x Sony Xperia Z {#}

 

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2013 15:37 (Deawood).
 
50 6 hvala 0
15 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Deawood kaže...

Apple precjenjuje svoje proizvode, jedan iPhone 5S košta 1000€ dok mogu uzeti android/Windows high end (sam vrh ponude) i još imam 2000-3000 (pa i više) kuna u džepu, ajde gdje je tu logika...

Ili za jedan iPhone 5S mogu uzeti 2x Sony Xperia Z {#}

 

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

Sony Xperia Z je meni dovoljna, tko hoće iPhone nek' izvoli {#}

When all else fails - crowbar the fucker
16 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Deawood kaže...

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

Vrijednost za pojedinca je najčešće subjektivna. Ono što tebi nije vrijedno nekom drugom znači sve, ali i obrnuto.

 

A ako ćemo baš cijepidlačiti onda ni jedan uređaj na svijetu "nije vrijedan tih para".

Twitter - @danny_hr | Raptr - dannyhr | Xfire - dannyhr | Steam - danny_hr | XBL - DannyHR | PSN - Danny_HR85
16 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Deawood kaže...

Apple precjenjuje svoje proizvode, jedan iPhone 5S košta 1000€ dok mogu uzeti android/Windows high end (sam vrh ponude) i još imam 2000-3000 (pa i više) kuna u džepu, ajde gdje je tu logika...

Ili za jedan iPhone 5S mogu uzeti 2x Sony Xperia Z {#}

 

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

nije iPhone skup, nego si ti(i ja) siromasan i to si trebamo priznati....

15 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?

Nije njega precijenio apple, nego naši operateri zarađuju na suludim ponudama. 

 

Iako kao što u članku piše naše cijene su konkurentne, ali naša kupovna moć nije ista kao u Njemačkoj ili SAD-u, to treba shvatiti. 

GL&HF
14 godina
neaktivan
offline
Je li tuđa trava zelenija?

U njemačkoj se kupi za 5752kn  a 5c za 4446kn

 

http://www.computeruniverse.net/groups/60005597/apple-iphone-5s.asp

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2013 15:52 (peroko).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Danny_HR kaže...
Deawood kaže...

Vrijednost za pojedinca je najčešće subjektivna. Ono što tebi nije vrijedno nekom drugom znači sve, ali i obrnuto.

 

A ako ćemo baš cijepidlačiti onda ni jedan uređaj na svijetu "nije vrijedan tih para".

 

Pa niti jedan uređaj nije vrijedan, proizvođač uvijek napumpa cijenu za dobrih 100% odnosno on će platiti proizvodnju uređaja nekoliko stotina kuna, a naplatiti će ga 3000kn, a onda će trgovina dići cijenu na 6000kn.

 

@Aldo- Ako 1000€ (odnosno 15.000kn u slučaju ugovora) nije puno za elektronički uređaj onda dobro. Ja osobno imam dovoljno velike prihode da kupim high end uređaj (tj. mobitel), ali to sad nije bitno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2013 15:58 (Deawood).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Deawood kaže...

Pa niti jedan uređaj nije vrijedan, proizvođač uvijek napumpa cijenu za dobrih 100% odnosno on će platiti proizvodnju uređaja nekoliko stotina kuna, a naplatiti će ga 3000kn, a onda će trgovina dići cijenu na 6000kn.

Dobro, malo si pretjerao. Tolika marža nije ni na rajčice u trgovini :D

 

Moraš također shvatiti i da nije proizvodnja uređaja jedini trošak koji kompanija ima, treba pokriti i sve one dolare ulupane u R&D i onda još i zaraditi nešto.

What Andy giveth, Bill taketh away.
14 godina
neaktivan
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Dakle, ponuda naših telekom operatera je cjenovno i tehnički sasvim konkuretna, pa čak i bolja od američkih i njemačkih. Nažalost, naše plaće nisu, ali to zaista nije problem ni Applea ni HT-a, niti Vipneta.

 

Ne, nije cijena konkurentna. I da, naše plaće su problem HT i Vipneta.

Amerikanci i nijemci moraju svojim zaposlenicima davati veće plaće, pa automatski imaju manji profit i moraju imati veće cijene. Ali kad su te cijene gotovo zanemarive, a njihove plaće su nekoliko puta veće nego naše, e onda to je problem HT-a i Vipneta. Zakaj ne bi povećali plaće svojim zaposlenicima? Troškovi su im kod nas veći nego da su u americi ili njemačkoj? Nekak sumnjam.

 

Mislim da jako dobro i HT i Vipnet posluju u HR, daleko bolje nego bi poslovali vani s istim brojem korisnika i zaposlenika.

 

 
7 3 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Aldo kaže...
Deawood kaže...

Apple precjenjuje svoje proizvode, jedan iPhone 5S košta 1000€ dok mogu uzeti android/Windows high end (sam vrh ponude) i još imam 2000-3000 (pa i više) kuna u džepu, ajde gdje je tu logika...

Ili za jedan iPhone 5S mogu uzeti 2x Sony Xperia Z {#}

 

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

nije iPhone skup, nego si ti(i ja) siromasan i to si trebamo priznati....

 

Zapravo dosta iPhone kupaca su siromasniji ljudi.  Znam ih par...kupuju skupe mobitele, markiranu odjecu , nakit jer imaju potrebu za pokazivanjem i to su jedine stvari s kojima to mogu. Auti,nekretnine...itd. su im izvan budzeta.

 

Evo jedan clanak. http://www.huffingtonpost.com/2013/10/23/cheap-iphone_n_4143083.html?utm_hp_ref=technology

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2013 16:09 (fade).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
rustweaver kaže...
Deawood kaže...

 

Dobro, malo si pretjerao. Tolika marža nije ni na rajčice u trgovini :D

 

Moraš također shvatiti i da nije proizvodnja uređaja jedini trošak koji kompanija ima, treba pokriti i sve one dolare ulupane u R&D i onda još i zaraditi nešto.

 

Ma znam, to je samo primjer, ali i nije to tako daleko.

 

Naravno da kompaniji to nije jedini trošak, kako kažeš moraju uložiti u istraživanja i samu ideju, marketing, moraju platiti zaposlene itd itd.

Ali ako pogledamo koliko ljudi je kupilo neki uređaj to se jako lako sve prekrije, tj. troškovi se odbiju bez problema.

 

@fade- {#}, u potpunosti se slažem!

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.10.2013 16:06 (Deawood).
10 godina
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Šteta da u članku nisu navedene cijene slobodnih telefona u tim zemljama. Tada bi se jasno vidjelo gdje je trava zelenija!

Također, bilo bi zanimljivo pročitati i zašto je tome tako (čak i kad se doda 5% zbog razlike u PDV-u, razlike su velike).

O čemu govorim pokazuju cijene u Njemačkoj (slobodni telefoni, MwSt uključen):

  • Apple 5S 16 GB 699 EUR (s dodanom razlikom u PDV-u, ovdje bi koštao oko 5600 kn)
  • Samsung Galaxy S4 16GB 479 EUR (ovdje bi trebao koštati 3850 kn), S3 319 EUR (2550 kn)
  • Sony Xperia Z 429 EUR (3450 kn)

A kolike su cijene kod naših trgovaca? Zašto?

Njemačka niti je daleko niti postoje tehničke razlike (kao u odnosu na SAD).

 
14 0 hvala 0
12 godina
offline
Je li tuđa trava zelenija?

u clanku se navodi kako ga je kod nas nemoguce kupiti u slobodnoj prodaji. E-kpi ga ima izlistanog u prodaji (za nih znam jer sam mail dobio prije par dana, moguce da nisu jedini), 7k kn za 16GB model.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Pročitaj članak do kraja.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
SveZauzeto kaže...

 

  • Apple 5S 16 GB 699 EUR (s dodanom razlikom u PDV-u, ovdje bi koštao oko 5600 kn)
  • Samsung Galaxy S4 16GB 479 EUR (ovdje bi trebao koštati 3850 kn), S3 319 EUR (2550 kn)
  • Sony Xperia Z 429 EUR (3450 kn)

 

 

  • iPhone 5S 16GB u HR = 7000kn
  • Samsung Galaxy S4 u HR = ~5000kn
  • Sony Xperia Z u HR = ~ 4500kn (dok je 3500kn u E-digitalu, ali ta trgovina baš nije "nešto")
14 godina
online
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Danny_HR kaže...
Deawood kaže...

Koliko god iPhone bio dobar itekako nije vrijedan tih para.

Vrijednost za pojedinca je najčešće subjektivna. Ono što tebi nije vrijedno nekom drugom znači sve, ali i obrnuto.

 

A ako ćemo baš cijepidlačiti onda ni jedan uređaj na svijetu "nije vrijedan tih para".

 

točno, vrijednost za pojedinca je subjektivna,,

 

meni recimo kutija cigara nije vrijedna tih para, a opet ako je to gušt, ekipa će svaki dan popušit sa guštom kutiju cigara i u 2 godine bacit u dim punooo  više od 1 ajfona, samsunga, htc ili čega već ne, tako da svaka luda, svoje veselje ima, 

12 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
SveZauzeto kaže...

Šteta da u članku nisu navedene cijene slobodnih telefona u tim zemljama. Tada bi se jasno vidjelo gdje je trava zelenija!

Također, bilo bi zanimljivo pročitati i zašto je tome tako (čak i kad se doda 5% zbog razlike u PDV-u, razlike su velike).

O čemu govorim pokazuju cijene u Njemačkoj (slobodni telefoni, MwSt uključen):

  • Apple 5S 16 GB 699 EUR (s dodanom razlikom u PDV-u, ovdje bi koštao oko 5600 kn)
  • Samsung Galaxy S4 16GB 479 EUR (ovdje bi trebao koštati 3850 kn), S3 319 EUR (2550 kn)
  • Sony Xperia Z 429 EUR (3450 kn)

A kolike su cijene kod naših trgovaca? Zašto?

Njemačka niti je daleko niti postoje tehničke razlike (kao u odnosu na SAD).

Njemacka ima 19% poreza, mi 25%. U Njemackoj ce jedan trgovac danas prodati 500 komada a kod nas 5.

Pametan covjek ce ga kupiti u Njemackoj.

11 godina
offline
Je li tuđa trava zelenija?

U USA nije mob skup, nego su im tarife skupe. Iphone je 649$ odključan + porez zavisno od države, znači nekih 700 i koji dolar, to je jeftinije čak i od oglasnika.

Tarife su im skuplje zbog veće kupovne moći i zbog samog toga što su ti pozivi kao i sms free prema svima (prema 100 i nešto miliona ljudi) jbt sa tim "free" pokrivaju ogorman prostor.

 

Ah, gravity - thou art a heartless bitch.
 
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Ja ne znam otkud vi izvlačite te cijene. Iphone 5s od 16 gb otključan u t-comu košta 5400 kn
12 godina
neaktivan
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Ono što u članku nije navedeno je da u Vip-u ne morate uzeti "Savršenu + opcija 5" i plaćati 550kn mjesečno da biste imali sve neograničeno

 

Dovoljno je uzeti "Tango + opcija 3" na 24mjeseca, sve flat sa 2GB internet prometa po punoj brzini, i iPhone 5s 16GB će vas koštati 2.599,00kn

 

Računica1:

 

Tango - 125kn

Opcija 3 - 150kn

iPhone 5s 16GB - 2.599,00

 

2599+24*275=9199kn

 

Računica2 (ako ne šaljete SMS, 1GB prometa po punoj)

 

Step - 50kn

Opcija 3 - 150kn

iPhone 5s 16GB - 2.599,00kn

 

2599+24*200=7399kn

 

A ako ste mlađi od 28godina, imate 20% popusta na opciju ( u ovom slučaju 30kn mjesečno - 24*30=720kn )

 

Što znači da vas iPhone 5s 16GB izađe 6.679,00kn zajedno sa pretplatom

 
11 1 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
rustweaver kaže...
Deawood kaže...

Pa niti jedan uređaj nije vrijedan, proizvođač uvijek napumpa cijenu za dobrih 100% odnosno on će platiti proizvodnju uređaja nekoliko stotina kuna, a naplatiti će ga 3000kn, a onda će trgovina dići cijenu na 6000kn.

Dobro, malo si pretjerao. Tolika marža nije ni na rajčice u trgovini :D

 

Moraš također shvatiti i da nije proizvodnja uređaja jedini trošak koji kompanija ima, treba pokriti i sve one dolare ulupane u R&D i onda još i zaraditi nešto.

Da se ja ubacim u maržu, radim u jednom skladištu nećemo se reklamirati, ali marža na neke stvari tj. moglo bi se reći i na većinu stvari je x10 (deset puta) od nabavne cijene. 

 

Nabavne cijene su za smijanje a to sve išto što izlazi od nasm prodaje se svugdje kao što rekoh i do x10. 

Tako da nema pretjerivanja koliko se zapravo krade na maržama.

 

A ima i mobitela, jer bitno je da to spomenem. I svega što čovjeku može zatrebati. Dosta kompanija i firmi drži robu u tom skladištu.

 

Đuro#2155
13 godina
online
Je li tuđa trava zelenija?

Da se i ja priključim na temu, vrlo je interesantna, a i sam razvoj situacije {#} !!!!

 

Jedan je kolega forumaš ranije spomenuo kako će netko potrošiti kamaru love za cigarete, tijekom nije bitno kojeg perioda, obzirom ako puši dnevno 1 kutiju "bora" za 25 kuna ili 3 kutije F160 za 21 kunu x 3 = 63 kune, razvidno je da će potrošiti više onaj koji puši F160, zar ne?!?!

Uz cigarete budi blago rečeno, imamo i pokoju rundu, recimo piva, gdje ako ih je troje četvero u rundi, jedna runda je još jedno minimalno 60 kuna, a neka uzorak bude jedna dnevno, uz 63 kune puta "oko" 30 dana, plus "oko" 30, minimalno 20 piva na mjesec, dolazimo do vrlo interesantnog zbroja, 63 x 30 = 1890 kuna, plus 15 x 20 = 300, plus 1890 = 2190 kuna, LOL!!!!

 

U grubo rečeno, u pola smanjiti "gubljenje" vremena i novca, za 8 mjeseci kupiš nešto za približno 8000.00 kuna, tvoj osobni izbor je što, a ako si u mogućnosti i želji, zašto si ne ispuniti želju srcu i uzet IPhone 5S, makar meni osobno "SMRDI" isklučivost recimo T Com-a da nam ponudi samo 16 GB verziju, što smo mi gubavci da nesmijemo kupiti jaču verziju, odnosno sa većom količinom interne memorije {#}!?!? 

 

Makar, ne vidim kako će IŠTA kupiti oni koji ne dobivaju svoje plaće, ili oni koji su na 1600.00 kuna oskrbnine, ili kako se to već naziva {#} ?!?!

ATJ Lučko
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Je li tuđa trava zelenija?
Ne vidim kako su cijene konkurentne, kad nisu, čak ni ova s ugovorom. Imamo bitno skuplje usluge i bitno skuplje telefone. To što imamo i 4-5 puta manje plaće nema nikakve veze, naravno.

Inače, s porezom od 20%, iPhone 5S 16GB u VB košta 4923 kune, što je 2076 kuna ili punih 30% jeftinije od lokalne ponude. Razlika od 2076 kuna se može pristojno iskoristiti za let do Londona, subway do Apple Storea, subway do aerodroma i let nazad u Hrvatsku.

Za istu cijenu koju eKupi traži za iPhone 5S, može se otići malo vidjeti najveći grad EU i malo letjeti avionom.
Sve što napišem moj je osobni stav i ne odražava nužno stav Bug d.o.o.
Moj PC  
12 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Kod mene u Austriji je 7950 kn ako se sve zbroji.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Franjo15 kaže...

Da se ja ubacim u maržu, radim u jednom skladištu nećemo se reklamirati, ali marža na neke stvari tj. moglo bi se reći i na većinu stvari je x10 (deset puta) od nabavne cijene.

Možeš li biti malo konkretniji? Koja to vrsta robe ima maržu koja iznosi 10x njene nabavne cijene?

What Andy giveth, Bill taketh away.
14 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?

A odnos sandarda između SADa i HR ste zaboravili?

10 godina
neaktivan
offline
Je li tuđa trava zelenija?

Članak je jako loš. Već su drugi čitatelji napomenuli da nije uspoređena kupovna moć. U SAD-u je prosječna plaća puno veća nego u Hrvatskoj, ali autor ovoga članka to je "slučajno" zaboravio napomenuti.

Ovaj članak nije vidio objektivnosti.

A covjek se nad nicim ne razgnjevi i ne raznjezi tako kao nad svojom sudbinom, jer ne znam kako bila darezljiva, uvijek nas progoni osjecaj da nas je vise zakinula nego sto nam je dala
 
3 5 hvala 0
12 godina
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
farty kaže...

Članak je jako loš. Već su drugi čitatelji napomenuli da nije uspoređena kupovna moć. U SAD-u je prosječna plaća puno veća nego u Hrvatskoj, ali autor ovoga članka to je "slučajno" zaboravio napomenuti.

Ovaj članak nije vidio objektivnosti.

 

 

Dokle si ti čitao članak?

 

Inace, sve je to precijenjeno i preskupo.... blaženi iOcean x7 za 1300 kn...

| ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | Play withSIX/DayZ mod: VandaL | RaceNET: VandaLzd
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li tuđa trava zelenija?
Memphis kaže...

A odnos sandarda između SADa i HR ste zaboravili?

farty kaže...

Članak je jako loš. Već su drugi čitatelji napomenuli da nije uspoređena kupovna moć. U SAD-u je prosječna plaća puno veća nego u Hrvatskoj, ali autor ovoga članka to je "slučajno" zaboravio napomenuti.

Ovaj članak nije vidio objektivnosti.

"Dakle, ponuda naših telekom operatera je cjenovno i tehnički sasvim konkuretna, pa čak i bolja od američkih i njemačkih. Nažalost, naše plaće nisu, ali to zaista nije problem ni Applea ni HT-a, niti Vipneta."

Pažljivije čitati, ne letjeti po tekstu...

What Andy giveth, Bill taketh away.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice