Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

poruka: 150
|
čitano: 20.125
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više „običnih“ korisnika za Ubuntu".
15 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Svasta.

U pitanju je otvorena platforma, dakle, ljudi koji zele kompliciran sustav za koristenje - mogu si to ostvariti. Ljudi koji zele jednostavan sustav - mogu ga imati.

Eksluzivnost? Moze. Masovnost? Moze.

 

Nikad nisam cuo za ovog covjeculjka, ali cini mi se da nije bas previse upucen u problematiku o kojoj razglaba.

Lay there, stare at the ceiling, and switch back to your time... Just go ahead, now try and taste it, I know it should be ripe...
 
5 16 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Nije ni meni najjasnije.

Ako je nekom do kompliciranja, ima Arch, Gentoo ili LFS u krajnjem slucaju. Jedini nacin da se nagrize bar dio MSovog udjela je da Ubuntu (ili Mint) budu distre jednostavne za instalaciju i koristenje, dobrih performansi i sa jakom podrskom (communityem) iza sebe.

Kome god sam instalirao linux (Mint vecinom) su jednostavno odusevljeni. Brzo, radi svoj posao, stabilno, bez svakakve gamadi i lijepo izgleda.
http://nighthawk-software.blogspot.com/
16 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Deus ex machina kaže...

Svasta.

U pitanju je otvorena platforma, dakle, ljudi koji zele kompliciran sustav za koristenje - mogu si to ostvariti. Ljudi koji zele jednostavan sustav - mogu ga imati.

Eksluzivnost? Moze. Masovnost? Moze.

 

Nikad nisam cuo za ovog covjeculjka, ali cini mi se da nije bas previse upucen u problematiku o kojoj razglaba.

Nikad nisi cuo za "ovog covjeculjka"  a kao, upucen si u problematiku o kojoj razglaba?

 

I ne, ne moze i ekskluzivnost i masovnost. Ako i ti i  70%  kucnih korisnika koristite OS koji se zove Linux, ili cak istu distribuciju koja se zove Ubuntu, onda nisi ekskluzivan, ma koliko sebi namjerno zakomplicirao.

 

A onima koji ga koriste profesionalno ionako je svejedno.

 

14 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Linux će uvijek ostat ovakav kakav je nedovoljno zastupljen za ostvarivanje dobiti

13 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Dobra Linux distribucija bi trebala imati i jednostavnost za obične korisnike i mogučnost velike customizacije za jače korisnike.Može se i treba imati obadvoje,sve drugo je lijenost developera.

 

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
7 3 hvala 0
15 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

-Canonical je oduvijek ciljao na obične. Tko se ne slaže s takvom politikom, tad je u pogrešnoj ekipi i 'čovječuljak' ima pravo (istina, ružno zvuči na ovaj način..).

-Linux je jedan, nema lakog-teškog. Distre uz izbor GUI-DE su samo paketi opreme. Jedanko kao da na automobilu biramo felge ili metalic boju.

-linux trenuitno (oduvijek) nije bio populacijski OS, nego geekovski. DE usera ima <1%, posebne namjene >90%. Možda linux nije osobno vozilo, prije bi rekao da on osnova-šasija kamiona, koji ovisno o namjeni dobije karoseriju i dodatke. Dali nam trebaju na cesti 'osobni kamioni' za vožnju do radnog mjesta? Tad je primjereniji bicikl (mobilni uređaj) nego šleper.

Problem s Canonicalovim shvaćanjem 'average Joa', ... tu se ne slažem s njihovim mišljenjem, jer taj prosječan-običan juzer ne želi tražiti opciju za 'popravak' close buttona na pravu stranu kuckanjem u terminalu nego klikom (u tweaku), jednako kao što običan juzer ne razumije da Canonical zbog licenci ne distribuira codec i slične proprieatryje nego to korisnik mora dodati. Upravo na toj razlici je Mint preuzeo juzere po popularnosti. Dok distre kao Suse i posebno Debian, nisu ni po čemu teže za average Joa, odličan support, ali se ne doživljavaju kao distre za običnog juzera mada ne vjerujem da bi isti taj juzer imao ikakvih problema instalacijom/korištenjem bilo koje od tih distri.

Na kraju je najvažniji support i 'osječaj' da je neka distra 'bolja'.

- Canonical ima dobru distru, pristojan support, prigovor samo forsiranju na verzijama koje ga vjerojatno više udaljuju od juzera koji nije average joe, ali je taj juzer ključan za mišljenje (preporuku) običnom juzeru. Dali će takav (geekovski) juzer preporučiti ubuntu, mint, arch .. nekom početniku, to je zapravo ključno za raširenost neke distre ili postojanje 'hakerske titule' kao za BT koja privlači hackere kao _ _ _... muhe. Canonical polako gubi živce (dodir sa stvarnošću), nervoza... njegova greška, jer koliko se približi jednoj ciljanoj skupini, toliko izgubi prethodnih juzera i tapka u mjestu 'tražeći se'. Greška ili iGreška (Appleov sindrom, i MS Osmicom ide na tu stranu) je 'ja znam što je najbolje' (stav) za juzera koji u toj definiciji mora biti ameba bez svijesti (vlastite volje, želje, izbora.. dal je to start button u Win8, close u ubuntu..).

-Možda je u pravu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
7 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Ubuntu mi je drag cisto zbog toga sto je dost jednostavan a opet mi daje puno kontrole nad njim.
Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
 
2 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Nisam Linuxas ali sam prije koju godinu pokusao nesto naucit o istom. Uglavnom sve je zavrsilo na - "ne hvala". Moje pitanje je bilo vrlo jednostavno: pod Win imam GDI API kojim mogu odmah crtat kaj ocu. Kak pod Linuxom nacrtam crtu? Svi odgovori su bili tipa, nemres, imas X...
Znam par ljudi koji su teski papci za kompjutere i svi su redom odbili Linux i inzistirali na Win. To je bilo prije jedno 2-3 godine, kako je sada ne znam.
Po svemu iz mog iskustva izjavljeno u textu mi zvuci logicno. Ne cudi me da se Linux zajednica buni Winowizaciji Linuxa.
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
danas canonical ne prihvaca vise zakrpe radjene od strane zajednice. ova distra je postala od community based do company based. mark je raskrstio sa zajednicom, a od nje je uzeo sve. opet, kome se ne svidja neka ode dalje. kubuntu i mint vec su pozvali razvijatelje da dodju kod njih
Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
13 godina
protjeran
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
hrvooje kaže...
danas canonical ne prihvaca vise zakrpe radjene od strane zajednice. ova distra je postala od community based do company based. mark je raskrstio sa zajednicom, a od nje je uzeo sve. opet, kome se ne svidja neka ode dalje. kubuntu i mint vec su pozvali razvijatelje da dodju kod njih

Da, istina. Ubuntu je sve dobio od zajednice, da bi na kraju raskrstio sa pojedincima koji su samo gunđali. Community je i dalje uključen ali na malo kontroliraniji način, dakle oni koji pridonose razvoju su i dalje uključeni u razvoj (nedavno su dodali odličan feature u dock od jednog od njih).

 

Linux se trebao prilagoditi tržištu i zahtjevima ljudi, i napokon su to počeli raditi prije par godina. Win 8 metro je pokupio brdo ideja iz Gnome projekta, win 7 je ruku na srce KDE itd. 

 

Windowsi su postali mrtav bezidejni isprdak, koji samo kopira tuđe, kasne u svim tehnologijama, i da nisu godinama bili toliko dominantni i podržani software kompanijama, danas bi bili zadnji.

 

Ad astra peronospora
16 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Čovjek je potpuno u pravu. Ako je ikada bilo vrijeme za linux "ušminkati" i napraviti bližim običnom korisniku, now is the time. I to kažem kao napredniji korisnik istog.

Mogu se linuxaši (na trenutak oklijevah s "mi") praviti da im je kirurški odstranjena želja za igrom, ali svi znamo da čak i na Isključivo linux PCu uvijek nešto prtljamo s Wineom. Dolazak Steama na platformu i konstantan priliv novih igara (doduše većinom Indie scena) savršen su trenutak za populariziranje platforme. Većini kućnih korisnika koji samo surfaju i igraju ovim potezom linux je postao sasvim pristojna alternativa. Sad još samo da MS Win uvede neku suludo rigoroznu zaštitu od piratluka tako da ljudi u siromašnijim zemljama osjete kako je platit 1500 kn (nemotje me držat za brojku, neda mi se provjeravat) za upaliti računalo prvi put, i staza je utrta, put se nameće sam... {#}

Why so serious???
 
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Nemojte mi se forsat sa tim linuxom jer i sami znate da komercijalno nikad neće uspjet što potvrđuje i ovaj lik ....

13 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Memphis kaže...

Nemojte mi se forsat sa tim linuxom jer i sami znate da komercijalno nikad neće uspjet što potvrđuje i ovaj lik ....

  Lol,pa Linux je sada već komercijalno uspješan:

http://www.theregister.co.uk/2012/12/13/windows_market_share_just_20percent/

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Deus ex machina kaže...

Nikad nisam cuo za ovog covjeculjka, ali cini mi se da nije bas previse upucen u problematiku o kojoj razglaba.

 

Klasično BUG Forum, prozvat utemeljitelja Canonicala nepoznatim čovječuljkom i onda nastavit razglabat o smislu života i komercijalnoj isplativosti narodne nošnje usplahirenih testisa {#}

 

On topic: sviđa mi se što je iskreno priznao developersko-politički kupus u kakvom se Ubuntu razvija.

http://msacademic.hr/ - Ne gubi vrijeme guglajući o prilikama koje učenicima i studentima nudi Microsoft, ovdje je sve što ti treba! Ako sad nemaš vremena, msacademic.hr je tu i sutra :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 12:33 (Fearless).
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Slucajni repost, moderator obriši 
http://msacademic.hr/ - Ne gubi vrijeme guglajući o prilikama koje učenicima i studentima nudi Microsoft, ovdje je sve što ti treba! Ako sad nemaš vremena, msacademic.hr je tu i sutra :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 12:34 (Fearless).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Memphis kaže...

Linux će uvijek ostat ovakav kakav je nedovoljno zastupljen za ostvarivanje dobiti

Ostvarivanje čije dobiti? Cannonicala? Koliko ja znam, Ubuntu je besplatan i open source... Komercijalne distre linuxa postoje, jedna je jako popularna u enterprise rješenjima a to što ti živiš pod kamenom već 10ak godina nije naš problem. Bar su danas informacije dostupne.

Drazen kaže...
Po svemu iz mog iskustva izjavljeno u textu mi zvuci logicno. Ne cudi me da se Linux zajednica buni Winowizaciji Linuxa.

Windowizacija? Ako pod to smatraš unaprijeđivanje korisničkog sučelja kako bi isto bilo što jednostavnije za korištenje, to je jako dobar korak približavanju linuxa masama. Win7 Aero (i Vista, ako ćemo biti pošteni) je očita kopija KDE sučelja koje je postojalo dok je Win7 bio u pelenama, alpha kod po SVN/FTP serverima u Redmondu...

Memphis kaže...

Nemojte mi se forsat sa tim linuxom jer i sami znate da komercijalno nikad neće uspjet što potvrđuje i ovaj lik ....

Pogledaj prvi odg gore još jednom ako ti nije jasno i dalje.

 

BTW, tko tebi forsa? Pa što onda radiš tu na topicu? Jel te netko puškom tu natjerao ili si samovoljno došao neargumentirano s****?

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 12:44 (Sum_of_all_fears).
13 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Kada pogledam neke nove feature windowsa još od doba viste,i koliko su toga uzeli od Linuxa,moglo bi se čak i govoriti o Linuxizaciji Windowsa.Još im samo fali da pređu na linux kernel i stave KDE...

 

Ali da,istina je da svaki od   poznatijih operativnih sustava uzima nešto od svakog...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Memphis kaže...

Nemojte mi se forsat sa tim linuxom jer i sami znate da komercijalno nikad neće uspjet što potvrđuje i ovaj lik ....

 

Ajme, ja sam upravo ostao bez izvora prihoda!....al ce se i RedHat CEO iznenaditi da milijarda dolara koju su zaradili u biti ne postoji.

 

Linux je sasvim fino komercijalno uspio, ali s ne-tradicionalnim poslovnim modelom s kojim jos uvijek i malo upucenija ekipa jos uvijek ima problema. MS/Apple imaju potpuno drugaciji poslovni model koji se ne moze bas usporediti s Linuxom. MS/Apple zaradjuju na prodaji licenci/proizvoda/iznudjivanjem za razliku od "Linux kompanija" koje zaradjuju na uslugama. A kaj se tice Linuxa na desktopu malo ljudi zaradjuje od desktop verzije jer nema previse usluga koje se mogu prodati obicnim-"privatnim" desktop userima (niti MS/Apple im bas ne prodaju puno usluga ako ista osim samog OS-a), a gotovo sve desktop (klijentske) Linux distribucije su besplatne.

Takodjer nije niti za ocekivati da ce vise proizvodjaca poceti distribuirati Linux na novim racunalima jer pod jedan ih MS vrlo otvoreno ucjenjuje s cijenama Windowsa i podrskom (bilo bi sasvim legalno da nemaju monopol, no to je sad stara prica), a drugi mnogo vazniji razlog je da Dell, ili HP, vrlo tesko moze kvalitetno, i zadovoljavajuce ("pravno" gledano zadovoljavajuce), podrzavati vise od jednog OS-a, ili cak i toliko (niti s MS nisu bas bogzna kak). Problem su korisnici koji ce stalno nesto prckati po OS-u (kaj je sasvim ok), potrgati nesto i onda traziti od proizvodjaca da im to popravi besplatno(!), a takva usluga je vrlooo skupa. Shutleworth pokusava pojednostaviti posao i userima (smanjiti broj opcija koji vecina usere niti ne zeli) i Dellu.

 

E da, taj "covjeculjak", "ovaj lik" itd nije bas tamo neki bezveznjak koji laprda na kavi u lokalnom kaficu/forumu. Bilo bi dobro malo se informirati o njemu prije donosenja sudova jer (ako ih uopce treba donositi!) jer ima covjek dosta iza sebe, kaze tu i tamo koju pametnu.

13 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Zato se ja pitam šta bi se dogodilo da se svi OEM-i   složno dogovore da na tjedan dana ne nude windowse.

 

Onako da gurnu prst u oko Microsoftu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Ne znam cemu ova rasprava obicni vs napredi korisnici, svaki korisnik treba samo gledat da li zadovoljava njegove potrebe i neobazirat se na druge korisnike.

Meni je linux (Ubuntu + Mate) od nedavno jedni OS na desktop-u,  4 godine mi je bija glavni os u dual boot-u s windowsima , ali nakon sta je dosa steam izbrisa san windows particiju jer mi više ne treba.

Dok god zadovoljava moje potrebe koristit cu ga i dalje neovisno o tome dali ga koristi 1% ili 99% korisnika.

Ovi "specijalci" kojima smeta "klikabilnost" radi koje se ne osjecaju vise tako posebno jer sad i "susid Šime" koristi linux , neka pređu na freeBSD pa neka opet budu "posebni".

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 13:13 (insomniac_cro).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
g12356 kaže...

Zato se ja pitam šta bi se dogodilo da se svi OEM-i   složno dogovore da na tjedan dana ne nude windowse.

 

Onako da gurnu prst u oko Microsoftu.

 

Microsoft bi počeo prodavati Windowse drugim kanalom?

http://msacademic.hr/ - Ne gubi vrijeme guglajući o prilikama koje učenicima i studentima nudi Microsoft, ovdje je sve što ti treba! Ako sad nemaš vremena, msacademic.hr je tu i sutra :)
16 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

 

g12356 kaže...

Zato se ja pitam šta bi se dogodilo da se svi OEM-i   složno dogovore da na tjedan dana ne nude windowse.

 

Onako da gurnu prst u oko Microsoftu.

Zabili bi sami sebi po prst u oba oka i sve telesne otvore. U tih 7 dana bi im prodaja pala za 90%, a i veći deo ostatka bi bio vraćen jer korisnici ne bi bili zadovoljni. Pri tom ne znam zašto bi to uradili, kad godinama super sarađuju.

 

Čova je totalno u pravu. Na površini je Linux neviđeno napredovao, dotle da je po nekim stvarima fancyji i prostiji od Windowsa, ali čim je potrebno malo zagrebati ispod površine, uraditi bilo šta malo naprednije, ili se javi bilo kakav problem - katastrofa od nepristupačnosti.

 

I da, isti OS ne može istovremeno biti i ekskluzivan i masovan, i jednostavan i komplikovan, i fragmentiran da postoje različiti instalacioni fajlovi za različite distribucije i da ima dobru podršku od proizvođača hardwarea i softwarea.

 

Linuxu treba da se broj distribucija svede na možda i manje od broja edicija Windowsa, jedna za desktop, koja bi se takmičila sa Windowsom po pristupačnosti (pri čemu nije kriterijum da je na oba jednako lako pokrenuti i koristiti Firefox, nego da sve što može običan korisnik uraditi na Winsima može i tu, jednako lako, i uz dobru dokumentaciju - ono o čemu ovaj čova priča), druga za server, eventualno treća za radne stanice. Kraj.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 13:35 (Ivan(4)).
Moj PC  
4 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Cika Jova Zmaj kaže...

Čovjek je potpuno u pravu. Ako je ikada bilo vrijeme za linux "ušminkati" i napraviti bližim običnom korisniku, now is the time. I to kažem kao napredniji korisnik istog.

Mogu se linuxaši (na trenutak oklijevah s "mi") praviti da im je kirurški odstranjena želja za igrom, ali svi znamo da čak i na Isključivo linux PCu uvijek nešto prtljamo s Wineom. Dolazak Steama na platformu i konstantan priliv novih igara (doduše većinom Indie scena) savršen su trenutak za populariziranje platforme. Većini kućnih korisnika koji samo surfaju i igraju ovim potezom linux je postao sasvim pristojna alternativa. Sad još samo da MS Win uvede neku suludo rigoroznu zaštitu od piratluka tako da ljudi u siromašnijim zemljama osjete kako je platit 1500 kn (nemotje me držat za brojku, neda mi se provjeravat) za upaliti računalo prvi put, i staza je utrta, put se nameće sam... {#}

Pa kao napredniji korisnik istoga, trebao bi znati da to Linux i jest zadnjih par godina. {#}

 

Hocu nesto instalirati, odem u Ubuntu Software Center, nadem program, klik na Install -> gotovo. Hocu isto napraviti na Winsima, prvo bjesomucno googlanje, onda nadem pa skidam, onda desni klik -> check for viruses, onda tek kliknem na to, pa mi iskace prozor jel stvarno zelim pokrenuti da mozda ima viruse, ne ono je*bote, kliknul sam na to iz zezancije {#}, pa onda konacno kad mi se skine s vrata, onda bjesomucno lupanje, next, next, next, bar jedno 3-4 puta, pa onda jos veselja ak mi hoce instalirati i nekakav search bar/sto vec, pa konacno finish. Tek onda mogu pokrenut svoj program. Nedaj Boze da je program nesto prckao po sustavu, odmah restartanje pa cekati dok se ponovno boota...

 

Idem ja starom instalirati na laptop printer (wireless printer). Neki Brother nesto. Ok, skinem drivere, nakon par minuta trazenja, 45 MB negdje. Bili su u zipu. Raspakiram ja to, otvorim, ocekujem Setup.exe, kad ono, hrpa foldera tipa EN, US, FR itd. Gledam koji k sad, zasto su mi prijevode dali, gdje je setup? Nista, otvorim ja EN valjda, hrpa podfoldera, scrollam dolje, konacno nadem Setup.exe, pokrenem. Vec sam izgubio negdje 5 min na ovo. Lupam ja dalje, next, next, pa krene traziti printer u mrezi, pa next i eto konacno krene instalacija. Cekam je*enih 5-10 min da se konacno instalira, fakat ne znam zasto kopiranje fajlova toliko traje. Sav sretan kliknem finish, zavrsilo je, kad ono iskoci "You need to restart your computer, bla bla" - ma nabijem te na znas sto, dobio sam neobican poriv da ga zavalim u zid, ali nije moj laptop, od staroga je, necu. Ok, pricekam jos tih minutu-dvije, naravno, hrpa bloatwarea instalirana uz obican faking driver (cijeli onaj suite za printanje, skeniranje bla bla).

 

Rekoh, pa mogao bih ja i kod sebe instalirati taj printer, ponekad dobro dode da nesto isprintam. Lupim Alt+Space (s tim pokrenem Synapse, odlican launcher - op. a.), upisem Pr, sam mi dovrsi -inters, lupim enter, otvori mi se Printers dijalog, stisnem Add New Printer, sam mi skenira mrezu i nade (wireless) printer(!), kliknem OK, printer instaliran. I to je to. Nema nikakvog bloata, nema restarta kompjutera, nema klikanja next, next... Milina.

 

Tako da sto se boldanog i mojeg iskustva (kao obicnog korisnika) tice, Windowsi - Linux 1:0 - po kompliciranosti jednostavnih zadataka, kao primjerice instalacija obicnog faking programa.

 

 

 

Sto se same teme tice, citiram s Shuttleworthovog bloga: "I simply have zero interest in the crowd who wants to be different. Leet. ‘Linux is supposed to be hard so it’s exclusive’ is just the dumbest thing that a smart person could say. People being people, there are of course smart people who hold that view." - ne, sry frajeru (obracam se Marku xD), ali ja ne znam nikoga od ljudi (ukljucujuci sebe) s kojima se druzim, a da ima takav stav. Svima je u interesu da Linux bude sto vise zastupljen, pa to nije dobro samo za "obicne" korisnike, nego i za nas koji se smatramo "power" korisnicima. Valve gura Steam for Linux. Rezultat? Dobili smo najbolje proprietary graficke drajvere unazad par godina. Pa to je fantasticna stvar! Sve veci broj "obicnih" korisnika (pod tim smatram i recimo dizajnere, poslovnjake itd. jer oni koriste samo taj svoj specifican softver, nista sire i vise od toga) znaci jako puno za nas "power" korisnike, jer svi cemo profitirati na ovaj ili onaj nacin. Najvise vecom podrskom hardvera, ali isto tako i softvera. Za sve druge geekove tu su Arch, Gentoo, u krajnjem slucaju LFS (tko voli nek izvoli :D).

 

Naravno, s druge (tamnije) strane vidjet cemo kako ce se povecanje broja "dummy" korisnika odraziti na sam (eko)sustav. Osobno nemam nista protiv da Linux koristi bilo tko, ali ipak imam stav - da bi koristio racunalo ipak trebas imati neko informaticko obrazovanje. A ne da ti je vrhunac sjesti, kliknuti plavo E ili sarenu loptu, nakucati facebook i to je to. To je ekvivalentno tome da sjednes u auto i sjedis, a da ne znas da se auto moze voziti, da ima radio, da ima klimu, da se mozes zavezati...

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 13:35 (1domagoj1).
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Deus ex machina kaže...

Svasta.

U pitanju je otvorena platforma, dakle, ljudi koji zele kompliciran sustav za koristenje - mogu si to ostvariti. Ljudi koji zele jednostavan sustav - mogu ga imati.

Eksluzivnost? Moze. Masovnost? Moze.

 

Nikad nisam cuo za ovog covjeculjka, ali cini mi se da nije bas previse upucen u problematiku o kojoj razglaba.

Evo pa se informiraj http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Shuttleworth da više ne bi lupetao gluposti

16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Drazen kaže...
Nisam Linuxas ali sam prije koju godinu pokusao nesto naucit o istom. Uglavnom sve je zavrsilo na - "ne hvala". Moje pitanje je bilo vrlo jednostavno: pod Win imam GDI API kojim mogu odmah crtat kaj ocu. Kak pod Linuxom nacrtam crtu? Svi odgovori su bili tipa, nemres, imas X...
Znam par ljudi koji su teski papci za kompjutere i svi su redom odbili Linux i inzistirali na Win. To je bilo prije jedno 2-3 godine, kako je sada ne znam.

Isto je, meni je konkretno trebao OpenGL na više video izlaza, nemoguće je bez pozivanja X-a, te podešavanja sourcea kernela i rekompajliranja istog. Svaka čast običnim korisnicima (ne-programerima) koji se usude koristiti Ubuntu {#}

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Ivan(4) kaže...

 

g12356 kaže...

Zato se ja pitam šta bi se dogodilo da se svi OEM-i   složno dogovore da na tjedan dana ne nude windowse.

 

Onako da gurnu prst u oko Microsoftu.

Zabili bi sami sebi po prst u oba oka i sve telesne otvore. U tih 7 dana bi im prodaja pala za 90%, a i veći deo ostatka bi bio vraćen jer korisnici ne bi bili zadovoljni. Pri tom ne znam zašto bi to uradili, kad godinama super sarađuju.

 

Čova je totalno u pravu. Na površini je Linux neviđeno napredovao, dotle da je po nekim stvarima fancyji i prostiji od Windowsa, ali čim je potrebno malo zagrebati ispod površine, uraditi bilo šta malo naprednije, ili se javi bilo kakav problem - katastrofa od nepristupačnosti.

 

I da, isti OS ne može istovremeno biti i ekskluzivan i masovan, i jednostavan i komplikovan, i fragmentiran da postoje različiti instalacioni fajlovi za različite distribucije i da ima dobru podršku od proizvođača hardwarea i softwarea.

 

Linuxu treba da se broj distribucija svede na možda i manje od broja edicija Windowsa, jedna za desktop, koja bi se takmičila sa Windowsom po pristupačnosti (pri čemu nije kriterijum da je na oba jednako lako pokrenuti i koristiti Firefox, nego da sve što može običan korisnik uraditi na Winsima može i tu, jednako lako, i uz dobru dokumentaciju - ono o čemu ovaj čova priča), druga za server, eventualno treća za radne stanice. Kraj.

 

  Ja mislim da pretjeruješ,čak mi se tvoj post čini haterskim/trolovskim.Naravno da isti os može istovremeno biti takav,ali samo u slučaju da developeri imaju pola mozga.

 

Isto tako vejrujem da bi si ti OEM-i napravili štetu,ali mislim da bi veću štetu dugoročno napravili MIcrosoftu,jer bi M$ uvidio da ih nemože samo tako ucjenjivati.

 

Ja bih htio da Linux postigne tržišnu dominaciju,što mu uspijeva ako u obzir ne uzimate samo desktop tržišta,ali ne tako da se izgubi ova sadašnja bit Linuxa a to je FOSS ideologija.Ako Linux ikad raskrsti sa FOSS-om,onda doviđenja,odoh ja na FreeBSD.

 

Jer ja sam na Linux iz dva razloga:

1)Iskreno vjerujem da je Linux kvalitetniji od Windowsa.

2)FOSS

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.3.2013 13:53 (g12356).
12 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
1domagoj1 kaže...

Da mogu dao bi ti 10 TU kako si dobro srocio stvarno stanje!!

16 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

@Domagoj, ne preteruj:

  • Besomučno Googlanje? Šta si to tačno tražio da ti pravi sajt nije bio prvi rezultat (ne veći napor nego da tražiš u repozitorijumu)? 
  • Desni klik, pa scan for viruses? Koji to antivirus koristiš da fajl nije skenirao automatski, čim je skinut, a i pri pokušaju pokretanja?
  • Iskoči ti sigurnosni upit kad nešto želi da napravi sistemsku izmenu? Linux je to dobio mnogo pre Windowsa.

 

BTW, to sa Brotherom je, ne sumnjam, autentična i istinita priča, no, da budemo iskreni, nije li mnogo češća potpuno obrnuta varijanta? Ja nemam hardwarea, uključujući tu i štampač i TV karticu, za koju ni sam ASUS ne nudi drivere ni za Win 7 (čak nisam siguran ni za Vistu), za koje mi Windows Update ne nudi ispravne drivere, na svim Windowsima, uključujući i 8.

 

BTW, repozitorijum iz koga klikneš  šta hoćeš da instaliraš je super, osim kad ti treba nešto što nije u njemu, i osim kad ne radi kako treba. Recimo, moj (do sada) poslednji pokušaj da se družim s Linuxom i instalacija NetBeansa: u repozitorijumu se nalazilo bukvalno nekoliko desetina komponenata i plug-inova, od kojih je builo potrebno pojedinačno izabrati sve one koji bi mi mogli zatrebati (i onda na kraju nije radilo kako treba, ne zato što mi je nešto falilo, već se uz NetBeans instalirala pogrešna Java ili šta već, pa sam imao lag od po nekoliko sekundi samo pri otvaranju menija). Znaš  šta je na kraju bilo prostije od upotrebe repozitorijuma? Proguglati, izabrati jednu od nekoliko "edicija" koje se nude, skinuti to i Javu i utipkati naredbe za instalaciju u komandnu liniju, i onda je radilo kako treba (ali su za*ebavale neke druge stvari; posle nekoliko nedelja entuzijazma, pa čistog mazohizma, format). Na površini? Kao što sam rekao, fancyje od Windowsa. Stvarni efektivni napredak u poslednjih 10 godina? Nula.

Moj PC  
0 10 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Linux bi i na desktopu vjerojatno imao veći udio da je ispunjen makar jedan od ovih razloga:

1)Da Linux ima marketing koji se po snazi može mjeriti sa Microsoftovim I Appleovim.

2)Da su igre na Linuxu.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
g12356 kaže...

Linux bi i na desktopu vjerojatno imao veći udio da je ispunjen makar jedan od ovih razloga:

1)Da Linux ima marketing koji se po snazi može mjeriti sa Microsoftovim I Appleovim.

2)Da su igre na Linuxu.

ajde barem se ovo drugo malo mice s mrtve tocke :)

http://revohd.blogspot.com/
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice