Zašto piste trebaju biti kružne?

poruka: 29
|
čitano: 4.829
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto piste trebaju biti kružne?".
8 godina
neaktivan
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?
Jutarnja kafica i educirano pljuvanje toboze genijalne ideje koja tvrdi da je svijet "broken" i da ga treba "popravit". Thumb up!
 
19 1 hvala 1
16 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Dobar tekst Drago. Lijepo objašnjeno, čak toliko dobro da bi i tim nizozemcima poslao link ako već nisu dobili stotinu sličnih takvih osvrta na njihovu ideju.

 
15 0 hvala 2
10 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Vrlo poučan tekst.

Ako uspijemo riješiti jedan problem, a takvim rješenjem dodati novih deset koji su već riješeni sa postojećem rješenjem, nije ovo nikakav inženjerski pristup, nego amaterski.

 

U priloženom videu uz ovaj odličan tekst, veli frajer da bi se smanjila buka i ekološki(zelenije) prihvatljivije bila ovo njegovo ovalno rješenje. Eh, al' nema empirijskih dokaza za u realnim okolnostima, osim možda u nekakvim simulacijama. Trebalo bi napraviti takvu ovalnu stazu, pa usporediti sa klasičnim USS....

 

Nego, meni se čini da je ovo "rješenje" vrlo slično kada bi staza za NASCAR bila ravna cesta, te da vozači utrukuju sa jedne na drugu stranu...ono, tebra ideš 5 km u jednom smjeru, te onda zakočiš, rikver, pa ajmo nazad i tako nekoliko puta tko brži, njemu pobjeda....ili trkači na atleskoj stazi...da primjerice trkači imaju 400 metara ravne površine ili 800 metara, ne bi morali biti toliko veliki atlestki stadioni...ušteda prostora u urbanim sredinama...samo natjecatelji morali trćati sa jedne na drugu stranu, ako dužina staze nije dovoljno velika....

 

Ah, ovaj vizonar iz Holandije je kao i "doktor" A.Pavlović, reinkarnacija Isusa Krista, doktor za sve, prvo on, pa službena medicina....

 

 

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 6 hvala 0
12 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Ma čekaj samo malo, kak ćeš sletit tu unutra bokte? Pustimo teoriju...

I ILS možeš zaboravit u tim uvjetima....

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Treba sve ideje zatrt u korijenu, jer je to pogubno za mladež i društvo u cijelini. 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
online
Zašto piste trebaju biti kružne?

...a onda su se u marketingu dosjetili zakrivljenih aviona. ostalo je povijest, građevina i zemljopis. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Prije da se netko sjetio prvog travnja.
 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Zašto piste trebaju biti kružne?

Drago, samo jedna mala ispravka, Dubrovački aerodrom se nalazi u Čilipima (tvrdo č, a ne meko ć).

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2017 12:28 (maxym).
 
2 2 hvala 1
7 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Piste trebaju biti blago zakrivljene, proporcijama nalik blagom osmjehu svevremenskog vitruvijevog čovjeka dr. F.T.

sleti mi na Tuđmana
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2017 13:18 (Louis Pluto).
 
3 1 hvala 0
11 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Hmmm, aerodromi su inaće jako jeftine građevine pa bi se neko mogao zajebat gradeći ovu pizdariju. Zato svako upozorenje zlata vrijedi.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.4.2017 13:55 (markoBT).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Bez brige, onaj tko radi aerodrom obično poznaje osnove fizike i aeronautike.
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Trebali bi staviti velike katapulte na civilne piste. Kao što to imaju nosači aviona. Jest da bi putnici išli od 0-300kmh u par sekundi i starcima bi pucale kosti od G sile, al barem bi piste bile kratke. :P

Dux Croatorum
Moj PC  
14 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
W1ck3d8u2z kaže...

Ma čekaj samo malo, kak ćeš sletit tu unutra bokte? Pustimo teoriju...

I ILS možeš zaboravit u tim uvjetima....

 

Instrumentalni prilaz rijesi se sa satelitskom navigacijom (RNAV(RNP) prilaz), ali sve ostalo vezano uz kruznu pistu je vrhunski idiotizam.

14 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Kružna pista mi se čini idiotizmom 1. klase, ali pogledajmo kada su izašli stim u javnost - dobra prvotravanjska šala.

dolazim odmah - Godo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Prvo, hvala za ispravku gore, istina je - Čilipi su. Ovo je inače sistemska greška koju uvijek radim - rijetko spominjem Čilipe, ali kad ih spomenem, uvijek koristim "ć", a trebao bih "č". Nemam pojma zašto, pretpostavljam da sam kao klinac naučio pogrešno i to zauvijek ostalo, iako se sjećam da su me ljudi već ispravljali. 

 

Što se ideje piste tiče - nije "aprilili", već je stvarno ozbiljni projekt i razrada studije. 

 

Mislim da se u ovom slučaju radi o potrebi drobljenja nekih novaca unaprijed određenih za znanstvene projekte u avijaciji, pa se ovaj tip iz teksta odlučio riješiti tipično nizozemski problem (vjetrovito vrijeme) u tipično nizozemskih okolnostima (ravan teren bez prepreka). 

 

S tim, da je ovo "rješenje" koje donosi sedam novih problema. 

 

U povijesti avijacije već je bilo takvih rješenja za potencijalne probleme koja su sama po sebi postala problemi: 

 

http://www.avweb.com/news/pelican/Pelicans-Perch-39-Bearcat-182122-1.html

 

"...

At one time, Grumman experimented with a rather novel concept. The tips were intentionally weakened at the folding point so as to fail under high loads, acting as a protective device, leaving much shorter, stronger wings. But in solving a non-existent problem, Grumman created another. They found through experience that just one tip might come off under load, leaving the other intact, thereby rendering the airplane unflyable. (Guess how they found that out?) Piling one poor solution on top of another, they then experimented with explosive bolts, so that the pilot could, in theory, blow the remaining tip off.

For some reason, this was not a popular feature with the test pilots, and the structure was returned to full strength, without the explosives. Good move, Grumman. To fold the tips, a small hatch is opened underneath the wing at the joint, and a mechanical latch is manually unlocked."

 

Znači, uvijek taman onoliko "inženjeriranja" koliko je potrebno za riješiti stvaran, a ne umišljeni problem i ni mrvicu više. 

 

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.4.2017 15:33 (Drago).
 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Osim banka, najveći problem mi se čini to što pilot ima samo jednu točku po dužini piste na raspolaganju za slijetanje. Sve ispred i iza je promašaj. Uz to prevelika brzina ga može izbaciti van, a o slijetanjima s neispravnim kotačima, što nije rijetkost, da ne govorimo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Drago kaže...

Prvo, hvala za ispravku gore, istina je - Čilipi su. Ovo je inače sistemska greška koju uvijek radim - rijetko spominjem Čilipe, ali kad ih spomenem, uvijek koristim "ć", a trebao bih "č". Nemam pojma zašto, pretpostavljam da sam kao klinac naučio pogrešno i to zauvijek ostalo, iako se sjećam da su me ljudi već ispravljali. 

 

 Pa svi koji imaju čakavski element u govoru zovu taj aerodrom Ćilipi.

A onda i vlaji misle da se aerodrom zove Ćilipi, pa ga i oni tako zovu.

Nemoj me i za ovo kartonirati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.4.2017 12:21 (Floki).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Ovo se dobije kad se arhitekt uhvati građevinskog posla....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
DuxCro kaže...

Trebali bi staviti velike katapulte na civilne piste. Kao što to imaju nosači aviona. Jest da bi putnici išli od 0-300kmh u par sekundi i starcima bi pucale kosti od G sile, al barem bi piste bile kratke. :P

 

U tom slucaju, nesmijemo zaboraviti ni sajlu prilikom slijetanja, zar ne?

 

Vec vidim kako bi pri slijetanju prva i biznis klasa bila puna zubnih proteza iz ekonomske klase.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
13 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Moš misliti. Pa kod nas najviše sudara ima na kružnim tokovima, samo mogu zamisliti kako bi bilo na kružnim pistama.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Ja samo imam jednu sliku u glavi; Antonov (pun sa bug forum ekipom), pilot Drago (sav pod utjecajem kokaina, alkohla) i zatim pokušaj slijetanja na tu kružnu pistu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
RedRocco kaže...

Ja samo imam jednu sliku u glavi; Antonov (pun sa bug forum ekipom), pilot Drago (sav pod utjecajem kokaina, alkohla) i zatim pokušaj slijetanja na tu kružnu pistu.

 

I nasnifan ljepilom, zaboravio si reći. Duga kosa mi se poljepila za facu i najlonsku kesu iz koje snifam u kokpitu.

 

Čru stori, bro.

 

 

 

 

This space for rent!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Drago kaže...
RedRocco kaže...

Ja samo imam jednu sliku u glavi; Antonov (pun sa bug forum ekipom), pilot Drago (sav pod utjecajem kokaina, alkohla) i zatim pokušaj slijetanja na tu kružnu pistu.

 

I nasnifan ljepilom, zaboravio si reći. Duga kosa mi se poljepila za facu i najlonsku kesu iz koje snifam u kokpitu.

 

Čru stori, bro.

 

 

 

 

 Ja sam uvjeren da bi slijetanje prošlo ok i da bi svi izašli iz aviona sa smiješkom na licu.

16 godina
online
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
Najbolje da su piste ko na nosacima aviona, imas katapult za polijetanje i kuku za slijetanje lol
15 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
RedRocco kaže...
Drago kaže...
RedRocco kaže...

Ja samo imam jednu sliku u glavi; Antonov (pun sa bug forum ekipom), pilot Drago (sav pod utjecajem kokaina, alkohla) i zatim pokušaj slijetanja na tu kružnu pistu.

 

I nasnifan ljepilom, zaboravio si reći. Duga kosa mi se poljepila za facu i najlonsku kesu iz koje snifam u kokpitu.

 

Čru stori, bro.

 

 

 

 

 Ja sam uvjeren da bi slijetanje prošlo ok i da bi svi izašli iz aviona sa smiješkom na licu.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
7 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
A je to!
hačoman
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zašto piste trebaju biti kružne?

Potpuno izvedivo, ali uz upotrebu sajle. Pilot (ili stjuardesa) ispuca sajlu u preletu pored aerodroma prema kontrolnom tornju. Sajla se zakvači za toranj i tada je samo potrebno otpuštanjem i zatezanjem sajle regulirati brzinu i udaljenost od tornja. Regulirati mogu pilot i kopilot jer stjuardesa mora posluživati putnike dok kruže oko tornja.

Tehnologija postoji, vidljivo je u just causeu 1, 2 i 3. Jedino je upitno da li se može sa kilometar-dva precizno ispaliti sajla prema tornju jer po onome što je vidljivo u just causeu, to funkcionira do cca 50 m udaljenosti. Više od toga ne možeš "snapati" na metu. Kad se to riješi, možemo graditi kružni aerodrom.

PSN - darklydexter
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.4.2017 10:23 (Ezio).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?

Ovako nešto? Aviomodelari već imaju odgovor na ovo pitanje već skoro 100 godina!

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Zašto piste trebaju biti kružne?
RedRocco kaže...

Ja samo imam jednu sliku u glavi; Antonov (pun sa bug forum ekipom), pilot Drago (sav pod utjecajem kokaina, alkohla) i zatim pokušaj slijetanja na tu kružnu pistu.

  .. ne dirajte mi krugove!!! (umjesto ratničkog pokliča.. zakrvavljenih očiju).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice