Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

poruka: 37
|
čitano: 4.425
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?".
16 godina
neaktivan
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Vec duze vrijeme govorim da ce Istok doslovno pojesti Zapad. Nadam se samo da ce Europa imati dovoljno snage i pameti da na vrijeme promijeni strane.

 

Sto se tice dizajniranih ljudi, sve vise me taj scenarij podsjeca na Khana i Eugenicke ratove iz Zvjezdanih staza. I opet na ovom primjeru vidimo koliko je Gene Roddenberry ustvario bio "prorok", a ne samo vizionar. Gotovo sve sto je stavio u Zvjezdane staze se ostvarilo, pa evo, ulazimo u eru gdje ce i ljudi biti poboljsavani. Dakle, slusamo li Genea, Eugenicki ratovi i 3. svj. rat nam ne ginu, ali na red ce doci i warp pogon.

 

Mala digresija:

"Primjerice, u EU, a osobito kod nas, zakoni o GMO-ima najrigorozniji su na svijetu iako GMO-i nisu nimalo kontroverzni, dapače stotine i tisuće studija pokazuju da su sigurniji od sojeva dobivenih tehnikama mijenjanjem gena mutagenezom, zračenjem ili kemijskim sredstvima koje se koriste u konvencionalnoj poljoprivredi."

Ne kuzim bas ovaj dio (pretpostavljam da poslije rijeci mutagenezom dolazi zarez kojeg sam stavio sam). Pa i sojevi dobiveni mutagenezom, zracenjem ili kemijskim sredstvima su takoder GMO. Gdje je kvaka?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
11 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Jedno je sigurno: moraliziranje i "etička pitanja" stvar su prošlosti jednako kao i religija. Dakle imaju mjesta samo u individualnim umovima, a drž'te ih podalje kao krojitelje javnog dobra.

 

Sviđa mi se tekst, imam par osvrta za ovu stranu "protiv:

 

Etičke dvojbe

Primjerice, postoji strah da bi poboljšanje moglo povećati već postojeće raslojavanje društva jer bi si bogatiji mogli priuštiti najveća i najsigurnija poboljšanja dok si siromašna većina ne bi mogla platiti gotovo ništa. Suvremeni primjer toga u mnogo blažoj formi su laserske operacije oka.

 

Je li zato bolje da ukinemo operacije oka/transplatacije organa, mehaničke dijelove tijela, zato jer postoje ljudi u svijetu koji si ih sada ne mogu pruštiti? Vrlo dobar dugoročni plan

 

Primjerice, u svijetu u kojem će neki ljudi imati usatke koji će im drastično poboljšavati matematičke sposobnosti ili pamćenje, ljudi bez njih bit će značajno manje konkurentni.

 

Opet, postoji i današnja analogija: zamisli da postoje ljudi koji imaju loš vid. Oni će morati koristiti naočale da bi ostali kompetitivni! STRAVA!!!

Bolje da smo svi zajedno na nižoj razini postojanja

 

Naime, roditelji koji će imati mogućnost da biraju odlike svoje djece bit će u određenom smislu njihovi kreatori; djeca neće biti dar prirode nad kojim nemamo gotovo nikakvih ingerencija. To bi pak moglo značiti da će se roditeljska bezuvjetna ljubav dramatično promijeniti.

 

Zašto bi se bezuvjetna roditeljska ljubav promijenila? Ne postoje li i danas roditelji čija su djeca bogati i uspješni sportaši/školarci/poslovnjaci, dok drugi imaju siromašne propalitete pa opet ne vidim da roditeljska ljubav skalira sa sposobnostima djece.

 

Naime, izmjene bi mogle biti tolike da se partneri ili članovi obitelji u jednom trenutku više neće prepoznavati.

 

Postoji jedna novotarija, nikad dosad viđena

 

Ovo je još jedan do proboja znanosti i logičnih smjerova unaprijeđenja čovječanstva, a oni koji mu s eopiru očekivana su oporba, kao što su bili oporba kotaču, vatri, struji, žarulji, računalu, tavama na koje se jaja ne lijepe i sl.

https://www.flickr.com/photos/141524195@N04/
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2016 19:54 (crazy_luđak).
Moj PC  
1 7 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
crazy_luđak kaže...
Etičke dvojbe

Primjerice, postoji strah da bi poboljšanje moglo povećati već postojeće raslojavanje društva jer bi si bogatiji mogli priuštiti najveća i najsigurnija poboljšanja dok si siromašna većina ne bi mogla platiti gotovo ništa. Suvremeni primjer toga u mnogo blažoj formi su laserske operacije oka.

 

Je li zato bolje da ukinemo operacije oka/transplatacije organa, mehaničke dijelove tijela, zato jer postoje ljudi u svijetu koji si ih sada ne mogu pruštiti? Vrlo dobar dugoročni plan

...

Ovo je sasvim valjan razlog, jer nigdje nema garancije da ce ista tehnologija postati dostupna i svekolikom pucanstvu (osim ako se ne definira kao nekakvo ljudsko pravo ili nesto). Kako stvari stoje sa trenutnim balansom novca i posljedicno moci, vrlo je lako moguce da bi ta tehnologija u daljnje, nedefinirano vrijeme mogla biti dostupna samo bogatim elitama. Ovdje se govori o operacijama oka, medutim, sto ako takvo poboljsanje ne bude u rangu cijene jedne operacije oka, vec u rangu nekakvih par stotina tisuca do koji milijun dolara? Ogromna vecina nas si tako nesto ne bi mogla priustiti (bez kredita i odricanja) ni da je 50-100.000 kn, a kamoli vise.

 

Medutim, s novim tehnologijama (ovo je efektivno replikator iz Zvjezdanih staza - poveznica na rad) komunizam sve vise kuca na vrata. Ovladavanje fuzijom bi nam pruzilo prakticki nesagledivu kolicinu energije (sto bi dodatno poguralo nanoznanost), a nanoznanost ovladavanje materijom i... prakticki obilje. Tako da bi i to definitivno pozitivno utjecalo na sve tehnologije i uvelike umanjilo, ako ne i potpuno eliminiralo utjecaj bogatih.

 

Ono sto mene vise plasi je scenarij Eugenickih ratova iz Zvjezdanih staza. Lako je moguce da bi poboljsani ljudi gledali na nepoboljsane kao na neku inferiornu vrstu. Ociti primjer toga je Hitler i njegova arijevska rasa, a svi znamo kako je to zavrsilo. Mozda bas tako nesto bude povod 3. svj. ratu koji bi se mogao svesti na poboljsani protiv nepoboljsanih.

 

Puno je tu implikacija koje ova tehnologija donosi sa sobom (kao gotovo svaka nova u danasnje vrijeme) i svakako su ovo zanimljiva vremena u kojima zivimo. Nazalost, ima jedna kletva: "Dao Bog da zivis u zanimljivim vremenima.". Kako ce sve na kraju ispasti, tek nam ostaje za vidjeti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Mislim da bi bio manje zabrinut da se sutra probudim u proslosti unazad 100 god, nego danas kad citam kakva nas sve "poboljsanja i napretci" ocekuju...

Mozda previse gledam pesimisticno, mozda samo pusem na hladno...

 

Kolko god sam svjestan te dobre strane napretka, tolko me jeza prodje kad zamislim kakva sve sranja je nekolicina spremna izmislit pomocu tehnologija koje nas ocekuju...

Truth in engineering.
 
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

"pa i u ovom slučaju može osigurati da se tehnologija prepravka genetičke informacije čovjeka iskoristi za najhumanije moguće ciljeve kao što je liječenje teških genetičkih poremećaja', poručio je Vlahoviček."

 

je rajt, da ga je..eš prva primjena će biti da se stvori kakvo oružije, kao i neviđeno puta do sada.

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Kina s druge strane ima politički sustav koji je mnogo manje osjetljiv na mišljenja građana, spremna je koristiti razne metode utjecaja na javnost, a u više navrata u povijesti pokazala je kako je spremna odustati i od međunarodnih normi kako bi ostvarila svoje interese.

 

Da nisam bio svjedokom invazija 2001, 2003, te podupiranju ekstremizma od 2011 pa na dalje diljem Bliskog Istoka, još bih ti i povjerovao, da Zapad poštuje međunarodne norme.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Ovo je u načelu i na "prvu" pozitivno, ali treba imati na umu da nije isto napredak po pitanju nečega materijalnog i mogućnost izrade neke stvari (kao eto, računala tj. njegovih komponenti) i utjecaj na samog čovjeka. Jer ti ljudi koji će možda biti plod modifikacije u svrhu poboljšanja su nešto super, ali oni će živjeti, tj. biti dio društva (normalno). I što ako se za nekoliko desetaka godina ustanovi da je neka metoda promjene gena manjakava i u kasnijoj životnoj dobi uzrokuje nekakve anomalije ili bolesti? Tada bi imali možda milijune bolesnih ljudi, a možda i njihovih potomaka, djece. Što tada? A da ne spominjem to da će se možda potajno, bez znanja javnosti "ugrađivati" u taj gen nekakav "okidač" za određenu kontrolu ili nadzor tih budućih ljudi. Što god to bilo, a sumnjam da bi bilo nemoguće.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2016 21:03 (Izzy).
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
1domagoj1 kaže...
crazy_luđak kaže...
...

Ovo je sasvim valjan razlog, jer nigdje nema garancije da ce ista tehnologija postati dostupna i svekolikom pucanstvu (osim ako se ne definira kao nekakvo ljudsko pravo ili nesto). Kako stvari stoje sa trenutnim balansom novca i posljedicno moci, vrlo je lako moguce da bi ta tehnologija u daljnje, nedefinirano vrijeme mogla biti dostupna samo bogatim elitama. Ovdje se govori o operacijama oka, medutim, sto ako takvo poboljsanje ne bude u rangu cijene jedne operacije oka, vec u rangu nekakvih par stotina tisuca do koji milijun dolara? Ogromna vecina nas si tako nesto ne bi mogla priustiti (bez kredita i odricanja) ni da je 50-100.000 kn, a kamoli vise.

 

Medutim, s novim tehnologijama (ovo je efektivno replikator iz Zvjezdanih staza - poveznica na rad) komunizam sve vise kuca na vrata. Ovladavanje fuzijom bi nam pruzilo prakticki nesagledivu kolicinu energije (sto bi dodatno poguralo nanoznanost), a nanoznanost ovladavanje materijom i... prakticki obilje. Tako da bi i to definitivno pozitivno utjecalo na sve tehnologije i uvelike umanjilo, ako ne i potpuno eliminiralo utjecaj bogatih.

 

Ono sto mene vise plasi je scenarij Eugenickih ratova iz Zvjezdanih staza. Lako je moguce da bi poboljsani ljudi gledali na nepoboljsane kao na neku inferiornu vrstu. Ociti primjer toga je Hitler i njegova arijevska rasa, a svi znamo kako je to zavrsilo. Mozda bas tako nesto bude povod 3. svj. ratu koji bi se mogao svesti na poboljsani protiv nepoboljsanih.

 

Puno je tu implikacija koje ova tehnologija donosi sa sobom (kao gotovo svaka nova u danasnje vrijeme) i svakako su ovo zanimljiva vremena u kojima zivimo. Nazalost, ima jedna kletva: "Dao Bog da zivis u zanimljivim vremenima.". Kako ce sve na kraju ispasti, tek nam ostaje za vidjeti.

 Vidim tvoju poantu i slažem se da bi bilo nezgodno, no smatram da je sebično kočiti napredak znanosti i ljudskog roda jer si neki to neće moći priuštiti.Tko zna što sve budućnost krije.

 

Već smo danas u vremenima gdje većina ljudi neće nikada imati niti okusiti 80% onoga što gornjih 1% po bogatstvu ima - bila to putovanja, bezbrižnost, plastične operacije, orgije, jela o kakvima samo čujemo na filmovima i sl. To su sve oblici njihove nadmoći koju imaju jer su bogati, pa ipak je današnji sustav skrojen tako da mi sami to prihvaćamo jer smatramo da su oni to "zaslužuili", a i mi smo zaslužili imati manje jer ne zarađujemo toliko.

 

Ovo boldano isto stoji - jedino održivo društvo koje vidim je neko temeljeno na socijalnoj pomoći jer će biti previše ljudi i previše potreba (a sve više robota koji nas mijenjaju)da bismo opstali u kapitalističkom/konzumerističkom društvu, a da pritom narod bude sretan.

 

Baš danas čitam PR izvješće što sve donose Intelovi procesori nove generacije i sve su redom konzumeristički mamci - omogućuje gledanje videa u većoj razlučivosti, udubljivanje ("imerzivnost") u sadržaje, konzumiranje, gledanje bla bla. U takvim smo vremenima.

https://www.flickr.com/photos/141524195@N04/
15 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
Izzy kaže...

Ovo je u načelu i na "prvu" pozitivno, ali treba imati na umu da nije isto napredak po pitanju nečega materijalnog i mogućnost izrade neke stvari (kao eto, računala tj. njegovih komponenti) i utjecaj na samog čovjeka. Jer ti ljudi koji će možda biti plod modifikacije u svrhu poboljšanja su nešto super, ali oni će živjeti, tj. biti dio društva (normalno). I što ako se za nekoliko desetaka godina ustanovi da je neka metoda promjene gena manjakava i u kasnijoj životnoj dobi uzrokuje nekakve anomalije ili bolesti? Tada bi imali možda milijune bolesnih ljudi, a možda i njihovih potomaka, djece. Što tada? A da ne spominjem to da će se možda potajno, bez znanja javnosti "ugrađivati" u taj gen nekakav "okidač" za određenu kontrolu ili nadzor tih budućih ljudi. Što god to bilo, a sumnjam da bi bilo nemoguće.

 

pa opet će uletiti genetika sa genetskim manipulacijama da to popravi lol.

recimo pozitivna strana je da će kinezi moći svojoj populaciji nametnuti još bolju kontrolu razmnožavanja, samo ti ugasi jajca... i upali kad im zatreba radne snage, mogućnosti manipulacija su beskonačne... a sigur ćemo krenuti u krivom smijeru nakon 5 minuta. to nam je jednostavno u prirodi i da ponovim već viđeno previše puta.

 

dobar mi je argument, povećat će se životni vijek..., omg pa koliki bi trebao biti, 500 god., dok ne napunimo 3 planete?! i što onda genetski nas modificirati da živimo od zraka, sunca i vode...malo fotosintetiziramo, ne moramo jesti.

 

wtf kao nemamo dovoljno stvari po koima se razlikujemo i segregiramo sad ćemo i po tome tko je mogao platiti bolji postupak i ima bolje gene., nije nam dosta spol, boja kože, religija, politička uvjerenja, zemljopisna regija, selo, grad...zagreb, split lol pa do kud majku mu.

ČVARCI = ČIPS OD SVINJE
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2016 21:54 (sokre).
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Ta moderna genetika me sve više podsjeća na naciste i njihovo viđenje savršene ljudske rase. Kada se pogleda napredak medicine i kako je modernoj medicini bitno što dulje držati čovjeka bolesnog sve je jasno. Već sada samo bogati imaju pravo na lječenje stvarnog izvora bolesti. Dok svi siromašniji nemaju novaca za takvo šta i sa tabletama samo skrivaju simpome prave bolesti.

 
8 1 hvala 0
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Nije samo važno povećati životni vijek, treba osigurati kvalitetan život. Naš planet je trenutno prilično napregnut i iskorištavan, a velik broj ljudi koji žive dugo je dodatni čimbenik koji treba imati na umu. No, nadam se da će paralelno s napretkom znanosti u vidu produžavanja ljudskog života, napredovati i mogućnost preseljenja na druge planete i njihova kolonizacija. Puno se o tome govori, ali to su za sada samo teorije i ništa više. To ne mora biti tako i ići u tome smjeru, ali je ipak očekivano, jasno.

 

Meni je interesantno ono spominjanje implantata ili čega već u svrhu proširivanja matematičkih sposobnosti čovjeka. A i to me navodi na razmišljanje o tome kako bi to ljudi mogli zloupotrebljavati. Zamislite samo mogućnosti utjecanja na čovjekovu sposobnost razmišljanja, pa mogućnost zbunjivanja osobe ili čega sve ne. Brrr... Sve to ima svoje dobre, ali i loše strane. Upravo činjenica zadiranja u samog čovjeka je puno drugačija od drugih tehnoloških napredaka kroz povijest. I zbog toga se to ne može poistovjećivati sa izumom/konstrukcijom vlaka ili nekih drugih tehničkih stvari i onda spominjanje opiranja i straha ljudi od novoga. Čovjek je živo biće koje utječe na druge i treba paziti što se stvara.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2016 22:07 (Izzy).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
Hummer kaže...

Ta moderna genetika me sve više podsjeća na naciste i njihovo viđenje savršene ljudske rase. Kada se pogleda napredak medicine i kako je modernoj medicini bitno što dulje držati čovjeka bolesnog sve je jasno. Već sada samo bogati imaju pravo na lječenje stvarnog izvora bolesti. Dok svi siromašniji nemaju novaca za takvo šta i sa tabletama samo skrivaju simpome prave bolesti.

Danas ti je sve pitanje vrčenja velike love, zašto bi forsirali neki efikasni lijek za Rak kad se oko njegovog okvirno neuspješnog lječenja vrti ogromna lova.Farmaceuti forsiraju samo ljekove/cjepiva za vrlo opasne bolesti, koje su u stanju u kratkom roku pobit milijune ljudi.Faramaceutska industrija je kao i sve druge, ako se nekaj ne isplati ili ne možemo zaradit koš love zaboravi na to.

 

Uzalud silno dizajniranje ljudi, s obzirom kako rapidno pada efikasnost današnjih antibiotika budučnost nam je vrlo neizvjesna.

 

 

https://www.malwarebytes.org/antiexploit/index.html
9 godina
protjeran
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
1domagoj1 kaže...

Vec duze vrijeme govorim da ce Istok doslovno pojesti Zapad. Nadam se samo da ce Europa imati dovoljno snage i pameti da na vrijeme promijeni strane.

 

Sto se tice dizajniranih ljudi, sve vise me taj scenarij podsjeca na Khana i Eugenicke ratove iz Zvjezdanih staza. I opet na ovom primjeru vidimo koliko je Gene Roddenberry ustvario bio "prorok", a ne samo vizionar. Gotovo sve sto je stavio u Zvjezdane staze se ostvarilo, pa evo, ulazimo u eru gdje ce i ljudi biti poboljsavani. Dakle, slusamo li Genea, Eugenicki ratovi i 3. svj. rat nam ne ginu, ali na red ce doci i warp pogon.

 

Mala digresija:

"Primjerice, u EU, a osobito kod nas, zakoni o GMO-ima najrigorozniji su na svijetu iako GMO-i nisu nimalo kontroverzni, dapače stotine i tisuće studija pokazuju da su sigurniji od sojeva dobivenih tehnikama mijenjanjem gena mutagenezom, zračenjem ili kemijskim sredstvima koje se koriste u konvencionalnoj poljoprivredi."

Ne kuzim bas ovaj dio (pretpostavljam da poslije rijeci mutagenezom dolazi zarez kojeg sam stavio sam). Pa i sojevi dobiveni mutagenezom, zracenjem ili kemijskim sredstvima su takoder GMO. Gdje je kvaka?

 Molim te postedi nas infatilnih komentara baziranim na zvjedanim stazama i mrznji zapada. 

Pa i sojevi dobiveni mutagenezom, zracenjem ili kemijskim sredstvima su takoder GMO. Gdje je kvaka?

Kvaka je u tome da mijesas gene biljaka koje su obicno slicne dok GMO kompanije ubacuju npr gene zivotinja. Hibridni usjevi (to je ta rijec koju su trazio ne GMO) se koriste tisucama godina i nismo dosada vidjeli nikakve negativne posljedice, dok se isto ne moze reci za moderne GMO sojeve jer:

Zagadjuju zemlju, zahtjevaju koristenje pesticida, non-GMO crop ne raste vise u zemlji gdje bio GMO, plodovi imaju manje minerala i vitamina, dugorocne studije nisu napravljene, pozitivne studije sponzoriraju GMO kompanije i imas mnostvo negativnih studija itd.

8 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap

Žena argumentirano objašnjava: 

 

To hibridno je isto GMO (genetska struktura se mijenja iako se ne diraju direktno geni, to je samo profinjeniji naziv, a isto tvrde i proizvođači istih). Isto tako, GMO nije samo ubacivanje gena životinja, već i drugih biljaka. Stari mi je poljoprivrednik i metode koje on radi nisu ništa drugo nego GMO i te metode je on naučio od svog oca, ovaj od svog itd. (Isprva je i on bio protiv tog "zla", ali se potrudio obrazovat i naći informacije)

GMO treba manje pesticida, za što ti ne treba studija, imaš dokaze sa polja, znanstvenici su radili ispitivanja i bez obzira tko financirao, nisu štetno ništa našli kod onih usjeva koji su pušteni u konzumaciju i proizvodnju te se tamo i dalje nalaze. Manje vitamina i minerala? Žuta riža. 

Negativne studije su često ili nepotpisane ili su ih potpisali ljudi koji se genetikom ne bave ili ex-znanstvenici koji su otkaze podobivali u ustanovama koje se time bave, tebi se to čini legitimno? Kod onih koji jesu znanstvenici, potpisani, svašta je tu moguće, od kontaminacije uzoraka pa nadalje.

Znanost je napredovala i shvatila koje se promjene događaju u genima i na koji način te time pojednostavnila i skratila postupak (2 sezone moj stari nekad jabuku zna procjepljivat kako bi dobio plod koji želi).

Za kraj samo rečenica genijalke iz videa: "What scares me the most about the loud arguments and misinformation about plant genetics, is that the poorest people who most need the technology may be denied access because of the vague fears and predujices of those who have enough to eat."

16 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

U ovom nizu zaključaka postoje ogromni skokovi, a to je naročito uočljivo između koraka da je danas moguće resekvencionirati, unutar određenih okvira točnosti, pojedine dijelove DNK-a i da je s tim resekvencioniranjem moguće ciljano utjecati na apstraktne funkcije kao što je IQ, pa onda još i sljedeći skok u nizu pretpostavki je da su ljudi višeg IQ-a "superiorni" drugima. Resekvencioniranje DNK-a da bi se dobio pojedinac višeg IQ-a postupak je koji sigurno ima manje šanse nego ispravljanje buga u virtualiziranim Windowsima 10 na FreeBSD-u dopiranjem silicija na funkcionalnom i radećem CPU-u koji se nalazi unutar laptopa na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Ako ne možemo ni formalno verificirati programe koje svakodnevno koristimo i nad čijim nastankom imamo potpunu kontrolu, kako onda "verificirati" genetske mutacije žive jedinke unutar okoline koju teško ili gotovo uopće ne kontroliramo?

 

Veliki je problem današnje Zapadne medicine, a zapravo i pozitivističke znanosti (uključujući i biologiju) to što se organizam shvaća na mehanički način - ako ovaj dio ne radi - treba ga izvaditi i popraviti - baš kao švicarski sat. Dok taj proces u medicini još funkcionira s ispravnim zacjeljivanjem polomljenih udova, kao i kod transplatacije nekih organa (mesarski dio posla) - kod nekih kompleksnijih bolesti (karcinom) posve je nemoćan, a kad dođemo do mozga onda se brzo podiže bijela zastavica i kaže da ono što smo prije _sigurno_ znali o funkcioniranju mozga danas uopće ne razumijemo. Npr. pokazano je da mozak ima zavidnu moć prilagodbe tako što prebacuje određene funkcionalnosti iz oštećenog dijela mozga u zdravi: dok su neke mehaničke funkcije (npr. centar za vid) još koliko toliko "usidrene" u pojedini dio mozga, one apstraktnije (npr. centar za govor) može "zauzeti" različite polutke i regije mozga ako situacija to zahtjeva. Na taj način se mozak može shvatiti tek kao podloga za "apstrakciju" koju nazivmo sviješću i mišljenjem (kad sam već u analogijama s računalima, kao što SSD/HDD može u bilo kojem svom fizičkom dijelu pohraniti različite programe - nije da driver za zvučnu karticu zahtijeva poziciju od 10 bloka do 365 bloka diska, već se može staviti bilo gdje, štoviše kod današnjih SSD-ova OS niti ne zna gdje se fizički nalaze podaci na disku). U današnjim terminima za mozak je nemoguće odrediti kako određeni fizički dio određuje određenu misao. Na sličan način i geni služe kao podloga za spremanje apstraktnije funkcionalnosti: da karikiram - nije dovoljno izmijeniti "bit" na 542. lokaciji u memoriji da bi se wallpaper promijenio iz zelene livade u plavi planet gledan iz svemira.

 

Pretpostavljam da će ovo područje imati određenih uspjeha u promjeni boje očiju, kose, podložnosti celulitu i sl., ali kad "tržište" počne tražiti modifikacije apstraktnijih funkcija (tipa IQ, snaga, brzina), onda će "varati" tako da će napamet kopirati DNK od onih jedinki koje će imati željena svojstva bez razumijevanja koji geni su odgovorni za to pa kako ispadne - ispadne. Naprosto današnji pristupi u znanosti nisu sposobni da izrode neke kvalitetnije i sveobuhvatnije teorije, već će se na to morati pričekati još barem nekoliko znanstvenih i društvenih revolucija. Zato nema straha od eugeničkih ratova. Oni koji će pohrliti u genetsko modificiranje kao grlom u jagode, ujedno će nam učiniti uslugu jer će napraviti "prirodnu selekciju" nad samim sobom - manje idiota na svijetu!

 

I dolazimo do zadnjeg skoka u zaključivanju, a to je da IQ garantira nekakvu superiornost u mišljenju. IQ je loša i aproksimativna mjera za specifičan skup vještina, koji ne garantira nikakav uspjeh u sintezi raznih znanja i iskustava, štoviše, zbog društvenog konteksta koji ih glorificira često dolazim do zaključka da su ljudi višeg IQ-a su zapravo veći idioti i manje sposobni doći do lucidnih zaključaka nego oni koji su se kalili u priprostojim uvjetima, uz knjige i redovitu kritiku. I kako do takvih iznimnih pojedinaca, koji nemaju nikakvo specifično fenotipsko ili drugo reducirano obilježje, doći resekvencioniranjem DNK-a? Nikako! Zato će uvijek učenje, odgoj, škola, knjiga stvoriti superiorne pojedince svakom resekvencioniranom Kahnu.

 

tl;dr Ništa od ovoga što se najavljuje neće napraviti revoluciju naših života i zato možemo neometano nastaviti s našom svakodnevnom pjesmom, politika, računala, Pokemoni... tko što već pjeva :-)

A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2016 7:44 (4ndY).
 
3 3 hvala 2
15 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Nemam ništa protiv genetske manipulacije u liječenju/suzbijanju raznih nasljednih bolesti, deformacija, teških bolesti i sl. No, poznavajući ljudsku prirodu pravljenje uber ljudi od sljedećih generacija mi spada u sivu zonu jer nije dovoljno istraženo i više je kao futuristička priča koja može ali i nemora poći po zlu. Mene u ovoj fazi više zanima koji je mogući plafon poboljšavanja ljudi, gdje je teoretski krajnji domet unapređivanja "materijala". Da li se mogu napraviti duplo inteligentniji ljudi nego sada ili je moguće unapređivati do beskonačno, da li je moguće napraviti čovjeka od npr. 30 metara visine i sl. Meni se čini da tu ipak postoji neki limit "materijala" i da se neće moći poboljšavati tako mnogo.

No opet gledajući sa sadašnjeg aspekta evoluciju živih bića i čovjeka kao i protek vremena, skromno je reći da smo imali ogroman napredak, pa se opet zapitam da li uopće ima granice razvoja?

 

Također imamo paralelno unaprijeđenje umjetne inteligencije koje me još više intrigira, odnosno što bi se moglo desiti kada postane samosvjesna svog bitka kao i svjesna svojih mogućnosti.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?
To o dizaniranju ljudi nije ništa novo - nova je samo tehnologija. To se zove eugenika, a čovjek koji ju je zaživio u praksi zove se Adolf Hitler. Treba "eutanazirati" nearijce, invalide, duševno bolesne itd. da bi se dobila zdrava i čista njemačka, arijska rasa. No s druge strane zbog civiliziranog življenja prirodna selekcija više ne postoji u ljudskoj vrsti, pa bi ona mogla degenerirati. I što sad treba činiti? Da sam se rodio samo stoljeće prije sigurno bih umro pri porodu (nedonošće, porođajte težina 1700 g), no nekako sam ipak preživio - i doživio 65. u odličnom zdravlju. Jesam li trebao umrijeti radi poboljšanja ljudske rase?
To su prava pitanja. Tko će određivati koji su geni dobri, a koji nisu? Danas se srpasta anemija smatra nasljednom bolešću, no taj je "bolest" omogućila ljudskoj vrsti da preživi malariju.
 
5 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
boxer kaže...

Nemam ništa protiv genetske manipulacije u liječenju/suzbijanju raznih nasljednih bolesti, deformacija, teških bolesti i sl. No, poznavajući ljudsku prirodu pravljenje uber ljudi od sljedećih generacija mi spada u sivu zonu jer nije dovoljno istraženo i više je kao futuristička priča koja može ali i nemora poći po zlu. Mene u ovoj fazi više zanima koji je mogući plafon poboljšavanja ljudi, gdje je teoretski krajnji domet unapređivanja "materijala". Da li se mogu napraviti duplo inteligentniji ljudi nego sada ili je moguće unapređivati do beskonačno, da li je moguće napraviti čovjeka od npr. 30 metara visine i sl. Meni se čini da tu ipak postoji neki limit "materijala" i da se neće moći poboljšavati tako mnogo.

No opet gledajući sa sadašnjeg aspekta evoluciju živih bića i čovjeka kao i protek vremena, skromno je reći da smo imali ogroman napredak, pa se opet zapitam da li uopće ima granice razvoja?

 

Također imamo paralelno unaprijeđenje umjetne inteligencije koje me još više intrigira, odnosno što bi se moglo desiti kada postane samosvjesna svog bitka kao i svjesna svojih mogućnosti.

 ne kuzim se u ovo, ali sumnjam da mogu dici inteligenciju puno, koliko je black sience guy ili koji vec rekel, limitirana je energijon, kao, mozak bi trosil previse energije a to vuce neke druge komplikacije.. ne sjecam se.. vruce je i popil par piva previse.. mozda se zagrije ko ocani procesor..

 

nego.. pustolovine milesa vorkosigana(ko nije cital, trk po knjige, pocet redom izdavanja ne vremenom radnje).. cetaganda.. carstvo, plemstvo je zesce izmjenjeno, mase su samo bazen za gene.. zive 200 godina, boljeg zdravlja i sl... fora je kad neko veli:mi ih ne smatramo vise ljudima a opasno ce postat kad oni prestanu smatrat nas...

13 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
danen kaže...
To o dizaniranju ljudi nije ništa novo - nova je samo tehnologija. To se zove eugenika, a čovjek koji ju je zaživio u praksi zove se Adolf Hitler. Treba "eutanazirati" nearijce, invalide, duševno bolesne itd. da bi se dobila zdrava i čista njemačka, arijska rasa. No s druge strane zbog civiliziranog življenja prirodna selekcija više ne postoji u ljudskoj vrsti, pa bi ona mogla degenerirati. I što sad treba činiti? Da sam se rodio samo stoljeće prije sigurno bih umro pri porodu (nedonošće, porođajte težina 1700 g), no nekako sam ipak preživio - i doživio 65. u odličnom zdravlju. Jesam li trebao umrijeti radi poboljšanja ljudske rase?
To su prava pitanja. Tko će određivati koji su geni dobri, a koji nisu? Danas se srpasta anemija smatra nasljednom bolešću, no taj je "bolest" omogućila ljudskoj vrsti da preživi malariju.

 kvragu.. sad sam u nekoj sf briji..  futura, ne sjecam se ime novele.. nisu koristili eugeniku nego nanobote.. prvo si kao mogao prevarit smrt,ali bil si vise manje zombi.. kasnije,usavrseni nanaboti su mogli popravit i mozak.. a kasnije.. nisi vise bio limitiran apsolutno nicim.. izgledao si kako hoces i sl.. i onda nas glavni lik ceka veliko sakupljanje, da nadje zensku koju je voljel prije tisucu milijardi godina a otplutala mu u svemiru... kvragu.. di kupit stare brojeve future.. ima tu koji freak da ih skuplja..

12 godina
neaktivan
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Meni je ovo super, prilika da se poboljša kvalitet ljudskih života. Nitko nije savršen, samim tim ovo je prilika da dovedemo čovječanstvo na jedan novi level, gdje ćemo biti (pametniji, zdraviji, bez nasljednih bolesti...).

Jednostavno na ovaj način ubrzat ćemo evoluciju, što je po meni sjajno :D 

Tu smo da se razvijamo a ne obrnuto!

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2016 9:33 (Dema).
 
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Ne razumijem zašto ja kao roditelj, ne bih svojoj djeci omogućio dulji život bez bolesti?

 

Za neko vrijeme ovo će postati standard kao i carski rez prilikom poroda. Recimo, treba li njega ukinuti zato što nije prirodan? Koliko ljudi bi umrlo prilikom poroda da nema carskog reza?

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
danen kaže...
To o dizaniranju ljudi nije ništa novo - nova je samo tehnologija. To se zove eugenika, a čovjek koji ju je zaživio u praksi zove se Adolf Hitler. Treba "eutanazirati" nearijce, invalide, duševno bolesne itd. da bi se dobila zdrava i čista njemačka, arijska rasa. No s druge strane zbog civiliziranog življenja prirodna selekcija više ne postoji u ljudskoj vrsti, pa bi ona mogla degenerirati. I što sad treba činiti? Da sam se rodio samo stoljeće prije sigurno bih umro pri porodu (nedonošće, porođajte težina 1700 g), no nekako sam ipak preživio - i doživio 65. u odličnom zdravlju. Jesam li trebao umrijeti radi poboljšanja ljudske rase?
To su prava pitanja. Tko će određivati koji su geni dobri, a koji nisu? Danas se srpasta anemija smatra nasljednom bolešću, no taj je "bolest" omogućila ljudskoj vrsti da preživi malariju.

 Pa Lebensborn projekat odnosno stvaranje superarijevske rase i nije završio za njih očekivanim rezultatima. Smatrali su da tamna kosa i oči ne zadovaljavaju kriterije.  

 Anni-Frid Lyngstad , pjevačica ABBE je proistekla iz tog programa. 

 

http://www.novipolis.rs/sr/dosije/28657/lebensborn-nacisticki-projekat-fontane-zivota-.html

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
gordan0810 kaže...

Ne razumijem zašto ja kao roditelj, ne bih svojoj djeci omogućio dulji život bez bolesti?

 

Za neko vrijeme ovo će postati standard kao i carski rez prilikom poroda. Recimo, treba li njega ukinuti zato što nije prirodan? Koliko ljudi bi umrlo prilikom poroda da nema carskog reza?

 Da, plus ti nazovimo ih v2.0 ljudi će vjerovatno omogućiti dosta brži napredak nauke što će promijeniti naša shvatanja i odvesti nas na do sada nezamisliva mjesta. 

 

11 godina
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
4ndY kaže...

...često dolazim do zaključka da su ljudi višeg IQ-a su zapravo veći idioti i manje sposobni doći do lucidnih zaključaka...

 

15 godina
online
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
Antoniio22 kaže...

Žena argumentirano objašnjava: 

 

To hibridno je isto GMO (genetska struktura se mijenja iako se ne diraju direktno geni, to je samo profinjeniji naziv, a isto tvrde i proizvođači istih). Isto tako, GMO nije samo ubacivanje gena životinja, već i drugih biljaka. Stari mi je poljoprivrednik i metode koje on radi nisu ništa drugo nego GMO i te metode je on naučio od svog oca, ovaj od svog itd. (Isprva je i on bio protiv tog "zla", ali se potrudio obrazovat i naći informacije)"

hibridi i GMO nisu niti približno isti jer hibridi nastaju izborom mutacija koje su poželjne a GMO nastaje ubacivanjem promjena koje NIKAD nebi mogle nastupiti u tom biću/biljci

također, problem je činjenica da si "ono što jedeš" oliti primjeri očitog porasta neplodnosti među populacijom koja se hrani GMO hranom kojoj je uvijek glavna karakteristika da je neplodna kako inustrija GMO sjemena nebi gubila profit ako farmer odluči pobrati sjeme od odraslih GMO biljki i sam sadi dalje bez kupovine sjemena od GMO industrije. Još ti se jede GMO? nemoj zaboraviti da jednom kada tlo postane zagađeno GMO biljkama i druge biljke zbog razgradnje ovih GMOa isto postaju žrtve neplodnosti. Prouči što se desilo u Indiji s GMO pamukom...

Dema kaže...

Meni je ovo super, prilika da se poboljša kvalitet ljudskih života. Nitko nije savršen, samim tim ovo je prilika da dovedemo čovječanstvo na jedan novi level, gdje ćemo biti (pametniji, zdraviji, bez nasljednih bolesti...).

Jednostavno na ovaj način ubrzat ćemo evoluciju, što je po meni sjajno :D 

Tu smo da se razvijamo a ne obrnuto!

fulao si poantu: genetski inženjering nije za razvoj novoga već za očuvanje postojećeg. Ako makneš "bolest" iz genetskog koda, nisi bolji već si zakočio evoluciju i vratio ju korak nazad. zvuči paradoksalno? naime mi jesmo naši virusi i bolesti i mutacije ma koliko god se to nekome ne sviđa, samo što te neke bolesti/mutacije ubiju a neke postanu dobre. da je to činjenica, proučite tekst:

http://nautil.us/issue/35/boundaries/parasites-are-us

 

+

evo odličan primjer kako evolucija funkcionira

http://www.abc.net.au/news/2016-08-31/tasmanian-devils-developing-cancer-resistance/7798338

 

problem nije da se mi liječimo, problem je da bi ljudi željeli živjeti beskonačno i tako koče pozitivne promjene u tijelu a smrt je prirodni dio ciklusa života i nužna komponenta u evoluciji. zato jer ljudi žele spasiti svoje tijelo, nameću prokletstvo sterilnosti i prestanka evolucije svojoj djeci

gordan0810 kaže...

Ne razumijem zašto ja kao roditelj, ne bih svojoj djeci omogućio dulji život bez bolesti?

 

Za neko vrijeme ovo će postati standard kao i carski rez prilikom poroda. Recimo, treba li njega ukinuti zato što nije prirodan? Koliko ljudi bi umrlo prilikom poroda da nema carskog reza?

dokazano je da rađanje bez prolaska djeteta kroz vaginu uzrokuje da dijete ne dobije od majke sloj dobrih bakterija koji se tamo nalazi i da je to povezano sa kasnijim problemima s alergijom. ista stvar je i sa djecom koja nisu dojena već jedu formulu - i onda ne dobivaju dobre bakterije koje su ključ imuniteta. naime izvor našeg imuniteta je naša probava i neodržavanje probave urednom, a pogotovo neodržavanje populacije dobrih bakterija potpunom, je glavni razlog svih problema s imunitetom.

čitajte:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110651/

https://www.scienceandsensibility.org/p/bl/et/blogid=2&blogaid=487

 

e sad još tome pridodajte što vam dobrim bakterijama naprave antibiotici i našli ste odgovor zašto će te zbog "zdravlja" umrijeti od neke gadne bolesti tipa rak crijeva

 

sterilnost i protuprirodno djelovanje na ljudska bića stvara od nas strance i uljeze na ovoj planeti i zbog ovih "tehnoloških dostignuća" će se ljudska rasa morati sve više i više izolirati od okoliša kako bi preživjeli. a odvajanje od okoliša nužno vodi u beosjećanost prema tom okolišu i maksimalnu devastaciju

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2016 10:11 (Ges).
10 godina
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

odosmo u kurzweil (jel se netko sjeca takvog naslova u bugu? mislim negdje sa kraja 90tih)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zapad?

Što se tiče odstranjivanja genetičkih bolesti tu se nema što reći i to bi trebala biti neporecivo ukoliko jest kako kažu.

 

Iako osobno mislim da se ovdje radi čisto o kozmetičkim stvarima, ili mješanjem gena do trenutka da to uopće nije tvoje dijete nego dijete susjeda. Već vidim kako će u izlogu imati bred pita i angelinu i uopće ne sumnjam u popularnost toga, sve sami klonovi jedan drugoga, što se već i danas može primjetiti sa odabirom imena. Ali sam i mišljenja da im uspjeh i volju za radit nitko ne može garantirati i u tom smislu ovdje bi moglo bit jedno veliko ogorčenje od strane roditelja kada shvate što su učinili svome djetetu, a rezultata nema.

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
1domagoj1 kaže...

 

Mala digresija:

"Primjerice, u EU, a osobito kod nas, zakoni o GMO-ima najrigorozniji su na svijetu iako GMO-i nisu nimalo kontroverzni, dapače stotine i tisuće studija pokazuju da su sigurniji od sojeva dobivenih tehnikama mijenjanjem gena mutagenezom, zračenjem ili kemijskim sredstvima koje se koriste u konvencionalnoj poljoprivredi."

Ne kuzim bas ovaj dio (pretpostavljam da poslije rijeci mutagenezom dolazi zarez kojeg sam stavio sam). Pa i sojevi dobiveni mutagenezom, zracenjem ili kemijskim sredstvima su takoder GMO. Gdje je kvaka?

 

Zarez ti je pogrešan. Prijevod na laički jezik fraze "mijenjanjem gena mutagenezom zračenjem ili kemijskim sredstvima" glasi ovako "mijenjanjem gena mutacijama koje su stvorene (potaknute) zračenjem ili kemijskim sredstvima".

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mutation_breeding

 

Mutation breeding koristi se od tridesetih godina prošlog stoljeća, ali je po mojem mišljenju kao lutrija, jer tko može garantirati da će izazvana mutacija, osim što je korisna za povećanje prinosa biti istovremeno i sigurna za ljude. Uspoređujući s mutation breedingom, GMO je puno kontroliraniji pristup s barem nekakvim hipotezama o ishodu, ali rekao bih da potencijalna opasnost po ljude i prirodu još uvijek itekako postoji. Za razliku od prethodne dvije metode dobivanja novih hibrida, tradicionalni hibridi dobivaju se jednostavnim miješanjem sličnih vrsta i rekao bih da je kod njih najmanja opasnost da ćemo proizvesti biljku koja nam može naškoditi. S obzirom da je uvođenje prisilnog mutiranja tokom 20. stoljeća nekako prošlo ispod radara liječnika, ekologa, nutricionista itd., jasna je želja GMO zagovornika da se pokažu kao sigurnija alternativa ozračivanju, što u biti po mojem mišljenju i jesu. Međutim, ja bih sve netradicionalne metode hibridizacije stavio u "isti koš" i od svih prisiljenih genetskih modifikacija (ozračivanje, kemija, GMO...) zahtijevao dugogodišnja istraživanja o štetnosti. Nešto takvo je napravila Kanada.

 

Nepošteno je od GMO zagovornika uspoređivati se samo s mutation breedingom, ali ne i s tradicionalnim hibridima! (baš me zanima koji točno udio mutation breeding hibridi imaju u današnjoj poljoprivrednoj proizvodnji) To što mutation breeding (greškom ili korupcijom, nevažno) nije bolje reguliran ne znači da GMO treba dobiti instant dozvolu, nego baš obrnuto, sve manje sigurne metode hibridizacije trebaju se regulirati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.9.2016 11:02 (higgs).
9 godina
protjeran
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
Dema kaže...

Meni je ovo super, prilika da se poboljša kvalitet ljudskih života. Nitko nije savršen, samim tim ovo je prilika da dovedemo čovječanstvo na jedan novi level, gdje ćemo biti (pametniji, zdraviji, bez nasljednih bolesti...).

Jednostavno na ovaj način ubrzat ćemo evoluciju, što je po meni sjajno :D 

Tu smo da se razvijamo a ne obrnuto!

 Da to bi bilo super kad bi znali sto tocno koji gen ili strain u DNA radi, ali ne znamo to je samo eksperiment. Ako bas hocemo napraviti zdraviju rasu najbolje da idemo "hibridnim" putem kao i s biljkama.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Zašto će prva ljude dizajnirati Kina, a ne Zap
Ivo Robić kaže...

Molim te postedi nas infatilnih komentara baziranim na zvjedanim stazama i mrznji zapada. 

...

Ok, pojasni, zasto je to infatilni komentar? Hoces reci da ono sto je do sad videno u Zvjezdanim stazama danas ne postoji kao tehnologija kojom se sluzimo?

Komunikator - mobilni telefon, univerzalni prevoditelj - Googleove Translate, PADD - tablet, video-razgovori - pa, video-razgovori. Samo neke od tehnologija koje 60-tih nisu bile ni zamislive, a danas se redovito sluzimo s njima.

 

A sto se tice "mrznje" Zapada, ne mrzim nikoga, ali istina, ne favoriziram bas licemjere koji demagogijom o toboznjoj demokraciji, lj. pravima i slobodi ostvaruju svoje interese upravo na ustrb tih pojmova preko leda onih kojima ih prodaju. Medutim, ostaje cinjenica da je Zapad u padu. Ti to mozes prihvatiti ili se i dalje drzati price da je Zapad najbolji i najjaci, ali je evidentno da Kina uzima sve vise maha i da ce za nekoliko godina biti al pari Zapadu, a kasnije vjerojatno i ostaviti taj Zapad za ledima. Sto u sustini kaze i ovaj clanak. Ako se nesto moze nauciti iz povijesti, onda je to da je kineska kultura i civilizacija najstarija na svijetu i opstala je tisucama godina unazad. A Zapadna? Rekli su Rimljani (Ciceron) nekad (vise ih nema): "Historia magistra vitae est".

 

Ok, ali mislim da nisi u pravu glede geni biljaka/geni zivotinja. Ipak bih rekao da to sto odreduje da li je nesto GMO ili nije jest postupak kojim se bilokakvi geni ubacuju, nebitno da li biljni ili zivotinjski.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice