Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

poruka: 31
|
čitano: 8.023
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j".
8 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Dragi Apple, mozes li stucnut na minutu i meni usmjerit dobit samo te jedne minutice?

Skroman sam. A i bio sam dobar cijele godine.

Hvala.

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Dear Apple, can I have a minute of your time...

Uh, što volim ovaj režim - drugi rade a ja ležim
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Lova do krova i nema na čemu. Na našim krilima rastu, ovo je rezultat predanog rada kupaca u korist kolektiva, još malo pa ćemo uspjeh pogurat ih na rekordnu vrijednost :D :D

 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Ako se ne varam kineska naftna kompanija PetroChina imala je trzisnu kapitalizaciju od 1 bilijuna dolara 2007-2008.

Nakon toga je drasticno pala.

Apple ce (ako uspije) postati prva americka kompanija kojoj je to poslo za rukom. No, tu su jos i Amazin, MS, Alphabet... “bume vidli kak su slepci rekli” 😁
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Eto za oko 7100 sati zarade onoliko koliki je ukupni dug Lijepe Naše. To nije čak ni cijela godina. Zamislite, kada bi mi imali jednu takvu firmu, gdje bi nam bio kraj (ali bez lopova, uhljeba i ostalog smeća kojim obilujemo).

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
JohnnyBGood V kaže...
Ako se ne varam kineska naftna kompanija PetroChina imala je trzisnu kapitalizaciju od 1 bilijuna dolara 2007-2008.

Nakon toga je drasticno pala.

Apple ce (ako uspije) postati prva americka kompanija kojoj je to poslo za rukom. No, tu su jos i Amazin, MS, Alphabet... “bume vidli kak su slepci rekli” 😁

 Pa Aramco vrijedi 5 bilijuna (trillion) vec godinama

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2018 13:42 (Mitch).
14 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Pitam se gdje im je granica? Vodi li ovo možda u neku distopiju ljudske civilizacije gdje će jednog dana države dolaziti kumiti i preklinjati kompanije da im posude novce? Kompanije su jače i od banaka.

 

Također, čemu toliki novac na računu? Zašto ne odluče dati svojim dioničarima?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Nije bitno postoji li neka kompanija koja ima veće prihode, ova vijest je o tome koliko Apple premašuje svoje predviđanje dobiti i kolko kešs gomila. 
Čovjek bi očekivao da bi s tolikim profitom barem malo postali milostivi i manje pohlepni, pa recimo onaj MacBookPRO složili da se ne pregrijava i throttla (mislim, pa to im je PRO serija?!) ili da se iMac PRO (opet basnoslovno skupa pro serija) može otvoriti za povećanje
rama ili čišćenje prašine, bez da se isčupa zalijepljeni ekran.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
BarbaVeli kaže...

Pitam se gdje im je granica? Vodi li ovo možda u neku distopiju ljudske civilizacije gdje će jednog dana države dolaziti kumiti i preklinjati kompanije da im posude novce? Kompanije su jače i od banaka.

 

Također, čemu toliki novac na računu? Zašto ne odluče dati svojim dioničarima?

 apple upravo previše love troši na dioničare ... gotovo 300 milijardi u zadnjih 6 godina od kad je steve otišao ... plus enormni buyback dionica ( upravo su najavili otkup još 100 milijardi vlastitih dionica ) što je zapravo još novaca za dioničare i to neoporezivog odmah ...

 

da su te novce upumpavali u r&d i preuzimanja iPhone bi već otkrivao rak jbt. ..

https://www.washingtonpost.com/news/get-there/wp/2018/05/03/how-rich-is-apple-its-recent-stock-buyback-is-more-valuable-than-275-companies-in-the-sp-500/?noredirect=on&utm_term=.2097337e7164

blah.

15 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Dionicari su ih i stvorili. Oko iPhonea 3G i 4S su dobili toliko kapitala da su mogli raditi sto god zele.
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Stvorili su ih dobri proizvodi, i jobs kakvi dionicari. Jesu ih dionicari spasavali kad su trebali bankrotirat devedesetih?
16 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
grzzi kaže...
Stvorili su ih dobri proizvodi, i jobs kakvi dionicari. Jesu ih dionicari spasavali kad su trebali bankrotirat devedesetih?

 Neznam, dali je Bill Gates Appleov dioničar?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
overhaul kaže...
grzzi kaže...
Stvorili su ih dobri proizvodi, i jobs kakvi dionicari. Jesu ih dionicari spasavali kad su trebali bankrotirat devedesetih?

 Neznam, dali je Bill Gates Appleov dioničar?

 lol, ono kad te 150 milijuna spasi u momentu kad pališ 350 milijuna mjesečno gubitaka, dvije milijarde gubitaka u dva tromjesečja prije toga. 

 

sa druge strane nagodba office za mac / odustajanje od spora win/osx je bilo nešto što je Jobs onda valjda morao napraviti.

 

apple je tvrtka koja u zadnje vrijeme ruši sve rekorde isplate dioničarima, to radiš kad ne znaš što ćeš sa parom, dioničari i dalje profitiraju debelo samim rastom dionica, steve im nije isplatio ni lipe... ovo je čisto što današnja uprava nema muda napraviti ništa drugo. Tim je genijalan operativac koji će musti ovo još godinama, ali to je to ... šteta.

8 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv

Hmm, nisam siguran da te pratim. Koliko znam, u to vrijeme nije bilo izdavanja novih dionica po bilo kojoj osnovi pa prema tome, apple nije primio niti jednog dolara od svojih vlasnika. Investitor je varljiv pojam. Kupnjom dionica na burzi ja investiram svoj novac u dionicu ali ne i u samu tvrtku apple iz razloga što je primatelj novca drugi vlasnik. Tvrtka će biti primatelj moje imvesticije samo ako dionice kupujem od nje, najčešće kroz IPO. Trgovanje na birzi, kao takvo, nema nikakve veze s poslovanjem tvrtke, tvrtki je u osnovi svejedno. Burzovna kretanja su refleksija poslovnih rezultata i očekivanja, a obrnuto baš nikako osim u slučajevima kada kompanija značajno ovisi o posuđivanju pa burzovna kretanja mogu utjecati na troškove posuđivanja. Jesam li što krivo rekao?

Ja rekoh
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv

sve si dobro rekao.

https://www.wired.com/1997/08/apple-takes-150-million-from-microsoft/

For Apple, the cash is symbolic. While the company has been bleeding money, it has about $1.2 billion in cash, according to its last quarterly earnings report, and doesn't need Microsoft's money to fend off immediate starvation. Apple CFO Fred Anderson said the money would be invested in Apple's core markets - education and multimedia creation. Maffei touted the deal as a way to "enhance Microsoft as a

tih 150 mil je bilo kao neki bonus za dogovor kojim je apple pristao odbaciti tužbe, a MS nastavio podržavati platformu sa officeom ... i gurati svoj IE.

 

nije mi posve jasno kako se tih 150 vodilo kao investicija ako su ih kupili na stock marketu, plus zabrana prodaje 3 god. moguće da su to bile dionice koje su bile držane od strane tvrtke ...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2018 20:55 (grzzi).
16 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
overhaul kaže...

Nije bitno postoji li neka kompanija koja ima veće prihode, ova vijest je o tome koliko Apple premašuje svoje predviđanje dobiti i kolko kešs gomila. 
Čovjek bi očekivao da bi s tolikim profitom barem malo postali milostivi i manje pohlepni, pa recimo onaj MacBookPRO složili da se ne pregrijava i throttla (mislim, pa to im je PRO serija?!) ili da se iMac PRO (opet basnoslovno skupa pro serija) može otvoriti za povećanje
rama ili čišćenje prašine, bez da se isčupa zalijepljeni ekran.

Bez brige, to če im se sve gadno obit o ludu Jabučarsku pohlepnu glavetinu.

 

Sve dojde na naplatu, fini primjer je Intel koji samo još na papiru izgleda jak kao granitna stijena.

 

Kaj se tiče cijene dionica, samo šrbava Baba može vjerovat da Jabučarska dionica fakat vrjedi 200dolara.

 

Na drugoj strani je pravi gigant Samsung, kod kojeg je lakše nabrojat kaj sve ne proizvodi=cijena dionice 45dolara

 

 

Burzovno mešetarenje, jedna od večih gadosti i to sve fino okvrno legalno a vidiš da tu nekaj ne štima.Sjetimo se samo AMD-a čiju dionicu su prije par godina srušili na 1.8dolara, kao da se radi o Bugarskoj firmi za proizvodnju pive.

 

Sasvim logično, da eto Jabučarska dionica nosi tri puta više love od "sitnog Samsunga".

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
rambox kaže...
overhaul kaže...

Nije bitno postoji li neka kompanija koja ima veće prihode, ova vijest je o tome koliko Apple premašuje svoje predviđanje dobiti i kolko kešs gomila. 
Čovjek bi očekivao da bi s tolikim profitom barem malo postali milostivi i manje pohlepni, pa recimo onaj MacBookPRO složili da se ne pregrijava i throttla (mislim, pa to im je PRO serija?!) ili da se iMac PRO (opet basnoslovno skupa pro serija) može otvoriti za povećanje
rama ili čišćenje prašine, bez da se isčupa zalijepljeni ekran.

Bez brige, to če im se sve gadno obit o ludu Jabučarsku pohlepnu glavetinu.

 

Sve dojde na naplatu, fini primjer je Intel koji samo još na papiru izgleda jak kao granitna stijena.

 

Kaj se tiče cijene dionica, samo šrbava Baba može vjerovat da Jabučarska dionica fakat vrjedi 200dolara.

 

Na drugoj strani je pravi gigant Samsung, kod kojeg je lakše nabrojat kaj sve ne proizvodi=cijena dionice 45dolara

 

 

Burzovno mešetarenje, jedna od večih gadosti i to sve fino okvrno legalno a vidiš da tu nekaj ne štima.Sjetimo se samo AMD-a čiju dionicu su prije par godina srušili na 1.8dolara, kao da se radi o Bugarskoj firmi za proizvodnju pive.

 

Sasvim logično, da eto Jabučarska dionica nosi tri puta više love od "sitnog Samsunga".

 ti shvaćaš da nominalna vrijednost nema nikakve veze sa vrijednosti tvrtke? googleova dionica vrijedi 1200 + $ :D

apple je po prodajnim rezultatima i dalje podcijenjen btw. 

8 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Rambox:

Gledaš to s krive strane. Ako apple svojim dioničarima isplati divodendu u iznosu koji odgovara 6% uloženog u dionicu, to je tebi kao vlasniku bolje nego da si novac stavio u bilo koju banku. Ako ti isplati 10% to je fenomenalno pa će i drugi navaliti, dionica će porasti i opet doći na 6-7 % omjera. To je povijesni omjer za cijelo tržište i to tako funkcionira. Tvrtka čak ni ne mora isplaćivati dividendu, investitori će svejedno gledati što se događa i dizati cijenu u očekivanju isplate, ovako ili onako. Apple tu nije nikakav izuzetak osim po pitanju sposobnosti da pored toliko dobrih jeftinih mobitela uspojevaju prodavati tako puno vrlo skupih igračaka...
Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
grzzi kaže...

 ti shvaćaš da nominalna vrijednost nema nikakve veze sa vrijednosti tvrtke? googleova dionica vrijedi 1200 + $ :D

apple je po prodajnim rezultatima i dalje podcijenjen btw. 

 Nemam ti ja poima, ja ti samo lovim Štuke i to večinom na Savi.Ak ti nije dost precizno kaj sam ja usput usporedil, onda ništa nazovi Volt Strit portu pa se tam dodatno informiraj.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
13 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

ovdje je poanta da apple zaista trenutno vrijedi više od samsunga ili bilo koje druge tvrtke. http://www.wolframalpha.com/input/?i=samsung%2Bapple%2Bgoogle

dakle imaju veći promet, veći profit, više keša, manje duga itd itd ... tvrtka koja već 20 godina u gotovo postotni poen predviđa koliko će prodati i koliko zaraditi i koja ima najjači brand na svijetu... netko i dalje može tvrditi da je precijenjena ... po čemu? 

 

gotovo 300 milijardi prometa sa maržom od cca 38%. dakle procijenjena vrijednost im je cca 3xgodišnjeg prometa. ovako laički ... kad sve ostalo zbrojiš ima tu još prostora za rast ( što se vidi i iz price/earnings ratia koji je kod apple a oko 20, a kod alphabeta oko 50, kod amazona 220. Veći pe, veći rizik od precijenjene vrijednosti.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
rambox kaže...
grzzi kaže...

 ti shvaćaš da nominalna vrijednost nema nikakve veze sa vrijednosti tvrtke? googleova dionica vrijedi 1200 + $ :D

apple je po prodajnim rezultatima i dalje podcijenjen btw. 

 Nemam ti ja poima, ja ti samo lovim Štuke i to večinom na Savi.Ak ti nije dost precizno kaj sam ja usput usporedil, onda ništa nazovi Volt Strit portu pa se tam dodatno informiraj.

 imaš tvrtku koja radi 3 milijuna kuna godišnje prometa, na kraju godine prijave milijun kuna dobiti ... proizvodi su im na glasu, nemaju zaliha, nisu dužni, i imaju 3 milijuna keša na banci... i tako nekako rastu i rade zadnjih 15-20 godina, svaka tri mjeseca novi rekord... i ti misliš da ta tvrtka ne vrijedi 10 milijuna kuna ukupno da je netko hoće kupiti ... ili 5 milijuna da je hoćeš preuzeti?

 

ovo je dakle pojednostavljeno do bola. 

15 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
grzzi kaže...
Stvorili su ih dobri proizvodi, i jobs kakvi dionicari. Jesu ih dionicari spasavali kad su trebali bankrotirat devedesetih?

 A Jobs je financirao marketing putem cega? Sto mislis u trenucima bankrota od kuda im je stigao novac da budu u svakom holivudskom filmu i seriji 2000ih?

 

Cuo si za Apple radi Amerike, a tamo ga je ponovno trebalo podici i to je bilo moguce samo uz kapital. Ameri koji nisu imali pojma o investiranju su kupovali MSFT i AAPL jer za drugo nisu znali. Svi su pricali o tome 2000. godine pa i fiktivni Forrest Gump.

Bila je ziva pomama nakon 2008. jer su sve dionice bile u dipu, a Apple je bila najbolja growth high-revenue dionica. Da je FB bio na Streetu tada, ista stvar bi se desila.

 

Kako se Apple dizao, tako su se dizali i investitori kao ja nakon 2008 upravo zbog njih.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.8.2018 23:26 (Mitch).
8 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Mitch:
Tijekom bankrota su izdali novu seriju dionica i tako pribavili potreban kapital? Ili je to bilo u vrijeme iphonea kako si ranije spomenuo? Ozbiljno pitam!
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Feudalac kaže...
Mitch:
Tijekom bankrota su izdali novu seriju dionica i tako pribavili potreban kapital? Ili je to bilo u vrijeme iphonea kako si ranije spomenuo? Ozbiljno pitam!

Apple je poznat kao kompanija koja se nije oslanjala na debt nego equity. 

 

Evo graf https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AAPL/apple/debt-equity-ratio

 

Nemam podatke prije 2005 doma, imam na poslu pa pogledam. Neke stvari napamet znam, recimo od 2006. do 2013 su izdali milijardu dionica na trziste pored splitanja. Preko dillutiona ili pojave davnih investora koji su prodali itd. To je taman bilo doba iPhonea

 

To ti je pruzilo od $17 pa sve do $110ak milijardi u kapitalu kroz taj period.

 

 

Nedavno je Apple poceo uzimati longterm debt uz niske kamate (3% max).

 

Naime od 2011 jeftinije im je bilo posudit 17 milijardi $, nego dovesti vlastiti cash iz Kine i Tajvana i off-shore jer bi platili porez 12%. Bilo koji dan uzmes 3% kreditnu kamatu nego 12%.

Zato nisam imao povjerenja u Trumpa da ce pokrenut americku proizvodnju jer je firmama poput Applea najbitniji profit i rezanje troskova. No shvatio je da im mora dopustit onda da dofuraju sav taj cash besplatno u onetime periodu.

 

 

Evo i sluzbeno

How many times has Apple's stock split?

Apple’s stock has split four times since the company went public. The stock split on a 7-for-1 basis on June 9, 2014 and split on a 2-for-1 basis on February 28, 2005, June 21, 2000, and June 16, 1987.

http://investor.apple.com/faq.cfm

 

 

Prije 7-1 splita u 2014, dionica je bila oko 645 dolara. Nakon toga dana bila je mislim oko 95.

https://appleinsider.com/articles/14/04/29/why-apple-inc-decided-to-split-its-stock-7-1-

 

 

 

tldr, Da odgovorim na pitanje, sigurno su izdali vise dionica na trziste nakon izlaska iPhonea. Jos su ih i splitali jedno 3-4 puta (gore imas sluzbeno). Dakle analogija je ista, izdali su jos vjerojatno tokom iPoda i prvog iMaca 1998.

Apple nije bio toliko jak sve dok nije MSFT dosao sa $150 milijuna. To je 97 bio dobar novac. Takoder nisu uzeli na dug nego equity.

 

A 2001 kad su se dizali, dizali su se i zbog Appleovih Storeova. A tek su tada imali kapitala i novaca da ih pootvaraju. Drugacije iPod ne bi bio dozivljen kao revolucionaran, jer bi u maloprodaji bio kao bilo koji skuplji MP4 player

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2018 0:42 (Mitch).
16 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Mitch kaže...
grzzi kaže...
Stvorili su ih dobri proizvodi, i jobs kakvi dionicari. Jesu ih dionicari spasavali kad su trebali bankrotirat devedesetih?

 A Jobs je financirao marketing putem cega? Sto mislis u trenucima bankrota od kuda im je stigao novac da budu u svakom holivudskom filmu i seriji 2000ih?

 

Cuo si za Apple radi Amerike, a tamo ga je ponovno trebalo podici i to je bilo moguce samo uz kapital. Ameri koji nisu imali pojma o investiranju su kupovali MSFT i AAPL jer za drugo nisu znali. Svi su pricali o tome 2000. godine pa i fiktivni Forrest Gump.

Bila je ziva pomama nakon 2008. jer su sve dionice bile u dipu, a Apple je bila najbolja growth high-revenue dionica. Da je FB bio na Streetu tada, ista stvar bi se desila.

 

Kako se Apple dizao, tako su se dizali i investitori kao ja nakon 2008 upravo zbog njih.

 Tako je. 1997 Apple baš i nije imao dobrih proizvoda. Ono što je Microsoft/Gates napravio tom simboličnom uplatom kao rezultatom dogovora zbog svađe oko quicktimea, i direktnim javljanjem na macworld predstavljanje sa obećanjem da tadašnjem Apple Macu najbitniji programski paket, MS office, odtada razvijaju baš za Apple i to prije nego za PC tržište dalo je kick koji je grunuo dionice Applea. Dakle netreba ti puno snage da pokreneš mašinu, samo starter. Sa 0,5 dolara, skočila je na 3 do kraja godine. Da to je smiješno prema današnjoj cijeni, ali je opet itekako bitno da izvuče kompaniju iz ponora bankrota. Ovi daljnji boomovi krajem 2010tih nisu čak toliko profiti ni prihodi nego potražnja veća od ponude. Ako je mogao gruvati jedan nevidljivi bitcoin sa nula proizvodnje, naravno da će rasti provjereno uspješna kompanija koja igra na sigurno - prostodušnog kupca koji će ih kupovati bez obzira na cijenu, kvalitetu ili sporadične probleme s tim što kupe.
no u biti interesantno je da trenutno nisu usamljeni na tim tisućama milijardi - bliže se tom cornerstoneu i amazon, alphabet i microsoft. Potonji možemo samo zamisliti koliko bi imao da mu je ostalo tih 150 tadašnjih milijuna u dionicama... sa splittanjem dionica i svime, ispada po dionici vrijednosti 0,5$ 1997 do 207$ danas... dakle 150 milijuna x 400 = 60 milijardi američkih novaca   No dobro, nije da Microsoft treba i danas te novce, samo bi mu možda pomogli da apple dostigne u market capu sa appleovim dionicama 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
13 godina
offline
Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvarivao j

Investitori su samo dio priče jer Apple je još za vrijeme amelia 97 počeo rezati troškove, što je nastavio i Jobs. 97 radi deal sa MS, vraća povjerenje i nadu kupaca, reže klonove, a već dogodine apple je ponovno u prvom tromjesečju u plusu 45 miliona pa se vraća i povjerenje investitora, a dionice rastu.

Onda dolazi Jobsova era i proizvodi koji zapravo stoje iza ove fantastične priče, iMac G3 / G4, OSX gura do pojave iPoda. Od 2003/4 do 2011/12 to je bio iPod/iTunes, uspješni prelazak na x86, na vrhuncu prodaje iPoda dolazi iPhone. pa iPad, app store, i zadnje watch, dosta uspješni dodaci i usluge poput apple paya...

 

Hoću reći da nema govora o tome da je appleova dionica zadnjih 10-15 godina napuhana, dapače, potcijenjena je i dalje obzirom na performanse kompanije. Uostalom apple je smanjio broj dionica na tržištu u zadnjih par godina otkupom vlastitog stocka za gotovo 10% ako se ne varam... 

 

Uglavnom, nevezano za nevjerojatne performanse kompanije produkcijski i financijski, meni je žao što Jobs nije živ jer bi možda te stotine milijardi dolara ulagao u neke nove uzbudljive proizvode i tehnologije i radio disrupciju na tržištu umjesto da ih trpa u džepove dioničara.



 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
grzzi kaže...

Investitori su samo dio priče jer Apple je još za vrijeme amelia 97 počeo rezati troškove, što je nastavio i Jobs. 97 radi deal sa MS, vraća povjerenje i nadu kupaca, reže klonove, a već dogodine apple je ponovno u prvom tromjesečju u plusu 45 miliona pa se vraća i povjerenje investitora, a dionice rastu.

Onda dolazi Jobsova era i proizvodi koji zapravo stoje iza ove fantastične priče, iMac G3 / G4, OSX gura do pojave iPoda. Od 2003/4 do 2011/12 to je bio iPod/iTunes, uspješni prelazak na x86, na vrhuncu prodaje iPoda dolazi iPhone. pa iPad, app store, i zadnje watch, dosta uspješni dodaci i usluge poput apple paya...

 

Hoću reći da nema govora o tome da je appleova dionica zadnjih 10-15 godina napuhana, dapače, potcijenjena je i dalje obzirom na performanse kompanije. Uostalom apple je smanjio broj dionica na tržištu u zadnjih par godina otkupom vlastitog stocka za gotovo 10% ako se ne varam... 

 

Uglavnom, nevezano za nevjerojatne performanse kompanije produkcijski i financijski, meni je žao što Jobs nije živ jer bi možda te stotine milijardi dolara ulagao u neke nove uzbudljive proizvode i tehnologije i radio disrupciju na tržištu umjesto da ih trpa u džepove dioničara.

 Sjecam se kao jucer prvog tjedna listopada 2000. Apple pada 50% dionica. Tu bi cijeli Wall Street izasao i pustio ih da tonu jos dublje, ali nisu.

 

Apple jednostavno mora vracat novce dionicarima, ali tebi to nije jasno. Medusobno odrzavaju jedni druge.

Dionicari nisu osobe kao forumasi. Dionicari su veliki fondovi i velike Ibanke koje nije briga za proizvode Applea nego ROI. A value investori kao Berkshire (Buffet) i GS/MS rade na horizonu od 5 do 10 godina, a ne 3 mjeseca.

https://www.reuters.com/article/us-apple-stocks-trillion-investors/patience-pays-off-for-decades-long-apple-shareholders-idUSKBN1KN2CU

 

 

Ovo ti je samo odgovor Applea da su fail to innovate. Kupuju vrijeme dividendama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2018 2:02 (Mitch).
8 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Mitch:

Hvala na vrlo iscrpnom odgovoru koji je otišao i dalje od originalnog komentara. Sada to ima smisla obzirom da tijekom ipod iphone ere nisu uzimali novac, radilo se uglavnom o dioničkim opcijama za zaposlene koje neto ne donose nikakav kapital već samo obezvređuju postojeće dioničare. To je čak bio razlog prvog share bybuck programa, da se poništi efekt

Sada je to otišlo na drugi razinu, jednostavno imaju previše novca, trebaju ga isplatiti. Spomenuo si u drugom postu nedostatak inovacija - pa gle, uzimaju 70-80 sveg profita iz mobitelakog biznisa, tu se više nema kaj napraviti. U tabletima su isto najjači, računala idu dobro, servisi kak sve to povezuju su fortune 200 kompanija sami ua sebe. Kaj još? Da proizvode automobile, brodove, veš mašine?
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2018 11:33 (Feudalac).
13 godina
offline
Re: Apple u zadnjem kvartalu nikad bolji, ostvariv
Mitch kaže...
grzzi kaže...

Investitori su samo dio priče jer Apple je još za vrijeme amelia 97 počeo rezati troškove, što je nastavio i Jobs. 97 radi deal sa MS, vraća povjerenje i nadu kupaca, reže klonove, a već dogodine apple je ponovno u prvom tromjesečju u plusu 45 miliona pa se vraća i povjerenje investitora, a dionice rastu.

Onda dolazi Jobsova era i proizvodi koji zapravo stoje iza ove fantastične priče, iMac G3 / G4, OSX gura do pojave iPoda. Od 2003/4 do 2011/12 to je bio iPod/iTunes, uspješni prelazak na x86, na vrhuncu prodaje iPoda dolazi iPhone. pa iPad, app store, i zadnje watch, dosta uspješni dodaci i usluge poput apple paya...

 

Hoću reći da nema govora o tome da je appleova dionica zadnjih 10-15 godina napuhana, dapače, potcijenjena je i dalje obzirom na performanse kompanije. Uostalom apple je smanjio broj dionica na tržištu u zadnjih par godina otkupom vlastitog stocka za gotovo 10% ako se ne varam... 

 

Uglavnom, nevezano za nevjerojatne performanse kompanije produkcijski i financijski, meni je žao što Jobs nije živ jer bi možda te stotine milijardi dolara ulagao u neke nove uzbudljive proizvode i tehnologije i radio disrupciju na tržištu umjesto da ih trpa u džepove dioničara.

 Sjecam se kao jucer prvog tjedna listopada 2000. Apple pada 50% dionica. Tu bi cijeli Wall Street izasao i pustio ih da tonu jos dublje, ali nisu.

 

Apple jednostavno mora vracat novce dionicarima, ali tebi to nije jasno. Medusobno odrzavaju jedni druge.

Dionicari nisu osobe kao forumasi. Dionicari su veliki fondovi i velike Ibanke koje nije briga za proizvode Applea nego ROI. A value investori kao Berkshire (Buffet) i GS/MS rade na horizonu od 5 do 10 godina, a ne 3 mjeseca.

https://www.reuters.com/article/us-apple-stocks-trillion-investors/patience-pays-off-for-decades-long-apple-shareholders-idUSKBN1KN2CU

 

 

Ovo ti je samo odgovor Applea da su fail to innovate. Kupuju vrijeme dividendama.

 uzmi u obzir da pričaš o dot com bubble burstu, apple nije bio specifičan slučaj tad, dapače.

 

isto tako apple isplaćuje dioničare isključivo u periodima kad S Jobs nije bio u tvrtci ...

btw negdje 2001 ili 2002 bio sam u banci sa 30.000 eura za koje sam htio kupiti dionice apple-a. Procedura je bila duga i zamorna i skupa, odustao sam... uopće ne želim znati koliko bih sad imao novaca.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.8.2018 11:45 (grzzi).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice