Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

poruka: 73
|
čitano: 11.426
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
BlueMax kaže...

 Ne vidim razliku između ovih koje spominješ i onih koji svakodnevno piju kavu. Ne shvaćam zašto bi mi ti ljudi išli na živce ako se u mene ne diraju?

Ne pušim travu već 100 godina (nikad ne reci nikad), no ako se dobro sjećam, od par kava bi mi došlo loše, od par jointa ne.

Dakle, ako svakodnevno piješ kavu onda si, tvojom logikom, ovisnik. A nije lijepo kad se ovisnik ruga ovisniku, licemjerno je.

 

Ovisnost o kavi je isto vrlo stvarna. Ali jos nisam dozivio da netko nakon kave djeluje kao da mu je netko odstranio pola mozga, sto nakon trave nije rijetkost. Kava ti daje "boost" i razbudi te, THC radi svasta. A to sto bi ti od par kava doslo lose a od par jointa ne - mozda si preosjetljiv na kofein. A to da si popusio par jointa za redom i da ti nije bilo APSOLUTNO nista... A ne znam bas sta bih ti na to rekao.

A sto se tice ovisnosti - ne pijem kavu, ne pusim i ne pijem alkohol (nikad, bez iznimke). Pijem samo mineralnu i cajeve (crne i biljne). Kad sam na godisnjem onda uglavnom ni cajeve ne pijem jer sam vrlo izbirljiv i u HR ne nadjem one koji mi pasu.

Freak Show Inc.
6 godina
protjeran
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
PzKpfw kaže...

 

Hvala, Docu za #215. Sada znam zašto uvijek volim vježbati i trenirati.

Za maru ne znam, ali kada čovjek nakon par mjeseci bude u nekoj fizičkoj aktivnosti, to ulazi pod kožu, te se jednostavno ne može bez toga.

Tijelo traži da se napreže. I osjećaj je uvijek odličan poslije toga.

 diskutabilno..

hrpa ljudi je agresivna nakon vježbanja jer jer im možđani proizvode i bez treninga puno serotonina ...višak serotonina = agresija.

marihuana najviše puca dopaminske receptore ali dužim i neumjerenim korištenjem se narušava balans neurohormona pa su česti slučajevi psihoza kod maričinih sljedbenika.

 

najveći ovisnici u sportu su ronioci na dah..oni tjedno par puta dožive heroinsko iskustvo. 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Friday kaže...
BlueMax kaže...

 Ne vidim razliku između ovih koje spominješ i onih koji svakodnevno piju kavu. Ne shvaćam zašto bi mi ti ljudi išli na živce ako se u mene ne diraju?

Ne pušim travu već 100 godina (nikad ne reci nikad), no ako se dobro sjećam, od par kava bi mi došlo loše, od par jointa ne.

Dakle, ako svakodnevno piješ kavu onda si, tvojom logikom, ovisnik. A nije lijepo kad se ovisnik ruga ovisniku, licemjerno je.

 

Ovisnost o kavi je isto vrlo stvarna. Ali jos nisam dozivio da netko nakon kave djeluje kao da mu je netko odstranio pola mozga, sto nakon trave nije rijetkost. Kava ti daje "boost" i razbudi te, THC radi svasta. A to sto bi ti od par kava doslo lose a od par jointa ne - mozda si preosjetljiv na kofein. A to da si popusio par jointa za redom i da ti nije bilo APSOLUTNO nista... A ne znam bas sta bih ti na to rekao.

A sto se tice ovisnosti - ne pijem kavu, ne pusim i ne pijem alkohol (nikad, bez iznimke). Pijem samo mineralnu i cajeve (crne i biljne). Kad sam na godisnjem onda uglavnom ni cajeve ne pijem jer sam vrlo izbirljiv i u HR ne nadjem one koji mi pasu.

 Očito netko voli boost, netko ne. Kokainaši isto vole boost pa kavopije u nastavku razgovora možemo uspoređivati s njima a ne s hašišarima, ako to želiš.

Upoznao sam par ljudi s navikama poput tvojih i svi imaju jednu zajedničku stvar, koju neću napisati, no izbjegavam ih u širokom luku. Ti mi, sudeći po ovom forumu ne spadaš u tu kategoriju pa moram priznati da sam iznenađen tvojim navikama.

Ono gdje griješiš je što smatraš da je marihuana ovisnost. Nije. Ljudi jednostavno vole zapaliti i često to rade zato što vole a ne zato jer im to treba. Isto ko što netko voli trčati svako jutro. Nije da bez toga ne možeš samo ti je drago i to radiš.

Cigarete i kava, a možda i taj tvoj čaj, su navike kojih se čovjek puno teže rješava.

 

Kad si mlad, adolescent, biraš kakvom društvu želiš pripadati. Možeš biti sportaš pa ćeš se družiti sa sportašima. Možeš biti seljačina pa se opijati na cajkama. Možeš biti ono što mi zovemo "felgaš" pa ne piti niti pušiti travu a jedino o čemu znaš razgovarati su felge, konji, getribe. A možeš pripadati i onoj subkulturi koja voli umjetnost, posebno glazbu i čiji razgovori vode dalje od vremenske prognoze ili 4-4-2 postave u nogometu. Ja sam uspješno kombinirao ovu prvu i zadnju kategoriju.

 

Pušenje trave, a i konzumacija svega ostalog sastavni su dio te subkulture za koju niti jedne sekunde ne žalim što sam joj pripadao. Uz taj način života upoznao sam jako puno zanimljivih ljudi, proputovao svijeta, a o ženskima da ne govorim.

 

A sad na bit. Iz svih tih skupina koje sam ranije spomenuo upravo iz hašišarske (tako su nas zvali) je proizašlo najviše uspješnih i dobrih ljudi. Kad gledam sportaše s kojima sam odrastao, jedan je uspio (jer mu je žena čuvala novčanik) svi ostali su teški propaliteti, uglavnom kockari i alkoholičari. Felgaši su uglavnom izginuli. Cajkaši su i dan danas seljačine i tu nema pomoći jer... 

 

Baš me danas nazvao prijatelj s kojim dugo nisam izašao. Pita me hoću li s njim u Šibenik na koncert u srijedu (Kiwanuka).  Naravno da hoću. Ponijet ću i cvjetić trave koji mi doma stoji od prošlog Božića, bit će mu drago iako ne sumnjam da će i on imati nešto. 

15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

vrijeme je (godina proizvodnje, vijek trajanja, uporabna vrijednost, iskustvo ...) da se aktivnije bavim travarstvom. već berem kantarion i kemijam uljni pripravak no to je samo ljeti. jedem povrće, kad ga ulovim (brzo bježi, majkumu). mogao bih i koju zafrkat uz reggae, man.  

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
BlueMax kaže...

Ono gdje griješiš je što smatraš da je marihuana ovisnost. Nije. Ljudi jednostavno vole zapaliti i često to rade zato što vole a ne zato jer im to treba.

 

Ovakvom retorikom mozes bilo kakvu ovisnost prikazati kao naviku/zelju. Po cemu je to marihuana drugacija od alkohola, kokaina, cigareta, kocke... da ne stvara ovisnost?

 

EDIT:

Moje navike (takve kakve su sad) su plod zivotne skole. Drogu nisam nikada nikakvu probao, sve drugo jesam i to preko mjere. Izbacio sam stvari za koje sam godinama mislio da imam kontrolu nad njima a zapravo nisam imao. Dopustim si povremeno da me obuzme ogromna zelja za igranjem na PC-u. I onda imam par tjedana kad intenzivno igram. Odjednom me to pusti, kao da je netko prekidac prebacio. Pa onda par mjeseci nista i tako dalje. Takav rezim mi odgovara. Kupio sam u 10. mjesecu prosle godine RTX 2080 i sprasio 900 eura na to. Igrao neko vrijeme i prodao ju. Sad sam samo na iGPU. Kad me uhvati opet zelja - uzet cu neku graficku. To imam pod kontrolom kao sto npr ti slobodno odlucujes o tome kad ces si zamotati joint a kad neces. Ali nemoj se zavaravati da svi tako mogu. Naprotiv, onima kojima je to navika - vjerojatno vec dugo nije samo navika a da nisu ni svjesni.

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 9:56 (Friday).
14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
BlueMax kaže...

Ono gdje griješiš je što smatraš da je marihuana ovisnost. Nije. Ljudi jednostavno vole zapaliti i često to rade zato što vole a ne zato jer im to treba. Isto ko što netko voli trčati svako jutro. Nije da bez toga ne možeš samo ti je drago i to radiš.

 

Ja svako jutro popijem 3 rakije jer volim imati mirnu ruku, a ne zato jer mi treba.

6 godina
protjeran
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
CroNk3r kaže...

 

Ja svako jutro popijem 3 rakije jer volim imati mirnu ruku, a ne zato jer mi treba.

dobraaa  

 

upoznao sam koncem devedesetih neurokirurga koji je prije svake operacije morao zbog istog razloga zviznuti deci votke, jer sigurno je sigurno...a pacijenti zadovoljni.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 10:21 (Anđeo bez falinge).
9 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

ljudi obožavaju trpati u isti koš naviku i ovisnost, valjda im je tako lakše za reći, opravdati se nekome, usporediti kruške i jabuke, i sl.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
digitall kaže...

ljudi obožavaju trpati u isti koš naviku i ovisnost, valjda im je tako lakše za reći, opravdati se nekome, usporediti kruške i jabuke, i sl.

 

Imam frenda koji isto ima "naviku" zamotati... Prije 2-3 godine sam ga vozio (vracao se s puta) i kaze mi da jedva ceka da stigne kod cimera jer ga ceka trava tamo. Ja se nasmijem i kazem "pa ajd ok". Kaze on meni "pa jel znas od kad nisam zapalio...?". Razmislja sekundu-dvije i kaze "od preksinoc jebote!". Usli unutra, na stolu hrpa rizli i trave onako hrpica recimo 10-15 cm visine. Stan zadimljen tako da mozes ekser zabit u dim i objesiti jaknu. Ostavio je torbe odmah kod vrata i otisao motati. Prosle godine smo relativno cesto igrali navecer i bili skupa na discordu. Nije bilo veceri da nije bio totalno prekobacen. Ne prodje sat vremena da ne kaze "cek, idem si zamotati jednu". Prica sporo kao da ima mentalnih poteskoca.

Voli slikati selfije non-stop na fejsu. Na slikama uvijek izgleda kao da je vario noc prije bez maske. Ako ga pitas - to je navika. Pomaze mu da se opusti - njegove rijeci.

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr

da poznati su mi takvi, sve to ok, samo sto funkcioniraju tako kao da im je netko lobotomiju napravio, ali navika je to stas... isto kao kad kavu piješ..

 

ne pratim to previše u zadnje vrijeme ali mislim da je u nekom istraživanju dokazano da to zatupljuje i to ne samo privremeno... sto uzivo vidim na nekim primjercima

7 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Anđeo bez falinge kaže...
CroNk3r kaže...

Ja svako jutro popijem 3 rakije jer volim imati mirnu ruku, a ne zato jer mi treba.

dobraaa  

 

upoznao sam koncem devedesetih neurokirurga koji je prije svake operacije morao zbog istog razloga zviznuti deci votke, jer sigurno je sigurno...a pacijenti zadovoljni.

 Al zanimljivo je to, fakat perfektno funkcionira metoda, točno probaj jednom kad ti se baš tresu ruke drmnut jednu rakijicu, i taman kad te prožme osjetiš ono kak fino sjedne i ak je neka grdija peče grlo malo, ali ruke instant mirne...

Ne znam, možda se netko razuimije u medicinsko objašnjenje, ali mislim da zbog iznenadnog žestokog udara rakije mozak vjerovatno nekak opusti živčani sustav i prebaci se na reakciju na rakiju ili tak nekaj, a onda poslije se ruke više ne tresu jer... tko zna zašto.

A ni jedna kupovna žestica nema takav učinak, definitivno je rakija čudo jedno 

digitall kaže...

da poznati su mi takvi, sve to ok, samo sto funkcioniraju tako kao da im je netko lobotomiju napravio, ali navika je to stas... isto kao kad kavu piješ..

 

ne pratim to previše u zadnje vrijeme ali mislim da je u nekom istraživanju dokazano da to zatupljuje i to ne samo privremeno... sto uzivo vidim na nekim primjercima

 Da, ima takvih slučajeva, ali jako malo, i ti likovi i inače imaju nekakvih psihofizičkih problema, a trava ili kava ih još dodatno potenciraju.

Ali, definitvno mogu iz iskustva reći da najviše ima preseratora u tim krugovima.

Npr., jedan moj bivši susjed, išao tad u srednju, i on i njegov bratić pljugali stalno.

I zapalio ja par puta s njima i sve ok.

I jednom dogovorimo ribičiju, i uzmem ja štapove (postavio sam za šarana) i sjednem na hladnu gajbu pive i pecam...

I dođu njih dvojica, bratić njegov ok lik, a ovaj hiperaktivu glumi (maltretirao me cijelu noć s 420 memovima i porukama, stjerao sam ga u 3 pm) i otišao lik štapove dofurat, a njegov bratić si smotao malo škije (voli on to sranje pušit) i dimi on, a ovaj čim je vidio dim dotrči s priborom i viče: daj dim, daj dim !!!

Ovaj mu da pljuge, nije ni povukao dim kak spada i već viče: u buraz, al sam ušiven!!!

Ja i bratić njegov se pogledamo, ono tko mu bude rekao.

Veli mu ovaj: bogtejebo, pa to je škija.

Lik je samo zašutio, i od tad je normalan kad se napljuga zapravo 

Uglavnom, njegova ekipa pljuga i svi su tak isti kak je on bio, i svi imaju iste frizure, idu u teretanu (a svi čačkalica građe) i svi imaju istu spiku.

I onda pogledam par starijih likova koji su bili takvi kao oni kad smo bili mlađi, i kad se napljugaju su baš isti ko ovi iz Fridayevog primjera.

A ovi ostali kaj se napljugaju s njima, koji su ovak kao ja i bratić od ovoga i pljugaju duplo više od njih su mirni i flegmatični.

Pa ti sad reci u čemu je stvar, meni uopće nije jasno...

 

P.S. tad sam izvukao šarana divljaka od 3,5 kile 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.7.2019 14:07 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Friday kaže...
BlueMax kaže...

Ono gdje griješiš je što smatraš da je marihuana ovisnost. Nije. Ljudi jednostavno vole zapaliti i često to rade zato što vole a ne zato jer im to treba.

 

Ovakvom retorikom mozes bilo kakvu ovisnost prikazati kao naviku/zelju. Po cemu je to marihuana drugacija od alkohola, kokaina, cigareta, kocke... da ne stvara ovisnost?

 

EDIT:

Moje navike (takve kakve su sad) su plod zivotne skole. Drogu nisam nikada nikakvu probao, sve drugo jesam i to preko mjere. Izbacio sam stvari za koje sam godinama mislio da imam kontrolu nad njima a zapravo nisam imao. Dopustim si povremeno da me obuzme ogromna zelja za igranjem na PC-u. I onda imam par tjedana kad intenzivno igram. Odjednom me to pusti, kao da je netko prekidac prebacio. Pa onda par mjeseci nista i tako dalje. Takav rezim mi odgovara. Kupio sam u 10. mjesecu prosle godine RTX 2080 i sprasio 900 eura na to. Igrao neko vrijeme i prodao ju. Sad sam samo na iGPU. Kad me uhvati opet zelja - uzet cu neku graficku. To imam pod kontrolom kao sto npr ti slobodno odlucujes o tome kad ces si zamotati joint a kad neces. Ali nemoj se zavaravati da svi tako mogu. Naprotiv, onima kojima je to navika - vjerojatno vec dugo nije samo navika a da nisu ni svjesni.

 Upravo obrnuto. Ti si taj koji naviku/želju pokušava prikazati kao ovisnost. Da me svaki dan doma čeka neka nova misica ja bi jedvo čekao kad ću doći doma i... Čini li me to ovisnikom ili samo znam uživati u nekim stvarima?

Drago mi je da si u mom odgovoru isčitao ono bitno - sloboda odlučivanja. Jel znaš nekoga ili si čuo za slučaj alkoholičara, nekoga na heroinu ili kokainu, koji doma ima tu stvar i ne konzumira je baš dok mu ne bude, što bosanci kažu - merak? Ne znaš. Ili su apsolutno čisti ili su sjebani.

U 20 godina pušenja i druženja s ljudima koji puše travu nisam upoznao niti jednog ovisnika. Onoga koji odluči da mora položiti neki ispit, negdje se fino prezentirati ili bilo što, a da ne može reći "sad neću zapaliti, zapalit ću sutra".

16 godina
odjavljen
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

OK, znaci postigli smo konsenzus - ovisnost kao takva ne postoji nego nam to netko namjerno servira da bi skrenuo paznju sa bitnih stvari.

Moze lock...

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Friday kaže...

 - ne pijem kavu, ne pusim i ne pijem alkohol (nikad, bez iznimke). Pijem samo mineralnu i cajeve.

 A prije bi sašia bocu žeste sa puncem, igrao BF kao manijak i visio na forumu po cijeli dan.

 

Friday kaže...

  ...ni cajeve ne pijem jer sam vrlo izbirljiv i u HR ne nadjem one koji mi pasu.

 Oh.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
wyks kaže...
Ono sto je za diskusiju je zasto alkohol koji zbog svoje dostupnosti ima najveci utjecaj na negativno djelovanje pojedinca na okolinu (agresivnost, opadanje sposobnosti za rad i voznju, ugroza ukucana) nije i kriminalizirajuci i preventivno vise penaliziran u drustvu. Uzeti u obzir da je alkohol iznimno stetan i za samog pojedinca.

 

 Ja, recimo, uopće nisam agresivan kad popijem, dapače. Više sam agresivan trijezan jer mi, nekako s godinama, sve više opada tolerancija na razne gluposti. A kad popijem malo više - je*e mi se živo za to. Bit će da ima nešto i u kvaliteti onoga što konzumiraš...

Čvarci su bomboni od svinje
7 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
BlueMax kaže...

 Upravo obrnuto. Ti si taj koji naviku/želju pokušava prikazati kao ovisnost. Da me svaki dan doma čeka neka nova misica ja bi jedvo čekao kad ću doći doma i... Čini li me to ovisnikom ili samo znam uživati u nekim stvarima?

Drago mi je da si u mom odgovoru isčitao ono bitno - sloboda odlučivanja. Jel znaš nekoga ili si čuo za slučaj alkoholičara, nekoga na heroinu ili kokainu, koji doma ima tu stvar i ne konzumira je baš dok mu ne bude, što bosanci kažu - merak? Ne znaš. Ili su apsolutno čisti ili su sjebani.

U 20 godina pušenja i druženja s ljudima koji puše travu nisam upoznao niti jednog ovisnika. Onoga koji odluči da mora položiti neki ispit, negdje se fino prezentirati ili bilo što, a da ne može reći "sad neću zapaliti, zapalit ću sutra".

 
Svaka čast na referatu.
Što reče kolega Petko, znači ne postoji ovisnost, po tebi postoji samo željanavika, "merak" i slično.
Trebalo bi javiti psihijatrima i psihoterapeutima. 

12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Neuk kaže...
BlueMax kaže...

 Upravo obrnuto. Ti si taj koji naviku/želju pokušava prikazati kao ovisnost. Da me svaki dan doma čeka neka nova misica ja bi jedvo čekao kad ću doći doma i... Čini li me to ovisnikom ili samo znam uživati u nekim stvarima?

Drago mi je da si u mom odgovoru isčitao ono bitno - sloboda odlučivanja. Jel znaš nekoga ili si čuo za slučaj alkoholičara, nekoga na heroinu ili kokainu, koji doma ima tu stvar i ne konzumira je baš dok mu ne bude, što bosanci kažu - merak? Ne znaš. Ili su apsolutno čisti ili su sjebani.

U 20 godina pušenja i druženja s ljudima koji puše travu nisam upoznao niti jednog ovisnika. Onoga koji odluči da mora položiti neki ispit, negdje se fino prezentirati ili bilo što, a da ne može reći "sad neću zapaliti, zapalit ću sutra".

 
Svaka čast na referatu.
Što reče kolega Petko, znači ne postoji ovisnost, po tebi postoji samo željanavika, "merak" i slično.
Trebalo bi javiti psihijatrima i psihoterapeutima. 

 Da. Isto tako volim i tripice i neću nikad propustiti priliku pojesti ih makar ih jeo i 10 dana za redom. I to je tako, ne 20 nego 40 godina. Misliš da bi se trebao prvo prijaviti na odvikavanje od tripica, pa žena, pa sladoleda, pa bicikliranja... na kraju će na red valjda i trava doći?

 

Ako nisi u stanju shvatiti ono što sam napisao, nemoj komentirati.

 

12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
bocic kaže...
wyks kaže...
Ono sto je za diskusiju je zasto alkohol koji zbog svoje dostupnosti ima najveci utjecaj na negativno djelovanje pojedinca na okolinu (agresivnost, opadanje sposobnosti za rad i voznju, ugroza ukucana) nije i kriminalizirajuci i preventivno vise penaliziran u drustvu. Uzeti u obzir da je alkohol iznimno stetan i za samog pojedinca.

 

 Ja, recimo, uopće nisam agresivan kad popijem, dapače. Više sam agresivan trijezan jer mi, nekako s godinama, sve više opada tolerancija na razne gluposti. A kad popijem malo više - je*e mi se živo za to. Bit će da ima nešto i u kvaliteti onoga što konzumiraš...

 Ista stvar i kod mene i to oduvijek. Problem je što se u društvu uvijek nađe neki kreten kojeg alkohol baca na agresiju pa ako na vrijeme ne riješiš njega, eto ti sranja. Osobno, s promilima mi raste i moć ignoriranja svega što me ne čini sretnim.

12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
KIKI3ooo kaže...
Friday kaže...

 - ne pijem kavu, ne pusim i ne pijem alkohol (nikad, bez iznimke). Pijem samo mineralnu i cajeve.

 A prije bi sašia bocu žeste sa puncem, igrao BF kao manijak i visio na forumu po cijeli dan.

 

Friday kaže...

  ...ni cajeve ne pijem jer sam vrlo izbirljiv i u HR ne nadjem one koji mi pasu.

 Oh.

 Iz ekstrema u ekstrem. Ko moja susjeda koja je bila nevina do 25.

12 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Friday kaže...

OK, znaci postigli smo konsenzus - ovisnost kao takva ne postoji nego nam to netko namjerno servira da bi skrenuo paznju sa bitnih stvari.

Moze lock...

 Postoji ovisnost. Ovisan sam o usranim cigaretama. Jedno vrijeme sam se i na kocku zakačio i jedvo sam se toga riješio. Samo kažem da u 20 godina pušenja trave nikad nisam osjetio da mi "treba da zapalim". Kad bi mi se pušilo pušio bi a kad bi odlučio da je bolje da ne zapalim ne bi zapalio bez obzira što imam u džepu. Da mogu s cigaretama tako racionalan biti više je nikad u usta ne bi stavio.

14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

da završimo ovaj off-topic jednim vicem, pače crticom iz života:

 

Pitali Bareta:

- jel se drogiraš?

veli Bare filozofski:

- pa u jednu ruku da, a u drugu ne...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
wyks kaže...

 TLDR - najveci problem uzimanja tih artikala je da nakon 5 cokoladi/kava/kamilica neces nimalo utjecati na okolinu, dok bi nakon 5 zestokih pica vec mogao pociniti stetu.

Da si me poznavao dok sam pio 5-7 kava dnevno, ne bi ovo napisao.

 

Bitne stavke su i razvoj ovisnosti (o tome niže), eventualni pozitivni utjecaji (neka alkoholna pića u manjim količinama pozitivno djeluju, trava neke ljude opusti od stresa i omogući im bolji odmor za vikend - nekakav reset za početak vikedna i sl), te društveni utjecaj zabrane (kod alkohola imamo primjer američke prohibicije, dostupnost trave samo kod dilera povećava rizik upetljavanja u kriminalne aktivnosti i pomaže financiranju istih) i kad to sve ubrojiš, mislim da je legalizacija sasvim opravdana, pogotovo nakon pozitivnih iskustava zemalja koje su se na istu odlučile.

 

Friday kaže...

Ovisnost o kavi je isto vrlo stvarna. Ali jos nisam dozivio da netko nakon kave djeluje kao da mu je netko odstranio pola mozga, sto nakon trave nije rijetkost. Kava ti daje "boost" i razbudi te, THC radi svasta. A to sto bi ti od par kava doslo lose a od par jointa ne - mozda si preosjetljiv na kofein.

Ne možeš uspoređivati tvar koja diže i tvar koja spušta. Kao da kažeš da je Viagra bezopasnija od broma jer ti se od broma neće digne, a još nisi doživio da se nekom zbog Viagre ne diže. Kofein uzrokuje ubrzan rad srca, nervozu i još hrpu problema koji se itekako mogu fizički manifestirati, dok trava daleko češće uzrokuje psihosomatske probleme koji se mogu dodatno pogoršati lošom reakcijom okoline, što se najčešće javlja kod ljudi koji su prvi put probali. Inače daleko je lakše unijeti smrtonosnu dozu kofeina nego THC-a (da pokušaš popušiti toliko trave, ostao bi bez kisika prije nego razina THC-a u krvi dosegne fatalnu razinu).

 

 

Friday kaže... 

Ovakvom retorikom mozes bilo kakvu ovisnost prikazati kao naviku/zelju. Po cemu je to marihuana drugacija od alkohola, kokaina, cigareta, kocke... da ne stvara ovisnost?

Ovisnosti se dijele na fizičke i psihološke.

 

Kad pričamo o drogama i ovisnosti o istima, u pravilu pričamo o fizičkim ovisnostima. Kofein, nikotin i alkohol uzrokuju fizičku ovisnost, trava i kocka ne. Trava može uzrokovati psihološku ovisnost, kao što je mogu uzrokovati kocka, internet, televizija, računalne igre i slično. To su sve stvari koje koristimo/radimo za opustiti se, za razonodu, jer nam je gušt i normalno je da imamo želju i naviku raditi ono što nam je gušt da bi se zabavili ili opustili. Problem nastaje kada nas to preuzme i kad sve podređujemo tome. Točnu granicu je teško odrediti, ali u nekom trenutku postoji jasno da osoba ne funkcionira.

 

Tvojom retorikom bismo mogli svih tu na forumu proglasiti ovisnicima jer eto, kopka te i osjećaš potrebu provjeriti što sam ti napisao i odgovoriti na to. Ako pri tom zanemaruješ posao, higijenu, obitelj, vjerojatno si ovisan. Ako skokneš do foruma za par minuta razbistriti mozak od problema kojeg riješavaš ili nakon ručka malo prosurfaš to su navike i mali gušti. Ako ćemo zabraniti sve o čemu možemo postati psihološki ovisni, onda zapravo malo toga ostaje dopušteno.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Ne kontam zasto se samo prica o ovisnosti? Ovisan sam o vodi pa to nije problem. Problem s pusenjem trave, pijenju alkohola i sl. je sto je u pitanju opijat. Sto rece Friday, ljudi se ponasaju kao da im je odstranjeno pola mozga. Tu je nebitno da li je neko zapalio/popio zato sto je "morao" ili zato sto je "zelio".

I on topic, nakon sporta/trcanja, osjecas se odlicno, raspolozeno, smireno, fokusirano, imas energije i sl. Ali ipak nisi "k'o napusen". Tako da je djelovanje drugacije.
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
knight kaže...
Ne kontam zasto se samo prica o ovisnosti? Ovisan sam o vodi pa to nije problem.

Ne priča se samo o ovisnosti, već se u vezi nje najviše spori jer se brkaju dvije vrste ovisnosti.

 

knight kaže...
Ovisan sam o vodi pa to nije problem.

Vjerojatno nisi. Voda spada u stvarne fiziološke potrebe i uzimanje preporučenih doza u skladu sa fizičkom aktivnošću i atmosferskim uvjetima ne spada u ovisnosti. Postoje ljudi koji imaju patološku potrebu uzimati ogromne količine vode i oni stvarno imaju problem.

 

knight kaže...
Problem s pusenjem trave, pijenju alkohola i sl. je sto je u pitanju opijat.

Opijati su derivati maka, a opoidi uključuju i sintetičke zamjene za opijate. Ni trava ni alkohol ne spadaju u opijate ni u opoide. Spadaju u psihoaktivne tvari, kao i mnoge druge, poput nikotina, kofeina i raznih tvari sadržanih u čajevima, čokoladi...

 

Problem je što ne barataš ni osnovnom terminologijom.

 

knight kaže...
Sto rece Friday, ljudi se ponasaju kao da im je odstranjeno pola mozga. Tu je nebitno da li je neko zapalio/popio zato sto je "morao" ili zato sto je "zelio".

Oni koji se zbog trave ponašaju kao da im je odstranjeno pola mozga (ako izuzmemo mulariju koja glumata pred ekipom) su tzv stoneri - ljudi koji su non stop napušeni i izgubili su svaki doticaj sa stvarnošću - poput kockara koji svugdje vidi utrku konja ili lika koji nije u stanju odvojiti se od neke serije i više ne razlikuje seriju od stvarnosti (bilo je i pokušaja samoubojstva zbog događaja koji su se dogodili u seriji). Svima njima zajedničko je da postoji primarni problem kojeg je potrebno riješiti, a travu, seriju, kocku i sl koriste da bi pobjegli od tog problema, što zatvara krug - udaljuju se od stvarnosti i imaju sve manje volje riješiti problem.

 

knight kaže...
Tu je nebitno da li je neko zapalio/popio zato sto je "morao" ili zato sto je "zelio".

Nije bitno "nakon bitke", ali predstavlja itekako razliku po pitanju opasnosti od navlačenja - možeš biti povremeni konzument trave bez da se navučeš i da moraš zapaliti, dok kod nikotina to nije moguće.

 

knight kaže...
I on topic, nakon sporta/trcanja, osjecas se odlicno, raspolozeno, smireno, fokusirano, imas energije i sl. Ali ipak nisi "k'o napusen". Tako da je djelovanje drugacije.

Kažu da je tako i nakon kvalitetnog ekstazija, pa ti to baš i nije neki argument. Najbolji argument bi bio da je sport zdrav, međutim, to je opet stvar doziranja - jedan joint na početku svakog drugog-trećeg vikenda može nekome pomoći kod kroničnog stresa, čaša pive ili vina dnevno je zdrava, dok istovremeno pretjerivanje u sportu može ostaviti trajne negativne posljedice.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

Ooo sta covjek napisa i kako pozrtvovano "secira" moj post samo da bi dokazao da njegov omiljeni nacin postajanja idiotom je "cool","koristan" i "zdrav" i "normalan".
Sad bih ja trebao s tobom u neku dugotrajnu raspravu?
Iskreno, j*e mi se da li je po nekakvoj tvojoj "super strucnoj" terminologiji trava i alkohol opijat ili ne. Poenta je da si pijan/opijen kada isto konzumiras i ne mogu ozbiljnim sagovornikom smatrati nekog ko je spreman to sebi ciniti na redovnoj osnovi...

 

A ovo oko poredjenja ekstazija i sporta, tema je trava, ali kad vec hoces:

 

"Prolonged use causes long-lasting and perhaps permanent damage to the brain, affecting the person’s judgment and thinking ability.

"Ecstasy made me crazy. One day I bit glass, just like I would have bitten an apple. I had to have my mouth full of pieces of glass to realize what was happening to me. Another time I tore rags with my teeth for an hour.”—Ann"

 


Moram smanjiti s trcanjem, dok nisam poceo gristi čaše. 

 

Prijatelju, slobodno se ti napuši, svejedno meni, samo nemoj ocekivati da cu nastaviti dokazivati se s tobom oko ove teme...

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.7.2019 23:48 (knight).
 
0 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
S obzirom da ti logika i argumentiranje nisu jača strana, svakako je pozitivno što se nećeš nastaviti blamirati, ali nije ti trebao ni ovaj post u kojem si napisao praktički samo tri stvari:
- činjenice te ne zanimaju (iznošenje činjenica smatraš opravdavanjem)
- ako nekog zanimaju, taj je napušten (vidi pojašnjenje prethodne stavke)
- ne zanima te ni što je sugovornik napisao (tvoj post pokazuje da si samo letimično pročitao moj post jer nikako ne opravdavam konzumaciju ni trave ni alkohola na redovnoj bazi kao ni svakodnevno višesatno igranje računalnih igara)
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

Nemam ja ni najmanje problema s logikom i argumentacijom, nego s cjepidlacenjem (kada vidim ko ti je dao TU sve mi je jasno). Ne vidim nikakvu vrijednost u takvom nacinu vodjenja rasprave - jer je nekome primarno bitno da ispadne pametan i strucan. Odgovorio sam na vecinu tvog posta, a nisam ignorisao cinjenice. Ti namjerno ignorises poentu mog posta i insistiras na terminologiji (ovisnost, opijati...), navodis neke "kažu" argumente o ekstaziju i sl.

Ovdje ne vodimo strucnu medicinsku raspravu (pogledaj samo naziv teme!), a obicniom rjecnikom receno, alkohol i marihuana opijaju, prema tome ne vidim razloga da cjepidlacis oko koristenja termina "opijati" - jer ga nisam upotrijebio u strucnom smislu niti je za ono sto sam htio reci bitno da li po nekoj strucnoj terminologiji spadaju u opijate, opioide ili psihoaktivne supstance. 

 

 
0 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
I od svega si se zakačio na opasku o terminologiji koja je tu najmanje bitna, iako ne nebitna. Za pretjerano konzumiranje alkohola kolokvijalno kažemo opijanje što nema veze s opijatima, ni s djelovanjem alkohola, već proizlazi iz načina konzumacije - pijenje - opijanje. Terminologija ništa bitno ne mijenja, ali se pogrešna terminologija u nedostatku argumenata može zloupotrijebiti za stvoriti dojam da imaš neki argument (npr: to je opijat, opijati su opasne droge).


Ono što je bitnije, a što uredno ignoriraš, jest činjenica da nemaš pojma kako trava djeluje, već se vodiš nekim rekla-kazala opservacijama vezanim za kronere kojima mozak ne bi radio ni da su toliko vremena bili zalijepljeni za kauč bez ikakve susptance, te to preslikavaš općenito na konzumente, a nisi svjestan da oko tebe ima popriličan broj povremenih, pa čak i relativno redovitih (tipa svaki vikend) konzumenata na koje to nikako ne možeš primjeniti. Otprilike kao da onog lokalnog pijanca koji zapišan spava u parku koristiš kao etalon za donošenje suda o ekipi koja petkom poslije posla ide na pivu i popije 2-3 pive.

Opaska o ekstaziju nije argument već prokazivanje tvoje logike koja ne drži vodu. Osjećaj ugode nije nikakvo mjerilo štetnosti. Čokolada je ugodna, u manjim količinama zdrava, u većim štetna...

Da, ne vodimo stručnu raspravu, međutim, vodimo raspravu. Ako se nećemo držati činjenica, argumenata i, koliko je za laičku raspravu moguće, precizne terminologije, onda to više nije rasprava nego prepucavanje i prelijevanje iz šupljeg u prazno. Žao mi je ako sam ti ispravkom terminologije povrijedio ego, ali to stvarno nije moja greška, već je stvar tvog ega, za razliku od tvojih ad hominem imputacija da su svi koji nastoje realno sagledati ukupan utjecaj trave na pojedinca i društvo stoneri koji samo traže opravdanje, što spada u logičke pogreške, ali i bezobrazluk prema sugovornicima.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otrovni

Da, sad sam se ja zakacio na tvoju opasku o terminologiji. Nije da si se ti od svega zakacio za terminologiju.
Ne izjednacavam kronera, s nekim ko povremeno se napije/napuši. Ne izmišljaj. Ono sto jasno govorim cijelo vrijeme je da nakon konzumiranja "toga neceg" mozak ne funkcionira kako treba. To je dovoljno da razuman i razborit covjek se ne dovede u to stanje, pa ni privremeno, niti radi "opustanja" pred vikend (da ne govorim kako obicno zavrsavaju ta opustanja i da je jako rijetko u pitanju nekoliko piva).

Smijes li voziti nakon tih vikend opustanja uz alkohol? Neću pitati za marihuanu jer je ilegalna ionako.

Vjerovatno smijes, jer ti mozak funkcionira perfeketno, cak stavise, postajes inteligentniji i sposobniji, hrabriji, snazniji...Aha...samo problem je sto je neko nestrucan poput mene se izblamirao donoseci zakone o voznji pod dejstvom alkohola.

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#43) - Otr
Kaj je prevec nije ni s kruhom dobro. Ko previse cuga je alkos i lako moguce da bude umrl od ciroze jetre ili nekih drugih nuspojava. Ko se previse napusava je napusenko i lako moguce da se ne makne s kauca cijeli dan, ali tesko da bude umrl od pljuge. Osim toga tema je THC koji se moze konzumirat u hrani, ne morate se napusavat i punit pluca dimom.

Imam frenda koji pusi nekih dvadesetk godina od jutra do sutra, lik je zaboravljiv i to je ocito radi pusenja ali je super aktivan te da ga vidite na cesti nebi pojma imali da je napusen. Lik napravi vise toga u godinu dana nego neki kroz cijeli zivot.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice