Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

poruka: 9
|
čitano: 1.967
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr".
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

Vidim da i naš Doc koristi lijepi naš hrvatski pridjev "bovin". Što je to? To vam je, dragi čitatelji, engleski pridjev bovine = goveđi. Taj pridjev kao i svi pridjevi koji se odnose na životinje u engleskom jeziku (feline = mačji, canine = pseći, porcine = svinjski) izvode se iz latinske osnove (lat. bos, gen. bovis = vol). To je uobičajeno, dok pridjevi izvedeni iz engleske osnove imaju metaforičko značenje: dogged =  tvrdoglav, doggish = znatiželjan (kao pas). Ako tako nastavimo govoriti, kupovat ćemo u mesnici "bovin odrezak". 

 
5 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lud
danen kaže...

Vidim da i naš Doc koristi lijepi naš hrvatski pridjev "bovin" (...)

... ne koristi ga "naš Doc", nego znanstvena zajednica, a Doc (koji o sebi inače ne priča u trećem licu, ali to sada čini iz stilskih razloga) samo citira ono što je uvriježeno u znanstvenoj uporabi.
Interesantno je što je problem riječ "bovina", ali ne smeta "spongiformna encefalopatija" koja je daleko nejasniji izraz, ali se za potrebe može prevesti kao "spužvoliko moždano oštećenje".

Ako tako nastavimo, liječit ćemo "zloćudnu novotvorinu mezgrovnog žliježđa" umjesto malignog limfoma.

danen kaže...

To vam je, dragi čitatelji, engleski pridjev bovine = goveđi (...)

...jer dragi čitatelji to nisu shvatili iz konteksta priče o kravljem ludilu  

 

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

406 - kak stojimo s kolindinim arlaukanjem (na josipovićeve sifonije)? mnijem da izazivaju masovni pad nataliteta svih sorti/pasmina/vrsta te ono pod 410. 

407 - a tek tool ili radiohead ili čajkovski ili mahler ili john scofield ili ... ijuft!  a s pete strane, narodnjaci djeluju samo na amigdalu. 

408 - sad kužim zakaj neprijatelj nikad ne spava. 

409 - put do mozga neporedvidljiv je i trnovit, pun prepreka i zamki. neasfaltiran i bez prometne signalizacije. mnogi impulsi i kemikalije odustanu. 

410 - čim je na latinskom (i napisano pisaćim strojem na papiru sa zaglavljem "anamneza", s pečatom i nečitkom potpisom), znaš da si najebo. na hrvatskom barem zvuči veselo. osim toga, bolje kravlje, nego bizonovo, kozje, jelensko, puževo, prevarenog supruga ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.4.2020 9:22 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

#406 - kad bolje promislim, komarci su manje boli i dok smo koristili modem za spajanje na net...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

Jedno pitanje za Doca: naime, dok sam bio mlad, zapamtio sam Creutzfeld-Jakobovu bolest kao bolest koju su kanibali dobivali.

Kriva informacija, ili?

 

(a lako može biti da smo mi muški zapravo bikovi i telci kak nam divnije četvrtine tepaju, ili su one kravetine )

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lud
fer-de-lance kaže...

Jedno pitanje za Doca: naime, dok sam bio mlad, zapamtio sam Creutzfeld-Jakobovu bolest kao bolest koju su kanibali dobivali.

Kriva informacija, ili?


 

Samo da razjasnim: varijantna Creutzfeld-Jakobova subakutna spongiformna encefalopatija (dakle, ovo što se dobije konzumacijom "ludih krava") nije istošto i klasični oblik Creutzfeld-Jakobove bolesti.
A podatak o transmisiji Creutzfeld-Jakobove bolesti kanibalizmom je vjerojatno točan -- postoje dosta jake poveznice iz slučajeva opaženih na Papua Novoj Gvineji.

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
8 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lude kr

BISER #408

U budnom stanju mozak proizvodi dovoljno energije za „pogon“ žaruljice od 10 vata.

 

JBT manje čak i od ovog novog AMDovog low power Ryzena R7-4800U od 15W 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lud
Doc Berecki kaže...
fer-de-lance kaže...

Jedno pitanje za Doca: naime, dok sam bio mlad, zapamtio sam Creutzfeld-Jakobovu bolest kao bolest koju su kanibali dobivali.

Kriva informacija, ili?


 

Samo da razjasnim: varijantna Creutzfeld-Jakobova subakutna spongiformna encefalopatija (dakle, ovo što se dobije konzumacijom "ludih krava") nije istošto i klasični oblik Creutzfeld-Jakobove bolesti.
A podatak o transmisiji Creutzfeld-Jakobove bolesti kanibalizmom je vjerojatno točan -- postoje dosta jake poveznice iz slučajeva opaženih na Papua Novoj Gvineji.

 Creutzfeldt–Jakobova bolest je sporadična ili obiteljska prionska bolest. Kravlja spongiformna encefalopatija (kravlje ludilo) je varijantni oblik bolesti ili?

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.4.2020 22:01 (Xidrus).
16 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#82) - Lud
Doc Berecki kaže...
danen kaže...

Vidim da i naš Doc koristi lijepi naš hrvatski pridjev "bovin" (...)

... ne koristi ga "naš Doc", nego znanstvena zajednica, a Doc (koji o sebi inače ne priča u trećem licu, ali to sada čini iz stilskih razloga) samo citira ono što je uvriježeno u znanstvenoj uporabi.
Interesantno je što je problem riječ "bovina", ali ne smeta "spongiformna encefalopatija" koja je daleko nejasniji izraz, ali se za potrebe može prevesti kao "spužvoliko moždano oštećenje".

Ako tako nastavimo, liječit ćemo "zloćudnu novotvorinu mezgrovnog žliježđa" umjesto malignog limfoma.

danen kaže...

To vam je, dragi čitatelji, engleski pridjev bovine = goveđi (...)

...jer dragi čitatelji to nisu shvatili iz konteksta priče o kravljem ludilu  

 

 

doche, moze to i krace - quod licet iovi non licet bovi 

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice