Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

poruka: 62
|
čitano: 46.621
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b".
7 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Solo761 kaže...

 Ovi moji to zovu e-cigarete, iqos je brand koji koriste. Ove druge zovu parilice.

 zovu ih pogrešno, e-cigarete, uređaji koji zagrijavaju e tekućinu vs. iqos, marketinško ime za uređaj koji zagrijava duhan by Philip Morris International

 

imo, ima smisla odnosno logičnije je zvati ih kako ih zovu ovi tvoji jer iqos sadrži duhan (kao i kod običnih cigareta a za razliku od parilica e tekućine) koji se elektronički zagrijava međutim iqos tehnologija je prekasno došla na tržište da bi preuzela već zauzeto ime druge tehnologije a i sam PMI želi napraviti razliku među tehnologijama i svoj proizvod naziva pod marketinškim imenom iqos za koji još ne postoji generičko ime kakvo postoji za različite proizvode parilica e tekućine koje pod istom kapom nazivamo e cigarete...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.9.2019 18:18 (Louis Pluto).
16 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć

Branimir2412 kaže...

 ...cigareta koje su znanstveno dokazano 90% štetnije za ljudski organizam od vejpanja...

 slažem se s ostatkom napisanog i vjerujem ti kad opisuješ iskustvo vejpanja kojim si se riješio cigareta ali od kud ti ovo citirano? imaš li kakav link na taj znanstveni dokaz za baš 90% a ne 89 ili 94 posto?

Tih 90% mi je ostalo negdje u sjećanju kada sam to sve pratio, ali podatak je 95%.

Tko se hoće riješiti duhanskih cigareta, vejpanje ili parenje je jako dobra i efektivna solucija. Potrebno se je dobro informirati, koji uređaj, koja jačina nikotina, gustoča tekučine, itd, te nikako, ali nikako uzimati preko e-baya ovakve stvari jer ne možete biti sigurni da li je to što ste kupili regulirano i ispravno. Ovo govorim jer sam radi probe bio kupio grijače za jedan uređaj preko e-baya radi razlike u cijeni, no ta razlika u cijeni se primjetila prilikom njihovog postavljanja u sam uređaj i korištenja istoga. Original grijači su bez beda izdržali 2tjedna korištenja bez tzv. dry hitova, no ovi s ebay-a nakon par uvlačenja su davali dry hitove. Tako da obavezno se dobro informirati i rađe platiti nešto malo više, nego gledati kako da se uštedi koja kuna.

Ove sheme duhanske industrije s zagrijavanjem tzv. cigarete bez izgaranja, samo ću reči da nije to to i osjećaj je kao kada zapalite cigaru koju ste već prije zapalili, ali ste je ugasili negdje na pola jer ste baš taj tren negdje morali na brzinu ići nešto obaviti.

 

Link 1, mišljenje UK vlade

Vaping poses only a small fraction of the risks of smoking and switching completely from smoking to vaping conveys substantial health benefits over continued smoking. Based on current knowledge, stating that vaping is at least 95% less harmful than smoking remains a good way to communicate the large difference in relative risk unambiguously so that more smokers are encouraged to make the switch from smoking to vaping. It should be noted that this does not mean e-cigarettes are safe.

Link 2, dokument En javnog zdravstva na tu temu

 

 

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
12 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Intenzivno vejpam već +3G (prešao sa duhana) i preporodio se. 🥳
*# @Frk #*/
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

Nikotinske žvakaće su vjerovatno najsigurnija metoda. Ja sam uzeo jednu kutijicu da provjerim kako nikotin utiče na mene. Pošto djeluje smirujuće, koristim kad sam pod sresom. Izgleda da će mi ta kutija biti još godinu dana.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

zamisli udisati nešto što vidiš...

 

zamisli staviti ruku u vatru i gledati kako se topi.. pa kmečati i podići tužbu protiv proizvođača vatre

 

mislio sam da će čovječanstvo u 2019 godini barem po tom pitanju malo napredovati.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
miki1981 kaže...
Spinout kaže...

Klinci su parili krivotvorene podove kupljene na crnom tržištu i to već vrapci na grani znaju. E-tekućine koje su u legalnoj prodaje također nemaju stotine neprovjerenih kemikalija nego se točno zna što se unutra nalazi. Sramota od članka.

 

Zanima me kolko "stručnjaci" poput Bereckog dobijaju para od duhanske industrije te na koje se točno studije referiraju? Lopovi i lažovi.

 Nekako mislim da se Berecki zalaže prije za prestanak pušenja, a ne za prelezak, ili povratak sa e-cig na obične cigarete. Uostalom u tekstu ih naziva podjednakim zlom.

A po meni trebalo bi to gadno oporezovati, ogromnim malusima na zdravstveno osiguranje, auto osiguranje i slično, plus restrikcije i ogromne kazne za pušenje u javnim prostorima, pogotovo u blizini vrtića, škola, fakulteta, bolnica.

Iako, naravno, kad bi tako počeli, onda bi tako trebali nastaviti za sve, pa isto napraviti i onima koji se nezdravo hrane, ne vježbaju, previše piju, bacaju opuške iz auta u vožnji itd...

Bilo bi to sve skupa jako lijepo onda :)

 

Onaj ko ne puši ne bi trebao ni pariti (klinci pogotovo nemaju tu što tražiti) a to da su parenje i pušenje podjednako zlo je laž. Public Health England studija kaže da je parenje 95% manje štetno od pušenja te ga sama vlada UK promovira. U članku nisam vidio niti jedan osvrt na studije nego osobno mišljenja nekog liječnika i masu gluposti.

https://www.independent.co.uk/news/health/vaping-quit-smoking-cigarettes-health-nhs-lung-damage-cancer-tobacco-a8701506.html

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2019 1:25 (Spinout).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Čitatelj kaže...

Gledam konstrukciju ecigarete - s obzirom da je baterija direktno spojena na grijac,

a grijac u doticaju sa tekucinom, postoji mogucnost direktnog otapanja

elektrona litija u samu tekucinu - a litij ne moze biti dobar nikako (makar ga upotrebljuju u medicini, al svejedno, ne hvala).

 Daleko je baterija od samog grijača. Grijač je zatvoren u atomizeru (spremiku za e-tekućinu) a u najgorem slučaju (mehanički hibridni modovi) baterija je spojena na kontakt atomizera. Parenje nije zdravo, ako se koriste mehanički modovi zbog neznanja mogu eksplodirati ali litij ne može doći u kontak sa grijačem ili e-tekućinom.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2019 1:20 (Spinout).
6 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b
Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
 
1 0 hvala 4
6 godina
protjeran
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Mad-Max-X kaže...

Nikotinske žvakaće su vjerovatno najsigurnija metoda. Ja sam uzeo jednu kutijicu da provjerim kako nikotin utiče na mene. Pošto djeluje smirujuće, koristim kad sam pod sresom. Izgleda da će mi ta kutija biti još godinu dana.

 meni te Nicorette ništa nisu pomogle..

ne djeluju mi "umirujuće" , malo pri kraju žvakanja budu ljućkaste i to je sve... kada sam nemiran popijem pivo i to je OK. 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
7 godina
protjeran
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć

 

Sto je vise "vapera", to je manje "vapera". Works for me

16 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

samo vejp

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć

 vijest u kojoj je utvrđen porast oboljelih za sto ljudi, istraga je u tijeku i zna se samo da su oboljeli nedavno koristili e cigarete, kod nekih od vejpera je utvrđeno korištenje tekućina povezanih s tehaceom, ne zna se dakle još što točno uzrokuje bolest, jesu li uzroci akumulirajuće dugogodišnje korištenje konvencionalnih tekućina ili su akutne prirode gdje su korisnici konzumirali sintetički kanabinoid ili neku treću supstancu i otrovali se... sumnjam u ovo drugo jer bi u protivnom bilo značajno više oboljelih a i oboljeli su premladi, od 17 do 38 godina, što još više podriva sumnju u akumulirajući učinak vejpanja kao mogući uzrok bolesti, imo

 

btw, još 2016 godine procijenjen broj konzumenata e cigareta u USA je bio 10,8 milijuna

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2019 10:14 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
24v kaže...

Znaci osoba je nakon 20 godina pušenja duhana presla na e cigaretu. Osoba se razboljela. Kriva je e cigareta?

 Ali osoba nije dobila bolest karakterističnu za pušače duhana već onu do sad nepoznatu i karakterističnu za pušače e-cigareta. Jel ti sad lakše zaključiti ko je kriv?

 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Čitatelj kaže...

Gledam konstrukciju ecigarete - s obzirom da je baterija direktno spojena na grijac,

a grijac u doticaju sa tekucinom, postoji mogucnost direktnog otapanja

elektrona litija u samu tekucinu - a litij ne moze biti dobar nikako (makar ga upotrebljuju u medicini, al svejedno, ne hvala).

 

 

 

Nažalost nema dovoljno facepalma na cijelom svijetu za ovakvu glupost....

 

I ti si meni nešto govorio o napajanjima, ajme meni idem se raniti

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć

Pa kako ne znaš da se nuklearne elektrane na mrežu spajaju preko transformatora upravo kako ne bi elektroni uranija završili u mreži 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Louis Pluto kaže...

 vijest u kojoj je utvrđen porast oboljelih za sto ljudi, istraga je u tijeku i zna se samo da su oboljeli nedavno koristili e cigarete, kod nekih od vejpera je utvrđeno korištenje tekućina povezanih s tehaceom, ne zna se dakle još što točno uzrokuje bolest, jesu li uzroci akumulirajuće dugogodišnje korištenje konvencionalnih tekućina ili su akutne prirode gdje su korisnici konzumirali sintetički kanabinoid ili neku treću supstancu i otrovali se... sumnjam u ovo drugo jer bi u protivnom bilo značajno više oboljelih a i oboljeli su premladi, od 17 do 38 godina, što još više podriva sumnju u akumulirajući učinak vejpanja kao mogući uzrok bolesti, imo

 

btw, još 2016 godine procijenjen broj konzumenata e cigareta u USA je bio 10,8 milijuna

 Je, ali računaj i koliko je trend pušenja e-cigareta star. Nitko se nije razbolio od par godina pušenja običnih cigareta. Koliko je vajpanje štetno znati ćemo za 20-30 i više godina.

 

13 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

Pogledao sam galeriju slika pa me prepao prijelaz s fotke 4/5 na 5/5.

Nešto kao fotke"prije" i "poslije" e-cigarete .

 

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

Procitao sam clanak sa live science, i prakticno jedino sto se moze utvrditi jest da su svi oboljeli u zadnjih 6 mjeseci koristili e-cigaretu.

Korisno bi bilo pronaci konkretnu vezu i onda objavit rezultate, u protivnom ovo je samo sirenje FUD-a (fear, uncertainty, doubt)

 

Jasno je da postoji epidemija navlacenja mladezi na e-cigaretu, no to je drugi par cipela.

I ne bi se trebao u ovom kontestu spominjati. Problem postoji i trebao bi se adresirati.

 

Sto se tice vejpanja, treba prvenstveno gledati cost/benefit tj. rizike / dobitak.

Generalno je shvacanje da vejpanje smanjuje rizik oboljenja u odnosu na pusenje cigareta. No, to ne znaci da ne postoji rizik prilikom vejpanja.

 

Problem moze nastati kad se u e-cigaretu stavljaju tekucine koje za to nisu namjenjene.

Ali generalno tvrditi da je vejpanje stetno, ne doprinosi siroj diskusiji - kako se skinut sa cigareta?

 

Kako to da vise nema clanaka o tome koliko ljudi godisnje umre od raka pluca ili neke druge bolesti, prouzrokovanim cigaretama?

 

Stoga je i ovaj clanak nazalost poprilicno senzacionalisticki i spada u FUD kategoriju.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Prvo su pušači pušili posvuda i tvrdili da to nije nešto posebno štetno. Sad oni koji su prešli na vejp odjednom najviše pričaju o štetnosti pušenja.

Za vas je pušenje daleko štetnije od onog što sada radite, no za nas je ono što vi radite još uvijek daleko štetnije od onog što mi radimo.

Pošto konstantno stasaju novi klinci koji dolaze u napast pušiti/vejpati treba obje stvari obeshrabrivati.
Metadoni su također loša stvar, pa iako su korisni ovisnicima nećemo ih prikazivati kao nešto ok i bezopasno.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
BlueMax kaže...

 Je, ali računaj i koliko je trend pušenja e-cigareta star. Nitko se nije razbolio od par godina pušenja običnih cigareta. Koliko je vajpanje štetno znati ćemo za 20-30 i više godina.

 

slažem se no u otprilike desetljeću masovnijeg vejpanja otkrivene su teže posljedice na zdravlje ljudi međutim manje nego kod običnog pušenja pa tako vejperi imaju 56% veću vjerojatnost za srčani infarkt te 30% veću vjerojatnost za moždani udar nego nepušači... ti postoci su nešto manji nakon matematičkih korekcija... dok je kod izloženosti običnim cigaretama postotak mnogo gori pa su kod pušača izgledi za srčani udar 165%, bolest koronarnih arterija 94% i moždani udar 78% veći u usporedbi s nepušačima, zatim tu su rijetki incidenati s lion baterijama i pojava ovisnosti kod konzumenata naravno...

 

btw. prva e cigareta izumljena je 2003 u kini, od tada njena upotreba raste eksponencijalno kažu na vikipediji...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2019 15:08 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
miki1981 kaže...
Spinout kaže...

Klinci su parili krivotvorene podove kupljene na crnom tržištu i to već vrapci na grani znaju. E-tekućine koje su u legalnoj prodaje također nemaju stotine neprovjerenih kemikalija nego se točno zna što se unutra nalazi. Sramota od članka.

 

Zanima me kolko "stručnjaci" poput Bereckog dobijaju para od duhanske industrije te na koje se točno studije referiraju? Lopovi i lažovi.

 Nekako mislim da se Berecki zalaže prije za prestanak pušenja, a ne za prelezak, ili povratak sa e-cig na obične cigarete. Uostalom u tekstu ih naziva podjednakim zlom.

 

 

Baš to i jest najveća greška autora, jer se zna da se ne radi o podjednakom zlu (link na istraživanje nemam, ali već ga je netko naveo u prethodnim odogovorima.

Da se razumijemo, i pušenje i parenje (tzv e-cigarata - gdje je i sam termin nesretno ili namjerno odabran jer se ne radi o cigaretama) nije dobro (u odnosu na nepušenje i neparenje), ali, barem prema trenutnim saznanjima, parenje izaziva bitno manje štetnih posljedica od pušenja.

 

24v kaže...

Znaci osoba je nakon 20 godina pušenja duhana presla na e cigaretu. Osoba se razboljela. Kriva je e cigareta?

 

Zajednička karakteristika u svim slučajevima je to da su koristili "e-cigarete", što su radili prije, to ne znamo, ali s obzirom da se radi o dobnoj skupini od 17 do 35 godina, mala je vjerojatnost da su '20 godina pušili'. Da je uzrok bolesti pušenje u prethodnom razdoblju, valjda bi se bolest pojavila puno prije pojave "e-cigareta"

 

Friday kaže...

Meni je fascinantno koliko se pojacao efekt dima na tim e-cigaretama u zadnjih par godina. Prije je to bio onako diskretan oblacic pare, prakticki kao kad netko na velikoj hladnoci puhne. A sad je to kao dimna bomba jbt. Prije koji tjedan lik na ulici povuce 2 dima i napravi oblak kao da se zapalio stari tepih.

 

To je zbog trenda korištenja grijača sa sve manjim otporom (tzv. sub-ohm) koji zbog manjeg otpora i potrebne veće snage, puno brže isparava i znatno veću količinu tekućine, što rezultira velikim oblakom pare (dim je nešto sasvim drugo i nije karakteristično za parilice).

 

Friday kaže...
Louis Pluto kaže...

 broj oboljelih od 94 na milijune vejpera je neznatan

 

Znaci ti mislis da ih je premalo umrlo?

 

Ne misli on da ih je malo umrlo (uostalim ne piše da su umrli nego se razboljeli), nego je broj oboljelih premali da bi se uzrok pripisao samom korištenju "e-cigarete" (parilice) općenito, s obzirom da se "e-cigarete" u različitim oblicima koriste već desetak godina, i da je tretna procjena broja korisnika oko 35 miliona.

Prije će biti da je uzrok bolesti korištenje određene vrste tekućine, ili sastojka u tekućini, jer bi u suprotnom broj oboljelih bio znatno veći i puno rašireniji (zemljopisno).

 

desh kaže...
Zašto bi se duhanska industrija bojala e-eigareta i smatrala ih konkurencijom kad ih i oni sami proizvode. PM ima iqos, a BAT ima glo! Vjerovatno ih ima još za koje ja neznam. Čak je i Bug napravio Recenziju jednog od tih proizvoda prije par mjeseci.
Doduše to su kruti duhanski pripravci ne tekućina za vapanje, ali se isto grije na grijačima na baterije.

 

Zato što im industrija "e-cigareta" već skoro deset godina, malo po malo "grize" sve veći udio tržišta. A zna se da najajče boli kad te netko udari po novčaniku, tj. vadi ti kruh iz usta.

Iquos i GLO nisu parilice u užem smislu riječi, jer rade na drugačijem principu, ali možemo reći da su slične i da su konkurencija e-cigaratama.

 

Solo761 kaže...

Ček, jel' su tu u pitanju e-cigarete ili parilice? Koliko sam shvatio to nisu iste stvari, što do prije koji mjesec nisam ni ja znao dok mi kolegica sa posla nije došla sa popisom pi*darija za e-cigarete što hoće sa aliexpress-a.

 

Parilice su te sa flašicama, mirisima i oblacima pare, a e-cigarete koriste filtere natopljene nikotinom koje grijač kuri da se nikotin oslobodi. Koliko sam vidio tu ni nema dima/pare.

 

E-cigareta je službeni naziv za sve uređaje koji nisu cigarete, a služe za unos nikotina u organizam putem pluća. Dakle, i parilice su e-cigarete.

 

6 godina
protjeran
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b

da vam kažem iskreno....

i dotur je bio stravstveni pušač i volio je žesticu...

poslije je prestao ćiburiti i prešao je samo na zdrava , kvalitetna piva....

nitko nije savršen, no Igor se je popravio, shvatio je neke stvari negdje poslije 45-e i tako to...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Nove informacije tvrde da se istraga krece u smjeru sumnje na tekucine s crnog trzista i tekucine sa THC-om.

https://arstechnica.com/science/2019/08/vaping-illness-investigations-turn-to-contaminants-counterfeits-report/
 
3 0 hvala 3
8 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b
Još će se početi reklamirati cigarete kao zdrave. Tamo znaš što pušiš, naime duhan. (A onaj što se boji litija bolje bi mu bilo da ga se ne boji. Dobro bi mu došao - kao lijek za shizofreniju.)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Ajde svi proguglajte aditive u cigaretama.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna plućna b
Duhan naravno sadržava aditive, ali ti su aditivi prošli provjeru. Oni su ispitani i odobreni. Za njihovu zdravstvenu ispravnost garantira proizvođač. No ovdje je riječ da se u tekućinu može stavljati i stavlja svašta, a sve pod egidom "zdravog pušenja". Inače, nijedno pušenje nije zdravo. Nikad nisam pušio, tek sam tu i tamo, jedanput mjesečno, iz vica, zapalio cigaretu, no dim nisam uvlačio (a sada otkada me mući astma niti to). I nikad nisam požalio. Ne samo zbog zdravlja nego i zbog čistog zraka (i zidova) u stanu, a o novcu da ne govorimo.
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
danen kaže...
Duhan naravno sadržava aditive, ali ti su aditivi prošli provjeru. Oni su ispitani i odobreni. Za njihovu zdravstvenu ispravnost garantira proizvođač. 

 

Ali isto tako, za duhan znamo da prilikom sagorjevanja ispušta više od 6.000 spojeva, od kojih je 1% (cca. 60) identificirano kao uzročnik ili potencijalni uzročnik bolesti povezanih sa pušenjem

izvor: https://www.pmi.com/science-and-innovation/the-problem-of-burning

 

Tih sastojaka u e-tekućinama nema.

 

danen kaže...
No ovdje je riječ da se u tekućinu može stavljati i stavlja svašta

 

Naravno, ali samo pod uvjetom da korisnik sam pravi svoje tekućine ili koristi gotove tekućine u koje stavlja dodatke koji nisu atestirani. Istu stvar se može raditi (i neki to rade) i sa klasičnom cigaretom.

Oni koji koriste samo tvornički zapakirane e-tekućine od provjerenih dobavljača, koriste tekućine koje su atestirane, i u njima se ne nalazi 'sve i svašta'.

 

danen kaže...
a sve pod egidom "zdravog pušenja". Inače, nijedno pušenje nije zdravo.

 

Naravno da ni pušenje ni parenje (uvlačenje pare u pluća), da ne bude nesporazuma, nije zdravo (tj. potencijalno je opasno). I skakanje sa dva metra visine je opasno, kao i skakanje sa pola metra visine, ali je ovo drugo ipak puno manje opasno. Otprilike tako nekako je i sa pušenjem klasičnih cigareta i parenjem "e-cigareta".

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2019 10:21 (maxym).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Elektroničke cigarete se također puše, a 'para' nije samo vodena para, kao što neki misle.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Visak kaže...
Elektroničke cigarete se također puše, a 'para' nije samo vodena para, kao što neki misle.

 pa i ne govori se o vodenoj pari već prvenstveno o isparavanju propilen glikola ili/i glicerina koji su najzastupljeniji u parenju e cigareta uz dodatke raznih aroma i nikotina, kod običnog pušenja govori se doslovce o dimu koji je posljedica gorenja duhana i papira cigarete i tu se pravi razlika između, pario sam e cigaretu i pušio sam cigaretu, nadalje cijelo vrijeme se pokušava poturiti teza da se kod parenja e cigareta radi o zdravom pušenju, što nije točno, to nitko ne govori, parenje se mora i treba shvatiti kao prijelazno i terapeutsko sredstvo koje pomaže pušačima, bivšim pušačima da apstiniraju od pušenja a naposljetku se ostave i e cigareta, imo

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.9.2019 12:35 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Do sada nepoznata potencijalno smrtonosna pluć
Visak kaže...
Elektroničke cigarete se također puše, a 'para' nije samo vodena para, kao što neki misle.

 

Ako pod pojmom 'pušenje' podrazumijevaš uzmanje nekog objekta, stavljanje u usta i udisanje, onda i cigaretu, i e-cigaretu (i bilo koji lijek koji se uzima udisanjem) pušimo.

 

Ako 'pušenje' prevedemo na Engleski dobijemo 'smoking', koje opet dolazi od riječi 'smoke' tj. dim. Ako pušenje definiramo kao udisanje dima, onda e-cigarete ne pušimo, jer ne udišemo dim.

 

Dim nastaje kao nusproizvod izgaranja (krutine ili tekućine), dok para (vodena, ili bilo koja druga) nastaje zagrijavanjem tekućine.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice