Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo račun

poruka: 6
|
čitano: 4.275
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo račun".
15 godina
odjavljen
offline
Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo račun

Prvo, jedna greška:

 

Prastara napajanja imaju 20-pinski ATX konektor, dok imalo novija (ATX 2.x) imaju 24-pinski, koji je često takvog oblika da se može razdvojiti na standardni 20-pinski konektor i prošireni 4-pinski (tzv. P4 konektor), kako bi se mogao uštekati i u starije matične ploče. 

P4 je 4 pinski +12V CPU konektor koji je uveden s predstavljanjem Pentiuma 4 i po njemu nosi kolokvijalni naziv. 4 dodatna pina na ATX power konektoru su fizički kompatibilna s P4 konektorom, ali ne i po pinoutu. Srećom, ionako je kabel kratak, pa se ne može zamijeniti.

 

 

Ovo za 6 pinsko napajanje grafičke je dobar savjet generalno, ali na računalu koje ima napajanje od 200 W suvišan jer same grafičke koje trebaju dodatno napajanje troše preko 75 W.

 

 

I još par napomena ako se radi o jako starom računalu:

- računala koja koriste (fizičku, virtualnu koriste i današnja) ISA sabirnicu traže napajanja s -5V naponom. Od verzije ATX12V 1.2 je taj napon opcionalan

- starija računala rađena po ATX12V 1.x standardu (ranije verzije Pentium 4 i Athlon XP) troše više struje na 3.3V i 5V, pa, ako se koristi ATX12V 2.x napajanje, isto mora biti predimenzioniranu jer je smanjen udio snage na tim naponima

- računala prije P4 u teoriji također mogu raditi na 2.x napajanjima, samo isto trebaju biti predimenzionirana (što nije problem jer su ta računala u pravilu bila niske snage), ali u praksi je češći problem izostanak -5V linije

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
6 0 hvala 0
Re: Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo r
Napajanje je najstariji element mog pc-a. Kupio sam Corsair 500w 80+gold modular prije nekih 7-8 godina. Ne znam koliko sam ga platio, no nije bilo malo. Kupio sam ga kad sam upisao srednju školu, još ga koristim dok završavam faks. Promjenio sam 3 konfiguracije u međuvremenu, no napajanje bi moglo ići u mirovinu uskoro.
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
offline
Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo račun
prepičkavanje staklenkom ajvara ljudi koji pišu komentare poput LOL - tribute to Bojko
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo r

Samo još treba dodati i temperaturu - napajanje koje radi na 30% snage u loše provjetrenom kućištu u kojem je ventilator u napajanju jedini ventilator koji izbacuje zrak će brže krepati od napajanja koje radi na 70%, ali uzima svježi zrak izvan kućišta.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo r

Corsair napajanja su zakon. Kupio komp 2011 još uvijek traje a komp skoro da ga ne gasim.

12 godina
offline
Re: Hoće li staro, jače napajanje oštetiti drugo r
KocyFx kaže...

Corsair napajanja su zakon. Kupio komp 2011 još uvijek traje a komp skoro da ga ne gasim.

Također, moj TX750 iz 2010. godine još uvijek uredno radi. Jedino što treba je periodičko usisavanje i ispuhivanje prašine i to je to.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice