Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

poruka: 128
|
čitano: 35.564
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje".
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Domagoj kaže...
Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.

 Problem za dobar dio hrvatskih trgovaca ili, jos bolje, ugostitelja, je to sto svaku transakciju karticom vidi porezna. A to se vecini ne dopada. Kad si zadnji put dobio racun od frizera, zubara, vodoinstalara ili nekog majstora, donedavno taksista i slicnih. Ne kazem da su svi takvi, ali ne moze poreci da ih ima puno. Tako da cesto nije 2%, nego 25% PDV, pa dobar postotak kod poreza na dobit itd.

8 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Domagoj kaže...

Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?

(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

 

Ovo uopće nije retoričko pitanje.

 

Domagoj, zanimljivo je gledati kako se uvijek oduševljavaš novim tehnologijama. Nekad je to bio Surface, danas je Revolut... čovjek bi pomislio da si maneken nekih kompanija.

 

Iz članka:

Nije mi baš jasno kako bi nas limit od 150€ mogao spasiti od recimo krađe kartice i činjenice da netko u kratkom roku može naštancati puno malih (do 100 kn) transakcija bez da zna naš PIN. Puno efikasnije mjere bi bile mobilna notifikacija za svaku transakciju (koju online banke već imaju), mogućnost brzog zamrzavanja kartice kroz aplikaciju (pogodite tko to već ima) ili jednostavno detekcija velikog broja malih transakcija u kratkom vremenu.

Ajmo redom:

> Nije mi baš jasno kako bi nas limit od 150€ mogao spasiti od recimo krađe kartice i činjenice da netko u kratkom roku može naštancati puno malih (do 100 kn) transakcija bez da zna naš PIN. 

 

Po istoj logici, limit od 100kn ničemu ne služi. Ili da ridikuliziram do kraja: čemu blokada nakon 3 puta krivo upisanog pina/passworda, hoće li to zaustaviti brute force hack?

 

Promatrajući tvoj način razmišljanja, ne sagledavajući ukupne posljedice (širu sliku), postaje mi jasno kako su "zli bankari" uspjeli ne-sagledati posljedice preprodaje toksičnih vrijednosnica (derivatives) baziranih na neotplativim hipotekarskim kreditima (što je uzrokovalo zadnju globalnu financijsku krizu).

Pojednostavljeno: svaki dio za sebe funkcionira, ali kad ih spojiš, imaš generalno shranje.

Limit od 150€, izvan (sagledanog) konteksta doista zvuči birokratski glupo. Ali substitucija "Revolutom" nije instant riješenje.


3 "riješenja" zlouporabe koje si naveo:

1) mobilna notifikacija za svaku transakciju

2) mogućnost brzog zamrzavanja kartice kroz aplikaciju

3) detekcija velikog broja malih transakcija u kratkom vremenu

 

1) Glede samih notifikacija, kao (ex) WP fan, morao bi biti upoznat sa potencijalnim problem kašnjenja pa čak i neisporuke istih. I to bez potencijalne prednamjere (malicioznosti namjera).

Druga stvar koju ne uzimaš dovoljno u obzir, riječ je o mikrotransakcijama u vrlo kratkom vremenskom roku.

Najbrutalniji hipotetski primjer: trenutno, ukradenom karticom će ti na prodajnom mjestu skinuti 1000€ u <2 minute. Nemoj me pitati kako, riječ je o sigurnosnoj rupi i organiziranom kriminalu. Tvoje riješenje de facto iziskuje aktivno praćenje gro mikrotransakcija 24/7 (kroz notifikacije). Koliko to možeš pratiti dok spavaš ili dok je mobitel ispraženjen, ili si naprosto u vožnji, u bazenu... - privremeno okupiran nečim drugim?

Jbt, mene Google toliko maltretira sa security alertovima "nepoznato" (a moje) "Linux računalo pristupa vašem računu" da sam skoro previdio kad mi je jedan legalan (!) servis pokušao ownati main account. A ovdje govorimo o brzoj, učestaloj gomili mikrotransakcija. (to je ujedno i odgovor na ono pod 3)

Ergo:

 

2) ("brzo zamrzavanje") Trenutno, dovoljno je kašnjenje od 10 minuta za reakciju pa da si oštećen. Koliko je tvoje "brzo" - brzo? Sad trebamo, osim što smo robovi notifikacija twittera, fb... biti robovi i ovog, pa biti u stalnom stand-byu? 

 

Konačno:

3) ti sam sebe ovdje ograničavaš, odnosno ograničavaš ideju moderne brze mikrotransakcije. Hipotetska situacija: dogovoriš s prodajnim mjestom da ti pripreme 20 računa, sa uvjetom da ti niti jedan ne prelazi 100kn (iz bilo kojeg razloga želiš izbjeći utipkavanje pina - mind you - to je osnovni smisao nfc plaćanja; banalan primjer - uzeo si karticu od žene "jerbo nešto hitno" - uobičajena loša praksa). Tvoje riješenje jest - kontrola istog preko drugog uređaja (mobitela) i dopuštanje iste transkacije preko tog drugog uređaja. Koliko je to, realno, jednostavnije od - utipkavanja 4 broja (pina)? Shvaćaš li da - što je više karika u lancu, raste mogućnost greške i/ili maliciozne sigurnosne penetracije?

 

 

Beskontaktno plaćanje je grub, neprecizan fancy prijevod za nfc. Kad plaćaš preko weba, nije li i to beskontaktno plaćanje? :D
Sad razmisli zašto se to u originalu zove "near field". Near field je sigurnosni uvjet takve transakcije, koji bi ti indirektno zaobišao. "Jer je fizički kontakt zastario"?

 

I opet, "riješenje" o izbacivanju kartica uopće i prebacivanje sveg na npr mobitel je izgledno u nekoj budućnosti, ali danas je besmisleno. Da, u budućnosti će vjerojatno biti dovoljno otisak prsta i/ili scan šarenice oka, ali tada ti neće ni trebati "Revolut". Do tad ćemo još puno žganaca pojesti.

Kad izbacimo gotovinu uopće iz uporabe, otvorit ćemo pandorinu kutiju za koju sad nismo spremni (ne tehnološki, već civilizacijski): "balast" usporavanja "fizičke transakcije" postoji s razlogom; tehnološki, već danas je moguće da netko nekome "e-polupismenom" u trenu pokupi sve novce s računa i prebaci na Karibe, istodobno blokira sve uređaje za pristup (heh, btc?). Pretpostavka je da takva osoba neće koristiti napredne tehnologije već preferirati "fizičke" transakcije. S razlogom.  

 

Slažem se da je ovo brute-force "birokratska" sigurnosna mjera, ali ona je trenutno opravdana. Implementacija alternativa (i pristup + sagledavanje problema, uopće) na tvoj način je... big no-no.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 15:49 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Friday kaže...

Nevezano uz ovo (a mozda je i vezano nekako) - frend me zve prekjucer i kaze kako su mu sa racuna prije par dana misteriozno skinuli 265 eura. Prvo je primjetio transakciju od 165 eura koja nije njegova. Nazvao banku i kaze im da se neko sranje dogodilo. Dogovore se da ce mu blokirati karticu i poslati novu. U medjuvremenu mu jos 100 eura skinu zbog online kupovine.

Sad ceka novu karticu i ne zna hoce dobiti svoje novce nazad. Covjek uopce ne kupuje nista online i nema pojma kako bi itko mogao imati podatke o njegovoj kartici.

Prije nekih 3 godine isto se dogodilo jednom starijem kolegi u firmi. Kaze Unutar par sekundi na racunu mu se pojavilo par stotina transakcija - neke online igre pokupovane. Banka je nakon potrosenih par tisuca eura blokirala daljnje transakcije ali steta je vec bila pocinjena. Isto covjek kaze kako nije nista online kupovao.

Desilo se meni isto prije par godina, sva sreća da imam SMS potvrdu transakcija. To nema veze sa online plaćanjem, plaćao sam vani u nekom dućanu ili hotelu i skimali su kartice - nakon nekog vremena ti samo počnu peglati gdje stignu, koliko ide. Najžalosnije u svemu tome je da se sa bankom moraš boriti da dobiješ natrag svoje novce, iako je plaćanje napravljeno (ovaj puta fizički) na drugom kraju svijeta. Prije cca godinu dana sličan problem se javio nekim korisnicima moje banke koji su podizali novce sa bankomata, a navodno je netko upao u sustav i presreo promet između bankomata. Budući da negdje moraš podići keš ništa više nije sigurno, jedino da dobiješ keš na ruke. A i onda postoji mogućnost da ćeš ga izgubiti negdje. Sve jasno, češće plaćanje karticom i online povećava ponešto rizik, ali nema nigdje sigurnosti. Svejedno, to nije razlog da odustanem od kartičnog plaćanja jer kad imam keš u novčaniku jednostavno i više trošim

 

 

Što se provizija tiče, nisu one ni tako male i shvaćam trgovce da ima je draža gotovina. Sa karticom em čekaš da ti doznače novce, em ti uzimaju po par postotaka na iznos. Mada mislim da je problem da većina ipak više voli keš jer može na taj način lakše manipulirati i ne iskazivati sve transakcije.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
neaktivan
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Sama kartica prati broj transakcija i iznose te može ovisno o postavkama na njoj te natjerati da umetneš karticu ili tražiti PIN  prije nego odradi komunikaciju s bankom. ( napomena naravno ne govorim o online plaćanju preko web-a i magnetnoj traci,  nego standardno umetanje/prislanjanje  ) 

 

Sada se to prebacuje i na  MC/Visu da nakon primjerice 150 eura  vrijednosti transakcija (više transakcija ispod 100kn )  oni odbiju tu transakciju i traže te ponovno samo unos pin-a  (bez novog prislanjanja ) ili umetanje kartice  te novu komunikaciju prema banci. 

Nakon toga se vjerovatno counteri restiraju i idemo opet... 

 

Samo da li je itko ikad napravio 11  CTLS transakcija ispod 100kuna (ili više..) jer postoje i druge provjere već sad? 

 

Primjer jedan : jedna banka , ako drugačije ne postaviš u mobilnoj aplikaciji po default-u  ima dnevni limit od 10 transakcija bilo čip ili ctls, s unosom PIN-a / bez, i ukupni limit od 5k kuna... 

 

Tako da o ubojstvu mislim da nema govora. 

 

 

 

 

 

 

 

  

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 16:08 (sheytan).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

evo tražim po netu i nigdje ne mogu naći nikakve informacije o kreditnim karticma i limitima sa "open bankingom"
Zato pitam BUG, zašto piše neprovjerene članke?
Zašto nema izvora?
Zar je i BUG postao žutilo koje prenosi tračeve ????

Evo što sam ja našao o toj novoj direktivi.
Uglavnom se odnosi na dijeljenje vaših osobnih podataka...
https://www.lumio-app.com/yourmoney/savings/what-is-open-banking-and-why-does-it-matter/

Ako netko zna gdje piše o limitima na kreditnim karticma nek posta link.

 

 

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
PzKpfw kaže...

 

Lajkam tekst.

Mada za promjene koje bi išle u smjeru olakšanja života korisniku, držim da jednostavo nema vizije na strani banaka, procesora itd.

Treba samo vidjeti  kako to funkcionira u praksi.  Od autorizacijskog sustava, backenda,  POS aplikacija, infrastrukture, ....kakve se samo stvari puštaju u produkciju, bukvalno neke verzije aplikacija imaju naziv APP (-Ako Prođe Prođe)(najgori C/C++ programeri na Balkanu-), kako se samo "super" programira, kako se vodi dokumentacija, itd.

I sve to funkcionira dok ne krene ispadati produkcija. Eh, onda vadiš 200kn iz džepa....

 

Well, to baš nije tako cool, te nema sluha za pametne inovacije. Previše su tromi.

 

 

evo poravih ti text.

7 godina
protjeran
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Darky kaže...

evo tražim po netu i nigdje ne mogu naći nikakve informacije o kreditnim karticma i limitima sa "open bankingom"
Zato pitam BUG, zašto piše neprovjerene članke?
Zašto nema izvora?
Zar je i BUG postao žutilo koje prenosi tračeve ????

Evo što sam ja našao o toj novoj direktivi.
Uglavnom se odnosi na dijeljenje vaših osobnih podataka...
https://www.lumio-app.com/yourmoney/savings/what-is-open-banking-and-why-does-it-matter/

Ako netko zna gdje piše o limitima na kreditnim karticma nek posta link.

 

 

 Mislis na 150 eura limit?

 

https://blog.revolut.com/contactless-payments-are-becoming-more-secure/

15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać

 to se odnosi na revolut kartice, mene zanima službena direkitva EU, što točno tamo piše.
ali i ovo sa revoluta je prilično jasno.
do 150€ možeš plaćati beskontakno, a iznad toga treba čip i pin.
sa time da revolut ima aplikaciju gdje si možeš sam resetirati tih 150€

if only you knew the power of the dark side
7 godina
protjeran
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Darky kaže...

 to se odnosi na revolut kartice, mene zanima službena direkitva EU, što točno tamo piše.
ali i ovo sa revoluta je prilično jasno.
do 150€ možeš plaćati beskontakno, a iznad toga treba čip i pin.
sa time da revolut ima aplikaciju gdje si možeš sam resetirati tih 150€

 https://www.visa.co.uk/dam/VCOM/regional/ve/unitedkingdom/PDF/visa-preparing-for-psd2-sca-publication-version-1-1-05-12-18-002-final.pdf

PSD2: Strong Customer Authentication


Evo ti od VISA card dokument. Stranica 8:

The cumulative limit of consecutive contactless transactions without application of SCA (PIN entry or Cardholder Card Verification Method (CDCVM)) must not exceed €150

4 godine
neaktivan
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Mislim da će se i kod nas to pojednostavniti sa plaćanjima preko mobilnih applikacija poput Keks pay i sličnih, a na blagajnama će biti samo qr kod kojeg se skenira i ciao. U kini se tako već radi godinama preko Alipay, Wechat, itd. Kartice postaju samo komplikacije i ne može svaki mali biznis podnijeti trošak od 4-5% po transakciji a nabaviti pos uređaj da ne govorim. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Uđeš u dućan...napuniš košaru...dok puniš okvirno zbrojiš iznos(vježbaš mozak)...dok čekaš u redu(u većini slučajeva)... pripremiš okvirno dovoljnu količinu solarnog...za plaćanje

Trebalo bit testirati tu hipotezu da je kartica brža od solarnog...na većem primjeru...u različitim situacijama

Politika koja stoji iza forsiranja kartičnog plaćanja...želi KONTROLU NAŠEG DJEPA....to je jedini razlog
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 5 hvala 0
16 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Domagoj kaže...

 

Provizija je kod jednog providera s kojim radim 2% i 100 kn mjesečno. To nije puno. Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.
No tipična greška je ne gledati što se za to dobije: brža naplata, veći broj kupaca (posebno recimo turista), čak i veća potrošnja prema nekim istraživanjima, nebriga o "imati sitno u blagajni"... Misliš da bi dućani, hoteli i ostali imali kartičnu naplatu da je to samo trošak bez ikakvih benefita? Budimo realni - oni koji ne primaju kartice to velikom većinom rade jer mogu muljati s gotovinom.

 

Postoci idu do 7% za neke kartice i providere. 7% je BRDO LOVE za kvartovski ducan s marginama oko 10-15%, obiteljski lokal, fast food. Uvijek me nervirala bahatost ljudi koji masu karticama i postaju necija statistika, a kad zavrsimo u pubu koji nije u turistickom centru i za genericke praznoglave turiste, ja vadim novcanik (jer gospoda ima samo karticu i da koja je to fora da netko nema POS). Ali vise me ne nervira - navikao sam da su ljudi ovisnici o komfort zoni i ne vole precesto palit mozak. I da zaokruzim - imam 4 kartice iz 3 drzave (plus BE fuel card i EU Shell card koja vazi za cestarine i tunele), ali ne pada mi na pamet na ulicu bez kesa. 

10 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Sa bitcoinom nema straha od bezkontaktnog plaćanja. Plaćaš iz svog novčanika isto kao i sa kešom.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Bekontaktno plaćanje 1 sekunda a pin 4 sekunde. Strašno velika ušteda u vremenu, 0,01% od ukupno provedenog vremena u dućanu. Ozbiljna ušteda, i ne samo u vremenu, bilo bi zakonsko rješenje o neobaveznom ispisu računa ispod 100 kn, osim na zahtjev - ako nekome treba račun za kupljeni sladoled ili 10 dag parizera i pecivo... Runda za sve, bez računa...

 
0 3 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
JackIsBack kaže...

Rizik na banku je već odavno prebačen i to ne samo što se tiče kartica nego i svih drugih kanala (internetsko i mobilno bankarstvo). Imaš sve definirano u HR zakonu o platnom prometu koji se pak naslanja ne EU direktive.

Koga onda štiti ova (pod)direktiva? Zar ne bi onda banka trebala biti ta koja određuje koji limit im je rizičan prema ponašanju korisnika?

 

JackIsBack kaže...

Što se tiče PSD2 bilo bi lijepo da se svi malo više informiraju prije nego krenu lupetati jer je PSD2 direktiva puno šira priča od gluposti o kojoj se ovdje uglavnom raspravlja (ima ili nema PIN-a).

Zar se ne može komentirati jedna poddirektiva? Ako ima 100 dobrih stvari i jedna loša, ne smije nitko reći da je ta jedna loša jer je drugih 100 dobrih?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
bugovac222 kaže...

Najbolje je solarno plaćanje, gotovina na sunce. Nikad nisam imao nikakvih problema s tim i namjeravam i dalje upražnjavati istu tehniku. Beskontaktne ponude u startu odbio. Nitko mi ništa ne zbraja. Sam zbrojim i oduzmem.

Bravo.

BraVO!!

9 godina
neaktivan
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
HCMAA kaže...
Uđeš u dućan...napuniš košaru...dok puniš okvirno zbrojiš iznos(vježbaš mozak)...dok čekaš u redu(u većini slučajeva)... pripremiš okvirno dovoljnu količinu solarnog...za plaćanje

Trebalo bit testirati tu hipotezu da je kartica brža od solarnog...na većem primjeru...u različitim situacijama

Politika koja stoji iza forsiranja kartičnog plaćanja...želi KONTROLU NAŠEG DJEPA....to je jedini razlog

 Nema veze to što plaćaš solarno kad ti ljudi gušteri već čitaju misli unaprijed.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
6 godina
neaktivan
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Ja ponesem i zlatnika da se nadje, zlu ne trebalo.
9 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
sheytan kaže...

Sama kartica prati broj transakcija i iznose te može ovisno o postavkama na njoj te natjerati da umetneš karticu ili tražiti PIN  prije nego odradi komunikaciju s bankom. ( napomena naravno ne govorim o online plaćanju preko web-a i magnetnoj traci,  nego standardno umetanje/prislanjanje  ) 

 

Sada se to prebacuje i na  MC/Visu da nakon primjerice 150 eura  vrijednosti transakcija (više transakcija ispod 100kn )  oni odbiju tu transakciju i traže te ponovno samo unos pin-a  (bez novog prislanjanja ) ili umetanje kartice  te novu komunikaciju prema banci. 

Nakon toga se vjerovatno counteri restiraju i idemo opet... 

 

Samo da li je itko ikad napravio 11  CTLS transakcija ispod 100kuna (ili više..) jer postoje i druge provjere već sad? 

 

Primjer jedan : jedna banka , ako drugačije ne postaviš u mobilnoj aplikaciji po default-u  ima dnevni limit od 10 transakcija bilo čip ili ctls, s unosom PIN-a / bez, i ukupni limit od 5k kuna... 

 

Tako da o ubojstvu mislim da nema govora. 

 

 

  

 da, npr zaba u mobilnom bankarstvu ima odavno podesavanje limita dnevne potrosnje posebno za isplatu love na bankomatima, posebno za beskontaktne transakcije, i posebno za kupnju, i to i po iznosu i po broju transakcija.. ima i posebno aktiviranje za dizanje kesa na bankomatima u cijelom svijetu ili samo u eu, isto kao za kupovinu na prodajnim mjestima izvan eu.. 

a za beskontatno placanje stizu notifikacije odmah

 

od danas push notifikacije za sva placanja, upravo dosao update 

 

tako da te price o kradi i peglanju kartice padaju u vodu 

 

HCMAA kaže...


Politika koja stoji iza forsiranja kartičnog plaćanja...želi KONTROLU NAŠEG DJEPA....to je jedini razlog

 

i sto imas od toga sto netko negdje mozda zna sto si kupio, a sto imas od toga sto nitko ne zna sto si kupio? osjecas se bolje? ne razumijem.. sakrio si nesto? mozes se pohvaliti prijatelju kako banka ne zna sto si jucer kupio?

 

to moze zabrinjavati samo one koji rade neke muljaze.. normalne ljude boli k.... sto netko negdje ima neki podatak sto je kupio.. bas netko sjedi i gleda sto si ti kupio.. to mu je posao, zabava ili sta?.. daj molim te.. imaju ljudi pametnijeg posla..

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 7:36 (digitall).
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

http://trakt.tv/user/MjezZza
16 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
maxy0 kaže...
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

 Od domaćih banaka samo Visu PBZ-a možeš dodati u Google Pay. Zato uzmeš Revolut i koristiš njega za Google Pay, a na Revolut si prebaciš s koje god kartice hoćeš.

Ako si zainteresiran, kontaktiraj me preko PP pa ti proslijedim način da dobiješ besplatno Revolut Mastercard i 50 Kn na Revolut račun.

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
boatenga kaže...

Ne vidim kako ti netko može uzeti 2500 kuna sa mobitela kad mobitel trebaš prisloniti na 5 cm, na aparat za plaćanje..

Sad sam bio u dućanu i odbilo mi transakciju jer sam prebrzo maknuo mobitel, pa onda predaleko prislonio..

 

Dakle jedino da te taj koji će ti se uparit na uređaj, ujedno te i zažvali, jel'..

Usput ti skine 2500 novaca..

 Buahahaha, nisi u toku.

Pa otkad postoji beskontaktno plaćanje, postoje i ljudi koji pokušavaju zloupotrijebiti.

Dakle, ne radi se samo o mobitelu već i o kartici u novčaniku. Nadamo se da bi mobitel barem zavibrirao na plaćanje.

Ti si u tramvaju sa novčanikom u džepu hlača, jakne u torbici i slično. Drugi čovjek ima bežični POS uređaj s baterijom i spojen na wifi od mobitela i gura se kroz gužvu pokušavajući na slijepo i nasumice nešto upecati. 5 sekundi? Toliko trebalo dok sam imao RBA na mobitelu. S revolutom često nisam ni došao da uređaja već je transakcija obavljena na nekih 5 cm. Izgleda da ovisi o uređaju. Zapravo nije još obavljena možda, ali s kartice su skinuti potrebni podaci. 

Tko kaže da se ne mogu malo pojačati POS uređaji da hvataju na 10 cm.

Idi po onu lisnicu sa zaštitom.

8 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
@Mandor, ako si u toku, a da se isčitati da jesi, zašto jos nismo čitali o beskontaktnoj krađi u tramu, vlaku, stajalištima punih ljudi? Odgovor je jednostavan samo ga ti ne znaš. Svaki POS uređaj ima svoje ime i prezime, kao i osoba kojaga unajmljuje. Pa sad da te vidim kako ćeš unajmit POS, ljudima po tramvajima skidat pare, a svaka transakcija je obavljena doslovno tvojim imenom i prezimenom. I ti misliš da to stvarno može proći?
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 8:23 (bruno1026).
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

ako im je do kartične sigurnosti onda neka uvedu obvezu pokazivanja osobne karte (ili bilo kojeg drugog ID dokumenta ) prilikom kartičnog plaćanja,kao što je nekada bilo prije desetak godina(onako okvirno)

waaagh
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 8:39 (warhammer).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Mandor kaže...
offkilller kaže...

Domagoj, slažem se s tobom u potpunosti samo bih dodao jednu sitnicu za Mandora...

Da li si ikad žuo za novčanik sa RFID zaštitom? E pa to ti služi upravo tome, da ti nitko ne skine do 100 kuna u prolazu.

A što se tiče skidanja u prolazu sa mobitela ili sateva, Mandore, kao što je i Domagoj napisao, očito nikada nisi koristio ništa od navedenog (moraš imati aktivnu/autoriziranu aplikaciju na uređaju da bi mogao obavljati transakcije).

 Pa da, naravno da sam čuo za novčanik. Ja se mogu zaštiti koji znam. Mogu i savjetovati roditelje. I ti si čuo i Domagoj je čuo pretpostavljam. Ali je li ova mjera namijenjena nama trojici i 500 milijuna građana EU, ako stvarno EU to zahtjeva? Ima nekih koji se ne razumiju u tehnologije, što više većina.

 

Tićeš mi govoriti što je očito? Pa zar nisma rekao da sam se žalio Revolutu na sigurnost? Moraš imati aktivno u aplikaciji? A ti aktiviraš u aplikaciji svaki put kad staneš u red u pekaru, Konzum, Pevec i deaktiviarš svaki put nakon što platiš? Moraš nekoliko puta dodirnuti ekran za to, nakon što otvoriš aplikaciju (pa makar i gestom) pa se logiraš u nju (pa makar i otiskom prsta). Ja plaćam sve mobitelom od kad imam Revolut pa svejedno što imam mobitel u ruci to je prenaporno kad je sasvim dovoljno da je SAMO EKRAN UPALJEN da bi plaćanje radilo. ne mora biti ni otključan mobitel. Toliko o tome koliko je očito da ti nešto koristiš.

 

Mjera je sasvim u redu i normalna. Buhu, moraš umetnuti karticu. Do nedavno je to bio jedini način, pa što.

U Apple ekosistemu ne moraš ništa tipkat po ekranu, dvoklik na power gumb (iPhone) i to je to. S obzirom da imam i Apple Watch, isto, dvoklik na gumb ispod krune i to je to. Kako je na Androidu, ne znam... Koristim Revolut i PBZ od kad je Apple Pay dostupan i prezadovoljan sam sa kompletnim iskustvom, po meni, trebalo je to i prije uvesti...

 

P.S.

Znam da Erste neće uvesti Apple Pay (ne može) ako se itko nada...

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 8:57 (offkilller).
16 godina
odjavljen
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Evo update od frenda kojem je lova pocela nestajati sa racuna. Sinoc mu stigne SMS potvrda za autorizaciju transakcije od 75 eura. Ne moze se nista vise kupiti jer je kartica blokirana ali ekipa i dalje pokusava. Nevjerojatno.

1. Potrosili su mu 165 eura na dostavu hrane iz Tesca

2. Potrosili su 100 eura za topup leap carda (kartica za koristenje javnog prijevoza u Dublinu)

-- tu je kartica blokirana od strane banke

3. Narucili su dostavu hrane za 42 eura iz nekog fast fooda

4. Sinoc su jos nesto pokusali uzeti za 75 eura

 

Ocito je da bi se moglo uci u trag tima koji su to napravili. Dovoljno je samo pogledati gdje je stavka broj 1 zavrsila. Medjutim cijeli sustav je uzasno nakaradan i ne bi me uopce cudilo da Tesco ne zeli dati podatke o kupcu pod 1 jer bi se mozda na taj nacin izlozili nekoj tuzbi zbog povrede privatnosti ili tako nesto.

Iz banke su frendu rekli da ne mogu angazirati Gardu (Irsku policiju) jer je steta manja od 500 eura. Dakle ekipa moze "ladno" tisucama ljudi uzeti po parsto eura bez ikakve bojazni jer su stete pojedinacno manje od 500 eura. Bitno da mi imamo GDPR, novci nam ne trebaju...

 

BTW, isao sam malo precesljati svoje transakcije u zadnjih 2-3 tjedna. Nisam nasao nista neobicno.

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać

Kako su mu uspjeli potrošiti 165 ojra? To u jednoj transakciji ili u više njih? Ako mu došao sms za autorizaciju od 75 eura, kako mu nije došla autorizacija za ovu prvu?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
odjavljen
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Pero Dinamit kaže...

Kako su mu uspjeli potrošiti 165 ojra? To u jednoj transakciji ili u više njih? Ako mu došao sms za autorizaciju od 75 eura, kako mu nije došla autorizacija za ovu prvu?

 

Nemam faking pojma. Mozda su mu 2-step autorizaciju aktivirali nakon sto je on zvao i prijavio probleme. Covjek se vratio sa godisnjeg iz HR, ostavio si parsto eura da ima do place i ovi mu popalili. Uzas jebeni.

Uglavnom, tih 165 eura je jedna transakcija (kupljene pizdarije u Tescu za dostavu)

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 9:17 (Friday).
16 godina
online
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
bruno1026 kaže...
@Mandor, ako si u toku, a da se isčitati da jesi, zašto jos nismo čitali o beskontaktnoj krađi u tramu, vlaku, stajalištima punih ljudi? Odgovor je jednostavan samo ga ti ne znaš. Svaki POS uređaj ima svoje ime i prezime, kao i osoba kojaga unajmljuje. Pa sad da te vidim kako ćeš unajmit POS, ljudima po tramvajima skidat pare, a svaka transakcija je obavljena doslovno tvojim imenom i prezimenom. I ti misliš da to stvarno može proći?

Taj problem je realan i da se čitati o njemu već par godina. Što misliš zašto se na tržištu već dulje vrijeme nude novčanici s RF zaštitom?

Nažalost te transkacije prolaze.

warhammer kaže...

ako im je do kartične sigurnosti onda neka uvedu obvezu pokazivanja osobne karte (ili bilo kojeg drugog ID dokumenta ) prilikom kartičnog plaćanja,kao što je nekada bilo prije desetak godina(onako okvirno)

Nikad nije postojala obaveza, postojala je potencijalna mogućnost traženja osobne u svrhu iskazivanja identiteta, obično od strane banaka.

Mene, recimo, u preko 25 godina baratanja raznim karticama nikad nisu tražili bilo što.

14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
warhammer kaže...

ako im je do kartične sigurnosti onda neka uvedu obvezu pokazivanja osobne karte (ili bilo kojeg drugog ID dokumenta ) prilikom kartičnog plaćanja,kao što je nekada bilo prije desetak godina(onako okvirno)

+ potvrda o nekažnjavanju ne starija od 3 mjeseca

+ uvjerenje da se ne vrši kazneni postupak

PSN - darklydexter
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice