Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

poruka: 128
|
čitano: 35.589
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje".
16 godina
odjavljen
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Old Iggy kaže...

Taj problem je realan i da se čitati o njemu već par godina. Što misliš zašto se na tržištu već dulje vrijeme nude novčanici s RF zaštitom?

 

 

To sto postoji neki hardver/gadget i netko ga stvarno koristi ne znaci samo po sebi da je to opravdano. Uvijek volim kao primjer dati gumu za zastitu zubi koju cesto koriste poznati kosarkasi da bi ispali opasni decki. A sport njezniji od baleta...

Freak Show Inc.
16 godina
online
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Taj problem je realan i da se čitati o njemu već par godina. Što misliš zašto se na tržištu već dulje vrijeme nude novčanici s RF zaštitom?

 

 

To sto postoji neki hardver/gadget i netko ga stvarno koristi ne znaci samo po sebi da je to opravdano. Uvijek volim kao primjer dati gumu za zastitu zubi koju cesto koriste poznati kosarkasi da bi ispali opasni decki. A sport njezniji od baleta...

Ni ne govorim o potrebi korištenja, našli su si novu nišu dizanja love. Ja, recimo, tražim bez zaštite - jednostavnije mi je koristiti u firmi za prolaze kroz vrata.

15 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

bio jednom crtić (za one koji pamte): 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Primjerice za solarno placanje u Japanu imaju ladice u koje ubace pare, a ona pljune kusur. Nema viska ili manjka u blagajni, uvijek stima. Rekao bih da se tada vremena za sva placanja razlikuju u par sekundi.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
tokyu kaže...
Primjerice za solarno placanje u Japanu imaju ladice u koje ubace pare, a ona pljune kusur. Nema viska ili manjka u blagajni, uvijek stima. Rekao bih da se tada vremena za sva placanja razlikuju u par sekundi.

Pitanje je samo koliko taj sustav košta.

Ono što se obično zaboravlja (iliti, malo je ljudi toga svjesno) jest da je cash management velik i skup problem.

15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
http://net.hr/danas/hrvatska/opasne-beskontaktne-kartice-lopovi-vam-u-tramvaju-mogu-bez-provjere-prebaciti-novac-na-svoj-racun-i-to-vrlo-jednostavno/

Nisam citao o konkretnom primjeru kradje u hrvatskoj, ali to ne znaci da nije bilo. Znas li da cesto operiraju ljudi iz bugarske, rumunjske, srbije i slicno sa skimanjem s bankomata?

Mozda se moze otkriti na koji racun su otisli novci. I sto sad? Racun je u drugoj drzavi. Otvoren s ukradenim dokumentom? Koliko traje da ti shvatis, da prosjecan covjek shvati da mu fali 200 eura? Dan? Dva? Da banka iskomunicira s drugom u drugoj drzavi ups nesto se dogodilo? Obavi covjek akciju 1 dan, isti dan netko podigne novce u bugarskoj i baci karticu u smece. Mozda ce ih otkriti, mozda nece. To sto se zna koji je racun, ne znaci automatski da se zna osoba.
Ili nadju nekog hlebinca da otvori firmu obecavajuci mu nesto. Ne zna tip s kim se spetljao. Mislio da ce zaraditi na gradjevini. A njegovi kompanjoni iz sjene samo trebali nekog da otvori racun. Ovaj put imamo osobu vlasnika racuna-firme i mozda ce biti i osudjen, ali to nece sprijeciti da se takbe stvari dogadjaju.
Pa kod nas se dogodi da digne.netko kredit na tudje ime ili proda zemlju, kucu koja nije njegova. Nije to tako tesko zamisliti.
11 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Friday kaže...
Old Iggy kaže...

Taj problem je realan i da se čitati o njemu već par godina. Što misliš zašto se na tržištu već dulje vrijeme nude novčanici s RF zaštitom?

 

 

To sto postoji neki hardver/gadget i netko ga stvarno koristi ne znaci samo po sebi da je to opravdano. Uvijek volim kao primjer dati gumu za zastitu zubi koju cesto koriste poznati kosarkasi da bi ispali opasni decki. A sport njezniji od baleta...

Baš bih volio da jednom zaigraš košarku s njima, bez zaštite za zube. 

42
16 godina
odjavljen
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
markoBT kaže...

Baš bih volio da jednom zaigraš košarku s njima, bez zaštite za zube. 

 

Odrastao sam igrajuci rukomet na asfaltu. To je sport u kojem je, za razliku od kosarke, jaci fizicki kontakt ne samo normalan nego neophodan i nezbjezan. U kosarci se prekrsaj svira ako nekoga krivo pogledas.

Lepeza lomova i ozljeda svakakve vrste je bila vrlo sarolika. Ne pamtim bas da sam vidio nesto slicno u kosarci...

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.9.2019 14:40 (Friday).
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Domagoj kaže...
Mandor kaže...

Nisu ti jasni trgovci i ugostitelji koji ne uvode plaćanje karticama? 

Kad nemaš pojma o tematici. Plaća se provizija na korištenje POS-a koja nije nimalo beznačajna.

 

I ovakav stav o limitima imaš vjerojatno dok ti prvi put netko drugi ne uzme brdašce para. Ja sam tipkao s Revolutom, moleći ih da uvedu limit na beskontaktne transakcije koji svatko može uključiti i isključiti i podesiti.

Jer ovako, dođem na benzinsku 700kn biip. U trgovinu 1000kn biip. Nešo u Bauhausu 2500kn biip. I ništa, nikakva dodatna autorizacija. Samo beskontaktno. Komotno je. Ali kad ti netko skine 2500kn u prolazu onda ćeš se zamisliti.

Bezobrazan si, no svejedno ću odgovorit.

 

Provizija je kod jednog providera s kojim radim 2% i 100 kn mjesečno. To nije puno. Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.
No tipična greška je ne gledati što se za to dobije: brža naplata, veći broj kupaca (posebno recimo turista), čak i veća potrošnja prema nekim istraživanjima, nebriga o "imati sitno u blagajni"... Misliš da bi dućani, hoteli i ostali imali kartičnu naplatu da je to samo trošak bez ikakvih benefita? Budimo realni - oni koji ne primaju kartice to velikom većinom rade jer mogu muljati s gotovinom.

 

A ovo za beskontaktno... počinjem sumnjati da si ikad plaćao beskontaktno karticom! U Bauhausu sigurno nisi. Jesi primijetio da te traži PIN preko 100 kn? Jesi primijetio da u Bauhausu uopće nemaju beskontaktno plaćanje? Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?
(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

Točno, provizija ovisi o "provideru", ali i o kartičarskoj kući.

 

Ovo su brojke u mojoj trgovini iz prve ruke.

- American uzima proviziju od 4,5% i čeka se 30 dana da mi taj novac sjedne na moj račun.

- Diners uzima proviziju od 4,2% i čeka se 45 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Ostale kreditne kartice su od 3,0% do 4% provizije i isto čekanje od 14 do 30 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Debitne kartice imaju znatno manju proviziju koja u mom slučaju ovisi od banke do banke, ali kreće se od 1,5% do 2,5% i novac je odmah ili u roku kojeg sata na računu.

 

E sad zamisli mene trgovca "LOPOVA, odnosno muljatora s gotovinom" kad mi s Americanom ili Dinersom kupiš cigarete za koje nemam maržu već tzv. proviziju, a ona iznosi oko 3% i fino sam u minusu 1% do 1,5% po kutiji cigareta i još čekam taj novac 30 ili više dana. U isto vrijeme dobavljač ne čeka da meni sjedne novac s nečije kreditne kartice, režije i plaće isto ne čekaju, a još ih je manje briga jesam li ja na nekom artiklu potpuno popušio ili zaradio. Očito sam ja kriv.

11 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Friday kaže...
markoBT kaže...

Baš bih volio da jednom zaigraš košarku s njima, bez zaštite za zube. 

 

Odrastao sam igrajuci rukomet na asfaltu. To je sport u kojem je, za razliku od kosarke, jaci fizicki kontakt ne samo normalan nego neophodan i nezbjezan. U kosarci se prekrsaj svira ako nekoga krivo pogledas.

Lepeza lomova i ozljeda svakakve vrste je bila vrlo sarolika. Ne pamtim bas da sam vidio nesto slicno u kosarci...

U rukometu te nitko ne tuće laktom u glavu. U rvanju je jači fizički kontakt nego u boksu, pa ipak boksači nose zaštitu za zube, a rvači ne.  

42
13 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
maxy0 kaže...
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

Zaba nema GPay. Niti ti ne treba jer ima m-novčanik što je ista stvar

7 godina
protjeran
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
devotion kaže...
Domagoj kaže...
Mandor kaže...

Nisu ti jasni trgovci i ugostitelji koji ne uvode plaćanje karticama? 

Kad nemaš pojma o tematici. Plaća se provizija na korištenje POS-a koja nije nimalo beznačajna.

 

I ovakav stav o limitima imaš vjerojatno dok ti prvi put netko drugi ne uzme brdašce para. Ja sam tipkao s Revolutom, moleći ih da uvedu limit na beskontaktne transakcije koji svatko može uključiti i isključiti i podesiti.

Jer ovako, dođem na benzinsku 700kn biip. U trgovinu 1000kn biip. Nešo u Bauhausu 2500kn biip. I ništa, nikakva dodatna autorizacija. Samo beskontaktno. Komotno je. Ali kad ti netko skine 2500kn u prolazu onda ćeš se zamisliti.

Bezobrazan si, no svejedno ću odgovorit.

 

Provizija je kod jednog providera s kojim radim 2% i 100 kn mjesečno. To nije puno. Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.
No tipična greška je ne gledati što se za to dobije: brža naplata, veći broj kupaca (posebno recimo turista), čak i veća potrošnja prema nekim istraživanjima, nebriga o "imati sitno u blagajni"... Misliš da bi dućani, hoteli i ostali imali kartičnu naplatu da je to samo trošak bez ikakvih benefita? Budimo realni - oni koji ne primaju kartice to velikom većinom rade jer mogu muljati s gotovinom.

 

A ovo za beskontaktno... počinjem sumnjati da si ikad plaćao beskontaktno karticom! U Bauhausu sigurno nisi. Jesi primijetio da te traži PIN preko 100 kn? Jesi primijetio da u Bauhausu uopće nemaju beskontaktno plaćanje? Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?
(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

Točno, provizija ovisi o "provideru", ali i o kartičarskoj kući.

 

Ovo su brojke u mojoj trgovini iz prve ruke.

- American uzima proviziju od 4,5% i čeka se 30 dana da mi taj novac sjedne na moj račun.

- Diners uzima proviziju od 4,2% i čeka se 45 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Ostale kreditne kartice su od 3,0% do 4% provizije i isto čekanje od 14 do 30 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Debitne kartice imaju znatno manju proviziju koja u mom slučaju ovisi od banke do banke, ali kreće se od 1,5% do 2,5% i novac je odmah ili u roku kojeg sata na računu.

 

E sad zamisli mene trgovca "LOPOVA, odnosno muljatora s gotovinom" kad mi s Americanom ili Dinersom kupiš cigarete za koje nemam maržu već tzv. proviziju, a ona iznosi oko 3% i fino sam u minusu 1% do 1,5% po kutiji cigareta i još čekam taj novac 30 ili više dana. U isto vrijeme dobavljač ne čeka da meni sjedne novac s nečije kreditne kartice, režije i plaće isto ne čekaju, a još ih je manje briga jesam li ja na nekom artiklu potpuno popušio ili zaradio. Očito sam ja kriv.

 Samo Visa/Mastercard credit/debit prihvacati. Kakve american, diners itd. Taj american je ionako propao u europi.

14 godina
online
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
zuper kaže...
maxy0 kaže...
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

Zaba nema GPay. Niti ti ne treba jer ima m-novčanik što je ista stvar

 da, ali ako bude ovih ograničenja onda će bit malo glupo.. fora s plaćanjem s mobitelom i jest da kad zaboravis novčanik ili slučajno trebas negdje u trgovinu po nešto da platiš s mobitelom, i onda se desi da tad bas kad nemas novčanik doseges ovaj limit. umreš od sramote kad bi moro ostavit to sve na blagajni jer nebi mogo platiti

http://trakt.tv/user/MjezZza
15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
devotion kaže...
Domagoj kaže...
Mandor kaže...

Nisu ti jasni trgovci i ugostitelji koji ne uvode plaćanje karticama? 

Kad nemaš pojma o tematici. Plaća se provizija na korištenje POS-a koja nije nimalo beznačajna.

 

I ovakav stav o limitima imaš vjerojatno dok ti prvi put netko drugi ne uzme brdašce para. Ja sam tipkao s Revolutom, moleći ih da uvedu limit na beskontaktne transakcije koji svatko može uključiti i isključiti i podesiti.

Jer ovako, dođem na benzinsku 700kn biip. U trgovinu 1000kn biip. Nešo u Bauhausu 2500kn biip. I ništa, nikakva dodatna autorizacija. Samo beskontaktno. Komotno je. Ali kad ti netko skine 2500kn u prolazu onda ćeš se zamisliti.

Bezobrazan si, no svejedno ću odgovorit.

 

Provizija je kod jednog providera s kojim radim 2% i 100 kn mjesečno. To nije puno. Ako ti biznis ovisi o 2%, onda kvragu takav biznis.
No tipična greška je ne gledati što se za to dobije: brža naplata, veći broj kupaca (posebno recimo turista), čak i veća potrošnja prema nekim istraživanjima, nebriga o "imati sitno u blagajni"... Misliš da bi dućani, hoteli i ostali imali kartičnu naplatu da je to samo trošak bez ikakvih benefita? Budimo realni - oni koji ne primaju kartice to velikom većinom rade jer mogu muljati s gotovinom.

 

A ovo za beskontaktno... počinjem sumnjati da si ikad plaćao beskontaktno karticom! U Bauhausu sigurno nisi. Jesi primijetio da te traži PIN preko 100 kn? Jesi primijetio da u Bauhausu uopće nemaju beskontaktno plaćanje? Na koju mi foru netko može uzeti 2500kn u prolazu?
(Ne moraš odgovarat, pitanja su retorička.)

Točno, provizija ovisi o "provideru", ali i o kartičarskoj kući.

 

Ovo su brojke u mojoj trgovini iz prve ruke.

- American uzima proviziju od 4,5% i čeka se 30 dana da mi taj novac sjedne na moj račun.

- Diners uzima proviziju od 4,2% i čeka se 45 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Ostale kreditne kartice su od 3,0% do 4% provizije i isto čekanje od 14 do 30 dana da mi taj novac sjedne na račun.

- Debitne kartice imaju znatno manju proviziju koja u mom slučaju ovisi od banke do banke, ali kreće se od 1,5% do 2,5% i novac je odmah ili u roku kojeg sata na računu.

 

E sad zamisli mene trgovca "LOPOVA, odnosno muljatora s gotovinom" kad mi s Americanom ili Dinersom kupiš cigarete za koje nemam maržu već tzv. proviziju, a ona iznosi oko 3% i fino sam u minusu 1% do 1,5% po kutiji cigareta i još čekam taj novac 30 ili više dana. U isto vrijeme dobavljač ne čeka da meni sjedne novac s nečije kreditne kartice, režije i plaće isto ne čekaju, a još ih je manje briga jesam li ja na nekom artiklu potpuno popušio ili zaradio. Očito sam ja kriv.

 Hahah, ne znam za točne brojke, ali nekad davno se spominjalo 4-7% provizije za kartice na POSu.

Eto, Domagoje. Izgleda da nisam bezobrazan nego stvarno nemaš pojma.

Ali to ti nije uvreda. Uvijek i svatko misli da je nekom drugom lakše. I ja isto. I sebe uhvatim kako dajem neke savjete, a nisam iskusio i nisam uračunao sve. Ljudi vole napisati kako je marža na kavu 300% i kako se fino zarađuje, a nikad ne razmisle da i klima i plin grijanje, plaće, godišnji odmori, porezi, inventar, sanitarne knjižice, radna odjeća, sredstva za čišćenje, osiguranje od provala do požara, razbijeno staklo na vratima ovisno kako si se osigurao, odvoz smeća i 100 drugih stvari o kojima čovjek ne razmišlja na prvu.

Ja sam bezobrazan a ti da me ne nazoveš lažovom "počinješ sumnjati da sam ikad plaćao beskontaktno" ikada... hahahah

I tvoja pitanja, Domagoje,  su retorička, ne trebam odgovarati? Volio bi ti to, ali ja ću ti odgovoriti i prozvati te. Ti ipak glumiš novinara ovdje i valjda se od tebe očekuje malo veći standard o materiji koju iznosiš od standarda birtijaškog prepucavanja.

13 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
maxy0 kaže...
zuper kaže...
maxy0 kaže...
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

Zaba nema GPay. Niti ti ne treba jer ima m-novčanik što je ista stvar

 da, ali ako bude ovih ograničenja onda će bit malo glupo.. fora s plaćanjem s mobitelom i jest da kad zaboravis novčanik ili slučajno trebas negdje u trgovinu po nešto da platiš s mobitelom, i onda se desi da tad bas kad nemas novčanik doseges ovaj limit. umreš od sramote kad bi moro ostavit to sve na blagajni jer nebi mogo platiti

 Nema ovaj limit veze sa plaćanjem mobitelom. Piše ti da su mobiteli isključeni od ovoga

15 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
maxy0 kaže...
zuper kaže...
maxy0 kaže...
crnix kaže...

"Za one koji plaćaju beskontaktno mobitelom koristeći GooglePay ili ApplePay imamo dobre vijesti. Na vas se ovaj limit ne odnosi" eh sa ovom recenicom si mi vratio osmijeh na lice

 Kako placati uopce sa google pay. U zabi sam i kad idem dodati karticu visu ili maestro daje mi poruku da se ta kartica ne moze upotrijebiti za bezkontaktno placanje

Zaba nema GPay. Niti ti ne treba jer ima m-novčanik što je ista stvar

 da, ali ako bude ovih ograničenja onda će bit malo glupo.. fora s plaćanjem s mobitelom i jest da kad zaboravis novčanik ili slučajno trebas negdje u trgovinu po nešto da platiš s mobitelom, i onda se desi da tad bas kad nemas novčanik doseges ovaj limit. umreš od sramote kad bi moro ostavit to sve na blagajni jer nebi mogo platiti

 Jao zamisli.

Nikad nisam razumio zašto bi netko "umro od sramote" ako mu kartica na blagajni ne prolazi.

Kako si slučajno trebao negdje u trgovinu i morao ostaviti sve to na blagajni. Koliko je "sve to"? Puna kolica?

Odrasti, čovječe. Nije to sramota, to je život. Banke ponekad ne rade. Rijetko, ali događa se. Neće svi automatski odmah pomisliti da si siromašan ili da ne znaš zbrojiti do 1000. Prvo će pomisliti da se dogodila greškao kao što se svakome ponekad dogodi. Nekad je tvoja banka, nekad kartičari, nekad prljavi čip, nekad nije teta na blagajni gurnula karticu do kraja, nekad je gurnula karticu naopako (misleći da je hologram čip, meni se događalo bar 10 puta), nekad je ištekan aparat bio, nekad im je jednostavno pukla veza... je li tebe sram svaki put? 

A mobitel je ionako nepouzdan. Može ti se razbiti, može se baterija isprazniti, može se pokvariti nfc, može prestati reagirati pa ga moraš resetirati.

Nisu ti sramote, događa se.

Ja ionako uzmem nešto gotovine sa sobom da se ne dogodi da natočim 500 kn goriva pa da njima aparat ne radi. Gledam ljude ne znaju što će na benzinskoj. Da čekaju? Tip ih traži osobnu pa da se vrate platiti kasnije ili da skoče do bankomata. Da daju osobnu? Možda nisu odavde, možda nemaju svoj bankomat, možda bankomat niti ne radi. Događa se. Ja izvadim keš i odem, iako 95% novaca plaćam revolut+gpay.

8 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
T700 kaže...
offkilller kaže...

Domagoj, slažem se s tobom u potpunosti samo bih dodao jednu sitnicu za Mandora...

Da li si ikad žuo za novčanik sa RFID zaštitom? E pa to ti služi upravo tome, da ti nitko ne skine do 100 kuna u prolazu.

A što se tiče skidanja u prolazu sa mobitela ili sateva, Mandore, kao što je i Domagoj napisao, očito nikada nisi koristio ništa od navedenog (moraš imati aktivnu/autoriziranu aplikaciju na uređaju da bi mogao obavljati transakcije).

 ja sam kupio takav novčanik i isao provjeriti na bankomat dali moze učitat karticu, i bez problema je učitao. Mozda je trgovac na ebayu bio prevarant jer je u naslov napisao RFID zaštita.

 

 

Kasnije sam kupio onu foliju, više komada, u koju se ubaci kartica i  kroz nju ne može učitat ništa. Sad to držim u novčaniku i karticu vadim iz toga i vračam nazad u to.

 

 Pa koji je smisao beskontaktnog plaćanja onda? Mahneš novčanikom, odmah u džep i nastaviš s pospremanjem stvari. 

Ja rekoh
14 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

Uvijek, ali baš uvijek ću birati sigurnost preko pogodnosti-lijenosti-praktičnosti. Pogotovo kad su novci u pitanju.

 

Plaćanje mobitelom preko nekog Androida je sigurnosni ekvivalent pucanja sebi u nogu pištoljem kojeg si kupio da bi sa istim zaštitio svoju imovinu.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 5 hvala 0
9 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

btw ne vezano za ove dječje provale, zaba od neki dan ima push notifikacije za sve transakcije bilo putem potrošnje na pos uređajima ili na internetu, tako da možeš iste sekunde skuziti jel ti netko pegla karticu..

plus izipay za slanje/primanje love bez naknade i znanja ibana

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 15:11 (digitall).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

btw ne vezano za ove dječje provale, zaba od neki dan ima push notifikacije za sve transakcije bilo putem potrošnje na pos uređajima ili na internetu, tako da možeš iste sekunde skuziti jel ti netko pegla karticu..

plus izipay za slanje/primanje love bez naknade i znanja ibana

Čime se bavim i koliko imam znanja o sigurnosti , zaključak te pisanje ti je na razini vidovitog milana.

 

Druga glupost koju si provalio je da bankarske aplikacije i ostali pay sistemi ne rade na rootanim mobitelima. Rade samo treba znati, a ne kenjati bez pokrića. 

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
9 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Colossus7 kaže...
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

btw ne vezano za ove dječje provale, zaba od neki dan ima push notifikacije za sve transakcije bilo putem potrošnje na pos uređajima ili na internetu, tako da možeš iste sekunde skuziti jel ti netko pegla karticu..

plus izipay za slanje/primanje love bez naknade i znanja ibana

Čime se bavim i koliko imam znanja o sigurnosti , zaključak te pisanje ti je na razini vidovitog milana.

 

Druga glupost koju si provalio je da bankarske aplikacije i ostali pay sistemi ne rade na rootanim mobitelima. Rade samo treba znati, a ne kenjati bez pokrića. 

 

 

 isto vrijedi i za tebe, znas o meni nista, tako da te dječje fore moj tata je jači od tvog ostavi za nekog drugog, ili daj primjer tog pucanja u nogu i objasni neukim milijunima ljudi koji to svakodnevno koriste sa 0 problema 

ali morat ces malo pisati o tehničkim aspektima u svim layerima da bi te netko shvatio ozbiljno

slobodno dodaj ios i jailbreak u priču te usporedbe i grafove po svim razinama sigurnosti 

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 16:46 (digitall).
10 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

"Meni uopće nije jasno kako se ikome da nosati gotovinu, brojati papire i prebirati po novčićima..."

 

Neki od nas još uvijek cijene slobodu koju gotovina nosi sa sobom. Slično i razmišljaju Austrijanci koji će to ustavom zaštiti kao pravo svakog građana. Digitalno je ok, ali ideja da sve bude digitalno, da se gotovina izbaci je čista glupost i kontrola.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
digitall kaže...
Colossus7 kaže...
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

btw ne vezano za ove dječje provale, zaba od neki dan ima push notifikacije za sve transakcije bilo putem potrošnje na pos uređajima ili na internetu, tako da možeš iste sekunde skuziti jel ti netko pegla karticu..

plus izipay za slanje/primanje love bez naknade i znanja ibana

Čime se bavim i koliko imam znanja o sigurnosti , zaključak te pisanje ti je na razini vidovitog milana.

 

Druga glupost koju si provalio je da bankarske aplikacije i ostali pay sistemi ne rade na rootanim mobitelima. Rade samo treba znati, a ne kenjati bez pokrića. 

 

 

 isto vrijedi i za tebe, znas o meni nista, tako da te dječje fore moj tata je jači od tvog ostavi za nekog drugog, ili daj primjer tog pucanja u nogu i objasni neukim milijunima ljudi koji to svakodnevno koriste sa 0 problema 

ali morat ces malo pisati o tehničkim aspektima u svim layerima da bi te netko shvatio ozbiljno

slobodno dodaj ios i jailbreak u priču te usporedbe i grafove po svim razinama sigurnosti 

Sve što ja trebam znati o tebi jest tvoj pristup ovoj temi i upadanje u 16 metara sa idiotskim komentarima sa jedno 120km/h, te činjenicom da nekome kenjaš da nema pojma o sigurnosti a neznaš činjenične osnove da je SafetyNet sa rootanim mobitelima već cca 2 godine aktualan i postoji. Nemam šta dalje dodati na tu temu, i tebi nešto dokazivati jer si se samo sa time ako ne već samim stavom eliminirao iz kiddy lige a kamoli ozbiljne security rasprave.

 

Drugo, sistemac sam, radim godinama u IT, mrežama, security, imam jedno 2-3 kolege-frendove koji rade za banku kao sistemci, te često uz kavu raspravljamo o baš ovakvim stvarima. Znači to je info i znanje iz prve ruke, te nešto hands-on iskustva direktno sa tim stvarima vezano za banke. Daj napiši po 3 put šta je zaba uvela jer nismo utvrdili gradivo, iako sam klijent ZABE godinama vrlo vjerovatno duže nego što si ti punoljetan. Rekao bi čovjek da radiš za njih, ali po razini neznanja, možda samo zaštitar koji spava za pultom dok ne lista već 12 puta pročitane dnevne novine( Isprike zaštitarima koji rade krvavo slab plaćen posao)

 

Treće, zahvalio bi ti da podsjedniku zašto sam u zadnje vrijeme dosta neaktivan na bug.hr forumu, jer koliko god ima korisnih topica i ekipe koja mi je draga, vlada toliki raspašoj po forumu da vrlo brzo postaje zamorno lopatom, a nekad i bagerom prolaziti kroz kilometar govana (tj. idiotskih postova) na 80% ovog foruma da bi došao do neke zanimljive informacije ili rasprave.

 

I netrebaš dalje plz (tj slobodno piši ali vjerovatno ćeš na blok, što dugo nisam radio na forumu nikome) jer nemam volje danas igrati igru:

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 17:01 (Colossus7).
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Entry Point kaže...

"Meni uopće nije jasno kako se ikome da nosati gotovinu, brojati papire i prebirati po novčićima..."

 

Neki od nas još uvijek cijene slobodu koju gotovina nosi sa sobom. Slično i razmišljaju Austrijanci koji će to ustavom zaštiti kao pravo svakog građana. Digitalno je ok, ali ideja da sve bude digitalno, da se gotovina izbaci je čista glupost i kontrola.

 Kod švabe je keš vrh vrhova.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
9 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Colossus7 kaže...
digitall kaže...
Colossus7 kaže...
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

btw ne vezano za ove dječje provale, zaba od neki dan ima push notifikacije za sve transakcije bilo putem potrošnje na pos uređajima ili na internetu, tako da možeš iste sekunde skuziti jel ti netko pegla karticu..

plus izipay za slanje/primanje love bez naknade i znanja ibana

Čime se bavim i koliko imam znanja o sigurnosti , zaključak te pisanje ti je na razini vidovitog milana.

 

Druga glupost koju si provalio je da bankarske aplikacije i ostali pay sistemi ne rade na rootanim mobitelima. Rade samo treba znati, a ne kenjati bez pokrića. 

 

 

 isto vrijedi i za tebe, znas o meni nista, tako da te dječje fore moj tata je jači od tvog ostavi za nekog drugog, ili daj primjer tog pucanja u nogu i objasni neukim milijunima ljudi koji to svakodnevno koriste sa 0 problema 

ali morat ces malo pisati o tehničkim aspektima u svim layerima da bi te netko shvatio ozbiljno

slobodno dodaj ios i jailbreak u priču te usporedbe i grafove po svim razinama sigurnosti 

Sve što ja trebam znati o tebi jest tvoj pristup ovoj temi i upadanje u 16 metara sa idiotskim komentarima sa jedno 120km/h, te činjenicom da nekome kenjaš da nema pojma o sigurnosti a neznaš činjenične osnove da je SafetyNet sa rootanim mobitelima već cca 2 godine aktualan i postoji. Nemam šta dalje dodati na tu temu, i tebi nešto dokazivati jer si se samo sa time ako ne već samim stavom eliminirao iz kiddy lige a kamoli ozbiljne security rasprave.

 

Drugo, sistemac sam, radim godinama u IT, mrežama, security, imam jedno 2-3 kolege-frendove koji rade za banku kao sistemci, te često uz kavu raspravljamo o baš ovakvim stvarima. Znači to je info i znanje iz prve ruke, te nešto hands-on iskustva direktno sa tim stvarima vezano za banke. Daj napiši po 3 put šta je zaba uvela jer nismo utvrdili gradivo, iako sam klijent ZABE godinama vrlo vjerovatno duže nego što si ti punoljetan. Rekao bi čovjek da radiš za njih, ali po razini neznanja, možda samo zaštitar koji spava za pultom dok ne lista već 12 puta pročitane dnevne novine( Isprike zaštitarima koji rade krvavo slab plaćen posao)

 

Treće, zahvalio bi ti da podsjedniku zašto sam u zadnje vrijeme dosta neaktivan na bug.hr forumu, jer koliko god ima korisnih topica i ekipe koja mi je draga, vlada toliki raspašoj po forumu da vrlo brzo postaje zamorno lopatom, a nekad i bagerom prolaziti kroz kilometar govana (tj. idiotskih postova) na 80% ovog foruma da bi došao do neke zanimljive informacije ili rasprave.

 

I netrebaš dalje plz (tj slobodno piši ali vjerovatno ćeš na blok, što dugo nisam radio na forumu nikome) jer nemam volje danas igrati igru:

 

 

 drama queen direktor svemira me pokušava poklopiti, ali i dalje ne vidim ništa što mogu shvatiti ozbiljno ili nešto što ima veze s tim što si napisao.. ili bilo koji odgovor na moje pitanje.. što sam realno i očekivao.

iz cijele hrpe blabla teksta koji nista ne govori mogu zaključiti samo jednu stvar na koju si mislio(osim da si zadrti apple fanatik), a to je da je android po defaultu rootan ili da ljudi to danas rade svakodnevno (mislim da to više ni djeca od 18 ne rade) , i još uz to da instaliraju banking aplikacije sa raznih blackmarketa... lol takvi zaslužuju da im netko nešto ukrade i sami su svjesni toga. dakle razlika ios jailbreaka je? 

i onda je to problem androida, ok, whatever..  

https://www.bug.hr/sigurnost/otkriven-nepopravljivi-propust-u-iphoneima-koji-omogucava-trajni-jailbreak-11589

 

btw ne moram ti se ispovijedati tko sam i što sam, dovoljno je reći 16 godina u it-u

ali za tebe sam naravno čista nula. živio i ti meni.

ako te tvoje info nazivas znanje iz prve ruke, onda je moje iz nulte ruke

Colossus7 kaže...
Entry Point kaže...

"Meni uopće nije jasno kako se ikome da nosati gotovinu, brojati papire i prebirati po novčićima..."

 

Neki od nas još uvijek cijene slobodu koju gotovina nosi sa sobom. Slično i razmišljaju Austrijanci koji će to ustavom zaštiti kao pravo svakog građana. Digitalno je ok, ali ideja da sve bude digitalno, da se gotovina izbaci je čista glupost i kontrola.

 Kod švabe je keš vrh vrhova.

 u nekim zemljama keš je već sad prošlost, a uskoro svugdje

suze zbog toga ostavi za kasnije

 

btw moj poslovni prijedlog za tebe je da odeš na europski sud i tužiš sve financijske ustanove (banke, google, revolut...) zato što imaju android app što je po defaultu nesigurno i samim time varanje ljudi. to je sasvim legalno za napraviti, ali pazi, tamo ćeš morati imati barem jedan stvarni argument, za razliku od ovog ovdje 

 

i što se žališ na ekipu s foruma, osim nas neukih, glupih i neiskusnih ima i ovih koji bi se vratili u razmjenu metra drva za 3 kokoši, čiste i sigurne transakcije iz desetog stoljeća.. skompaj se s njima

 

a taj "razlog da ti idem na block" je previše očigledan - nedostatak argumenata

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 18:42 (digitall).
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
digitall kaže...
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

 isto vrijedi i za tebe, znas o meni nista, tako da te dječje fore moj tata je jači od tvog ostavi za nekog drugog, ili daj primjer tog pucanja u nogu i objasni neukim milijunima ljudi koji to svakodnevno koriste sa 0 problema 

 

 

 

Ok, pošto vidim da si čvrsto odlučio danas pojesti shit-sandwich umjesto da naučiš nešto poslje prvog posta gdje si se kao *IT STRUČNJAK* izbrukao sa ovakvom gore boldanom provalom stoljeća i arogantnim pristupom koji nemaju ni djeca u 3 razredu osnovne škole , vezanom za temu 3 posta već lupaš ko Maksim po diviziji, pa imaš ovaj jedan lijepi detaljni reply prije nego letiš na block. Nebih se trudio, ali nakotilo vas se previše u svim topicima i beskrajno ste iritantni i bezobrazni.

 

 

 

drama queen direktor svemira me pokušava poklopiti, ali i dalje ne vidim ništa što mogu shvatiti ozbiljno ili nešto što ima veze s tim što si napisao.. ili bilo koji odgovor na moje pitanje.. što sam realno i očekivao.

iz cijele hrpe blabla teksta koji nista ne govori mogu zaključiti samo jednu stvar na koju si mislio(osim da si zadrti apple fanatik), a to je da je android po defaultu rootan ili da ljudi to danas rade svakodnevno (mislim da to više ni djeca od 18 ne rade) , i još uz to da instaliraju banking aplikacije sa raznih blackmarketa... lol takvi zaslužuju da im netko nešto ukrade i sami su svjesni toga. dakle razlika ios jailbreaka je? 

i onda je to problem androida, ok, whatever..  

https://www.bug.hr/sigurnost/otkriven-nepopravljivi-propust-u-iphoneima-koji-omogucava-trajni-jailbreak-11589

 

 

Nikakav suvisao argument nisi ovdje iznio osim što sereš ad-hominem, opet na razini tinejdžerske spike dok se vraćaju čoporativno doma u javnom prijevozu. Glasan, glup, neargumentiran, iritantan, i naravno nije platio vožnju da se vozi sa odraslima.

 

Apple ne koristim, osim isključivo kada moram radi posla pomoći-poštimati nešto kolegama ili klijentima. Inače koristim rootan android na kojem rade sve pay i banking aplikacije bez problema, ali veliki stručnjak kao ti bi to trebao znati već odavno, i da sam imalo bolje raspoložen, bilo kakva daljnja rasprava sa tobom bi završila upravo tu, pogotovo pristupom kakav si imao u startu cijelog topica ovdje. Umjesto da argumentirano odgovoriš na bilo čiji post, ti si taj koji je prvi uletio ko padobranac sa visoka, ne samo na moj post ovdje u topicu, prvo kenjanjem a onda kao šlag na tortu provalom kakva se rijetko vidi dok se glumi da nešto znaš o toj istoj temi.

 

 

 

 

btw ne moram ti se ispovijedati tko sam i što sam, dovoljno je reći 16 godina u it-u

ali za tebe sam naravno čista nula. živio i ti meni.

ako te tvoje info nazivas znanje iz prve ruke, onda je moje iz nulte ruke

 

 

Kad već mjerimo kurčeve,  iako ovo napisano ti vjerujem kao HDZU pred izbore, jednostavna matematika govori da si se onda počeo ozbiljno baviti IT strukom  tamo negdje 2003 godine. Ja sam juniore 2003 godine imao već cca 8 godina staža i iskustva u IT-u, počevši od servisera, pa do sistemca. Jedino ti vjerujem za to nulto iskustvo (ROFL) ako si ti ovaj što je yubito Kirinu bio admin, pa se sad žali po vijestima kako su mu maznuli pare sa ZABE. 16 vjerovatno si ostao na razini onog vulgaris servisera tipa Đurina Hitna PC Služba ili si pak onaj IT štakor uhljeb u nekoj državnoj ustanovi koji nezna odakle je šupalj, znanjem i praksom, ali eto Bog Svevišnji je milostiv pa su svi dobili da jedu kruha, i sposobni i budale.

 

 

 

Entry Point kaže...

"Meni uopće nije jasno kako se ikome da nosati gotovinu, brojati papire i prebirati po novčićima..."

 

Neki od nas još uvijek cijene slobodu koju gotovina nosi sa sobom. Slično i razmišljaju Austrijanci koji će to ustavom zaštiti kao pravo svakog građana. Digitalno je ok, ali ideja da sve bude digitalno, da se gotovina izbaci je čista glupost i kontrola.

 Kod švabe je keš vrh vrhova.

 u nekim zemljama keš je već sad prošlost, a uskoro svugdje

suze zbog toga ostavi za kasnije

 

 

Da si malo proputovao svijeta igdje izvan Hrvatske, osim kad si išao na maturu tipa Prag ili Španjolska,  evo nisi trebao ići daleko, samo do Njemačke bi bilo dosta, znao bi da si ovdje bubnuo takvu glupost, da neznam šta bi ti uopće krenuo pisati, počevši od osnova ekonomije najvećih i najačih zemalja svijeta pa do samog procesa krajnjeg korisnika koji koristi keš ili digitaliju za primanje, razmjenu i plaćanje sredstava. Pogledao 3 docsa o Kini i Alipay aplikaciji i sve si skužio lave, to je to budućnost  je ovdje, keš je prošlost za idiote.  Ovaj emoticon nisam iskoristio odkako je Damir Rukavina dao Starcraftu 80% na recenziji, ali tvoj opus ovo opravdava.

 

 

 

 

i što se žališ na ekipu s foruma, osim nas neukih, glupih i neiskusnih ima i ovih koji bi se vratili u razmjenu metra drva za 3 kokoši, čiste i sigurne transakcije iz desetog stoljeća.. skompaj se s njima

 

a taj "razlog da ti idem na block" je previše očigledan - nedostatak argumenata

 

 

Iz jednog ekstrema u drugi, naravno trpanje lažnih argumenta koje skoro nitko u ovom topicu pa nija nije iznio, u tipičnom stilu pozera i idiota koja zapravo nema pojma o čemu priča. Na blok ideš jer sad razumijem zašto bugovci više ne rokaju banove i ne pazi se toliko kao nekad na red, jer to uz ovakve danas 24-7 sizifovski posao, i jer si umjesto da na bilo čiji post u ovom topicu kreneš arugmentirano izreći svoje neslaganje i to potkrijepiti nekim znanjem ili kvalitetnim linkovima, stao si na vrh zgrade i počeo pišati sa visoka u startu. Stoga sa takvim stavom smo automatski na :

 

 

 

A sad odjebi u troskoku, ugodan dan.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
9 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
Colossus7 kaže...
digitall kaže...
digitall kaže...

vidim ovdje ima i sigurnosnih stručnjaka level 100 

pametnijih od banki koji ne idu u posao (izradu aplikacije i sl.) ako to nije milijun posto sigurno.. kad je 0.1% mogućnost problema posao se ne radi.

 

šta misliš zašto na rootanim mobitelima bankarske aplikacije (i google pay) ne rade?

 

 isto vrijedi i za tebe, znas o meni nista, tako da te dječje fore moj tata je jači od tvog ostavi za nekog drugog, ili daj primjer tog pucanja u nogu i objasni neukim milijunima ljudi koji to svakodnevno koriste sa 0 problema 

 

 

 

Ok, pošto vidim da si čvrsto odlučio danas pojesti shit-sandwich umjesto da naučiš nešto poslje prvog posta gdje si se kao *IT STRUČNJAK* izbrukao sa ovakvom gore boldanom provalom stoljeća i arogantnim pristupom koji nemaju ni djeca u 3 razredu osnovne škole , vezanom za temu 3 posta već lupaš ko Maksim po diviziji, pa imaš ovaj jedan lijepi detaljni reply prije nego letiš na block. Nebih se trudio, ali nakotilo vas se previše u svim topicima i beskrajno ste iritantni i bezobrazni.

 

 

 

drama queen direktor svemira me pokušava poklopiti, ali i dalje ne vidim ništa što mogu shvatiti ozbiljno ili nešto što ima veze s tim što si napisao.. ili bilo koji odgovor na moje pitanje.. što sam realno i očekivao.

iz cijele hrpe blabla teksta koji nista ne govori mogu zaključiti samo jednu stvar na koju si mislio(osim da si zadrti apple fanatik), a to je da je android po defaultu rootan ili da ljudi to danas rade svakodnevno (mislim da to više ni djeca od 18 ne rade) , i još uz to da instaliraju banking aplikacije sa raznih blackmarketa... lol takvi zaslužuju da im netko nešto ukrade i sami su svjesni toga. dakle razlika ios jailbreaka je? 

i onda je to problem androida, ok, whatever..  

https://www.bug.hr/sigurnost/otkriven-nepopravljivi-propust-u-iphoneima-koji-omogucava-trajni-jailbreak-11589

 

 

Nikakav suvisao argument nisi ovdje iznio osim što sereš ad-hominem, opet na razini tinejdžerske spike dok se vraćaju čoporativno doma u javnom prijevozu. Glasan, glup, neargumentiran, iritantan, i naravno nije platio vožnju da se vozi sa odraslima.

 

Apple ne koristim, osim isključivo kada moram radi posla pomoći-poštimati nešto kolegama ili klijentima. Inače koristim rootan android na kojem rade sve pay i banking aplikacije bez problema, ali veliki stručnjak kao ti bi to trebao znati već odavno, i da sam imalo bolje raspoložen, bilo kakva daljnja rasprava sa tobom bi završila upravo tu, pogotovo pristupom kakav si imao u startu cijelog topica ovdje. Umjesto da argumentirano odgovoriš na bilo čiji post, ti si taj koji je prvi uletio ko padobranac sa visoka, ne samo na moj post ovdje u topicu, prvo kenjanjem a onda kao šlag na tortu provalom kakva se rijetko vidi dok se glumi da nešto znaš o toj istoj temi.

 

 

 

 

btw ne moram ti se ispovijedati tko sam i što sam, dovoljno je reći 16 godina u it-u

ali za tebe sam naravno čista nula. živio i ti meni.

ako te tvoje info nazivas znanje iz prve ruke, onda je moje iz nulte ruke

 

 

Kad već mjerimo kurčeve,  iako ovo napisano ti vjerujem kao HDZU pred izbore, jednostavna matematika govori da si se onda počeo ozbiljno baviti IT strukom  tamo negdje 2003 godine. Ja sam juniore 2003 godine imao već cca 8 godina staža i iskustva u IT-u, počevši od servisera, pa do sistemca. Jedino ti vjerujem za to nulto iskustvo (ROFL) ako si ti ovaj što je yubito Kirinu bio admin, pa se sad žali po vijestima kako su mu maznuli pare sa ZABE. 16 vjerovatno si ostao na razini onog vulgaris servisera tipa Đurina Hitna PC Služba ili si pak onaj IT štakor uhljeb u nekoj državnoj ustanovi koji nezna odakle je šupalj, znanjem i praksom, ali eto Bog Svevišnji je milostiv pa su svi dobili da jedu kruha, i sposobni i budale.

 

 

 

Entry Point kaže...

"Meni uopće nije jasno kako se ikome da nosati gotovinu, brojati papire i prebirati po novčićima..."

 

Neki od nas još uvijek cijene slobodu koju gotovina nosi sa sobom. Slično i razmišljaju Austrijanci koji će to ustavom zaštiti kao pravo svakog građana. Digitalno je ok, ali ideja da sve bude digitalno, da se gotovina izbaci je čista glupost i kontrola.

 Kod švabe je keš vrh vrhova.

 u nekim zemljama keš je već sad prošlost, a uskoro svugdje

suze zbog toga ostavi za kasnije

 

 

Da si malo proputovao svijeta igdje izvan Hrvatske, osim kad si išao na maturu tipa Prag ili Španjolska,  evo nisi trebao ići daleko, samo do Njemačke bi bilo dosta, znao bi da si ovdje bubnuo takvu glupost, da neznam šta bi ti uopće krenuo pisati, počevši od osnova ekonomije najvećih i najačih zemalja svijeta pa do samog procesa krajnjeg korisnika koji koristi keš ili digitaliju za primanje, razmjenu i plaćanje sredstava. Pogledao 3 docsa o Kini i Alipay aplikaciji i sve si skužio lave, to je to budućnost  je ovdje, keš je prošlost za idiote.  Ovaj emoticon nisam iskoristio odkako je Damir Rukavina dao Starcraftu 80% na recenziji, ali tvoj opus ovo opravdava.

 

 

 

 

i što se žališ na ekipu s foruma, osim nas neukih, glupih i neiskusnih ima i ovih koji bi se vratili u razmjenu metra drva za 3 kokoši, čiste i sigurne transakcije iz desetog stoljeća.. skompaj se s njima

 

a taj "razlog da ti idem na block" je previše očigledan - nedostatak argumenata

 

 

Iz jednog ekstrema u drugi, naravno trpanje lažnih argumenta koje skoro nitko u ovom topicu pa nija nije iznio, u tipičnom stilu pozera i idiota koja zapravo nema pojma o čemu priča. Na blok ideš jer sad razumijem zašto bugovci više ne rokaju banove i ne pazi se toliko kao nekad na red, jer to uz ovakve danas 24-7 sizifovski posao, i jer si umjesto da na bilo čiji post u ovom topicu kreneš arugmentirano izreći svoje neslaganje i to potkrijepiti nekim znanjem ili kvalitetnim linkovima, stao si na vrh zgrade i počeo pišati sa visoka u startu. Stoga sa takvim stavom smo automatski na :

 

 

 

A sad odjebi u troskoku, ugodan dan.

 

 

 naravno, potpuno ocekivana hrpa sranja u kojoj se i dalje nalazi 0 DOKAZA da je android i bankarstvo po defaultu kao da novce drzis pred kucom. sto si bubnuo pa ostao ziv.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/svedska-do-2023-godine-potpuno-ukida-gotovinu-20171013

 

evo strucnjace moj, ajde meni obicnom vodecem developeru objasni kako ces mi skinuti lovu preko mog android mobitela. cekam s neizvjesnoscu vasa visosti povisena. (moze na pm, da pred svima ne iznosis sigurnosne tehnicke detalje)

 

bezobrazan si, imas nula argumenata, vrijedas

ocekivano od takvih "znalaca"

glavni "argument"; imam root i radi mi bankarstvo... loooool kog boli kurac? svjestan si sto si ranije napisao jel? ocigledno nisi..

takoder, treba ti jedna edukacija kako napraviti quote

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 20:33 (digitall).
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
digitall kaže...

 

 

 naravno, potpuno ocekivana hrpa sranja u kojoj se i dalje nalazi 0 DOKAZA da je android i bankarstvo po defaultu kao da novce drzis pred kucom. sto si bubnuo pa ostao ziv.

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/svedska-do-2023-godine-potpuno-ukida-gotovinu-20171013

 

evo strucnjace moj, ajde meni obicnom vodecem developeru objasni kako ces mi skinuti lovu preko mog android mobitela. cekam s neizvjesnoscu vasa visosti povisena. (moze na pm, da pred svima ne iznosis sigurnosne tehnicke detalje)

 

bezobrazan si, imas nula argumenata, vrijedas

ocekivano od takvih "znalaca"

glavni "argument"; imam root i radi mi bankarstvo... loooool kog boli kurac? svjestan si sto si ranije napisao jel? ocigledno nisi..

takoder, treba ti jedna edukacija kako napraviti quote

  

 

Daj nauči se prvo citirati i brisati na forumu, da ne ubijaš ekipu sa trostrukim ponavljanjem postova, možda onda doguraš do pisanja CV-a, pa onda do developera, pozdrav vodeći, onaj block button mi se usmrdio, nije korišten dugo.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
9 godina
offline
Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plaćanje

čoeče, nestade mi lova s računa najednom... i to preko mog mob android mobitela.. užas..

 

stvarno moram prijeći na ios, ili na keš, ili još bolje usluga za uslugu..

 

i dan danas se da naići na raznorane likove po internetu.. ispričavam se - stručnjake...

 

poanta dana; ako imate android mob i neku app za plaćanje, odmah bacajte mob, gasite sve aplikacije i usluge. stručnjak će vam skinuti lovu.

ali prije toga mu morate uključiti dev.options, spojiti mob na pc (adb), po mogućnosti uključiti android studio, potvrditi cert s pc-a, dati mu ip adresu.. ali dati mu i pin/otisak prsta za ulaz u bankarstvo.. i naravno morate rootat..

 

ali ipak mislim da ste i tada nakon tog svega sigurni od ovog stručnjaka, bez brige..

 

ili ćemo čekati da ode u skandinaviju (u te zaostale zemlje) pa da proba kupiti nešto kešom..

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 21:12 (digitall).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Iz priče "Kako je EU uništio beskontaktno plać
digitall kaže...

čoeče, nestade mi lova s računa najednom... i to preko mog mob android mobitela.. užas..

 

stvarno moram prijeći na ios, ili na keš, ili još bolje usluga za uslugu..

 

i dan danas se da naići na raznorane likove po internetu.. ispričavam se - stručnjake...

 

poanta dana; ako imate android mob i neku app za plaćanje, odmah bacajte mob, gasite sve aplikacije i usluge. stručnjak će vam skinuti lovu.

ali prije toga mu morate uključiti dev.options, spojiti mob na pc (adb), po mogućnosti uključiti android studio, potvrditi cert s pc-a, dati mu ip adresu.. ali dati mu i pin/otisak prsta za ulaz u bankarstvo.. i naravno morate rootat..

 

ali ipak mislim da ste i tada nakon tog svega sigurni od ovog stručnjaka, bez brige..

 

ili ćemo čekati da ode u skandinaviju (u te zaostale zemlje) pa da proba kupiti nešto kešom..

 

Ovo je doslovno 5 minuta googlanja random linkova na search I na youtube, mogao bi ovdje sad trpati omanju džunglu linkova, izvora, dokumentaraca, raznih security predavanja na tu temu itd, i da si neki normalan tip možda sjeo na kavu da serendamo o tome, ja ti i kolege koje znam satima, ali osim ovog što ću staviti (i previše) ja bi tebe sad trebao učiti nekim osnovama zašto je keš bitan, te zašto će još dugo biti tako iako neki to nežele, učiti te sigurnosti I rizicima digitalnog I kartičnog bankarstva, I to sve da ti naguram u jedan post da bi ti bio zadovoljan I argumentiran. Čak I za forumskog panja ,smiješan si sve više.  

 

Ali evo Vodeći, evo da ne ispadne da ti nisam bar malo pokazao koliko si neinformiran I koliko neznaš ,znam da nećeš ti pročitati 50% ovoga, ali netko na forumu sigurno hoće.

 

Ali bez brige tvoja ZABA™ tebe pokriva uvijek, jer oni su tu radi tebe, ti si im vrhovni prioritet.

 

 

Primjeri android trojani, malware, googleplay exploits:

 

https://www.welivesecurity.com/2018/12/11/android-trojan-steals-money-paypal-accounts-2fa/

https://www.phonearena.com/news/Android-hacked-apps-steal-money-play-store_id106155

https://www.digitalinformationworld.com/2019/01/data-stealing-android-malware-infiltrated-the-google-play-store.html

https://www.welivesecurity.com/2018/09/19/fake-finance-apps-google-play-target-around-world/

https://www.welivesecurity.com/2018/10/24/banking-trojans-continue-surface-google-play/

https://www.welivesecurity.com/2017/10/13/doublelocker-innovative-android-malware/

 

Sim Swapping primjeri:

 

https://securelist.com/large-scale-sim-swap-fraud/90353/

https://www.cnbc.com/2019/09/06/hack-of-jack-dorseys-twitter-account-highlights-sim-swapping-threat.html

 

Onda malo cards (sa I bez chipa) spoofing:

 

 

 

 

 

 

Onda malo keš je još uvijek kralj :

 

 

https://www.npr.org/2019/06/09/728323278/for-many-germans-cash-is-still-king

https://www.straitstimes.com/asia/east-asia/where-cash-is-still-king

https://www.cashmatters.org/blog/cash-remains-hugely-important-all-over-the-world-shows-g4s-report/

https://www.g4scashreport.com/

 

Mobilno plaćanje kreće samo da zamjeni kartično plaćanje, dok zamjeni keš ako ikad proći će još puno vode ispod mosta. I nemoj mi samo krenuti sa kenjanjem kako si ti prepametan da bi pobro bilo što od ovoga, jedno 90% ljudi na planeti koji koriste Android (pa i IOS) jednostavno nisu, I rizici su vrlo realni I očiti. A sad ide blok jer nemam dalje šta sa tobom diskutirati, jer tebi da je bilo bitno imati bilo kakvu argumentiranu raspravu nebi pisao meni I drugima prve replike na post u takvom tonu kako si nasrao.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2019 22:53 (Colossus7).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice