Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – autom

poruka: 403
|
čitano: 54.978
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – autom".
15 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
ihush kaže...

- ne, pogledaj naslov teme.. čitati znaš? To što daš link je bezvezarija, argument = da se u mexicu plaća pezosima..

- nemaš blage veze o pravilima-zakonima u poslovanju, no učio bi druge.. pa opet, čitati znaš? Što piše u naslovu?

- jel u cjeniku kripto?

- znaš što je žiro račun? Zakon o pltnom prometu i sl.? .. znaš li razliku od npr tekućeg? Znaš li da je kažnjivo poslovanje izvan žiro računa firme, tj porezna prevara?

 Ovo je uobičajeno nepristojan odgovor sugovornika koji je ostao bez argumenata, pa mu jedino preostaje omalovažavanje, te nevezano nabacivanje razno-raznih zakona i "stručnih termina" (kao da će ti to samo po sebi dati nekakav autoritet).

 

Činjenice su očigledne - kripto poslovanje polako dolazi i kod nas (usprkos tome što je Hrvatska malo i beznačajno tržište). Uskoro će se i u Hrvatskoj moći kupiti novi automobil s Bitcoinima, kao i u razvijenim zemljama. Kripto-skepticima to naravno ide na živce jer im je tehnologija i dalje nejasna i nerazumljiva. Dodatno, istu su već stotinu puta proglasili neperspektivnom i neupotrebljivom, pa ih sad smeta što se obistinjuje suprotno. Ne brinite, bit ću tu na forumu i dalje, da vam pomognem i objasnim šta vas zanima.

 -jesi li svijestan koliko vrijeđaš ingorancijom? wyks ti daje link na zakon i pita konkretno.. i ništa, baš ništa ne razumiješ, no moj odgovor smatraš nepristojnim.. a ti imaš argument, što? Neznanje. Da modovi moderiraju ili da miro misli drugačije dobio bi upozorenje, ovako nastavi.. nezanimljiv si.

-no ponovit ću, pitanje.. naslov je? .. a link koji daješ za kripto je trgovac iz hr ili nije iz hr? da ne ulazimo dalje u iban račune i poslovna prvila kao i zakone koje očigledno ne znaš i to ne zato jer sam ja neki autoritet nego zato jer ne znaš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...

 U tom zakonu nije nigdje propisano da kupac mora prijavljivati "sumnjive račune". Pretpostavljam da si to onda jednostavno izmislio?

Ostaviti cu ti link pa da ga malo bolje proucis.

Ukoliko si ti kupac - pravna osoba - kako ces dokazati da si nesto kupio?

 

Znaci ako te netko prevari - moras prijaviti nevaljani ili sumnjivi racun, kako bi sebe izuzeo od zakonskih posljedica. Ukoliko to ne ucinis - onda se mozes braniti nezanjem, ili si suucesnik u prevari - pa porezna po sili zakona mora takav racun priloziti kao dokaz u procesu protiv trgovca i/ili protiv tebe.

nedostatak racuna je isto kazneno djelo, kao sto te i nepoznavanje zakona ne izuzima iz kaznenog procesa.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...

Mala digresija - ovo uopće nije kripto poslovanje, ovo je najobičnija marketinška akcija s puno rupa.

 Ha čuj, neki bi rekli da takva kvalifikacija vrijedi za svaki "financijski proizvod". Čak i da nije zamišljeno kao marketinška akcija, očigledno je uspjela i u tom smjeru jer mediji sada pišu o Karić automobilima, a forumaši koji nikad prije nisu čuli za tu tvrtku, sad već dobro znaju njihovu ponudu i cjenike. Što će vjerovatno potaknuti i ostale auto-kuće na sličan potez. Win-win za kripto i auto-kuće.

 

4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
wyks kaže...

Ostaviti cu ti link pa da ga malo bolje proucis.

 Prošao sam navedeni Zakon dosta detaljno, ali nigdje nisam pronašao članak koji govori o obavezi kupca da prijavljuje "sumnjive račune". Štoviše u cijelom zakonu se riječ "kupac" uopće ne spominje. Sve sam više uvjeren da si navedenu obavezu izmislio kako bi  dodao malo dramatike i "težine" svojim argumentima. Nažalost, to sada baca sjenku sumnje i na sve tvoje ostale argumente koje mi je u takvim okolnostima teško uzimati za ozbiljno.

5 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...
FP64_miner kaže...
 

Činjenice su očigledne - kripto poslovanje polako dolazi i kod nas (usprkos tome što je Hrvatska malo i beznačajno tržište).

Mala digresija - ovo uopće nije kripto poslovanje, ovo je najobičnija marketinška akcija s puno rupa.

 Upravo tako. Ako trgovac ne vidi kripto niti ima doticaja sa njim kako je to placanje u kriptu? Moze placati i zlatnim zubima ako ce neko treci njih uzeti a trgovcu prebaciti kune....

5 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
wyks kaže...

Ostaviti cu ti link pa da ga malo bolje proucis.

 Prošao sam navedeni Zakon dosta detaljno, ali nigdje nisam pronašao članak koji govori o obavezi kupca da prijavljuje "sumnjive račune". Štoviše u cijelom zakonu se riječ "kupac" uopće ne spominje. Sve sam više uvjeren da si navedenu obavezu izmislio kako bi  dodao malo dramatike i "težine" svojim argumentima. Nažalost, to sada baca sjenku sumnje i na sve tvoje ostale argumente koje mi je u takvim okolnostima teško uzimati za ozbiljno.

 Pricas gluposti. Prima kripto ali ga i ne vidi. Kako onda trgovac prima kripto? Moze staviti cjenovnik u cemu hoce ali ne smije primiti bilo sta....

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
wyks kaže...

Ostaviti cu ti link pa da ga malo bolje proucis.

 Prošao sam navedeni Zakon dosta detaljno, ali nigdje nisam pronašao članak koji govori o obavezi kupca da prijavljuje "sumnjive račune". Štoviše u cijelom zakonu se riječ "kupac" uopće ne spominje. Sve sam više uvjeren da si navedenu obavezu izmislio kako bi  dodao malo dramatike i "težine" svojim argumentima. Nažalost, to sada baca sjenku sumnje i na sve tvoje ostale argumente koje mi je u takvim okolnostima teško uzimati za ozbiljno.

 Koja si ti genijalna osoba!

 

Citiras me i onda izbrises dio odgovora koji ti detaljno govori da ako slucajno ili namjerno uplatis novac na racun koji nije valjan imas pravne obaveze i posljedice!

 

Stvarno ne razumijem kako netko tko je sposoban srociti ovakav odgovor istovremeno nije sposoban razumijeti sto bi se, pa i tebi samome, dogodilo da kupujes robu preko laznih racuna.

 

Klasican slucaj kada zakon stiti i glupe i neznalice.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – autom

Meni nije jasan razlog ove žustre diskusije. Zašto je uopće netko toliko angažiran oko za/protiv kriptovaluta? Koga briga. Da sam kriptofil koji se posljedično tome obogatio na BTC možda bih bio frustriran što Karić nudi Fiat i Alfu, a ne Ferrari i Maserati. Za to što netko kaže kripto je sranje ili nije bilo bi me baš briga da imam milijune u kriptovalutama. Jednostavno bi frustracija izostala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
ihush kaže...

 -jesi li svijestan koliko vrijeđaš ingorancijom? wyks ti daje link na zakon i pita konkretno.. i ništa, baš ništa ne razumiješ, no moj odgovor smatraš nepristojnim.. a ti imaš argument, što? Neznanje. Da modovi moderiraju ili da miro misli drugačije dobio bi upozorenje, ovako nastavi.. nezanimljiv si.

-no ponovit ću, pitanje.. naslov je? .. a link koji daješ za kripto je trgovac iz hr ili nije iz hr? da ne ulazimo dalje u iban račune i poslovna prvila kao i zakone koje očigledno ne znaš i to ne zato jer sam ja neki autoritet nego zato jer ne znaš.

Teško mi je ozbiljno raspravljati s osobom koja u svakom drugom postu cvili i moli da modovi "cenzuriraju" sugovornika. Pretpostavljam da si uznemiren zbog nečega, pa si privremeno "pao" ispod svoje uobičajene diskutantske razine?

 

Ako imaš koje ozbiljno pitanje vezano uz kripto, rado ću pokušati odgovoriti na njega, ali molim te bez djetinjastih prenemaganja tipa naslov...?? zakon? .. neznanje.?

14 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
wyks kaže...

Ostaviti cu ti link pa da ga malo bolje proucis.

 Prošao sam navedeni Zakon dosta detaljno, ali nigdje nisam pronašao članak koji govori o obavezi kupca da prijavljuje "sumnjive račune". Štoviše u cijelom zakonu se riječ "kupac" uopće ne spominje. Sve sam više uvjeren da si navedenu obavezu izmislio kako bi  dodao malo dramatike i "težine" svojim argumentima. Nažalost, to sada baca sjenku sumnje i na sve tvoje ostale argumente koje mi je u takvim okolnostima teško uzimati za ozbiljno.

1. i kupac u prodavač su u pravnom smislu samo korisnici platnog prometa, pa ih tako i Zakon o Platnom Prometu (ZPP) tretira. Odnos kupca i prodavača spada u Zakon o Obveznim Odnosima (ZOO).

2. prijava "sumnjivih računa" je u skladu sa Kaznenim Zakonom (prijava kaznenog djela, čini mi se t. 302 KZ), i izostanak prijave je potencijalno teži prekršaj nego što bi mogao nastati kršenjem ZPP.

4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
wyks kaže...

 Koja si ti genijalna osoba!

 

Citiras me i onda izbrises dio odgovora koji ti detaljno govori da ako slucajno ili namjerno uplatis novac na racun koji nije valjan imas pravne obaveze i posljedice!

Nije sasvim jasno da li pod 'račun' misliš na IBAN račun ili na račun koji dobiješ nakon kupovine robe. Ti si izgleda mislio na ovo drugo, premda se kroz raspravu često povlačilo i ovo prvo. Takvi nesporazumi bi se mogli izbjeći kad bi uz Zakon citirao i relevantni članak i stavak iz kojih bi se jasno moglo razlučiti na šta ciljaš. U svakom slučaju, sumnjiv račun (nakon kupovine) treba prijaviti Poreznoj upravi, to se slažem.

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
wyks kaže...

 Koja si ti genijalna osoba!

 

Citiras me i onda izbrises dio odgovora koji ti detaljno govori da ako slucajno ili namjerno uplatis novac na racun koji nije valjan imas pravne obaveze i posljedice!

Nije sasvim jasno da li pod 'račun' misliš na IBAN račun ili na račun koji dobiješ nakon kupovine robe. Ti si izgleda mislio na ovo drugo, premda se kroz raspravu često povlačilo i ovo prvo. Takvi nesporazumi bi se mogli izbjeći kad bi uz Zakon citirao i relevantni članak i stavak iz kojih bi se jasno moglo razlučiti na šta ciljaš. U svakom slučaju, sumnjiv račun (nakon kupovine) treba prijaviti Poreznoj upravi, to se slažem.

 Jos si genijalniji nego prije!

 

Zakonska obaveza su i IBAN i racun za uslugu/proizvod, pa cak i da si ti nesto krivo shvatio ne mjenja obavezu.

Inace nepoznavanje zakona te ne izuzima odgovornosti.

 

Ako si pravna osoba moras ga prijaviti, inace postajes suokrivljenik u poreznoj prevari - jer inace NE MOZES DOKAZATI ISPRAVNOST SVOG PROMETA.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
online
Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – autom

I jos jedna stvar, moja nepismenost i nekoristenje valjanih pravnih termina ne mjenja Zakon i vazenje istog.

 

Ili ces moje tumacenje podnosti i sudu kao obranu? Toliko glup valjda nisi!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
wyks kaže...

 Jos si genijalniji nego prije!

 

Zakonska obaveza su i IBAN i racun za uslugu/proizvod, pa cak i da si ti nesto krivo shvatio ne mjenja obavezu.

Inace nepoznavanje zakona te ne izuzima odgovornosti.

 

Ako si pravna osoba moras ga prijaviti, inace postajes suokrivljenik u poreznoj prevari - jer inace NE MOZES DOKAZATI ISPRAVNOST SVOG PROMETA.

Pa to nema veze s temom. Govorimo cijelo vrijeme o fizičkim kupcima koji će s kriptovalutama moći kupovati automobile od tvrtke Karić automobili. Fizički kupac u tom slučaju ne treba IBAN, već QR kod / Bitcoin adresu od GoCrypta, kao što je u članku i objašnjeno. Fizički kupac također nema nikakvu obavezu prijavljivati sumnjive IBAN-ove, niti može znati koji su "sumnjivi" a koji nisu. Kad bi se više držao teme i kad bi iz posta prije objave uklanjao svoje "duhovite" dosjetke i koncentrirao se na argumente, nesporazuma bi sigurno bilo puno manje.

16 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...

Nevažno sitničarenje i kompletno gubljenje poante iz vida. Bitcoin je kod mnogih prodavača istaknut upravo kao glavno sredstvo plaćanja, te su cijene proizvoda napisane upravo u Bitcoinima. Karić automobili doduše još nemaju takav cjenik, ali u inozemstvu je i to već normalna stvar, kao npr. na Bitcars.

 

Trgovac u tom slučaju prihvaća Bitcoine kao GLAVNU valutu, a ti kao kupac zapravo ne možeš nikako znati da li je to njegov wallet ili wallet od nekog GoCrypto pandana (koji onda trgovcu naknadno šalje eure ili štaveć).

 Ne slažem se da je sitničarenje. Razlika između toga da prodavac prihvata crypto i toga da postavi mehanizam koji mu omogućava da neko sa cryptom u jednom koraku svoj crypto konvertuje u klasičan novac koji seda prodavcu je prilično suštinska, ako pričamo o prihvatanju crypta od strane mainstram prodavaca. U prvom slučaju, prodavac/mainstream kompanija zapravo uzima za sebe crypto valutu i prihvata ga kao sredstvo u kome bi čuvala svoj kapital, a u drugom ne, već je samo sebi otvorila dodatni kanal priliva klasičnog novca.

 

Naravno, sa stanovišta kupca koji svoju ušteđevinu čuva u crypto valuti, i ovo predstavlja povećanje upotrebljivosti i praktičnosti onoga što ima, no suštinski, situacija je da kompanija koja je do juče želela isključivo $, € ili kn i dalje isključivo želi $, € ili kn, samo što su zaključili da ne smrde ni oni $, € i kn koji su jedno vreme proveli konvertovani u BTC.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...

Pa to nema veze s temom. Govorimo cijelo vrijeme o fizičkim kupcima koji će s kriptovalutama moći kupovati automobile od tvrtke Karić automobili. Fizički kupac u tom slučaju ne treba IBAN, već QR kod / Bitcoin adresu od GoCrypta, kao što je u članku i objašnjeno. Fizički kupac također nema nikakvu obavezu prijavljivati sumnjive IBAN-ove, niti može znati koji su "sumnjivi" a koji nisu. Kad bi se više držao teme i kad bi iz posta prije objave uklanjao svoje "duhovite" dosjetke i koncentrirao se na argumente, nesporazuma bi sigurno bilo puno manje.

Kako nema veze sa temom?

Ili Karic ne prodaje automobile pravnim osobama?

 

Sa druge strane - kupac - fizicka osoba - ima mogucnost placanja i internet bankarstvom, jelda?

Pa gdje uplacujes novce?

 

I u cijem je interesu da je IBAN valjan? Tvom? Ili uplacujes pare svima kako tko pita?

 

I tko ti isplacuje fiskalizirani racun? Go Crypto ili Karic? I sto pise na racunu?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
wyks kaže...

Kako nema veze sa temom?

Ili Karic ne prodaje automobile pravnim osobama?

 

Sa druge strane - kupac - fizicka osoba - ima mogucnost placanja i internet bankarstvom, jelda?

Pa gdje uplacujes novce?

 

I u cijem je interesu da je IBAN valjan? Tvom? Ili uplacujes pare svima kako tko pita?

 

I tko ti isplacuje fiskalizirani racun? Go Crypto ili Karic? I sto pise na racunu?

 Ne znam zašto to sve pitaš mene, za većinu pitanja je puno bolje obratiti se Karić automobilima. Ja do sada nisam još nikad kupovao kod njih (niti znao da postoje). Što se tiče provjere IBAN-a, na Internet bankarstvu uvijek kliknem "Provjeri IBAN" ali koliko ja znam, to nije ništa više od automatskog unosa naziva i adrese tvrtke u platni nalog.

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...

Ne znam zašto to sve pitaš mene, za većinu pitanja je puno bolje obratiti se Karić automobilima. Ja do sada nisam još nikad kupovao kod njih (niti znao da postoje).

Istina, jer ocito nemas pojma o cemu pricas pa ce moja pitanja ostati neogdovorena.

 

Ali znas sto je divno? Zakon ne ovisi niti o mom niti o tvom neznaju, niti ga to neznanje mjenja.

A to sto pise u zakonu je da nema drugacijeg polozaja u odnosu na fizicke i pravne kupce - jer se u oba slucaja mora postivati zakon (kojeg ti ne demantiras, nego iz nekog razloga istices moj nacin izrazavanja).

Jer gdje po zakonu mora leci novac koji je sudjelovao u platnom prometu?

Pa na IBANU jebene firme. Nebitno je tko ga je uplatio.

 

Ali ono sto ti ne shvacas je da ako uplacujes novac na racun koji nije valjan takodjer imas zakonske obaveze.

 

FP64_miner kaže...

Što se tiče provjere IBAN-a, na Internet bankarstvu uvijek kliknem "Provjeri IBAN" ali koliko ja znam, to nije ništa više od automatskog unosa naziva i adrese tvrtke u platni nalog.

Zbog ovoga si genijalac, jer ignoriras cinjenicu da iako TI kupujes kao privatna osoba - Karic (i svaka pravna osoba koja sudjeuluje u platnom prometu) mora postivati zakon, i kod poslovanja s tobom i kod IKAKVOG poslovanja.A taj zakon propisuje IBAN.

 

A sto bi se dogodilo da provjereni IBAN nije valjan? I zasto uopce postoji provjera? Ako tu svjesno uplatis ili si dopustio prevaru ili sudjelujes u prevari. Kako god, TVOJE knjige onda nisu zakonski ciste.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
Zechina kaže...

Je li BC/crypto volatilan? DA.

Je li kod manjih iznosa, proporcionalno, volatilnost manji rizik? DA.

Je li logičnije da je kod većih iznosa, plaćanje "kriptovalutama" veći rizik? DA.

 

Umjesto APi-ja za neki crypto, propagirajte tehnologiju koja ima nekog smisla.

Volatilnost je još jedna vrlo česta primjedba kripto-skeptika premda je u ovom slučaju sasvim sporedna, s obzirom da GoCrypto vrši praktički instant-konverziju u kune. Trgovac dakle nije izložen nikakvom riziku promjene cijene, zapravo uopće ne dolazi u kontakt sa kriptovalutama već odmah dobiva kune. S obzirom da čak i na vrlo malom hrvatskom tržištu već postoje dvije platforme za kriptoplaćanja (GoCrypto i Paycek) očigledno je da za tehnologijom postoji primjetan interes - samim time ista ima i smisla, barem s tržišnog aspekta.

 

Nije bitno je li primjedba vrlo česta, već je li opravdana. Je li opravdana? DA.

Fućkaš "valutu" koja ti preko noći vrijedi npr 30% manje. A sve zato jer "kripto vjernici" žele vjerovati da će "uskoro" vrijediti 1000% više.

Konkretno: ako ti moraš pratiti bilo kakav tečaj 24/7 kako ne bi popušio, onda to nije valuta već lutrija.
I kad kupuješ kikiriki, onda te možda baš briga; ali kupovat auto LOL...
A sad, da se samo dodirnemo ovog tebi bitnog:
Trgovac dakle ... zapravo uopće ne dolazi u kontakt sa kriptovalutama već odmah dobiva kune.
Super, samo: zašto bi netko onda uopće mijenjao kune u crypto da bi trgovac dobio kune? Zato da aplikacija (pardon, "platforma") ima smisla?
Shvaćam ja da bi vi "snake oil" prodali trgovcima, no kako ćete to prodati - kupcima? Jer im se isplati?
Ovo me vrlo podsjeća na švicarce. Ljudi su mahom uzimali te kredite "jer se isplati". 
Samo: švicarci su bili jednokratni zaheb, a ovo je pump-n-dump unedogled.
Aaaajmo, LAMBO... to the moon!

 

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Zechina kaže...

Super, samo: zašto bi netko onda uopće mijenjao kune u crypto da bi trgovac dobio kune? Zato da aplikacija (pardon, "platforma") ima smisla?
Shvaćam ja da bi vi "snake oil" prodali trgovcima, no kako ćete to prodati - kupcima? Jer im se isplati?

 Pitao sam ga 5 puta koja je njemu prednost Bitcoina pa sam dobio coravi kurac od odgovora, odgovara samo da ja parafraziram zakone.

 

Jer ako sam ja rekao da ako baba na placu ne kuca racun da ce u prdekanu, to nije istina i takav zakon ne postoji. Niti IGDJE U ZAKONU PISE RJEC PRDEKANA!

Pa baba moze ne kucat racun na placu i nece u prdekanu.

 

Tako rade zakoni, a ja sam glup.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
wyks kaže...

 Pitao sam ga 5 puta koja je njemu prednost Bitcoina pa sam dobio coravi kurac od odgovora, odgovara samo da ja parafraziram zakone.

 Ako ne možeš zamisliti NIJEDAN scenarij u kojem bi ti mogao poslužiti Bitcoin, kao jedan od najbržih i najanonimnijih financijskih alata koji danas postoje, onda si intelektualno ograničena osoba. Ali sudeći po postovima na forumu, nisi neobrazovan i nepismen, dakle rekao bih prije da se radi o nekakvim samonametnutim geekovsko-socijalnim barijerama koje te spriječavaju da razmišljaš "izvan kutije". Dodajmo tome očigledno neiskustvo i nesnalaženje s kriptom (i financijama općenito) i jedino što ti preostaje je uporno cendranje "reci mi, reci mi", dakle adolescentska razina diskusije i razmišljanja koja je meni osobno smiješna.

16 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Iskreno, ni ja ne mogu zamisliti u kojem bi mi to scenariju bilo koja kriptovaluta bila brža i efikasnija.
A smatram se poprilično iskusnim, radio u i za banke, imam iskustva na domaćem i stranom financijskom tržištu.
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...
Iskreno, ni ja ne mogu zamisliti u kojem bi mi to scenariju bilo koja kriptovaluta bila brža i efikasnija.
A smatram se poprilično iskusnim, radio u i za banke, imam iskustva na domaćem i stranom financijskom tržištu.

 A koliko imaš iskustva s kriptovalutama? Ili ako preferiraš konkretnije - imaš li instaliran koji wallet? Jesi trgovao kada na centraliziranim/decentraliziranim mjenjačnicama? Bio aktivan možda u razvoju/implementaciji nekog coina?

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...

Ako ne možeš zamisliti NIJEDAN scenarij u kojem bi ti mogao poslužiti Bitcoin, kao jedan od najbržih i najanonimnijih financijskih alata koji danas postoje, onda si intelektualno ograničena osoba.

Evo gledam u monitor.

LCD IPS 75Hz 24''

LCD - bolji, prakticniji i efikasniji od starog CRT-a, iako je CRT imao neke prednosti - prednosti LCDa su bile prakticnijei korisnije pa je LCD prevladao

IPS - bolji od TN panela u prikazu boja, ostrini, ali ima veci input lag pa nije za igranje i animaciju

75 hz - priprodnije oku za prikaz brzih sadrzaja tipa igre, bilo bi bolje da je 144hz, ali nemam para

 

Eto, da si me pitao zasto imam ovaj monitor ovo bi ti rekao i ne bi mi bio nikakav problem to reci.

 

Zasto je tebi problem napisati bar jedan scenarij?

 

Beskontaktna kartica - brza, jednostavnija, automatizira izgubljene turiste, sigurnija, ALI ima ogranicenje kako se ne bi potrosio ogroman novac, bez jace sigurnosne provjere.

Staklena/plasticna boca - jedna se moze koristiti vise puta, reciklirati, bolje cuva pivo / plasticna je jeftinija za proizvodnju, laksa za transport i smanjuje cijenu proizvoda.

 

Eto, je li to tesko napisati?

 

FP64_miner kaže...

 Ali sudeći po postovima na forumu, nisi neobrazovan i nepismen, dakle rekao bih prije da se radi o nekakvim samonametnutim geekovsko-socijalnim barijerama koje te spriječavaju da razmišljaš "izvan kutije".

Nisam nepismen, ali nisam ni pismen.

 

No komunikacija s tobom ne zahtjeva pismenost ni kao izraz postovanja, jer ne shvacas kako diskusija funkcionira. Ukoliko TI branis nesto, na tebi je da argumentiras zasto je bolje, bilo da se radi je li Linolada bolja od Nutelle ili da me uvjeravas da u svom poslu kupim tvoj proizvod.

 

(Odgovotiti cu Old Iggy malo pismenije jer on zasluzuje i pismenost i trud, jer ce mi razumno kontrirati ako sam u krivu - sto je hvalevrijedno jer onda svi naucimo nesto, i ja vise nisam kreten - a rekao sam ti da ako mi napises da sam precizno u necemu u krivu da me smijes zvati kretenom)

 

 

FP64_miner kaže...

A koliko imaš iskustva s kriptovalutama? Ili ako preferiraš konkretnije - imaš li instaliran koji wallet? Jesi trgovao kada na centraliziranim/decentraliziranim mjenjačnicama? Bio aktivan možda u razvoju/implementaciji nekog coina?

Ali pazi - ti zagovaras masovniju upotrebu necega za sto sam tvrdis da se treba informirati i korsititi kako bi se ispravno korsitilo. Ja ne trebam znati nista o valutama osim tecaja za taj dan. Najveca promjena ikada u EU - Brexit imala je utjecaj pada od 20-25% na funtu.

 

Kako fiat novac koristi cijeli svijet - ocito je potrebna vjestina ili toliko mala, ili je toliko urodjena da ju svi odmalena vec znaju. No za Bitcoin imas milijarde ljudi koji ga ne zele koristiti - jer bi vec korsitili da zele, nitko im ne drzi pistolj pred ocima i brani im.

Pa u cemu je onda problem?

 

Zasto ljudi ne korsite Bitcoin? Ako kazes da su glupi, neuki i skeptici - pa ti si glupan belosvetski jer seres po ljudima koje trebas da bi progurao svoj proizvod. A sve je proizvod i ne lazi kukavicki da nesto guras iz altruizma pape marije terezije.

 

Shvacas? na kraju dana ja nista ne gubim - jebe mi se zivo koristi li netko bitocin ili ne.

E sad, zasto bi svaka razumna osoba trebala izbjegavati Bitcoin - jer je toliko volatilan da se preko noci moze i ne svojom odlukom izgubiti vrijednost. I to je dovoljno, jer cijeli svijet pociva na sigurnosti da ce mi kolicina novca, tj. vrijednost novca biti ista - pa to je prvenstveni razlog zasto vise nema ratova u tolikoj mjeri i zasto su se ljudi okrenuli dugorocnim investicijama - koje su i omogucile kratkorocne volatilne rizike.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Imam puno više iskustva od prosjeka, dapače, zato ih i nemam nešto osim što sam imao za igru.
Još su puno bliže kocki nego bilo čemu ozbiljnom.
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...
Imam puno više iskustva od prosjeka, dapače, zato ih i nemam nešto osim što sam imao za igru.

 Imaš puno više iskustva od prosjeka, ali nemaš kriptovalute? Pa to je kontradiktorno? Ili sam ja nešto krivo shvatio?

15 godina
online
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...
Iskreno, ni ja ne mogu zamisliti u kojem bi mi to scenariju bilo koja kriptovaluta bila brža i efikasnija.
A smatram se poprilično iskusnim, radio u i za banke, imam iskustva na domaćem i stranom financijskom tržištu.

I u razumnijim scenarijima, pored socio-ekonomskih i politickih postoje cak psiholoski razlozi zasto je neka promjena zakocena.

Recimo promjena na metricki sustav u USA ili voznja "pravom" stranom u UK, u oba slucaja korisnosti daleko nadvisiju negativne posljedice, ali nitko nije spreman uciniti promjenu.

 

Spomenuo sam gore da je prednost Fiat novca bila ta da je jednostavnoscu natjerala sve na koristenje, toliko da je vjestina vec urodjena tj. nauci se do vrticke dobi.

Nesto sto bi takav sustav zamjenilo treba biti znatno bolje ili treba nuditi neke benefite, ali bez da ima i maluse koji su nepovoljniji od prvotnog rjesenja.

 

Recimo kreditna kartica i tekuci racuni, PayPal svi olaksavaju postojeci sustav novca - ali nijedan ne zadire u funkcioniranje osnove - da je tecaj minimalno promjenjiv. Koristenje PayPala moze donijeti stanovitu financijsku dobit, ali nikad nece odezeti vrijednost jer su sustavi komplementarni bez retroaktivnog mjenjenaja osnova. I ti sustavi moraju biti u tolikoj mjeri komplementarni da cak i manipulacija njima ne utjece na vrijdnosti prvotnog sustava. Spomenuo sam da kolicina novca koja kola u kriminalnim sustavima ne mjenja u znacajnoj mjeri vrijednosti ostalima u tom sustavu.

 

Beskontaktne kartice i Apple/Google pay takodjer nadogradjuju u smjeru jednostavnosti, ali imaju mehanizme kojima se sprijecava zloupotreba pa tako dolaze sa limitom i u paketu sa aplikacijom kojom se moze sve pratiti.

Revolut takodjer cini korak u smjeru nekakvog olaksavanja - meni iskreno nepotreban, ali ok, moze donijeti cak i nivo anonimnosti bez da se gubi/dobiva vrijednost. Gore sam spomenuo kako svjetski mir i pociva na stabilnom novcu - ne samo zbog toga sto ne gubi vrijednost, vec zato sto i ne dobiva ogromne vrijednosti - i to je u monetarnom svijetu nepozeljan proces - doduse u nekoj mjeri pozeljan u dionicarskom/vrijednosnicama.

 

Povecanje vrijednosti bilo cega do nekih abnormalnih velicina ima negativnih strana - eto sad svi u kuloarima cekaju da pukne balon nekretnina u Zagrebu - jer iako ima vrijedniji stan - nemas ga kome prodati.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
@FP64 - zato što imam iskustva ne pada mi na pamet išta ozbiljno.
Samo ako pogledaš Bitcoin (o drugima da ne govorim) zadnje tri godine vidiš da si sigurniji za black jack stolom u Vegasu.
Nego, i ja imam isto pitanje - gdje su prednosti?
 
6 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
Old Iggy kaže...
@FP64 - zato što imam iskustva ne pada mi na pamet išta ozbiljno.
Samo ako pogledaš Bitcoin (o drugima da ne govorim) zadnje tri godine vidiš da si sigurniji za black jack stolom u Vegasu.
Nego, i ja imam isto pitanje - gdje su prednosti?

 Drugim riječima, imaš vrlo malo iskustva s kriptovalutama jer si skeptičan prema cijelom konceptu. Iz istog razloga ti nisu očigledne ni prednosti - ne možeš znati prednosti nečega što si koristio vrlo malo ili nikad.

 

Neiskustvo je vidljivo i u tvojoj referenci na "zadnje tri godine" Bitcoina. Za tvoju informaciju, prije tri godine jedan Bitcoin je vrijedio 763 dolara. Danas vrijedi 10x više. U tom kontekstu, sigurnost "black jack stola u Vegasu" je očigledno puno manja, tamo su uglavnom svi na gubitku, a trogodišnj investitori su ovdje na dobitku od cca 1000%

15 godina
offline
Re: Kriptovalutama u Hrvatskoj možete kupiti i – a
FP64_miner kaže...
wyks kaže...

 Pitao sam ga 5 puta koja je njemu prednost Bitcoina pa sam dobio coravi kurac od odgovora, odgovara samo da ja parafraziram zakone.

 Ako ne možeš zamisliti NIJEDAN scenarij u kojem bi ti mogao poslužiti Bitcoin, kao jedan od najbržih i najanonimnijih financijskih alata koji danas postoje, onda si intelektualno ograničena osoba. ..

- jedan od najbržih .. uspoređujući s čime? golubom pismonošom ili bankovne kartice? Ako je ovo drugo, ili ebanking, tad je kripto samo sporiji zbog dodatnog posrednika-servisa-mjenjačnice, tj višak u procesu, parazit koji uz rizik naplati i trošak. Dakle, nije ni po čemu najbrži, jer je dodatak, tj svi ostali su brži. -argument brzine? glupost.

- najanonimnijih..?? Razumiješ li da u većim novčarskim tranakcijama nema anonimnosti, zabranjeno.. sve iznad granice je pod provjerom a automobili su takva roba da je tad provjera automatizmom.. i ograničenja intelekta su vidljiva upravo u tvom primjeru jer to uopće ne možeš razumjeti. Zakon.

 

-pa opet, naslov, koji pogrešno sugerira, tj jednako tad može pisati da se može kupiti yenima ili šljunkom, tj ako netko kao posrednik prihvaća bilo koje platežno sredstvo-robu-uslugu, no na kraju isplaćuje kune i to je tad sredstvo plaćanja, što nikakve veze s brzinom ili anonimnosti nema, pogotovo kad se kupuje automobil, tj osobni podaci vlasnika, kao i poslovni podaci trgovca-oib-porez itd.. kripto jednostavno tu ne postoji osim hypea i novinara kojima je to baš fora, plaćena reklama (pa i negativna..) u čemu im kritikom pomažemo.. glupost, intelektualno ograničenih osoba iz sasvim desetih pobuda, tj neke zarade ili plaćeni oglas.

 

-koliko puta je već zatraženo, pitanje, koja je prednost kripto vs klasično? Anonimnost? -glupost. Prednost je samo za vlasnika mjenjačnice koji tad zarađuje proviziju kao i lopova koji slučajno ukrade wallet.. za sve ostale (kupac-trgovac) samo dodatni trošak i rizik.

 

-objektivnost? Novinara koji je plaćen napisati reklamu? minera koji je u kripto bizu? .. bar intelelktualno poštenje? .. ne, nema ničeg.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice