Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k

poruka: 39
|
čitano: 11.927
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k".
16 godina
moderator
offline
Re: Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežur
Stric_Jura kaže...

sad će pilot bit kriv jer je reagirao na nešto..

 

 

 

Postoje procedure i pravila. Ovo je kao da zgaziš nekoga na pješačkom, a vadiš se da ti je to jutro netko na parkiralištu oderao vrata. Ti možeš biti ekscitiran zbog toga, ali to nije opravdanje. 

 

Avionu su na sletanju radili stajni trap, komande, uključivši pretkrilca, zakrilca, krilca, motori. 

 

Pilot je sletio prevelikom brzinom (i horizontalnom i vertikalnom), pa je zato stajni trap popustio, a ne zbog toga što je loše napravljen - niti jedan putnički avion nije napravljen da sleće na nosač aviona niti ima toliko predimenzionirani trap i čitavu konstrukciju koja bi to mogla podnijeti. 

 

 

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k

Slažem se, ali nije baš isto sletjeti s problemima, pun goriva (eto vele de je generalno pravilo da uskotrupci nemaju mogućnost ispuštanja goriva)....

 

jednom me (i ostale u Boeingu 777-300R) neki Amer, streso' na Heathrow, da sam pomislio da je otišao stajni trap pod sigurno...

 

znam da sam se malo zlecal kad sam pri dodiru pogledao koliko se uvija trup (u odnosu na one palstične pregrade između klasa)...

 

tako da je ovo zbilja jako nesretan splet okolnosti plus krkanluk onog guzonje...i začas ode 41 život...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežur
Nije isto sletiti s problemima i zato nije svatko pilot. Ti i ja bi za par tjedana obuke bili u stanju voziti avion u idealnim uvjetima, no piloti trebaju to moći i kad nije sve idealno i zato taj posao ne radi svatko, zato obuka ne traje par tjedana i zato nije plaćen kao ostali poslovi.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.5.2019 15:50 (Visak).
 
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežur

Piloti su sve lošije plaćeni, to je veliki problem u avioindustriji diljem svijeta, a koliko sam informiran s PPRUNE-a, gdje se skupljaju (među ostalima) i profesionalci, tip na slijetanju nije imao težinu veću od maksimalno dozvoljene.

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežur
Drago kaže...

Očito je greška pilota koji se uspaničio. Nema niti jedne potvrde da je iti jedan ključni sustav bio u kvaru. Ovo s munjom je prvo rekla stjuardesa ("Pogodila nas je munja i nešto je puklo."). Okej - i? 

 

Daleko manji i jadniji ruski avion bez ikakvog certifikata kojega je koristilo HZ, Antonov An-32B (dok je još bio u funkciji i vozio ekipu odavde do Afganistana i natrag) pogodio je grom i - što je bilo? Oprljena oplata. 

 

 

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/grom-pogodio-hrvatski-vojni-zrakoplov-20090507/print

 

 

 

 ali moraš priznati da je ilustracija uz taj napis o hrvatskom vojnom avionu-gromobranu (dvokrilac) izvrsna 

 

ovo bi bilo jednako dobro: red damir pozira pokraj novog ponosa HRZ. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežur
Drago kaže...

Piloti su sve lošije plaćeni, to je veliki problem u avioindustriji diljem svijeta, a koliko sam informiran s PPRUNE-a, gdje se skupljaju (među ostalima) i profesionalci, tip na slijetanju nije imao težinu veću od maksimalno dozvoljene.

ako se dobro sjecam jos onog pradavnog filma Michaela Moorea, po americi, piloti znaju namlatiti godisnje cca 20k, sto je valjda urnebes i za hrvatske prilike pa su primorani raditi i seknd dzob. Flipas burgere i onda s podocnjacima nosis odgovornost za stotine ljudi.

 

 

a pomenuti ruski pilot je totalna truba. sjecam se onih koji su na bliskom istoku izbjegavali rakete sa zemlje, ali ovaj ocito nije neki prekaljeni as. da ne pominjem onog pacijenta nijemca s ljubavim problemima zbog kojih danas u kokpitu nikad ne smije biti samo jedna osoba - drago je pisao i tom biseru.

 

nisam pratio vijesti i jako mi je diglo zivac kad sam vidio da su neki smradovi vukli svoju prtljagu, a avion i ljudi gore - ukljucujuci i onog masnog lika sto je blokirao izlaz slepajuci kofer.

dakle, kod rusa i "rusa" me nista ne cudi. pored predivnih ljuti, ucenih i profinjenih koji su uzor za covjecanstvo - znam ih vise, postoje i onaj soj novopecenih bogatasa & sponzorusa koje

srecem svuda po svijetu kada se pokusavam boriti s neslavnom titulom "turiste".

ne biste vjerovali kakvih tu bisera ima - i to u svakom pogledu, ali jedno im je zajednicko - svi su samozaljubljeni, uobrazeni, nekulturni i misle da im pripada cijeli svijet.

obavezno su glasni, bahati i to do te mjere da im je vlastito dupe, komfor, torbica ili telefon puno vaznija od necijeg zivota.

 

da onog debelog pitaju, ne vjerujem da bi vidio ista pogresno u svom postupku. da ne zalazim preduboko u paralale, takve primjerke dalo bi se usporediti s - hrvatskim politicarima, mislim da nema casnih iznimki, ergo svejedno koja nacija, zohari su vazda i svugdje isti.

pocesto i glupost vulgaris igra ovecu ulogu, kao kad je zbog krpica poginula i nekad zvijezda u usponu aaliyah. ili nedavno onaj fudbaler zavrsio u channelu, a sprdo se u kakvoj krntiji leti na letu istom masinom prilikom dolaska...

 

no s druge strane, krivi smo i svi mi - korisnici. naime, letovi su postali tako jeftini, sto svima godi - sve pocevsi s beskrupuloznim o'learyjem i njegovim ryanom, a industrija, velike kompanije - sve u biti npr. u star alliance-u

su se sasrali i nemaju odgovora, nego da ga - kopiraju. sto to znaci?

da su sjedista zgusnuta u tako nehumano malo prostora da se, ne do bog - itko nadje u situaciji da je neka frka, nema sanse da se mozes iskobeljati pa da si vizljast kano vidra, pogotovo ako nisi na sjedistu uz prolazu -

fizicki ne ide.

potom fora da se prtljaga koja ide u prtljaznik dodatno globi dovodi do toga da svi vuku lagidze koje u biti i nisu rucna prtljaga kao u proslom stoljecu, ako se itko sjeca pan-am ili lufthansinih malih, gotovo pederusa, pa stoga ukrcaji znaju tako uzasno dugo potrajati. 

 

Dodaj tome i "tehnicki osvijestene" mase koji svaki shit moraju fotkat i snimat telefonom dok ljudi umiru je takodjer nesto sto smo na zalost - devoluirali. nije prvi put da se desilo da su ljudi snimali nesrecu u avionu i da su se svi dohvatili prtljage. bilo na bliskom istoku negdje, ako se ne varam, drago ce znati vjerojatno. nakon toga su i uveli novelu u mantru prije leta da se u slucaju nuzde ne smiju dirati koferi. ali koga to briga?

 

ja bih npr. zarad stoke uveo automatsko zakljucavanje prtaljaznog prostora prije slijetanja i u kriznim situacijama, tako da nikome ne padne na pamet navlacenje kofera, a ono sto se turi pod noge je za debele ionako tesko dostupno. i ako se netko sagne za istim, onda bi ga neko drugi vec nasiljio u dupe ili bi ga masa pregazila. dajmo darwinu sanse...

 

mada, uvijek ce biti bisera koje to uopce ne zanima jer su - bahati smradovi. nisam neki ljubitelj autoriteta i pobornik sam slobodoumnih ljudi, ali kod svakog slijetanja, prije nego li je avion parkiran, tako je uobicajeno da ce brusliji otkopcati remenja i poskakati grabiti stvari, a da ne govorimo da ce upaliti telefone - pa zasto, pobogu? slusaj stjuardese - njihov posao nije da guraju kolica, vec da ti spase glavu bas u krizi, kao i junak koji je pokusavao otvoriti vrata pa poginuo - njega bi trebalo spomenuti.

i da, to s gasenjem telefona nema veze sa sigurnoscu - direktno, nista se nece desiti ako su fonovi upaljeni, ali ono poznato kuckanje i zujanje prije poziva ce se naci pilotu u slusalici i to svakako iritira, a ne zelis da pilot nesto precuje zbog trtljanja sup*ka koji se ne mogu strpiti 2 minute.

 

kad sam vec kod gsm-a, zasto ne posoji i alternativni nacin komunikacije, kad onaj primarni omane? jedna hrvatska firma je imala rjesenje za to ako se ne varam - komunikacija u kriznim situacijama, npr. kod pozara, kod opterecenja mreze - bilo telefonske ili internetske isl. ergo, da je pilot uspio prenijeti sve informacije, mozda bi ga bacili u loop iznas moskve dok ne potrosi kerozin i smanji mogucnost onako brze i goleme buktinje, ako vec nije mogao ispustiti gorivo.

uvijek treba postojati alternativni kanal, sve redundantno. mada, ako ako je istina sto je drago iznio, pilot je MORAO biti u stanju sletjeti i naslijepo tj. bez instrumenata, no se prekurcio, pa umjesto rutinskog slijetanja napravio njesra, a dolje ekipa nije vec zalila pistu pjenom, jer lako ce on to... koji papak!

 

point ce opet biti da smo razlog - mi. kao kod rusenja onih famoznih maxova - samo zbog "konkurentnosti" tj. sto jeftinijeg prevoza stoke, nerazradjeni, netestirani sustavi su igri i live productionu, jer stede novce. svi pitaju samo koliko je jeftino, a ne i koliko je sigruno ili pouzdano. cim postanes koleteralna steta na papiru nekog chate koji pravi financijske projekcije - nayebo si.

 

stoga cim sjednem u avion danas, cesto me stisne strava, jer znam da sam u mrtvackom kovcegu. bilo kakva opasna situacija, jednostavno ne mozes dovoljno brzo evakuirati sve putnike.

u a380 nisam imao taj osjecaj, ali kad udjem u one druge besrajno duge i uske airbuseve, obuzme me nemir ako sjedim odozada - sad znam i zasto.

 

zapitajte se kako bi vam bilo u tzv. "croatia airlines" zrakoplovima na najprometnijoj liniji gdje nitko od osoblja ne govori hrvatski, a gdje prosjecni krsni putnik-zemljak od 2 metra nadmorske visine popuni sjediste do balcaka, a karta dovoljno jeftina da lete i sirovine kojima glavusa uvijek zapne na ulazu u kabinu, ili gabaritasi kao ja koji na ulazu od kokpita do sjedista moraju ulaziti "na kant"...

 

pogodite koja je to destinacija - mala hint; na maticnom - kakti - croatinom aerodromu se za ovu destinaciju nikad ne leti sa krivoustog, nego uvijek sa plesa, natramakavan traktorom, nikad preko dockinga... 

 

13 godina
offline
Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k

Da, ali osim pilota koji je uzrok nesreće i nekim putnicima koji su usporili iskrcaj, postoji i treći možda i najvažniji element, a to je član posade koji je poginuo u stražnjem dijelu aviona "herojski otvarajući stražnja vrata"

Kada je već avion gorio odozada i u sredini nije se smjelo otvarati stražnja vrata oko kojih je već bio požar. U kabini nije bilo dima, a i da se malo pojavio to još nebi bilo strašno kao kad otvoriš vrata prema požaru. Nakon toga svi otraga su se pogušili.

Ovo ćemo sigurno gledati "u sekundama do katastrofe" jer ima niz propusta od strane pilota i nekih članova posade, pa do putnika...

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k

Prema ruskim istraziteljima avion je bio oko 1600 kg iznad maksimalne tezine sletanja.

Imali su problema sa strujom te su ostali bez racunala za upravljanje, presli su na "DIRECT MODE".

Tijekom prilkaza na kojih 300 metara visini dobili su pet upozorenja da zbog smicanja vjetra (winshear) idu u ponovni prilaz (go around).

Svejedno su nastavili s prilazom, dodali gas, malo ubrzali (sa 155 na 170 cvorova), i malo nakon toga pilot je poceo mijenjai kut aviona.

"Sletili" su kojih 900 metara od pocetka piste sa 2,85 G, odskocili 2 metra, onda udarili sa nosnim kotacem i 5,85 G (!!!!!), odskocili 4 metra.

Spojlere nisu aktivirali.

I treci put udarili sa 140 cvorova, opet sa 5+ G, tad su slomili stajni trap, sto je dovelo do zapaljenja goriva.

 

 

Takodjer, prema svjedocima, uzimanje rucne prtljage nije utjecalo na brzinu evakuacije.

Moj PC  
5 0 hvala 1
13 godina
offline
Nesretni Suhoj Superjet 100 i munja kao "dežurni k

Koga zanima, rusi su izdali preliminarno izvjesce o nesreci - https://www.mak-iac.org/upload/iblock/c01/report_ra-89098_pr_en.pdf

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice