Pesticid zajahao virus!

poruka: 11
|
čitano: 4.157
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pesticid zajahao virus!".
15 godina
offline
Pesticid zajahao virus!

stare žene, koje se u to razumiju, govore da nije u redu postavljati pitanje ako baš ništa ne znaš o onome što pitaš. budući da se ne obazirem odviše na pouke starih žena, pitam: što ograničuje virus (ili, ak smo si dobri, tirus) u prodiranju u zemlju (i to još u centimetrima), odn. zar ne putuje kroz biljku u korijen? (jasno da ne, ako se "prinos po hektaru" prska ili zalijeva; jasno je i da se lijek biljkama malo teže daje parentalno no ipak ...) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2019 12:16 (Ajar).
Moj PC  
3 2 hvala 0
8 godina
offline
Pesticid zajahao virus!
Do koje će dubine prodrijeti virus, i druga nanočestica, ovisi o njezinoj obliku i veličini, a možda i o samom kemijskom sastavu, o kojem ovisi interakcija sa zemljanim česticama. To je logično i lako shvatljivo: dublje će u pijesak prodrijeti voda voda nego špekule.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Pesticid zajahao virus!

.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 0:21 (naarr).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pesticid zajahao virus!
Što je to prirodni okoliš?....Kako izgleda (ne)prirodni?...Na koji način udari kometa(zahvaljujući kojima zemlja ima vodu),utječu na "prirodni" okoliš?

Među stotinama milijardi planeta... vjerojatno postoji kemijski spojevi koji su isti ovima iz "umjetnih" gnojiva...Jel to znači da su i ti na tom planetu onda umjetni?
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.6.2019 14:13 (HCMAA).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Pesticid zajahao virus!
Prirodni okolš je onaj koji je nastao bez utjecaja čovjeka. To je značenje riječi "prirodni": celuloza je prirodni, a PVC umjetni polimer. Drugim riječima, treba smanjiti antoropogeni utjecaj na prirodu. A što se pak tiče vrste tla i vste nanopesticida i o tome će se razmišljati kada za to dođe vrijeme. Na kraju će svako tlo i svako agrotehničko sredstvo imati svoj nanopesticid (nanoherbicid). Sve skupa neće biti odviše kompllicirano jer, zna sve, svaka se biljka uzgaja na za nju najprikladnijoj vrsti tla.
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pesticid zajahao virus!
Prirodni okoliš se mijenja pod utjecajem prirodnih sila...Ljudi su priroda...Ljudsko ponašanje je prirodno ponašanje... Ljudi svoje postojanje mogu zahvaliti prirodnim silama koje su utjecale na promjenu prirodnog okoliša...pritom su te sile U SMRT poslale 90℅ vrsta

Izvinjavam se na cjepidlačenju...Ali previše se širi histerija i strah...kad se priča o okolišu...zemlja ipak nije stara 6000 godina...nego ipak malo više

"Umjetno" stvoreni kemijski spojevi bez prirodnih mehanizam koji iza stoje nebi bili mogući...stoga suludo je tvrditi da tih spojeva nema među tim silnim tisućama milijardi planeta
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Pesticid zajahao virus!
Istina da u svemiru ima svakakvih organskih spojeva, ali da na nekom planetu rastu biljke i da usto prirodno nastaju spojevi koji su štetni za okoliš? To ne može biti, jer se svaka biljna ill životinjska vrsta prilagođava (evolucijom) na svoj okoliš, ma kako taj okoliš upočetku bio za nju nepogodan (najveći "polutant" bio je kisik, O2, koji je izazvao neslućene promjene u biosferi). Nisu problem promjene (kemijske, fizičke itd.) okoliša kao takve, nego one - izazvane ljudskim utjecajem - koje su tako brze da se okoliš (biosfera) njima ne uspijeva prilagoditi. Istina je da se temperatura Zemlje mijenja, već nekoliko desetaka milijuna godina opada, no ona opada brzinom od jednog stupnja u nekoliko milijuna godina, a ne jedan stupanj u stotinu godina (što se odnedavno utjecajem čovjeka događa).
 
2 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Pesticid zajahao virus!

U obitelji imamo studenta farmacije tako da  uživamo čitajući Raosove članke. Samo naprijed.

P.S.Ipak  pukao bih da ne napišem:" magic bullet"  prevesti u "čudesno tane". Nije mi baš sjelo.

No kako autor nije tašt čovjek,siguran sam, neće mi to zamjeriti. Pozdrav.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Pesticid zajahao virus!
Nisam tašt - jer se uvijek može drugačije (bolje) prevesti. Razmišljao sam kako prevesti, pa mi se ovo činilo najboljim. "Magic" se može prevesti kao čudesan no i čaroban, a prijevod "bullet" kao metak ne stoji, jer metak se sastoji od zrna (taneta) i čahure s barutnim punjenjem, stoga ne pogađa metak (to je ono što se stavlja u pušku!) nego ono što izlazi iz puške - tane (zrno). Uostalom riječ "bullet" znači upravo tane, a ne metak, na što upućuje i njegova etimologija (fr. boulette = loptica) . Uobičajilo se reći "puščano zrno" ili "zrno", no reći "čarobno zrno" ne bi bilo jasno, jer bi se moglo misliti da je riječ o sjemenu neke biljke (pšenice ili sl.). Istina, riječ "magic" (čaroban) nije sasvim istovjetna s riječi "miracleous" (čudesan), no obje riječi podrazumijevaju neku nepoznatu, natprirodnu silu.
Upravo radi toga sam ostavio originalni, engleski izraz, jer su jezici zapravo neprevedivi. Stoga stoje i drugi prijevodi, no ovaj mi se (što se vidi iz navedenog obrazloženja) čini najboljim.
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Pesticid zajahao virus!

Nije li ideja da se lijek veže za određenog nositelja već dugo prisutna? Gledao sam emisiju gdje se govori o liječenju raka vrlo snažnim i otrovnim lijekovima, ali koji su "zakačeni" na nano molekule koje ih odnose samo tamo gdje treba, na taj način imaju najveći učinak na stanice tumora i minimalni utjecaj na zdravo tkivo, a osim toga je potrebno znatno manja količina lijeka koji se primjenjuje. Vrlo vjerovatno će taj pristup postati glavni pristup, bilo liječenju biljaka, životinja ili ljudi. Korist od takvog pristupa ciljanog dovođenja aktivne tvari tamo gdje je potrebna i nigdje drugdje je višestruka - bolje i brže liječenje, značajno manje onečišćenje okoliša, niži troškovi.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Pesticid zajahao virus!
Imate pravo: na tome - na vezivanju lijeka za nositelja već se dugo radi, i mnogo se napravilo. Riječ je naime o prolijeku (prodrug), dakle o dvije molekule jedna koja je fiziološki aktivna (drug), a druga koja je nosi (privremeni nosač) i polako, nekom kemijskom reakcijom otpušta. Te su molekule međusobno povezane kemijskom vezom. Koliki će i kakv će biti privremeni nosač lijek, hoće li to biti mala ili velika molekula, ili će se čak raditi o nanočestici drugo je pitanje. Mnogi lijekovi koji se danas daju za kronične bolesti, recimo intramuskularnim infekcijama, toga su tipa.
 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice