Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

poruka: 74
|
čitano: 20.662
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar ".
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Mene zanima i da li će i dalje na raznim WEB stranicama pisati:

" dostavljamo u sve zemlje EU: Njemaćka, Engleska,Mađarska, Hrvatska, Slovenija....

  ali ne i na vašu lokaciju vaša lokacija Hrvatska"

Kao da ima dvije hrvatske ona u EU i ona koja nije u EU. 

Ili besplatna dostava u sve zemlje EU, a kad naručiš onda te kontaktiraju da su misli da je tako, ali da nisu znali da to ne važi i za Hrvatsku... I tada da ipak moraju naplatiti ili da čak niti ne dostavljaju u HR....

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

A što se tiče "simbolične naknade od 4,5kn za dostavu papirića - obavijesti o prispijeću pošiljke, kako bi bilo da HT uvede naplatu 4,5 kn za dolazne pozive iz inozemstva, i pri tom vam neke pozive ne spoji nego pošalje SMS da vas je upravo zvao taj i taj broj i da ga možete odmah povratno nazvati.

 
26 0 hvala 4
15 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Hrvatska Pošta uopće ne dostavlja pakete. Poštar samo tutne papiriće u sve sandučiće i ide dalje. U pošti beskrajna kolona ljudi koji s papirićima gube sate i sate čekajući da podignu svoj paket (puta broj ljudi u koloni, pa izračunajte ekonomski gubitak). To je više nego bezobrazno. Pričao sam s jednim poštarom i priznao mi je da ne dostavljaju pakete osim kad su preporučeni, a sve ostalo dobija papirić, bio ili ne bio doma. I to je naređenje šefa. Nije se poštar sam toga sjetio. Tako je naredilo vodstvo pošte. Dok im jedna po jedna velika internet trgovina ne počne otkazivati i prelaziti onima koji zaista rade svoj posao. Da moja trudna supruga mora hodati u poštu i tamo stajati u redu zbog tih majmuna, jer ja nemam punomoć dizati pakete na nju nasovljene. S takvim načinom (ne)rada, Hrvatskoj Pošti želim brzu propast. Samo nek se poslije na burzi rada ne žale da im "nije išlo" kao da nisu to sami izazvali svojim neradom.

 
29 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Byron kaže...

Mene zanima i da li će i dalje na raznim WEB stranicama pisati:

" dostavljamo u sve zemlje EU: Njemaćka, Engleska,Mađarska, Hrvatska, Slovenija....

  ali ne i na vašu lokaciju vaša lokacija Hrvatska"

Kao da ima dvije hrvatske ona u EU i ona koja nije u EU. 

Ili besplatna dostava u sve zemlje EU, a kad naručiš onda te kontaktiraju da su misli da je tako, ali da nisu znali da to ne važi i za Hrvatsku... I tada da ipak moraju naplatiti ili da čak niti ne dostavljaju u HR....

 ako se ne varam geo blocking bi to morao riješiti kada stupi na snagu. Stvarno sramota kada internet trgovine šalju u države kao što je Srbija i sl. a Hrvatske nema na popisu

Keso kaže...

Hrvatska Pošta uopće ne dostavlja pakete. Poštar samo tutne papiriće u sve sandučiće i ide dalje. U pošti beskrajna kolona ljudi koji s papirićima gube sate i sate čekajući da podignu svoj paket (puta broj ljudi u koloni, pa izračunajte ekonomski gubitak). To je više nego bezobrazno. Pričao sam s jednim poštarom i priznao mi je da ne dostavljaju pakete osim kad su preporučeni, a sve ostalo dobija papirić, bio ili ne bio doma. I to je naređenje šefa. Nije se poštar sam toga sjetio. Tako je naredilo vodstvo pošte. Dok im jedna po jedna velika internet trgovina ne počne otkazivati i prelaziti onima koji zaista rade svoj posao. Da moja trudna supruga mora hodati u poštu i tamo stajati u redu zbog tih majmuna, jer ja nemam punomoć dizati pakete na nju nasovljene. S takvim načinom (ne)rada, Hrvatskoj Pošti želim brzu propast. Samo nek se poslije na burzi rada ne žale da im "nije išlo" kao da nisu to sami izazvali svojim neradom.

 kod mene nema problema sa malim paketima. Vjerojatno jer nije veliko mjesto pa poštar može na vrijeme dostaviti sve što treba. Ne znam što očekuješ od tvrtke da ide na ruku korisnika pogotovo tvrtka koja nema konkurencije ili drugim riječima ima monopol. Isto tako lovite se za te 4.5 kune, jer shvaćate da Kina ima sistem pošte besplatan jer stvara nelojalnog konkurenta naspram ostalog trzišta. Netko treba na kraju platiti taj paket. Samo je problem tvtke ne sortirajušto dolazi iz Kine ili EU pa se na sve plaća, ali EU radi na tome da unutar EU neće plaćati. Kako god pogledaš krajni korisnik uvijek dobije gdje sunce ne sije. 

13 godina
neaktivan
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Ovo su trebali vec odavno napravit, kao i sa ruming uslugama.

 

Slanje paketa unutar DE, npr München - Berlin kosta ca. 5 EUR a za otprilike istu udaljenost München - Zagreb kosta ca. 16 EUR.

 

Ako DHL uzima za paket 5 EUR za slanje u DE, onda ta cijena treba vrijedit za citavu EU.

Ili obrnuto, ako HP uzima xx Kn za slanje unutar HR, onda ta cijena treba vrijediti za cijelu EU.

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Pošta još uvijek naplaćuje 4,5 Kn za male pakete (jučer me dočekao žuti papirić s famoznih 4,50 otraga).

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Mene više brine najavljeno carinjenje svih paketa.

Znači naručiš masku za mobitel koja košta dolar. Po trenutnim pravilima to bi značilo da ćeš na to platiti 19,50 kn pisamce kojim te obavještavaju da im pošalješ račun, 60kn carinskih troškova i onda 25% vrijednosti od tog dolara...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Solo761 kaže...

Mene više brine najavljeno carinjenje svih paketa.

Znači naručiš masku za mobitel koja košta dolar. Po trenutnim pravilima to bi značilo da ćeš na to platiti 19,50 kn pisamce kojim te obavještavaju da im pošalješ račun, 60kn carinskih troškova i onda 25% vrijednosti od tog dolara...

 Čisto sumnjam da će to tako ići, promijenit će se pravila kada se uvede carinjenje svega.

Swedish latin super funk.
10 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Pričalo se da će se odmah prilikom kupnje naplaćivati pdv što izbacuje sam proces carinjenja, samo ne znam kako će to izvest u praksi

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
jaZey kaže...

Pričalo se da će se odmah prilikom kupnje naplaćivati pdv što izbacuje sam proces carinjenja, samo ne znam kako će to izvest u praksi

 pa za kupnju unutar EU i funkcionira tako.

nemam za potpis
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Bilo je nedavno riječi da se radi na standardizaciji i digitalizaciji pošiljki na nivou svih EU pošta, kako bi to postalo dio procesa slanja iz bilo kojeg dijela svijeta. Dakle imaš WEB dučan u Singapuru i i maš kupce u EU već prilikom plačanja se svi podaci o fakturi i plačanju kopiraju u taj digitalni prateći list, tako da na carini sve znaju unaprijed i može se raditi automatizirano.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Sva roba ima međunarodne tarifne brojeve. Pitanje je samo tko će, kako i kada vršiti naplatu carine i PDV-a. Onaj u Singapuru svoj dio dobije odmah.

A plačati namete na nešto što još nisi dobio nema smisla. Znači ili bi to trebao činiti poštar prilikom uručivanja pošiljke na iznos koji si već informativno vidio kod kupnje pošiljke, ili bi prilikom kupnje nakon plačanja robe iskočio drugi prozor za plačanje carine i PDV-a koji bi vršio rezervaciju sredstava na kartici i bio vezan uz račun države u koju pošiljka putuje. Nakon što je pošiljka uručena aktivira se naplata rezervacije...

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Softver Prodaje, softver naplačuje, robot preuzima sa skladišta, robot pakira paket, čovjek ili robot utovara,  čovjek ili robot prevozi, robot sortira,  čovjek ili robot prevozi.... ...robot sortira, i na kraju poštar u Njemačkoj isporučuje robu i čekira naplatu carine i PDV-a. U Hrvatskoj ovo zadnje bi mogli automatizirati pa umjesto papirića o prispijeću pošiljke slati SMS na broj mobitela koji smo dali prilikom kupnje, kao što to već rade neke druge dostavne službe u Hrvatskoj...

Možda kad bi još prilikom kupnje mogao odlučiti koju dostavnu službu želiš...

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Keso kaže...

Da moja trudna supruga mora hodati u poštu i tamo stajati u redu zbog tih majmuna, jer ja nemam punomoć dizati pakete na nju nasovljene.

Ako nije preporučena pošta, ne treba više punomoć. Samo papirić i tvoja osobna.

 

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Obveza poreza nastaje u trenutku kupnje, a ne uručenja. Vjerojatno će se napraviti sustav poput fiskalizacije. Prodavateljev server se pri kupnji spoji na EU porezni server i zabilježi se prodaja i porezna obveza. Jednom mjesečno prodavatelj uplačuje novac u EU, a oni to distribuiraju zemljama članicama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Jim Carrey kaže...

 kod mene nema problema sa malim paketima. Vjerojatno jer nije veliko mjesto pa poštar može na vrijeme dostaviti sve što treba. Ne znam što očekuješ od tvrtke da ide na ruku korisnika pogotovo tvrtka koja nema konkurencije ili drugim riječima ima monopol. Isto tako lovite se za te 4.5 kune, jer shvaćate da Kina ima sistem pošte besplatan jer stvara nelojalnog konkurenta naspram ostalog trzišta. Netko treba na kraju platiti taj paket. Samo je problem tvtke ne sortirajušto dolazi iz Kine ili EU pa se na sve plaća, ali EU radi na tome da unutar EU neće plaćati. Kako god pogledaš krajni korisnik uvijek dobije gdje sunce ne sije. 

 Mislim da ti ne shvaćaš. To ne radi na taj način, ne može netko odlučiti da ima besplatnu dostavu i onda pošta matične zemlje ne zna šta s paketom pa naplati tebi, to nikako nije kako to radi, lol....

13 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Visak kaže...
Obveza poreza nastaje u trenutku kupnje, a ne uručenja. Vjerojatno će se napraviti sustav poput fiskalizacije. Prodavateljev server se pri kupnji spoji na EU porezni server i zabilježi se prodaja i porezna obveza. Jednom mjesečno prodavatelj uplačuje novac u EU, a oni to distribuiraju zemljama članicama.

 Po tome plačaš porez i do mjesec dana prije nego si robu dobio, pa i za robu kojiu nisi nikad primio, jer pošiljka nije niti stigla. Porezna obveza može biti od trenutka ulaska pošiljke u zemlju i tada može ići naplata... E sad ako su je domaći zagubili onda će to i platiti.  

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu

Dobrodošao u stvarni svijet. Imaš brdo firmi koje su propale jer su platile porez za račune koje nisu nikada naplatile (od druge firme u Hr), a robu su isporučili ili radove obavili.

Porezna obaveza nastaje izdavanjem računa, znači prodavatelj treba platiti porez čak i ako ti njemu ne platiš robu. Naravno da će on od tebe to naplatiti u trenutku kada mu plaćaš.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 11:50 (Visak).
11 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Cro0707 kaže...

Pošta još uvijek naplaćuje 4,5 Kn za male pakete (jučer me dočekao žuti papirić s famoznih 4,50 otraga).

 naravno, zato jer je naplata dostave tzv. "petit paquet" ustvari međunarodna poštanska usluga, u skladu s našim zakonima ipravilnicima, ali isto tako i u skladu s aktima svjetske poštanske unije

ima već neko vrijeme da se hakom (hrvatska regulatorna agencija za mrežene djelatnosti u čijoj je nadkežnosti poštansko poslovanje) očitovao o tome - link

 

dakle nije to nikakva izmišljotina hp-a niti je u neskladu s ostalim poštama svijeta i jedini tko određuje hoćeš li ti platiti tu naknadu je onaj koji šalje paket i označava ga tom posebnom uslugom, kojom dio svojih troškova poštarine pizdunski prebacuje na tebe bez da ti to napomene

isto tako hp neće niti morati prekinuti naplatu ukoliko eu komisiji dokaže osnovanost naplate, što im ne bi trebalo biti teško obzirom na usklađenost s aktima svjetske poštanske unije

 

e sad, obzirom da kod nas ništa nije crno-bijelo, postoji i mogućnost da je ta naknada negdje u mutnom dijelu usklađenosti s međunarodnim aktima i da se najviše zasniva na našim zakonima i internom poštanskom cjeniku, samo što je to borzanica mogla i istražiti u svojoj kampanji, a ne lupati ko maksim po diviziji - namet, namet...

svaka njoj čast, ali ovo je malkoc populistički odrađeno i ako je itko mogao to konkretno istražiti, onda je to ona - zato sad i lupa najviše po usklađivanju troškova između različitih zemalja eu a ne više po tih 4,5 kuna - link

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
@picajzla
Nemoj širiti dezinformacije. Mali paket nije vrsta usluge kod koje se trošak dostave prebacuje na primatelja. To je proizvoljno tumačenje HP i HAKOMa, u rangu tumačenja onog suca da je prst u guzi rukovanje.

Niti je ta usluga tako igdje definirana, niti ijedna druga pošta to naplaćuje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Visak kaže...
@picajzla
Nemoj širiti dezinformacije. Mali paket nije vrsta usluge kod koje se trošak dostave prebacuje na primatelja. To je proizvoljno tumačenje HP i HAKOMa, u rangu tumačenja onog suca da je prst u guzi rukovanje.

Niti je ta usluga tako igdje definirana, niti ijedna druga pošta to naplaćuje.

 ok, ne kažem da nije moguće i to i napominjem u posljednjem dijelu odgovora

ali trenutno je hp jedini ovlašteni davatelj univerzalne poštanske usluge u rh, a hakom službena regulatorna agencija rh koja vrlo jasno obrazlaže situaciju

 

Mali paket je isključivo međunarodna dolazna poštanska usluga koju zahtjeva pošiljatelj,a koju, prigodom preuzimanja, prijamna  pošta označavas oznakom „Petit paquet“ ili „SmallPacket“, u pravilu u gornjem lijevom kutu adresne strane pošiljke te se u tom slučaju u državi uručenja naplaćuje uručenje malog paketa i pri dostavi na adresi primatelja i  prigodom isporuke u poštanskom uredu.
 
Iz navedenog proizlazi da HP-Hrvatska pošta d.d.ne može proizvoljno odlučivati za koju pošiljku će naplatiti predmetni iznos, a za koju neće, već se u konkretnom slučaju za uručenje malog paketa naplaćuje na način kako je to i predviđeno, odnosno navedeno u cjeniku poštanskih usluga u međunarodnom prometu. 

HAKOM skreće pozornost korisnicima poštanskih usluga da moraju biti spremni na dodatne troškove vezane uz poštanske pošiljke iz inozemstva i to prvenstveno one koje se pojavljuju u okviru e-trgovine, iako je prilikom narudžbe odnosno kupovine putem internetskih stranica vrlo često navedeno da je dostava besplatna.

ovo gore je striktno navedeno u objašnjenju jedine institucije u rh koja ima nadležnost nad poslovanjem poštanskog tržišta

s druge strane imamo borzanicu koja kaže da su "joj odgovorili kako je to u sivoj zoni", ali nigdje u ovih 2 godine nije pokazala niti dokument, niti je istražila jel doista ta naknada u sivoj zoni ili je u skladu s aktima svjetske poštanske unije

 

ponavljam, da - možda je naplata tog nameta doista izmišljotina hp-a i ima podršku hakoma, bez da ima podlogu u aktima svjetske poštanske unije - ali onda sumnjam da bi je hakom zvao međunarodnom poštanskom uslugom, a na kraju borzanica je to mogla i istražiti u ovih par godina koliko turpija po tome

 

i molim te, nemoj me optuživati za širenje dezinfomacija bez da sam ponudiš ikakav argument

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Rekao sam da je HAKOMovo tumačenje glupost, pa citiranje njega ništa ne dokazuje.

Piše da je to isključivo dolazna pošiljka. Kako to može biti, netko valjda to negdje mora i poslati? To je samo za HP isključivo dolazna, jer ne nude tu uslugu kao odlaznu, ali ta vrsta pošiljke nije po svom karakteru niti samo dolazna niti naplativa primatelju. Ako HP nema izbora hoće li ju naplaćivati, kako to da druge zemlje ne naplaćuju? Pazi, NITKO drugi ih ne naplaćuje, a oni tvrde da HP nema izbora!
Evo to su ti dvije notorne gluposti u objašnjenju.

Ako želiš nešto dokazati nađi neki međunarodni dokument koji kaže da je do samo dolazna pošiljka, da je predviđena naplata (pa da HP ne može proizvoljno odlučivati) ili da to bilo tko drugi naplaćuje.

Ako je Borzanica lijena nemoj biti i ti pa istraži (ja jesam).
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Visak kaže...
Rekao sam da je HAKOMovo tumačenje glupost, pa citiranje njega ništa ne dokazuje.

Piše da je to isključivo dolazna pošiljka. Kako to može biti, netko valjda to negdje mora i poslati? To je samo za HP isključivo dolazna, jer ne nude tu uslugu kao odlaznu, ali ta vrsta pošiljke nije po svom karakteru niti samo dolazna niti naplativa primatelju. Ako HP nema izbora hoće li ju naplaćivati, kako to da druge zemlje ne naplaćuju? Pazi, NITKO drugi ih ne naplaćuje, a oni tvrde da HP nema izbora!
Evo to su ti dvije notorne gluposti u objašnjenju.

Ako želiš nešto dokazati nađi neki međunarodni dokument koji kaže da je do samo dolazna pošiljka, da je predviđena naplata (pa da HP ne može proizvoljno odlučivati) ili da to bilo tko drugi naplaćuje.

Ako je Borzanica lijena nemoj biti i ti pa istraži (ja jesam).

 hakom trenutno ima bar malkice veću vjerodostojnost od tebe, ali u eri pernara i sinčića nije ništa čudno da neragumentirano lupetanje bez ikakvih dokaza prevladava po forumskim raspravama

 

pa naravno da je dolazna pošiljka ako hp naplaćuje naknadu za njezinu dostavu , gore ti hakom fino objašnjava da tu opciju "malog paketa" bira isključivo pošiljatelj u međunarodnom prometu - u ovom slučaju i po pitanju naplate naknade radi se o dolaznim pošiljkama iz inozemstva, jel treba nacrtati nešto?

 

i gdje imaš dokaz da "NITKO" drugi to ne naplaćuje osim ofrlje izjave borzanice otprije dvije godine - pazi, ja posljednjih dana otkako je tema ponovo aktualna nigdje nisam vidio da to ona ponavlja, sve o tome je copy-paste novinara iz ranijih tekstova, a borzanica sad priča isključivo o ujednačavanju cijena slanja paketa na teritoriju eu (možda i griješim)

 

i ako si ti to istražio onda pokaži dokument, link ili neki dokaz, ovako samo laprdaš u prazno i ispadaš ono za što mene optužuješ - širitelj definfomacija

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 14:23 (picajzla0707).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Lijepo piše i u tvom citatu i u mom postu 'isključivo dolazna', ali tebi je to izgleda promaklo.

Ja nisam našao da itko drugi to naplaćuje. Kako da ti dokažem da nešto ne postoji? Na tebi je da dokažeš da postoji.

Isto tako ti ne mogu dokazati da ne postoji propis po kojem oni to moraju naplatiti kako tvrde.

Razumiješ li da se nepostojanje nečega ne može dokazati i da je dokaz na onome tko tvrdi da to postoji?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Visak kaže...
Lijepo piše i u tvom citatu i u mom postu 'isključivo dolazna', ali tebi je to izgleda promaklo.

Ja nisam našao da itko drugi to naplaćuje. Kako da ti dokažem da nešto ne postoji? Na tebi je da dokažeš da postoji.

Isto tako ti ne mogu dokazati da ne postoji propis po kojem oni to moraju naplatiti kako tvrde.

Razumiješ li da se nepostojanje nečega ne može dokazati i da je dokaz na onome tko tvrdi da to postoji?

 zemlji otvori se 

pa naravno da je "isključivo dolazna" u ovom slučaju kad hakom govori o naplati pošiljke koja dolazi u hrvatsku u međunarodnom prometu, hakom ne govori o drugim zemljama i da li one naplaćuju slične pošiljke koje su od nas ili drugih zemalja odlazne jer za to nije niti ovlašten, a i ova sporna naplata se vrši isključivo kod dolaznih pošiljaka zato jer pošiljatelj pošti kojoj je to odlazna pošiljka plaća manji iznos i za to stavlja posebnu oznaku "malog paketa"

 

a za ovo drugo - ako nekog optužuješ da širi definfomacije nakon što je dao konkretni link na zasad jedino mjerodavno objašnjenje, onda si ti taj koji nešto treba dokazati, a ne da se tvoje tvrdnje prihvate samo zato jer ti misliš da su hp i hakom lopovske institucije

 

još uvijek čekam rezultate tvojeg "istraživanja" za kojeg kažeš da si odradio, gospodine woodward

 

 

 

16 godina
online
Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unutar

Evo pa čitajte :)

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+P-2017-002688+0+DOC+XML+V0//EN

 

 

Pitanje:

Small packets only appear in Croatia when they originate in incoming international post. This means that when the sender was selecting the postal service appropriate for the contents and value of a consignment, he or she opted for the small packet service. In accordance with postal laws, this type of packet must be labelled on the address side with ‘petit paquet/small packet’. Regardless of what it is called, a ‘small packet’ does not imply a packet with smaller dimensions, but rather a letter-post item.

Article 13(6) of the Universal Postal Convention provides for the possibility of charging for delivery of international small packets weighing above 500 grams in accordance with the procedure ‘defined in the Detailed Regulations’. Article 106 of the Letter Post Manual (Bern, 2009) stipulates that no delivery charge may be collected from the addressee in respect of smallpackets weighing less than 500 grams. However, this does not rule out charges being imposed on them by Croatian Post. Croatian Post therefore charges for the delivery of all small packets, regardless of their weight.

Croatian Post charges HRK 4.50 for small packets when a packet is delivered to the recipient’s address, as well as when a packet is handed over at the recipient’s business premises

Are there cases of universal service providers in any other Member State applying similar practices? Is there any justification for imposing such a charge on the final recipient?

 

Odgovor:

The Commission is not aware of any other cases of universal service providers in Member States other than Croatia applying a charge for small packets imposed on addressees. According to its price list (in force since 1 January 2016) the delivery is charged 4.50 HRK for any delivery type by Croatian Post. The only circumstances where the Commission is aware of universal service providers imposing additional charges on the addressees are where the sender has not paid the full value of postage or where VAT (or other customs duties) has not been paid.

There are no provisions in Directive 97/67/EC as amended by Directive 2002/39/EC and 2008/6/EC(1) (Postal Services Directive) that would prohibit the imposition of charges for addressees.

 

Ali kako mogu, onda i rade :)

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Ja tvrdim da je hakomovo objašnjenje pogrešno jer nigdje nije moguće naći potvrdu onoga što tvrde, a ti tražiš da dokažem da to nije moguće naći. Kako?

Uhvatio si se njihovog priopćenja i nemaš ništa osim toga, a nisi voljan sam provjeriti. Ti si iznio tvrdnju koju sam ja osporio, a da nisi u stanju predočiti dokaz, ali ga tražis od mene, iako po definiciji ja ne mogu dokazati da nešto ne postoji.

Po tvojoj logici hakom je u pravu zato jer hakom tako kaže. To nije nikakav dokaz.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
protjeran
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
picajzla0707 kaže...
Visak kaže...
@picajzla
Nemoj širiti dezinformacije. Mali paket nije vrsta usluge kod koje se trošak dostave prebacuje na primatelja. To je proizvoljno tumačenje HP i HAKOMa, u rangu tumačenja onog suca da je prst u guzi rukovanje.

Niti je ta usluga tako igdje definirana, niti ijedna druga pošta to naplaćuje.

 ok, ne kažem da nije moguće i to i napominjem u posljednjem dijelu odgovora

ali trenutno je hp jedini ovlašteni davatelj univerzalne poštanske usluge u rh, a hakom službena regulatorna agencija rh koja vrlo jasno obrazlaže situaciju

 

Mali paket je isključivo međunarodna dolazna poštanska usluga koju zahtjeva pošiljatelj,a koju, prigodom preuzimanja, prijamna  pošta označavas oznakom „Petit paquet“ ili „SmallPacket“, u pravilu u gornjem lijevom kutu adresne strane pošiljke te se u tom slučaju u državi uručenja naplaćuje uručenje malog paketa i pri dostavi na adresi primatelja i  prigodom isporuke u poštanskom uredu.
 
Iz navedenog proizlazi da HP-Hrvatska pošta d.d.ne može proizvoljno odlučivati za koju pošiljku će naplatiti predmetni iznos, a za koju neće, već se u konkretnom slučaju za uručenje malog paketa naplaćuje na način kako je to i predviđeno, odnosno navedeno u cjeniku poštanskih usluga u međunarodnom prometu. 

HAKOM skreće pozornost korisnicima poštanskih usluga da moraju biti spremni na dodatne troškove vezane uz poštanske pošiljke iz inozemstva i to prvenstveno one koje se pojavljuju u okviru e-trgovine, iako je prilikom narudžbe odnosno kupovine putem internetskih stranica vrlo često navedeno da je dostava besplatna.

ovo gore je striktno navedeno u objašnjenju jedine institucije u rh koja ima nadležnost nad poslovanjem poštanskog tržišta

s druge strane imamo borzanicu koja kaže da su "joj odgovorili kako je to u sivoj zoni", ali nigdje u ovih 2 godine nije pokazala niti dokument, niti je istražila jel doista ta naknada u sivoj zoni ili je u skladu s aktima svjetske poštanske unije

 

ponavljam, da - možda je naplata tog nameta doista izmišljotina hp-a i ima podršku hakoma, bez da ima podlogu u aktima svjetske poštanske unije - ali onda sumnjam da bi je hakom zvao međunarodnom poštanskom uslugom, a na kraju borzanica je to mogla i istražiti u ovih par godina koliko turpija po tome

 

i molim te, nemoj me optuživati za širenje dezinfomacija bez da sam ponudiš ikakav argument

 I nijedna EU zemlja nema te pizdarije. Eva ja u UK narucim nesto iz Kine i dodjem mi na adresu. HAKOM i posta su lopovi i lazovi.

11 godina
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
Visak kaže...
Ja tvrdim da je hakomovo objašnjenje pogrešno jer nigdje nije moguće naći potvrdu onoga što tvrde, a ti tražiš da dokažem da to nije moguće naći. Kako?

Uhvatio si se njihovog priopćenja i nemaš ništa osim toga, a nisi voljan sam provjeriti. Ti si iznio tvrdnju koju sam ja osporio, a da nisi u stanju predočiti dokaz, ali ga tražis od mene, iako po definiciji ja ne mogu dokazati da nešto ne postoji.

Po tvojoj logici hakom je u pravu zato jer hakom tako kaže. To nije nikakav dokaz.

 majko mila, pa ti i dalje insistiraš da je tvoje laprdanje jednakovrijedno kao i službeno priopćenje jedine institucije koja ima nadležnost za ovo pitanje

vidim da je uzalud rasprava s tobom, ali pogledaj gore što je napisao kolega, pa ćeš možda shvatiti kako izgleda normalna rasprava, istraga (navodna kojom se hvališ) i linkanje nekih argumenata

 

također pročitaj i odgovor eu komisije s njegovog linka, obrati pozornost na pozelenjeno - dakle, kolega visak, pa uz njega pernar, sinčić i svi ostali koji ste nasjeli na click-bait naslove proteklih 2 godine i povjerovali da će eu komisija ukinuti ovaj namet, možete se pokriti po ušima

 

Odgovor gđe Bieńkowske u ime Komisije
Komisija nije upoznata s time da univerzalni pružatelji usluge u drugim državama članicama osim Hrvatske primjenjuju naplatu uručenja malih paketa primateljima. Prema svojem cjeniku (na snazi od 1. siječnja 2016.) Hrvatska pošta za sve vrste uručenja naplaćuje naknadu u iznosu od 4,50 HRK. Komisiji je poznato da univerzalni pružatelji usluge naplaćuju primatelju dodatne naknade samo ako pošiljatelj nije platio punu vrijednost poštarine ili ako nije plaćen PDV (ili druge carinske pristojbe).

U Direktivi 97/67/EZ kako je izmijenjena direktivama 2002/39/EZ i 2008/6/EZ(1) (Direktiva o poštanskim uslugama) ne postoje odredbe kojima bi se zabranilo određivanje naknada primateljima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pojeftinit će prekogranična dostava paketa unu
picajzla0707 kaže...
Visak kaže...
Ja tvrdim da je hakomovo objašnjenje pogrešno jer nigdje nije moguće naći potvrdu onoga što tvrde, a ti tražiš da dokažem da to nije moguće naći. Kako?

Uhvatio si se njihovog priopćenja i nemaš ništa osim toga, a nisi voljan sam provjeriti. Ti si iznio tvrdnju koju sam ja osporio, a da nisi u stanju predočiti dokaz, ali ga tražis od mene, iako po definiciji ja ne mogu dokazati da nešto ne postoji.

Po tvojoj logici hakom je u pravu zato jer hakom tako kaže. To nije nikakav dokaz.

 majko mila, pa ti i dalje insistiraš da je tvoje laprdanje jednakovrijedno kao i službeno priopćenje jedine institucije koja ima nadležnost za ovo pitanje

vidim da je uzalud rasprava s tobom, ali pogledaj gore što je napisao kolega, pa ćeš možda shvatiti kako izgleda normalna rasprava, istraga (navodna kojom se hvališ) i linkanje nekih argumenata

 

također pročitaj i odgovor eu komisije s njegovog linka, obrati pozornost na pozelenjeno - dakle, kolega visak, pa uz njega pernar, sinčić i svi ostali koji ste nasjeli na click-bait naslove proteklih 2 godine i povjerovali da će eu komisija ukinuti ovaj namet, možete se pokriti po ušima

 

Odgovor gđe Bieńkowske u ime Komisije
Komisija nije upoznata s time da univerzalni pružatelji usluge u drugim državama članicama osim Hrvatske primjenjuju naplatu uručenja malih paketa primateljima. Prema svojem cjeniku (na snazi od 1. siječnja 2016.) Hrvatska pošta za sve vrste uručenja naplaćuje naknadu u iznosu od 4,50 HRK. Komisiji je poznato da univerzalni pružatelji usluge naplaćuju primatelju dodatne naknade samo ako pošiljatelj nije platio punu vrijednost poštarine ili ako nije plaćen PDV (ili druge carinske pristojbe).

U Direktivi 97/67/EZ kako je izmijenjena direktivama 2002/39/EZ i 2008/6/EZ(1) (Direktiva o poštanskim uslugama) ne postoje odredbe kojima bi se zabranilo određivanje naknada primateljima.

 

Borzanica se pozvala na dva dokumenta od Universal Postal Union koja zabranjuju naplatu dostave pošiljaka ispod 500g. EK pak odgovara da naplata ne krši direktive EK, i uopće se ne referencira na dokumente UPU, što može imati smisla, jer ne žele tumačiti tuđe dokumente, ali to što ne krši njihove dokumente ni na koji način ne znači da ne krši one od UPU, što zapravo i je sporno od početka. 

 

Dakle imaš dokumente od UPU koji to izričito zabranjuju, a nemaš ništa što bi mjerodavno reklo da se ta zabrana ne odnosi na HP. Osim, naravno, uvjerenje da je HAKOM neupitno u pravu, čak i kad propisi po kojima bi trebao raditi govore drugačije.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice