Što mislite o uvođenju eura?

poruka: 343
|
čitano: 57.403
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što mislite o uvođenju eura?".
14 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

Pričao sam s talijanom neki dan kakvo je bilo stanje kad su uveli euro. On je inženjer strojarstva, a žena mu arhitektica. Rekao je da sve cijene su rasle, a plaće ostale iste. Općenito im je trebalo jedno vrijeme da se sve to stabilizira, al plaće nisu pratile rast cijena. Trenutno Italija ima dosta problema jer trebaju namaknuti 25 miljardi € ili budu dizali porez.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

Sto prije to bolje,ne da mi se mjenjat lovu kada dodjem u Hr 😁

Ekonomija je i ovako devastirana pa tu euro nema sta vise napravit.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
@Keso
Ošišaš nekoga i on ti je sada dužan 50 kn. To je dug koji si ti stvorio, a nitko te nije ovlastio da stvaraš dug. Milijuni frizera svakog dana stvaraju dug koji se gomila i nemoguće ga je otplatiti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

@visak

Ošišao si automehaničara koji ti je platio 50 kn koje je zaradio jer je febi popravio anlaser. A febo je postolar koji je tih 50 kn zaradio na popravku obuće. Za banke zaista nisam siguran da li su i od ikuda uzele 10000 eura koje su ti stavili na tvoj tekući uime ishodjenog kredita koji su ti dali.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Banke su dio uzele s mehaničarove štednje, a dio su 'stvorile'. No kad vratiš kredit one taj dio i unište, dakle ne stvaraju sebi novac, nego ga stvaraju drugima, ali ga i uništavaju. Jedino što sebi 'stvore' je kamata, koja je njihova zarada isto kao i frizerova.

Banke umjesto da proizvode plastiku, pa ju nakon uporabe uništavaju, to isto rade s novcem i za taj posao uzmu naknadu. Nema tu ničeg sablažnjivog.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

@visak

Kompa dragi, nepoznam niti malo te novcarske makro djelatnosti i nebih se upustao u debatu o tome. Samo sam izrazio neznanje o tome od kuda uzmu novac koji nekome daju.

Cak i da je tvoja pretpostavka tocna, zar se nebi taj novostvoreni novac stalno povecavao bez da ima ikakvo pokriće za njega ? Sjeti se silnih bankovnih naknada ( kamata na kredit, na minus, naknada za vodjenje racuna, naknada za online transakcije...) i ako pretpostavimo da su tu lovu uzele od mene a ja sam im tu lovu dao od isplaćenog kredita, onda fakat imaju perpetum mobile za stvaranje love...

No velim, nikaj neznam o tome i samo izrazavam neznanje i sumnjicavost oko njihovih modela poslovanja...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Ovo s naknadama sam objasnio preko frizera. Svatko za svoju uslugu traži nadoknadu i tu banka nije ni po čemu drugačija. Traži nekoga da ti iskopa rupu u vrtu i naplatit će ti. Traži da zakopa, opet će naplatiti.

Dakle naknade se odnose na posao koji banka obavlja i ni po čemu se suštinski ne razlikuju od naknada za druge poslove.

S druge strane banke 'proizvode' novac i 'uništavaju' ga, ali to što proizvedu nije njihovo i ne mogu od toga isplaćivati plaće i bonuse. Taj novac ni ne vide, jer ga odmah daju klijentu, a njima ostaje samo zabilježba duga. Kad se novac vrati, zabilježba se briše, a novac više ne postoji.
Dakle sve se svodi na kopanje i zatrpavanje rupe za potrebe klijenta, od čega banka ima samo naknadu koju za to dobije.
Da, naknada za proizvodnju novca je unosnija od one za šišanje i one za kopanje rupe, i to je cijela razlika.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

@visak

Vjerojatno mi je nekaj promaklo, pa sory ak zgleda glupavo pitanje, ali ako je tvoja teorija tocna onda banke mogu stvarati lovu ni iz čega ??

Npr, banka mi da 100 kn kredita, od nikud im nefali tih 100 kn, ja im vratim sa kamatama npr 150 kn, i oni čak i da "obrišu" tih 100 kn, ostaje im 50 kn zarade a bukvalno na nicemu jer po tvome tih 100 kn nije postojalo prije kredita, a velis da nepostoje niti nakon kredita. Znaci dali su mi nekaj nepostojećeg, virtualno su to stvorili i na tome zaradili.

Malo mi je nejasan i taj dio sa "brisanjem" . Ako sam ja za tih 100 kn kupio bicikl , i posle ga prodao juri, jura mi je dao npr 100 kn, uzalud banka obrise onih prvotnih 100 kn, jer taj bicikl je u ciklus robnonovcane razmjene unio svoju vrijednost i ta vrijednost nebu nestala iz opticaja. A ta novostvorena vrijednost bicikla je potekla od mojih 100 kn koje prije davanja kredita nisu niti postojali. Nekako mi se cini da bi se tom logikom brzo povecavala kolicina novc/robe koja je u opticaju.

Jos mi je veci apsurd ako ja sve naknade banki ( u npr 10 god ) platim lovom od kredita, i onda bi ispalo da su oni zaradili na tim naknadama lovu koja dotad a niti posle nepostoji a njima ostane npr 30% dobiti od nepostojeće love. Od nekud je ušlo tih 30% novostvorene vrijednosti, a nema otkuda doći bez da nekome fali ( kad bi tih 30% neke cifre bio jedini novi novac koji je u tom nekom periodu jedini usao kao novostvoreni u opticaj ). Dobiti banaka se mjere u stotinama milijardi, i ako je ta dobit zasnovana na lovi koja tada nekome fali ( a ne da je novostvorena i pustena u opticaj ) onda bi banke odavno bili jedini vlasnici i poslodavci na planeti jer bi jedino njima dobit stalno rasla a svima drugima bi padala .... Neznam jel kuzis kako to izgleda ovako sastrane neupućenom znatizeljniku... 😀

15 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

Propasti će i ovaj sustav, na žalost sa puno ljudskih žrtava (svjetski rat) što se možda i moglo spriječiti.

Sustav kojeg zazivam nije nikada postojao. Zapravo možda kada su ljudi mogli sami pronađenim zlatom trgovati, ali to je nepraktično.

Kripto valute, koje svaka osoba može "minati" vuku na to, demokratizirano pravo stvaranja novca, međutim imaju manu a to je enormna potrošnja energije, neefikasnost.

Dakle još nije posve sigran način kako to napraviti, treba dobro promisliti iz svih kuteva. Jako dobro. Ima dosta zamki i varijabli koje treba pritom razmotriti. Nije lako.

No, to je tek sljedeći korak. Većina ljudi je na toj razini da nije ni svjesna da imamo problem, a kad im ga pokušaš objasniti gledaju te kao bijela krpa.

Većina ne vide baš široko ni daleko, bar ne dalje od nosa.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
bunker kaže...

@visak

Vjerojatno mi je nekaj promaklo, pa sory ak zgleda glupavo pitanje, ali ako je tvoja teorija tocna onda banke mogu stvarati lovu ni iz čega ??

Npr, banka mi da 100 kn kredita, od nikud im nefali tih 100 kn, ja im vratim sa kamatama npr 150 kn, i oni čak i da "obrišu" tih 100 kn, ostaje im 50 kn zarade a bukvalno na nicemu jer po tvome tih 100 kn nije postojalo prije kredita, a velis da nepostoje niti nakon kredita. Znaci dali su mi nekaj nepostojećeg, virtualno su to stvorili i na tome zaradili.

 Da, banke mogu stvarati novac ni iz čega, ali ne u neograničenim količinama, nego im središnja banka diktira koliko mogu.

 

50 kn zarade je 'ni iz čega' isto kao što je frizer zaradio 50 kn 'ni iz čega', jer ništa opipljivo nije proizveo. To se zove usluga. Banka ti je pružila uslugu i to naplatila, kao što se svaka druga usluga naplaćuje. Ovdje je usluga privremeno stvaranje novca (zapravo dio novca koji posuđuju je postojeći od tuđe štednje, a dio stvoreni, ali da ne kompliciramo).

 

Stvaranje novca samo po sebi nije problematično dok se poštuju pravila. Recimo kod američkog nekretninskog balona se pravila nisu poštovala, a kontrolori nisu kontrolirali i to je izazvalo krizu. 

 

bunker kaže...
Malo mi je nejasan i taj dio sa "brisanjem" . Ako sam ja za tih 100 kn kupio bicikl , i posle ga prodao juri, jura mi je dao npr 100 kn, uzalud banka obrise onih prvotnih 100 kn, jer taj bicikl je u ciklus robnonovcane razmjene unio svoju vrijednost i ta vrijednost nebu nestala iz opticaja. A ta novostvorena vrijednost bicikla je potekla od mojih 100 kn koje prije davanja kredita nisu niti postojali. Nekako mi se cini da bi se tom logikom brzo povecavala kolicina novc/robe koja je u opticaju. 

 Bicikl je unio vrijednost svojim stvaranjem, a ne bančinim izdavanjem kredita. Kredit je samo omogućio da bude kupljen. I to je upravo razlog zašto banke smiju izdavati kredite. Bez njih bi ljudi proizvodili dobra, a nitko ih ne bi mogao kupovati, jer bi bilo više dobra nego novca, pošto se količina dobara i usluga stalno povećava.

 

Povećanje novčane mase je nužno za rast ekonomije. Ako bi država izdavala novi novac, to znači da bi država mogla kupovati za njega, tj. bila bi sve bogatija, no banke ne mogu kupovati ništa za taj novac, on je za njih roba kojom posluju, a ne njihovo vlasništvo.

 

Bitno je razlikovati vlastiti bačin novac (osnivački kapital i sva zarada koja preostane kad se podmire troškovi poslovanja), depozite (tuđi novac koji banka može dalje posuđivati, ali ima obavezu i vratiti) i stvoreni novac koji banka može posuđivati, ali kad se vrati mora i uništiti. Te tri stavke se ne smiju međusobno miješati i uvijek se knjigovodstveno mora znati koliko koje ima. Samo prva je bančino vlasništvo, a treća je zapravo produžetak druge, radi se o novcu koji nije bančin, ali umjesto da banka ima obavezu vratiti ga štediši ima obavezu uništiti ga. Kao da ga je posudila od virtualnog štediše. U strogo ograničenim količinama.

 

bunker kaže...

Jos mi je veci apsurd ako ja sve naknade banki ( u npr 10 god ) platim lovom od kredita, i onda bi ispalo da su oni zaradili na tim naknadama lovu koja dotad a niti posle nepostoji a njima ostane npr 30% dobiti od nepostojeće love. Od nekud je ušlo tih 30% novostvorene vrijednosti, a nema otkuda doći bez da nekome fali ( kad bi tih 30% neke cifre bio jedini novi novac koji je u tom nekom periodu jedini usao kao novostvoreni u opticaj ). Dobiti banaka se mjere u stotinama milijardi, i ako je ta dobit zasnovana na lovi koja tada nekome fali ( a ne da je novostvorena i pustena u opticaj ) onda bi banke odavno bili jedini vlasnici i poslodavci na planeti jer bi jedino njima dobit stalno rasla a svima drugima bi padala .... Neznam jel kuzis kako to izgleda ovako sastrane neupućenom znatizeljniku... 😀 

 Isto je da li ti tim novcem platiš banci naknadu ili nekome bicikl. Novac nikome ne fali, nego postoji zabilježba da ga treba vratiti, što se ne mora zapravo nikada dogoditi, odnosno masa novca u opticaju se stalno povećava, što znači da se i ukupni iznos svih kredita povećava (neki se vrate, ali se više posuđuje nego vraća), jer se i masa dobara i usluga povećava. 

To ovako zvuči kao balon, ali dok je kontrolirani balon stvar funkcionira, odnosno omogućava veći ekonomski rast, čak i kada se uračunaju krize, koje su praktički neizbježne. 

 

Suštinski problem stalnog ekonomskog rasta zapravo nije ekonomski, nego ekološki. Ovaj model u okruženju konačnih resursa (kao što je Zemlja) je dugoročno naprosto neodrživ. Sve države su opterećene idejom da BDP mora rasti (evo Nijemci kukaju jer rast nije dovoljno velik), što znači povećanju potrošnju energije i sirovina. Model također zahtijeva povećanje populacije (proizvođača i potrošača, novih uzimatelja kredita), pa svi kukaju o depopulaciji, koja zapravo nije ništa loše. Loša je samo u ekonomskom smislu, no beskonačno povećanje nije održivo i kad tad će ionako morati stati. U tom smislu je ovaj sistem osuđen na propast, ali to nema veze s bankama, one su samo izvršitelj, neodrživa ideja stalnog rasta je problem, no kratkoročno (u rangu desetljeća i stoljeća) rast omogućava blagostanje i svi se trude maksimalno uživati dok ide, a poslije potop...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

e moj Visak, to što ti tako opisuješ ekološki se zapravo naziva konzumerizam, i krenuo je početkom 20. st. u Americi, kad su zaključili da ljudi premalo kupuju stvari koje im nisu neophodne i uveli mirkokreditiranje, tj. plaćanje na rate...

 

Konziumerizam - to je rak današnjeg svijeta...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Visak, dosta toga kužiš, ali glavnu stvar nisi uspio ubrat. U ovom našem modelu novac se stvara uparen s kreditom, a stvara se novac u iznosu glavnice. Novca za kamatu nedostaje, nije stvoren. Zato su ti dugovi neotplativi, mašina naizgled radi dok se dižu sve veći krediti. Posljedice su ogromne. Krize su jedna od njih, nastaju jer je nemoguće vratiti taj novac i netko MORA bankrotirati, kao u igri 10 plesača sa 9 stolaca. Dakle kriza je posljedica sustava, nije prirodna stvar nego logička posljedica uparivanja stvaranja novca s dugom. Krize nisu ugodne, a znaju i rat izazvati, ozbiljna pisljedica, br 1. Druga posljedica je da se oni koji proizvode novac bez rada (vlasnici banaka) sve više bogate, a oni koji ga smiju samo posuditi (države) u sve većem dugu. To ima itekakav utjecaj na vlast. Vlast prestaje biti država i postaje biti onaj kome je država dužna. Prestanak demokracije i početak totalitarnog režima u kojem bitne odluke donose bankari koji vladaju, a narod na izborima samo bira izvršioce njihovih odluka. Države slabe toliko da prestaju postojati, ne mogu se održati ni oduprijeti. To je posljedica br 2. Posljedica br 3 je najočitija. Svo vlasništvo prelazi u ruke bankara. Čak i nakon predaje kompletne imovine, svi su im i dalje dužni i radom ne mogu pokriti niti kamatu. Postaju robovi bez vidljivog izlaza. Ne samo osobe, tvrtke, nego i cijele države.
Ima ih još puno, ali ove su glavne. Ono što nekim spodobama nije uspjelo tenkovima, sad će šačici ljudi uspjeti privilegijom nad svim privilegijama, stvaranjem novca. Bolje da stranoj sili daš da upravlja svim tvojim oružjem, nego da joj daš da proizvodi tvoj novac.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Keso kaže...
Visak, dosta toga kužiš, ali glavnu stvar nisi uspio ubrat. U ovom našem modelu novac se stvara uparen s kreditom, a stvara se novac u iznosu glavnice. Novca za kamatu nedostaje, nije stvoren. Zato su ti dugovi neotplativi, mašina naizgled radi dok se dižu sve veći krediti. 

 Ovo sam objasnio barem tri puta na primjeru frizera koji također stvara 'neotplativ' dug pružanjem svoje usluge. Svaka usluga ili novostvoreno dobro stvara dug za koji ne postoji pokriće.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Visak kaže...

Svaka usluga ili novostvoreno dobro stvara dug za koji ne postoji pokriće.

Tu mislim da je greška. Kad ti frizer ili bilo tko učini neku uslugu on ti je neće naplatiti više nego ima novca u sustavu (odnosno ti nećeš pristati na cijenu veću od iznosa kojeg imaš u novčaniku, nećeš dizati kredit za šišanje). Čak i da traži cijenu veću nego je sav novac svijeta (ili ti ipak digneš kredit za šišanje jer nemaš dovoljno novca), ukoliko se novi novac proizvede bez duga, moguće je platiti tu uslugu i ne ostati u dugu.

Kad novi novac proizvodiš uparen s dugom, više nije moguće izaći iz tog duga. Odnosno jedino je moguće ako prestaneš uparivati proizvodnju novca s dugom i počneš ga proizvoditi bez duga, kao što je npr. rudarenje kriptovaluta.

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.8.2019 11:23 (Keso).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Novac od nekud mora doći, bilo da nastaje kao dug (pri čemu svaka usluga generira dug, samo neke generiraju direktno, dok druge generiraju posredno, pa ti misliš da usluga plaćena gotovinom nije povećala ukupnu količinu duga) ili ga država štampa. Kad novac nastaje kao dug, on je vezan uz proizvodnju i uslugu, uz fine mehanizme kontrole putem bankarskih uvjeta. Kad novac nastaje na način da ga država štampa, isti je praktički nevidljivi porez - država štampa novac i troši ga, a novac kojeg ti imaš vrijedi manje. Što država više novca naštampa, to ona ima veći budžet, a tvoj novac manje vrijedi, što za sobom povlači gubitak povjerenja u valutu, ljudi je se žele riješiti i kreira se lavinski efekt koji vodi u hiperinflaciju, a time i krizu. Mehanizam koji bi pod kontrolom držao državnu rastrošnost još nije izmišljen.

Jedan od eventualnih sustava koji bi možda mogao funkcionirati jest da se generiranje novca veže uz neki porez. Primjerice, ako bi bio vezan uz PDV, umjesto da nešto platiš 125 kn, ti platiš 100 kn, a umjesto da trgovac proslijedi 25 kn državi, država na temelju fiskaliziranog računa generira dodatnih 25 kn koje onda ima na raspolaganju. Samo je pitanje koliko bi takav sustav bio stabilan.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Je, frizeri svako jutra zovu u HNB, da pitaju ima li dovoljno novca u optjecaju...

Ako imaš milijum ljudi u državi i milijun kuna u optjecaju, a kruh košta jednu kunu onda svatko može kupiti kruh.
Za deset godina imaš dva milijuna ljudi, ali i dalje milijun kuna i svatko može kupiti samo pola kruha ili ovaj mora pojeftiniti, a o Playstationu koji je u tih deset godina dana došao na tržište ne mogu ni razmišljati. Bez upumpavanja svježeg novca ekonomija stagnira. To je moglo funkcionirati u feudalizmu, ali danas više ne može.

Povećanje količine dobara mora pratiti i povećanje novčane mase.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

@visak

Posve se slazem s tvojim dijelom terije kojim kazes da se konstantno mora povecavati kolicina novca/vrijednosti ( znači ili keš ili novostvoreni biciklo u nekoj tvornici ) . I to mi je logično jer se ( bubam ) u 100 godina stanovnistvo planete uduplalo a velika većina proizvoda i usluga drasticno je poskupila u zadnjih par desetljeća ( 1997 sam kupio novu corsu za cca 40000 kn a danas je 80000 kn, pljuge su tada bile 4 kn a danas u 25 kn, struju sam tad plaćao cca 90 kn a danas 250 kn... )...

Tom logikom,u zadnjih 20-tak godina je visestruko uvecana kolicina novca/dobara koja je u stalnom opticaju. Tu mi se neuklapa tvoja racunica da novostvoreni novac moze biti samo za vrijednost kreditne kamate jer za svaki kredit koji vratimo je ukupna kamata mozda 30-40% a ne 400% kolika bi trebala biti pa da joj mozemo pripisati visestruko uvecanje novca u opticaju unutar perioda od 25 god.

Ovo za frizerovu uslugu mi je isto nelogicno kaj tvrdis: Frizer je naplatio svoju uslugu npr 50 kn ali tih 50 kn koje mu je netko dao nisu stvoreni virtualno nego mu je netko da 50 kn koji vec jesu u opticaju što znači da za njegov rad ( uslugu ) nije stvoreno novih 50 kn i pusteno u opticaj. A tvoja teorija kaze da banke rade baš to: Svoju uslugu ( npr kamatu na kredit) naplaćuju novcem koji dotad nije postojao, znaci novostvoren je i upumpan u opticaj a frizer je svoju uslugu naplatio novcem koji već je u opticaju.

Kazem, oprosti ako to djeluje glupavo s moje strane, no zdrava logika mi govori da ipak nekaj neštima u svemu tome i da neki privilegirani dio drustva enormno zaradjuje na tako postavljenim pravilima igre. Ili da pojednostavim, ako se bogatstvo rokfelera ili dobit neke banke u 20 godina povećalo za 10 milijardi, onda su samo tri moguća rješenja: Nekome fali tih 10 milijardi, svih 10 milijardi je upumpano novostvorenog novca, i treća mogućnost da dio od tih 10 milijardi nekome fali a preostali dio je umjetno stvoren i upumpan u opticaj...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
bunker kaže...

@visak

Posve se slazem s tvojim dijelom terije kojim kazes da se konstantno mora povecavati kolicina novca/vrijednosti ( znači ili keš ili novostvoreni biciklo u nekoj tvornici ) . I to mi je logično jer se ( bubam ) u 100 godina stanovnistvo planete uduplalo a velika većina proizvoda i usluga drasticno je poskupila u zadnjih par desetljeća ( 1997 sam kupio novu corsu za cca 40000 kn a danas je 80000 kn, pljuge su tada bile 4 kn a danas u 25 kn, struju sam tad plaćao cca 90 kn a danas 250 kn... )...

 poskupljenje je rezultat inflacije, što je povezana, ali ipak različita priča

bunker kaže...

Tom logikom,u zadnjih 20-tak godina je visestruko uvecana kolicina novca/dobara koja je u stalnom opticaju. Tu mi se neuklapa tvoja racunica da novostvoreni novac moze biti samo za vrijednost kreditne kamate jer za svaki kredit koji vratimo je ukupna kamata mozda 30-40% a ne 400% kolika bi trebala biti pa da joj mozemo pripisati visestruko uvecanje novca u opticaju unutar perioda od 25 god. 

 Ne, novostvoreni novac nije kamata, nego glavnica kredita. Banka ne pusti u opticaj iznos kamate. Kamata je trošak koji ti njoj plaćaš jer ti je dala glavnicu, koja povećava novčanu masu. Kamata je potpuno isto što i cijena šišanja, to je novostvorena vrijednost za koju je, kao i za svaku uslugu odnekud potrebno namaknuti novac. Ti ćeš kreditom kupiti strojeve kojima ćeš stvarati vrijednost, to će ljudi kupovati, dijelom novcem koji si ti pustio u opticaj kupnjom strojeva, dijelom novcem koji su drugi tako pustili. Tako ćeš od zarade i ti moći banci platiti kamatu. 

Većina kompanija (ne računajući Apple i sl.) nikada ne vrati sve dugove i uvijek imaju neke kredite kojima financiraju razvoj ili repromaterijal.

bunker kaže...

Ovo za frizerovu uslugu mi je isto nelogicno kaj tvrdis: Frizer je naplatio svoju uslugu npr 50 kn ali tih 50 kn koje mu je netko dao nisu stvoreni virtualno nego mu je netko da 50 kn koji vec jesu u opticaju što znači da za njegov rad ( uslugu ) nije stvoreno novih 50 kn i pusteno u opticaj. A tvoja teorija kaze da banke rade baš to: Svoju uslugu ( npr kamatu na kredit) naplaćuju novcem koji dotad nije postojao, znaci novostvoren je i upumpan u opticaj a frizer je svoju uslugu naplatio novcem koji već je u opticaju. 

I frizer i kamata banke se plaćaju iz novca koji je neko nekad negdje posudio od banke, jer je samo takav novac u opticaju. Taj neko je platio zidaru stan, ovaj je kupio kruh, pekar je tebi platio da ga osiguravaš i tako si ti došao do novca da platiš frizeru ili banci kamatu. Na kraju svaki novac vuče porijeklo iz nekog kredita, odakle bi drugdje? Znaš nekoga da štampa novac u podrumu?

bunker kaže...

Kazem, oprosti ako to djeluje glupavo s moje strane, no zdrava logika mi govori da ipak nekaj neštima u svemu tome i da neki privilegirani dio drustva enormno zaradjuje na tako postavljenim pravilima igre. Ili da pojednostavim, ako se bogatstvo rokfelera ili dobit neke banke u 20 godina povećalo za 10 milijardi, onda su samo tri moguća rješenja: Nekome fali tih 10 milijardi, svih 10 milijardi je upumpano novostvorenog novca, i treća mogućnost da dio od tih 10 milijardi nekome fali a preostali dio je umjetno stvoren i upumpan u opticaj... 

 

Ajmo opet s kruhom. Dva milijuna ljudi, milijun kuna u opticaju. Jedan dan milijun ljudi peče kruh i prodaje drugom milijunu za po kunu, a sutradan ovi drugi peku i dobiju tu kunu natrag. I tako u krug, prolaze godine, ništa se ne mijenja. Onda Janko napravi bicikl, ali ga ne može prodati, jer svima treba ona jedna kuna da kupe kruh. Tek ako banka da Peri 50 kuna kredita, on može kupiti bicikl. Sad Janko ima 50 kn i ako Đuro otvori frizerski salon, može se otići ošišati. I tako na dva milijuna ljudi njih par si može nešto priuštiti, ali samo ako nešto proizvedu, a netko digne kredit. Ako banka počne davati više kredita odjednom su svi motivirani da nešto proizvode, jer znaju da imaju potencijalne kupce. Centralna banka prati proizvodnju dobara i usluga i pazi da banke izdaju kredite u skladu s time, jer ako izdaju premalo cijene padaju, a proizvodnja pada (deflacija), a ako izdaju previše cijene nekontrolirano rastu (inflacija).

Na kraju balade zahvaljujući kreditima imaš dinamičnu privredu.

 

Oni koji više proizvedu ili se bolje reklamiraju ili stave veće cijene (ili su u HDZu), će vremenom zgrnuti veći dio tog novca. Ako si igrao Monopoly trebalo bi ti biti poznato kako se neki obogate.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Visak kaže...
Je, frizeri svako jutra zovu u HNB, da pitaju ima li dovoljno novca u optjecaju...

Ako imaš milijum ljudi u državi i milijun kuna u optjecaju, a kruh košta jednu kunu onda svatko može kupiti kruh.
Za deset godina imaš dva milijuna ljudi, ali i dalje milijun kuna i svatko može kupiti samo pola kruha ili ovaj mora pojeftiniti, a o Playstationu koji je u tih deset godina dana došao na tržište ne mogu ni razmišljati. Bez upumpavanja svježeg novca ekonomija stagnira. To je moglo funkcionirati u feudalizmu, ali danas više ne može.

Povećanje količine dobara mora pratiti i povećanje novčane mase.

 Točno, no nema veze s našim problemom. Nije problem što se novac stvara. Problem je što je stvaranje upareno s dugom, i što smo stvaranje DRŽAVNOG novca dali privatnoj firmi da ga stvara bez rada, a državi oduzeli to pravo.

 

MrBlc - frizer ne stvara novi novac. Banka da. Frizeru platiš od novca kojeg imaš, nema duga ni kredita. A pogotovo ne kredita od nečeg što ne postoji, BEZ RADA stvorenog. Frizer radi. Bankar ne. On samo utipka cifru i bere kamatu. Pojednostavljano. Mnogi mali su vidjeli da se tu zaradi, ali HNB je po diktatu male na brzaka pozatvarao pod raznim izgovorima, da očisti put za par velikih igrača na tom izdašnom igralištu.

8 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

@Keso

 

Znaš onu foru s cash memorijom (cache > cash ehm - no pun intended) ?

To služi da amortizira input/output peakove potražnje/dostave podataka. Kako se tehnologija razvija, brzine prijenosa i količine podataka su sve veće, pa je potreba za takvim "proxyima" sve veća, odn. cache memorija raste.

E, pa to ti je uloga banaka odn. novca, odn. "štampanja novca".
Ideja da cache uvjetuje "potrošnju" podataka, odn. da cache nekontrolirano raste kako bi se proizvođači cachea bogatili na račun sustava baš ne funkcionira.

Slično je s bankama i "tiskanjem virtualnog novca" - da, u praksi postoje anomalije, ali

1) sve to i dalje ovisi o sistemu;

2) sistem ne dopušta / ne može dopustiti gubitak kontrole;

3) kad / ako banka (bankarski sustav) "pohlepno podivlja", banke su prve na udaru - propadaju.

 

Uzmi neku analogiju da si ti vlasnik kafića (država) a konobar ti vodi kafić (banka, fiskalna politika). Tebe neće smetati ako se konobar "nezasluženo" bogati, dokle god kafić posluje i ti zarađuješ. Međutim, ako konobar počne krasti, otpustit ćeš ga (+uzeti mu pare i stisnuti mu vritnjak). Ako konobar pak još dodatno razrijeđuje piće (dotiskavanje novca), kafiću će pasti promet, možda gotovo propasti ali on završiti na cesti i prestati zarađivati. Ti ćeš moći unajmiti drugog konobara, ponovno podići promet u kafiću i sl. ali pitanje je hoćeš li dopustiti tom konobaru da i dalje radi.

 

Ovo nije potpuna analogija ali bitne stvari su ovdje.

 

Postoje opravdani temelji teorije da "moćni konobari" vladaju svijetom, ali daleko je to nategnuto od stvarnosti -  ta ideja da su "ljudi gušteri" nedodirljiva kasta koji upravljaju svime i bogate se dok svi ostali propadaju.
Ako gledaš kroz prizmu na neki vid parazitizma, kao oblik simbioze - ekosustava (host-parazit), moraš uzeti u obzir da za održivi sustav ne samo da parazit ne smije / ne može ubiti domaćina, već upravo suprotno - mora paziti da domaćin prosperira. U suprotnom, ili će domaćin krepati pa š njim i parazit, ili će domaćin upotrijebiti sredstvo protiv buha i gljivica. :) Koliko god se nametnik proširio.

 

Naprosto, nikome nije u interesu da dug neograničeno i nerealno raste, jerbo novac gubi na vrijednosti. Neisplativi dug je upravo to - ne može ga se isplatiti i zato je neisplativ.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Zašto uporno izbjegavaš priču o manama sustava kojeg zagovaraš? Savršen sustav ne postoji, a mane jednog i drugog su poznate, međutim, ti gledaš samo mane jednog sustava i na temelju toga zaključuješ (uz ponešto pogrešnih shvaćanja) da je drugi bolji, a pritom uredno zanemaruješ mane drugog sustava. To je karakteristika ideološkog pristupa, a ne logičko-argumentirane rasprave.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

Najsmješnija mi je infantilna filozofija iza Bitcoina.

Veli, od ta tri segmenta - ljudi, banke, novac - banke su nepotrebno zlo, nepotrebni među-posrednik. Kad bi se isključilo posrednika, "novac" bi bio jeftiniji i brže bi cirkulirao. A još i sigurno "jer je sve zapisano u kriptiranom blockchainu, a distribuirano". Dodatno, ne bi bilo npr manipulacije tečajem (i posljedično enormnog bogaćenja manjine ljudi-guštera na grbi većine). Power to the people, jeli. Plus, kao, transakcija se ne može poništiti pa je sigurnija. I još ne bi bilo "zle" inflacije - količina btc je konstanta - pa ne bi valjda bilo ni dugova, jer se ne bi kamata mogla obračunavati (jer je uk. količina btc ograničena, pa se glavnica ne bi mogla povećavati). Pa onda, budući da nema inflacije, i cijena btc je konstantna, pa je samim time btc "store of value", sigurnije za ulagati nego li u npr zlato. A još neovisno o valutnim egzibicijama "pravog fiata". Pa još transakcije su anonimne... etc

 

Dakle, SVAKA od ovih stavki / pretpostavki je pogrešna, a često i dijalmetralno suprotna.

Empirijski, redom:

Ne samo da "novac" nije jeftiniji (jer nema "bankarske naknade za transakcije") već (besmisleno) rudarenje dovodi do problema opskrbe energijom. Pa se pojavljuje ucjena: ako hoćeš nešto brzo platiti, plati i preskupu proviziju - ili čekaj i do tjedan dana. Štro već samo za sebe govori o brzini cirkuliranja, da ne govorimo da je blockchain kao vrsta distribuirane baza podataka vrlo neefikasna stvar. O sigurnosti pak i "anonimnosti" je valjda nepotrebno govoriti (da ne krenemo u izrugivanje).
Manipulacije tečajem su okosnica ove globalne kockarske igre, pump-dump prijevarama od organizatora igre ("mjenjačnicama"), pa do snova o zaradi iz zraka (lambo!) lakovjernim kocki sklonim masama.

Što se pak ljudi guštera tiče, pa tu su se čitave nove kaste stvorile - od klastera mjenjačnica, dečki s Kariba ("Puertopia"), do klastera minera i - megadilera struje! "Jer taj novac nije iz zraka, kako ga FED i zle banke stvaraju"...

Još da doista negdje btc postane glavno platežno sredstvo, iskrsla bi deflacija koja je neusporedivo gora od npr ograničene hiperinflacije.

Što se pak dugova tiče, dodatni biznis na klađenje kriptosima je utjerivanje dugova i kamatarenje!

Što se pak tiče "store of value", ni sami btc-fanatici više ne vjeruju u to. Teorija pak da će u slučaju globalne recesije btc pokazati svoju vrijednost ne pije vodu naprosto zato jer se pokazao kao potpuno ovisan oscilaciji na burzama. A o oscilacijama je bolje i ne pričati. Konstanta je jedino kad balon pukne, odn. između pump-dump ciklusa (pljačke naivaca).

---

Glede deflacije, ima i nešto gore: stagflacija.

N. Roubini je upravo opisao što nam se dešava i što nas vrlo skoro čeka i moram priznati da mu svaka stoji. U biti, kad se pogleda definicija uzroka stagflacije kroz povijesne primjere (wiki), izgleda kao povijesno proročanstvo onog što Trump upravo radi (a i BoJo). Nailing.

https://www.project-syndicate.org/commentary/global-recession-us-china-trade-war-by-nouriel-roubini-2019-08

Ne zaboravimo da je Roubini ("Dr. Doom") jedan od  tek nekoliko ekonomista uopće koji je točno predvidio krah balona s hipotekama na kuću, US i potom globalnu recesiju, 2-3 unaprijed: https://en.wikipedia.org/wiki/Nouriel_Roubini#Economic_forecast

Da se vratim na topic: po ovome što nam, po Roubiniju slijedi, teško da ćemo u sl. xx godina zadovoljiti Maastrichtške kriterije za uvođenje ojra.

 
1 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Dnevno.hr je politički pamflet, a ne medij, tako da bih uzeo s rezervom da tamo pročitam da je danas utorak.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

Mladiću, da bi bolje razumio zašto i kako banka "utipka" cifru, toplo ti preporučam da proučiš pojmove pod imenom aktiva i pasiva. Tako ćeš doznati da banka ne "utipkava"cifru tek tako, nego da može dati kredit samo iz onog što posjeduje (vidi i pod pojam bilanca).

Nadam se da ćeš se onda prestati sramotiti, jer ovo što uporno navodiš su potpune besmislice.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2019 8:46 (Punti).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Istina je da se cijelo vrijeme održava prenizak tečaj Eura, što pogoduje uvozu, a šteti cijeloj ekonomiji.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?

Odgovara turizmu. Kad prođe sezona, korigirati će ga.

16 godina
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Visak kaže...
Istina je da se cijelo vrijeme održava prenizak tečaj Eura, što pogoduje uvozu, a šteti cijeloj ekonomiji.

 Prenizak tecaj Eura pogoduje glasackom tijelu koje bi bankrotiralo da euro skoci jer valjda 99% ljudi ima kredite vezane uz tecaj eura. Narod je sam svoj taoc jer su svi duzni u eurima i drzava se vjerojatno zaduzuje u eurima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2019 9:59 (NEW_MAN).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što mislite o uvođenju eura?
Govorim o korigiranom tečaju. Trebalo bi biti bar 8 kn za €.

Za 5% nitko ne bi bankrotirao, ali to se trebalo napraviti odavno, pa ne bi bilo toliko problematičnih kredita. Ali nema političke volje da se išta promijeni.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.9.2019 10:01 (Visak).
15 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

pogrešno (da ne kažem glupo) je razmišljati o tečaju kao nekom spasu ili fixu problema hr proizvodnje-zarade-nečeg.. tečaj je samo tečaj, kakav god bio. Nominalni iznos neke valute, što će postati jasno i klasi 'jurčić' kad se uvede euro. Tužno je da takvi papagaji koje desetljeće prekasno ponavljaju mantru koja veze s vezom nema, dobro za birtijske stručnjake ili plašenje švicarcima (kreditima), pri tome se zaboravlja da je tržište -tržište, da je trošak jednom, zarada drugom, ako platim 1x (bilo koja valuta, dollar-euro-kuna) kavu, tad sam potrošio 1, dok je druga strana (konobar) zaradio 1 i pri tome se za državu ne mijenja baš ništa osim što je taj 1 iz jednog džepa prešao u drugi. Ono što je važno, banke, trgovački lanci, .. rezultat je neokolonijalizam, tj profit se odljeva van, vlasnicima. To je gubitak društva (države) jer ako taj 1 ode van, tad nije tu, kao što je i kroz turizam ili gasterbajtere (ili proizvodnju industrijske robe, izvoz) ono što nas koliko-toliko spašava... idiotizmi nespopobnih stručnjaka, koje kad se dovoljno puta ponove postanju ''činjenice''... no i dalje su gluposti za naivne i dnevne potrebe političarima, kao i napušenim vilenjacima (klase ''pernar'') koji čak ponekad ubodu zrno (kao i svaka ćorava koka).. pa i ponekad zvuče simpatično.. -strašno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Što mislite o uvođenju eura?

Ovo sam vam najavljivao i govorio razlog zašto svjetski bankari "guraju" ukidanje gotovine, i što se time gubi (sloboda): https://www.index.hr/vijesti/clanak/placanje-gotovinom-odlazi-u-proslost-biste-li-pristali-na-potpunu-zabranu-kesa/2112251.aspx

 
0 2 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice