U stranu zemlju bez keša

poruka: 216
|
čitano: 39.786
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U stranu zemlju bez keša".
4 godine
protjeran
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Mane više zanima pošto su im te maline i jagode, jer je otkupna cijena malina po BiH i Srbiji ispod 1€ za kilogram.

7 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Kartice obavezno za bogataše sa plaćama i mirovinama ispod

400 000 lipa ....

Ukinut sve cijene u lipama ispod 50 lipa pa ovo je sprdačina sa 1,5,10 ,20 lipa....

Do uvođenja Eura nazivati

Hrvatski novac u lipama

a zna se zašto ....  ništa ne ne pitaj jerbo mi je crno pred očima ...

Živi bili ....

 

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlackDog22 kaže...
Stric_Jura kaže...

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

 Ja nisam ni rekao da je siva ekonomija nastala zbog keširanja nego da je rješenje za sivu ekonomiju micanje keša.

 Ne

 

rjesenje je odgoj, obrazovanje, itd...

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
10 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

100% kartično plaćanje je kršenje privatnosti. Zašto bi bio primoran dati svoje podatke kroz kartično plaćanje ako ne želim. Čitam danas da Austrijanci idu upravo drugim smjerom i žele staviti u ustav je da plaćanje gotovinom pravo svakog njhovog građanina. Napokon netko pametan u moru zemalja koje žele 1984-tu.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Kant kaže...
BlackDog22 kaže...
Stric_Jura kaže...

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

 Ja nisam ni rekao da je siva ekonomija nastala zbog keširanja nego da je rješenje za sivu ekonomiju micanje keša.

 Ne

 

rjesenje je odgoj, obrazovanje, itd...

 Odgoj, ti misliš da je to zbog odgoja u Japanu? Ne, to je zbog represije. Civilizirani japan koji ti vidiš danas je nastao na povijesti represije i policijske države koji (u manjoj mjeri) postoji i danas. Japan je jedno od najzatvorenijih društava s poprilično represivnim prvenstveno društvo, ali i državom.

 

Velika većina nekakvih pozitivnih normi koje danas vidiš kao običaje u državama su počeli kroz represiju. 

 

Ali i taj proces je dugotrajan i sumnjivog uspjeha. Ukidanje keša je s današnjom tehnologijom poprilično izvedivo, efikasno i brzo. 

16 godina
neaktivan
offline
U stranu zemlju bez keša

Za izumiranje keša uopće ne treba revolucija, to će se jednostavno dogodit evolucijom tehnologije. Kao što je robnu zamjenu zamijenio novac, zlato je zamjenio papir tako će papir zamijeniti digitalni podaci i keš će nestat sam od sebe, jednostavno će odumrijeti.

 
3 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlackDog22 kaže...

 

 

Meni je  nevjerojatno da kod nas ljudi mogu kupit automobil ili kuću u gotovini i da nitko ne pita odakle im pare. 

 ako si u vladi ili sin/kcer tajkuna onda te se ne pita. u pbz uplatu na nebitno ciji racun preko 100 000kn moras pravdat odakle ti
 ti novci sve do 100 000kn te ne traze da pravdas.

4 godine
protjeran
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlackDog22 kaže...
Kant kaže...
BlackDog22 kaže...

 Odgoj, ti misliš da je to zbog odgoja u Japanu? Ne, to je zbog represije. Civilizirani japan koji ti vidiš danas je nastao na povijesti represije i policijske države koji (u manjoj mjeri) postoji i danas. Japan je jedno od najzatvorenijih društava s poprilično represivnim prvenstveno društvo, ali i državom.

 

Velika većina nekakvih pozitivnih normi koje danas vidiš kao običaje u državama su počeli kroz represiju. 

 

Ali i taj proces je dugotrajan i sumnjivog uspjeha. Ukidanje keša je s današnjom tehnologijom poprilično izvedivo, efikasno i brzo. 

 Ti se jedini tu zalažeš za ukidanje keša, nitko drugi. Japan jeste zatvoreno društvo ali nije ništa represivnije od ostalih. Daleko od toga da Japan treba biti uzor u svemu, ali u dijelu odgoja gdje djeca sami počiste kantinu nakon jela i operu suđe pa operu i izribaju pod u učionici bi svakako trebao!

16 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
bugovac222 kaže...

Mane više zanima pošto su im te maline i jagode, jer je otkupna cijena malina po BiH i Srbiji ispod 1€ za kilogram.

 80 kn za dvije mjerice malina i jednu jagoda.

Domagoj
7 godina
protjeran
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Domagoj kaže...
bugovac222 kaže...

Mane više zanima pošto su im te maline i jagode, jer je otkupna cijena malina po BiH i Srbiji ispod 1€ za kilogram.

 80 kn za dvije mjerice malina i jednu jagoda.

 Oderalo te ko zeca. 

5 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
O_O_O kaže...

 Oderalo te ko zeca. 

 Skupo je tamo. Bio prošle godine sa ženom na par dana. Sve smo plaćali karticom iako smo imali nešto eura u kešu za svaki slučaj, niti jedan nismo potrošili.... Najgora stvar mi je bila što sam na večinu mjesta morao sam rukovati POS-om, a pojma nemam kako to ide, ovaj me gleda - ja gledam njega i onda skuži da sam vlajina i sam ukuca i pita me ako mu želim dat napojnicu? I kako sad da mu kaćem da ne, a oderalo me za mali i veliki makijato (jedva našao dobro kavanu) i sav u mukama reko da da... Pita ovaj koliko? Aj u kurac, jebote, ta tvoja manča mene doma košta ko cijeli ručak za nas 3. Ne sjećam se točno iznosa ali znam da mi nije bilo svejedno - cca 100 kuna na dvije kave i manču?

 

 

 Druga situacija je bila da ne moš kupit karte za gradski bus u busu.... Mi to nismo znali... I sad mi na engleskom sa šoferom di, što kako itd a ovaj muku muči sa eng (to mi je bilo malo čudno) i na kraju nas frajer pusti bez karte (bilo je kasno u noć tj rano ujutro - taman sletili). Mi sami u busu i nešto pričamo kad skužim da ovaj šofer sluša neki bosanski radio - reko jebote - nije ni čudo što nas je pustio kad je naš. Na kraju smo mu se zahvalili na jugo jeziku, on isto ostao malo zbunjen ali eto... Kad seljačine odu u civilizaciju. Niti ne znaju rukovat POS-om niti znaju di se kupuje karte. Sutra dan kupili Stockholm Pass pa nas je bilo svugdje - predivan grad, kulturni ljudi, sve lijepo čisto i jednostavno, sve funka itd... I još jedna zanimljivost,m barem meni, svugdje di sam bio sam sreo neke naše ljude, nije bilo restorana ili muzeja ili bilo čega drugog di nisam čuo nekog sa ovih naših prostora....

 

Sad malo na ontopic, gotovina je sranje i ne volim je... Te vadi, te broji, te spremi, te prljava, te uvijek neko nema sitnog za vratiti itd - ma goni se u k...

Sve Vas Volim
15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
sisko93 kaže...
U Švedskoj i najstarija osoba plaća karticom, dok kod nas pola starijih od 50 niti ne znaju kakvu karticu imaju i kako ju koristiti.

U slučaju plaćanja papirima, kusur dobiješ odmah, i u aparatima uvijek ima kovanica, dok opet kod nas (npr Konzum), tri puta prebiru po kovanicama kako bi našli dovoljan iznos...

 A to prebiranje je u cilju da ti dosadi čekati pa kažeš "u redu je, žurim"...

14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

a kad odete u puff ili u amsterdamsku četvrt crvenih svjetiljki, gdje ćete provuć karticu djelatnici, da vas vidim kartičarski junaci...

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Stric_Jura kaže...

a kad odete u puff ili u amsterdamsku četvrt crvenih svjetiljki, gdje ćete provuć karticu djelatnici, da vas vidim kartičarski junaci...

 

 Ja kad sam bio nisam im ni kune uzeo, okej su cure bile.

Koristite blage riječi i jake argumente
12 godina
online
Re: U stranu zemlju bez keša
CalvinRi kaže...

Svako moze odluciti sto zeli za sebe naravno, ali zanimljivo je kako su ljudi spremni odreci se svoje privatnosti za malo komotnosti. I cak nije toliko bitno ono "nis ja ne skrivam pa nek gledaju", nego je bitniji taj stav da se vrlo lako odricemo nekih temeljnih sloboda. 

Da je vladi stalo do svojih gradana, u zakon (ili kad je bal, u ustav) bi uvrstili pravo na privatnost, a ne bi se igrali sa populistickim, kratkovidnim idejama i zagovarali zakonsku garanciju gotovine. Ako zelimo dici to sve jos jednu stepenicu vise, zakonom bi mogli osigurati da je svaka elektronska transakcija besplatna.

Bono kaže...

A Svedska je mokar san svakog bankara i karticara, na svaku transakciju njima ide postotak, to su probali uvesti i u Indiji kad su ukinuli velike novcane apoene, ali ljudima se vise svidio crypto nego kartice, pa su i to zabranili.

Naravno sada ce biti komentar sta me briga, ne placam ja postotak nego trgovac, a taj trgovac sigurno placa naknadu iz svog dzepa, ne ugraduje je u cijenu proizvoda.

Svatko tko misli da ta naknada nije uvrstena u cijenu proizvoda zadnjih 20 godina je u velikoj zabludi. Najgore je sto se to primjenjuje na sve oblike placanja pa i na gotovinu. Da nije tako, postojao bi popust na gotovinsko placanje prilikom svake kupovine.

3dfx kaže...

 uvalit djetetu, unuku koju kunu za dzeparac, sta ce djedovi i bake morat uplacivat djeci na racun lovu

Ovo mi je izvrsan use case! Kada mali krene u skolu, nema sanse da cu mu davati gotovinu koji mu stariju mogu oteti. Samo u elektronickom obliku i samo na racunu preko kojeg ja mogu vidjeti na sto i koliko se trosi.

 

Opcenito placanje mobitelom ili drugim pametnim uredajem je izvrsna stvar radi dodatnog sloja sigurnosti u vidi biometrijske autentifikacije i virtualnih racuna! Bio okorjeli zagovornik gotovine jer su kreditne kartice smijurija po pitanju sigurnosti, ali sada je konacno tehnologija omogucila situaciju da se gotovina izbaci iz upotrebe.

14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Ja ipak više preferiram cash. Kako uopće to beskontaktno na satu ako ne trazi pin ni nist neg samo prislonis...

 

netko mi ga ukrade i u trenu sve potroši onda

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
KASA kaže...

Ja ipak više preferiram cash. Kako uopće to beskontaktno na satu ako ne trazi pin ni nist neg samo prislonis...

 

netko mi ga ukrade i u trenu sve potroši onda

Sve sam čekao da netko pita. :-)


PIN upisuješ na satu, jednom dnevno pa ti vrijedi cijeli dan. Ili dok ne skineš sat, onda skidanje sata resetira pa moraš ponovo upisati PIN.

Naravno, prilikom plaćanja moraš ući u meni i odabrati plaćanje satom, tako da ti ne može netko usput nešto nasloniti na sat dok si u tramvaju.

Domagoj
4 godine
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

ja bi prije rekao da je za suzbijanje sive ekonomije potrebna promjena poreznog sustava. Da sve račune možeš koristiti kao neku vrstu olakšice. Kao ameri. E onda bi i za kondom na kiosku tražio račun i priložio ga na kraju godine. Građani bi sami prisiljavali male trgovce/ugostitelje da izdaju račune.

11 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Ne znam, koliko god nekad volim imat samo karticu, isto toliko nekad volim imat i fizički prisutnu lovu. U dućanu plaćam većinom karticom, a ako mi treba vratit kunu, kunu i po', onda im ostavim, jer me osuđuje 98252398235 ljudi iza mene na blagajni jer prodavač/ica više ne može zbrojit 2 i 2 kako treba. 

Kad imam fizički novce u džepu, osjećam se sigurnije, jer u gradu imaju samo 2 PBZ automata, 15 minuti hoda jedan od drugoga, a često znaju ne raditi. 'vako imaš u sebe štagod pa moš uzet šta ti triba, a ne po ure kljusat okolo i jebat sebi sve po spisku i banci hehe

 

 

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Uzmeš revolut, pa kad si udaljen od svog bankomata, staviš na revolut karticu koliko ti treba i podigneš na bilo kom bankomatu bez naknade.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 13:01 (Punti).
11 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Punti kaže...

Uzmeš revolut, pa kad si udaljen od svog bankomata, staviš na revolut karticu koliko ti treba i podigneš na bilo kom bankomatu bez naknade.

 

Znaci apsolutno svaki postojeći ATM podržaje Revolut?

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
11 godina
online
Re: U stranu zemlju bez keša
Domagoj kaže...

Sve sam čekao da netko pita. :-)

zamisli da se tema razdužila, a da nitko nije pitao 

14 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Trenutno su kolege forumaši potvrdili dizanje keša bez naknade na bankomatima četiriju hrvatskih banaka. Više pogledaj u Revolut temi.

16 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Punti kaže...

Trenutno su kolege forumaši potvrdili dizanje keša bez naknade na bankomatima četiriju hrvatskih banaka. Više pogledaj u Revolut temi.

 Ne samo hrvatskih, nego bilo gdje u Europi (možda i svijetu, nisam još probao). Samo je bitno da je bankomat od banke, a ne neki mutikaše kakvih kod nas ima ko u priči.

Domagoj
15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
kerum kaže...

Bono kaže...

A Svedska je mokar san svakog bankara i karticara, na svaku transakciju njima ide postotak, to su probali uvesti i u Indiji kad su ukinuli velike novcane apoene, ali ljudima se vise svidio crypto nego kartice, pa su i to zabranili.

Naravno sada ce biti komentar sta me briga, ne placam ja postotak nego trgovac, a taj trgovac sigurno placa naknadu iz svog dzepa, ne ugraduje je u cijenu proizvoda.

Svatko tko misli da ta naknada nije uvrstena u cijenu proizvoda zadnjih 20 godina je u velikoj zabludi. Najgore je sto se to primjenjuje na sve oblike placanja pa i na gotovinu. Da nije tako, postojao bi popust na gotovinsko placanje prilikom svake kupovine.

 Popusta na gotovinu nema jer su se karticari prijetili da ce uzeti svoje POS aparate iz trgovine. A inace nema veceg gusta kad ti kupac plati, karticar ti uzme postotak i onda jos NA SVOJE NOVCE cekas 30-45 dana, s time da u 12 mjesecno obicno nema prijevremene isplate. Kod prijevremene isplate opet uzmu jos par posto vise, naravno opet se radi o tvojim novcima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 13:20 (Bono).
11 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Stric_Jura kaže...

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

Revanjem pjesmuljaka je osnova. Time stičeš pravo da varaš državu. Svako revanje donosi ti sto tisuća kuna poreznih olakšica.

42
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 14:37 (markoBT).
15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Domagoj kaže...

Sve sam čekao da netko pita. :-)


PIN upisuješ na satu, jednom dnevno pa ti vrijedi cijeli dan. Ili dok ne skineš sat, onda skidanje sata resetira pa moraš ponovo upisati PIN.

Naravno, prilikom plaćanja moraš ući u meni i odabrati plaćanje satom, tako da ti ne može netko usput nešto nasloniti na sat dok si u tramvaju.

 a kad se isprazni baterija a tebi baš ponestalo lubenica, sjekira i cd-a mate 10 miše pro kovača? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Ajar kaže...
Domagoj kaže...

Sve sam čekao da netko pita. :-)


PIN upisuješ na satu, jednom dnevno pa ti vrijedi cijeli dan. Ili dok ne skineš sat, onda skidanje sata resetira pa moraš ponovo upisati PIN.

Naravno, prilikom plaćanja moraš ući u meni i odabrati plaćanje satom, tako da ti ne može netko usput nešto nasloniti na sat dok si u tramvaju.

 a kad se isprazni baterija a tebi baš ponestalo lubenica, sjekira i cd-a mate 10 miše pro kovača? 

 Onda ces nestanak struje zvati apokalipsom.

https://edition.cnn.com/2019/07/14/us/new-york-power-restored/index.html?no-st=1566905744

15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

 pa da. ne mora se isprazniti sat. dogodi se i nestanak struje u dućanu, kvartu, gradu, državi, planeti, svemiru ... a štaš omda? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Iako je određeni odmak od gotovine primetan, u Švedskoj smo, valjda prošlog januara, sve uspeli da platimo kešom (osim ulaza na neki parti, tu je, kao kod Domagojevog stričeka s bademima, funkcionisao samo Swish, ne sećam se, mislim da je platila prijateljica odatle) i niko nas nije čudno gledao. Koliko god da su nas plašili da sve ide karticama, temeljnijim čitanjem sam zaključio da nije baš tako i poneo krune i, gle čuda, niko nije bio gadljiv na njih.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 13:56 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice