Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

poruka: 394
|
čitano: 59.368
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren".
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Friday kaže...

Tehnicki pregled auta na LPG naplacuju dodatnih 500 kn. Toliko o poticanju na ekolosku osvijestenost.

 

Because fuck you, that's why

 600x 500 kn i eto Audija za izmučenog ministra koji ne može spavati od brige za hrvatski narod, pače građane..

Ju je je? Je ju je!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Citam raspravu od pocetka i samo moram nadodat da neki ovdje zvuce kao hrvatski politicari. Ako nesto nije realizirano unutar mandata automatski se ne odobrava jer nije isplativo... sto reci, koju posluku porati..

Nemre sve bit realizirano i isplativo, sutra..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Sale_ds kaže...
Citam raspravu od pocetka i samo moram nadodat da neki ovdje zvuce kao hrvatski politicari. Ako nesto nije realizirano unutar mandata automatski se ne odobrava jer nije isplativo... sto reci, koju posluku porati..

Nemre sve bit realizirano i isplativo, sutra..

 -slažem se.. :) a može za tjedan? Godinu? Desetljeće? .. ako nastavimo dalje, stoljeće, tad već postane besmisleno, zar ne?

 

ili, što će se to nrp za 5 godina primijeniti? Nestat će nafte ili će gorivo poskupjeti? Možda-vjerojatno, no vidimo da se može i proizvoditi nafta, pa tad nestanak nije nešto što nas zabrinjava dok su nestašice prije 50 g bile veće nego danas .. tak da kao da danas ima više nego prije, paradox? :)

-cijena? naravno, ide gore, jer je interes biznisa i države (porez), dok je naš inters kao kuapc-potrošač da ta cijena ide dolje.. moguće oboje (kao mobitel-interenet-roaming..) ali češće da idu gore. + ne treba se baviti predviđanjima-proročanstvima.. ili igramo loto pa ako pogodimo sretni smo.

-ako su resursi tu, ako je cijena stvar biza, što nam tad donosi budućnost? Ne to što bi ja želio kao potrošač, nego druga strana koja ima suprotan legitimni interes, profit. ?..

-možda je to EV, možda ICE, možda nešto treće, no posljednje desetljeće uz sav hype nije rješilo probleme baterija, mada je struja tu već stoljeće s nama, dok su kanistri s gorivom funkcionirali već prije stoljeća npr ww-1.. i funkcioniraju i danas.

-zašto bi npr zatopljenje, zagađenje i sl bilo stvar npr autoindustije, kad ostale industrije zagađuju višestruko više i troše više i dalju više stakleničkih plinova itd.. a samo se u autoind to gura pa i kao porez na co2 ..?

-struja (el.energija) je odličan oblik energije, idealan za neke potrebe npr kućanstva, ali kuća nije automobil, tj mobilnost.. tramvaj i sl.

-el.motor je odličan, iskorsitiv.. no za autonomiju je ipak benzinac, no fantazirajmo malo.. imam npr mobitel i npr solarni punjač-solarbank.. i mogu bilo gdje, bilo kad puniti uz uvjet da imam sunčevu svjetlost.. imam autonomiju mobitela. .. i sad čarobnim štapićem, isti taj solarni-powerbank mi postane dovoljan za EV.. super. To želim, to je StraTrek .. ili utopija?

-pri tome uopće nije važan izvor sturje, ugljen, nafta, drvo, solar, hydro, vjetar.. tj iz utičnice može biti bilo koji izvor-energent, može jednako zagađivati kao danas osim izmještanja s ulice na postrojenje.. Zašto se ne razvija npr kao oanj avion na solarne panele, obletio globus.. potvrdio da se može, no kad će to zaživjeti? Isplativost? Kome? Proizvođaču ili korisniku?

-solarnim panelom za mobitel mogu biti neovisan o npr hepu-trgovcu strujom, ali mi nije dovoljan za npr tv, frižider.. a hep nema baš nikakav razlog željeti osloboditi me kao potrošača te ovisnosti ili naplatiti manje.. obrnuto. Tad hep neće investirati u takav razvoj nego će opsturirati i to je čak legitimno pravo. A tek kad hep ili države to žele, tek tad će nešto stvarno napraviti. Tj kako ih navesti da to žele? pa nrp zarada je prva koja mi pada na pamet u biznisu.. a tad neovisno o čistoći ili besplatnosti izvora, onaj tko mi prodaje energiju, želi zaraditi -više, ne manje i kako god postave sustva, odrede cijene, već unaprijed znam da će biti u njihovu korsit, na moju štetu ako gledam npr cijenu... ili će države-biznis postati altruisti i uz kumbajlaju ćemo svi sretno zapjevati u blgagostanju i čistoći neograničenih izvora npr solarnih.. još tome dodamo mir u svijetu, zaštutu kitova i tropskih šuma, kao za izbor miss svijeta, .. ''pljas!!!''.. šamar za povratak u RL. Biz je nešto drugo, upravo USA-UK pripremaju napad na Iran.. cijena energeneta će ići gore, jer je to interes biza, čak i da postoji neka mala čarobna kutija koja može čitavu zemlju besplatno čisto opskrbiti.. biz bi je uništio čekićem i tomahawkom (krstarećim).. da može i dalje naplaćivati svoj interes i imati kontrolu, oboje jer tad kad ima kontrolu može naplaćivati, ako sam slobodan, tad teže.. ako imam solarno, tad jedino izmišljenim porezom na sunce.. a porez na co2 je korak u tom smjeru.

 

-što dakle donosi budućnost? Možda dinamo & hajduk u EU prezime? :) .. to je vjerojatnije nego za potrošače pozitivan scenarij oko cijene i autonomije. Možda još desetljeće za EV? Možda novi auto bude stara lada-speciajl, tj ista lada s tenis lopticom.. ali po novoj cijeni?

-za usporedbu, Musk kao jedan od poznatih imena u branši, s raketom je konkretno imao rezultate, prvo-loše, pa bolje, pa iduća.. i bolje i rezultati.. Koliko je prošlo od loše do radi i u upotrebi je? Daleko više je u EV bizu a stanje je isto kao prije desetljeća.. hype koji uvjerava samo što nije, isplativost za dvostuko skuplje.. i budućnost koju svi proriču a ipak znamo da ne nepredvidiva.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
I hubble teleskop su radili ak se ne varam 13 godina i to stvar koja je mogla rec kaboom prilikom lansiranja i djabe oslo 13 godina. Ali nije i naucili smo puno pa uskoro lansiraju i james webb teleskop. Isto je i u ovom slucaju. Za velike promjene treba vremena. Ali ne sjedit i cekat da se nesto samo od sebe promijeni jer eto nema smisla jer nije odmah savrseno. Iako je sad tehnologija nategnuta u smislu iskoristivosti i zagadenja i dalje treba uzet u obzir koliko godina je trebalo auto industriji da dode do tu di je sad, a i da je s druge strane EV na samom pocetku bok uz bok ak nis bar kaj se zagadenja tice. U buducnosti moze samo bit bolji..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago:

Kaj se tiče punjenja na autocesti...

ZG-Split 400 km, godišnji prosjek 7000 vozila dnevno. Tesla bi to moga proći penzionerski bez dopunjavanja, ali ajmo uzeti da svi oni trebaju stati na pol puta i napuniti za dodatnih 250 km po potrošnji za 170 km/h - 350 Wh * 250 = 87 kWh po vozilu, realno 50 al ajmo karikirati na štetu EVa. Neka punjenje traje pola sata. Jedan priključak od 175 kW dnevno napuni 48 vozila, trebamo 145 priključaka za sav promet i ukupna snaga je onda 145 * 175 = 25375 kW ili jadnih 25 MW. Raspodjeli to na dva smjera, trebaš parkiralište sa 70-tak mjesta (kaj ima svako odmorište, već sada) i svaki po 10 MW Gotovo. Elektrificiran sav promet. Dodaj za sezonu puta šest, umanji na realniju potrošnju i to je puta tri u nekoj dalekoj budućnosti kad su svi automobili električni.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.7.2019 12:27 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Drago:

Kaj se tiče punjenja na autocesti...

ZG-Split 400 km, godišnji prosjek 7000 vozila dnevno. Tesla bi to moga proći penzionerski bez dopunjavanja, ali ajmo uzeti da svi oni trebaju stati na pol puta i napuniti za dodatnih 250 km po potrošnji za 170 km/h - 350 Wh * 250 = 87 kWh po vozilu, realno 50 al ajmo karikirati na štetu EVa. Neka punjenje traje pola sata. Jedan priključak od 175 kW dnevno napuni 48 vozila, trebamo 145 priključaka za sav promet i ukupna snaga je onda 145 * 175 = 25375 kW ili jadnih 25 MW. Raspodjeli to na dva smjera, trebaš parkiralište sa 70-tak mjesta (kaj ima svako odmorište, već sada) i svaki po 10 MW Gotovo. Elektrificiran sav promet. Dodaj za sezonu puta šest, umanji na realniju potrošnju i to je puta tri u nekoj dalekoj budućnosti kad su svi automobili električni.

 -ne primjećuješ greške u zadanoj formuli.. npr početno punjenje ne brojiš, za kretanje sa starta + računaš godišnji prosjek koji ima veze kao i mjesečeve mjene s količinom trenutnih vozila na cesti i to u 24 sata-dan, tj to znači da statistički izjednačavaš vozača u 1h, 2h.. 12h .. 23h-24h.. ravnomjerno-raspoređeno u sustavu koji je inače kaotičan. Previše previda za formulu koji ne drže vodu mada su statistički ok, kao da statistički prosijek moje i tvoje visine govori koliko smo visoki mada zapravo tad imaš nepostojeću visinu nepostojeće osobe..

-ako predviđaš punjenje na 250km, tad su to dva punjenja za put, na početku puta i na polovici.

-godišnji prosjek i špica su razlika u par nula vozila, previše da bi prosjek bilo što značio (osim nerentabilni kapaciteti van sezone ako su dovoljni za sezonu.. i obrnuto).

-mogao si jednako u formuli tvrditi da bi jedna benzinska bila dovoljna (po kilometraži na pola puta..) i tad bi bilo očigledno koliko promašuješ takvom statističkom generalizacijom.

-ako 'normaliziraš' tj višestruko povećaš brojke koje dobiješ svojom formulom, tad si u realnosti, približno x10 tj toliko i sad imaš ''viška'' benzinskih na toj ruti. Što tad s računicom?

-što s najkonkretnijom banalnom činjenicom, da ako je jedan priklučak zauet, puni se vozilo, čekaš cca 30 minuta na red.. a u tih 30 minuta još 30 novih vozila stane u isti red i čeka.. gore nego trajekt-naplatne.. ili klasična benzinska gdje tankanje i plaćanje obaviš u par minuta na desetak mjesta (2-8) uobičajeno uz dva djelatnika na kasi koji naplaćuju.

 

-i jedna recimo sporedna sitnica.. npr kad tražiš parking (a odmarališta s punjačem su to, parking mjesto..) desi se da kružiš i kad je gužva dok vidiš slobodno mjesto netko drugi uđe i opet kružiš-čekaš.. stvara se čep, nema protočnosti jer život je kaotičan, nije statistika koja ravnomjerno optimalno rasporedi opterećenje ili znamenke. U realnosti, kad su gužve, trebaš više mjesta za protočnost, daleko više od 70 koje si izračunao.. dodaj nulu i imaš realnost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Ihush:

Ljetni dnevni protok je 50k na A1, to sam već spomenuo. Tankanje na početku autoputa je nonsens, tko kreće na put od 400 km s praznim tankom? Taj je lud ili mu noge smrde. Bogati, s klasičnim autom dan ranije provjerim gume, ulje, tekućine, očistim, natankam. Propusti takve vrste na autoputu, daleko od kuće i poznanstava su skup sport tako da je s.u.l.u.d.o ići nepripremljen.

Kad si već spomenuo zauzetost mjesta i špice, sjeti se samo da već imaš benzinske i odmorišta svakih 50-tak ili manje km. To kaj ti brljaviš da se natanka za 3 minute je glupost, teoretski jedva moguće, u praksi ti je stajanje barem 20 minuta. Ako se i nastavlja put odmah, ljudi si kupe nekakvo piće, odu na wc, protegnu se... kad su najveće gužve promet se usporava, pada prosječna i maksimalna brzina pa prednosti EVa u vidu veće efikasnosti dolaze više do izražaja i trebaju daleko manje struje. Najgori slučaj za EV je poluprazna cesta i 200+km/h, što veća gužva to veća prednost. Neki dan sam išao na more, nigdje nisam prešao 140 po kazaljci, a bio sam najbrži na autocesti, u 200 km puta su me pretekli samo jedan audi i bmw koji su se očito utrkivali jer su preticali po zaustavnoj. To je realnost a ne onaj jedan promil kaj brije o 200 na sat kao da je to realna putna brzina.

Treća stvar, taj naš ljetni turistički bum se odvija po danu, idealno za kombinaciju sa solarom, ljudi se kupaju, auti se prže na suncu, nekad i po tjedan dana neprekidno dok vlasnik šeće, biciklira, uživa na i u vodi...

Da je onih 50 k dnevno najgoreg dana u godini u samo 12 sati, to je 50000 / 24 = 2000 mjesta na 400 km za po pol sata punjenja snagom od 100 kW. Tesla M3 treba samo 11 minuta za 3-50% s prosječnom snagom od cca 200 kW, porsche i drugi najavljeni automobili se pune i još brže čime opada i potreba za toliko mjesta. Kad govoriš o tome da je nešto teško izvedivo, trebaš gledati malo unaprijed. Da se danas zabrane obični automobili, trebalo bi proći 20 godina dok svi auti na cesti ne budu električni, 10 godina za 50%. U stvarnosti će to biti 20 i 30 godina najmanje, a do tada će se baterije puniti za pet minuta kao i današnji dizel jer ne moraš ići van do prodavača i čekati red za plaćanje tako da je realan broj mjesta za punjenje jednak današnjem broju parkirnih mjesta i to je previše za nekoliko puta. Kaj se tiče angažirane snage, ona je manje više ista, svejedno je da li na 30 od 100 mjesta tesla vuče 200 kw prvih 10 minuta a ostalih 20 pauzira ili se svih 100 puni svih 30 minuta snagom od 70 kw. Ukupna energija je ista, prosjek po satu (snaga) ista. Brže punjenje je samo stvar ugodnosti za korisnika.

Tu nema nikakve nepredvidivosti, iz godine u godinu je promet u kljucčnim danima isti, struja se može ugovoriti unaprijed tako da nema interventnih događaja, izi pizi
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.7.2019 15:23 (Feudalac).
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Drago:

Kaj se tiče punjenja na autocesti...

ZG-Split 400 km, godišnji prosjek 7000 vozila dnevno. Tesla bi to moga proći penzionerski bez dopunjavanja, ali ajmo uzeti da svi oni trebaju stati na pol puta i napuniti za dodatnih 250 km po potrošnji za 170 km/h - 350 Wh * 250 = 87 kWh po vozilu, realno 50 al ajmo karikirati na štetu EVa. Neka punjenje traje pola sata. Jedan priključak od 175 kW dnevno napuni 48 vozila, trebamo 145 priključaka za sav promet i ukupna snaga je onda 145 * 175 = 25375 kW ili jadnih 25 MW. Raspodjeli to na dva smjera, trebaš parkiralište sa 70-tak mjesta (kaj ima svako odmorište, već sada) i svaki po 10 MW Gotovo. Elektrificiran sav promet. Dodaj za sezonu puta šest, umanji na realniju potrošnju i to je puta tri u nekoj dalekoj budućnosti kad su svi automobili električni.

 

Ovaj tvoj izračun je u rangu ovih ranijih XFX-ovih u rangu 1km = 1 kn - brojke su ti proizvolje i "ajmo uzeti". I mislim da miješaš kilovate i kilovatsate jer ovaj dio s 25 MW mi nije jasan, ali nije ti točan skoro niti jedan dio izračuna pa nema veze. Idemo ab ovo.

 

Ovo su ti prave brojke: ukupno u Hrvatskoj imaš nešto manje od tisuću benzinskih pumpi sa u prosjelu po tri duplex aparata - dakle oko 6000 mjesta za punjenje benzinaca kojima u prosjeku treba ispod tri minute za punjenje.

Punjenje električnih automobila "traje pola sata" ako si isplanirao put da ćeš se puniti svako dva-tri sata i to ako imaš Teslu s baterijom kapaciteta od 90(+) kWh.
Ako voziš Leafa (ili nešto drugo) koji zimi nema grijanje, a ljeti se baterija pregrijava i manja je, onda si bolje planiraj put tako da se puniš svako sat vremena. Tvoja tvrdnja o tome da ZG Split možeš proći autoputem penzionerski, bez dopunjavanja, odnosi se na 90-kWh verziju Tesli (X, S, možda 3) kojih u nas ima nekoliko desetaka, a baš da ih u Evropi u privatnom vlasništvu ima hrpa, nije točno (velika kupovina Tesli u Nizozemskoj, Norveškoj i još ponegdje je uglavnom bila posljedica flotne kupovine za taksi službe, a i to je sad prestalo iz drugih razloga - predugo za objašnjavat).

Jedan srednji punjač (dakle ne ni supercharger - 250 kW ni hypercharger - 1000 kW) treba 50 kW snage (minimalno). To je samo za nazivnu snagu HEP-u 90.000 kuna, plus izgradnja samog punjača, infrastrukture i mjesta za ljude i aute.

Brzi punjač od 175 kW, usput, ne puni stalno brzinom od 175 kW, samo da znaš. Kad je baterija praznija i hladnija, manji je unutrašnji otpor i maksimalna brzina punjenja je bliža maksimalnoj nazivnoj snazi punjača. Kada je baterija toplija i punija (što je više puniš) to je veći unutrašnji otpor baterije i snaga (brzina) punjača naglo pada. 

Godišnji dnevni prosjek (navodni),  vozila na autocesti, ništa mi ne znači, da budem iskren jer ne govorimo o godišnjem prosjeku, nego o vršnom stanju.

U lipnju prošle godine autocestama u HR je prošlo oko 3 milijuna automobila, što je oko 100.000 vozila dnevno na svim autocestama u nas u jeku sezone. 

Da je u igri 10% električnih automobila, to je 10.000 automobila dnevno u jeku sezone. Sa sat vremena punjenja (ovaj tip s Teslom kaže da je trošio oko 50 minuta na punjenje na superbrzim punjačijma i sa savršeno isplaniranim stajanjima od punjača do punjača) to je 10.000 sati punjenja dnevno. U jednom danu imaš 24 sata. To je 416 punionica po 50 kWh samo na autocestama (dakle, jedno 4 puta više nego što sada ima benzinskih pumpi na svim autocestama za punjenje oko 100% postojećih ICE vozila). 

S tim da, naravno, ta 24 sata treba uzeti uvjetno, jer je veći promet po danu, neusporedivo, nego noću, pa bi realno trebalo biti barem za dvije trećine više punionica da bi zadovoljili dnevnu potražnju.

S tim da onda treba proširiti sama pumpne i parkirališna mjesta u blizinu punjača.

Recimo da od 416 u vršnom načinu usred vrućeg dana, kada rade klime svima i frižideri na maksimu, 70% punionica istodobno treba 50 kWh - to je opterećenje od 14,5 MW u elektroenergetskom sustavu, a to ti je jedna manja lokalna hidroelektrana. Ovo je za 50-kW punjač.


Za supercharger bi to bilo puta 5, dakle 72,5 megavata šiljka u potražnji u elektroenergetskom sustavu. Za 175-kW punjač je to x3,5 - 50,75 MW povećanje potražnje u vršnom načinu. 

Za 10% električnih vozila u jeku sezone. 

 

 EDIT: Vidim da je u općim crtama ihush već sve ovo rekao. I ovo moje gore je izračun za superoptimizirani sustav gdje je svih 10% vozača BEV-ova superdisciplinirano, sve pumpe uvijek rade i nema kvarova, raspored je nekaotičan i uprosječen. S takvim izračunom bi za ICE vozila umjesto 6000, bilo dovoljno par stotina pumpi na razini čitave države.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.7.2019 13:48 (Drago).
14 godina
offline
Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otvoren

a što je s ovim HEPovim punjačima, kum koji je u tome (obnovljiva energija i energetska učinkovitost) i ima (firma) Leafa, veli da svi ti punjači su nominalno snage 6 kW, ali su namjerno prepolovljeni na 3 kW...

 

znači  64 kWh Kona teoretski  bi trebala 22 h za punjnje - realno od 0-100% bi trebalo i 30 h...

 

koji kukuruz ?!?!

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

To je više za plug-in hibride, koji su ionako neusporedivo efikasniji i zeleniji od BEV-ova i k tome ih čak i u nas na cestama ima daleko više od samo baterijskih EV-ova.

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

-ne znam teh.podatke ali i ovo je ok za normalno dnevno korištenje kao kuća-posao, tj prisječni dnevni ciklus i kućno punjenje (noć-spavanje) ili dok auto stoji parkiran (radno vrijeme).. tj prosječno za posao imaš cca 50km ili sat vožnje, nek bude još toliko nešto pod ostalo. To lako dopuniš na parkingu kroz noramaln dan kad ne koristiš auto nego stoji, npr noć ili radno mjesto uz tad preduvjet da ti je punjač pri ruci čemu taj punajč i služi. Tj ne puniš tad od nule do 100% nego dopunjavaš i imaš stalno cca pola kapaciteta, kao optimalno i sl. tj tad je ok potrošiti recimo 8 sati kroz noć da bi dopunio dnevnu vožnju 1-2, ne više kao dnevni prosjek u radnom tjednu i prosječan radius kretanja-potreba + kad postoji više vozila u obitelji pa time eliminiraš da jedan auto čitav dan glumi taxi za obitelj a to je najčešće EV ili neki smart i sl.

-ako je s 6kwh prepravljen na 3, ne vidim to kao loše u ovom gornjem scenariju, vjerojatno kao bolje za takvo korištenje (trajnost, potrošnja i sl.. ali nisam električar i ne kontam baš te stvari tako) :)

-no to u priči iznad nema smisla, tad su samo superbrzi punjači zanimljivi, špica-gužva i kilometraža + klima itd.. sasvim suprotno od ovakvog scenarija, a koliko kužim ljudi upravo tako naprave previd i misle kako su doma to neprimjetno punili da će jednako biti na putu na more.. čak i pauzu od 30min, 45-sat.. možemo reći, ok, stanem na pola puta, polijem kavu, počikam.. ali u toj priči fali dio koji sad drago prikazje feudalcu a feudalac upravo tako radi logičku grešku pretpostavkom nekog prisjeka prometa kroz godinu i sl. itd. itd..

 

-kraće, da sad netko ide na more s EV vido bi konkretno rezultat, uz razliku, sad je takvo stanje da praktički nema rizika čekati na priključak, jer nema drugih EV koji bi čekali red, pa stane i puni.. a da je u isto vrijeme netko drugi, tad umjesto pola sata ode duplo vrijeme itd. a da je više vozila već je kolona, na stranu problemi infrastrukture i trošak, nepostojeće elektrane za takve kapacitete koji bi bili neerentabilni ostatak godine itd..

 

-dnevno-gradsko-posao je sasvim surpotno.. pa čak i za uštedu na cijeni goriva, kad putujem na more (trošim duplo od prosječnog vozila).. stavka je zapravo sporedna, jer sve ostalo košta više, cestarine, put.. ne štedi se tad kuna nego se potroše tisuće. Jednako je s punjenjem ili brzim punjačima, pa mi ovaj ima smisla za kućne potrebe pa čak i neka solarka možda dostatna za takvo punjenje po danu ili vjetro po noći i sl. Sve to mi ima smisla ako je DOVOLJNO za dnevne potrebe, a to je tad 50-100km, ne 500km putovanje i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
S tim da, naravno, ta 24 sata treba uzeti uvjetno, jer je veći promet po danu, neusporedivo, nego noću, pa bi realno trebalo biti barem za dvije trećine više punionica da bi zadovoljili dnevnu potražnju.

Znači elektroautomobili će putovati noću i riješen problem - cha-cheng! Sljedeći!

Gledam te!
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago:

Računica ti polazi od nebitnih podataka. Nije bitno koliko je vozila ušlo na autocestu iz razloga što ne znamo koliko su dugo ostala na cesti. Primjer ti je izvješće HACa, Bosiljevo-Split je 340 km, u godini uđe 14 milijuna vozila a ostvareni prihod je 711 milijuna što po cijeni od 48 lipa ko kilometru koliko je cestarina, ispada da su se vozila zadržala prosječno 105 km na autocesti na toj dionici. Stoga je tvoja računica apsolutno besmislena. Spominjanje lifića i sličnih gradskih kantica u kontekstu dugih putovanja je također nonsens, suludo je ići na dug put s takvim autom, osim ako čovjek nije teški mazohist. Za elektrifikaciju prometa trebaju nam dugometni automobili poput Teslinih, audi, nadolazeći porsche, kona i slično. Ako želimo silom dokazati da su električni automobili glupost, možemo zq primjer uzeti golf cart.

Da bi duga putovanja bila ostvariva, električni sutomobili moraju imati domet preko 300 km. Primjer iz ovog članka - Nyland je za 2800 km odabrao strategiju puniti 20 puta, voziti se ilegalnom brzinom svugdje osim u Njemačkoj, a prosječan pit-stop mu je trajao 16 minuta, srednja brzina stvarne vožnje mu je bila 150 km/h kad se odbiju zaustavljanja što je jako dobro i uglavnom neostvarivo na našim autocestama po ljeti.

Da se vratim na benzinske i punionice - bitni su ostvareni kilometri, oni su rijetko u komadu 400 km i za takve moramo imati strateški raspoređene punionice. Uglavnom, dao sam izračun za našu najdužu autocestu pod pretpostavkom da svi putuju cijelom dužinom u vrijeme špice kad je na toj cesti rekord 50000 auta u jednom danu (tri puta u godini, al neka skeptici budu sretni).

Edit: kaj se tiče omanje hidroelektrane, da i kaj onda? Nebu radila besplatno, brzo punjenje se i dodatno plaća.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.7.2019 15:07 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
IHush:

Nikad nećemo imati električne automobile ako ćemo svaki dan strahovati hoće li izdržati do posla i šta ako nešto hitno moram obaviti. To jednostavno ne drži vodu, ima smisla jedino u hibridima.

Kaj se mene i Drage tiče, on radi grešku na temelju neprimjenjivih podataka, moj primjer je konkretne dionice, konkretnog maksimalnog prometa, konkretnog godišnjeg prometa i konkretnog poštenog EVa uz krajnje ekstremnu pretpostavku da sav taj promet ide po cijeloj dionici što se apsolutno nikad ne događa. Prosječna kilometraža na toj cesti je 4 PUTA manja od moje pretpostavke.
Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Drago:

Računica ti polazi od nebitnih podataka. Nije bitno koliko je vozila ušlo na autocestu iz razloga što ne znamo koliko su dugo ostala na cesti. Primjer ti je izvješće HACa, Bosiljevo-Split je 340 km, u godini uđe 14 milijuna vozila a ostvareni prihod je 711 milijuna što po cijeni od 48 lipa ko kilometru koliko je cestarina, ispada da su se vozila zadržala prosječno 105 km na autocesti na toj dionici. Stoga je tvoja računica apsolutno besmislena. Spominjanje lifića i sličnih gradskih kantica u kontekstu dugih putovanja je također nonsens, suludo je ići na dug put s takvim autom, osim ako čovjek nije teški mazohist. Za elektrifikaciju prometa trebaju nam dugometni automobili poput Teslinih, audi, nadolazeći porsche, kona i slično. Ako želimo silom dokazati da su električni automobili glupost, možemo zq primjer uzeti golf cart.

Da bi duga putovanja bila ostvariva, električni sutomobili moraju imati domet preko 300 km. Primjer iz ovog članka - Nyland je za 2800 km odabrao strategiju puniti 20 puta, voziti se ilegalnom brzinom svugdje osim u Njemačkoj, a prosječan pit-stop mu je trajao 16 minuta, srednja brzina stvarne vožnje mu je bila 150 km/h kad se odbiju zaustavljanja što je jako dobro i uglavnom neostvarivo na našim autocestama po ljeti.

Da se vratim na benzinske i punionice - bitni su ostvareni kilometri, oni su rijetko u komadu 400 km i za takve moramo imati strateški raspoređene punionice. Uglavnom, dao sam izračun za našu najdužu autocestu pod pretpostavkom da svi putuju cijelom dužinom u vrijeme špice kad je na toj cesti rekord 50000 auta u jednom danu (tri puta u godini, al neka skeptici budu sretni).

Edit: kaj se tiče omanje hidroelektrane, da i kaj onda? Nebu radila besplatno, brzo punjenje se i dodatno plaća.

 

Lol - stvarni brojčani podaci su "nebitni", a tvoje odokativne fantazije o broju vozila i punjačima koje počinju s "ajmo reći" su relevantne?

 

Idem u dućan, ajmo reći da mi je dosta 16 kuna za tjednu nabavku.

 

Imaš neke bizarne pretpostavke o "dugometnim" BEV-ovima kao sigurnoj masovki koja samo što nije došla, a niti jedan do sada "dugometni" ili "srednjemetni" ili "kratkometni" BEV nije uspio iskoračiti iz kategorije luxury car. Osim toga, uopće ne razumiješ da BEV-ovi NISU JEDINI električni auti - postoje i FCEV i tri različite vrste hibrida od kojih su ovi zadnji jeftiniji, energetski efikasniji, održiviji i ekološki neusporedivo prihvatljiviji po svim izračunima od BEV-ova za koje ti misliš da su jedini električni auti koji postoje i da ja govorim o svim električnim autima. Ne. Samo o BEV-ovima kao najneracionalnijem i praktički neizvedivom putu elektrifikacije vozila. A postoje i trolejbusi, odnosno vozila spojena na električni vod. 

 

Usput - to što ti kažeš da je moja računica "potpuno besmislena", a umjesto da pobiješ računicu, spomeneš dva nova podatka koja s računicom veze nemaju - to ne znači da je besmislena. Nauči se raspravljati. 

 

Kakva "naša najduža cesta"? Znaš li uopće gdje A1 počinje, a gdje završava? Duljina A1 nije 400 kilometara, nego skoro 500 (s prilaznicama i preko 500) i nije Zagreb-Split nego Zagreb-Ploče. K tome, do A1 imaš i drugih autputova ili misliš da će se svi teleportirati BEV-ovima na Lučko, odvoziti do Dugopolja i onda se teleportirati u Split? 

 

Pored A1 imaš i drugih autoputova u Hrvatskoj kojima se, (nevjerojatno, znam!) moraš prvo provesti da bi uopće došao do autoputa A1 bez obzira došao u Hrvatsku sa sjevera, istoka ili zapada. 

Zato ti i spominjem broj vozila na AUTOCESTAMA, a ne AUTOCESTI u Hrvatskoj u vrijeme najvećeg prometa, jer je to dio iste prometne infrastrukture kojom ti tvoji izmaštano uobičajeni "dugometni" BEV-ovi trebaju doći, voziti i puniti se, a što si ti sve apstrahirao dječjom idejom o tome da će se oni magijomstvoriti u Zagrebu i valjda isto tako jednom kad dođu do Dugopolja, magično nestati.

 

A što se tiče hidroelektrane, opet ništa nisi shvatio. Rekao sam da je fluktuacija (peak) potražnje u rangu proizvodnje jedne manje hidroelektrane, a ne da se taj problem rješava gradnjom male hidroelektrane. 

 

Naime, da sada ideš izgraditi bilo kakvu malu ili veliku hidroelektranu, treba ti barem 10 godina planiranja i dozvola, tako da je tvoja ideja o njenoj gradnji totalna glupost (i k tome bi ih trebao praviti relativno blizu autocestama na više mjesta u Hrvatskoj jer ne možeš bez golemih gubitaka distribuirati struju iz Iloka u Pulu ili Dubrovnik i obratno).

 

Također, nagli porast potrošnje u elektroenergetskom sutavu se u pravilu "pegla" plinskim elektranama koje imaju malo vrijeme odaziva - oko pola sata, od trenutka kada dispečer zatraži, pa do trenutka kada mogu dati energiju u distribucijski sustav. 

 

Imaš neke pretpostavke o električnim autima (za koje sve misliš da mogu biti jedino BEV-ovi i to "dugometni") i o tome kako funkcionira elektrodistribucijski sustav i sutav električnih punionica, a koje nemaju veze sa stvarnim podacima koje lako možeš proguglatli na Internetu ako odvojiš za to par dana da proučiš o čemu pričaš.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

-ne nego ti uzmeš statistiku, prosjek .. i napraviš od tog čušpajz po svojoj želi, tj kao što logično pretpostaviš da neće većina ići punom dionicom.. i već tu radiš grešku za turističku sezonu, jer upravo tako se ljudi voze na more, tj osim nas domaćih, koji možemo otići na janca kod macole i sl, 99% prometa u sezoni je upravo takvo, uđe na zg izađe na zd-st.. tj neće poljak-švabo-holandez imati kuma na naplatnoj pa platiti pola karte i sl. Koristiš prosjek i statisiku na obrnut način od stvarnosti, zlouporaba (koju i oni koji to znaju-razumiju ponekad rade namjerno, samo da bi potkrijepili i opravdali svoj cilj..). Imaš li statistiku za turiste? -nemaš, imaš za sav promet, kamioni, lokalci izvan sezone + kad lokalci i zbog cijene ili gužve na naplatnima koriste ili ne korsite autoceste itd. To ubaciš u čarobnu formulu sa svojih par tajnih sastojaka i dobiješ željeni račun.. a može biti i nula više, ako želiš. To nije činjenica, nego čušpajz. :)

 

-obrnuto, ne uvažavaš argumente druge strane, koji su danas ipak činjenice, ne nagađanja, ne možda-moglo bi.. nego trenutno stanje. Kranje nekorektno raspravljanje.. no bar imamo o čemu :))

-tu si čak u pravu, tj ova tema i 'rekord' koji je ipak izuzetak.. pa sad jel taj primjer prosjek, npr njegovo prosječno punjenje 15min.. usporedivo, s čime? Nek napravi isto sad na zg-st dionici? Nek napravi kad počne feragosto u ita.. u francuskoj, kad su kolone satima.. kad stojiš u koloni 100m od benziske a nikako do nje doći (pa ništa od takvog punjenja dok čekaš..) itd.

-primjer u temi j eekstrem, izuzetak, koji kao svaki izuzetak potvrđuje pravilo koje je suprotno za ostale-normalne slučajeve, tj nije to sad postalo tim pothvatom nešto normalno, nego samo moguće a to je velika razlika kao npr put na mjesec.. koji je moguć, ali ne normalan za normalne ljude-putnike-vozila.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
Imaš neke bizarne pretpostavke o "dugometnim" BEV-ovima kao sigurnoj masovki koja samo što nije došla, a niti jedan do sada "dugometni" ili "srednjemetni" ili "kratkometni" BEV nije uspio iskoračiti iz kategorije luxury car. Osim toga, uopće ne razumiješ da BEV-ovi NISU JEDINI električni auti - postoje i FCEV i tri različite vrste hibrida od kojih su ovi zadnji jeftiniji, energetski efikasniji, održiviji i ekološki neusporedivo prihvatljiviji po svim izračunima od BEV-ova za koje ti misliš da su jedini električni auti koji postoje i da ja govorim o svim električnim autima. Ne. Samo o BEV-ovima kao najneracionalnijem i praktički neizvedivom putu elektrifikacije vozila. A postoje i trolejbusi, odnosno vozila spojena na električni vod.

Ovo je meni cak i zanimljivija tema, jer se u elektrodistribucijske sustave ne razumijem.

Naime, Tesla sada ima peak prodaje, koji je potaknut tim konacnim pojavljivanjem Modela 3 od 35 000$.

 

Sam Musk je ovu cijenu i okacio jer je to prosjecna cijena automobila u USA u zadnjih par godina. No USA je specificno trziste uopce u svijetu (u biti najizoliranije, slicno je jedino Kina po zahtjevima za Long verzije europskih limuzina) jer je tamo prosjecan automobil presjek SUV-a, mid-executive/luxury sedana i kamioneta. Sve tri kategorije su osjetno skuplje u odnosu na city/hatchback modele koji su i dalje najprodavaniji drugdje u svijetu.

Tako da je sama pretpostavka o 35000$ kao prihvatljivoj cijeni za masovnu popularizaciju vec jako navucena.

 

To tek treba vidjeti u prodaji do kraja godine - kada ce biti isporuceni ti 35 000$  modeli jer sada i u SAD-u i Njemackoj prevladavaju ti long range modeli kojima cijena ide od 40-70 000$ sto 75% ljudi nikada nece kupiti za osobni automobil, jedino kao poslovni trosak.

 

Leaf, a pogotovoe Zoe su tu kao predstavnici tog hatchback/city/mini segmenta,  pa mene bas interesira u kojem smjeru ce ici ta popularizacija.

Hoce li manji range i manji segment vise utjecati na popularizaciju, a Zoe je prodavaniji od Tesle u Njemackoj na cije trziste stizu EV klonovi VW Up-a iz tvornica Skode i Seata, ili ce prevladati long range SUV/luxury sedan kao Tesla i Kona?

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Kad si već spomenuo zauzetost mjesta i špice, sjeti se samo da već imaš benzinske i odmorišta svakih 50-tak ili manje km. To kaj ti brljaviš da se natanka za 3 minute je glupost, teoretski jedva moguće, u praksi ti je stajanje barem 20 minuta. Ako se i nastavlja put odmah, ljudi si kupe nekakvo piće, odu na wc, protegnu se...

Jesi ti ikada bio na benzinskoj postaji?

Jesi ikada vozio Autocestom ljeti?

 

Da netko ostavi automobil na pumpi i seta se okolo 20 minuta ostao bi bez auta. Sve benzinske na autocesti imaju minimalno 10 mjesta ispred i pored trgovine bas za kupnju, na koja mjesta se svi sklone kad u 4-5 minuta napune gorivo.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...

Ovo je meni cak i zanimljivija tema, jer se u elektrodistribucijske sustave ne razumijem.

Naime, Tesla sada ima peak prodaje, koji je potaknut tim konacnim pojavljivanjem Modela 3 od 35 000$.

 

 

Nema u prodaji modela 3 od 35.000 dolara, iako ljudi iz nekog razloga mahom misle da ima. Jedno vrijeme je bilo na njihovim stranicama izlistana mogućnost kupnje, ali je to brzo povučeno - https://www.theverge.com/2019/4/12/18307583/tesla-original-plan-tesla-model-3-base-model. Prosječna cijena prodanog modela je 57.000 dolara prema Q2 izvještaju o isporukama (ovim rekordnim, koje nije pratio i izvještaj o prihodima i rashodima - zna se i zašto, odnosno bit će jasno krajem mjeseca kad izađe službeni izvještaj - još jedan kvartal teških gubitaka).

 

BTW, za Teslu je jako loše što smanjuje cijene leasinga i prodajne cijene i što je model 3 uzeo od prodaje modela S i X - marža je na modelu 3 bitno manja, a kako potražnja, usprkos rekordnim isporukama (koje su dijelom knjigovodstvene, iako tvornica napokon počinje raditi skoro punim kapacitetom) pada, to je kupovanje vremena odnosno trgovanje potražnjom i prometom nauštrb zarade da bi se uvjerilo kreditore i burzu da stvari idu dobro.

Inače, nakon rekordnog kvartala (po isporukama) cijena dionice Tesle je i dalje četvrtinu ispod one od prije godinu dana, a vjerojatno će dodatno pasti kad izađe "10K report" (obavezni financijski izvještaj koji moraju dati jer trguju dionicama na burzi). 

Mislim napisati tekst o Tesli za web kad izađu službene brojke za Q2, iako je, s obzirom da sam na godišnjem i prirodno lijen, moguće da ništa ne bude od teksta. 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.7.2019 16:44 (Drago).
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Feudalac kaže...
Spominjanje lifića i sličnih gradskih kantica u kontekstu dugih putovanja je također nonsens, suludo je ići na dug put s takvim autom, osim ako čovjek nije teški mazohist. Za elektrifikaciju prometa trebaju nam dugometni automobili poput Teslinih, audi, nadolazeći porsche, kona i slično. Ako želimo silom dokazati da su električni automobili glupost, možemo zq primjer uzeti golf cart.

Tako je. Auti iz najprodavanije i najraširenije klase vozila su nonsens.

Zašto ako se za put na more ili bilo kud može normalno koristiti ICE verzija auta tipa Pola/Fiesta/Golf/Megane/Focus i ekipa, zašto se onda ekvivalentni EVovi ne bi uzimali u raspravu. Pa šansa je da će većina ljudi prije kupiti auto u toj klasi, nego auto u klasi srednjih do velikih limuzina. Prije svega što je za prosječnu obitelj auto kompaktne klase više nego dovoljan, a i daleko je jeftiniji od auta većih klasa. 

Pa čak i da uzimaš Teslu i nadolazeće luksuzne modele iz Audija, Mercedesa i Porschea, svi oni gube naspram običnog kompakta.  A ako uzmemo u obzir ekvivalentne aute, dakle krenemo pričat o A6/E-klasi/GSu/ESu i ostalima onda se mogu sakriti u rupu.

 

Feudalac kaže...

Nikad nećemo imati električne automobile ako ćemo svaki dan strahovati hoće li izdržati do posla i šta ako nešto hitno moram obaviti. To jednostavno ne drži vodu, ima smisla jedino u hibridima.

Bog dao pozlatile ti se riječi. Umjesto da se ugleda malo na Amere pa stavi NA ili supercharged V8 u sve što gmiže po cesti. Za dušu nek se nađe. Pa da budale skinu poreze na gorivo da bude manja cijena, pa da se ljudi više voze. Al to je previše razmišljanja za političare, koji preveć značaja daju ovim zelenim cvilidretama, pa im se podilazi na svakom koraku.

16 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...
 

Da netko ostavi automobil na pumpi i seta se okolo 20 minuta ostao bi bez auta. Sve benzinske na autocesti imaju minimalno 10 mjesta ispred i pored trgovine bas za kupnju, na koja mjesta se svi sklone kad u 4-5 minuta napune gorivo.

 

 

I jedna mala digresija - domaći vozači većinom ne toče gorivo na autocestama.

Kad bi se i oni nadodali na postojeću infrastrukturu bilo bi jako zgodno...

 

14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
wyks kaže...

Ovo je meni cak i zanimljivija tema, jer se u elektrodistribucijske sustave ne razumijem.

Naime, Tesla sada ima peak prodaje, koji je potaknut tim konacnim pojavljivanjem Modela 3 od 35 000$.

 

 

Nema u prodaji modela 3 od 35.000 dolara, iako ljudi iz nekog razloga mahom misle da ima. Jedno vrijeme je bilo na njihovim stranicama izlistana mogućnost kupnje, ali je to brzo povučeno - https://www.theverge.com/2019/4/12/18307583/tesla-original-plan-tesla-model-3-base-model. Prosječna cijena prodanog modela je 57.000 dolara prema Q2 izvještaju o isporukama (ovim rekordnim, koje nije pratio i izvještaj o prihodima i rashodima - zna se i zašto, odnosno bit će jasno krajem mjeseca kad izađe službeni izvještaj - još jedan kvartal teških gubitaka).

 

BTW, za Teslu je jako loše što smanjuje cijene leasinga i prodajne cijene i što je model 3 uzeo od prodaje modela S i X - marža je na modelu 3 bitno manja, a kako potražnja, usprkos rekordnim isporukama (koje su dijelom knjigovodstvene, iako tvornica napokon počinje raditi skoro punim kapacitetom) pada, to je kupovanje vremena odnosno trgovanje potražnjom i prometom nauštrb zarade da bi se uvjerilo kreditore i burzu da stvari idu dobro.

Inače, nakon rekordnog kvartala (po isporukama) cijena dionice Tesle je i dalje četvrtinu ispod one od prije godinu dana, a vjerojatno će dodatno pasti kad izađe "10K report" (obavezni financijski izvještaj koji moraju dati jer trguju dionicama na burzi). 

Mislim napisati tekst o Tesli za web kad izađu službene brojke za Q2, iako je, s obzirom da sam na godišnjem i prirodno lijen, moguće da ništa ne bude od teksta. 

Musk i Tesla bi bili najblaze receno nenormalni kad bi jedan Model 3 davali za 35 000 dolara, s obzirom na ono sto konkurencija nudi i za koje novce. Znamo sto je on obecao, mozda kroz par mjeseci opet dodje i ta verzija, ali sam Musk je rekao da ce uskoro svi Teslini automobili znacajno poskupjeti, a razlog je upravo robo-taxi. Sama opcija potpune autonomne voznje koja ce postati dostupnom krajem ove ili pocetkom slijedece godine, je visestruko vrijednija od samog automobila!!! Tesli ce se dakle, puno vise isplatiti proizvoditi Model 3 za svoju taxi flotu, ili davati taxi kompanijama Model 3 u najam, nego ga prodavati i uzimati po automobilu 15-20% profita. Ista stvar je i s Tesla Semijem za kompanije koje ce godisnje ustediti nevjerojatnu kolicinu novca na radnicima, zasto bi Musk svoje kamione davao po cijenama kao i ostali, ukoliko je opcija potpune autonomne voznje ugradjena, ona treba sama po sebi kostati visetruko vise od samog kamiona. Mogucnosti koje ce donijeti ovaj model naplate pozicionira Teslu kao daleko vise softversku kompaniju, nego kao automobilsku kompaniju u kojoj relano, i nema velike love. Sama cinjenica da ti je u Tesli vise od 60 posto zaposlenih iskljucivo softverskih inzenjera (podatak za 2019.), dovoljno ti govori kakva je to kompanija i u kojem smjeru automobilska industrija krece. Sto se profita tice, Amazon nije do dana dansnjeg ostvario znacajnih profita, pa pogledaj koliko ta kompanija danas vrijedi. 

16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Musk i Tesla bi bili najblaze receno nenormalni kad bi jedan Model 3 davali za 35 000 dolara, s obzirom na ono sto konkurencija nudi i za koje novce. 

 

 

"Bio bi totalno lud da električni auto za mase prodaje po cijeni koju je najavio + nešto-nešto-nešto = Amazon. QED"

 

Ima onaj mem s Kolindom i Trumpom i da je prava ljubav kad te neko gleda kao ona njega, ali prava ljubav se ne može mjeriti s Teslinim fanovima koji, što je posebno dirljivo i platonski, ne mogu si ni priuštiti taj "električni auto za mase".

Divno. Bez zeke.

 

 

 

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
Nema u prodaji modela 3 od 35.000 dolara, iako ljudi iz nekog razloga mahom misle da ima. Jedno vrijeme je bilo na njihovim stranicama izlistana mogućnost kupnje, ali je to brzo povučeno - https://www.theverge.com/2019/4/12/18307583/tesla-original-plan-tesla-model-3-base-model.

I sama cijena od 35 000 u europi ulazi u rang A4/BMW3/C klase, sto su rijedji automobili na cesti (bar novi i bolje opremljeni) a da su bas osobni - ne leasing i pranje novca od apartmana.

 

Drago kaže...
Prosječna cijena prodanog modela je 57.000 dolara prema Q2 izvještaju o isporukama (ovim rekordnim, koje nije pratio i izvještaj o prihodima i rashodima - zna se i zašto, odnosno bit će jasno krajem mjeseca kad izađe službeni izvještaj - još jedan kvartal teških gubitaka).

Odlican mi je bio storyline zadnjeg poskupljenja.

 

Musk je tvitnuo o 420$, pa je kaznjen sa 40 milijuna dolara. No kako je njegov status na tviteru CEO, to mora platiti firma. Firma kesa nema, pa su povisili cijene svih modela osim tog famoznog od 35 000$ za 3-6%.

 

Drago kaže...
BTW, za Teslu je jako loše što smanjuje cijene leasinga i prodajne cijene i što je model 3 uzeo od prodaje modela S i X - marža je na modelu 3 bitno manja, a kako potražnja, usprkos rekordnim isporukama (koje su dijelom knjigovodstvene, iako tvornica napokon počinje raditi skoro punim kapacitetom) pada, to je kupovanje vremena odnosno trgovanje potražnjom i prometom nauštrb zarade da bi se uvjerilo kreditore i burzu da stvari idu dobro.

Musk je 3 puta u ozujku mjenjao odluku o zatvaranju fizickih lokacija radi ustede (opet jer je firma morala platiti kaznu) da bi na kraju ipak odlucio ostaviti salone i povisiti cijene automobila.

Tesli ne ide u prilog i to sto nemaju sistem ovlastenih preprodavatelja, pa oni na US oglasima imaju nerealno visoku cijenu, dok kao kupac mozes ili kupiti novi sa garancijom ili se kladiti na stanje automobila kod preprodavatelja koji nije dobio certifikat o stanju od proizvodjaca.

 

Takodjer problem je i sa servisima, jer je cak i MKBHD (kao najpoznatiji tech tuber) na popravak svog modela cekao 3 mjeseca, gdje je i on istaknuo da nema dovoljno servisa koji bi rjesavali popravke na sasiji i limariji.

RichRebuilds (koji je pomogao napraviti onaj pick-up od Tesle 3) ima seriju videa koliko je tesko nabaviti Teslu mimo kupnje novog.

 

Drago kaže...

Inače, nakon rekordnog kvartala (po isporukama) cijena dionice Tesle je i dalje četvrtinu ispod one od prije godinu dana, a vjerojatno će dodatno pasti kad izađe "10K report" (obavezni financijski izvještaj koji moraju dati jer trguju dionicama na burzi).

Ja sam i u nekim prijasnjim raspravama sa Feudalcem rekao da bas treba cekati prijasnji i ovaj kvartal (cak i onaj zadnji) jer onaj prosinacki 2018. ne mora pokazivati neki buduci trend.

 

Drago kaže...
Mislim napisati tekst o Tesli za web kad izađu službene brojke za Q2, iako je, s obzirom da sam na godišnjem i prirodno lijen, moguće da ništa ne bude od teksta. 

Napisi, biti ce dobra rasprava.

 

Ono sto mene zanima je utjecaj Muska na samu kompaniju, jer je vec zbog kazne prouzrocio povecanje cijena automobila, a treba vidjeti koliko nejgove prognoze utjecu na cijene dionica. Koliko god ljudi voljeli idole, ipak je Tesla na burzi i ako on predvidja 800 000 automobila, a to ne isporuci cijena ide dolje.

 

Sto ce biti zanimljivo za analizirati - ponasanje vozaca za volanom Tesle, kad ih bude znacajan broj na cesti, da li su neporeznosti tj. nesrece sa "autonomnim" nacinom voznje izuzeci ili ce prouzrokovati vise.

Ima review Tesle na britanskom Carvow, gdje Watsonu Model 3 15 minuta nije ukljucio alarm za drzanje volana - sto jos nije javljeno kod ostalih proizvodjaca.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
wyks kaže...

 

Ono sto mene zanima je utjecaj Muska na samu kompaniju, jer je vec zbog kazne prouzrocio povecanje cijena automobila, a treba vidjeti koliko nejgove prognoze utjecu na cijene dionica. Koliko god ljudi voljeli idole, ipak je Tesla na burzi i ako on predvidja 800 000 automobila, a to ne isporuci cijena ide dolje.

 

Sto ce biti zanimljivo za analizirati - ponasanje vozaca za volanom Tesle, kad ih bude znacajan broj na cesti, da li su neporeznosti tj. nesrece sa "autonomnim" nacinom voznje izuzeci ili ce prouzrokovati vise.

Ima review Tesle na britanskom Carvow, gdje Watsonu Model 3 15 minuta nije ukljucio alarm za drzanje volana - sto jos nije javljeno kod ostalih proizvodjaca.

 

 

Musk je i blagoslov i prokletstvo Tesle. S jedne strane zahvaljujući njegovoj sociopatskoj samouvjerenosti i sposobnosti laganja bez da trepne, tvrtka ima nerealno visoku tržišnu vrijednost, ali s druge strane ne možeš baš cijelo vrijeme jedriti na adrenalinu i bulšitanju i očekivati da će to trajati vječno.

Ne znam kupuješ li Bug, ali imali smo u ovom dvobroju ili broju prije tekst o razinama autonomije automobila i Alphabet (Google) je zaključio da sve razine izuzev 4 i 5 (praktički puna autonomija, sa pričuvnim ručnim kontrolama ili posve bez njih), a posebno razina 2 (Tesla) i 3 (Audi i neki drugi) jako opasna, jer je vozačima u pravilu trebalo 5 sekundi da preuzmu kontrole nad  vozilom kada bi se automatski sustav isključio. Kako razina 4 i 5 imaju stalnu kontrolu i predaju je vozaču samo kad on sam traži, Google i Waymo od početka idu na razinu 4 i 5. 

 

EDIT: L5 ne predaje nikada kontrolu vozaču, krivo sam napisao, jer kontrola kojima bi ljudi upravljali ni nema. 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.7.2019 17:30 (Drago).
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
Drago kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Musk i Tesla bi bili najblaze receno nenormalni kad bi jedan Model 3 davali za 35 000 dolara, s obzirom na ono sto konkurencija nudi i za koje novce. 

 

 

"Bio bi totalno lud da električni auto za mase prodaje po cijeni koju je najavio + nešto-nešto-nešto = Amazon. QED"

 

Ima onaj mem s Kolindom i Trumpom i da je prava ljubav kad te neko gleda kao ona njega, ali prava ljubav se ne može mjeriti s Teslinim fanovima koji, što je posebno dirljivo i platonski, ne mogu si ni priuštiti taj "električni auto za mase".

Divno. Bez zeke.

 

 

 

 

 

 Naravno, komentara za autonomnu voznju nemas, jer i sam znas da ce robo-taxi dominirati trzistem i da ce sama prodaja automobila za kompaniju postati daleko manje bitna. Nije Tesla humanitarna organizacija da bi ih trebalo biti briga za mase, btw plus 3-4 tisuce dolara koliko sad Model 3 odstupa od tih famoznih 35 tisuca je beznacajno za takav automobil. Netko tko ima 35 tisuca da ga kupi, ima i jos 3-4 sa strane bez brige. 35 tisuca dolara ionako nije auto za mase! Prije da je raspon od 15-20 tisuca dolara auto za mase nego ovo...

 

Pogledaj samo Apple, sto dalje, sve se manje fokusiraju na broj prodanih primjeraka, a sve vise na usluge i pretplate. Fanboy, kakav fanboy? Pa nisam ja klinac od 15 godina da bi trebao biti fanboy necega, Tesla mi se svidja kao kompanija koja je doslovno pomela tradicionalnu auto industriju i kojima ce jos par godina trebati da je sustignu. Oprosti sto me tehnoloski napredak fascinira, pa sam odmah fanboy necega... 

15 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Sama cinjenica da ti je u Tesli vise od 60 posto zaposlenih iskljucivo softverskih inzenjera (podatak za 2019.), dovoljno ti govori kakva je to kompanija i u kojem smjeru automobilska industrija krece.

 Kreces iz pretpostavke da svi ostali proizvodjaci sjede i cekaju da Tesla izbaci nesto.

 

=XFX=PlayHard kaže...

Sto se profita tice, Amazon nije do dana dansnjeg ostvario znacajnih profita, pa pogledaj koliko ta kompanija danas vrijedi. 

Amazon nije proizvodjac - on je kanal prodaje. Dok god ima stabilnu masu koja preko njih prodaje i sam Amazon je stabilan. Njima profit nije bitan jer ce svako sirenje platiti korisnici tih novih kanala prodaje.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

 Naravno, komentara za autonomnu voznju nemas, jer i sam znas da ce robo-taxi dominirati trzistem i da ce sama prodaja automobila za kompaniju postati daleko manje bitna. Nije Tesla humanitarna organizacija da bi ih trebalo biti briga za mase, btw plus 3-4 tisuce dolara koliko sad Model 3 odstupa od tih famoznih 35 tisuca je beznacajno za takav automobil. Netko tko ima 35 tisuca da ga kupi, ima i jos 3-4 sa strane bez brige. 35 tisuca dolara ionako nije auto za mase! Prije da je raspon od 15-20 tisuca dolara auto za mase nego ovo...

 

Pogledaj samo Apple, sto dalje, sve se manje fokusiraju na broj prodanih primjeraka, a sve vise na usluge i pretplate. Fanboy, kakav fanboy? Pa nisam ja klinac od 15 godina da bi trebao biti fanboy necega, Tesla mi se svidja kao kompanija koja je doslovno pomela tradicionalnu auto industriju i kojima ce jos par godina trebati da je sustignu. Oprosti sto me tehnoloski napredak fascinira, pa sam odmah fanboy necega... 

 

Ja nemam pojma da će "robo-taxi dominirati tržištem", posebno ako mi se ne kaže KADA će se to dogoditi (iduće godine? za pet godina? 7682.?), ali znam da Tesla iduće godine neće izbaciti autonomni robo-taxi, iako je to najavio, a to pak sve skupa s izračunom cijene vožnje BEV-a, punionicama, elektrodistribucijom i tim dosadnim stvarnim problemima koje prvo treba riješiti, nema apsolutno nikakve veze.

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv

Ocito da cekaju kad jos uvijek nisu ponudili trzistu odgovor na Model S iz pazi sad, 2012. godine. Ne da kasne, nego boli koliko kasne... a onda je ocito da sjede i gledaju... 

Bearovima poput Drage u slucaju Tesle, je godinama glavni argument protiv Amazona bio neprofitabilnost, tako da je to itekako bitno i danas Amazon, bas kao i Tesla, reinvestira znacajni dio prihoda i to se osjeti u izvjescima. Mene samo zanima zasto Drago ne shorta Teslu kad je tako uvjeren u njihovu propast?

16 godina
moderator
offline
Re: Teslom u 24 sata prešao 2.781 kilometar na otv
=XFX=PlayHard kaže...

Ocito da cekaju kad jos uvijek nisu ponudili trzistu odgovor na Model S iz pazi sad, 2012. godine. Ne da kasne, nego boli koliko kasne... a onda je ocito da sjede i gledaju... 

Bearovima poput Drage u slucaju Tesle, je godinama glavni argument protiv Amazona bio neprofitabilnost, tako da je to itekako bitno i danas Amazon, bas kao i Tesla, reinvestira znacajni dio prihoda i to se osjeti u izvjescima. Mene samo zanima zasto Drago ne shorta Teslu kad je tako uvjeren u njihovu propast?

 

 

Odakle ti znaš imam li dionice Tesle ili nemam i jesu li "short" ili "long"?

 

Inače, Amazon nema veze s Teslom nikakve. Tesla se bavi proizvodnjom (oni tvrde da su "technology company", ali to je vrlo upitno - kaže jedan konzervativni analitičar da je Tesla zapravo "not in car business, but in subsidies business"), a Amazon je kanal prodaje i internetski servis. K tome, Amazon nema ni izbliza ovoliki streak negativnih kvartala i gubitaka. 

 

Upiši u Google "TSLA profit history", "TSLA dividends history" i to isto za Amazon, pa mi javi što si dobio.

 

Tri pozitivna kvartala za Teslu, 0 (slovima - nula) dividendi isplaćenih, a reci mi kako stoji s Amazonom?

 

I to je samo vrh brijega jer Tesla i Amazon nemaju nikakve veze jedno s drugim, odnosno, oboje su kompanije, ali metrika i problemi ne da nisu slični, nego dva različita svemira. 

 

Bez veze ponavljaš spiku koju si popabirčio s foruma, a koja nikakve stvarne analitičke vrijednosti i razumijevanja stvarnosti nema. 

 

 

This space for rent!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice