Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditnim ka

poruka: 42
|
čitano: 8.754
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditnim ka".
14 godina
online
Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditnim ka

Oduvijek mi ja ta nužnost za potpisivanjem bila bespotrebna. Jača sigurnosna provjera...

I nije mi jasno zašto se sa kreditnom karticom može kupovati bez pin-a a za debitnu karticu se zahtijeva pin.

Osim na naplatnim kućicama, tamo ni za debitnu ne treba pin, čudna li čuda. Koji su tu instrumenti sigurnosti? Svaki auto je fotkan pa se lako može provjeriti tko je neovlašteno koristio karticu na naplatnoj kućici?

PSN - darklydexter
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 13:40 (Ezio).
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni

Niti meni to nije jasno mozes kupovati hrpu stvari sa kreditnom a nikad nepita pin sto online sto u trgovinama ovako. tako ako ti netko mazne moze ti nalupat brzo preko limita a za obicnu treba gotovo uvijek pin.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Ezio kaže...

Oduvijek mi ja ta nužnost za potpisivanjem bila bespotrebna. Jača sigurnosna provjera...

I nije mi jasno zašto se sa kreditnom karticom može kupovati bez pin-a a za debitnu karticu se zahtijeva pin.

Osim na naplatnim kućicama, tamo ni za debitnu ne treba pin, čudna li čuda. Koji su tu instrumenti sigurnosti? Svaki auto je fotkan pa se lako može provjeriti tko je neovlašteno koristio karticu na naplatnoj kućici?

 Ne trebas ni u trgovini na novijim debitnima pin do odredjenog iznosa (mislim da je do 200 kuna)... Osim, ako to nisi iskljucio.

6 godina
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Korisno je ako vlasnik nije napravio trošak na kartici da može dokazati da nije njegov potpis (ako je ukradena) ukoliko prodajno mjesto nema kamere ili se ne vidi osoba na kameri.. pogotovo zbog tap to pay sustava bez pina.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
U Irskoj je to vec uvedeno.
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Ezio kaže...

Oduvijek mi ja ta nužnost za potpisivanjem bila bespotrebna. Jača sigurnosna provjera...

I nije mi jasno zašto se sa kreditnom karticom može kupovati bez pin-a a za debitnu karticu se zahtijeva pin.

Osim na naplatnim kućicama, tamo ni za debitnu ne treba pin, čudna li čuda. Koji su tu instrumenti sigurnosti? Svaki auto je fotkan pa se lako može provjeriti tko je neovlašteno koristio karticu na naplatnoj kućici?

 Ako ti netko mazne karticu, a ovi nemaju kamere, po potpisu se može dokazati da to nisi bio ti za plaćanje bez PINa. Na naplatnima ti aparati rade u offline načinu rada i oni uopće ne provjeravaju imaš li ti novca na računu. On samo zabilježi koji račun je u pitanju i koliko treba skinuti od tamo. Tako se dobiva na brzini, ali ne i na sigurnosti.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...
E

 Ako ti netko mazne karticu, a ovi nemaju kamere, po potpisu se može dokazati da to nisi bio ti za plaćanje bez PINa. Na naplatnima ti aparati rade u offline načinu rada i oni uopće ne provjeravaju imaš li ti novca na računu. On samo zabilježi koji račun je u pitanju i koliko treba skinuti od tamo. Tako se dobiva na brzini, ali ne i na sigurnosti.

 https://www.vecernji.hr/vijesti/mostarina-naplatna-kucica-najskuplji-prelazak-1237703

 

Sva sreca pa nisi u pravu

16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...
Ezio kaže...

Oduvijek mi ja ta nužnost za potpisivanjem bila bespotrebna. Jača sigurnosna provjera...

I nije mi jasno zašto se sa kreditnom karticom može kupovati bez pin-a a za debitnu karticu se zahtijeva pin.

Osim na naplatnim kućicama, tamo ni za debitnu ne treba pin, čudna li čuda. Koji su tu instrumenti sigurnosti? Svaki auto je fotkan pa se lako može provjeriti tko je neovlašteno koristio karticu na naplatnoj kućici?

 Ako ti netko mazne karticu, a ovi nemaju kamere, po potpisu se može dokazati da to nisi bio ti za plaćanje bez PINa. Na naplatnima ti aparati rade u offline načinu rada i oni uopće ne provjeravaju imaš li ti novca na računu. On samo zabilježi koji račun je u pitanju i koliko treba skinuti od tamo. Tako se dobiva na brzini, ali ne i na sigurnosti.

To je rizik banke, isplati im se itekako.

Potpis je naslijeđe davnih pred-POS vremena, u EU to više ne prolazi, napokon i Amex i ostali su došli pameti, ali da bi uveli PIN...

Velike su razlike tih platnih sustava, zato nema smisla uspoređivati debitne (kao i Master, Visa i slične u Europi) s američkim varijantama, posebno kreditnim karticama.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni

Ja pričam o automatskim aparatima, a ti onda das priču s POS aparatom koji je sve samo ne automatski. Kakve veze ima naplatna kućica s djelatnicom s naplatom na automatskim naplatnim postajama bez djelatnika?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Ja pričam o automatskim aparatima, a ti onda das priču s POS aparatom koji je sve samo ne automatski. Kakve veze ima naplatna kućica s djelatnicom s naplatom na automatskim naplatnim postajama bez djelatnika?

 A probaj naci vezu. Ili da ti pomognem. Poveznica je da se 'automatski' provjerava stanje na racunu, a ne da radi u offline mode, a clanak je stavljen vise kao za*ebancija...

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Mrgud Veliki kaže...
JozoBozo121 kaže...

Ja pričam o automatskim aparatima, a ti onda das priču s POS aparatom koji je sve samo ne automatski. Kakve veze ima naplatna kućica s djelatnicom s naplatom na automatskim naplatnim postajama bez djelatnika?

 A probaj naci vezu. Ili da ti pomognem. Poveznica je da se 'automatski' provjerava stanje na racunu, a ne da radi u offline mode, a clanak je stavljen vise kao za*ebancija...

 Kod POS uređaja u koje iznos upisuju djelatnici se račun provjerava uvijek. Na automatskim naplatnim postajama, Demerje na primjer, gdje dođeš i staviš karticu u aparat i on ju za dvije sekunde ispljune se stanje na računu na provjerava. Mama mi radi u banci i dobro znam kako ti aparati rade. 

 

Ti pričaš o sasvim odvojenoj stvari, iako su i jedna i druga plaćanje karticom.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 15:15 (JozoBozo121).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

 Kod POS uređaja u koje iznos upisuju djelatnici se račun provjerava uvijek. Na automatskim naplatnim postajama, Demerje na primjer, gdje dođeš i staviš karticu u aparat i on ju za dvije sekunde ispljune se stanje na računu na provjerava. Mama mi radi u banci i dobro znam kako ti aparati rade.

 Prijatelju moj. Briga mene gdje tebi mama i tata rade. Danas u vrijeme internet bankarstva se lako vidi jel kartica terecena ili jos nije. Nema potrebe za nagadjanjem.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni

Kakve crne veze ima sad internet bankarstvo s cijelom pričom. Ne znam kakve veze ima i je li kartica terećena ili nije. Ti aparati ne moraju račun teretiti odmah. Tebi će se račun s tih aparata teretiti imao ti minus, nula kuna ili bio blokiran, ti automatski aparati ne odbijaju karticu jer ne provjeravaju stanje. Tebe bas briga, ali zbog njih ja znam kako ti aparati funkcioniraju.

 

Evo, ustalom neki novinar je napisao priču kad sam malo potražio https://www.jutarnji.hr/komentari/poznanik-bankar-mi-je-nedavno-otkrio-pravu-istinu-o-placanju-karticama-na-naplatnim-kucicama-uvijek-sam-se-cudila-kako-ih-aparat-tako-brzo-izbaci-van/7078287/

 

 

 

 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 15:23 (JozoBozo121).
16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Ja pričam o automatskim aparatima, a ti onda das priču s POS aparatom koji je sve samo ne automatski. Kakve veze ima naplatna kućica s djelatnicom s naplatom na automatskim naplatnim postajama bez djelatnika?

POS aparati rade u prvo dva osnovna načina, attended (s posadom) i unattended (bez posade). Ovi na naplatnim kućicama su unattended.

Autorizacija se može i ne mora raditi.

Nakon toga, POS može raditi s provjerom (kako su nekad radili na kućicama) onih kartica koje mogu dati stanje (Maestro / Visa / druge) kojima payment gateway da stanje, ili bez provjere (radi brzine, na rizik banke).

Ne postoje "automatski aparati", sve je to POS.

Nekad su radili bez ikakve provjere ijednih kartica pa je bilo malo i gadnih muljanja (zdravstvene, HAK i sličbe kartice).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Kakve crne veze ima sad internet bankarstvo s cijelom pričom. Ne znam kakve veze ima i je li kartica terećena ili nije. Ti aparati ne moraju račun teretiti odmah. Tebi će se račun s tih aparata teretiti imao ti minus, nula kuna ili bio blokiran, ti automatski aparati ne odbijaju karticu jer ne provjeravaju stanje. Tebe bas briga, ali zbog njih ja znam kako ti aparati funkcioniraju.

 

 Mislio sam odustati, ali samo cu postaviti jos jedno pitanje i onda odoh, jer se sve pretvara u offtopic teme.

Kako bi ti teretio debitnu karticu bez dozvoljenog minusa na kojoj se nalazi nula kuna ?

16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Old Iggy kaže...

 Koliko znam, Demerje funkcionira i dalje na taj način.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...
Old Iggy kaže...

 Koliko znam, Demerje funkcionira i dalje na taj način.

Koliko znam već par godina ne.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Mrgud Veliki kaže...

 Mislio sam odustati, ali samo cu postaviti jos jedno pitanje i onda odoh, jer se sve pretvara u offtopic teme.

Kako bi ti teretio debitnu karticu bez dozvoljenog minusa na kojoj se nalazi nula kuna ?

 Došao bi ti račun od banke, a ako ga ne platiš, onda i ovrha.

Old Iggy kaže...

Koliko znam već par godina ne.

 Znam da mi je frendica koja je došla do limita na kartici slučajno platila i prošlo joj je uredno prošlo ljeto, iako su joj na benzinskoj odbili tu karticu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Old Iggy kaže...

Koliko znam već par godina ne.

 Znam da mi je frendica koja je došla do limita na kartici slučajno platila i prošlo joj je uredno prošlo ljeto, iako su joj na benzinskoj odbili tu karticu.

Postoje varijante za to, kao što i s ENC-om možeš u minus.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...
Mrgud Veliki kaže...

 Mislio sam odustati, ali samo cu postaviti jos jedno pitanje i onda odoh, jer se sve pretvara u offtopic teme.

Kako bi ti teretio debitnu karticu bez dozvoljenog minusa na kojoj se nalazi nula kuna ?

 Došao bi ti račun od banke, a ako ga ne platiš, onda i ovrha.

Odmah ovrha ?!?! Aj barem si me malo nasmijao...

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni

Ako ne platiš telekom šalju ti ovrhu, ako ne platiš HRT šalju ti ovrhu zašto bi banka bila imalo drukčija?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Ako ne platiš telekom šalju ti ovrhu, ako ne platiš HRT šalju ti ovrhu zašto bi banka bila imalo drukčija?

Nitko ne šalje odmah ovrhu niti smije.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni

Tko je rekao ODMAH? Ali ako ne platiš račun, kad tad stiže ovrha, zar ne?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Tko je rekao ODMAH? Ali ako ne platiš račun, kad tad stiže ovrha, zar ne?

Ako ga višekratno ne platiš i nema priljeva sredstava u nekom vremenu (32 dana kod nekih banaka od dana slanja zadnje opomene), da.

No realno je dug put do toga.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Ako ne platiš telekom šalju ti ovrhu, ako ne platiš HRT šalju ti ovrhu zašto bi banka bila imalo drukčija?

A sto ja imam sa time sto je ona njima pustila novce ? Ja kod banke imam debitnu karticu bez dozvoljenog minusa da se zastitim zbog moguce zloporabe.

Da su provjeravali stanje vidjeli bi da nemam dovoljno sredstava na njoj za platiti i poduzeli sto vec mogu po zakonu.

 

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...

Ako ne platiš telekom šalju ti ovrhu, ako ne platiš HRT šalju ti ovrhu zašto bi banka bila imalo drukčija?

 A prvo opomena?

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Mrgud Veliki kaže...

 Ne trebas ni u trgovini na novijim debitnima pin do odredjenog iznosa (mislim da je do 200 kuna)... Osim, ako to nisi iskljucio.

 100 kuna beskontaktno plaćanje.

 

"Za kupnje do 100,00 kuna dovoljno je prisloniti karticu POS uređaju dok je za kupnje iznad 100,00 kuna nakon prislanjanja kartice potrebno unijeti PIN ili potpis." (PBZ)

"Zahvaljujući modernoj tehnologiji plaćanje će biti obavljeno u nekoliko sekundi, jer je z a iznose do 100 kuna dovoljno samo prisloniti karticu na uređaj, a uz to pridonosi dodatnoj sigurnosti jer je kartica cijelo vrijeme u vašim rukama.Za više iznose nakon što karticu prislonite na uređaj trebate unijeti i svoj PIN." (ZABA)

 

 

 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
Old Iggy kaže...

Ako ga višekratno ne platiš i nema priljeva sredstava u nekom vremenu (32 dana kod nekih banaka od dana slanja zadnje opomene), da.

No realno je dug put do toga.

 Pojednostavljeno rečeno, ako ne platiš račun, onda ti stiže ovrha. Upravo kao što sam rekao na početku. Ne znam čemu komplicirati, to je kao da kad nekome hoću napisati "Je**m ti mater!" ali umjesto toga idem pisati cijeli postupak. Nepotrebno kompliciranje.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
6 godina
protjeran
offline
Re: Ukida se potpisivanje računa plaćenih kreditni
JozoBozo121 kaže...
Old Iggy kaže...

Ako ga višekratno ne platiš i nema priljeva sredstava u nekom vremenu (32 dana kod nekih banaka od dana slanja zadnje opomene), da.

No realno je dug put do toga.

 Pojednostavljeno rečeno, ako ne platiš račun, onda ti stiže ovrha. Upravo kao što sam rekao na početku. Ne znam čemu komplicirati, to je kao da kad nekome hoću napisati "Je**m ti mater!" ali umjesto toga idem pisati cijeli postupak. Nepotrebno kompliciranje.

 Stižu ti opomena i zatezne kamate zbog kašnjenja. I kad kasniš, ali platiš stižu zatezne kamate. Ovrha ide na kraju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice