Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

poruka: 30
|
čitano: 8.456
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno ".
16 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Koketira MS s Linuxom polako....

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
Geeeeeenijalno!!!!
Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
Moze se to i sad, ali treba iskopat gdje je ~/

Doduse tome sam doskocio da sve potrebno za posao drzim na d disku pa lako pristupam datotekama i iz win i wsl.
Jedino bitno u ~/ su bashrc i ssh config i kljucevi
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
Inovator kaže...

Koketira MS s Linuxom polako....

 Uuu, mislim da je to otislo puno dalje od koketiranja.

 

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 9:34 (syncmaster245b).
15 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

-pristup je nevažan, tj postoji odavno (za bilo koji FS, ako postoji driver..). Važno je izvođenje, ali za sad 'cmd-ovskih' (terminal-cli bez guija u txt modu, standard za linux uz bezbrojne distre, guije..).. kako se navodi 'alata' (valjda se misli aplikacija-softwarea, tj izvršnih..). Uz odgovarajući driver kao za .ext ili korištenje partition alata može se browsati bilo koji FS koji taj alat-driver podržava. Izvršavanje je pak stvar OSa i na samom linuxu problematično za sve što nije cli tj ovisnost o guiju-xima pojedine distre. (pa karikirano, sad će win bili kompatibilniji s linuxom nego linux sam sa sobom..). :)

- npr wine koji nešto slično radi pod linuxom za lin.. i to ne samo za txt-cmd nego za dobar dio appsa pa i gaming ali spada pod emulatore/VMove mada se sam wine tako ne deklarira.

 

-ništa novog/neplaniranog, roadmap koji je aktualan već 5god, soft kao usluga (koja se naplaćuje) i pri tome MSu više nije važno koji OS, dok od linuxa već godinama zarađuje više nego canonical na ubuntuu kojem je to core biz.

-za koga je ova mogućnost važna? juzera ili MS? Juzer (osim izuzetaka kao neki dev) od tog nema ništa, dok će onaj tko to može iskoristiti i dalje raditi kao do sad (na linuxu/macu/win ili na VMu). To što će sad moći nešto iz win ne znači baš ništa, jer i do sad je to bilo moguće, dok će najsličnije biti ako se usporedi s npr winzipom, dok nije bio zip uključen u win kao dio supporta samog OSa, do tad je juzer morao imati app za zip, .. ako OS ima podršku, tad ne mora imati app ali će vjerojatno i dalje koristiti app kao winzip (7z, winrar itd..). Sam primjer (text+slika) prikazuju skrinšot ubuntu 1804 i browsanja foldera.. =besmisleno, jednako kao što bi bilo besmisleno iz bilo kojeg drugog OSa browsati sadržaj win foldera, odnosno samo dev koji nešto debugira.. ništa za juzerdometsikusa, no i tad se postavlja pitanje, zašto bi to dev radio.. Pristup fileu ili  FSu ima smisla za podatke, ne za izvršne appse vezane uz pojedini OS osim navedenog izuzetka devova takvih appsa, koji ako me feeling ne vara nisu većina juzera nego neki promil promila.. i koji su do sad koristili načine koji rade, bez potrebe za ovim, ali ok, ''ne mora instalirati winzip'' ili .ext3 driver klasa. :)

 

-generalno, nije poželjno pristupati sys particiji nekog 'drugog' OSa npr u multibootu i čačkati bo fileovima pa čaki i da je multiboot istih oseva. Svrha? Ne vidim baš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Na linuxu su filenameovi case sensitive. Kako će ih Windows explorer hendlati?

www.petvolta.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

-jednako kao lin, jer to ne radi win, nego linux (i zato se naziva wsl, ne win) :)

-sve je file, *nix. Stvar je da i soft-app može biti npr binary kompatibilan, ali to ugl nije želja proizvođača pa zato nije.

-već godinu je jedan od defaultnih templatea u VMu ubuntu.. MS zna dovoljno o linuxu, jer realno je sve to isto, soft je soft dok se dev alatima rade app za sve platforme npr android app na win-macu u MS-studiu.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 10:13 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Valjda radi lakšeg pristupa .bashrc-u i ostalim konfiguracijama. Samo što kad otvoriš notepadom, sprema kao 'ascii' po defaultu i doda na kraj reda CRLF. Pod hitno utf8 po defaultu.

Mislim, dakle half adder
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

.. ili koristiš notepad++ ili cygwin ili linux ili .. tak da, .. -ne. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
Mislim da je u nekom updateu doslo da win notepad podrzava i linux i mac lineendinge
14 godina
neaktivan
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Jel ima neki terminal sličan linuxu koji mogu instalirati na windowsima? Subsytem mi je nekako previše heavy na resursima..

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Msys|MinGW ili Cygwin. Ali nisam primjetio da je WSL nešto zahtjevan...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.2.2019 23:55 (Alkaline).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
DJecko23 kaže...

Jel ima neki terminal sličan linuxu koji mogu instalirati na windowsima? Subsytem mi je nekako previše heavy na resursima..

 WSL uzme mozda 150 mb...

9 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Zanimljivo:

 

OS X

Windows 10

__________

 

WindO(w)SX 

 

Jel se to meni čini ili to ide nekako u tom smjeru?  

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

no šit šerlok? :)) .. ili znaš li rimske brojke, X? 10?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
hrvooje kaže...

Valjda radi lakšeg pristupa .bashrc-u i ostalim konfiguracijama. Samo što kad otvoriš notepadom, sprema kao 'ascii' po defaultu i doda na kraj reda CRLF. Pod hitno utf8 po defaultu.

 

Pa to je trebalo biti riješeno još prošle godine, valjda:
https://www.bug.hr/softver/nakon-godina-i-godina-microsoft-odlucio-azurirati-notepad-5124

Da, potpisujem: pod hitno utf8 po defaultu.

Za neupućenije: Mac, Unix, Linux... uredno čitaju MS Windows CR/LF EOL (end of line) - ali ne vrijedi i obrnuto: u Windowsima takvi dokumenti s drugih sustava (običan tekst fajl npr) izgledaju kao musaka.

Nemojte pitati zašto; tko nađe odgovor na to, pronaći će i odgovor za npr forsiranje "dodirnih pločica" (tiles), predviđenih za sučelje Win mobilnog sustava (koji je odumro), na desktop sučelju.

Ili kao što je ihush gore spomenuo, zašto je Winsima trebalo 10+ godina da sistemski počnu čitati zip arhive (a i dalje ni čut za gzip, 7-zip, bzip, rar... to je ostavljeno za 22. stoljeće).

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 13:24 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

osim što ovako formulirano ispada kao moja želja da to win podržava svojim appsima-alatima-sysom.. ne, sasvim zadovoljan sam notepad++-om, 7z-om, adobereaderom itd, tj ne želim-ne trebam MSovu alternativu koja je samo ok ako juzer nema ništa drugo, zadovoljava elementarno..  i takav os treba biti, tj os treba biti OS, ne distra, nakupina smećastih appsa kao što nas onaniraju nrp candykrašom. To što će sad notepad podržavati npr tabove.. -pa što? Svaki juzuer za sebe odlučuje što mu je potrebno, ergonomija i sl. više 'zabrinjavaju' pitanja kao malo iznad gdje se traži neki terminal.. :)) no tak je to kad populistički PR reklamira nešto u nazivu s linuxom. Kao i čitava tema, WLS (ili wsl?) .. pile&sisa ali štaš kad su sise željene..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
ihush kaže...

no šit šerlok? :)) .. ili znaš li rimske brojke, X? 10?

 Za one koji ne kuže ihushovu ironiju, moj post odnosi se na to kako mi se čini da će se u pozadinu Windowsa nekako ubacivati Linux pa će Windowsi malo po malo početi sličiti OS X-u (WindOS X)... Naravno da nema veze s rimskim brojkama, to je moj klinac još u vrtiću savladao.

8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
ihush kaže...

osim što ovako formulirano ispada kao moja želja da to win podržava svojim appsima-alatima-sysom.. ne, sasvim zadovoljan sam notepad++-om, 7z-om, adobereaderom itd, tj ne želim-ne trebam MSovu alternativu koja je samo ok ako juzer nema ništa drugo, zadovoljava elementarno..  i takav os treba biti, tj os treba biti OS, ne distra, nakupina smećastih appsa kao što nas onaniraju nrp candykrašom..

 

Sad ga ti blebneš... ja sam spomenuo standarde, a ne "smećaste appse". tar, gzip, bzip, pa i rar i 7-zip su standardi za arhiviranje i kompresiju podataka. Npr ne znam koji unixoid defaultno ne podržava npr tar + gzip (a koji ima cli). I sad, ti kao možeš priključiti Linux file system, ali nemaš i nativne, standardne aplikacije za rad sa tim fajlovima. "Pazi, tako da ostanem nevina" (ili je*ali bi se ali tako da im ne uđe). Za PDF si 50+ puta (krivo) obrazlagao kako je to problem patenata (što nije točno, odavno je otvoreno); koje je ovdje opravdanje, kad je source otvoren i svako to može koristiti, od Amazona, Googlea, IBMa pa i MS (koji to naravno interno koristi, ali ne želi dati korisnicima free of charge)???
Povrh svega, dugogodišnje sistemske standarde uspoređuješ sa - Candy Crush, jerbo si ti zadovoljan s "Notepad++, 7zipom i adobereaderom".


Jbt, pa ja na novom (2018!) C64 Mini koristim tar+gzip i to iz Midnight Commandera, a niti na C64 Mini niti na jednom npr Raspberry Pi ili (nadodaj bilo što) ne možeš koristiti CABARC ("cabinet"), .PUZ ("Pack and  Go"  ) .MSI i slične MS "čarolije". Nigdje. U stvari, ta čuda ne možeš koristiti nigdje osim na Windows desktop računalu. Ali zato esencijalnih stvari - nemaš. 
Koliko im je trebalo da uvedu običan ZIP (!!!) u sustav - i onda su i to zashrali u zadnjem apdejtu...

Znaš kak to u praksi izgleda?

"Kako vi mijenjate programe i muziku na meniju C64 Mini?"
"Pa to ti je jednostavno: treba ti program ili driver da ti Windowsi prepoznaju kabel na COM portu  , treba ti Putty ili neki drugi terminal program  i onda moraš instalirati neki program za prepoznavanje arhiva, npr 7-zip.  
E da, ali Notepad će ti promijeniti krajeve linije jer ne prepoznaje LN pa moraš instalirati npr Notepad++. 

A za reformat slikica treba ti neki program za slike jer MS Paint / Paint 3D  to ne radi kako treba, npr IrfanView će poslužiti.

 

Plus, u Windowsima više ne možeš formatirati USB stick sa MBR već samo GPT, pa moraš skinuti i aplikaciju za pravilno formatiranje USB sticka. "


(Iz Linuxa kopi-pejstaš 2 retka teksta u cli i gotov si)


Ako misliš da se zahebavam, pogledaj kako izgledaju upute za Windowsaše - za spajanje kabla (3 žice) i konekciju:

https://gurce.net/c64mini/how_to_mod_the_c64_mini_to_add_extra_games#required_software

 

(^ uputa za  Linux nema, odn. nadodane su tu onak, da se najde)


Najveća ironija je da ćeš na Linuxu navedene Putty, IrfanView, Notepad++, 7-zip, Foxit Reader itd - makar ti ne trebaju, jer je sve već podržano - u par mišjih klikova instalirati iz samog Linux Software Managera, sa osnovnog, sistemskog menija - i to ili direktno, ili iz Winetricks (koji je tamo). Probaj to napraviti iz Microsoft Storea. 

Sjećam se ja i kad MS Paint nije mogao otvarati jpg, MS Office PDFove, MS Player MP3 itd. Nema opravdanja za stupidnost.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2019 20:29 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

-navedeno su (file) formati, ne standard (mada su defacto 'standard'..) :)

-kako formatirati disk u mbr/gpt? jednako kao na svakom OSu, u cmdu.. diskpart itd. Hoće li netko koristiti neki treći file/disk/partition manager ili neće je njegova stvar.

-notepadića++ nema (naravno, jer je svaki notepad pod linuxom jednako moćan..) čisto zbog preciznosti i malo onak peckanje :))

-pdf i adobe.. kompanija koja je vrlo moćna u zaštiti svojih (legitimnih) interesa.. može se odgovoriti, da, otvoreno, kao što je to word-doc :)) .. i jednako problematično. No čemu? Prije bi rekao da se uopće ne razumijemo.. lako bi se složili, no where is the fun.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
ihush kaže...

-notepadića++ nema (naravno, jer je svaki notepad pod linuxom jednako moćan..) čisto zbog preciznosti i malo onak peckanje :))

Kako nema? Probaj:

sudo snap install notepad-plus-plus

(uvjet je da Linux ima instaliran "snap" - to valjda svaki sad ima)

Provjeri sam: https://snapcraft.io/notepad-plus-plus

(Meni ne treba, pa ga nemam)

 

ihush kaže...

-kako formatirati disk u mbr/gpt? jednako kao na svakom OSu, u cmdu.. diskpart itd.

"jednako kao na svakom OSu, u cmdu" (komandnoj liniji)   MA NEMOJ.

NE, ovako to radiš iz Linuxa, nikakav cmd/cli - samo klikom na GParted:

 

GParted dolazi predinstaliran na Linuxu; ako to slučajno nijie slučaj, instaliraš ga iz soft managera u par klikova.

 

Probaj reformatirati u Windowsima iz GUI ("Disk Management") GPT formatiran USB stick ili SD karticu u npr FAT32, MBR!

NEMERE. Moraš prvo iz komandne linije obrisati "volume".

Moraš ići u cmd, pa diskpart, pa: list disk, select disk x, list volume, select volume y, detail volume, clean.
(doduše, možeš iz diskpart na ćoravo gađati disk/particiju - ali s velikom šansom da greškom obrišeš sys disk)

Pa tek onda natrag u Windows "Disk Management", i onda tamo odabrati ispravno, deset puta  stisnuti "Next"... 
Evo tu je opisana čitava Win procedura, prikladnog imena ("The painful Windows10 way"):

https://gurce.net/c64mini/the_painful_windows10_way

p.s.

Ja sam gore napisao "u Linuxu kopi&pejstaš 2 linije" - za čitavu proceduru pripreme + spajanja C64Mini-PC (pod Linuxom).

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2019 14:51 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

Aaaah! raznježit ću se.. :))) svađa!!! ok, al nemoj mi poslje plakat. ;-)

 

-jel ima i tetris? može i mso pod wine-om.. može i dva računala koje veze međusobne nemaju ili vm.. no notepadić++ je win app, napravljena jer linuxić ima a win ne..

-gparted je frontend, ono što svaki os da bi bio os može/mora.. baratati s particijama, FSom itd. Kako ćeš tipkati-klikati je sporedno, isto. Za usporedbu npr trasnkodiranje nekog videa ne radi frotnend-klikajući gui, nego to rade dll/kodeci ispod haube dok gui samo služi lakšem korištenju. Zip, ista stvar, sve.

-ne, ne moraš opisanom procedurom koja ne služi ničemu osim pokušaju nekog dokazivanja nečega.. čega? Sve možeš iz diskmanagera klikajući.. do npr onog što ti win gui ne nudi pa to utipkaš, da imaš skriptu jednako bi kao bezbrojne terminalske primjere za linux copypasteao i lupio enter ili pokrenuo batch :) ... sve navedeno prosječan juzer klikajući obavi bez da vidi cmd. .. istina, MSovi alati su ograničeni, ne nude te opcije u klikanju. No svaki disk-part manager radi istu stvar na svakom računalu, identično-isto, particija je particija, boot je boot.. a jedino je FS stvar nativne podrške dok su svi ostali FSovi opcija/dodatni driver.. OS radi na svojem FSu. ..

.. evo, pokušaj paralelno koristiti diskpart i diskmanger (gui-klikajući..), može i npr easeusov ili gpart ili .. razlika? Radi isto.

znaš koliko je 'teško' postaviti disk u mbr ili gpt mod? .. ako znaš, možda znaš da se ista stvar može na razne načine? npr misliš da je diskpart jedini cmd alat koji nešto radi s diskom-particijom-bootom? npr želiš li XPov boot, bootsect.exe /nt52 (tj prava winver, dok je w8-10 nt60..). za mbr? /mbr za gpt? /gpt.. ili ako želiš oba logično /all itd. :) =jedna kratka naredba i switch.. no istina MS to skriva ko zmija noge od averagejuzera (no ti bi trebao biti iznad tog..).

 

ispravak** bcdboot /s /f all .. :)

 

ili, kao što mi je kriterij za korištenje neke apps/toolsa moje potrebe, moj izbor.. pa mi je ms-win notepadić sporedan ako koristim ++, jednako vrijedi za partmanagere i sve ostalo, npr juzeri koriste nero (burningrom..) mada win ima support i postoje free appsi dok je nero komercijala-zaštićen.. pa ga krejkaju, koriste winrar/zip jednako, mada postoji 7z itd.. no neću tvrditi da je jedan bolji/lošiji samo zato jer ja (ne)koristim.. nego je osnovni kriterij jel radi ono što želim, a konkretno za FS radi svaki OS, naravno, ako znaš. Ako ne znaš, tad šutiš i učiš.. no naučit ćeš :))

 

edit: i da, teoretski je promjena diska iz gpt u mbr ili mbr u gpt na jedan klik u diskmanageru.. no taj klik je ugl. disebliran, its fičer kako to zamišlja MS! .. da, ali može se.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2019 16:09 (ihush).
8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
ihush kaže...

Aaaah! raznježit ću se.. :))) svađa!!! ok, al nemoj mi poslje plakat. ;-)

 

-jel ima i tetris? može i mso pod wine-om.. može i dva računala koje veze međusobne nemaju ili vm.. no notepadić++ je win app, napravljena jer linuxić ima a win ne..

 

Gle, vrag leži u detaljima.

Notepad++ pod tim snapom/wineom radi prirodnije i funkcionalnije na Linuxu nego li što će čitav WSL pod Windows File Explorerom.

Jučer sam imao skoro 20 Win aplikacija upaljenih istovremeno na Linuxu, da nije mjestimičnih Win32 widgeta, ne bih ni znao koje su bile Linux nativne a koje pod Wineom. Sve dok ne potražiš neki posebni Linux dir ("Drive Z:"), niti ne znaš / ne moraš znati je li Win ili Lin app.


Obrnuto nije ni približno tako.

Ili bar ja ne znam za neki minGW/Cygwin/Snap/Appimage koji će ti bez balasta vrtiti elf itd Linux binaries (odn bez virtualke). Ne ove cli nego prave, gui aplikacije. 

Ili kraće: za većinu alatića koje skidam/pokrećem, svejedno mi je je li .exe, .msi... ili Linux binary, .deb... Probaj obrnuto.

 

ihush kaže...

-gparted je frontend

 

 NE. Kad prepisuješ sa Wikipedie, pročitaj čitavu rečenicu:
GParted (acronym of GNOME Partition Editor) is a GTK+ front-end to GNU Parted and an official GNOME partition-editing application

ili točnije sa službenih stranica:
"GParted is a free partition editor for graphically managing your disk partitions."

To što ispod "GParted" vjerojatno imaš "Parted" - ništa ne znači jer to gotovo nitko više ne upotrebljava (zašto bi?), osim za "specijalne" stvari (npr remote disk format preko ssh).
Da ne misliš da kakam: Na fucking Raspberry Pi ćeš koristiti GParted, a ne Parted.

 

Opet je stvar u toj "maloj razlici": Za bazične, standardne stvari, na Linuxu možeš (ali ne moraš) ići u cli, a na Winsima moraš ići u cli - ili instalirati 3rd party aplikacije.

Čak i u toj varijanti (3rd apps), na Linuxu ćeš u 90% slučajeva sve naći u Soft Manageru. Na Windowsima se možeš screw... googlati pardon, bingati :) sa njihovim "Storeom". Osim ako baš nisi fan Groove Music i Candy Trasha.

Danas je, po meni, očajno zastarjelo koristiti zip umj. 7zipa, za većinu stvari.

Zašto bi morao imati posebne programe za 7zip, gzip, rar, pdf, xvid, mkv, iso, img...? Za to sam na Windowsima morao imati Total Commander; sad imam - Linux :) . Imam Double Commander i pogodi - ne palim ga uopće. Jer sve imam iz sistemskog file managera, defaultno, čak i dupli prozor (F3), pa i tabove u njima ako želim.

7zip ili češće PeaZip koristim samo kad želim ekstra kompresiju, ili neki opskurni format.
Za obično formatiranje USB sticka/SD kartice, ali bez UEFI/GPT - pa da trebam poseban program ili poseban ritual?

Dajte me najte... 

 

 

ihush kaže...

edit: i da, teoretski je promjena diska iz gpt u mbr ili mbr u gpt na jedan klik u diskmanageru.. no taj klik je ugl. disebliran, its fičer kako to zamišlja MS! .. da, ali može se.

 

Ne, ne može. Ili ako znaš "tajnu", prosvijetli me: pomoći ćeš tisućama.
A ja ću ti sad reći zašto se ne može. Ne zato što je to teško, nego zato jer je intencija da se disablea.
Prvi razlog je jer Windowsi nisu predviđeni za instantno dinamičko mountanje / odmountanje logičkih dijelova file sustava (kako su već invalidni Winsi defaultno napravljeni). To jest pomalo i tehnički problem, ali ne toliko bitan.

Bitniji je razlog sa onog tvog istog linka:

Dok se korisnike želi napraviti ovcama i uvjeriti ih da im MBR pruža "ozbiljno ograničenje od 2 TB" za njihove SD kartice i USB stickove od max par GB, 

pravi razlog je da na MBR ne možeš napraviti Microsoft reserved partition (MSR):

 

The MSR is used on UEFI/GPT systems, to support software components that formerly used hidden sectors.

 

What is a Microsoft Reserved Partition (MSR)?

 

Čak i napisano "u rukavicama", stvar je prebolesna. 

 

UGL. da ti skratim priču:

What disks require an MSR?

Every GPT disk must contain an MSR. 

...

 

The MSR and any partitions created from the MSR are only visible from the command line.

 

Da ne bi bilo zabune, to nije recovery partition itd. NE, to je dio Microsofta koji se želi viroidno ubaciti na svaki tvoj medij.

A paz' sad zabave:

Mini-mini-minimalna MSR je 32MB! U pravilu je 128MB. "Odlično" za moje hobby 256MB SD kartice. . 

Pokušaj ozbiljno  pročitati Microsoftov agit-prop "What is wrong with MBR partitioning" / "Why do we need GPT?" ali namijenjeno za - npr microSD karticu! Sve što nam je valjalo za terabajtni disk, sad više ne valja za karticu, jer "ne mogu napraviti više od 4 particijske table i omfg MORAM napraviti extended partition, za npr 10 particija" - na npr 2GB SD kartici.

Začudo, ne znam jesam li ikad imao više od 3 particije na sd kartici...

15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

od kud početi..? potato-krumpir? :))

-nije s wikija ali ok, .. i to je frontend. :))

-promjenu mbr-gpt možeš, klikanjem (ali ne konvert bez gubitka podataka nego brisanjem svih particija i tek tad je enabled.. slična gupost je uobičajena za sve MSove konverzije koje ne dozvoljava pa ni običan resize-move ako je neki sys dio na nekom dijelu diska kao kamen-graničnik..). Nije strašan bed, jer se to i tak ne radi, nego kad se slaže PC (osim onih koji ti ne znaju na vrijeme nego kasnije skuže da im treba 'onaj drugi'..).

-možeš mountati-dismountati, tj dodavanje/uklanjanje slova je pandan + ne može sys-os disk sam sebe isključiti ali može ostale storage.

 

tak da nije strašno to što ne znaš, nego količina + žuć koja curi dok to naitpkavaš.. :))

-kao btw, particije na removable su izvan standarda, nisam siguran od kojeg kernela podržava lin.. ms od 1073+builda, tj stikić je do tad ako napraviš particije dostupna bila samo jedna, ona koju koristiš za boot, ostale nedostupne, na svim osevima jer je to takav standard, osim kad koristiš casper-live/persistent koji to kao trik-čarolija dozvoljava. Sad je i to uključeno već par godina. Nije grije MSa nego je to standard kojeg se svi drže (ko pijan plota..) .. mada se upravo tog standarda nije potrebno-poželjno držati i zato je izmjenjen-nadograđen.

- koliko ćeš particija napraviti na kojem mediju-disku je tvoja stvar, potrebe-želje ili multiboot.. kao i filozofija, što je bolje-brže-sigurnije itd. o čemu i dalje postoje ratovi iz neolitika kao za veličinu swapa, ramdiska itd. .. no srećom, već zaboravljeni (nasuprot 41-45..). .. pa ne kontam dio s MSR? ono, ha??? :)) da, to je glupsata msova particija koja ne služi juzeru nego tko zna kome i MSu. Zapetljavanje. Nedostupna-hidden i možeš joj promijeniti atribute samo odgovarajućim alatima. Beskorisna. No u čem je kvaka? što s tom msr? Klauzalnost? kao ako ne ćeliš gpt gubiš i mbr? .. to je po MSovom diskpartu tako i zamišljeno jer da bi dopustio konvert moraš obrisati sve.. a tad kad je prazan disk, kreiraš što želiš. OEM npr niej stvar tvoje želje nego je neki proizvođač pod utjecajem MSa nešto napravio i kupac kupio jednako kao srebreni ili grafitnocrni laptop... na kojem ne mijenjaš boju nakon što si kupio, pa je po toj logici ok ne mijenjati particije osim msr recovery-reinstall .. a sve zajedno je zbog namejrnog zapetljavanja tj licence, jer mada MS dijeli win đabe, ipak ne želi dozvoliti lako kopiranje vlk licenci... i zato postoji umjetni problem inače bi bilo kao svaki file, copy. Sve je file, pa i oznaka na disku, particija, direktorij, sve je to file-oznaka na mediju, nula-jedan. Kao i rezultat ove utakmice gdje ja u gostima zabijam :)))

 

-a ono o nekom fileu kojeg čačkaš notepadom i sve ti radi bolje nego .. ah, proći će.. :))) ili možda nakon četvrtog čitanja skužim.. wtf?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

A što da ti ja velim kad kvantitetom opet nadomještaš smisao...

 

1. Ako je GParted "frontend", onda je to i Photoshop i Excel. Razlika je u tome što prvi možeš koristiti i iz cli, dok potonje nemereš.

Po tvojoj logici, npr Adobe CC je valjda samo web front-end. 

 

2. U Windowsima 10 ne možeš promijeniti GPT u MBR bez spuštanja u cli. Simple as that. Osim ako ideš hakirat registry, ali gle: to ne radim ni na Linuxu, gdje bi to čovjek prije očekivao.

"ne kontam dio s MSR" - razlog zašto to nije dozvoljeno iz GUI (i neće biti dozvoljeno iz GUI ali više nikada).

 

3. "particije na removable su izvan standarda, nisam siguran od kojeg kernela podržava lin.. " - koristio sam to još na Palmu (2005?), (boot sa SD karice, posebne particije), kao i na npr Dingoo (2009). Ili na još prvom Raspberry Pi. Ako na novom TheC64 Mini želiš koristiti UART ili FEL boot bez otvaranja hardvera, obvezatno je da koristiš dodatnu particiju sa USB sticka ili SD kartice.
Na Dingoo biraš hoćeš bootati njegov OS ili Dingux - svaki je na posebnoj particiji, na SD kartici.

Želim reći da je to "tehnologija" stara desetljećima. Btw: bilo koji Linux će ti tražiti posebnu particiju za swap (ako je moguća), oduvijek.

Extended particije na HDD su pak standard valjda od 286. 

Ergo: "ako napraviš particije dostupna bila samo jedna, ona koju koristiš za boot, ostale nedostupne" - kasno si u Linux ušao: to je bilo Microsoft ograničenje, nikad za Linux.
Uvijek je ona koju prvu bootaš boot; to što ona na Linuxu more biti skoro bilo gdje, 1kb (valjda) i imati samo neki grub ili sl koji samo kaže gdje je ostatak - razlika je kao nebo i zemlja.

 

4. "ono o nekom fileu kojeg čačkaš notepadom" - pa testiraj sam kad ne kužiš: defaultni sistemski notepad na Linuxu i Windowsima. Npr Pluma (Mint Mate). Ovaj ti (standardno - bez ekstra ekstenzija, koje postoje) daje change case, line numbering, napredni search/replace, prepoznaje (i kolorira) sintakse skripti / programskih jezika itd. Imaš dva panela (po želji), u svakom tabove, tab možeš izvući u poseban prozor itd.
U Windowsima sam za običan "word wrap" prikaz (da ne spominjem "pravi new line") morao koristiti Wordpad (jel to uopće još postoji, ono .rtf wtf?).

 

Dobar bazični, sistemski dio u Winsima je (bio) kalkulator, "scientific mode". Prve verzije su, doduše, nešto krivo računale (ipak je to MS :D ), ali to je rano ispravljeno.

File manager, Disk Manager, Notepad... većina je pak smeće.

To što sad i ako nakaleme čitanje Linux File Systema ne znači da će sys fileman biti bolji/stabilniji/brži.

 

Dakle, pogledaj što je Pluma pa buš skužil i tu "sitnicu" (a siguran sam da KDE varijante imaju bar još toliko fićra) ;)

15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

-baš me (se) ne razumiješ(mo).. npr dio o standardima za removable medij/particije nema veze s MSom ili linuxom nego STANDARDIMA i paradox, ako ćeš tako, linux zajednica-distre se ćešće pridržavaju standarda koji tad implicira nemogućnost korištenja više particija, mada je to naravno odavno moguće jer sve je moguće, sve je file... (ili pročitaj još jednom ponovo..) :))

-jači primjer ti je npr ograničenje do 16 aktivnih particija po disku, što je staro nasljeđe scsi oznaka (0-7/15).. dok je to na win američanska abeceda 26 slova.. i teoretski možeš imati neograničen broj particija, dok je nešto sasvim drugo koliko ih istovremeno može biti dostupno. Standardi, nasljeđe, kompatibilnost. i opet, naravno, sve je moguće pa i koristiti ali to je izvan standarda a opet ponovo, MS je taj koji se često ne pridržava npr kao codepage i sl kao što navodiš za cr-cl oznaku kraja reda texta i sl.

 

pa na to sve, opet, tema.. i pristup nekim fileovima iz nekog osa.. korisno tebi i još dvojici juezera? Da mi treba to mogu oduvijek/odavno, ne treba mi wsl tj its ok, just that kao i podrška za zip ili snimanje CD-DVD medija iz osa bez 3rd party dodataka ako juzer nema 'svoje' alate-appse.. (neke koje iz nekog razloga koristi, banalno nero ili notepad ili 7z ili .. itd..).

-da, calculator je bio ok, sad je besmislen, pedalj na ekranu, istina radi korektno ali ui je užas... no koliko me to tangira? Spredno, kao i ova tema tj wsl za psrosječnog juzera pa i naprednog (jer napredni već ima ono što mora imati..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk
ihush kaže...

-baš me (se) ne razumiješ(mo).. npr dio o standardima za removable medij/particije nema veze s MSom ili linuxom nego STANDARDIMA i paradox, ako ćeš tako, linux zajednica-distre se ćešće pridržavaju standarda koji tad implicira nemogućnost korištenja više particija, mada je to naravno odavno moguće jer sve je moguće, sve je file... (ili pročitaj još jednom ponovo..) :))

-jači primjer ti je npr ograničenje do 16 aktivnih particija po disku, što je staro nasljeđe scsi oznaka (0-7/15).. dok je to na win američanska abeceda 26 slova.. i teoretski možeš imati neograničen broj particija, dok je nešto sasvim drugo koliko ih istovremeno može biti dostupno. Standardi, nasljeđe, kompatibilnost. i opet, naravno, sve je moguće pa i koristiti ali to je izvan standarda a opet ponovo, MS je taj koji se često ne pridržava npr kao codepage i sl kao što navodiš za cr-cl oznaku kraja reda texta i sl.

 

pa na to sve, opet, tema.. i pristup nekim fileovima iz nekog osa.. korisno tebi i još dvojici juezera? Da mi treba to mogu oduvijek/odavno, ne treba mi wsl tj its ok, just that kao i podrška za zip ili snimanje CD-DVD medija iz osa bez 3rd party dodataka ako juzer nema 'svoje' alate-appse.. (neke koje iz nekog razloga koristi, banalno nero ili notepad ili 7z ili .. itd..).

-da, calculator je bio ok, sad je besmislen, pedalj na ekranu, istina radi korektno ali ui je užas... no koliko me to tangira? Spredno, kao i ova tema tj wsl za psrosječnog juzera pa i naprednog (jer napredni već ima ono što mora imati..).

 

Ma kužimo se mi dovoljno, samo ne popuštamo nego svaki pili svoje :D

Suma Summarum onog kaj sam štel rejti:
Windows su institucija, kao i MS. Desetljećima. Standard.
Iskustva koliko želiš. I što imaš danas?
File manager, Disk manager, internet browser, Notepad, Paint, podrška za arhive, mountanje medija (to smo zaboravili - također potreban npr. Daemon Tools ili spec. driveri)... niš ne radi kak treba.

Odn, sve radi, ali polovično, ofrlje.

Ovo su sve esencijalni alati. I sad praktički trebaš Total Commander, Rufus, Chrome, Notepad++, IrfanView, Paint.NET, 7-Zip, Daemon Tools itd ...da bi imao "prvu pomoć".

Ali zato dobiješ (a da nisi tražio, niti ćeš koristiti) Candy Crush, Bubble Witch, Groove (Zune) Music, Xbox, Photos, Movies&TV, 3D Viewer/Builder, Paid Wi-Fi... i ostali crapware.

 

edit: zaboravio sam ono što me ponajviše nervira: normalan soft manager. jbt, sad iz Mate-a imaš "snap" već prepakiran software dostupan na klik, koji inače sustav ne podržava! Znači, druga (npr novija) verzija GTK, ili KDE-only software, ili primjer za Win software odozgo - Notepad++.

Winsi bi trebali imati bar polovično dobro riješenje. MS Store bi mogao biti ok ali - nije. Politika, uzaludna skoro kao i naša domaća. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2019 15:18 (Zechina).
6 godina
offline
Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direktno

Ima li kakvih novosti o izlasku wsl2, planiram preći s virtualboxa na hyper v i odmah sa wsl na wsl2

Trust nobody, become the best !
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

-novosti? o čemu? .. naravno, moje mišljenje je sasvim suprotno od onih kojima je ovaj fičer nešto super.. tj topla voda.

-imaš VMove, dakle imaš os koji trebaš, koji poželiš i to imaš oduvjek, odavno, ne od ove MSove odluke, tj ako trebaš linux, imaš linux bez čekanja na MS wsl.. verzija 1-2..33.

-onaj tko je do sad trebao nešto linuxoidno u win, cygwin.

-iz vboxa na hyper.. ako je tako, zašto već nisi na hyperu tj ovo nije razlog (btw hyper je super, primarno zato jer je dio win osa i sve mogućnosti su direktno dostupne kao schreduler.. no i vbox ima svojih prednosti kao i mana.. ili treći kao vmware itd..). To primarno ovisi o hostu-osu, ako si na win (serveru) tad je hyper logičan izbor, dok ako si na lin nije nego vbox.. ili neki treći.

-btw, unazad par godina je ms počeo ubijati kompatibilnost, ubijati i vm-hyper.. jer ne želi npr dos/xp.. čak ni u vmu. To je bio razlog za vbox, obrnuto ne vidim baš smisao.. tj svaki vm je vm, u njemu je os koji ekšli nešto radi a linux terminal je stvar linuxa i kao pile&sisa ne vidim što sad s ovim dobijam a da do jučer nisam imao... možda cpu naraste novi core ili dobije turbo? :)

 

-fičer koji je fičer samo u MS promomaterijalima, ne u postojećim OSevima i VMovima jer je tu oduvjek, sad samo i u win cmdu.. kao kad je dodan npr zip.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Windows 10 WSL: Pristup Linux datotekama direk

Vrijeme je novac, nemam volje paliti VMware ili Vbox ako mogu koristit wsl2

 

Evo malo brojeva, klik

 

'''

Here are the numbers I got from running the test a few times on each platform.

  • Surface Book 2 WSL 1: 257 seconds
  • Surface Book 2 WSL 2: 52 seconds
  • 2015 MacBook Pro: 45 seconds
  • 2018 MacBook Pro: 38 seconds

'''

 

Trust nobody, become the best !
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice