Touchscreen PC - da ili ne?

poruka: 54
|
čitano: 27.410
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Touchscreen PC - da ili ne?".
10 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Primijetio sam da ovakav razvoj dosta dobro pao većini korisnika. Često čujem da mi ljudi govore o korisnosti i intuitivnosti zaslona osjetljivih na dodir. Osobno nisam taj tip, strašno mi nepraktično i nezgrapno tako funkcionirati (govorimo o računalima, tableti su druga priča). Većini korisnika koji imaju nekakvo iskustvo uredskog rada ili nedajbože gejmanja touch malo teže pada, čini mi se.

Parva Diplodocus
 
24 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Anonimni_Korisnik_2013 kaže...

Primijetio sam da ovakav razvoj dosta dobro pao većini korisnika. Često čujem da mi ljudi govore o korisnosti i intuitivnosti zaslona osjetljivih na dodir. Osobno nisam taj tip, strašno mi nepraktično i nezgrapno tako funkcionirati (govorimo o računalima, tableti su druga priča). Većini korisnika koji imaju nekakvo iskustvo uredskog rada ili nedajbože gejmanja touch malo teže pada, čini mi se.

Ne.

12 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

iPad, smartphone i ostali "pokretni" uređaji DA, no kućni PC s "nepomičnim" monitorom NE...forever

http://www.youtube.com/watch?v=YlUKcNNmywk
 
18 2 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Vidio sam prezentaciju starcrafta 2 na touch tv, moram priznati da mi se svidjelo! Pogotovo je fora tokom pracenja mecheva! linkam video poslje!.lp
||| Intel Core™ i7 inside |||
12 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Ne mogu se ni zamisliti kako se protežem iz stolice i nešto mašem po monitoru. Touchscreen je super stvar na mobitelima za većinu korisnika, pa i na laptop računarima, ali na stolnom PC-u... 

 
6 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Touch na desktop kompu? Nikad. Barem ne kod mene. Mis + tipkovnica posluzit ce me sve dok ne izmisle nesto bolje od toga. A touch to nije. Barem ne meni.

 

Dok na mobilnim uredjajima jos i moze proci, ne mogu se zamisliti da se protezem do "27/30 ekrana da bih nesto rukom dodirnuo na istome. Ne mogu cak ni na laptopu taj koncept prihvatiti. I da, probao sam, nije da nisam dao sansu. No ta moc navike je valjda cudna stvar. Mene isti sindrom kao Miru nije zahvatio. Stalno sam zaboravljao da imam 'dodirnik' u krilu.

 

Moj problem su cak i smartphonovi. Meni i dalje nedostaje fizicka tipkovnica. Da mi ponude bilo kakav Android ili iOS flagship mobitel sa kliznom fizickom tipkovnicom, kupio bih ga isti tren. Nikad mi touchscreen nije u potpunosti zamjenio klasicnu tipkovnicu. Niti me itko moze uvjeriti da moze pisati brze preko toucha.

 

Opcenito, cijeli koncept Metroa ili Moderna po novome smatram totalnim failom. Naravno, samo moje subjektivno misljenje, a sta ce biti u buducnosti sa tim ostaje nam za vidjeti.

 
18 1 hvala 1
12 godina
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Kad cijena touchscreen ekrana bude identicna obicnima, uz jednaku kvalitetu prikaza onda - da.

Zasto?

U biti mrzim kad mi netko dira ekran a to mi se dogadja svakodnevno. U normalnom radu mis je bog i batina i ne pada mi na pamet prckati prstima.

No tu je klinac od 4 godine kojemu je touchscreen puno bolja opcija za neke logicke igrice pa nek uziva.

 
3 3 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Iovako podivljam kad mi se muha parkira na ekranu lapa pa pokaki..ona crna tvrdokorna točkica{#},pa onda moram onom vlažnom maramicom moćati cijeli ekran i polirati,ne do Bog da mi netko i packa pored toga po ekranu,uključujući i mene..masnoća se polako nakuplja,kvari oštrinu slike..Win95 je davno imao podršku za tač skrin,a zašto to nije zaživjelo masovno,jasna je stvar..

 
6 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Touchscreen mobiteli su u modi već 5 godina a ja eto još uvijek nemam taj nagon da posežem rukom za ekran svog laptopa.

 

Toliko o tome.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Gospon Miro, da se niste malo zaletili ipak?

 

Touchscreen na mobitelu i tabletu jest zazivio zato sto je to jednostavniji, intuitivniji nacin upravljanja mobilnim uredajem.

 

Danasnji prosjecni PC ima monitor od 22"+ te nije bas funkcionalno dizati ruku sa stola te vuci prste s jednog kraja ekrana na drugi, kada to sve mozemo napraviti drzanjem ruke na misu, naslonjenu na stolu i pomakom od jednog cm preci pola duzine ekrana.

 

Jedina funkcionalna TS izvedba za PC bi bila u obliku TS stola spojenim na ekran i PC, nesto kao propali Windows Surface (tako se zvao?) sto bi moglo zamijeniti mis i tipkovnicu. Nesto kao kontrole u novom Star Treku.

TS na monitoru? Ne hvala. Mozda za zahebanciju i kurcenje prijateljima...ali ne za svakodnevnu upotrebu.

- Psiho246
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.6.2013 13:26 (Psiho246).
Moj PC  
16 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?

Za sada touchscreen PC ne, u bližoj budućnosti tempo implementacije diktirat će razvoj funkcionalnog softvera.

16 godina
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Psiho246 kaže...

Gospon Miro, da se niste malo zaletili ipak?

 

Touchscreen na mobitelu i tabletu jest zazivio zato sto je to jednostavniji, intuitivniji nacin upravljanja mobilnim uredajem.

 

Danasnji prosjecni PC ima monitor od 22"+ te nije bas funkcionalno dizati ruku sa stola te vuci prste s jednog kraja ekrana na drugi, kada to sve mozemo napraviti drzanjem ruke na misu, naslonjenu na stolu i pomakom od jednog cm preci pola duzine ekrana.

 

Jedina funkcionalna TS izvedba za PC bi bila u obliku TS stola spojenim na ekran i PC, nesto kao propali Windows Surface (tako se zvao?) sto bi moglo zamijeniti mis i tipkovnicu. Nesto kao kontrole u novom Star Treku.

TS na monitoru? Ne hvala. Mozda za zahebanciju i kurcenje prijateljima...ali ne za svakodnevnu upotrebu.

 

Upravo tako. Odavno autori sadržaja na pc-u koriste u tu namjenu za osjećaj interakcije s ekranom; grafičke tablete, čija površina pod rukama predstavlja zaslon. Pa evo bug tu i reklamira upravo glavnog proizvođača, wacom. Držati ruke pred sobom na ekranu udaljenom metar desetak sati se baš ne čini napretkom u odnosu na dosadašnji način rada. Za surfanje? Tipkanje? Jednako glupo. I da, napominjem da ne pričam napamet, sve to isprobao, uglavnom desktop pc nije za to. Mooožda laptopi izgube svoj scratch pad u korist touch ekrana, ali pravi monitor udaljen metar od korisnika... Ne. Naravno da je super praktično što sad na ovom ipadu na kojem tipkam ne trebam tipkovnicu da oduzima mjesto, nikakvu periferiju ni žice, ali to je brkanje krušaka i jabuka.
http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
12 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

evo par linkova! meni osobno je ovo zanimljivo!

 

 

 

||| Intel Core™ i7 inside |||
Moj PC  
0 3 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Touchscreen PC nikad, da mi daju đaba nebi ga uzeo. Koja glupost!

Pa PC nije igračka (tablet) nego alat za posao.

 
0 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

TS na monitoru i kućnom PCu u ovom obliku u kojem ga imamo sad i kako većina zamišlja PC ne, sigurno ne, ali razvoj nije gotov, svaki dan dođu novi prototipovi, svi nešto pokušavaju kemijati s tim, pokušavaju "ubosti" pravo iskustvo korištenja. Sve dok se baziraju na današnjim konceptima nema tu sreće, isto tako nismo mogli zamisliti mobitele sa full touch ekranom, nije to za nas, nema do fizičke tipkovnice i slično... i to sve jer sučelje mobitela nije bilo prilagođeno za dodirivanje, sjećamo se windowsa ce i malih izborničića, sitnih slova i prozorčića, napikavanje stylusom po rezistivnom ekranu koji malo lovi, pa trebaš malo jače stisnuti pa neće... ko je tad razmišljao o kontroliranju svega samo prstima, i onda dođe apple, pukne sučelje prilagođeno prstima, velike ikone, kinetik skrolanje, kapacitivni ekran koji super reagira pod prstima i apple okrene sve naopako, zaradi hrpu love i sad svi diraju svoje mobitele prstima. Ovi na androidu mrmljaju da apple nije izmislio ništa novo, to je već bilo i prije, samsung je imao te i te modele 5 godina prije iphone-a itd... :)

 

Pretpostavljam takav razvoj i na PCu, treba doći netko tko će okrenuti stvari naopačke, već imamo kapacitivne ekrane, sučelje prilagođeno prstima (win8), traži se nešto drugo, možda drugačije sučelje, drugačije složen hardver, nešto što će okrenuti igru, dali će to opet biti apple, možda, MS se i nije baš pokazao sa win8 i što se mene tiče to je fail, MS klasično nema ideja, po uzoru na apple/android složili su windows phone, ok winmanijaci će reći da to je skroz drugačije sučelje od iOSa/androida ali princip je isti, napravili neku svoju verziju sučelja prilagođenog za dodir, lošijeg po mom mišlje i od applea i googlea i to je to, i sad su isti đir probali prenijeti na desktop s nadom bit ćemo prvi i sad smo mi glavni, bez ikakve inovacije bez ičega, klasični MS, normalno da loše ide. Dali će apple opet biti taj koji će okrenuti igru, šta mogu bez stevice, ko zna, možda se nekom drugom posreći, ali kako bilo sigurno će svi opet iskopirati ideju pa neka igre fanboya počnu :D

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Vec dugi niz godina razliciti uređaji za prenos komandi na pc-u (a i kontroleri, kamere, move uređaji i kinectovi te tko zna sto sve ne na konzolama) pokušavaju napravit određeni odmak od očito neuništive a izgleda i najučinkovitije kombinacije kontrole pc a to je Miš + Tipkovnica - sad je na red došao i touch screen, za tablete smartphone i slicno moze proci ali za ozbiljnije pc korisnike nebitno dali se radi o poslovnoj ili nekoj drugoj domeni kao sto je ozbiljniji gaming itd touch na osobnom racunalu (pc) gotovo da i nema mjesta za ozbiljniju upotrebu.

Ako želiš da nešto bude kako treba, moraš to obavit sam.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Na laptopu još i može, budući da ekran nije daleko, ali na stolnom gdje je ekran podalje od tipkovnice nema smisla.

Swedish latin super funk.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
sirka666 kaže...

Na laptopu još i može, budući da ekran nije daleko, ali na stolnom gdje je ekran podalje od tipkovnice nema smisla.

kako nebi imalo smisla! pogledaj samo temu preporuka monitora (ovdje na bug-u) da budem precizniji dobijes TD ak preporucis nekome monitor ispod 27"{#} to zgleda na tom istom stolu koda je kino platno ispred tebe,(a covijek nije u stanju fokusirati se na toj blizini vise od 30cm u sirinu) meni se cini da nebi bilo nikakvog problema tipkati po njemu....

||| Intel Core™ i7 inside |||
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2013 0:26 (Stjepanj).
10 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Moja 2 centa:

1. Tablet/phone bez fizičke tipkovnce mi je bio mazohizam dok nisam probao Swype. Mrljati po ekranu mi nije drago, ali što s tiče brzine i lagodnosti unosa, Swype je zakon. Možda ne zamijenjuje pravu, fizičku tipkovnicu ali joj je vrlo blizu, a neusporedivo brže od klasičnog pipkanja po ekranu.

 

2. Kad razmišljamo o touch screen-u previše se fokusiramo na postojeći "table-based" model. Sjetite se Minority Report-a! A uz današnje Augmented Reality tehnologije, Google Glass, Kinect i sl. pitanje je dana kad ćemo mahati po zraku ispred ekrana, a ne po ekranu. Ekran će najvjerojatnije biti projiciran, a "touch" komponenta virtualna.

 

3. Na veliku žalost Mire i Ballmera, tipkovnica i miš neće biti izbačeni iz uporabe, a ni klasičan monitor - bar ne vrlo brzo. U svakom slučaju, duže će trajati nego li Metro Modern sučelje. {#}

 

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Monitori svakim danom su sve većih dimenzija i tragikomično je razmišljati od 'touchscreen' tehnologiji na desktop računalu.

 

Jel neko razmišljao o ergonomiji svega toga !!? Koliko je tu bezpotrebnog grebanja/mlataranja po ekranu, umjesto JEDNOG klika mišem.

 

 

Valjda samo Ballmer i Miro sanjanju o tome.

 

Ali narod je već odgovorio na tu 'dilemu' .... dosta je pogledat kako je proša Metro i Surface.

 

Glory Glory Man United
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Stjepanj kaže...
sirka666 kaže...

Na laptopu još i može, budući da ekran nije daleko, ali na stolnom gdje je ekran podalje od tipkovnice nema smisla.

kako nebi imalo smisla! pogledaj samo temu preporuka monitora (ovdje na bug-u) da budem precizniji dobijes TD ak preporucis nekome monitor ispod 27"{#} to zgleda na tom istom stolu koda je kino platno ispred tebe,(a covijek nije u stanju fokusirati se na toj blizini vise od 30cm u sirinu) meni se cini da nebi bilo nikakvog problema tipkati po njemu....

Monitor ne mora biti na nekoj udaljenosti od tebe da bi ga mogao kvalitetno koristiti. Nije to kao TV da mora postojati neka daljina koja je optimalna, kod rada na monitoru fokusiraš se na djelove ne na cijelinu, izuzetak su igre.

Swedish latin super funk.
13 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

S mišem dolazimo do bilo koje točke na ekranu brže i preciznije nego masnim prstima. Forsiranje touch-a na PC-u je mega glupost, pa usudio bi se reči i na laptopima, bez obzira na blizinu.

 

To je jednostavno gubljenje vremena, micanje ruke od tipkovnice da bi dodirnuli nešto na ekranu (dodirnuli, koja glupost), pa natrag na tipkovnicu itd.

 

Za ogromne ekrane vidim neku korist od uređaja tipa leap motion, kinect i slično, ali ne i u kućnoj/poslovnoj uporabi. Zamislite ured pun ljudi koji mašu i dodiruju ekrane. Na što bi to ličilo.

 

Touch screen na pc/laptopu su danas zgodna fora, ali vjerujem da 99% ljudi koji kupe takav monitor na kraju koriste tipkovnica/miš kombinaciju u 99% vremena rada.

Ad astra peronospora
 
13 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Touchscreen PC - da ili ne?

Očekivao sam da ćete većinom biti ovako konzervativni! {#}

 

Uostalom, tako sam i ja razmišljao, a imao sam i sve ove faze koje opisuje @redneck (poluditi već na "točkicu" koja ostavi muha {#}), a kada bi mi samo netko prilazi prstom prema ekranu - lupio bih ga preventivno po ruci! Na takav zaštitnički način se i dan-danas odnosim prema monitorima koje imam priključene na svoj desktop.

 

Prvo, da biste imalo prihvatili touchscreen treba se istrenirati, odnosno malo priviknuti na takav rad. Za to je meni poslužio tablet, koji i dalje intenzivno koristim, osobito kada sam na putu. Nakon par dana takvog rada i nesvjesno očekujete da je svaki monitor pred vama - osjetljiv na dodir.

 

I morate biti svjesni da nas, korisnike, više nitko ni ne pita za mišljenje oko ovoga! Nedavno sam bio na prezentaciji nove generacije prijenosnika jednog uglednog proizvođača i od četiri predstavljene linije, samo JEDNA (ona najjeftinija) nije bilo opremljena touchscreenom! I tako će biti s ostalima, polako (ili brzo, kako tko gleda), touchscreen će postati nešto toliko uobičajeno na prijenosnicima, da će biti i gotovo nemoguće kupiti model koji to nema.

 

S klasičnim stolnim monitorima stvari će vjerojatno ići sporije, tu je ekran osjetljiv na dodir manje poželjan, ponajviše zbog fizičke udaljenosti i time ne baš velike spretnosti. Problem će biti i dizanje proizvodnih troškova. No, već kod all-in-one PC-a, ekrani osjetljivi na dodir postaju nešto gotovo standardno. Pojavit će se i hibridi između tableta i PC-a velikih dijagonala - poput ovog 27" Lenova (dolje na slici), koji će sasvim promijeniti način korištenja računala, tako da nemojte na ovu temu gledati na način kao da se priča o - dodirivanju onog monitora koji je sad pred vama i kao da se softveri s kojima ćemo raditi u budućnosti neće mijenjati. Evolucijski je to proces, začet smartfonima i širenjem tableta... PC je u poziciji da se tome more prilagoditi, ponajprije u svom mobilnom obliku.

 

 

...
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.6.2013 22:28 (Miro).
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

evo moj primjer ovak zgleda navecer: sijedim ovako slicno pred masinom samo sto sam ljevim laktom naslonjen na stol i zurim u monitor skroz spigan,

i bas bi mi bilo ok da mi je monitor touch screen da mogu desnom rukom listati stranice ili bilo kaj drugo dok prckam/citam po netu...zasto ne? nevidim nista lose u tome ili nedaj boze nekakvu sporost u radu u odnosu na konstantno drzanje misa u ruci !{#} LP

 

 

nisam nasao bolju sliku tj da sebe prezentiram....:) nisam nasao bolju sliku tj da sebe prezentiram....:)
||| Intel Core™ i7 inside |||
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Miro kaže...

 

1) Prvo, da biste imalo prihvatili touchscreen treba se istrenirati, odnosno malo priviknuti na takav rad. Za to je meni poslužio tablet, koji i dalje intenzivno koristim, osobito kada sam na putu. Nakon par dana takvog rada i nesvjesno očekujete da je svaki monitor pred vama - osjetljiv na dodir.

 

2) I morate biti svjesni da nas, korisnike, više nitko ni ne pita za mišljenje oko ovoga! Nedavno sam bio na prezentaciji nove generacije prijenosnika jednog uglednog proizvođača i od četiri predstavljene linije, samo JEDNA (ona najjeftinija) nije bilo opremljena touchscreenom! I tako će biti s ostalima, polako (ili brzo, kako tko gleda), touchscreen će postati nešto toliko uobičajeno na prijenosnicima, da će biti i gotovo nemoguće kupiti model koji to nema.

 

1) Probao. A takodjer koristim tablet svaki dan, i kad sam na putu, i u uredu, a posebice kad sam doma. No ne ide jednostavno, kod PC-a me touchscreen ne 'dira'.

 

2) Ovdje se bojim da si u potpunosti u pravu :(

16 godina
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
Miro kaže...

 

I morate biti svjesni da nas, korisnike, više nitko ni ne pita za mišljenje oko ovoga! Nedavno sam bio na prezentaciji nove generacije prijenosnika jednog uglednog proizvođača i od četiri predstavljene linije, samo JEDNA (ona najjeftinija) nije bilo opremljena touchscreenom! I tako će biti s ostalima, polako (ili brzo, kako tko gleda), touchscreen će postati nešto toliko uobičajeno na prijenosnicima, da će biti i gotovo nemoguće kupiti model koji to nema

 

 

 

Jel to isto ko što je Microsoft (Xbox One) nikoga nije pitao za 'novotarije', pa sad gutaju žilete zbog toga.

 

Ili kad su uveli Metro sučelje, pa sad u Win8 SP1 vraćaju Start izbornik.

 

Ili zašto svaki TV/monitor nije 3D, jer eto to je tako guba.

 

Ili zašto svi ne nose VR uređaje na glavi i VR rukavice.

 

 

Mi moramo biti svjesni nekih ograničenja novih tehnologija i misliti malo svojom glavom, a ne nasjedati na korporacijski PR i njihove reklame.

 

 

 

 

 

Glory Glory Man United
14 godina
offline
Re: Touchscreen PC - da ili ne?
memulica kaže...

Ili kad su uveli Metro sučelje, pa sad u Win8 SP1 vraćaju Start izbornik.

Ne.

 

Ne vraćaju start izbornik već start gumb.

Swedish latin super funk.
14 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Moje mišljenje o ovoj temi:

 

- je li touchscreen zgodan dodatak računalu? Svakako.

- bi li platio vše novca zbog tog dodatka? NE.

- bi li ikad njime zamijenio tipku+miš? FUCK NO.

 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Touchscreen PC - da ili ne?

Da, imaš pravo ... Start button.

Glory Glory Man United
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Touchscreen PC - da ili ne?
Prije pola godine prešao sam na Macbook Air i nakon što sam se naviknuo na njegov trackpad koji radi slično kao na telefonu mislim da je nepotrebno ugrađivati još i touch. Meni je ovaj njihov trackpad mrak i sad kad sam na poslu za Win laptopom stalno se zbunjujem (pokušavam scrolat s dva prsta ili s dva prsta mijenjat stranice ili s tri prsta prelaziti iz app u app) Za touch mislim da bi mi bio koristan "all in one" na poslu za kasu a za drugo ne vidim svrhe.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice