Dugoročna isplativost efikasnijeg napajanja

poruka: 3
|
čitano: 1.929
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Dugoročna isplativost efikasnijeg napajanja

Nekidan mi je na pamet palo cudno pitanje.

 

Znaci, ukratko, da li je isplativo pri kupnji iskesirati cca 50% vecu svotu za napajanje vise efikasnosti (gold 80+), i kolika razlika se stvori u utrosku elektricne energije kroz par godina (cca 3 godine) koristenja napajanja, na uzorku prosjecnog kompa?

Ofc.
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Dugoročna isplativost efikasnijeg napajanja

neisplatiovo je i razlika je zanemariva...kao i kod bijele tehnike - svi govore o A kategoriji potrošnje a ne uračunaju koliko je u staru takav proizvod skuplji ikoliko godina treba raditi dabi se počela isplaćivat ta "manja" potrošnja (što je u praxi teško izvedivo jer takvi aparati riknu već nakon 4-5 godina a još nisu ni počeli raditi "uštedu").

Roosvelt1991 - veliki muljator u trgovinama HWa
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Dugoročna isplativost efikasnijeg napajanja

Npr. razlika u efikasnosti (č: učinkovitosti) odnosno iskoristivosti utrošene el. energije je u rasponu od 83 do 90% kod vršne snage npr. prema ovim testovima odabranih napajanja preko 600W.

Navodim od istih autora druga recenzija napajanja Antec: "An efficient PSU, on the other hand, will run cooler and draw less power from the mains, which will help to reduce your electricity bill."

 

To bi značilo da ćeš plativši par sto kuna više u startu, uz konfiguraciju koja npr troši 1200W (ti računaj pola)

a radi 6 sati dnevno na toj snazi, uz dnevnu (skuplju) cijenu struje trebati x mjeseci da vratiš uloženo u razliku od 7% efikasnije napajanje.

x=?

 

Kome se da računati?

 

CIjena struje je ...

 

Ja sam u članku komentirao ovako: "Price per kWh over a day would be like 0,1 pound per kWh. 6 hours per day x 30 days = 180h *1,2 kW =216 kWh per month x 0,1 pound = 21,6 pounds if loaded 100%."

Npr. ako prilično jak PC troši upola odnosno 600W to bi koštalo npr. 100-njak kuna struje mjesečno.

Znači npr ovo 1200W napajanje bi kod 90% učinkovito iskoristilo potrošeno odnosno još 10-ak kuna više bi bilo na računu tj. cca 110kn.

Napajanje xy od 83% učinkovitosti bi potrošilo još 17% više el. energije odnosno cca 117 kn. Računaj koliko godina bi trebalo da ti se vrati npr. 350kn više što si platio za "bolje" napajanje u startu...

x=350/7=50 godina

 

Sigurno sam negdje zeznuo al sve ej to cca...

www.rigburning.comule.com
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.3.2012 13:51 (Asta).
Moj PC  
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice