Htio bih napraviti kućište od lima

poruka: 40
|
čitano: 16.534
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

ovak radim kao praktikant u jednoj firmi s ventilaciom proizvodimo te kanale od limova imamo razne debljine pa bi ja koji put uzeo neke komade i napravio bi si svoje kučište samo što me jedna star zanima je to kako da ja taj lim zaštitim da kad složim sve to u njega(matičnu, i to ostalo)da mi nebude struja po cijelom kučištu da kad ga pipnem da me netrese svaki put....jel ima to neka farba ili što već.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.2.2011 16:37 (renoboXX).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

Stavi u njega ispravno napajanje i nema straha :)

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
 
3 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

aha znaći samo napravim onak kako želim i netrebam niš da izoliram samo pofarbam da na neš lići i to je to...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????
renoboXX kaže...

aha znaći samo napravim onak kako želim i netrebam niš da izoliram samo pofarbam da na neš lići i to je to...

Zasto mislim da bi ti maticnu prisarafio direktno na lim?

 

Da nece te tresti struja,ako budes stavljao one "produzene matice" koje sluze da odvoje maticnu od samog lima kucista.

Ako roknes maticnu direktno na lim(da kontakti sa strazne strane maticne dodiruju lim),mogao bi imati novi friz!{#}

DaBog da se prevrnula na me,prikolica puna pica!
13 godina
protjeran
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

znaći ipak moram da nekako odvojim matićnu od lima.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????
renoboXX kaže...

ovak radim kao praktikant u jednoj firmi s ventilaciom proizvodimo te kanale od limova imamo razne debljine pa bi ja koji put uzeo neke komade i napravio bi si svoje kučište samo što me jedna star zanima je to kako da ja taj lim zaštitim da kad složim sve to u njega(matičnu, i to ostalo)da mi nebude struja po cijelom kučištu da kad ga pipnem da me netrese svaki put....jel ima to neka farba ili što već.....

struja ti se javlja na kucistu zato sto ti uticnica u zidu nije uzemljena,to jedino mozes rjesiti tako da ponovo uzemljis uticnicu.

moze biti da kad je netko mjenjao uticnicu u zidu nije spojio i uzemljenje na nju

-=PiS=- CROZOKI
13 godina
protjeran
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

sad sam otvorio onu stranu di je matična i vidio sam da je odvojena od lima ovajaju ha neki šrafi u plastike.....jel to to....

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????
renoboXX kaže...

znaći ipak moram da nekako odvojim matićnu od lima.....

Naravno jer ce ti lemovi sa straznje strane maticne napraviti kratki spoj Slika 1.

Odvajas ih ovime-Slika 2

 

DaBog da se prevrnula na me,prikolica puna pica!
14 godina
neaktivan
offline
Htijeo bih napravit kućište- pitanja?????

Nemoj se ljutiti, ali okani se ćorava posla,

vidim da ne znaš puno o struji, sje*at ćeš i ovo što imaš, NHF...

''I don't believe in a lot of things but I do believe in duct tape.''
Moj PC  
8 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

ješ jedno pitanje.

jel je moguće kad se reže lim fleksericom da se lim malo izdeformira da se iskrivi

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...

ješ jedno pitanje.

jel je moguće kad se reže lim fleksericom da se lim malo izdeformira da se iskrivi

ako znaš rezat onda ne

TROLLBUSTER /// ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///
16 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...

ješ jedno pitanje.

jel je moguće kad se reže lim fleksericom da se lim malo izdeformira da se iskrivi

ovisi o debljini lima i samoj reznoj sajbi

 

koristi sajbu za rezanje inoxa, one su tanke i preciznije

http://www.mediafire.com/?er4ng2zenhm
13 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...

ješ jedno pitanje.

jel je moguće kad se reže lim fleksericom da se lim malo izdeformira da se iskrivi

Prvo par osnovnih stvari. Lim koji se koristi za izradu ventilacijskih kanal potpuno je nepodesan za izradu kućišta ukoliko će on biti i nosivi element. Ako želiš koristit taj lim onda moraš složiti i nosivu konstrukciju (šasiju). Ovaj lim je fleksibilan i nećeš postići odgovarajuću krutost kod vertikalnih komponenti.

 

Druga stvar je da je on pocinčan. Na taj način se štiti od korozije i propadanja lima. Problem je u tome što se klasičnim bojama i klasičnim postupcima ličenja nemože postići kvalitetan premaz, ukoliko si planirao ličiti kućište.

 

Treća stvar je da se ovi limovi, zbog svoje debljine, režu škarama a ne brusnim noževima (fleksarica). Ukoliko ćeš koristiti istu dobiti ćeš prevelike deformacije na rubovima rezanja. Najbolje rješenje bi bilo odrezati cijeli komad velikim nožem za rezanje (profi alat kojeg vjerojatno imaš u radioni).

 

Ako nakon svega ipak odlučiš slagati evo ti par savjeta.

 

1. Složi kostur koji će nositi cijelu stvar,. Kostur treba biti iz profila koji su kruti a iste trba spojirti u jednu rešetku.

2. Sve komade lima prvo otkroji (odmjeri i iscrtaj mjere na limu)

3. Rezanje pokušaj obaviti u firmi na profi alatima jer ćeš dobiti najbolji rezultat

4. Ukoliko ćeš ličiti onda se dobro raspitaj čime i koja je procedura.

 

Ostatak oko montaže unutar kućišta su već postali prije.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

ok.....

 

a sad imam jedno kućište koje je kupleno i na njemu sam izrezao bočnu stranicu u obliku suzuki logo (slika)

 

i sad bi to htijeo da zatvorim izrezao bi tu bočnu ovak kak je na (slika 2)

 

i onda bi takvu veličinu izrezao cijeli lim i onda kako da ja sad da to spojim npr varenjem ili....

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...

ok.....

 

a sad imam jedno kućište koje je kupleno i na njemu sam izrezao bočnu stranicu u obliku suzuki logo (slika)

 

i sad bi to htijeo da zatvorim izrezao bi tu bočnu ovak kak je na (slika 2)

 

i onda bi takvu veličinu izrezao cijeli lim i onda kako da ja sad da to spojim npr varenjem ili....

Zavarivanje ti je prljav posao za to. ako nisi jako vješt rezultat će biti katastrofalan. Na prvu ruku mi padaju tri rješenja:

1. pop nitne

2. vijci

3 lijepljenje.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
protjeran
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
mario.L_hr kaže...
renoboXX kaže...

ok.....

 

a sad imam jedno kućište koje je kupleno i na njemu sam izrezao bočnu stranicu u obliku suzuki logo (slika)

 

i sad bi to htijeo da zatvorim izrezao bi tu bočnu ovak kak je na (slika 2)

 

i onda bi takvu veličinu izrezao cijeli lim i onda kako da ja sad da to spojim npr varenjem ili....

Zavarivanje ti je prljav posao za to. ako nisi jako vješt rezultat će biti katastrofalan. Na prvu ruku mi padaju tri rješenja:

1. pop nitne

2. vijci

3 lijepljenje.

nebi sa nikakvim šrafima spajao jer bi želio napraviti drugaćiju rupu i malo drugaćije bi neš napravio, a nebi ja zavarivao nego imam susjeda koji vari koji ima struku za to pa bi ja njega pitao da mi to zavari......a kad bi se zavarivalo jel bi se savijao lim zbog velike temperature

15 godina
odjavljen
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima

Pocinčani lim se NE vari, on se lemi tj. lota.

 

Općenito lim se ne vari (bilo električno ili acetilensko varenje) jer to ispadne neuredno (savija se i ružno izgleda).

 

EDIT: a ako baš kreneš sa možda npr. CO2 pazi da sav cink izgori (para je otrovna)... Isto vrijedi i za lemljenje. Ne udiši pare koje nastaju zbog izgaranja cinka.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2011 0:23 (Sum_of_all_fears).
13 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...
mario.L_hr kaže...
renoboXX kaže...

nebi sa nikakvim šrafima spajao jer bi želio napraviti drugaćiju rupu i malo drugaćije bi neš napravio, a nebi ja zavarivao nego imam susjeda koji vari koji ima struku za to pa bi ja njega pitao da mi to zavari......a kad bi se zavarivalo jel bi se savijao lim zbog velike temperature

S tankim limovima je uvijek problem, moraš biti jako dobar i koncentriran da bi stvar ispala dobro. Ponekad uz najbolju volju ne ispadne ni približno kao što bi trebalo. Bolje probaj nekim drugim metodama.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

znaći lemljenje.....

 

a npr da se s varovima pričvrsti kutovi i sredine onak samo točku da se stavi a onda ove crte se sa lemovima povuće....

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
lim se ne vari, nego se lota i točka.
TROLLBUSTER /// ako sam ti pomogao slobodno stisni HVALA :) ///
15 godina
odjavljen
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima

Moglo bi proći ali prvo isprobaj na manjem komadiću da vidiš kako će se ponašati.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...

znaći lemljenje.....

 

a npr da se s varovima pričvrsti kutovi i sredine onak samo točku da se stavi a onda ove crte se sa lemovima povuće....

Zašto ne zalijepiti. Ispasti će puno urednije od lemljenja.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

da to sam i mislo uzet i probat ako bude dobro onda na kućišto to napravit i to je to......

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima

Rađe to zalijepi ili spoji nitnama. Daleko preciznije i urednije. Sa nitnama ćeš postići i neki industrial look ako ciljaš na to.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
protjeran
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
mario.L_hr kaže...
renoboXX kaže...

znaći lemljenje.....

 

a npr da se s varovima pričvrsti kutovi i sredine onak samo točku da se stavi a onda ove crte se sa lemovima povuće....

Zašto ne zalijepiti. Ispasti će puno urednije od lemljenja.

kako zaljepit čime. ma ja želim da napravim kak spada s nikakvim ljepilima i šrafima neželim nikakve "stepenice" nego lijepo ravno.......

13 godina
neaktivan
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

"Tko se lima lača,od lima i pogine" by mudri starješina medveščak_fan {#}

 
4 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

a ovo neravnine s varovima i sa lemovima to bi poslje izbrusio da bude ravno i onda lijepo pofarbat....

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
renoboXX kaže...
mario.L_hr kaže...
renoboXX kaže...

kako zaljepit čime. ma ja želim da napravim kak spada s nikakvim ljepilima i šrafima neželim nikakve "stepenice" nego lijepo ravno.......

Lijepljenjem možeš dobiti ravninu. Ako izrežeš komad točnih dimenzija kao što je rupa (što preciznije to bolje), istog možeš zalijepiti na način da s unutrašnje strane ubaciš komade, na kojima je ljepilo, koji preklapaju kućište i zakrpu. Kakav rezultat ćeš dobiti ovisi o tome koliko si precizan.

 

Ljepila imaš stvarno na pretek, googlaj ili odi u neki specijalizirani dućan. Mislim da i u firmi koristite ljepila (ako se baviš izradom kanala). Moj jedan fren je riješio sličan slučaj, prije par godina, Power tapeom. Drži i dan danas.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
13 godina
protjeran
offline
Htio bih napraviti kućište od lima

E ovako lim se lemi i tocka.

Znaj da lemljenjem dobivas veliku "gualu" ili neravninu,samog lema.koju ne smijes brusiti jer ce lem popustiti.

Imas alternativu Neostik ili Moment ljepilo.Neka te specifikacije ljepila ne bune(kao za ljepilo za cipele),ta ljepila ljepe odlicno

sve i svasta,ali OBAVEZNO MORAS NANJETI NA OBE POVRSINE I CEKATI DA SE LjEPILO OSUSI,te snaznim pritiskom zaljepiti obe

povrsine.Nije lose premazati 2 puta povrsine!

Povrsine moraju biti "izraubane",hrapave,to malo osmirglas sa "šmirgl papirom"

Dajem prednost Neostiku.

"Fleka" od lima kojom zelis zatvoriti rupu,mora biti veca od same rupe.

Ostaje ti na kraju ravnanje same rupe koju zelis zatvoriti.

Nju mazes sa Auto kitom te nakon sto se osusi,opet osmirglas-dopickaniš{#}

 

Nije lose sve premazati temeljnom bojom iako nije potrebno,jer tvoja makina vjerovatno nece biti izlozena vanjskim uvjetima.

Na kraju sve ofarbas u zeljenu boju.

 

 

Ovo ti je postupak,ako zelis da se spoj ne vidi,za sve ostalo naj su Zakovice!

DaBog da se prevrnula na me,prikolica puna pica!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Htio bih napraviti kućište od lima
Godfahter kaže...

E ovako lim se lemi i tocka.

Znaj da lemljenjem dobivas veliku "gualu" ili neravninu,samog lema.koju ne smijes brusiti jer ce lem popustiti.

Imas alternativu Neostik ili Moment ljepilo.Neka te specifikacije ljepila ne bune(kao za ljepilo za cipele),ta ljepila ljepe odlicno

sve i svasta,ali OBAVEZNO MORAS NANJETI NA OBE POVRSINE I CEKATI DA SE LjEPILO OSUSI,te snaznim pritiskom zaljepiti obe

povrsine.Nije lose premazati 2 puta povrsine!

Povrsine moraju biti "izraubane",hrapave,to malo osmirglas sa "šmirgl papirom"

Dajem prednost Neostiku.

"Fleka" od lima kojom zelis zatvoriti rupu,mora biti veca od same rupe.

Ostaje ti na kraju ravnanje same rupe koju zelis zatvoriti.

Nju mazes sa Auto kitom te nakon sto se osusi,opet osmirglas-dopickaniš{#}

 

Nije lose sve premazati temeljnom bojom iako nije potrebno,jer tvoja makina vjerovatno nece biti izlozena vanjskim uvjetima.

Na kraju sve ofarbas u zeljenu boju.

 

 

Ovo ti je postupak,ako zelis da se spoj ne vidi,za sve ostalo naj su Zakovice!

ćek spomenuo si da se može zaljepiti lim s http://www.henkel.hr/cps/rde/xchg/henkel_hrc/hs.xsl/2499_HRC_HTML.htm .....zar će to tako čvrsto držati........ja bi poslje zakrpavanja opet rezao pa me zanima jel bi se ljepilo "odvoijo" kad bu se opet rezalo mislim od vibracije rezanja

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.2.2011 15:43 (renoboXX).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice