Cable managment thread

poruka: 4
|
čitano: 6.105
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Cable managment thread

 

Pozdrav svima, kao prvo, moram priznati da mi je malo čudno da na ovakvom forumu ne postoji niti jedna ovakva tema (barem ju tražilo ne pronalazi).

Pošto sam kratko vrijeme ovdje ne znam da li je ikada postojala i koji su razlozi za njeno trenutno nepostojanje. Pa eto, ukoliko postoji interes, predlažem da ova tema bude zajednička za sve vezano uz njezin naslov.

____________________________________________________________

 

Kako u temi ne bi zavladao nered predlažem da svatko posta po najmanje dvije fotografije:

1. prednju, eksponiranu stranu kućišta, tako da je vidljiv kompletan interijer;

2. stražnju, skrivenu stranu kućišta, tako da ostali mogu vidjeti na koji ste način "sakrili" višak kablova, te im na taj način možda dati ideju kako da i oni sami to učine.

 

Kao opciju ne bi bilo loše napraviti i fotografiju s usporedbom prije-poslije, dakako, ako se radi o situaciji da preslagujete već složenu konfiguraciju. Ako se radi o prvom slaganju, tada ćete se vjerojatno odmah pobrinuti za kablove. Također, ne bi bilo loše da se navede točan naziv modela kućišta i napajanja. Ostale komponente po želji.

____________________________________________________________

 

Za dobar cable managment najvažnije su četiri stvari:

1. kućište – nije isto odraditi dobar cable managment u nekom low end kućištu koje ne nudi gotovo nikakve mogućnosti manipulacije kablovima i u nekom high end kućištu u kojem je to dječja igra. Ovisno o kućištu kojeg imate ovisi i kvaliteta cable managmenta kojeg možete odraditi;

 

2. napajanje – kao i za kućište i ovdje vrijedi slična teza - ako imate neko no name napajanje, koliko god se trudili, vjerojatno nikada nećete uspjeti srediti interijer tako da budete u potpunosti zadovoljni, poanta u takvom slučaju je izvući maksimum iz situacije, ako pak, s druge strane, imate neko modularno napajanje – cable managment vašeg kućišta je praktički već 90 % odrađen;

 

3. broj komponenti u kućištu – mislim kako ovdje nije potrebno posebno objašnjenje, u pravilu s većim brojem komponenti dolazi i prostranije i kvalitetnije kućište, ako to ipak nije slučaj, te ako imate neko mini kućište u kojem je natrpano po 4 – 5 hard diskova, neki SLI ili Crossfire setup, zvučna kartica, pržilica, itd., preostaju vam dvije mogućnosti: nabaviti kvalitetnije i prostranije kućište ili napraviti najbolje što možete sa postojećim. Puno sreće u tome !

 

4. dobra volja – uvijek će biti onih koji će se pitati: "A čemu sve to ?" Komentar moje supruge na višesatno preslagivanje kablova: "To je isto kao da ja otvorim veš mašinu i krenem sređivati kablove u njoj." Ali nije. Dobar cable managment, osim što je vizualno neusporedivo dopadljiviji od "kupusa pod haubom", pospješuje protok zraka kroz kućište i omogućuje komponentama lakše "disanje", te im produljuje životni vijek. Ukratko – sa dobrim cable managmentom moglo bi se reći da u kućištu imamo jednu solidnu bronhi situaciju. :)

 

Ako mislite da sam nešto bitno preskočio - slobodno me ispravite/nadopunite.

_____________________________________________________________

 

Otvorit ću temu s dva dijametralno suprotna primjera - prvi sa kućištem s kojim je vrlo teško odraditi prihvatljiv cable managment, te drugi s kućištem koje je gotovo savršeno po tom pitanju.

 

Primjer 1.

Kućište: Thermaltake V4

Napajanje: Zalman 500-GS

 

Kolega me zamolio da mu instaliram novi operativni sustav, pa sam usput, kroz prozorčić na kućištu bacio oko na situaciju u unutrašnjosti, te ju, nakon zatečene situacije, odlučio malo srediti. Istu možete vidjeti na Slici 1.

Uhvatio sam se posla i napravio najbolje što sam mogao, što možete vidjeti na slikama 2. i 3. Mjesta za poboljšanja uvijek ima, nisam imao vremena raskapati cijelu konfiguraciju, skidati matičnu ploču i možda pokušati s tom kombinacijom. Kućište je užasno nezahvalno po pitanju cable managmenta jer je vrlo skučeno i nema nikakvih otvora za provlačenje kablova. Donekle me izvuklo to što kolega nije gamer pa ima samo integriranu grafičku i samo jedan hard disk i pržilicu.

Ocjena za cable managment: 2/5

 

 

Primjer 2.

Kućište: Fractal Design Arc Midi Tower

Napajanje: Corsair TX850

Kod ovog kućišta je sasvim suprotna situacija u odnosu na TT. Naravno, radi se o dvostruko skupljem proizvodu, ali za ono što nudi itekako opravdava svoju cijenu i nameće se kao jedno od best-buy kućišta dostupnih kod nas. U njemu je užitak raditi cable managment i iznimno je lako provesti svaku zamisao. Kombinacije za skrivanje i provlačenje kablova su brojne tako da sam već isprobao nekoliko varijanti. Kakva je trenutna situacija možete vidjeti na slikama 4. i 5.
Ocjena za cable managment: 5/5
To bi bilo to, nadam se da će tema imati dobar odaziv, te da ćemo svi zajedno ponešto i naučiti.
Lp.

 

Slika 1. Slika 1.
Slika 2. Slika 2.
Slika 3. Slika 3.
Slika 4. Slika 4.
Slika 5. Slika 5.
Non progredi est regredi.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.1.2013 14:14 (Vojnik).
Moj PC  
14 0 hvala 4
13 godina
offline
Cable managment thread

Kućište : Coolermaster Haf932

Napajanje : Corsair HX850 ( polumodularno )

 

Potencijal za cable managment ovog kucista je vrlodobar , ima dovoljno rupa , a tome mi pridonosi i polumodularno napajanje na kojem mogu maknut kablove koji mi netrebaju  ! Jedini minus je sto nema oni gumâ na otvorima za cable managment ! Inace , na prvoj slici se vidi kako je prvi put sve bilo slozeno , bezveze , tek tolko da je sve unutra ! Na ostalim slikama je zadnji cable managment , dosta dobro je ispao ! Mislio sam i napravit neke gume da stavim na rupe ,al zasad jos nista od toga !

 

Ocjena za cable managment : 4/5

 

CM prije CM prije
CM sada CM sada
zadnja strana CM-a zadnja strana CM-a
Music As A Weapon !!
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.2.2013 0:53 (Haf932).
Moj PC  
9 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Cable managment thread

Prije nekoliko minuta sam od kolege Haf932 saznao za ovu temu, pa eto da se i ja pohvalim jer mislim da sam odradio solidan posao!

Napomena: Prednjeg ventilatora više nema, a grafička je sada HD7770, nema također ni donjeg ventilatora na Mugenu - nove slike ću staviti nadam se uskoro! 

 

Kućište: CoolerMaster Elite 332

Napajanje: Corsair VX450W

 

S obzirom na to da je kućište predviđeno za ... uglavnom ne sve ovo što je u njemu {#} i da napajanje nije modularno, mislim da sve skupa i nije toliko loše!

Svi nepotrebni kabeli kao i djelovi onih koje se koriste su smješteni i fiksirani u prednjem gornjem djelu kućišta.

Na prvoj slici je situacija prije sređivanja, na kojoj su doduše bili i kabeli od termalnih senzora kojih više nema nema. Na ostalima je trenutno stanje sa kojim sam zadovoljan jer ne znam što više učiniti!

 

Dakle, s obzirom na kategoriju kućišta i ne-modularno napajanje:

Ocjena za cable managment: 4/5 (jer uvijek može bolje - iako meni trenutno ništa drugo ne pada na pamet)

 

 

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.3.2013 2:05 (godo).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Cable managment thread

Kućište: Fractal Design Define Mini

Napajanje: Seasonic SS-520GB 520W

 

Slagao sam NAS - Network-attached storage sa 5 diskova i iskreno nije mi bilo na umu slaganje kablova po kućištu ali sa ovakvim kućištem nemaš izbora {#}.

Malo sam se namućio sa sata kablovima ali sve ostalo je vrlo jednostavno za lijepo složiti. Napajanje nije modularno tako da su svi kablovi na stražnjoj strani pa stvaraju malu gužvu. Stražnja strana je dovoljno duboka jedino je bitno da su SATA kablovi na L na priključku na HDD da nema problema pri zatvaranju stražnje strane. Rupe su obložene gumom. Tako da sve u svemu kučište je prilično dobro za cable managment.

Ostalo mi je par kablova od ventilatora i usb-a na kućištu koje nisam provuko da valja :(

 

Ocjena za cable managment: 4/5 (kao što je godo iznad rekao - uvjek može bolje {#})

 

Nažalost nemam sliku stražnje strane, ali se nadam da će i prednja biti dovoljna. Kad budem otvrao kućište slikat stražnju stranu pa dodat sliku.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2013 15:17 (zenDra).
Moj PC  
1 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice