Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.104.943
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
win32 kaže...

 Da, prvi 2232BW koji sam uzeo je bio Samsung panel  drugi je bio neki užas pa je otišao kroz par dana (užasno velika razlika u prikazu slike).

 

Gledam taj LG 50UK6750PLD pošto iskreno i nema neke alternative za te novce u veličini 49"-50" (55" mi je nažalost nemoguće za smještaj, a i imam limit što se tiče novca).

 

Display Specifications navodi VA, a na apsolutno svim ostalim stranicama piše IPS. Što se mene tiče, odmah mi je lakše kada znam da je VA.

 

Drugi izbor mi je bio Samsung UE50NU7092UXXH, ali ne mogu koristiti TV koji ne može čitati DTS. Svaki drugi film koji gledam koristi DTS pa si to ne mogu priuštiti, a Samsung ignorira i odhebava sve ljude koji daje hrpu love za TV, a onda shvate da im ne radi pola filmova.

 

Još sam gledao Philips 50PUS6703/12, ali ljudi kažu da je LG bolji odabir pa bi bilo super ako netko ima taj model ili LG da kažu što je ok, a što ne pošto bi ovaj tjedan to morao riješiti.

 

 LG je bolji u svakom slucaju,  osim ako bas moras imati Android zbog Kodija recimo, ali ovaj Philips ga nema, ima entry level Saphi OS.

Rado bi da ima Android, a i definitivno mi je važan DTS.

Čudno da su izbacili podršku za isti, makar jučer sam čitao kako su na jednoj seriji u visokoj klasi stavili podršku za DTS koji dolazi iz .mkv-a. To je ono što mi treba i šteta što su to izbacili iz ovih modela u nižoj klasi.

E sada, ljudi kažu "što si zapeo za LG"? Nisam, svejedno mi je koji brand uzmem, ali za cca 3800 kn i nemam neki izbor kod 50". Postoji li uopće neka alternativa tom LG-u, a da nije Samsung (ili da je Samsung, ali da čita DTS i da se može kupiti kod nas (znam da postoje stariji modeli, ali upitna je njihova dobavljivost)).


Neki kažu da navedeni LG ima super sliku, dok npr. ovdje vidim par komentara o bojama koje izgledaju "isprano" (nadam se da su to neke iznimke):


https://bit.ly/2QNwJHc


Za istu cijenu mi je dostupan npr. LG 50UK6950:


https://www.displayspecifications.com/en/model/a26711d1


Usporedba s 6750:


https://www.displayspecifications.com/en/comparison/9c9057652


Razlika? Koliko ja vidim, osim magic remotea kod 6950, sve je isto. I nije neki veliki plus. :)


Postoji li neka ok alternativa tom LG-u do cca 3800 kn od 49"-50"?


Evo na Jeftinije i Nabavi s filtrima pa ako netko vidi kakvu alternativu ovome LG-u:


https://bit.ly/2RtiQmD


https://bit.ly/2STI2zz


Osobno ne nalazim neke alternative, ali vjerojatno postoje pa zato stavljam oba linka sa suženim odabirom (cijena, rezolucija).

Vjerojatno će netko od vas tu vidjeti nešto što ja ne vidim i uistinu mi je svejedno koji je brand, samo da ima ok sliku za te novce, da je Smart TV i da čita DTS (još uvijek mi je PTP, BTN i HDb glavni izvor serija i filmova).


Samsung koji sam gledao uistinu ima ok sliku, ali nema podršku za DTS pa ispada iz igre (nažalost).


Za Philips sam vidio ok recenzije, zanimljiv ambilight, ali ne znam kakva je slika i minus je ako ne ide gore Kodi.


Što mi onda preostaje? Izgleda samo LG, a samo je pitanje koji model do tog iznosa?


Je li Samsung u toj klasi (ako gledamo samo sliku) toliko bolji da bi se isplatilo odreći DTS-a?

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Crt True Colors kaže...

 i dalje mi nije jasno, pogotovo što to nije neki blog da bi mu bilo dovoljno financiranje od dobrovoljnih priloga

ne kažem da nije moguće, no poprilično sam upućen u troškove medija puno manjeg kalibra da bi vjerovao kako se mogu održati dobrovoljnim prilozima

ima nešto u ovom postotku i suradnji s amazonom, no to je opet svojevrsni sponzor s kojim moraš surađivati i raditi određene kompromise

no nebitno, stanje medija u potrošačkom društvu je samo po sebi tema koju ne treba uplitati ovdje

 

 

Vjerojatno čekaju pretjerano dobru ponudu:)

 

Samsung brightness issuue fix:


One year update -burn-in

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
win32 kaže...

Rado bi da ima Android, a i definitivno mi je važan DTS.

Čudno da su izbacili podršku za isti, makar jučer sam čitao kako su na jednoj seriji u visokoj klasi stavili podršku za DTS koji dolazi iz .mkv-a. To je ono što mi treba i šteta što su to izbacili iz ovih modela u nižoj klasi.

E sada, ljudi kažu "što si zapeo za LG"? Nisam, svejedno mi je koji brand uzmem, ali za cca 3800 kn i nemam neki izbor kod 50". Postoji li uopće neka alternativa tom LG-u, a da nije Samsung (ili da je Samsung, ali da čita DTS i da se može kupiti kod nas (znam da postoje stariji modeli, ali upitna je njihova dobavljivost)).


Neki kažu da navedeni LG ima super sliku, dok npr. ovdje vidim par komentara o bojama koje izgledaju "isprano" (nadam se da su to neke iznimke):


https://bit.ly/2QNwJHc


Za istu cijenu mi je dostupan npr. LG 50UK6950:


https://www.displayspecifications.com/en/model/a26711d1


Usporedba s 6750:


https://www.displayspecifications.com/en/comparison/9c9057652


Razlika? Koliko ja vidim, osim magic remotea kod 6950, sve je isto. I nije neki veliki plus. :)


Postoji li neka ok alternativa tom LG-u do cca 3800 kn od 49"-50"?


Evo na Jeftinije i Nabavi s filtrima pa ako netko vidi kakvu alternativu ovome LG-u:


https://bit.ly/2RtiQmD


https://bit.ly/2STI2zz


Osobno ne nalazim neke alternative, ali vjerojatno postoje pa zato stavljam oba linka sa suženim odabirom (cijena, rezolucija).

Vjerojatno će netko od vas tu vidjeti nešto što ja ne vidim i uistinu mi je svejedno koji je brand, samo da ima ok sliku za te novce, da je Smart TV i da čita DTS (još uvijek mi je PTP, BTN i HDb glavni izvor serija i filmova).


Samsung koji sam gledao uistinu ima ok sliku, ali nema podršku za DTS pa ispada iz igre (nažalost).


Za Philips sam vidio ok recenzije, zanimljiv ambilight, ali ne znam kakva je slika i minus je ako ne ide gore Kodi.


Što mi onda preostaje? Izgleda samo LG, a samo je pitanje koji model do tog iznosa?


Je li Samsung u toj klasi (ako gledamo samo sliku) toliko bolji da bi se isplatilo odreći DTS-a?

 Ako ti je "svejedno", stavi na papir koji "daje" najviše i kupi, jer slika u tom rangu nije toliko različita, svi su negdje oko 300 cd/m2. Ako su isti novci za UK6750 i UK6950, naravno uzmeš ovaj potonji. Inače, ni LG nema Andriod već WebOS, znači nema Kodi.

 

Za Kodi/Android trebaš gledati Sony zapravo.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 20:08 (Mad Ant).
14 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

OLED crna na LCD tvu

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Samsung tv:)

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

Je ali to če opet bit prilično skupo, i da opet treba istaknut koristi se MVA LCD panel x 2.

 

Dakle Hisense je 1000% ponorel, pa zakaj nisu izabrali "Rubel isprani posrani IPS LCD panel".

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 21:01 (rambox).
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 Ne znam je li zbog kuta snimanja, ali to ne izgleda kao oled crna, zapravo izgleda kao da ima puno glowa.

naravno da ga tip nije vidio kad je tamo umjetna rasvjeta.

Treba to vidjeti u kontroliranim uvjetima, u svakom slucaju djeluje zanimljivo.

Ali takav nekako mi se ne cini da takav tv moze imati sirok kut gledanja.

Samo 300 nits vrsno osvjetljenje ?

A i tip se zblamirao do daske, zabije glavu u ekran i kaze kako se ne vidi nikakvo probijanje svjetla, a ono glow ogroman, iz a iona se vidi,

a što je najbolje opce ne gleda u uled xd panel nego obican panel koji prikazuje simulaciju pozadinskog osvjetljenja uled xd vs obican panel.

 

 

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 Znači imaju X*Y zona backlighta ali dobivenog drugim panelom. I dalje nije per-pixel, tako da ne mijenja ništa previše.

13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...

ustvari ta razlika u kontrastu i jest vjerojatno najveća i najvidljivija razlika - najčešće je ta razlika 300+ posto, dok se sve ostalo poput kuta gledanja ili točnosti boja svodi na par posto razlike

 

E moj mili tu si ga posro. Nemoj lupat takve brojke bezveze.

300% , Ja ne kuzim kaj hočete tu dokazat? Ja kužim kaj govorite, ali ja vam kažem da razlika nije tolika koliko dižete paniku.

I da još nakon toliko godina nijedna tehnologija nije nešto. Ali meni su sve super. Pa čak i kod staraca na grudingu od 102.

Dok če po mojem mišljenju svaki filmofil(ako jest pravi), izdvojit jednu prostoriju u kući za telke i dobre zvučnike.

Možeš ti imat neznam kakvu crnu, ako te ne lupi kad treba dok gledaš. Ja ako imalo nafrljim floorstandere žena ludi, jbg-a.

Žurim na posao pa ne stignem više. Uglavnom ne pretjerivat. Jer da je na vama, svi bi imali istu telku, isti auto, istu ženu!?!

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Zver kaže...
picajzla0707 kaže...

ustvari ta razlika u kontrastu i jest vjerojatno najveća i najvidljivija razlika - najčešće je ta razlika 300+ posto, dok se sve ostalo poput kuta gledanja ili točnosti boja svodi na par posto razlike

 

E moj mili tu si ga posro. Nemoj lupat takve brojke bezveze.

300% , Ja ne kuzim kaj hočete tu dokazat? Ja kužim kaj govorite, ali ja vam kažem da razlika nije tolika koliko dižete paniku.

I da još nakon toliko godina nijedna tehnologija nije nešto. Ali meni su sve super. Pa čak i kod staraca na grudingu od 102.

Dok če po mojem mišljenju svaki filmofil(ako jest pravi), izdvojit jednu prostoriju u kući za telke i dobre zvučnike.

Možeš ti imat neznam kakvu crnu, ako te ne lupi kad treba dok gledaš. Ja ako imalo nafrljim floorstandere žena ludi, jbg-a.

Žurim na posao pa ne stignem više. Uglavnom ne pretjerivat. Jer da je na vama, svi bi imali istu telku, isti auto, istu ženu!?!

 ha čuj, ta osnovna matematika se uči u osnovnoj školi, ako tamo nisi naučio računati postotke tu ja nisam kriv

ako jedan panel ima kontrast 1.000:1, a drugi 3.000:1 ili više, onda je to 300% veći kontrast i to se precizno mjeri na testovima, to nije neka proizvoljna i odokativna brojka 

 

ali naravno da ima nezahtjevnih ljudi, sam sam takav i mogu gledati skoro pa bilo koji tv kad tražim ubiti vrijeme

i naravno da nećeš vidjeti veliku razliku kad različite televizore gledaš u različitim uvjetima i u različito vrijeme, ali razlika postoji i konkretna je

 

6 godina
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

mnogi muljaju.

nije kod svakog VA panela 3000:1 isti. ima lošijih i boljih VA panela...

to je prava matematika.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Anđeo bez falinge kaže...

mnogi muljaju.

nije kod svakog VA panela 3000:1 isti. ima lošijih i boljih VA panela...

to je prava matematika.. 

 naravno da mnogi muljaju, samo kad je deklarirani kontrast 4.000:1, a izmjeri se 3.800:1, onda je to muljanje od 5% i neprimjetno je čak i profesionalcima

a kad na ipsu umjesto 1.000:1 panel daje 800:1 onda je to 20% i puno je veći problem, da ne spominjemo kako baš na ipsu proizvođači češće muljaju jer im je to slaba točka

rijetki su, ali baš rijetki ips ekrani koji daju preko 1.000:1, dok većina va panela ima najmanje 3.000:1, a sve više njih i puno veći kontrast od 4.000:1 ili više

 

to je razlika koja se vidi naočigled, ali tek kad ih staviš jednog uz drugog i u uvjetima gdje se kontrast ističe - što trgovine nikako nisu

kad kupiš dobar ips sa 1.000:1, koristiš ga uglavnom u osvjetljenoj prostoriji i ako nisi picajzla, teško da će nakon nekog vremena reći da je crna ustvari siva, jer se oko jednostavno prilagodi

ali ga staviš uz dobar va panel i onda tek skužiš razliku

 

evo ti primjerice test kvalitetnog ips panela, gdje je proizvođač uređaja svjestan manjkavosti i sve veće štednje kod izrade panela, pa onda traži od proizvođača panela specifične zahtjeve i dobije vrhunski ips panel koji je sposoban prikazati duboku crnu i ima kontrast od 1.500:1

 

So who makes the panel for the Z31x? There’s an interesting background story on this, because the current crop of IPS panels may have been compromised to make them more widely available. According to Greg Staten, who is HP’s DreamColor product manager, HP couldn’t find a panel with the performance it needed because the panel manufacturers had altered the original IPS design to lower the cost of the panels. “The dynamic color was sacrificed,” Staten explained. “The viewing cone — the true viewable width of the display — was reduced.” And the newer panels have an issue that Staten refers to as black lift. “That’s where as you move your head either up or down, as if you were standing up or, most critically, for someone who is standing off shoulder, you see a different level of gray in the black.”

That last issue wasn’t a problem with the first-generation Z27x, when the IPS panels were manufactured to an earlier, less-compromised standard. So HP approached Panasonic and asked that company to use the original IPS patent as a basis for creating a new, customized panel for the Z31x. HP refers to the panel technology as High Performance IPS, though it may be more accurate to think of it as Classic IPS Plus.

The biggest difference in the Z31x panel over the previous Z27x panel is its ability to render deep and pure blacks. If you’re hoping to find OLED-type blacks in a reasonably priced IPS display, this is as close as you’ll be able to get with the current technologies. When you place a Z31x monitor beside an older Z27x monitor, you’ll see that the blacks are noticeably improved, to the point where you may not want to go back.

 

ali to je uređaj od cca 4.000usd i namijenjen profesionalcima, takvo što nećeš vidjeti u televizorima koji su upola ili triput jeftiniji, a već i s tim kod nas spadaju u visoku klasu televizora od 10.000+ kuna

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 8:46 (picajzla0707).
6 godina
protjeran
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

si siguran da je taj panel 3800:1 a onaj IPS 800:1 ?

baš si realan... si to ti mjerio ?

vidio sam katastrofalno loše crne na VA panelima gdje su teveji priključeni na SD HRt programe..

onaj npr... Harry potter u SD-u nemoš pola filma skontati od "toga kvalitetnoga kontrasta" , ista slika i na IPs teljevizorima..

 

gledo ja nekidan dnevnu reprizu jednoga nastavka u Pevecu ......  kaaaaaatastrofaaaa....

vjerojatno je dobar ako mu podmetneš neki 50 GB 4K film a tu ni IPS ne kašlje...

 

kad je source loš džaba ti i OLED.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 8:49 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Anđeo bez falinge kaže...

si siguran da je taj panel 3800:1 ?

vidio sam u  kaatstrofalno loše crne na VA panelima gdje su teveji priključeni na SD HRt programe..

onaj npr... Harry potter u SD-u ne moš pola filma skontati od "toga kvalitetnoga kontrasta" , isa slika i na IPs teljevizorima..

 

gledo ja nekidan dnevnu reprizu jednoga nastavka u Pevecu ......  kaaaaaatastrofaaaa....

vjerojatno je dobar ako mu podmetneš neki 50 GB 4K film a tu ni IPS ne kašlje...

 kao što imaš jeftinih i katastrofalnih ipsa, isto tako imaš i katastrofalnih va panela, naravno

međutim, ako misliš da je katastrofa kod lošeg ipsa manja, grdno se varaš jer ips može biti puno gori bez obzira na rezoluciju sadržaja, jer kad ti počne blještati na mjestima i kad počne probijanje osvjetljenja, tu ne pomaže kvalitetan sadržaj

doduše, ništa manje ne živcira muljanje u tamnim scenama kod lošeg va panela, ali jedno i drugo mogu biti katastrofa

 

EDIT:

sorry, nisam ti odgovorio na prvi dio poruke - nisam govorio za konkretni slučaj, nego bubam brojke čisto za primjer

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 8:53 (picajzla0707).
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 Znači imaju X*Y zona backlighta ali dobivenog drugim panelom. I dalje nije per-pixel, tako da ne mijenja ništa previše.

 Kako ne mijenja previše, ispod imaš HD panel koji služi kao pozadinsko osvjetljenje, znači imaš 1920 * 1080  zona dok trenutni tvi imaju max 500 zona !

To je već jako precizno i imaš praktički konrolu na nivou 4 pixela. Tj ispada da za HD materijal imaš kontrolu na nivou svakog pixela izvornog materijala.

5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Citam na avs forumu vezano za sony xf 90 da se u win 10 mozd forsat 1920x1080 rezolucija i 240 hz refresh.
Ja probao jucer i stvarno radi.
E sad mene zanima koji su benefiti toga?
Kazu da bi kod gejmanja trebao biti puno nizi input lag.
Dali ima jos kakvih prednosti zbog kojih bi ostavio takve postavke?
Mislim ekipa je odusevljena i nemogu se ljudi nacudit kak je to uopce moguce pa to mora da je onda neka wow stvar koju je cudno da sony uopce nije spomenuo.
Tak bar tamo pisu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 9:24 (Pegaz2507).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav ekipa..

 

Kupujem tv za doma, naci nista gejmanje nego gledanje filmova i obicnih programa na tv-u..

Sta bi bilo najbolje uzet do 7500-8000kn ali da je 163-165cm..

Puno hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...
Mad Ant kaže...
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 Znači imaju X*Y zona backlighta ali dobivenog drugim panelom. I dalje nije per-pixel, tako da ne mijenja ništa previše.

 Kako ne mijenja previše, ispod imaš HD panel koji služi kao pozadinsko osvjetljenje, znači imaš 1920 * 1080  zona dok trenutni tvi imaju max 500 zona !

To je već jako precizno i imaš praktički konrolu na nivou 4 pixela. Tj ispada da za HD materijal imaš kontrolu na nivou svakog pixela izvornog materijala.

 Pogledaj još jednom video, na backlight ekranu prikazuje kocke/zone, a ne svaki pixel posebno.

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
Pixel kaže...
Mad Ant kaže...
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 Znači imaju X*Y zona backlighta ali dobivenog drugim panelom. I dalje nije per-pixel, tako da ne mijenja ništa previše.

 Kako ne mijenja previše, ispod imaš HD panel koji služi kao pozadinsko osvjetljenje, znači imaš 1920 * 1080  zona dok trenutni tvi imaju max 500 zona !

To je već jako precizno i imaš praktički konrolu na nivou 4 pixela. Tj ispada da za HD materijal imaš kontrolu na nivou svakog pixela izvornog materijala.

 Pogledaj još jednom video, na backlight ekranu prikazuje kocke/zone, a ne svaki pixel posebno.

 Aj sad ti još jednom pogledaj ,  lijevi dio ekrana prikazuje kako backlight izgleda na uled xd panelu i kako je osvjetljenje potpuno precizno, dok desni dio ekrana (nakon okomite bijele crte) prikazuje kako to izgleda na konvencijalnim panelima.  

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav,

 

svjestan sam ja svega što si naveo i da je sama slika na q6fn bolje nego na LG-u, no ono što mene zanima

je li razlika toliko velika da kad upališ TV da je slika "loša", isprana i crna bude siva ili se ta razlika u kvaliteti vidi

isključivo kad se stave jedan pokraj drugog.

 

Vodim se nekom logikom da u tom cjenovnom razredu 6-7K HRK slika više ne bi smjela biti loša, a televizor

bilo ips ili va nikako ne bi trebao biti loš već evenutalno da se radi o detljima pa imaš izbor između npr. OS-a,

daljinskog, dizajna, nekih features-a pa si biraj hoćeš malo bolju sliku ili neki drugi benefit.

 

Naravno, ako je razlika u kvaliteti slika zaista velika, onda ti neki dodatni feature-i ne igraju nikavu ulogu, ali 

sam možda spreman žrtvovati malo kvalitetnu na ime drugih stvari, ali ne i puno.

 

Kažem, zbunile su me recenzije sk8500 modela, pogotovo kad sam vidio rezenciju HD televizije gdje navode

da je to jedan od najboljih TV kojeg su ikad imali pa si mislim ako se već nešto spominje kao super i uz to preporučuju

proizvod, čak ni ta lošija slika ips panela ne bi tebala biti loša, naravno, osim ako LG nema utjecaja na ishod recenzije

pa se favorizira određeni brand...

12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pa većinom gledam u lagano zatamljenoj prostoriji...

 

Slika koju si priložio jasno prikazuje razliku, ali na navedenim modelima, no ono što me

zanima bi li i na ova 2 modela koja gledam razlika bila toliko vidljiva obzirom da su trenutna

upper mid range televizora dok su ova 2 na usporedbi televizori stari par godina pa ne znam

koliko je releventna ta usporedba za modele koje gledam...ali obzirom da nisam expert i tražim

vaše mišljenje, možda sam u krivu...

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
dragutin985 kaže...

Pozdrav,

 

svjestan sam ja svega što si naveo i da je sama slika na q6fn bolje nego na LG-u, no ono što mene zanima

je li razlika toliko velika da kad upališ TV da je slika "loša", isprana i crna bude siva ili se ta razlika u kvaliteti vidi

isključivo kad se stave jedan pokraj drugog.

 

Vodim se nekom logikom da u tom cjenovnom razredu 6-7K HRK slika više ne bi smjela biti loša, a televizor

bilo ips ili va nikako ne bi trebao biti loš već evenutalno da se radi o detljima pa imaš izbor između npr. OS-a,

daljinskog, dizajna, nekih features-a pa si biraj hoćeš malo bolju sliku ili neki drugi benefit.

 

Naravno, ako je razlika u kvaliteti slika zaista velika, onda ti neki dodatni feature-i ne igraju nikavu ulogu, ali 

sam možda spreman žrtvovati malo kvalitetnu na ime drugih stvari, ali ne i puno.

 

Kažem, zbunile su me recenzije sk8500 modela, pogotovo kad sam vidio rezenciju HD televizije gdje navode

da je to jedan od najboljih TV kojeg su ikad imali pa si mislim ako se već nešto spominje kao super i uz to preporučuju

proizvod, čak ni ta lošija slika ips panela ne bi tebala biti loša, naravno, osim ako LG nema utjecaja na ishod recenzije

pa se favorizira određeni brand...

 Recenzije čitaj s malom distancom, često se prešute neke stvari ili samo spomenu i prikriju, a nakon tog se nahvale neke druge stvari, to svi rade. 

Recenzije treba znati čitati i uvije koristiti više izvora , a ne samo jedan.

 

Što se razlike tiče nije razlika nebo i zemlja. U jače osvjetljenoj sobi razlika je relativno mala , uz slabiju rasvjetu već se primjeti, ako gledaš sa jako slabom rasvjetom ili bez svjetla, onda se dosta vidi.

ZNači ako pogledaš sliku sk8500 sigurno na prvu nećeš reći da je slika isprana, izgleda ok.  Razlike se najviše vide kod direktne usporedbe. Ako kupiš nei tv , ne radi nakon toga nikakvu usporedbu više jer kad jednom vidiš razliku vidjet ćeš je stalno i može ti početi smetati. To je za SDR.

Ako gledaš HDR tu je razlika veća jer HDR zahtjeva veliki kontrast i tu IPS zaostaje.

Nekako sumnjam da je na hdtelevizija to jedan od najboljih tv-a koji su testirali s obzirom da im je kroz ruke prošllo podosta i oleda i vrhunskih VA tva, to ti može biti vodilja o tome je li netko utjecao na ishod recenzije 

Ti sam moraš odlučiti što želiš i što ti je bitno, tvoji su novci u pitanju i ti ćeš tak tv gledati sljedećih par godina. 

Što te konkretno smeta kod Q6 da bi radije išao na sk8500  ?

Evo ti direktna usporedba po kategorijama pa procjeni koliko ti je što bitno:

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-sk8000-vs-samsung-q6fn/607/623?usage=4854&threshold=0.1

 

Meni osobno tu nema nikakve dileme, Q6 je po mojim kriterijima  (a i mjerenja to potvrđuju) osjetno bolji(i kontrast, i uniformnost i raspon boja, vršna svjetlina, znači u svim bitnim parametrima ) ali ja sam zahtjevan po pitanju slike

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 14:15 (Pixel).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

mnogi muljaju.

 

evo ti primjerice test kvalitetnog ips panela, gdje je proizvođač uređaja svjestan manjkavosti i sve veće štednje kod izrade panela, pa onda traži od proizvođača panela specifične zahtjeve i dobije vrhunski ips panel koji je sposoban prikazati duboku crnu i ima kontrast od 1.500:1

 

 

 

Evo jedan primjer:

 

What makes the iPhone  the Best Smartphone Display is the impressive Precision Display Calibration Apple developed, which transforms the OLED hardware into a superbly accurate, high performance, and gorgeous display, with close to Text Book Perfect Calibration and Performance!!

 

The iPhone XS Max has an impressive Top Tier display with close to Text Book Perfect Calibration and Performance!

 

Based on our extensive Lab Tests and Measurements the iPhone XS Max receives our DisplayMate Best Smartphone Display Award earning DisplayMate’s highest ever A+ grade by providing considerably better display performance than other competing Smartphones.
http://www.displaymate.com/iPhoneXS_ShootOut_1s.htm


 

The display on the iPhone 7 is a Truly Impressive Top Performing Display and a major upgrade and enhancement to the display on the iPhone 6. It is by far the best performing mobile LCD display that we have ever tested, and it breaks many display performance records.
http://www.displaymate.com/iPhone7_ShootOut_1.htm

 

 

 

The Display’s Maximum Contrast is the Ratio between its Peak White Brightness (Luminance) and its darkest Black Luminance, one of the more important measures of LCD performance quality. The iPhone 7 has a measured (True not Dynamic) Contrast Ratio of 1,762, which is Very Good for a mobile display, and the highest that we have measured for any IPS LCD display. It is also 26 percent larger than the 1,400 that Apple lists as Typical. However, Contrast Ratio is only meaningful in low ambient light, which is seldom the case for mobile displays. See the Brightness and Contrast section for measurements and details.

16 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

mnogi muljaju.

nije kod svakog VA panela 3000:1 isti. ima lošijih i boljih VA panela...

to je prava matematika.. 

 naravno da mnogi muljaju, samo kad je deklarirani kontrast 4.000:1, a izmjeri se 3.800:1, onda je to muljanje od 5% i neprimjetno je čak i profesionalcima

a kad na ipsu umjesto 1.000:1 panel daje 800:1 onda je to 20% i puno je veći problem, da ne spominjemo kako baš na ipsu proizvođači češće muljaju jer im je to slaba točka

rijetki su, ali baš rijetki ips ekrani koji daju preko 1.000:1, dok većina va panela ima najmanje 3.000:1, a sve više njih i puno veći kontrast od 4.000:1 ili više

 

to je razlika koja se vidi naočigled, ali tek kad ih staviš jednog uz drugog i u uvjetima gdje se kontrast ističe - što trgovine nikako nisu

kad kupiš dobar ips sa 1.000:1, koristiš ga uglavnom u osvjetljenoj prostoriji i ako nisi picajzla, teško da će nakon nekog vremena reći da je crna ustvari siva, jer se oko jednostavno prilagodi

ali ga staviš uz dobar va panel i onda tek skužiš razliku

 

evo ti primjerice test kvalitetnog ips panela, gdje je proizvođač uređaja svjestan manjkavosti i sve veće štednje kod izrade panela, pa onda traži od proizvođača panela specifične zahtjeve i dobije vrhunski ips panel koji je sposoban prikazati duboku crnu i ima kontrast od 1.500:1

 

 

 

ali to je uređaj od cca 4.000usd i namijenjen profesionalcima, takvo što nećeš vidjeti u televizorima koji su upola ili triput jeftiniji, a već i s tim kod nas spadaju u visoku klasu televizora od 10.000+ kuna

 

To je gadno precjenjeni Profi monitor, ili cijena tak smrdi da se čuje odavde do Bačke Palanke.To je prekstreman primjer, realno HP monitor tolko ne vrjedi niti blizu, kao i recimo najskuplje Nvidia grafe.To je i dalje mizeran/jadan kontrast u usporedbi sa standardnim VA LCD panelom.

 

Trebal si okačit normalan primjer, dakle za 1700kn IPS varijanta poznatog AOC monitora+oko 1300:1 statički kontrast.Dakle itekak se može za malo para potegnut bolji IPS kontrast.Sad se samo zapitaj zakaj to ne dobiš na večini ostalih neusporedivo skupljih IPS monitora.Ista priča ide i za TV LCD IPS panele, opet realno proizvođače boli đon jer je večina kupaca nema poima kaj zapravo kupuje.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/monitori/aoc-q3279vwf-32-1440p-75hz-va-freesync/260217.aspx

 

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-q3279vwfd8/

 

https://www.bug.hr/forum/topic/lcd-plazma-televizori/koji-televizor-kupiti-vodic-odabir/48433.aspx?page=751&jumpto=5833249&sort=asc&view=flat

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 15:04 (rambox).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Kolega, ja sam bio isto na sto cuda glede SK8500 i Q6. Uzeo SK ispred Q6 jer je u 49 inchnoj varijanti bio jeftiniji i ima 120Hz (Samsung tek od velicine 55 incha) a ja dosta gledam sport. Inace sam mislio prvo uzet Samsung.
Meni vecina tih feature-a i postavki ustvari i ne treba, jos ga nisam ni podesio jer sam jako zadovoljan s tv-om i slikom. Mislim da bi tako bilo i sa Samsungom.
Ja gledam u dosta osvijetljenoj prostoriji, niti filmice ne gledam u mrakulji, malo sporta, klincima na youtoube-u pustam sve i svasta, pa sam bas zadovoljan s LG-em radi izvanrednog daljinca. Boje su na tv-u super, od onih ekrana u centrima me pocela bolit glava koliko je to napucano i umjetno.
Za LG govorim svoj dozivljaj, drugog ti preporucuju cak i vise pa ti ganjaj 5g garancije obavezno i jeftiniju cijenu! Jer su oba odlicna
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pa tako sam si nekako i mislio da ne mogu fulati s bilo kojim od ta 2, ali možda sad

više naginjem Samsungu...doduše, u početku sam si postavio limit budžeta na 5.000HRK

dok je ovo u rangu nekih 6.500-7.000 pa se nadam da će uskoro neka jača akcija ili možda

rasprodaja modela iz 2018 kad dođu modeli za 2019.g

 

Još mi je možda malo previše dati 1.000€ za TV...ne radi nedostatka toliko budžeta koliko

nekih principa. Kad se sjetim da sam unatrag nekoliko godina uzeo Panasonic plazmu za 3.000HRK

koja mi je tad bila svemirski brod...prelazak sa crt-a 70cm na plazmu 107 tako da se nekako

sam sebe uvjeravam da ne vrijedi dati toliko para za TV, a s druge strane nisam siguran da ću

naći to što želim za manje od 5.000 HRK.

 

Btw...ja sam originalno krenuo gledati 49'' gdje mi se LG činio najbolji izbor u kategoriji do 49'',

no mislim da sam se zapravo radi Samsunga prebacio na 55'' modele. Iako sam malo skeptičan 

da bi moglo biti preveliko jer gledam s nekih 2,5m, mislim da će to biti ok. Nikad nije prevelik, hahah

 

Ako netko možda zna da su planu nekakve jače akcije, slobodno neka javi:)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.1.2019 16:20 (dragutin985).
13 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

 Aj sad ti još jednom pogledaj ,  lijevi dio ekrana prikazuje kako backlight izgleda na uled xd panelu i kako je osvjetljenje potpuno precizno, dok desni dio ekrana (nakon okomite bijele crte) prikazuje kako to izgleda na konvencijalnim panelima.  

Izgleda da oboje nismo pogledali kako treba, dakle (1:51 min) - stražnji panel je 1920x1080 grayscale, a prednji je 4K color.

 

Znači opet nije per-pixel, samo 300 nita peak, treba jači CPU za procesiranje dva panela itd. tako da sumnjam da će biti jeftiniji od LG OLED-a recimo. Plus što je OLED već tu i ima per-pixel kontrolu.

 

A ostatak što je Linus samo recitirao sa pamfleta, tipa dobar kut i manjak bilokakovog bloominga, tek treba testirati, jer ovako sa snimke izgleda čudno i ne onako kako on priča.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DarK.xy kaže...

OLED crna na LCD tvu

 

 

Hisense 2019 TV lineup:

8 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Da li netko zna kako na TCL C7006 android TV-u pokrenuti video sa USB-a. Kad uštekam USB stik onda ga TV skuži i pita dal želim pokrenut nešto s njega i to je OK. Ali neznam kako da ga izaberem kao source kad je već uštekan a glupo ga je stalno vadit i stavljat ...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Mad Ant kaže...
Pixel kaže...

 Aj sad ti još jednom pogledaj ,  lijevi dio ekrana prikazuje kako backlight izgleda na uled xd panelu i kako je osvjetljenje potpuno precizno, dok desni dio ekrana (nakon okomite bijele crte) prikazuje kako to izgleda na konvencijalnim panelima.  

Izgleda da oboje nismo pogledali kako treba, dakle (1:51 min) - stražnji panel je 1920x1080 grayscale, a prednji je 4K color.

 

Znači opet nije per-pixel, samo 300 nita peak, treba jači CPU za procesiranje dva panela itd. tako da sumnjam da će biti jeftiniji od LG OLED-a recimo. Plus što je OLED već tu i ima per-pixel kontrolu.

 

A ostatak što je Linus samo recitirao sa pamfleta, tipa dobar kut i manjak bilokakovog bloominga, tek treba testirati, jer ovako sa snimke izgleda čudno i ne onako kako on priča.

 Pa ja aam sve dobro vidio :)

par postova prije sam napisao da backlight  radi hd panel i da nije per pixel nego per 4 pixel , sto je jako precizno :)

Ali onaj crnobijeli prikaz je samo demonstracija uled xd vs standardni led

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice