Koji televizor kupiti - vodič za odabir izdvojena tema

poruka: 46.321
|
čitano: 14.101.110
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

Uz to se često zaboravlja da tv konstantno prati trošenje pixela (mislim da interno mjeri otpore i preko toga zna stanje svakog pixela) te radi komenzacije, nakon svaka 4 sata kratki refresh, svakih 2000 stai veliki refresh.

Ovo mene zanima kako zapravo radi. Površnim surfanjem nisam baš nešto uspio saznati. Da li radi na razini piksela ili subpiksela? Pretpostavljam da izmjeri stanje subpiksela, to mi jedino ima smisla u borbi protiv burn-ina, zapiše u flash (recimo da opišu "razinu" s jednim byteom što mi se čini sasvim dovoljno - 256 razina kompenzacije). Dakle za 4k rezoluciju bi to bilo cca 31,6MB podataka za kompletni panel što je pljuga. Pa onda uzme u obzir te podatke tijekom obrade slike. Hm. Nadam se da su subpikseli u igri. Sve što bi s vremenom trebalo stradati je vršno osvjetljenje i nije meni tolika greda jer ovi postojeći oledi imaju svjetla na izvoz. No kad se nešto koristi ekstremno onda ovo sve gore padne u vodu jer bi i kompenzacija valjda trebala biti (pre)ekstremna.

Deckard
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
deckard kaže...
Pixel kaže...

Uz to se često zaboravlja da tv konstantno prati trošenje pixela (mislim da interno mjeri otpore i preko toga zna stanje svakog pixela) te radi komenzacije, nakon svaka 4 sata kratki refresh, svakih 2000 stai veliki refresh.

Ovo mene zanima kako zapravo radi. Površnim surfanjem nisam baš nešto uspio saznati. Da li radi na razini piksela ili subpiksela? Pretpostavljam da izmjeri stanje subpiksela, to mi jedino ima smisla u borbi protiv burn-ina, zapiše u flash (recimo da opišu "razinu" s jednim byteom što mi se čini sasvim dovoljno - 256 razina kompenzacije). Dakle za 4k rezoluciju bi to bilo cca 31,6MB podataka za kompletni panel što je pljuga. Pa onda uzme u obzir te podatke tijekom obrade slike. Hm. Nadam se da su subpikseli u igri. Sve što bi s vremenom trebalo stradati je vršno osvjetljenje i nije meni tolika greda jer ovi postojeći oledi imaju svjetla na izvoz. No kad se nešto koristi ekstremno onda ovo sve gore padne u vodu jer bi i kompenzacija valjda trebala biti (pre)ekstremna.

 Ne mogu se sjetiti gdje sam to čitao za kompenzaciju, nije bila neka uobičajena stranica , nego neka tehnička vezana za oled tehnologije i tamo jebio ugrubo opisan proces detekcije stanja pixela i kako se radi kompenzacija.

Pretpostavljam da je na razini subpixela jer se svaki drivea posebno. 

Današnji paneli imaj dobru zalihu (teoretski bi se vršno osvjetljenje moglo bez problema dignuti peko 1000 nits, ali se zalih koristi za dugotrajnost), i mateijali i struktura su takvi da se ista razina svjetline postiže sa dosta manjim strujama nego prije. Naravno i to ima granice i kad je razlika prevelika tv više ne može kvalitetno kompenzirati.

Sljedeća generacija panela bitrebali biti top emission koji bit rebali dati oko 10% vecu efikasnost kod emisije svjetla, a i to ce biti nuznost za 8k olede jer bottom emission zbog gustoce pixela ne bi davao dovoljnu vrsnu svjetlinu.

Navodno lg vec ima tvornicu koja proizvodi primjerke koji su u testnoj fazi vec godinu dana. Spominjalo se da bi ove godine ti tvi mogli u prodaju , ali nisam siguran da je serija 9 s tim panelima, kao se cini paneli su ostali isti kao u seriji 8.

To izgleda stize eventualno na godinu.

15 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Nedavno smo spominjali Hisense ULED XD koji je prezentiran na CES-u, pa smo ga optužili da ima samo 300 nits.

Netko je možda krivo prenio informaciju jer izgleda  (ako je ovaj izvor točan) da tvima oko 3000 nits !

 

"He said the back light used for the process is bright enough to produce over 3,000 nits of peak brightness visible at the front of the stack that includes two dual LCD panels. This produces what Porter called, “the widest dynamic range of any LCD core technology ever shown in the global market.”"

 

Ako je to točno + pixel dimming level , ovo bi stavrno moglo opako konkurirati oledu, ili ga totalno zgaziti ako je istina da je cijena proizvodnje manja od oledove  :) 

 

Treba pričekati prve testove

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
deckard kaže...
Luc989 kaže...

Sorry za offtopic, vi koji imate LG webos, dali vam radi HRTi aplikacija, tj videoteka u njoj? Meni radi samo uživo. Hvala.

Da, ista stvar. Kad je aplikacija tek bila izašla, radilo je dosta toga iz videoteke. S vremenom kod mene ne radi više ništa. Nakon reinstalacije zna proraditi pokoji video ali opet krepa. Pisao sam supportu odmah čim je izašla aplikacija, odgovorili su da su isprobali i uočili problem i da su proslijedili stvar nekamo, nemam pojma više kome. Ja se baš nešto i ne nadam da će se to srediti u neko dogledno vrijeme.

 

 

Edit: išao sam opet prtljati po aplikaciji i skužio da mi je dva puta pod accountom prijavljen isti televizor. Pa sam obrisao oba uređaja, izbacilo me na login, ponovno se logirao i od tada je videoteka radila besprijekorno. Palio i gasio aplikaciju, sve OK. Hm, možda netko u HRT-u čita forum  ? Budem danas provjerio kako stoje stvari, možda se opet zblesiralo.

 Jel ta aplikacija pistoji samo na webos 4.0? Js ju na 2.0 ne vidim

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 15:51 (tomislav10).
14 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Nadovezano na raspravu Pixela i deckarda u vezi neravnomjernog trošnja piksela i opasnosti koju bi to predstavljalo za uniformiranost ekrana, slušajte što kaže na 5:26.

 

 

Više od trećine sadržaja (36%) je imalo letterbox bar-ove. Nakon vjerojatno i više od 10,000h (20h po danu) rada ne vidi se nikakva razlika između dijela ekrana koji prži piksele cijelo vrijeme (10,000h rada) i onih dijelova koji ih prže 6,500h (3,500h rada manje). Ako to nije dokaz da kompenzacijski algoritam u ovom slučaju radi vrhunski posao neznam što je.

 

Bez problema izjednači neaktivne piksele s onima koji su bili aktivni tako da nema potrebe za bježanjem od 21:9 i 4:3 formata što je odlično. A ekstremne slučajeve burn-ina ne može kompenzirati jer bi u ovom slučaju (Rtings logo test) TV ostao praktički kompletno bez crvenog podpiksela što bi bilo katastrofa za sliku. Vidi se iz videa gdje TV prikazuje magentu da crvenog u tom dijelu gotovo nema, a sad zamislite da je to kompenzirano. Ništa s crvenim podpikselom se ne bi moglo pravilno prikazati. To praktički potvrđuje deckardovu teoriju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 21:27 (Arai).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pozdrav ekipi...tužan update vezan za moj dragi samsung qled serije šeste...

 

Imao sam problema sa reprodukcijom sportskog sadržaja, flickering...i dragi gospon serviser mi je zamijenio matičnu ali uzalud...

 

Ali i rekao mi je kada je vidio u čemu je problem, da tu teško ima spasa...

 

Sada kreće borba sa samsungom...ili zamjena tva ili povrat love...obje opcije su manje vjerojatne, ali nada umire posljednja...

 

Nadam se da vi imate više sreće sa vašim telkama...

 

Odoh slušati the sound of silence...pozdrav za sada...😖

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.1.2019 22:26 (cizma).
 
3 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
cizma kaže...

Pozdrav ekipi...tužan update vezan za moj dragi samsung qled serije šeste...

 

Imao sam problema sa reprodukcijom sportskog sadržaja, flickering...i dragi gospon serviser mi je zamijenio matičnu ali uzalud...

 

Ali i rekao mi je kada je vidio u čemu je problem, da tu teško ima spasa...

 

Sada kreće borba sa samsungom...ili zamjena tva ili povrat love...obje opcije su manje vjerojatne, ali nada umire posljednja...

 

Nadam se da vi imate više sreće sa vašim telkama...

 

Odoh slušati the sound of silence...pozdrav za sada...😖

 Zasto mislis da nisu vjerojatne? Pa ako TV nije ispravan valjda ce ti dati novi... s mojim je sve ok npr

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Minneyar kaže...
cizma kaže...

 Zasto mislis da nisu vjerojatne? Pa ako TV nije ispravan valjda ce ti dati novi... s mojim je sve ok npr

 A odlučio sam biti pesimističan, kaj da ti velim, tako me ne mogu razočarati 😅

 

Očekuj najgore, nadaj se najboljem 😁

 

Za ekipu za šankom, doris dragović-željo moja, tugo moja...

 

6 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Philips OLED804 & OLED854 to feature HDR10+, Dolby Vision & Atmos
https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1548225788

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže...
win32 kaže...

Sada citam o LG-u i RGBW. Zar je taj RGBW toliko los i postoji li neki LG model iz 2018., a da ima RGB na 55" panelu i da je do cca 4600 kn?

 

 

 

 

Ovaj nije loš.

 

https://www.nabava.net/search.php?q=55UK6500

 

Test.


https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uk6570

 

Amazon:

 

 https://www.amazon.co.uk/gp/aw/reviews/B07BHS4R61/ref=cm_cr_arp_mb_paging_btm_2?ie=UTF8&pageNumber

 

 

https://www.amazon.co.uk/Samsung-UE55NU7100-55-Inch-Ultra-Certified/dp/B07CR767ZR

 Tnx  za sada je ovo u igri:

 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/60bf98371

 

Makar, nekako mislim da je od navedenih LG-a najmanje zlo 55UK7550 tj. da je najbolja opcija od ovih LG-a. 

Prvi Sony koji sam gledao je bio malo basic  pa sam razvukao malo do KD-55XF8096:

 

https://www.displayspecifications.com/en/model/f06810f6

 

Usporedba LG 55UK7550 i Sony KD-55XF8096:

 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/950278db4

 

Malo sam razvukao s novcem jer za početni budžet nisam baš nešto mogao uzeti. 

E sada, po ovome je bolji taj 55UK7550 ili 55XF8096?

 

Već lagano gubim volju za potragom i samo bi htio to kupiti. Kažu ljudi da bi sada mogle ići dolje cijene, ali više mi se ne čeka pa mi je se sada sve svodi na taj Sony ili ovaj LG.

 

Kod Sonya mi je jedini minus što ne znam kakav im je OS i kako se ponaša na telki? 

 

U vrijeme CRT-a sam imao odličan Sony TV, TV je imao daleko bolju sliku od ostalih koje sam koristio.

Najveći fail ikada koji sam napravio je kupovina Samsunga nakon Sonya i koji je imao cijenu od cca 12 k kn, stalno se kvario, a bio je tako velik TV da nije baš lako išao u auto :) Taj CRT Samsung je bio najveće smeće koje sam ikada kupio. Danas je drugačija situacija, ali ne mogu uzeti Samsung pošto sav HD i bolji sadržaj uzimam s trackera gdje skoro svaki film za audio koristi DTS, a koji Samsung ne podržava...šteta.

 

Tako da se sada sve svodi na LG ili Sony. Jučer sam poslao neke mailove za ponude i SD dobiva krajem tjedna navedeni LG, a Sony je dostupan.

First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
6 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

Displayspecefications.com se pokazao kao nepouzdana stranica s dosta krivih informacija, s ljudi je vidim stalno linkaju.

Koliko je meni poznato i koliko se sjecam prije godinu dana kad je izasla nova serija sony tva, xf7 serija je predstavljena s ips panelima.

Svi testovi i recenzije govore da su paneli ips, opcenito kontrast losiji nego na lg seriji 6.

Preporucujem ekipi koja ga planira uzeti da dobro provjeri ako ocekuju da je to va panel kako se ne bi jako razocarali kad dodju doma.

A ljudima koji ne prate stalno novosti da ne rade na slijepo c/p linkova jer nesvjesno mogu siriti krive informacije.

 

http://hdtelevizija.com/tv-lineup/sony-tv-lineup/

 

Ako stvarno postoji sony xf7 serije s va panelom, meni je to prva informacija.

 

Znam za xf8 seriju da u vecim dijagonalama ima va panela, ali ne i u seriji 7

 


Sony 55XF70 je VA panel.

 

Sony Bravia KD-55XF7005 slijedi Sony KD-55XE7005, što nas je iznenadilo svojom dobro kalibriranom VA pločom. Kao i njegov prethodnik, ignorira Android TV i zadovoljan je vrlo osnovnim sustavom. Da vidimo hoće li ovaj TV raditi kao i njegov prethodnik.

 

https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-55xf7005-p50119/test.html

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 13:36 (Crt True Colors).
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
win32 kaže...

Usporedba LG 55UK7550 i Sony KD-55XF8096:

 

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/950278db4

 

Malo sam razvukao s novcem jer za početni budžet nisam baš nešto mogao uzeti. 

E sada, po ovome je bolji taj 55UK7550 ili 55XF8096?

 

Već lagano gubim volju za potragom i samo bi htio to kupiti. Kažu ljudi da bi sada mogle ići dolje cijene, ali više mi se ne čeka pa mi je se sada sve svodi na taj Sony ili ovaj LG.

 

Kod Sonya mi je jedini minus što ne znam kakav im je OS i kako se ponaša na telki? 

 

U vrijeme CRT-a sam imao odličan Sony TV, TV je imao daleko bolju sliku od ostalih koje sam koristio.

Najveći fail ikada koji sam napravio je kupovina Samsunga nakon Sonya i koji je imao cijenu od cca 12 k kn, stalno se kvario, a bio je tako velik TV da nije baš lako išao u auto :) Taj CRT Samsung je bio najveće smeće koje sam ikada kupio. Danas je drugačija situacija, ali ne mogu uzeti Samsung pošto sav HD i bolji sadržaj uzimam s trackera gdje skoro svaki film za audio koristi DTS, a koji Samsung ne podržava...šteta.

 

Tako da se sada sve svodi na LG ili Sony. Jučer sam poslao neke mailove za ponude i SD dobiva krajem tjedna navedeni LG, a Sony je dostupan.

 vidim da su svi na koje pikiraš s edge led poz. osvjetljenjem.

mislim da je u tom cjenovnom rangu bolje kupiti direct led zbog ujednačenog pozadinskog osvjetljenja a edge led u tom rangu ne stave sve četiti led trake po rubovima (skuplji edge led da) već jednu ili max dvije pa ćeš se žaliti na neujednačenost..no, kako želiš.

 

što se tiče OS-a meni Web OS radi odlično no stvar je u tome za što ti treba.

Android je ispred svih no problem je što je "težak OS" za televizore jer televizori koriste svoj CPU i za procesuiranje slike a procesori nisu dovoljno jaki...

 

opet kažem, ako ne koristiš zahtjevne apk ni android nije problem..

Web OS ljudi i hvale ali ga hvale i zato jer nema puno aplikacija za skinuti da ga preopterete....štucao bi i Web Os da mu podmetneš kakvu zahtjevniju igru npr.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
5 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Mogu samo potvrditi pogrešne informacije na displayspecifications, i to upravo po pitanju sony xf7005 modela, jer sam ga pratio za potencijalnu kupnju. 

U 11.mj kada sam kupio tv, taj sony je prema toj stranici bio edge led ips panel, a sad je navodno direct va panel sto je odlicno.

Uglavnom to je bio glavni razlog zasto sam prekrizio taj tv, a u to vrijeme nisam uspio naci nijednu recenziju za isti. 

Vidim da su francuzi napravili recenziju potkraj 12.mj. 

 

Ako je to istina, onda kolega koji se dvoumi izmedju lg i sony xf8096, radije neka uzme xf7005. Moje misljenje... 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.1.2019 12:01 (DamirDz).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DamirDz kaže...

Mogu samo potvrditi pogrešne informacije na displayspecifications, i to upravo po pitanju sony xf7005 modela, jer sam ga pratio za potencijalnu kupnju. 

U 11.mj kada sam kupio tv, taj sony je prema toj stranici bio edge led ips panel, a sad je navodno direct va panel sto je odlicno.

Uglavnom to je bio glavni razlog zasto sam prekrizio taj tv, a u to vrijeme nisam uspio naci nijednu recenziju za isti. 

Vidim da su francuzi napravili recenziju potkraj 12.mj. 

 

Ako je to istina, onda kolega koji se dvoumi izmedju lg i sony xf8096, radije neka uzme xf7005. Moje misljenje... 

 Da , informacije za 55XF70 su kontradiktorne, moguce da rade za pojedina trzista modele s razlicitim panelima.

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Crt True Colors kaže...
Pixel kaže...

Displayspecefications.com se pokazao kao nepouzdana stranica s dosta krivih informacija, s ljudi je vidim stalno linkaju.

Koliko je meni poznato i koliko se sjecam prije godinu dana kad je izasla nova serija sony tva, xf7 serija je predstavljena s ips panelima.

Svi testovi i recenzije govore da su paneli ips, opcenito kontrast losiji nego na lg seriji 6.

Preporucujem ekipi koja ga planira uzeti da dobro provjeri ako ocekuju da je to va panel kako se ne bi jako razocarali kad dodju doma.

A ljudima koji ne prate stalno novosti da ne rade na slijepo c/p linkova jer nesvjesno mogu siriti krive informacije.

 

http://hdtelevizija.com/tv-lineup/sony-tv-lineup/

 

Ako stvarno postoji sony xf7 serije s va panelom, meni je to prva informacija.

 

Znam za xf8 seriju da u vecim dijagonalama ima va panela, ali ne i u seriji 7

 


Sony 55XF70 je VA panel.

 

Sony Bravia KD-55XF7005 slijedi Sony KD-55XE7005, što nas je iznenadilo svojom dobro kalibriranom VA pločom. Kao i njegov prethodnik, ignorira Android TV i zadovoljan je vrlo osnovnim sustavom. Da vidimo hoće li ovaj TV raditi kao i njegov prethodnik.

 

https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/sony-kd-55xf7005-p50119/test.html

 Tu piše da je nasljednik XE modela koji je imao VA panel :)

Ali u tekstu se spominje da ima VA panel ako translator dobro radi :)

Sve druge recenzije koje sam vidio i na jave su spominjale isključivo IPS panele u toj seriji. Ali tko će ga znati, možda su stavili VA naknadno, možda samo u nekim veličinama ...

Dok netko ne kupi i potvrdi nećemo znati za sigurno koji model je kod nas.

5 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Prikaz slike sa rasporedom pixela ukazuje na va panel, bez obzira kako se tumaci tekst. Ako su u recenziju stavili ispravnu sliku.

Kad se stisne na "+" otvore se dodatni dijelovi recenzije. 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Sony isto ima panel lutriju, posebno za te niže klase. Puno je tu različitih veličina, panela, izvedbi za razna tržišta itd. Displayspecifications ima točne podatke, imaju vrlo svježe info i ako se nešto promjeni ili je krivo navedeno oni to brzo isprave.

 

55XF70xx imaju VA Direct led, dok 49", 65" imaju IPS, neki EDGE, neki Direct. Moguće i drukčije ovisno o tržištu. Stvarno za svakog ponešto

 

https://www.displayspecifications.com/en/model/c7d0131e

 

https://www.displayspecifications.com/en/model/98ae131d

 

 

No to je bez obzira na sve budget tv, ima VA Direct led ALI s skromnih 50Hz i 8-bit+FRC panelom i bez androida tako da je to daleko od neke perfekcije. Dosta bolji su bili modeli iz 2017. vidjet ćemo što su nam pripremili za ovu godinu. Izgleda da više nema te serije 7 nego se kreće od XG85. I jedan budget 1080p WG66:)

 

https://www.techradar.com/news/sony-tv-line-up-2019-every-sony-bravia-and-master-series-tv-coming-this-year

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Flagship kaže...

Sony isto ima panel lutriju, posebno za te niže klase. Puno je tu različitih veličina, panela, izvedbi za razna tržišta itd. Displayspecifications ima točne podatke, imaju vrlo svježe info i ako se nešto promjeni ili je krivo navedeno oni to brzo isprave.

 

 

 ma, moš mislit... 

za moj tv prije nije pisalo da ima local dimming a naknadnim apdejtom su napisali da ima.

LG 49UJ701 v NEMA local dimming,   tek 55 incha ima. 👋👋 🎸🎸 

 

kod kupovine treba pogledati više raznih stranica a ne se osloniti samo na njih...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Flagship kaže...

 

No to je bez obzira na sve budget tv, ima VA Direct led ALI s skromnih 50Hz i 8-bit+FRC panelom i bez androida tako da je to daleko od neke perfekcije. 

 Za cjenovni rang od 5000kn to je odlicno i teško da ima bolje, ionako jako malo modela i iznad tog ranga imaju 100hz i 10bit panele. Tako da je perfekcija ovdje suvisna rijec. 

Cjenovni rang od 1000eura je po meni najmutniji, a vec 10k kn je samo oled u igri ako se gledaju neki osnovni zahtjevi za cjenovne rangove. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
DamirDz kaže...

Mogu samo potvrditi pogrešne informacije na displayspecifications, i to upravo po pitanju sony xf7005 modela, jer sam ga pratio za potencijalnu kupnju. 

U 11.mj kada sam kupio tv, taj sony je prema toj stranici bio edge led ips panel, a sad je navodno direct va panel sto je odlicno.

Uglavnom to je bio glavni razlog zasto sam prekrizio taj tv, a u to vrijeme nisam uspio naci nijednu recenziju za isti. 

Vidim da su francuzi napravili recenziju potkraj 12.mj. 

 

Ako je to istina, onda kolega koji se dvoumi izmedju lg i sony xf8096, radije neka uzme xf7005. Moje misljenje... 

 
Informacije o tačnosti određenih modela je najbolje potražiti na samoj stranici proizvođača.

Na navedenoj stranici, display specification, je samo to lijepo posloženo, pa privlači pažnju ..... ako je lijepo - ne mora da znači da je i tačno.

14 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
cizma kaže...
Minneyar kaže...
cizma kaže...

 Zasto mislis da nisu vjerojatne? Pa ako TV nije ispravan valjda ce ti dati novi... s mojim je sve ok npr

 A odlučio sam biti pesimističan, kaj da ti velim, tako me ne mogu razočarati 😅

 

Očekuj najgore, nadaj se najboljem 😁

 

Za ekipu za šankom, doris dragović-željo moja, tugo moja...

 

 pa imaš garanciju, dat će ti novi ako se neda popraviti

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Ma velim, pilim naopako hahaha

 

Za ekipu kod biljara od kemala i olivera- nije htjela

10 godina
neaktivan
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Jedno pitanje - QLED ili OLED sto je po vama bolje? Hvala!

Fejzore na pozdrav kad vidiš komandanta, fejzore u zrak kad vidiš komandanta!!
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

Pa OLED naravno!

AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Lieutenant commander Data kaže...

Jedno pitanje - QLED ili OLED sto je po vama bolje? Hvala!

 pa OLED ima sigurno bolju sliku, to je nedvojbeno...no tehnologija izrade i sama dugotrajnost je na strani QLED-a...

 

ako nađeš OLED i QLED istih dimenzija za 10000kn onda OLED, ako nađeš OLED ua 10 a QLED za 6000kn onda QLED...nema potreba davati puno veću razliku u lovi za OLED bez obzira na nešto bolju sliku, to je više marketing nego bilo šta drugo...

 

kad OLED padne na 6 pa i na 5 tisuća kn, za dimenziju 55, onda bude to realna cijena...ovako nema smisla davat toliko love za ne tako veliku razliku u kvaliteti slike...

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
lesonitka kaže...

 pa OLED ima sigurno bolju sliku, to je nedvojbeno...no tehnologija izrade i sama dugotrajnost je na strani QLED-a...

 možeš li pojasniti ovo označeno zelenim?

 

što ti znači da je tehnologija izrade na strani qleda?

otkud ti podaci o dugotrajnosti? 

 

mene kao korisnika potpuno boli nižepotpisani za tehnologiju izrade, bitan mi je rezultat, ne kako se došlo do njega 

isto tako, životni vijek oleda teoretski je 100.000 sati još od 2016. - link, dok je životni vijek led televizora od 60.000 do 100.000 sati, a i to je vrlo upitno - link

 

otkud ti dakle te tvrdnje? 

 

15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
picajzla0707 kaže...
lesonitka kaže...

 pa OLED ima sigurno bolju sliku, to je nedvojbeno...no tehnologija izrade i sama dugotrajnost je na strani QLED-a...

 možeš li pojasniti ovo označeno zelenim?

 

što ti znači da je tehnologija izrade na strani qleda?

otkud ti podaci o dugotrajnosti? 

 

mene kao korisnika potpuno boli nižepotpisani za tehnologiju izrade, bitan mi je rezultat, ne kako se došlo do njega 

isto tako, životni vijek oleda teoretski je 100.000 sati još od 2016. - link, dok je životni vijek led televizora od 60.000 do 100.000 sati, a i to je vrlo upitno - link

 

otkud ti dakle te tvrdnje? 

 

Sve je to jako mutno i definicija životnog vijeka je ostavljena interpretaciji proizvđača i treba je uzeti s velikom rezervom:

Česta je zabluda da led pozadinsko ovjetljenje ne slabi, slabi i ono ali na drugačiji način. Tu ej problem i što može pojedini modul potpuno krepati.

Kod oled opet ta specifikacija trajnosti od 100000 sati je navodno samo za bijeli subpixel, a za ostale sigurno nije. Tako da je upupna trajnost sigurno niža.

Ono što je najbitnije je da i jedan i drugi imaju dovoljno trajne panele da će raditi dobro kroz neki normalni životni vijek tv-a i da će prije crknut elektronika nego panel.

10 g normalne uporabe bi trbali izdržati i jedan i drugi tip panela.

 

A koji je bolji ? Generalno oled, ali ne uvijek. Q9fn je odličan tv, jako svijetao i ima odličan hdr, podofniji je u osvjetljenim prostorijama jer tu hdr-u treba više svjetla da bi se istaknuo. 

U manje osvjetljenim prostorijama i u mraku je oled definitivno bolji jer tu ima i više nego dovoljno svjetline za dobar hdr (a o kontratu da ne pričamo).

 

Vezano uz svjetlinu , ljudi ne kuže da ta priča s nitsima je dosta zavaravajuća, jer skala nije linearna nego logaritamska, pa razlika između 100 i 1000 nist nije 10x nego  1.5x

Zapravo s obzirom da HDRkao maximalnu svjetlinu ima 10000 nits, a SDR 100 nits, zanimljivo je napomenuti da je 100 nits 50% osvjetljenja od 10000 nits , tj samo duplo manje.

A 1000 nits je na 3/4  skale od max.

 

11 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Pixel kaže...

Sve je to jako mutno i definicija životnog vijeka je ostavljena interpretaciji proizvđača i treba je uzeti s velikom rezervom...

tim više su mi blesave tvrdnje o tome da su dugotrajnost i tehnologija izrade na ovoj ili onoj strani

ništa nije sigurno, nema čak niti nekih podataka o prosjeku da bi mogli reći da će u prosjeku qled ili oled trajati duže ili kraće

 

a kamo li izvan prosjeka kad ti na led televizoru backlight crkne prije vremena, a nakon isteka garancije

primjerice za 5 godina s 12 sati na dan upaljenog tv-a je cca 22.000 sati i ako ti backlight crkne nakon 6 godina to je opet tek oko 25.000 sati

ako crkne u toj šestoj godini, a crkavaju itekako, opet ti je crkao četiri puta brže od teoretskih 100.000 sati jednog oleda ili isto tako teoretskih 100.000 sati qleda

da ne spominjemo što sve ostalo može crknut prije samog ekrana

5 godina
offline
Koji televizor kupiti - vodič za odabir

da, to sam mislil kaj je pixel napisao, da je vjerojatnost da će više qleda izdržat duže nego oleda, ne na kvalitetu izrade samog tv-a...ljudi dok shvate da se teško može danas kupiti tv koji će radit bez greške 10 i više godina, biti će im lakše i prihvatiti da nakon garancije od 5 godine tv jednostavno kihne...ja ću za 5 godina sigurno kupiti novi tv, bilo oled, bilo qled ili microled ili kaj već bude aktualno za 5 godina do nekih max 7,8 tisuća kuna...živi bili pa vidjeli...

 

da sam ozbiljan tv fanatik, uzeo bih i sad nedavno oled ali nisam, zadovoljan sam i svojim nu8002 koji je sve ono što mi treba za moje potrebe...sve ovisi što ljudi trebaju...

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji televizor kupiti - vodič za odabir
Lieutenant commander Data kaže...

Jedno pitanje - QLED ili OLED sto je po vama bolje? Hvala!

Da odmah naglasim, s bilo kakvim oledom ima logike i smisla uspoređivati jedino Q9FN, eventualno i Q8DN od qleda. A što je bolje? Ovisi kako netko misli koristiti televizor. Za miran san po pitanju burn-ina i kurenje non-stop sa svime i svačime na bilo kakav način u svakom slučaju qled. Za najvrhunskiju moguću sliku, potpuno preciznu i duboku crnu u mraku te kut gledanja oled. Qled pati od tipičnih problema lcd-a s pozadinskim svjetlom pošto je to i dalje led lcd tehnologija; banding, DSE, clouding, neuniformnost. Oled praktički ne pati ni od čega takvoga (osim bandinga na 5% sive) ali se može vidljivo neravnomjerno potrošiti ako se gleda puno i dugo (iste) statike; logoi kanala, semafori po sportskim programima, fiksni elementi sučelja u igrama, desktop s računala. Dakle za nekoga ko upali telku ujutro, stavi na HRT, Novu ili RTL i gasi tek navečer gledao telku ili ne, ili ko spaja telku na komp i onda surfa preko kompa ili ostavlja neko sučelje upaljeno, oled nema smisla. Za gledanje TV programa (osim FHD-a sa satelita) nema ni vrhunski qled zapravo zbog cijene, ali se barem neće dogoditi burn-in. A ko gleda puno filmova i serija u dobroj kvaliteti (FHD/4k) oled je ispunjenje snova. Ja sam prešao na oled nedavno i ne bih se više vraćao na led televizore osim ako se ne dogodi neki ozbiljniji burn-in u nekon doglednom vremenu (recimo 3 godine). Ali i tada bih gledao jedino nekog nasljednika Q9FN jer sve ispod toga jednostavno nije u razini ni najjeftinijih oleda i teško da bih bio zadovoljan slikom s bilo kakvim led lcd-om nakon oleda.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.1.2019 11:36 (deckard).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice