Ajmo napisat tutoriale

poruka: 18
|
čitano: 2.276
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

pa da se rasporedimo kome koji dio najbolje ide, podjelimo po distrama, i slozimo jednu tutorial temu ili svaki otvori svoj dio. jeste za?

ja sam na ubuntuu, dio kojipoznajem je vezan uz gnome, bash, desktop efekte, conky, mediawiki server, a osotalome mogu nesto dodati:) radil sam i na fedori pa mogu malo i o tome.

 

vidim da je tux slave na archu, ima ljudi na suse-u..

 mogli bi dosta pojednsotaviti novim korisnicima ali i pokazat neke trikove i malo iskusnijim korisnicima.

 

evo j a cu sad poceti pisat malo o conky-u za pocetak p a tokom dana postam. nadam se da ce vas se dosta odazvati


i nogom u guzicu je korak naprijed
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ajmo napisat tutoriale

Mislim, da bi pametnije bilo slobodno vrijeme provesti radeći na lokalizaciji aplikacija. Kako bi budući korisnici linuxa imali GUI, Help, Dokumentaciju,.. na svom jeziku. Trenutno moj KDE GUI ima Hr lokalizaciju, ali na mnogim mjestima sam uočio greške i nelogičnosti. Neznam kakvo je stanje sa GNOME i ostalim okruženjima.

 

Distro koji ja koristim ima dobar wiki, uglavnom je sve objašnjeno, a vecina potencijalnih linux korisnika dovoljno razumije engleski da potrazi pomoc i upustva na stranicama svoje omiljene distribucije...


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

Bilo bi lijepo, ali nikada neznam sto bih napravio.(-_-) Nemam neku predodzbu sto je tesko. Znam ima puno toga, ali posto mi je vecina stvari lagana neznam o cemu bih pisao.Inace znam CLI "intimno", zastitu podataka, rad sa KDE-om, rad sa *.conf file-ovima...

U biti puno toga samo sto neznam o cemu da pisem. Ako netko zna nesto sto bi se trebalo objasniti neka post-a ovdje pa cemo vidjeti sto se da napraviti.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale

Mozda particioniranje? Recimo, dosta ljudi na Windowsa cudno gleda sto tamo neki direktoriji moraju imati razlicite particije, a i pitanje se zna postaviti koji datotecni sustav sto znaci jer ih ima vise (pod Windowsima odaberes obicno NTFS i to je to).


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
Goran Racic kaže...

Mozda particioniranje? Recimo, dosta ljudi na Windowsa cudno gleda sto tamo neki direktoriji moraju imati razlicite particije, a i pitanje se zna postaviti koji datotecni sustav sto znaci jer ih ima vise (pod Windowsima odaberes obicno NTFS i to je to).


  Neki direktoriji moraju imat razlicite particije??
Tu  si  nešto  krivo  skužio.
/  i  /home  ok  ali  ništa  drugo.
swap  ti  netreba  ak  imaš  dovoljno  rama.
Ostale  direktorije  možeš  stavit  na  druge  particije  ali  nemoraš.
To  bi  možda  bilo  dobro.
Postupak  particioniranja  +  što  je  dobro  stavit  na  drugu  particiju  i  zašto..... 

C2D@3360mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2GB DDR2 Kingmax@960mhz@2,2V, Gigabyte radeon HD 3870
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
LUXX kaže...
  Neki direktoriji moraju imat razlicite particije??
Tu  si  nešto  krivo  skužio.
/  i  /home  ok  ali  ništa  drugo.
swap  ti  netreba  ak  imaš  dovoljno  rama.
Ostale  direktorije  možeš  stavit  na  druge  particije  ali  nemoraš.
To  bi  možda  bilo  dobro.
Postupak  particioniranja  +  što  je  dobro  stavit  na  drugu  particiju  i  zašto..... 

 Mislio na / i /home, no sad vidis zasto su potrebni tutoriali :)

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
to da.
vec sam mislio da si pobrko nešto.
tutoriali da samo trebalo bi ih pisat da ih svaki noob razumije.
Nije to uvijek slucaj u linux krugovima.
Ljudi jednostavno imaju pojma o materiji i pišu, a ne misle da bi trebali tak pisat da ih svako razumije.
Znaci opisat koda opisuješ djetetu, cak sa slikama nebi bilo loše.
Tak ljudi najbolje skuže.
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

Podrzavam ideju samo neznam o cemu bih pisao. Moja distra je openSUSE pa se svakako budem bazirao na njoj. Razmisljao sam napisati nesto opcenito o linuxu (znaci kako i kada je nastao,od cega se sastoji te najpopularnije distre). Tutorial bi se nastavio prema instalaciji(openSUSE) i pregledu datotecnih sustava. S druge strane,kako je nix rekao,vecina toga postoji na netu. Svaka distra ima svoj community gdje se mogu naci rjesenja na gotovo sve probleme ali i mnogo vodica. Mozda bi najbolje bilo da useri sami ovdje postaju sta ih zanima konkretno. Lokalizacija je također odlicna ideja ali iz iskustva znam da mi je totalno neprirodno kad mi je sve na nasem jeziku jer sam navikao na eng.

 

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.3.2008 15:27 (PROTECTOR).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
LUXX kaže...

tutoriali da samo trebalo bi ih pisat da ih svaki noob razumije.
Nije to uvijek slucaj u linux krugovima.
Ljudi jednostavno imaju pojma o materiji i pišu, a ne misle da bi trebali tak pisat da ih svako razumije.
Znaci opisat koda opisuješ djetetu, cak sa slikama nebi bilo loše.
Tak ljudi najbolje skuže.
U pravu si. Internet je pun raznih tutoriala tipa utipkaj ovo, pa ovo, pa ovo i ta-da!
Ljudi jednostavno rade copy/paste i sljedeći puta kad se susretnu sa istim problemom - opet ga ne znaju riješiti.

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
bilo bi dobro ali svi kao i ja neznamo o čemu da napravimo tutoriale
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

Evo ja sredjujem nesto o particioniranju i o file system-ima. Biti ce gotovo do 19:00 - 20:00.

Pokusavam objasnjavati kao djeci :).


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

Sticky u Linux podforumu se penje velikom brzinom. Mislim da ce biti problema sa mjestom za ostale teme. >:-)


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
Tux Slave kaže...

Sticky u Linux podforumu se penje velikom brzinom. Mislim da ce biti problema sa mjestom za ostale teme. >:-)


 Heh, je, istina. Ako se stvarno dogodi da se ekipa raspise budem sve kopirao u novi thread pa neka ljudi listaju ili pokusao nekako smisleno to raspodijelit :)

Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale
Zašto se muciti?
Jedan sticky thread gdje su popisani tutorijali sa linkovima k njima i to je to.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Ajmo napisat tutoriale

Da, vidis, mogli bismo i tako :)


Recenzent, urednik, Bugovac, ljubavnik - ne nuzno tim redoslijedom
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

Ima možda netko nekakav dobar how to za izradu linux baziranog routera i održavanje istog??

 

Uspio sam napraviti router s instaliranim Centosom, no imam još uvijek nekih problema oko sintakse. Npr. imam neki problema sa skriptama koje bi trebale prebacivati između veza (2 ISP-a: ukoliko jednom padne veza da drugi nastavi raditi tj. s eth1 na eth2) i onda routeati tu drugu vezu.


Metoda uzaludnih pokušaja postoji!!!1
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Ajmo napisat tutoriale

Pa ja onda predlazem da posaljemo linkovi na stranice s dobrim tutoralima, tako da si ljudi mogu pronaci jednostavnije bez visesatnog pretrazivanja net-a


Zlo i Naopako
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Ajmo napisat tutoriale

ljudi a da se svi vi okupite recimo na linuxzasve.com ? mislim da bi tamo bili korisniji ^^

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice