EX300 RHCE tecaj i ispit

poruka: 5
|
čitano: 4.336
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
EX300 RHCE tecaj i ispit

sljedeci tecaj i ispit

 

RHCE Rapid Track Course with RHCSA and RHCE Exams (RH300)

 

EX300

 

 

gdje naci materijale za ucenje i ako je neko polozio da napise par detalja o samom ispitu. zanima me znaci kakav se komp dobije, u kakvom stanju i kakav je zadatak, sta se sve mora podic na serveru. koliko je stiska sa vremenom ?

usporedba sa CCNP recimo, jel teze, lakse, isto ?

 

 

Hvala !

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: EX300 RHCE tecaj i ispit

Pozdrav,

 

tečaj ti uopće nije potreban 

 

materjala ima na netu kolko očeš ... ja učim iz ovoga 

 

http://www.amazon.com/gp/product/0071765654/ref=s9_simh_gw_p14_d10_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=104FYDG29J3TFN5XWDQ4&pf_rd_t=101&pf_rd_p=1688200382&pf_rd_i=507846 

 

http://www.amazon.com/gp/product/0789752263/ref=s9_simh_gw_p14_d10_i1?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=104FYDG29J3TFN5XWDQ4&pf_rd_t=101&pf_rd_p=1688200382&pf_rd_i=507846

 

i youtube filovi itd...

 

nije mi jasno zašto te zanima kakav se komp dobije? dobiješ komp koji može vrtit bar dvije virtualne mašine i rokaj...zadatak je dosta kompleksan, ali imaš dosta vremena da ga završiš (3h)...što se tiće nekih primjera zadataka imaš u ove dvije knjige i naravno na netu...uglavnom treba sjest i učit u detalje i naravno vježbat :)

 

ako hočeš ove dvije knjige imam ih u pdf-u 

pozz!

10 godina
neaktivan
offline
EX300 RHCE tecaj i ispit

hej, hvala, knjige sam kupio :) otprilike sam povezao kako to sve izgleda, trenutno strebam pa za mjesec dana mozda probam.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: EX300 RHCE tecaj i ispit

cijena ispita RHCE je dosta skupa mislim negdje oko 3500 tako da nemoj ić na izlet :) ja isto učim imam u planu izać negdje do 9 mj. ... ako češ ić uskoro polagat javi dojmove 

16 godina
neaktivan
offline
EX300 RHCE tecaj i ispit

rjesio sam rhcsa i rhce, oba ispita isti dan, rhcsa 250 bodova, rhce 273 boda, 210 za prolaz na oba ispita.

 

e sad pretpostavljam da to ni ne zanima bas nikog, to sto sam ja polozio te ispite {#}

 

ali da napisem par savjeta:

 

- user management je ono bread and butter za rhcsa, imaju miljon glupih situacija sa pristupom za ovog korisnika a zabranom za onog, collaborative work za grupu i slicno

- particioniranje zakompliciraju (po meni) zato sto dignu LVM na particiji a ne na citavom disku pa uvijek moram mrdat sa parted ili fdisk da nesto namjestim, zapravo posto u firmi u 99% slucajeva koristim samo i iskljucivo LVM onda sam malo zazujao sa ovim drugim ali to je do mene, inace na ispitu se samo treba sjetit da treba prvo postelat particije ako vam nesto nije bas logicno pa onda tek LVM

- samba - nac di se u kojim man pages sta nalazi. to je to. ne bubat napamet

- http - isto, isprobat virtual hosts x shema doma na virtualkama u i jednostavno nac u man pages di se sta nalazi i zapamtit samo to, di je informacija kad ti zatreba na ispitu

- selinux - doslovno jedna jedina komanda koju sam koristio, restorecon. naravno check ovoga i onoga ali nista nisam setupiro, znaci nije neki tezak trip

- iptables, koristit obavezno GUI, u slucaju da treba enableat ili disableat odredjenu ip adresu ode se u /etc/sysconfig i tamo drito editira iptables fajla i reloada service, ne bubat iptables naredbe jer cete se zabunit i napravit greske, GUI radi savrseno, isto isporbat u virtualki

- naucit koji servisi rade sa tcp wrapper, tipa ftp, naucit kako blokat IP a kako service

- ftp - naucit kako dignut anonymous ftp

- iscsi - nac manpages i nac di su naredbe, nista ne bubat napamet

- autofs - e ovo treba nabubat, nisam nasao odgovarajuci primjer u manpages

- crontab - sjetit se da postoje cron.deny i cron.allow

- naucit kako sklepat skriptu iz recimo /etc/init.d neke skripte koju uzmete za predlozak, ako vec niste vicni pisanju skripti, u roku 10 min se da sklepat skripta sa ispita taman da su vam to prve linije koda

- grub - dodat neku glupost u kernel liniju

- sysctl - nekad nesto treba a nekad se preko firewall GUIa rjesi, recimo odredjeni ICMP paketi

 

ima toga jos, kako bootat u init/bash i resetirat pass, pa chkconfig ne zaboravit, pa ACLs, pa mreza itd, ali ko god se priprema za ispite to ce proc svejedno. preporucio bih knjigu od Michalea Younga ali ne zbog knjige jer je dosta povrsno napisana, za nekog ko se prvi put susrece sa linuxom, vec zbog vrtualki koje dolaze na DVDu i koje imaju odredjene labose. s tim labosima se moze extra dobro pripremit za ispit. vremena ima za sve, samo bit skoncentriran i razmisljat kako rjesit odredjeni problem, man pages i bit kreativan. ni za jedno pitanje ne treba vise od dvije tri minute ako se zna sta treba napravit dakle ima vremena napretek.

 

eto pa sretno svima, sad ide RH7, systemd i systemctl, pa xfs, pa docker, pa sto nekih cuda bice fun sljedeci ispit. mi u firmi necemo ziher jos po godine dignut RH7 ali ja svejedno vec isprobavam centos7 i mislim da je poput skoka sa win95 na winxp ili cak win7, RH je konacno sklepao posten OS {#}

 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice