Linux - Općenito izdvojena tema

poruka: 326
|
čitano: 108.677
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Source mage

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - Općenito
razbijach** kaže...

 

koji linux da stavim na svoj laptop "Lenovo SL510"???

proc: Intel t6570 2,10ghz

hdd:320gb

grafa: intel hd 4500

 

ako mogu šta moram skinut i di? hvala..

 

Taj stroj može pogoniti bilo koju distribuciju. Što instalirati? To ti je isto kao da pitaš koji komda je najbolji, jedan će reći ovo a drugi ono (čitaj Ubuntu ili Mint). Međutim komada ima jako puno i možda je bolje prije odluke malo prošvrljati.

 

Najbolje mjesto za to je Distrowatch (s desne strane imaš stupac Page Hit Ranking) i malo prošvrljaj i pregledaj. Ovi koji su pri vrhu popisa imaju i najbolju podršku (tu je Ubuntu najjači). Pogledaj kako koji izgleda, skini koji Live CD iso i isprobaj pa prema tome odluči.

 

Još imaš dobru lokalnu stranicu Linux za sve. Obavezno pogledati.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Eh taj Linux, bez njega u džepu više nikada i nikamo.

Nakon stavljanja nove ploče Windowsi se ne dižu, zbunjeni, još uz to i nova bežična kartica, doslovno poblesirali.

Linux (Ubuntu 13.04), podignem, primijeti razliku, pita da li sam to nešto mijenjao, potvrdim, kaže mi "Please wait for few minutes", skuži da nisam žičano spojen na net, ponudi da se spojim bežično (dakle WiFi kartica radi out-of-the-box), ukucam lozinku i za desetak minuta sve podešeno.

Krenem sada reinstalirati Windowse, kad ono, pa ja nemam optički čitač. 

Ništa, pogledao na netu kako ih staviti na USB preko Linuxa, našao uputstva u par koraka, instaliraj Gparted i po potrebi ntfs-3g, formatiraj USB u NTFS, označi kao bootabilni i kopiraj sve sa preslike instalacijskog DVD-a Windowsa.

Odlično, kad se samo sjetim koliko sam se puta mučio preko Windows USB Toola. I da, pričam o originalnoj verziji Windowsa.

Pa tako na red došlo instaliranje, nakon 4-6 restarta i nepunih sat vremena pokrene se, ali ne i bez problema.

Driveri za LAN čip (integrirani). Nikad nisam shvaćao kako driveri mogu biti toliko veliki, a proizvođača toliko mnogo da u Linux kernel stane za skoro sve mrežne kartice, žičane i bežične (sa redovitim nadogradnjama) a na prokleti Windows DVD ne stane.

A za bežičnu mrežu? 

Pa ovako, dosad nisam nikada doživio da su radili od početka tako da se i neću žaliti, a instaliravao sam sustav na dovoljno puno različitih i prijenosnika i stolnih konfiguracija.

Ništa, opet resetiranje, pokretanje u Ubuntu, neuspješno skidanje drivera za mrežni čip sa službene stranice proizvođača matične, pa skidanje sa službene stranice proizvođača čipa, resetiranje, instaliranje, next-next-I agree-next wait for it... finish, i onda onaj mali žuti trokutić u Device Manageru...

Naravno, opet u Ubuntu, i ovaj put pametnija odluka da skinem drivere za bežičnu karticu.

A sada slijede ostali driveri od kojih sam samo za grafičku karticu skidao na oba sustava (hvala AMD-u što su se napokon trgli raditi kvalitetnije za Linux), sve ostalo, uključujući i generički gamepad, tipkovnicu, zvuk, USB 3.0 samo na W.

I onda kad me pitaju koliko mi treba da "srušim i ponovo instaliram vindouze", odgovaram "do sat vremena", ali ono što zapravo košta kod takvog servisiranja je naknadno podešavanje, skidanje i instalacija drivera i programa, hrpetina resetiranja (zvuk? bluetooth? zašto?), barem dodatnih 2 sata ako je u blizini 4Mbps mreža.

Poanta ovoga teksta je da ako i malo zagrmi vani, isključite sve uključujući i telefonske kablove, i pod obavezno ne štedite na sigurnosti (produžni sa zaštitom je 150ak kuna), jer ta zezancija sa podešavanjima (ako koristite Windowse) će vas koštati više vremena i živaca nego krznenih (osim u slučaju da ga nosite na servis, tada će vam novčanik biti olakšan za podosta).

Please state the nature of the tehnical emer... oh, it's you. Have you tried turning it off and on again?
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

FreeOpenNet je društvena mreža koja je napravljena za sve korisnike Linuxa,ali i developere te sve koji podržavaju otvoreni kod,priključite se,stranica je još u beta3 fazi,ali nema baš bugova (koje sam primjetio)... 

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

U gradskom vijeću Münchena našao se prijedlog o dijeljenju 2000 CD-ova s Lubuntuom slijedeće godine, kada prestane podrška za WinXP. Prijedlog je podnesen sa svrhom uštede i prevencije stvaranja nove količine elektroničkog otpada, budući da Win8 ne samo koštaju, nego i zahtijevaju novi hardver. Odabir je pao na Lubuntu, budući da je po izgledu sličniji Windowsima XP od Ubuntua, a i zahtijeva manje resursa. Ukupni trošak je procijenjen na 4000 eura, za izradu CD-a i tiskanje informativne brošure; jedan od prijedloga za skupljanje novca je i suradnja s lokalnim tvrtkama (donacije / promocija).

The laws of nature are constructed in such a way as to make the universe as interesting as possible. - Freeman Dyson, Imagined Worlds
 
4 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Dali se iko bavi programiranjem ovdje (mislim na korisnike Linuxa :D ). U kojem jeziku programirate,koji jezik preporučujete početnicima,u kojem razvojnom okruženju radite itd...podjelite i svoja iskustva...sad imam ljeto pred sobom a namjeravam ga kvalitetno iskoristiti,pa ono,pucajte tu :D

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - Općenito

stize i dota 2 na linux xD

 

 

http://www.dota2.com/thebetaisover ->  FAQ

 

 

Will Dota 2 be available for Mac or Linux?

The Mac and Linux builds are currently in testing and will be available soon.

Moj PC  
5 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Izašao Linux Mint 15 Xfce http://blog.linuxmint.com/?p=2391

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
filipvk1000 kaže...

Dali se iko bavi programiranjem ovdje (mislim na korisnike Linuxa :D ). U kojem jeziku programirate,koji jezik preporučujete početnicima,u kojem razvojnom okruženju radite itd...podjelite i svoja iskustva...sad imam ljeto pred sobom a namjeravam ga kvalitetno iskoristiti,pa ono,pucajte tu :D

  Ja osobno radim u javi.

 

Ruby i Python su jaki na Linuxu.

 

Začas izlazi Football manager za Linux.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.7.2013 11:28 (g12356).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge

Kampanja koja prikuplja novce za Ubuntu Edge pametni telefon.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
filipvk1000 kaže...

Dali se iko bavi programiranjem ovdje (mislim na korisnike Linuxa :D ). U kojem jeziku programirate,koji jezik preporučujete početnicima,u kojem razvojnom okruženju radite itd...podjelite i svoja iskustva...sad imam ljeto pred sobom a namjeravam ga kvalitetno iskoristiti,pa ono,pucajte tu :D

C++, Python, Bash za skriptiranje, Lua za skriptiranje uglavnom...

Preporucujem Python.

Qt Creator za C++, gedit (s pluginovima koji mi trebaju) za ostalo.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Trebam pomoc oko instalacije potrebitih programa na linux server(netko ozbiljniji) kojem imam pristup preko puttiya,ako je netko voljan pomoci,ja sam voljan i novcano nagraditi

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
Trabant601 kaže...

Trebam pomoc oko instalacije potrebitih programa na linux server(netko ozbiljniji) kojem imam pristup preko puttiya,ako je netko voljan pomoci,ja sam voljan i novcano nagraditi

Koja distra, koji programi?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

ubuntu desktop 12.04,trebao bi instalirat nx tj nomachine,da se mogu spojit na njega,al prije toga bi trebalo instalirat desktop gnome il nest

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Jeli je moguće nekako potpuno reinstalirati unity,znači da on reinstalira i sve dependencije?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
Trabant601 kaže...

ubuntu desktop 12.04,trebao bi instalirat nx tj nomachine,da se mogu spojit na njega,al prije toga bi trebalo instalirat desktop gnome il nest

Za instalaciju DE-a:

sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell

 

To ce instalirati Gnome 3.

 

Sto se tice servera:

wget http://64.34.161.181/download/3.5.0/Linux/nxclient_3.5.0-7_i386.deb
wget http://64.34.161.181/download/3.5.0/Linux/nxnode_3.5.0-9_i386.deb
wget http://64.34.161.181/download/3.5.0/Linux/FE/nxserver_3.5.0-11_i386.deb

 

To ce skinuti komponente koje ti trebaju, s ove stranice http://www.nomachine.com/download-package.php?Prod_Id=3773

Mislim da su to zadnje verzije, ali svejedno provjeri tako da stavis misa iznad linka za download pa pogledaj da li se podudaraju.

 

Nakon toga sve to instaliras s:

sudo dpkg -i nxnode_3.5.0-3_i386.deb nxserver_3.5.0-4_i386.deb nxclient_3.5.0-7_i386.deb

 

Za instalaciju moras biti u istom direktoriju gdje su skinuti fajlovi, navigiras sa cd i cd ..

 

Za klijenta, ne znam koji OS koristis, tako da to sam istrazi.

 

Ovdje imas detaljnije upute ovoga sto sam ti tu napisao (zanemari ovo za instalaciju ubuntu-desktopa, to sam ti ja pokrio gore s Gnomeom 3).

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2013 16:46 (1domagoj1).
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Pocetnik sam sto se tice linux-a pa me zanima par stvari. Kakvo je stanje sa wine-om, koliko mogu ocekivati da koristeci linux i wine mogu postici jednako kvalitetno iskustvo kao na windozama ? Dakle, slušanje muzike, gledanje filmova, povezivanje u mrezu sa windows pc-evima, povremeni gaming itd.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
josipva kaže...

Pocetnik sam sto se tice linux-a pa me zanima par stvari. Kakvo je stanje sa wine-om, koliko mogu ocekivati da koristeci linux i wine mogu postici jednako kvalitetno iskustvo kao na windozama ? Dakle, slušanje muzike, gledanje filmova, povezivanje u mrezu sa windows pc-evima, povremeni gaming itd.

Za sve to osim za gaming ti ne treba wine. Tko ti je uopce rekao da ti za slusanje mjuze, gledanje filmova i sve ostalo treba wine?

Uostalom, polako wine vise ne treba niti za gaming.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Wine sam posebno napomenuo zato jer je gaming vec dugo vremena slaba tocka linuxa, uglavnom pitanje je, koliko bi uz naravno određeni period navikavanja mogao dobiti jednako kvalitetno iskustvo kao na windowsu i sa cime bi eventualno imao najvise problema ?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Ja sam novi korisnik Ubuntu Linuxa i stvarno mi se sviđa.

Za moje potrebe dosta.

:D.

Vozite sigurno, vozite tenk.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
josipva kaže...

Wine sam posebno napomenuo zato jer je gaming vec dugo vremena slaba tocka linuxa, uglavnom pitanje je, koliko bi uz naravno određeni period navikavanja mogao dobiti jednako kvalitetno iskustvo kao na windowsu i sa cime bi eventualno imao najvise problema ?

Dobit ces i kvalitetnije iskustvo, bar iz svog osobnog iskustva govorim, tako da uzmi s rezervom, to ne mora biti slucaj kod tebe. Ja ne mogu vise smisliti Winse i mrzim kad moram raditi u njima. Sve mi izgleda komplicirano. Npr. instalacija programa, na Ubuntu Linuxu imam instaliran launcher koji se zove Synapse, stisnem Alt+Space, otvori se Synapse, upisem slovo U i on automatski pogada koji je program/direktorij/datoteku na slovo U zelim otvoriti, u ovom slucaju automatski prepozna da zelim startati Ubuntu Software Center (jer sam njega najcesce pokretao). Tamo upisem ime programa, nadem ga i stisnem Install. To je to. Ili Shift+Insert, otvorim si terminal i ukucam sudo apt-get install imeprograma, svoju sifru, malo pricekam i voila, program instaliran. To je samo jedan primjer koji mi je odmah pao na pamet.

 

Najvise problema bi mogao imati s grafickom karticom, mozda i wirelessom te s MS-ovim zatvorenim formatima (Word, Excel, PowerPoint...). Sto se tice graficke i wirelessa, moze, ali i ne mora biti problema. Recimo AMD/ATI nije popularan jer imaju losije drivere od Nvidije i cesto ljudi imaju problema, a ipak sam uzeo njihovu graficku i nikakvih problema, dapace bez problema igram zahtjevne igre. Sad, da li je to mene bas tako pos*alo da oprostis, ne znam. Sve ovisi kakav komad hardvera imas.

 

Gaming, sve ovisi sto zelis igrati. Vecina AAA naslova jos nije na Linuxu, a i pitanje je kad ce biti, dakle wine tu moze biti vise-manje ok rjesenje. No, neki su portani, recimo vecina Valveovih igara (Portal, HL, TF2, CS), Europa Universalis IV, X3, Red Orchestra: Ostfront 41-45, Penumbra itd. kao i hrpa indie igara koje su meni osobno cesto i zabavnije, nade se, prozuji po Steamu uostalom.

 

Da izvuces najbolje iskustvo, preporucam ti neku zaista popularnu i stabilnu distru kao Ubuntu ili Mint (ali ne Mint LMDE). Onda skini vise verzija, npr. Kubuntu/Mint KDE - dolaze s KDE radnim suceljem koje je najslicnije Winsima (MS je hrpu ideja i preuzeo od KDE-a), mozes isprobati Xubuntu/Mint Xfce - koji dolaze s Xfce radnim suceljem koje nije pretjerano fensi, ali je zato brzo i nije toliko zahtjevno za resursima, isprobaj "obican" Mint koji dolazi sa Cinnamonom i MATE radnim suceljima, ili "obican" Ubuntu koji dolazi sa svojim defaultnim radnim suceljem zvano Unity (njega i Steam recimo preporuca, iako nije nuzno imati ga). Na kraju svega ako ti niti jedno od ovoga ne pase, mozes na obican Ubuntu Linux instalirati Gnome 3 radno sucelje (sto sam ja sebi slozio) pa njega vidjeti i isprobati.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Linux - Općenito
Zadnja verzija Libre Office-a rješava veliku većinu problema s MS-ovim dokumentima koji imaju komplicirani sadržaj.
Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

http://www.steamforlinux.com/?q=en%2Fnode%2F314

Metro: Last Light dolazi na Linux.

 

@josipva

Na steamforlinux.com mozes procitati razne vijesti vezane uz igre na Linuxu.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
1 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Zanimljiv clanak... malo o FLOSS-u, Linuxu, kapitalizmu i "spasavanju" svijeta...

 

http://www.linuxzasve.com/floss-kao-mainstream-da-ali-pod-kojim-uvjetima

 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Linux - Općenito
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito

"Shuttleworth's original goal of challenging Microsoft's desktop dominance with a Linux-based operating system has come and gone, with Windows still holding nearly 93 percent of the desktop OS market and all Linux distributions combined having just a 1 percent usage share. So it's no surprise that Canonical isn't yet profitable."

Idu mi lagano na nerve s tih 1%, kao faking papagaji, mene bi vec bilo sram. Al dobro, laz koja se izrekne dovoljan broj puta, s vremenom postane "istina": There's nothing so absurd that if you repeat it often enough, people will believe it." --William James

 

I pogledam link, a ono na netmarketshare.com koji pod Linux broji samo komercijalne distre, Red Hat i SUSE. /clap, clap

 

P.S. Negdje sam procitao da je Canonical negdje na pozitivnoj nuli, a ne u gubitku. Ali to ne mozemo znati sa sigurnoscu.

 

EDIT: Evo malo Hintonove mudrosti, zakon lik, btw.

 

You can generate from the model,
you can take the stuff you generated from the model,
and you can apply statistical test to that,
and statistical test to the real data,
and statistical test to the other guy's data,
the other guy's generated data,
and if you choose the right statistical test
you can make the other guy's data look terrible...

- Geoffrey Hinton

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.8.2013 22:06 (1domagoj1).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
1domagoj1 kaže...

 

P.S. Negdje sam procitao da je Canonical negdje na pozitivnoj nuli, a ne u gubitku. Ali to ne mozemo znati sa sigurnoscu.

 

 

  Shuttleworth i dalje mora uskakati kod gubitaka.Možda koju godinu i jesu na nuli,ali to valjda samo onu u kojoj imaju LTS.

 

Ali Shuttleworth je prije Canonicala bio vrijedan pola milje,a i sada je toliko vrijedan,tako da se za njega nemoramo plašit.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
1domagoj1 kaže...

"Shuttleworth's original goal of challenging Microsoft's desktop dominance with a Linux-based operating system has come and gone, with Windows still holding nearly 93 percent of the desktop OS market and all Linux distributions combined having just a 1 percent usage share. So it's no surprise that Canonical isn't yet profitable."

Idu mi lagano na nerve s tih 1%, kao faking papagaji, mene bi vec bilo sram. 

 

A kolki onda Linux Desktop ima udio?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - Općenito
paradajz kaže...

A kolki onda Linux Desktop ima udio?

To je nemoguce sa sigurnoscu saznati. Linux (gledajuci sve distre zajedno) nema metodu kojom bi se mogao prebrojati broj instaliranih kopija, kao sto Windowsi imaju aktivaciju npr.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
neaktivan
offline
Linux - Općenito

Trebao bih izlistati zadnjih 10 foldera unutar određenog foldera od najnovijeg, tj. od onog koji je zadnji stvoren. Kako bih to izveo?

 

EDIT: naravno govorim o bashu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2013 19:27 (paradajz).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice