Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.799
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

I meni je bolje nakon reinstalacije, ali dobar dio zato jer više ne koristim geary koji u svakom trenutku zauzima oko 700Mb sa 5 email adresa, što je katastrofa.

 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.5.2018 11:45 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

recimo očekivano, kbuntu (nasuprot xbuntu) i lubuntu koji je specijaliziran.. no skoro pa nevažno za današnje resurse ili računalo staro do desetak godina (za razliku od desetljeća ranije kad je to bilo važno, nedovoljno raspoloživih resursa).

-tako da na prvu i dalje početnicima preporučam kubuntu, na bilo kojoj konfiguraciji (više.manje resursa, jači/slabiji..). Sve ostalo je stvar navike, izbora ili nekog specifičnog razloga za izbor druge distre..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linux Apps postaju mainstream. Ulaz na mala vrata, za sad.
https://chromeunboxed.com/news/crostini-linux-apps-ui-settings-chromebook

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Google je upravo open-sourcao gVisor, sandbox za Docker (wiki) i Kubernetes (wiki) kontejnere/servise (K8s je već od ranije open-sourcan od Googlea).

Uz Crostini/gVisor ChromeOS (ChromiumOS, GalliumOS...) postaje univerzalni "light GUI" za Linux, Android i npr PWA aplikacije (uz, naravno, Chrome apps i extensions).
U stvari, ako "Crostini" način pakiranja Linux aplikacija za Google store postane standard, ne samo da možemo očekivati komercijalizaciju (= porast broja) Linux aplikacija, već i širenje tog standarda na Linux vulgaris (desktop) računala.
U teoriji, Linux računalo sa tim "GUIjem" bi out-of-the-box imalo podršku za Linux ali i Android itd apps, što predstavlja korak naprijed približavanju Linuxa nezahtjevnom korisniku i standardnom, ugodnom korisničkom iskustvu.

 

Obzirom da je GPU podrška za Crostini (>Linux) u intenzivnom razvoju, kao i da se očekuje nova, jača (i skuplja) generacija chromebooka/chromeboxa itd, zanimljivo će biti za vidjeti hoće li se Steam pojaviti kroz Chrome / Play Store ili će se pojaviti npr chromebook Steam machine mimo Googlea.
To je ogromno tržište i nitko ga ne želi prepustiti tek tako konkurenciji (uključujući Gabe Newella).

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

 Ne vidim što je tu smješno ?

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 Ne vidim što je tu smješno ?

 

Pa jel bitno što ti vidiš ili što nevidiš..?? Čemu uopće komentiraš nekaj kaj ti niti na koji način nije bitno niti interesantno...

Meni je veličina iso datoteke "simpatična" u usporedbi sa linux instalacijskim datotekama...

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

ne samo da možemo očekivati komercijalizaciju (= porast broja) Linux aplikacija

 Hm .... da. Kad će Google Disk za Linux  (nativni, od strane Gugleta)

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.5.2018 12:45 (hrvooje).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Entry Point kaže...

 Ne vidim što je tu smješno ?

 

Pa jel bitno što ti vidiš ili što nevidiš..?? Čemu uopće komentiraš nekaj kaj ti niti na koji način nije bitno niti interesantno...

Meni je veličina iso datoteke "simpatična" u usporedbi sa linux instalacijskim datotekama...

 

 Evo ti linux "instalacijska datoteka":

 

 

Čudiš se ko pura dreku u 21 stoljeću 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 

Čudiš se ko pura dreku u 21 stoljeću 

 

Ničemu se ja nečudim , a prosječni linux iso nije toliki kao opensuseov jer su u njemu 4 DE kompletno sadržana sa morem pratećih aplikacija.

Evo ti na slikama prosječna veličina :

 

 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Zechina kaže...

ne samo da možemo očekivati komercijalizaciju (= porast broja) Linux aplikacija

 Hm .... da. Kad će Google Disk za Linux  (nativni, od strane Gugleta)

 Bit će... preko Google storea  za ChromeOS

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ima li netko iskustva sa prebacivanjem particijske tablice sa mbr na gpt sa gdisk-om bez brisanja diska s podacima ili gubitka podataka. Nemam trenutno gdje napraviti backup, a htio bih probat Win10 na sda2 stavit. Situacija izgleda ovako, a mjesta na početku i na kraju diska za gpt ima

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.5.2018 23:07 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ako su ti podaci bitni, nemoj to delati....
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ima li netko iskustva sa prebacivanjem particijske tablice sa mbr na gpt sa gdisk-om bez brisanja diska s podacima ili gubitka podataka. Nemam trenutno gdje napraviti backup, a htio bih probat Win10 na sda2 stavit. Situacija izgleda ovako, a mjesta na početku i na kraju diska za gpt ima

 

 

 imam samo losa iskustva s takim stvarima (iako nisam korisito gdisk za to) 

 

ako bas naumis da to zelis, barem bekapiraj mbr partition table, pa mozda njega uspijes vratiti ako nesto pode po zlu

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ima li netko iskustva sa prebacivanjem particijske tablice sa mbr na gpt sa gdisk-om bez brisanja diska s podacima ili gubitka podataka. Nemam trenutno gdje napraviti backup, a htio bih probat Win10 na sda2 stavit. Situacija izgleda ovako, a mjesta na početku i na kraju diska za gpt ima

 

 

 -nepotrebno, gurni ga u extended.. ili na postojeću sda2.. (u čemu je zapravo problem? možda želiš upgrade na postojećem win? Opet nema potrebe, konvertiraš, bootaš, upgrejdaš ili obrnuti redosljed.. isto je)

+ čemu gpart za win-ms FS.. sve je pod ntfs-om, bootaš install, cmd, diskpart, .. a može i gpart ako si tako mirniji :)

.. win pd 1703 ima i conv.tool, možda lakše. mbr2gpt.. ali ne vidim u čemu je razlika, potreba i sl.

 

edit: .. a-ha... zapravo po završetku rečenice-pitanja, .. 'ima mjesta za gpt'.. nije stvar u slobodnom mjestu (nealocirano i sl.) nego standard, do 4 primarne u to se ubraja i extended, je ograničenje mbr-a/standarda, ali extended nema ograničenja osim što nije primarna-boot, ali to već imaš tj treba samo jedna (neosvisno što bunker misli drugačije..) :))

 

češća je potreba obrnuto, za OEM predisntalirano, koje dolazi kao gpt/uefi.. i kad imaš potrebu za mbr, tad je problem ograničenje standarda, ali i to radi. Svi alati za particije rade isto, jedino što za nove standarde (UEFI..) moraš koristiti nove alate, ne stare ili installer npr XPa.. (32bit i sl.). Kompatibilnost/raspoloživost alata je na strani MBRa, GPT samo uklanjanje ograničenja broja particija i kapaciteta 2TB..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.5.2018 12:20 (ihush).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Nakon puno puno godina je mint pao na drugo mjesto....

 

https://distrowatch.com/index.php?dataspan=4

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 -nepotrebno, gurni ga u extended.. ili na postojeću sda2.. (u čemu je zapravo problem? možda želiš upgrade na postojećem win? Opet nema potrebe, konvertiraš, bootaš, upgrejdaš ili obrnuti redosljed.. isto je)

 

dok je firmware u legacy bios modu, a disk je mbr, javlja mi za trenutno snimljeni usb win10 da ne može instalirati na mbr disk, da hdd mora biti gpt. nije moj usb, netko mi ga dao tako snimljenog. nemam drugi. Linux verzija unetbootina nema opcija što se tiče podržanog fw tipa legacy, csm, uefi

 

Ne znam da li to win verzija unetbootina ima, jeiga nemam windowse. Sve do sada sam svoje usb iso-e snimao presnimavanjem usb-a uz pomoć dd-a. Diskpart baš i ne radi tako da zadrži postojeće podatke. Da imam instaliran win10 sa mbr2gpt, ne bi ni trebala instalacija win, zar ne grunfe ;)  Da je disk prazan, naravno da ne bi bilo problema itd

 

bunker kaže...

 

Nakon puno puno godina je mint pao na drugo mjesto....

 

https://distrowatch.com/index.php?dataspan=4

 Koliko ja vidim Mandrake je prvi

 

 

*Mountao CIFS network drive, brzina cca 100MB/s. Samba 20-ak MB/s :))

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.5.2018 15:16 (hrvooje).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mudrac , danas je 2018-ta ...

😊 😊

Imas di pristup nekoj win masini, pa da rufusom to odradis ( on omogućuje da rucno podesis to kaj zelis ) ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.5.2018 18:11 (bunker).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Mudrac , danas je 2018-ta ...

 Ok, izašao u 2018. iz pećine i pronašao nekog s Win. S Rufusom snimio WIn na USB s podrškom za MBR. Instalirao Win na sda2. Prije toga morao fw postaviti s legacy-csm na legacy. I premjestiti USB s usb3 na usb2 utor. Nakon toga reparirao GRUB2. WIn se diže ok, ali Kubuntu me baca u 'emergency mode'. Pokrećem fsck.ext4 s live-usb-a opet pa opet restore GRUB ali ništa. Nakon toga zakomentiram sve ntfs particije koje sam imao postavljene u /etc/fstab. Ostavio sam root / i swapfile tamo. I voila, Kubuntu se podigao. 

 

Das is Walter! Das is Walter!
 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 1:58 (hrvooje).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
bunker kaže...

Mudrac , danas je 2018-ta ...

 Ok, izašao u 2018. iz pećine i pronašao nekog s Win. S Rufusom snimio WIn na USB s podrškom za MBR. Instalirao Win na sda2. Prije toga morao fw postaviti s legacy-csm na legacy. I premjestiti USB s usb3 na usb2 utor. Nakon toga reparirao GRUB2. WIn se diže ok, ali Kubuntu me baca u 'emergency mode'. Pokrećem fsck.ext4 s live-usb-a opet pa opet restore GRUB ali ništa. Nakon toga zakomentiram sve ntfs particije koje sam imao postavljene u /etc/fstab. Ostavio sam root / i swapfile tamo. I voila, Kubuntu se podigao. 

 

 

 Ma čemu komplicirati:

 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 9:26 (Entry Point).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hrvoje, tek tolko da te neiznenadi, dvaput godisnje ide upgrade win10 ( kroz win update, roling filozofija ) i svaki puta bu tada win nanovo pregazio boot particije od linuxa pa bus imao koju minutu posla da to svaki put popravis...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ihush kaže...

 -nepotrebno, gurni ga u extended.. ili na postojeću sda2.. (u čemu je zapravo problem? možda želiš upgrade na postojećem win? Opet nema potrebe, konvertiraš, bootaš, upgrejdaš ili obrnuti redosljed.. isto je)

 

dok je firmware u legacy bios modu, a disk je mbr, javlja mi za trenutno snimljeni usb win10 da ne može instalirati na mbr disk, da hdd mora biti gpt. nije moj usb, netko mi ga dao tako snimljenog. nemam drugi. Linux verzija unetbootina nema opcija što se tiče podržanog fw tipa legacy, csm, uefi

..

 -a gle, install medij/boot mora biti po PeSu, tad radi u oba moda.. po potrebi/želji ili mogućnosti BIOS-UEFIja..

 

hrvooje kaže...
.. S Rufusom snimio WIn na USB s podrškom za MBR. Instalirao Win na sda2. Prije toga morao fw postaviti s legacy-csm na legacy. I premjestiti USB s usb3 na usb2 utor. Nakon toga reparirao GRUB2...

 - čemu GRUB? Od w8 winboot manager podržava linux .. prebaci ga u classic-legacy (w7-vista stil) i dodaš u listu.. lakše za održavati od gruba ili ista stvar, tj grub više nije nužan.. (dok po skrinšotu diska-praticija ne vidim linux .. pa ni da je to neki multiboout.. tj u početnom pitanju je dosta navedenog ali ove 'sitnice' fale...) :)

ipak, radi.. to je to. + Walter!!!

 

edit: .. e-da.. i razlike u opcijama/mogućnostima BIOSa, npr legacy-uefi, oba ili redosljed, uz pravilo, bootati install medij korištenjem CSM-boot opcije (express i sl nazivi), ne bootorderom diskova u BIOSu. Tad se ugl vidi boot medij u oba moda ako ih podržava i konkretno se izabere onaj koji želiš.. sve ostalo je 'na ćoravo' ili ovisnost o orderu, postojećem stanju na disku i sam medij.. i tad nema 'pravila'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.5.2018 10:52 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

LabEx ima zanimljive besplatne interaktivne tečajeve, par ih je za Linux.

Svakome preporučam da pokuša s "Linux for Noobs" (čak i ako nije Noob).
Tečaj ima "gradivo" i odmah pored - pravi, interaktivni, "virtualni" Linux desktop env. sa strane.

Tako da se svaka stvar može odmah i testirati.

Pomoć za prvi "challenge": potrebne su "groupadd", "chsh" komande (koje nažalost nisu objašnjene, ni spomenute).
zsh je možda nužno i "instalirati" (postaviti) u prvom test accountu (od dva accounta u zadatku).

 

I još jedna zgodna stvar: FHS 2.3. (Filesystem Hierarchy Standard, pdf)

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Ničemu se ja nečudim , a prosječni linux iso nije toliki kao opensuseov jer su u njemu 4 DE kompletno sadržana sa morem pratećih aplikacija.

Evo ti na slikama prosječna veličina :

 

 

 Čemu toliko linux windows distri ?

Trust nobody, become the best !
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Čemu ? Zavadi pa buš lakše vladao....

😊
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Hrvoje, tek tolko da te neiznenadi, dvaput godisnje ide upgrade win10 ( kroz win update, roling filozofija ) i svaki puta bu tada win nanovo pregazio boot particije od linuxa pa bus imao koju minutu posla da to svaki put popravis...

 Long Termi Servicing Branch nema takvih updatea

https://www.howtogeek.com/273824/windows-10-without-the-cruft-windows-10-ltsb-explained/

 

*Imao tu ntfs particiju prije instalcije Win mountiranu i podešenu u fstab-u. Nakon instalacije Win, valjda se promijenio UUID ili ne znam što se desilo, uglavnom sudo mount -a javlja da nema UUID koji je upisan u fstab-u. Otipkam sudo blkid i zaista sda2 ima drugačiji UUID nego što to stoji u fstabu ?! Ok, promijenio to i sad se mount ne buni što se toga tiče. Ali se buni da se Win nisu pravilno ugasili :) Dakle, fastboot. Ili ugasiti Win sa stisnutom shift tipkom ili u power opcijama Win10 maknuti kvačicu s fastboot. 

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2018 8:34 (hrvooje).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Lol
Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Lol

 Da. Ja na desktopu na Linuxu par godina pa se smatram noobom :) 

Evo danas saznao da u Dolphinu pod samba share 'allow guests' ne smije biti čekirano, a pod dozvolama 'everyone' mora biti '---' da bi uopće moga pristupit s Win10. Mislim da samba u novijoj 4. verziji ne dopušta 'guests' po defaultu. Također ako je 

dijeljeni disk ntfs, treba ga mountat sa svojim uid tj. uid=1000, a ne da je vlasnik root, jer onda Dolphin neće prihvatiti share postavke koje postavljaš ti kao user. I tako to. Ovo više pišem kao monolog kad zaboravim

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2018 14:41 (hrvooje).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 

 

Kod mene je gpt ( kod tebe je mbr, ako se nevaram ) , kod mene su uredno aktivni i fastboot i secureboot i bez obzira kako završio sesiju windowsa ( shutdown, restart... ) nemam ove tvoje tegobice i upravitelju datoteku su dostupne sve datoteke na disku bez obzira na kojoj su particiji i pod kojim os-om su kreirane....

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice