Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.095.406
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 e baš si ga zabrijo.. :)

-kreni od, bez standardizacije nema ničeg, nema komunikacije.. reduciraš 'slobodu' (izbora) na ništa.

 Govorim o kreativnosti. Ajd onda standardiziraj muziku. Od sad pa na dalje svi moraju svirati cajke. To te ne bi podsjetilo na totalitarizam?

 

Kreativnost nema standard. Kod i razvoj spada pod to (ne alati koje koristiš nego gotov proizvod).

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 15:46 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

OS/soft/linux nije glazba.. :) to je samo soft, file.. alat, kojim možeš slušati/stavrati i glazbu (ne uzlazeći u preferencije kao cajke.. ili ostale nepoćudne stvari).

-glazba? .. gle, gitara mora biti naštimana, oktava terce itd su strogo definiranih odnosa za harmonike itd.. nema tu slobode, to je standard-protokol, dok je sloboda tvoja mašta koja tim protokolom stvori glazbu.. no naravno, kao geek sve ti se pomješa :)) .. al proći će i to.

 

edit-2..

-tvoj pogled na slobodu je kao da svatko ima svoju oktavu-note, različito, nekompatibilno.. a to je upravo kaos-katastrofa s linux distrama.. jer svaki geek mora imati svoju distru, drugi font, background. jer je kul.. mali zatvoreni svijet za sebe.. upravo suprotno od otvorenosti koja tad implicira standardizaciju. Odluči se Open ili closed itd.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 15:57 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Btw, ima toliko zlouporaba open sourcea da postaju pravilo a ne iznimka. Od tivoizacije (specif. hw), "kašnjenja" releasa aktualnog koda (Googleov stndardni model sa Androidom), ovo sa Gnome (Red Hat, nešto i "open"SUSE, - navlačenje snagom na svoj mlin i disperzija + širenje kaosa), Ubuntu sa svojim "riješenjima" (a ni Mint/Lefebvre sa cimetom nije daleko od tog)...

 

Meni bi odgovaralo ovo: Linux apps u chrome storeu za mulce nezahtjevne korisnike, samo na klik tajla za pokretanje u nekom dashu... i sloboda (izbora) za ostale.

Pa kad mi se ne da gledati dependencies, da skinem neki appimage najnovije verzije i vrtim u nekom kontejneru ako baš treba (a ne kolje sustav), a za ostalo soft manager ili apt-get + dvoklik za pokretanje u filemanageru - ili kako god mi se prohtije.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Btw, ima toliko zlouporaba open sourcea da postaju pravilo a ne iznimka. Od tivoizacije (specif. hw), "kašnjenja" releasa aktualnog koda (Googleov stndardni model sa Androidom), ovo sa Gnome (Red Hat, nešto i "open"SUSE, - navlačenje snagom na svoj mlin i disperzija + širenje kaosa), Ubuntu sa svojim "riješenjima" (a ni Mint/Lefebvre sa cimetom nije daleko od tog)...

 

Meni bi odgovaralo ovo: Linux apps u chrome storeu za mulce nezahtjevne korisnike, samo na klik tajla za pokretanje u nekom dashu... i sloboda (izbora) za ostale.

Pa kad mi se ne da gledati dependencies, da skinem neki appimage najnovije verzije i vrtim u nekom kontejneru ako baš treba (a ne kolje sustav), a za ostalo soft manager ili apt-get + dvoklik za pokretanje u filemanageru - ili kako god mi se prohtije.

Kod nekih kompanija nije moguće objaviti source instant. To su veliki projekti i imaš proceduru prije releasea. Za sve ostale tu he github ;)

 

Meni je snap postao predobar. U biti sve što je u kontejnerima mi je predobro, ali snap odlično radi. Još dok dependencies ispoliraju, to će biti tip top. 

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

OS/soft/linux nije glazba.. :) to je samo soft, file.. alat, kojim možeš slušati/stavrati i glazbu (ne uzlazeći u preferencije kao cajke.. ili ostale nepoćudne stvari).

-glazba? .. gle, gitara mora biti naštimana, oktava terce itd su strogo definiranih odnosa za harmonike itd.. nema tu slobode, to je standard-protokol, dok je sloboda tvoja mašta koja tim protokolom stvori glazbu.. no naravno, kao geek sve ti se pomješa :)) .. al proći će i to.

 

Mislim da pisanje softa jest umjetnost, zahtijeva kreativnost i specif. vještine...

Nažalost, to je danas zaboravljena umjetnost, svodi se (prečesto) na konfekcijske lego kockice.

Čista usporedba: Swift vs asm/mc. Ovo npr (simpa recenzija prastare knjige) ili Rosetta Code.

Nego, to me podsjetilo: pokušavam već neko vrijeme skužiti koji ti je to C64 burek u potpisu? :D

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-svako stvaranje možeš smatrati umjetnošću.. pa i burek :)

no standardi su nužni kad ne radiš samo za sebe, mjere, koverzije, uvođenje metra, SIja.. itd. bez tog nema ničega, to je suprotno od anarhije koju onaj gore geek gura pod slobodu/open tj kaos. :)))

 

a sad, nastavak o bureku, .. sinkronizacija bruslija s kineskog, naravno turbo 64.. značenje toliko duboko da se više ni ne sjećam a preventivno bi te tad morao eliminirati jer je možda tajna.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

To se zove "Dršte lopova!".
Viče onaj koji krade, naravno.

 

Kad Red Hat (Ubuntu, Mint, MS, Google...) doprinosi open sourceu, forka stvari na svoj standard. S težnjom dominacije > monopola.

Slažem se, to nije sloboda, već kaos, stvaranje nereda pod prividom mogućnosti (izbora).

U gnome slučaju čak nisu mogućnosti, nego kastracija mogućnosti (izbora).

 

Po željama korisnika, najbolje prolazi.

U stvarnosti, prolazi onaj monopol koji nametne onaj koji je jači.

 

U stvari, svodi se na monopol > standard. A open/closed source je samo nužno zlo.

 

zloupotreba slobode, zloupotreba standarda, zloupotreba monopola (snage/dominacije na tržištu)...

 

Kaos nije sloboda. Kaos čak nije mogućnost izbora, već zla taktika tjeranja vode na svoj mlin, u sigurno okrilje nekog "provjerenog" monopola.

 

Otvorenost je dvosjekli mač: s jedne strane ne dopušta monopolizaciju, s druge strane teži diverzifikaciji (izbora), što opet vodi u kaos - ne spriječava zlouporabu slobode.

 

Nego da pređem na bitno: i dalje ne kužim bruce lee sinkronizaciju sa kineskog :D
部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用 > "Some of the works are collected and arranged online for open source enthusiasts to use" veli google translate.
Govorimo li o Borlandovom Turbo C? (Btw, jedan od prvih stvari koje je MS ubio - Borland C kompajler je bio po svakom kriteriju bolji - ali monopol radi svoje)

hehehe, prvo sam pogledao C64 Bruce Lee (bio je i sa turbom), odn. Windows remake projekt 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Pisanje koda je radnja koju će umjetna inteligencija ( mozda i prije kvantnih racunala ) obavljati daleko brze, kvalitetnije i jeftinije od ogromne vecine ljudskih programera.

@entry

Konkurencija je poticajni element, no svako pretjerivanje neizadje na dobro. Kaj linuxu nije dosta konkurencije od ms i jabuke, pa moraju jos unutar sebe 11543 podpravca ustrojiti ? Vrijedi li tvoja logika i za jabučare ( standardizacija, monopol, windowsi2 ...) ?

😊
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.5.2018 19:59 (bunker).
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ali ako se iz toliko pravaca i smjerova izrodi barem jedna vrhunska stvar onda je to odlično. Nedvojbeno je da je open source softver izrodio hrpetinu dobrih stvari. Također je nedvojbeno da su neke od njih implementirane od MS-a i Apple-a. Razumijem @Entry Point-a ako ti se nešto ne sviđa traži dalje. Možda su naša očekivanja po pitanju Linuxa i desktopa prevelika. Ne postoji strategija i plan da postane veliki u tom segmentu. Jednostavno je takav kakav je (ponekad zaslužan za smanjenje broja dlaka na mojoj glavi) i možda je to najbolja stvar vezana uz Linux.

Stručnjak za odmaganje...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Pisanje koda je radnja koju će umjetna inteligencija ( mozda i prije kvantnih racunala ) obavljati daleko brze, kvalitetnije i jeftinije od ogromne vecine ljudskih programera.

Osim što do tada i ljudski programer mora napisati koju liniju koda...

 

bunker kaže...
Kaj linuxu nije dosta konkurencije od ms i jabuke, pa moraju jos unutar sebe 11543 podpravca ustrojiti ? Vrijedi li tvoja logika i za jabučare ( standardizacija, monopol, windowsi2 ...) ? 

Kojem to "Linuxu"? Tko je taj čovjek?

LOL, ti fakat onaj stav "someone is wrong on the Internet" furaš do ibera :D

Gledam te!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 

 

Nego, kako ću ovo vjerovatno zaboraviti, a danas mi koristilo, napisat ću:

- želite koristiti komandu od neki dan, a ne sjećate se kako ide i previše je strelicom unazad vraćati

- otipkati history | grep "trazeniPojam"

- dobijemo redne brojeve i komande

- otipkamo !taj_broji imat ćemo željenu komandu 

 mozes i koristiti !! i !$ za proslu naredbu tj. argument prosle naredbe

 

npr. 

$ mount /dev/sdc1 /mnt/usb0

permission blah blah...

$ sudo !! #i to je isto sto i `sudo mount /dev/sdc1 /mnt/usb0`

 

ili npr.

$ mkdir -p filmovi/severina/.oni_najbolji #napravi folder 

$ mv severina_prosto.mp4 !$ #!$ (argument prosle naredbe) je mjesto gdje zelimo prebaciti filmic te ce ovako tamo i zavrsiti

 

mozes se cak i nadovezivat ako samo nastavis na !$ ili !!; tipa:

$ mkdir filmovi

$ mkdir !$/severina

 

meni osobno vrlo vrlo korisno, a rijetko naletim na te stvari po netu pa da podijelim :)

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@veliki brat

Neznaš Linuxa, starog Linuxa sin ?

😊
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
hrvooje kaže...

 

 

Nego, kako ću ovo vjerovatno zaboraviti, a danas mi koristilo, napisat ću:

- želite koristiti komandu od neki dan, a ne sjećate se kako ide i previše je strelicom unazad vraćati

- otipkati history | grep "trazeniPojam"

- dobijemo redne brojeve i komande

- otipkamo !taj_broji imat ćemo željenu komandu 

 mozes i koristiti !! i !$ za proslu naredbu tj. argument prosle naredbe

 

npr. 

$ mount /dev/sdc1 /mnt/usb0

permission blah blah...

$ sudo !! #i to je isto sto i `sudo mount /dev/sdc1 /mnt/usb0`

 

ili npr.

$ mkdir -p filmovi/severina/.oni_najbolji #napravi folder 

$ mv severina_prosto.mp4 !$ #!$ (argument prosle naredbe) je mjesto gdje zelimo prebaciti filmic te ce ovako tamo i zavrsiti

 

mozes se cak i nadovezivat ako samo nastavis na !$ ili !!; tipa:

$ mkdir filmovi

$ mkdir !$/severina

 

meni osobno vrlo vrlo korisno, a rijetko naletim na te stvari po netu pa da podijelim :)

 

 Nego da pitam već kad se o tome priča, postoji li kakav program da sprema sve u .log file , ili ću ga morat sam napravit xD

Trust nobody, become the best !
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

echo $HISTFILE čuva ime filea. Pregledaj ga text editorom

 

*Koji će utjecaj imati pokretanje Android studia na Chrombooku, hoće li Gimp uskoro postati najpolarniji photo editor na bilo kojoj platformi

https://www.computerworld.com/article/3273905/chrome-os/linux-apps-chromebooks.html

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.5.2018 20:20 (hrvooje).
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

echo $HISTFILE čuva ime filea. Pregledaj ga text editorom

 

*Koji će utjecaj imati pokretanje Android studia na Chrombooku, hoće li Gimp uskoro postati najpolarniji photo editor na bilo kojoj platformi

https://www.computerworld.com/article/3273905/chrome-os/linux-apps-chromebooks.html

 

 Kad si već spomenuo android studio, znaima me koji je najelegantniji način za pokretanje izrađene app na mom androidu

 

još jedno pitanje za sve bugovce linuxaše, koliko puta mjesečno instalirate svoju omiljenu distru na HDD/SSD

Trust nobody, become the best !
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

*Koji će utjecaj imati pokretanje Android studia na Chrombooku, hoće li Gimp uskoro postati najpolarniji photo editor na bilo kojoj platformi

https://www.computerworld.com/article/3273905/chrome-os/linux-apps-chromebooks.html

 

Krenilo je, izgleda. Steam Link se pojavio na Play Store, i očito radi na Chromebooku.

 https://imgur.com/yDh1aaR

Konkretno, to znači da iako je Linux Steam igre sad moguće nativno pokretati na Chromebooku, sve dok se ne pojave kvalitetni "crostini" grafički driveri (a i jači Chromebook modeli), izbor je oskudan a performanse često jadne...

...ali od prekjučer (17.5.2018.) je moguće i "streamati" zahtjevne Linux/Windows igre sa desktop Linux/Windows računala direktno na Chromebook, putem Steam Linka. Još je to u beti, ali stvari se razvijaju strelovitom brzinom.

 

Valve (Steam) je jedan od ključnih faktora za potencijalnu popularnost komercijalnih Linux appsa (igara). Ovime se ostvaruju 2 cilja: privlačenje developera na Linux platformu, kao i popularizacija Linux platforme za gejmanje.

 

Dakle, kao što sam već "predvidio" prije 2 tjedna (odn. podebljao prije tjedan dana), Yeti vs Steam bitka započinje.  
Fora je u tome da je Yeti gaming platform projekt prvenstveno najavljen kao neka vrsta real-time interaktivnog streaming servisa; Steam Link je vrlo, vrlo slično tome.
Makar je ova verzija Steam Linka za Android, ciljan je ChromeOS: iako se to izričito ne navodi, target su veći ekrani, a više nije tajna da Google & OEMs namjeravaju zamjeniti Android tabletiće Chromebook tabletima.
Možda bi bilo idealno da Google & Valve krenu surađivati na zajedničkoj platformi (možda upravo to u stvari i rade); no niti konkurencija ne mora biti loša = mogućnost izbora za korisnike.

Zechina kaže...

(3.5.2018.)
Obzirom da je GPU podrška za Crostini (>Linux) u intenzivnom razvoju, kao i da se očekuje nova, jača (i skuplja) generacija chromebooka/chromeboxa itd, zanimljivo će biti za vidjeti hoće li se Steam pojaviti kroz Chrome / Play Store ili će se pojaviti npr chromebook Steam machine mimo Googlea.

To je ogromno tržište i nitko ga ne želi prepustiti tek tako konkurenciji (uključujući Gabe Newella).

 

Zechina kaže...

(10.5.2018.)
Yeti vs Steam

Google već duže vrijeme u tajnosti razvija Yeti - platformu za igre ("Netflix for Games"). 
Izgleda da misle ozbiljno:

Google did just hire Phil Harrison, a man who spent 15 years as an executive in Sony's Playstation division and three years in Microsoft's Xbox division. 

Neki misle kako se to prvenstveno ne odnosi na hardvare, već na servis + varijantu OSa (nešto poput npr Android TV).

Meni se čini da je tu sve od navedenog, i da je Googleov cilj napraviti multiplatorm gaming verziju ChromeOSa, sa naglaskom na vlastiti "servis" (de facto web dućan).

Pitanje je sad hoće li megalomanski Google uspjeti Valvetu dati "ponudu koju ne može odbiti" i inkorporirati Steam pod svoj Yeti Play Store, ili će morati popustiti i pretvoriti ChromeOS u servis za Linux/Android Steam store...

Ovisi o "Linux" developerima, odn. gdje će se biznis početi graditi. "Portanje"nekih  Linux igara u flatpak+crostini za ChromeOS > Yeti Play Store je gotovo pa trivijalno; ako ih Google dovoljno navuče odn. da bolju mogućnost zarade, mogao bi se desiti tzv. Android fenomen. Inače, već je primjećeno da preko Yeti-ja Google ulaže u neke Linux games start-upove (ako sam dobro zapamtio).

 

 Samo bih još nadodao da se prečesto ponavlja da je Chromebookov Crostini tek VM (virtualna mašina) - što je samo u teoriji točno (makar je tako pojednostavljeno na Google I/O kao i na Googleovom službenom blogu). Riječ je o specifičnom KVM (Kernel Virtual Machine), koji NE emulira hardware (koristi ga nativno), već tek služi kao sandbox - sigurnosni dio "kontejnera". Drugim riječima, ne kolje komp i odstupanje od nativnih performansi je minimalno (ako ga uopće ima). 

6 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Prvi put sam maloprije instalirao openBSD i zanimaju me dvi stvari:

 

prvo, kako podesiti xfce da se starta uopce, i kako to podesit da bude default, da ne moram rucno startat

 

i drugo, kako dobiti hrvatski layout tipkovnice, ako sam u default installu odabrao US?

 

Hvala!

Lifes a piece of shit, when you look at it, so always look on the bright side of life...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mr.ddevil kaže...

 Kad si već spomenuo android studio, znaima me koji je najelegantniji način za pokretanje izrađene app na mom androidu

 

još jedno pitanje za sve bugovce linuxaše, koliko puta mjesečno instalirate svoju omiljenu distru na HDD/SSD

 Mjesečno? Instaliram jedino ako mi apgrejd fejla. Nemam vremena ni volje za igranje sa distrama koje su ionako u suštini sve iste. Totalni gubitak vremena.

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gorstak79 kaže...

Prvi put sam maloprije instalirao openBSD i zanimaju me dvi stvari:

 

prvo, kako podesiti xfce da se starta uopce, i kako to podesit da bude default, da ne moram rucno startat

 

i drugo, kako dobiti hrvatski layout tipkovnice, ako sam u default installu odabrao US?

 

Hvala!

 https://www.gabsoftware.com/tutorials/tutorial-installing-xfce-on-openbsd-4-8/

 

 

https://unix.stackexchange.com/questions/11652/how-to-change-the-usb-keyboard-layout-in-an-openbsd-console/11653

 

Možda pomogne. Ne znam, nikda nisam koristio openBSD.

Samomrzeći hrvat
6 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

hvala, ali sve je bilo zanista, jer openbsd ne podrzava bluetooth, pa san ga maka cha jer nisan moga koristit sluske...

 

usput, nakon tog tutorijala se vise nisan moga ulogirat, pa san mora reinstall....

 

odi pishe tochno...ispod videa...

Lifes a piece of shit, when you look at it, so always look on the bright side of life...
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.5.2018 12:40 (Gorstak79).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gorstak79 kaže...

hvala, ali sve je bilo zanista, jer openbsd ne podrzava bluetooth, pa san ga maka cha jer nisan moga koristit sluske...

 

usput, nakon tog tutorijala se vise nisan moga ulogirat, pa san mora reinstall....

 

odi pishe tochno...ispod videa...

 Zašto baš openBSD koristiš?

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ne koristi :) .. ili žaba&potkova.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
 Zašto baš openBSD koristiš?

 

Isprobavao, sad sam jope na windozama...

Lifes a piece of shit, when you look at it, so always look on the bright side of life...
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gorstak79 kaže...

 

Isprobavao, sad sam jope na windozama...

 Mogao si sa nečim user friendly početi 

 

Kao npr ubuntu:

 

Samomrzeći hrvat
6 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Gorstak79 kaže...

 

Isprobavao, sad sam jope na windozama...

 Mogao si sa nečim user friendly početi 

 

Kao npr ubuntu:

 

 

prova san i ubuntu i debian i mint...ubuntu u niti jednom desktopu ne dopusta 4 identicna prozora na istom ekranu, mint to dopusta ali je nestabilan i spor u radu...debian je dobar za konacne verzije softa, kao nekakav filter svog moguceg trasha za linux, ali mi se nije svidjelo njegovo rukovanje samim aplikacijama, apt-get install nesto je puno bolje, imho...jedino mint mi je dopustio da sa alt-tab se vratim iz fm17 nazad na desktop, ostali nula bodova, moram guglati za svaki k sto se i kako radi, ogroman gubitak vremena, a ne vidim neki dobitak...openbsd san isprova jer je navodno najsigurniji, ali iako izlaze nove verzije povremeno, stekao sam dojam da se sve radi preko k, i da su pomaci naprijed minimalni...bluetooth podrske nema u 2018-oj? Daj me nemoj...

jos san prova i neki centos...cekao sam citavu noc dok se nije instalirao s neta, posla san u k i njega i ko ga je napravija....uglavnon, izgubija san volju za isprobavanjem alternativa, moran gurat ovo smece od windoza, ako nista, bar sam na aplikacije kojima se sluzim, naviknut. Sto se tiche OOBE, windoze 10 uvjerljivo najbolji...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 9:49 (Gorstak79).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gorstak79 kaže...

 

prova san i ubuntu i debian i mint...ubuntu u niti jednom desktopu ne dopusta 4 identicna prozora na istom ekranu, mint to dopusta ali je nestabilan i spor u radu...debian je dobar za konacne verzije softa, kao nekakav filter svog moguceg trasha za linux, ali mi se nije svidjelo njegovo rukovanje samim aplikacijama, apt-get install nesto je puno bolje, imho...jedino mint mi je dopustio da sa alt-tab se vratim iz fm17 nazad na desktop, ostali nula bodova, moram guglati za svaki k sto se i kako radi, ogroman gubitak vremena, a ne vidim neki dobitak...openbsd san isprova jer je navodno najsigurniji, ali iako izlaze nove verzije povremeno, stekao sam dojam da se sve radi preko k, i da su pomaci naprijed minimalni...bluetooth podrske nema u 2018-oj? Daj me nemoj...

jos san prova i neki centos...cekao sam citavu noc dok se nije instalirao s neta, posla san u k i njega i ko ga je napravija....uglavnon, izgubija san volju za isprobavanjem alternativa, moran gurat ovo smece od windoza, ako nista, bar sam na aplikacije kojima se sluzim, naviknut. Sto se tiche OOBE, windoze 10 uvjerljivo najbolji...

 Kako ne dopušta??

 

 Alt-Tab ti neće nigdje dopustiti da se vratiš na desktop osim ako aplikacije nisu minimizirane. Čak ni na windowsima ako se na varam. Alt-tab je da switchaš pokrenute aplikacije. A to što si morao googlati, to je normalno, jer je to sasvim drugačiji OS. Mada Ubuntu, Mint itd imaju jako brz learning curve i brzo se snađeš u njima, ali bez malo googlanja ne ide. Je si probao KDE?

 

openBSD je opskurna unixonidna distribucija, mislim da to skoro pa nitko ne koristi osim freakova :D

 

Probaj Kubuntu, sučelje ti je slično windowsima i bogato je opcijama. (googlanje obavezno za snalaženje u novom okružju):

 

https://kubuntu.org/getkubuntu/

 

Kratak video:

 

Samomrzeći hrvat
6 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

lipo izgleda, moram priznati, ali steka san dojam da to sve kodiraju neke skupine raznoraznih degenerika, svaki sa zasebnom agendom u tikvi...windowse su barem do sada radili profici, no vidim da i to polako ide u k...jos mi se mota neki haiku po tikvi:

 

alternativni desktop

jer windowsi ne valjaju

jeban

 

ilitiga haiku os :) 

 

nista, nadam se da ce oni ludi rusi dovrsit onaj svoj klon windowsa nt, ako ne, provat cu negdi nabavit os/2, odnosno onaj e-commerce station...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gorstak79 kaže...

lipo izgleda, moram priznati, ali steka san dojam da to sve kodiraju neke skupine raznoraznih degenerika, svaki sa zasebnom agendom u tikvi...windowse su barem do sada radili profici, no vidim da i to polako ide u k...jos mi se mota neki haiku po tikvi:

 

 ?

lol

6 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
Gorstak79 kaže...

lipo izgleda, moram priznati, ali steka san dojam da to sve kodiraju neke skupine raznoraznih degenerika, svaki sa zasebnom agendom u tikvi...windowse su barem do sada radili profici, no vidim da i to polako ide u k...jos mi se mota neki haiku po tikvi:

 

 ?

lol

 

nisam radio screenshotove, inache da jesam bi ih zalipija odi...od drkice da bih dobio ekvivalent windows sonicu, odnosno 7.1 zvuk, do skidanja drajvera za intel integrushu iz blago recheno sumnjivih izvora, pa do rucnog stavljanja GUI-ja te hebe sa wineom...da nisam vec chelav, bio bih ochelavio zahvaljujuci linuxima....i s obzirom da je sve open source, apsolutno za sve je neki shime iz podgorice napravio app, koji eto, ima neke sideefects ili se kolje s nechim drugim....windowse rade programeri koji rade u parovima i dok jedan kucka, drugi ga nadgleda, pa se "partneri" mijenjaju...i to skolovani programeri, a ne priuceni prijenavedeni shime iz podgorice...bar je do sada to tako bilo, no sad vidim neke insajder fore, tako da ce to kroz koju godinu biti takvo smeche da cu biti prisiljen traziti alternativu...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice