Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.095.035
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 Nisam imao ovakav problem 10 godina. Nešto nije u redu na liniji hardware-software.

Evo video sa Youtube kanala KDE zajednice, prezentacija novotarija u Plazmi 5.13.

Stavi brzinu na 0.25 i skoči na 1:27. I njima prozor kasni za kursorom.

 

 

Windows, 2:21, ne kasni.

 

macOS, 3:15, kasni.

ihush kaže...
što je u tome distra? de-wm? možda vm..

 Distra - Distribucija GNU/Linux OS-a, DE - Desktop environment, WM - Window manager.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.7.2018 23:57 (Alkaline).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

 Mreža o novom Mintu :)

https://mreza.bug.hr/mreza-8-9-2018/

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.7.2018 10:06 (hrvooje).
 
0 0 hvala 3
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Alkaline kaže...

 Distra - Distribucija GNU/Linux OS-a, DE - Desktop environment, WM - Window manager.

 Tih par milimetara, pa to je zanemarivo. Ne znam da li je namjerno tako ili slučajno ali čini se da svi *nix OS-evi imaju to.

 

Edit: Saznao zašto kasne - zbog Vsync-a.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.7.2018 17:10 (Entry Point).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Mreža o novom Mintu :)

https://mreza.bug.hr/mreza-8-9-2018/

 

 Ako mreža kaže da je najbolji onda je najbolji 

 

 

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

trebao bih pomoć, više neku preporuku linux distre za svakodnevnu uporabu.

Većim dijelom života sam koristio windowse(od 98-ice do 10-ke, sve osim viste) i bilo je uz windowse različitih linux distri, ali niti jedna se nije zadržala duže od pola godine.

kako na poslu koristim kombinaciju windowsa i rhel-a, mislim si instalirati neku linux distru uz koju bih mogao obnoviti, odnosno "pojačati" znanje korištenja linuxa uz svakodnevnu uporabu.

Nakon nešto googlanja izabrao sam ubuntu mate jer mislim da ima sve sto mi je potrebno, no koji su vaši prijedlozi?

 

Potrebno mi je customizacija sučelja(svaka distra odgovara tom zahtjevu), brzina odvijanja radnji(ne bi se trebalo nista zahtjevno vrtiti, casual home user uz poneki manji task,najzahtjevnije će biti podizanje manjeg servera za testiranje jednostavnijih aplikacija) i  sto manje komplikacija oko drivera za laptop koji koristim, odnosno support za distru(ujedno i najvazniji faktor, jer sve ostalo mogu prilagoditi).

 

Arch nisam izabrao jer mi se neda zafrkavati trenutno sa svim podešavanjima što bi trebalo napraviti nakon instalacije(eventualno, za vikend ukoliko mi ova distra ne bude radila kako želim), a mint sam koristio i jednostavno mi se nije svidio..

 

Koje su preporuke iskusnijih forumasa? 

 

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
"Većim dijelom života sam koristio windowse(od 98-ice do 10-ke)"....

"kako na poslu koristim kombinaciju windowsa i rhel" ?????

Wow,wow,slow down cowboy.First things first:upoznaj se sa Linuxom,prouči sta on znaci i kako radi(a ako nećeš onda će opet biti tjedan,dva i ode u "uninstall"),instaliraj razne distribucije i isprobaj koja ti najviše odgovara(odgovara drugom"Debian",ne odgovara tebi"Mint"itd...)
No hard feeling.
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Upoznao sam se s linuxom dosta, ali nisam radio mnogo u gui-u,, svi serveri koje koristim na poslu imaju rhel minimal install(instalacije i podesavanja poslje sam ja radio) . Nije meni problem rad u linuxu vec me vise zanima vasa misljenja o environmentima, koje pruza najvise cuatomizacije uz najbolje perfomanse. Po mojem iskustvu nekako je xfce pri vrhu, no zabima me i vase misljenje. 

 Sto se tice ovoga kombinacije win i rhela, na svik platformama koje koristimo os je rhel, a na laptopima su winsi i u vecini slucajeva se remote spajano na servere. Vjerujem da osnovno znanje imam o linuxu :) 

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
res03pem kaže...

Nakon nešto googlanja izabrao sam ubuntu mate jer mislim da ima sve sto mi je potrebno, no koji su vaši prijedlozi?

 

Potrebno mi je customizacija sučelja(svaka distra odgovara tom zahtjevu), brzina odvijanja radnji(ne bi se trebalo nista zahtjevno vrtiti, casual home user uz poneki manji task,najzahtjevnije će biti podizanje manjeg servera za testiranje jednostavnijih aplikacija) i  sto manje komplikacija oko drivera za laptop koji koristim, odnosno support za distru(ujedno i najvazniji faktor, jer sve ostalo mogu prilagoditi).

 

Arch nisam izabrao jer mi se neda zafrkavati trenutno sa svim podešavanjima što bi trebalo napraviti nakon instalacije(eventualno, za vikend ukoliko mi ova distra ne bude radila kako želim), a mint sam koristio i jednostavno mi se nije svidio..

 

Majstore, mnogo tog ne valja već u tom što si napisao...

Za početak:

> "izabrao sam ubuntu mate"

Mate je izvorno DE od Minta.  

Mint je - za korisnike dorađeni Ubuntu. 
"ali ti se Mint nije svidio" ??? 

 

Dakle, ako si shvatio, Mint se od Ubuntu razlikuje (ugrubo) po:

1) DE iliti korisničkom sučelju (nešto drugačiji izbor); bazi (osim Ubuntu based ima i Debian based > LMDE)

2) dopuštanju stvari koje Ubuntu izvorno ne dopušta korisnicima ("običan" sudo, desktop launcher (shortcut) itd)

3) standardnim predinstaliranim dodacima kojih nema u Ubuntu (izvorno Ubuntu nije imao čak ni MP3, DivX itd podršku, za razliku od Minta; Mint npr pod "multimedia codecs" dolazi sa Microsoft fontovima; formatiranjem USBa sa MS exFat itd)

1) "Mint si koristio" - ali koji? Osnovna dva tipa su Ubuntu i Debian based, oba dolaze u Cimet (Cinnamon) i Mate DE verzijama, prvi još i sa Xfce.

Cimet je pun oku lijepih mogućnosti, no stoga i nešto sporiji, češće i bugovitiji / nestabilniji od druga dva DE. Xfce je nabrutalniji, ali u pravilu i najbrži.

Mate je optimum, ponajbolje od oba. Izuzetno stabilan, brz skoro kao Xfce, a npr standardno (po želji), (i odlično) podržava i Compiz., čak i neke KDE specifične dodatke.

Vizualno su, inicijalno, svi vrlo slični.

 

Ubuntu je odbacio svoj Unity (Gnome/GTK+ mutant) a uveo Mintov Mate. Standardno (trenutno) dolazi sa GNome/GTK+ ("Budgie"), ili po želji sa Mate, KDE, LXDE, Xfce (+ Xfce "Studio"), Kylin (kineska verzija)


LMDE (Linux Mint Debian Edition) bi trebao biti nešto brži od klasičnog Minta i koristi novije verzije programa (stoga i potencijalno nestabilnije), ali BIG ALI: nije PPA (Ubuntu) kompatibilan.

 

2) Ubuntu kopira Winse, OSX ne samo po pokušaju slurpanja podataka, već i po spriječavanju (sakrivanju) mogućnosti od korisnika, što ponekad iritira. Sve se to da podesiti, ali je glupo podešavati sustav izvorno "prilagođen" najsporijima u krdu. S odbacivanjem Unity sučelja, neke priglupe stvari su ipak došle (vraćene) na mjesto, ali ne u potpunosti.
Dodatno, Ubuntu forsa najnovije verzije Gnome/GTK+ čiji developeri već neko vrijeme rade vrlo čudne poteze (izgleda da se nisu dovoljno opekli sa Unityem, zbog kojeg je i nastao Mint "fork").
Zbog te čudne politike je ove godine i Google odbacio Ubuntu kao bazu za interni development i zamijenio ga Debianom.

 

3) Mint i dalje dorađuje / dodatno oplemenjuje svoje distre, tako da sad dolazi sa

- sistemski potpuno integriranom podrškom za flatpak (vidi niže)

- dorađenijim Software Managerom (od Ubuntua), koji sad još i npr potpuno jednako podržava i flatpakirane programe (pa korisnik npr. može instalirati pakete od najnajnovijeg GTK+ dok sustav i dalje koristi stariji stabilniji)

- dorađenijim Update Managerom (od Ubuntua), s kojim se fino i jednostavno može namjestiti što, kada i koliko apdejtati (odnosno, ono što toliko nedostaje u Winsima da korisnici istih masovno vrište). Update je fino sinhroniziran sa Timeshiftom (kojeg čini mi se i dalje nema u Ubuntu).

- Timeshift, iliti inteligentni system restore snapshot.

- X-Apps, odn. novim standardnom aplikacija koje su prilagođene da rade pod različitim DE (desktop enviroments).

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.7.2018 23:53 (Zechina).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Kada sam prije par godina pokusavao progurati i popularizirati stav da bi linux distre trebale imati integrirani timeshift ili neki slican easy gui način system restora, opako me napljuvaše epitetima da nam netreba drugi win...  A evo došao i taj dan..  😀

 

 

Slažem se i podrzavam druga Zechinu u većini onoga kaj je napisao čovjeku.  

 

Ako je tom kolegi kustomizacija vrlo bitna, onda neznam kaj se čeka: Kde je ono za čim tragaš.Na yubitu odgledaj par prezentacijskih filmića nove plasme pa tada odluči jel ti tak nekaj odgovara...

 

Meni gnome-xfce-mate djeluju ko iz kamenog doba naspram plazme ( glede dizajna i kustomizacije ).. 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@Zechina je napisao puno toga. Ja bi stvari uprostio. Brzina je odlična na svakom iole novijem računalu. DE ti neće biti usko grlo, ako je računalo novije. Što se tiče prilagođavanja OS-a, moraš reći što bi htio prilagođavati da bi ti netko dao suvislih savjet. 

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Htio sam samo komprairati Ubuntu i Mint, jer se prečesto tu rade mistifikacije.

Meni je glupo po DE birati distru, ali ako se mora, izbarao bi ili KDE ili Mate; alternativno Xfce (zbog brzine).

 

KDE - preferirao bi Kubuntu, zbog šire korisničke baze

Mate - preferirao bi Mint Mate, iz puno razloga (npr stabilnost, više mogućnosti podešavanja).

 

Mate & Xfce su (sad) gotovo jednako podržani na Ubuntu i Mintu, s time da za multimediju ima i Xfce "Studio" Ubuntu verzija.


za razliku od vas "execandy" DE momaka koji preferirate "fetaurefull unstable" KDE, postoji bitniji problem, koji se zove systemd (wiki-criticism).
Ukratko, potpisujem ovo:

systemd is a replacement for the standard init command, which normally runs as process id 1 on initialisation of a UNIX bootup. There has been a movement, especially around the Red Hat-related developers to copy Microsoft Windows and all of its features.

Red Hatu se sad u guranju u MS prkno pridružuje i Ubuntu, nadam se da ste dovoljno informirani o tome (> Windows Subsystem for Linux itd)

 

Stoga i odstupnica od bloatwarea (Ubuntu > Debian): kod Minta je to LMDE; kod Googla gLinux umjesto Goobuntu.

Nisam siguran je li Devuan dovoljno dobra zamjena za systemd, no obzirom da Google sad direktno doprinosi razvoju Debiana, vjerujem da će upravo ovdje negdje pronaći riješenje. 

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
res03pem kaže...

trebao bih pomoć, više neku preporuku linux distre za svakodnevnu uporabu.

Većim dijelom života sam koristio windowse(od 98-ice do 10-ke, sve osim viste) i bilo je uz windowse različitih linux distri, ali niti jedna se nije zadržala duže od pola godine.

kako na poslu koristim kombinaciju windowsa i rhel-a, mislim si instalirati neku linux distru uz koju bih mogao obnoviti, odnosno "pojačati" znanje korištenja linuxa uz svakodnevnu uporabu.

Nakon nešto googlanja izabrao sam ubuntu mate jer mislim da ima sve sto mi je potrebno, no koji su vaši prijedlozi?

 

Potrebno mi je customizacija sučelja(svaka distra odgovara tom zahtjevu), brzina odvijanja radnji(ne bi se trebalo nista zahtjevno vrtiti, casual home user uz poneki manji task,najzahtjevnije će biti podizanje manjeg servera za testiranje jednostavnijih aplikacija) i  sto manje komplikacija oko drivera za laptop koji koristim, odnosno support za distru(ujedno i najvazniji faktor, jer sve ostalo mogu prilagoditi).

 

Arch nisam izabrao jer mi se neda zafrkavati trenutno sa svim podešavanjima što bi trebalo napraviti nakon instalacije(eventualno, za vikend ukoliko mi ova distra ne bude radila kako želim), a mint sam koristio i jednostavno mi se nije svidio..

 

Koje su preporuke iskusnijih forumasa? 

 

 Dobro si odabrao. Sad ćeš dobiti 1000 prijedloga koji će te zbuniti i na karaju ćeš odustati. Nemožeš pogriješiti sa top 3 distribucije, bio to Mint, Ubuntu ili nešto treće.

 

Uzmi ubuntu koristi ga dok nebudeš upoznat sa sustavom malo bolje pa kasnije možeš eksperimentirati ili tražiti nešto drugo. U suprotnom ćeš se vrtjeti u krug i nikada nećeš biti zadovoljan.

 

Koristim linux kao primarni OS već 18 godina pa se nadam da ćeš razmotriti moj savjet.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Lol, opet vjerski ratovi. Ako je nešto MS napravio, ne znači samo zato da to ne valja :)

Daj nam konkretne zamjerke systed-u, ne ideološke kako se skreće sa svetog UNIX puta. Naravno, ekipa poput RMS-a želi pjevat pjesme cvijeću, nositi šareni pončo i praviti se da je 1970. 

 

Uostalom, većina komercijalnih UNIX rješenja je imala nešto slično AIX, HP-UX, Solaris, NeXTSTep (macOS). Ali hej, pa to nisu FOSS OS-ovi, oni nisu nositelji baklje UNIX ideje. Kao da je bitno, uvijek će se dešavati ovo:

 

 

Dobar komentar:

When Linux came along in the mid-90s, most commercial Unixes had left behind the Unix philosophy, with their own integrated, object oriented desktop environments and sophisticated administration tools. Only Xenix, the engine that powered many an auto shop's rinky-dink five-user database setup, stuck with the model of text terminals and CLI administration with simple tools.

Of course Linux took off, and it sort of reset everything back to stone knives and bearskins. But systemd itself is modelled on Solaris SMF, which is world-class industrial grade service management for large server deployments.

Appeals to the "Unix Philosophy" are the province of reactionary greybeards. Unix philosophy means nothing in the modern era.

 

Ako je toliko loš, postavlja se pitanje zašto je onda usvojen od većine distribucija. Zar ti ljudi stvarno ne znaju nešto što mi znamo? Dakle, Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE ..

 

Uostalom, Torvalds nema problema sa rješenjem, nego autorovim 'lako ćemo':

Linus Torvalds said:

"I don't actually have any particularly strong opinions on systemd itself. I've had issues with some of the core developers that I think are much too cavalier about bugs and compatibility, and I think some of the design details are insane (I dislike the binary logs, for example), but those are details, not big issues."

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.7.2018 9:07 (hrvooje).
 
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

hvala na opsežnom odgovoru!

 

Mint je bio odličan sto se tiče customizacije, no imao sam par problema.

Na mintu su mi se appsi crashali nakon nekog vremena te mi se zato nije svidio. Nije bilo cesto, no dovoljno da zasmeta. 

ubuntu mate mi pruza dovoljno customizacije, i perfomanse su mu vrlo dobre(jučer sam to sređivao). Vidjeti cemo kako se ponaša kroz tjedan, dva i ukoliko bude sve okej, ostajem.

 

Kako je vrlo mala,skoro nikakva, razlika u distrama ispod gui-a(kernel, procesi itd), više-manje je svejedno koju cu distru odabrati(samo da je stabilna).

 

 

Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.[121119962015]
6 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Postoji li neka Linuxova distribucija koja normalno radi s AMD-ovim grafičkim karticama (konkretno R7 250), tj. koja ima (polu)službene (ili votevr) upravljačke programe? Sjećam se da sam prije godinu-dvije probala Ubuntu, elementaryOS i Mint, a svima je bilo zajedničko to što su imali užasan tearing u browseru (npr. YouTube-videozapisi) i općenito neke generičke drivere. Ima li sada poboljšanja?

All work and no play makes Jack a dull boy.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da bi nešto bilo stabilno mora imati puno očiju koji će prijavljivati bugove i puno developera koji će rješavati bugove. Tu ti je onda jedino logično držati se mainstreama. Dakle, trenutno DE koji ima najviše developera i u koji se ulaže najviše novaca je GNOME. Nadalje, Canonical upošljava stotine ljudi i uvijek ćeš lakše naći odgovor na pitanje na internetu za Ubuntu, nego za neku drugu distribuciju. Po meni, za početak nema se što razmišljati osim Ubuntua. Iako ja koristim KDE ;) 

 

Al svi imaju dječjih bolesti, nažalost, još uvijek. Evo neki dan idem s K3b nakon valjda par godina spržit jedan CD i K3b mi ne da. Kaže, moj user nije u cdrom grupi. Pa jebote, kad sam instalirao K3b, stavi me u cdrom grupu, ako imam prava isntalirat program za prženje onda valjda želim i pržiti. Ok, igrom slučaja ja se znam dodati u grupu, ali recimo za početnika je ovo katastrofa. Nažalost, Kubuntu radi ovoga ne bi preporučio.

Only real programmers collect their own garbage.
 
5 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 Ja se nebi bas usudio vise nagadjati sirinu korisnicke baze minta i ubunta :

 

https://distrowatch.com

 

Otkako je manjaro na čelu, razlika se sve vise povećava. Naravno da se to sve mjenjalo kroz povijest, no trenutno je tako kako je...

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mary Sue kaže...

Postoji li neka Linuxova distribucija koja normalno radi s AMD-ovim grafičkim karticama (konkretno R7 250), tj. koja ima (polu)službene (ili votevr) upravljačke programe? Sjećam se da sam prije godinu-dvije probala Ubuntu, elementaryOS i Mint, a svima je bilo zajedničko to što su imali užasan tearing u browseru (npr. YouTube-videozapisi) i općenito neke generičke drivere. Ima li sada poboljšanja?

Jesi li pokušala aktivirati vlasničke drivere? Nemam takvih problema (na jednom laptopu je nVIDIA a na drugom je ATI star cca 10 godina) ali ako pogledaš ovdje onda možeš vidjeti da za tvoju grafičku postoje driveri za Linux.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 Ja se nebi bas usudio vise nagadjati sirinu korisnicke baze minta i ubunta :

 

https://distrowatch.com

 

Otkako je manjaro na čelu, razlika se sve vise povećava. Naravno da se to sve mjenjalo kroz povijest, no trenutno je tako kako je...

Bunker, distrowatch mjeri klikove na stranici. Ok, to govori nešto o popularnosti, ali svakako ne govori o broju instalacija. Prije bih se poveo s koliko se često susrećemo u divljini s istima ili na Googleu . Ubuntu sam viđao i na filmovima i u industriji i u sportu. 

 

Ubuntu Manjaro Google trends Ubuntu Manjaro Google trends
 
Ubuntu u NASA-i kontrolira Rover na Marsu Ubuntu u NASA-i kontrolira Rover na Marsu
 
Ubuntu u BBC seriji Horizon Ubuntu u BBC seriji Horizon
 
Igra WorldOfTenks fiziku izrađuje na Ubuntu Igra WorldOfTenks fiziku izrađuje na Ubuntu
 
Inžinjeri sutrašnjice nagrada - na Ubuntu rade Inžinjeri sutrašnjice nagrada - na Ubuntu rade
 
Ubuntu na oglasnim panoima Ubuntu na oglasnim panoima
 
Ubuntu na panou Ubuntu na panou
 
Ubuntu na izradi Muskovog hyperloopa Ubuntu na izradi Muskovog hyperloopa
 
Ubuntu upravlja robotom od 5 metara Ubuntu upravlja robotom od 5 metara
 

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da..slazem se, ali kako je skoro pa nemoguće doći do tocnih podataka o trenutnom broju korisnika zato kazem da nisam siguran u nadmoć brojki minta ili ubunta...

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Lol, opet vjerski ratovi. Ako je nešto MS napravio, ne znači samo zato da to ne valja :)

Daj nam konkretne zamjerke systed-u, ne ideološke kako se skreće sa svetog UNIX puta. Naravno, ekipa poput RMS-a želi pjevat pjesme cvijeću, nositi šareni pončo i praviti se da je 1970. 

 

Nije stvar vjere i ideologije, ja sm tu debelo pragmatičan :D
Glede RMS, za mene je Linux prvenstveno komercijalni proizvod, bez obzira na sve (jbg, živimo u kapitalizmu, sve se mjeri na taj način).
Točnije FOSS, s naglaskom na OSS (uz respekt na GNU, ali jedno bez drugog ne ide).

 

"konkretne zamjerke systemd-u"

Ted Ts'o je to fino objasnio u g+ threadu (link na kraju posta)

Riječ je o bazičnoj funkcionalnosti, možemo reći i komercijalnoj (posljedično se uvijek svede na to). I, izgleda, opstrukciji iste.

Systemd je tu, to je realnost. Ali smjer u kojem ide je, u najmanju ruku, čudan (vidi "Good Taste" od Linusa).

"Good taste is about really seeing the big patterns and kind of instinctively knowing what’s the right way to do things."

 

Naprosto, grubo pojednostavljeno, systemd se pretvara u registry (analogija, ne doslovce). Ne moram previše objašnjavati što to znači, i to je smisao onog zašto odudara od Unix filozofije. Ispravke postaju nemoguća misija (ne samo za one izvan "staklenog dvorca"), bugovi se riješavaju skrivanjem, narcisi su nedodirljivi.

Dodatno, monolitnost uvjetuje nekompatibilnost (neprimjenjivost izvan targetiranog "tržišta"). Kurats bi Linux preživio, kamo li se poput ospica proširio da nije bio poput plastelina: primjenjiv svugdje.
Ovo što Gnome & systemd (Red Hat exclusive!) developeri rade ide upravo kontra toga.


A za ostalo (...i zašto sam spomenuo Gnome u kontekstu), Ted Ts'o je to dovoljno jasno elaborirao, iz istog članka tvog citata, samo malo niže:
https://www.zdnet.com/article/linus-torvalds-and-others-on-linuxs-systemd/

 

Btw, kad već citiraš Torvaldsa glede systemd ("koji nema problema sa rješenjem"), citiraj original, a ne ušminkanu verziju:

Key, I'm f*cking tired of the fact that you don't fix problems in the
code *you* write, so that the kernel then has to work around the
problems you cause.

Greg - just for your information, I will *not* be merging any code
from Kay into the kernel until this constant pattern is fixed.

This has been going on for *years*, and doesn't seem to be getting any
better. This is relevant to you because I have seen you talk about the
kdbus patches, and this is a heads-up that you need to keep them
separate from other work. Let distributions merge it as they need to
and maybe we can merge it once it has been proven to be stable by
whatever distro that was willing to play games with the developers.

But I'm not willing to merge something where the maintainer is known
to not care about bugs and regressions and then forces people in other
projects to fix their project. Because I am *not* willing to take
patches from people who don't clean up after their problems, and don't
admit that it's their problem to fix.

Kay - one more time: you caused the problem, you need to fix it. None
of this "I can do whatever I want, others have to clean up after me"
crap.

Linus

Kay Sievers i Lennart Poettering su glavni "nedodirljivi" trolovi RH odjeljenja koje radi FUD, čudne odluke pa čak i (opetovane) sigurnosne propuste.

Njihova priča po bitnim detaljima nevjerojatno liči na onu Miguela de Icaze (> "Good taste"). No, oni su i dalje "in charge".

Što se promijenilo od te 2014., Linusovog rantanja itd?

(Osim što npr Gnome i dalje vrluda sve čudnije, a bahatost i bezobzirnost main developera raste, što uglavnom znamo)

"Don't panic, but Linux's Systemd can be pwned via an evil DNS query", 29.6.2017.

"systemd Vulnerability Leads to Denial of Service on Linux", 23.11.2017.

 

Theodore Ts'o, 9.7.2017. (<vrlo interesantan thread, Tedovi komentari su jasno razumljivi)

I use systemd because I don't have the time to reimplement something that's better, and so I live with it.  (Kind of like how I live with the fact that Trump is president.)
But I don't trust it, and rely on it as little as possible.
And when it breaks, I'll try to figure out what's going on, but after a while, I'll just work around the brokenness and move on.

Ts'o je i dalje Googleov Linux developer, ujedno i Debianov.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 4:38 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma jasno mi je to, ali ako je systemd krivi put, evolucija će učiniti da 'pravi put' pobijedi. Nema bojazni, tako radi FOSS. U tom slučaju, 'RH će umrijeti u pustoši svog mrtvog kernela' da citiram Vladu Gotovca.  

Only real programmers collect their own garbage.
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ma jasno mi je to, ali ako je systemd krivi put, evolucija će učiniti da 'pravi put' pobijedi. Nema bojazni, tako radi FOSS. U tom slučaju, 'RH će umrijeti u pustoši svog mrtvog kernela' da citiram Vladu Gotovca.  

 

To sam i htio reći, otprilike. Naprosto, glupo je zakopavati se u nešto što je, možda, osuđeno na propast.

Ljudi su svojedobno popušili Mono/Moonlight itd M. de Icaze; "case story" je Unity: sin mi je to popušio, totalno ga je usrkalo i sad luduje i "uči gui" ispočetka. Ljudi se pale na razne "samo što nisu" fićere u Miru, KWaylandu, Cinnamonu, Plasmi itd. Powershell & WSL :D
Svatko vuče vodu na svoj mlin i želi nametnuti svoj "ultimativni" standard. Da karikiram: od kriptovaluta do kontejnera.


Sa systemd u stvari nemamo izbora (kao i ludisti na Winsima sa Windows 10). Trenutno, ako se ne varam, samo su LMDE (sysV init), Ubuntu i Chrome/Chromium Linux (Upstart) izvan krda. S time da je Chromium (Gentoo based, btw) na Ubuntuovom Upstartu, kojeg i Ubuntu - gasi.

 

Problem je da takav kaos nitko u stvari ne želi, no dešava se i posljedično unosi FUD - to je konstanta. Da parafraziram Linusa:
This has been going on for *years*, and doesn't seem to be getting any better.

edit: > "evolucija će učiniti da 'pravi put' pobijedi."
Nadam se da se to ne odnosi na primjer s Trumpom (orvelijanski, a ne evolucijski primjer) :D
Mainstream "pravi putevi" nam se baš nisu sjajno ukazali do sad.  

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 12:48 (Zechina).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

nije ni evolucija, ni orvel.. nego makjavelizam. Možda ''fičerizam''? (rekao bi kretenizam, ali bi to bilo banaliziranje..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.7.2018 13:33 (ihush).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linux apps bi mogle biti "standard" na Chromebucima već od jeseni, točnije od Kama Sutra poze 69 Chrome OSa 69, odn. početkom 9. mjeseca.
To npr znači pokretanje Linux aplikacije preko ikone na dockeru kao i bilo koje druge Chrome ili Android aplikacije.

https://chromeunboxed.com/news/linux-apps-chromebooks-stable-channel-chrome-69/

 

Trenutni status (stvar se i dalje razvija) i detalje možete vidjeti na nedavnoj New York Linux User Group prezentaciji:


Stvar radi na Waylandu (makar su X11 aplikacije podržane). Debian-nešto distra, Material design GUI kao i Chrome OS/Android (maznuta "Adapta" GTK+ tema, stoga ne čudi da neslužbeno preporučaju GTK+ za dev).

Zanimljivo:
52:49 GIMP demonstracija (+ Android Studio, Firefox, HD Video...)
57:50 perverzija: Iz Linux Firefoxa, download i pokretanje Linux Chromea (...iz Linux kontejnera na Chrome OSu)
(Slijede Q&A, između ostalog očekivanje "full feature Linux" u "Stable" a ne "Dev" "kanalu" tek - krajem godine ???)

 

Obzirom da je primarni target za Chromebooke tzv "education market", a rujan je početak školske/studentske godine, za očekivati je enormne prodaje tih (Linux) makina.

US educational market je trenutno podijeljen u omjerima 60|20|20 % (Chromebook+Android|PC|Mac)

 

Chrome OS računala ulaze u bitku s MacBook Air (od 850$ za studente), iPadom za 330$ (310$ za st.), Surface Go od 400$.
Makar Chrome OS računala doslovce nude izbor od 100-1500$ i uglavnom nude više za iste pare, flagshipovi koji će (glatko) pokretati zahtjevne Linux aplikacije su novi, rijetki i skupi.


No tek je za očekivati "pravu" GPU akceleraciju, kao i ponudu "upakiranih" Linux aplikacija preko Chrome web dućana (> tek za godinu dana imho).
Također, koliko god GoogleDevs mjesecima ubrzano kuhaju, za sad još uvijek (iz sigurnosnih razloga) Linux apps nemaju pristup npr vanjskim USB uređajima i sl.
Uglavnom, kasne u mnogo čemu.

 

Opet, nativna podrška za još bar 2 OSa (samo Android aplikacija ima preko 3,2 milijuna) daje Chrome OSu popriličan vjetar u leđa.
Microsoft, s druge strane, uz "Go" misli ponuditi besplatne, primjenjene edukacijske Minecraft aplikacije, što zvuči bar zanimljivo (mislim da također kasne s tim projektom).

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.7.2018 4:03 (Zechina).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

MS se pravi grbav , naplaćuje LO 

https://www.ictbusiness.info/vijesti/libreoffice-se-pojavio-na-microsoft-storeu-ali-ga-morate-platiti-document-foundation-se-ograduje

 

Koristi li tko ovu alatku, BackupPC? Simultani backup više klijenata, bez instalacije klijenta. Moram priznat da prvi put čujem, podcijenjena kao TimeShift ;)

 

Popis nekih osnovnih alata za osnovne radnje. Iako ovaj pCLoud mi je novost.

https://itsfoss.com/best-ubuntu-apps/

 

 

Zanimljivo, NSA-in 'slabi ' crypto algoritam speck se uz pomoć Googlea našao u kernelu 4.17. ISO ga nije uvrstio u standard, ali ga Google želi za slabije telefone. Na lošem je glasu radi autora. Neki tvrde da je backdoor što nije potvrđeno.

https://itsfoss.com/nsas-encryption-algorithm-in-linux-kernel-is-creating-unease-in-the-community/

 

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.8.2018 23:26 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Šta je od ovoga točno?

http://i.imgur.com/PbvbOo5.png

http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, evo muku mučim sa wifijem na HP Compaq 6710b, sa mrežnom karticom Intel PRO/Wireless 3945ABG..koja bi trebala u Xubuntu raditi out of the box, bez prčkanja..al eto meni neće pa neće. Ima li netko ovdje koji pametan savjet, pogledao sam i što piše kad u terminal ukucam lspci -nnk: između ostalog, i ovo:

10:00.0 Network controller [0280]: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [103c:135c]
18:00.0 Ethernet controller [0200]: Broadcom Limited NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Subsystem: Hewlett-Packard Company 6710b [103c:30c0]
Kernel driver in use: tg3

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-potraži Intel Wireless WiFi Link 4965AGN .. ili koristi 'normalnu' distru ubuntu/kubuntu/deb.. :) vjerojatno abandan support + ponekad potreban noviji bios ili stariji kernel..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice