Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.914
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- ?? .. nema terminala? :) tj. ponašaš se kao klasičan win juzer koji koristi gui-klipiće umjesto tipkanja.

os je samo os, korisnik koristi appse, tad je os sporedan i sve je soft kao i x86 platforma pa možeš dodati macos i android u (ne)jednadžbu, pa i konzole xbox/win i pleyka/sonybsd-lin ..

 

no, da.. problem ove teme je sadržaj koji se većinom referira na win, ali zašto bi to bio problem?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zivcho kaže...

 

Što god da si htio dokazati ovim videom, retardirano je. Baš ništa pametno nisam čuo, glupo potrošenih skoro pola sata. Samoljubivi tip, rođeni političar, koji valjda satima može brbljati a da baš ništa ne kaže.
Veli: Problem Win korisnika s Linuxom a niko mu neće pomoći:

Kako da OS stavi na brzi M.2, "high performance apps" na SSD, a "storage" na veliki HDD ??? 

 

...I onda filozofija i mistifikacija omfg. "Suptilno" vrijeđanje Win korisnika bez mrve objašnjenja.

 

OS si staviš isto kao i Winse, remountaš si home (ili npr samo usr/bin) na SSD, a "storage" si staviš na HDD kao što bi i u Winsima: postaviš defaultnu download mapu tamo.

Evo (pre)detaljno primjer i za djecu:
https://www.howtogeek.com/442101/how-to-move-your-linux-home-directory-to-another-hard-drive/

edit: s time da bi ja to sve radio iz GUI-a, počevši od GParted pa preko defaultnog file managera do defaultnog notepada. 

 

I sve tako sve gluplje i gluplje: "We don't have to mount/unmout drives in Windows". LOL. Svaki mali prdonja si je mountao krekane igrice na Winsima preko daemon tools, desetljećima. "Safely remove" USB stick / SD card je jasno, ali "unmount" za isto je magija?

itd
Jedino što je dobro s videom je da autor pokušava ubiti "ihush stav" da je "to sve isto" :D - volio bih vidjeti međusobni flame ove dvojice demagoga. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.12.2019 0:07 (Zechina).
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Jedino što je dobro s videom je da autor pokušava ubiti "ihush stav" da je "to sve isto" :D - volio bih vidjeti međusobni flame ove dvojice demagoga. 

Nemoj tako. @ihush  godinama ponavlja da je sve to isto ali je i različito(). Ne može vaditi dijelove iz konteksta a ovaj tvoj post će, zasigurno, doživjeti i ispravak krivog navoda od strane gore spomenutog.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

-jel ista platforma x86, HW.. -je.

-jel može biti ista app kao browser ili office ili mediaplayer ili adobereader.. -može.

-jel radi s istim podacima, html-doc-mp3-avi-pdf.. -radi..

-možemo li na neki PC instalirati po želji os (uz malo truda i hackintoš, jer vlasnik firmwareom ograničava, ali identični su)..

 

tad je juzeru nevažno naziva li se os win-lin-mac-andro(id).. ili nekako deseto. Juzer koristi aplikacije, ne os, dok su driveri za konkretan hw-os kao i support stvar interesa (proizviđača-konzumenata) a sam izbor appsa je kao izbor sladoleda ili ćevapa-piva.. ovisi što se želi, ili nečeg jednostanvo nema pa nema ni izbora (vlasničko-licence..) dok alternativa nikad nije identična originalu-standardu i sl. tj ono čime netko jak-važan štiti svoj monopol-status.. (kao adobe, ms i ostali..).

-appse pak možemo raditi na raznim platformama za neke druge platforme, npr na win za mobilnu ili pod lin.. a kad sve to zbrojimo, tad dođemo do (fanfare) otrkića da je to sve 'isto'.. kao što su nekad bili razni formati memorijskih kartica (preko 70..) ili razni usb .. dok se nije napravio rez ili adapter. Adapter pak otkriva da je konektor tipa x, ekšli kompatibilan s konektorom y tj da je to isto, dok je razlika nešto što netko želi, umjetno. Pa imamo VM i emulatore.. i opet sve radi, dok će uskoro biti i chromeos.. breowser-os, možda i tetris-os? .. a što je tad os ili što je flash-java i sl. multiplatform stvarčice.. u čemu je ekšli razlika..? Ni u čemu, osim u interesu vlansika licence-patenta-softa i zaradi, kontroli.

 

Da je lin bolji, koristio bi lin, da je to mac, koristio bi mac.. a win ne koristim zato jer je (naj)bolji.. nego jer je dominantan DE os, kao što je android za mobač i tad je ponuda softa-appsa tj ono što kkorisnik koristi ono što određuje ''izbor''.. dok je meni zapravo svejedno, može lin, kao ubuntu-mint ili neki deseti, bilo što, osim reactosa :)

-win juzer koji kritizira lin je neznalica/glup.

-lin juzer koji kritizira win je glup (ali zna za terminal, otegodno pa je kreten).

-juzer je onaj koji koristi ono što mu treba, što želi i ako je pri tome neznalica koji čak ne zna koji os ima tad je savršen i tad računalo radi.. čim nešto 'zna' počnu problemi, te nije dobro ovo, ono, font, reg, ide malo OCat, ide 'popraviti' OS kojeg su po njemu radili amateri.. i tad imamo novu temu (kao help). Ili imamo sindrom juzera koj isve zna, najjači je u selu ili on, ili njegov brat/frend/ćaća.. i ono što on napravi je jedino dobro-najbolje, ostalo ni blizu. Ako netko pomisli da je bilo što samo možda.. već je kriv. Ja recimo ne mislim da je moj HW neki čudotvoran-najbolji, nego prosječan-identičan generičkom kojeg svatko kupi u trgovini, kao i to da nemam neki spešl win-lin ili sreće, neki tajni hack i sl. nego opet isti soft kao i milioni juzera, .. no meni radi, dok majstorima-hakrima i najjačima u selu i okolici počesto baš ne. Vjerojatno nešto radim pogrešno, ja ili oni, bit će sreća.. ili se ipak nešto krije u znanju-razumijevanju, možda, ne znam :)

-kad mi nešto crkne, tad nije kriv os, nego je to kvar HWa koji se statistički mora desiti svakom. Kad nemam najviše FPSa to je zato jer imam prosječan pc-hw, s običnim osom i driverom i meni igra samo radi, kao i apps.. radi, radi.. i što sam ono želio reći? ... ah, da, to se naziva korištenje računala. Uz to sam systemac, programer i mlad&lijep.. ok, možda ne baš sve od navedenog, pa mi nije poseban problem po potrebi nešto složiti, kad poželim, što poželim. Tad obično lin nije izbor, hackintoš također.. obično je to funkcionalniji os tj win ili dos, igre ili specifične apps i možda najvažnije, radi. Neovisno što bi pod lin mogao birati bezbrojne UIje-X-e.. ili što bi mogao modificirati što god želim, npr bootmeni gruba, .. no ne vidim zašto bi to poželio? Kategorija imati još jedan nos, pile&sisa? ..

-a nije da linux nije za gaming, je, vidimo npr sony pleyku, sony-bsd-*nix kao i andorid koji je googleov derivat linuxa, rade oba. Pod lin, možda steamOS? .. ne, zamrlo, 'a obečavao je..' (kao i bezbrojni prije njega, no opet mućak. Nje to krivnja linuxa, jer je to samo os, soft, isti kao i svi ostali, može isto-sve tj stvar programera je što će isprogramirati od nula-jedinica dok kompajler to prevede u .exe tj apps. Zašto tog nema pod linuxom? Ima, ima bezbrojnih igara ili appsa, ali ne ono što većina gamera traži, kao ni većina ostalih juzera-objuzera koji koriste adobe-corel-mso itd.. i kojima to radi na win ali ne baš na lin, jer oni koji to proizvode to ne žele, da žele, napravili bi i to bi tad radilo. Što juzer može? Birati? Što će mu os? Za gledanje? Sam sebi svrha? .. pa da nastavimo s mountanjem diska ili bilo čega, kako zeko već kaže.. i tad se pojavi neki guru koji misli da zna i snima klipiće po YT.. a juzeri povjeruju.

-pto tad taj juzer ako povjeruje, može misliti? -da je os-neki (prvi), bolji/lošiji od os-neki-x (drugog).. i to sve na temelju bezvezarija, pogrešnih pretpostavki i neznanja.

 

-no zato smo mi tu.. :) .. i tek tad počinju muke, bez da bilo što postane jasnije.

 

-kraća verzija, neznanje je sve, svemoguće.. npr kad ne znamo matematiku, tad na pitanje 2+2 možemo dati beskonačno mnogo odgovora, nevažno jesu li točni ili ne, jer ne znamo pa nam ni nije važno.. no kad znamo, tad možemo dati samo jedan odgovor i svi ostali su pogrešni. Zato je neznanje beskonačno-veće od znanja, neiscrpno.. dok sam ja već iscrpljen u borbi protiv vjetrenjača i objašnjavanju da je sve soft, da juzer koristi appse, ne os itd itd itd.. i najvažnije, da nema 'boljeg' nego radi ili ne. Dok se izbor više svodi na izbor ukusa, sladoleda i sl. tj možemo birati tek kad izbor stvarno postoji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

 

I sve tako sve gluplje i gluplje: "We don't have to mount/unmout drives in Windows". LOL. Svaki mali prdonja si je mountao krekane igrice na Winsima preko daemon tools, desetljećima. "Safely remove" USB stick / SD card je jasno, ali "unmount" za isto je magija?

itd
Jedino što je dobro s videom je da autor pokušava ubiti "ihush stav" da je "to sve isto" :D - volio bih vidjeti međusobni flame ove dvojice demagoga. 

 ali, ali, ali...
Zaboravio si famoznu komandu  "eject" jer na linuxu gumbić često neće izbaciti CD/DVD ladicu samo tako 

if only you knew the power of the dark side
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
Zechina kaže...

 

I sve tako sve gluplje i gluplje: "We don't have to mount/unmout drives in Windows". LOL. Svaki mali prdonja si je mountao krekane igrice na Winsima preko daemon tools, desetljećima. "Safely remove" USB stick / SD card je jasno, ali "unmount" za isto je magija?

itd
Jedino što je dobro s videom je da autor pokušava ubiti "ihush stav" da je "to sve isto" :D - volio bih vidjeti međusobni flame ove dvojice demagoga. 

 ali, ali, ali...
Zaboravio si famoznu komandu  "eject" jer na linuxu gumbić često neće izbaciti CD/DVD ladicu samo tako 

 

A ne znam, meni radi

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Dao sam @ihushu palčić, zaslužio je. Nakon godina fanboyizma, mene je pridobio na svoju 'sve je to soft' 

Mislim, dakle half adder
 
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
To govori iskustvo iz njega. Nakupili se godina pa je logičnom da je "soft" 👹 a jeli i Micro pa to nama ovdje i nije bitno. 🍺🍺🍺🍺
Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav. Imam win 10, vec mi ide lagano para na usi radi updejtova koje pokvari neke stvari..

 

Gledam da bih puknuo gore Mint 19.3. Imam monitor 144Hz, dal bi Mint normalno davao 144Hz? Nakon instalacije drivere naravno.

Posto koristim integrusu i5 8400. Imam barebone komp.

 

Imao Mint prije kojih 2-3 godine, sad ne znam kolko se distra poboljsala u smislu podrske drivera, performansi, stabilnosti samog OSa i sl.

 

Obican sam korisnik, Mint bi mi najbolje odgovarao u smislu lakoce koristenja same distre.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-linux ne može 144 .. stavi si pleyku4-pro..

 

ok, sorry.. ali, što će ti os ili 144hz ili -što želiš? Koristit računalo? Appsi? Igre? .. bez nvidia-gpu? :)

 

-skineš live/install, bootaš i vidiš, radi. Nakon tog odlučiš želiš li mint ili neku drugu distru ili neki drugi os, tj već bi trebao znati što želiš, tad bi možda bilo konkretnije pomoći.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-linux ne može 144 .. stavi si pleyku4-pro..

 

ok, sorry.. ali, što će ti os ili 144hz ili -što želiš? Koristit računalo? Appsi? Igre? .. bez nvidia-gpu? :)

 

-skineš live/install, bootaš i vidiš, radi. Nakon tog odlučiš želiš li mint ili neku drugu distru ili neki drugi os, tj već bi trebao znati što želiš, tad bi možda bilo konkretnije pomoći.

 Imam 144Hz monitor i zelim tu podrsku koju imam u winsima a podrzavaju 144Hz. Zanimalo me kak linux stoji po tom pitanju, tocnije, Mint distra.

 

Imao Mint live verziju, tek tolko da vidim, al podrska je bila samo za 60Hz monitore, mislil sam da dok instaliram i skinem drivere koje trebam da ce mi se otvorit ta opcija za monitore od 144Hz.

 

Edit: appsi, desktop koristenje. Nemam nvidia gpu, neg intel uhd 630 integrirana.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 14:40 (zvonac).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

os s tim ima najmanje veze, više driver .. a pogotovo sam monitor + kabel i naravno sama vga koja to može.

-besmisleno. Ako je to razlog, ostani na win.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

os s tim ima najmanje veze, više driver .. a pogotovo sam monitor + kabel i naravno sama vga koja to može.

-besmisleno. Ako je to razlog, ostani na win.. :)

 A šit

 

Baš čitam okolo, navodno na ubuntu radi, al nisam još dovoljno istražio oko te problematike koja ne bi trebala postojat na linuxu, a ne znam zbog čeg je problem tu opciju sredit da radi ko na winsima. Grrr.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

mint=ubuntu.. a os je nevažan, driveri su stvar proizvođača (ili open..) dok su ograničenja HWa pa i žica ono što je problem + standardi + besmisleno ... tj to nitko ne traži, bar ne bez adekvatne vga-za gaming .. i pogotovo pod lin, jer ipak je to dominantno pod win.. + kao i sam support proizvođača da naprave odgovarajući-ispravan dirver i da to ekšli radi. Prvo naprave za win, nakon par mjeseci vjerojatno za lin.. a intel koji se u klasi video-akceleratora naziva i deakcelerator :) sigurno ne brine o tom fičeru ili 144hz.. boli ga kifla, nije gaming cilj ili par monitora nego zarada na chipovima-cpu.

-da intel želi, napravio bi driver za bilo koji os i tad bi to (možda) radilo. No ti imaš neke druge probleme.. pa opet ne vidim zašto bi 144 bilo bitno vs kriterija da nešto ekšli radi, da računalo radi ono što želiiš-koristiš.. a ne da monitor ima neki refresh .. ono, što s tim? Spržiti zjenicu u oku ili biti najbrži u selu? 60hz je ok. Radi. A što je smisao računala? Da ne radi ali da monitor radi na 144?

 

edit: možd ati skrati traženje (nepotrebnog..)

First, I would like to confirm that Intel® UHD Graphics 630 supports the resolution you would like to achieve. For example, it supports 4096x2304@24Hz via HDMI* 1.4. However, according to your motherboard specifications, the maximum resolution you can set via DVI-D is 1920 x 1200 @ 60 Hz and 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz via HDMI* 1.4b. Now, based on the following information (attachment) about HDMI*, you also have to take into the account the 4:2:0 subsampling.

 Our recommendation is that you can use HDMI* 2.0 video output to achieve the resolution and refresh rate desired without any hardware limitation.

-dovoljno da nemaš npr hdmi 1.4b kabel .. i tad je max 24-60hz.. tj ovisi o rezoluciji i količini podataka (umnožak rez*hz).. pa se ne navodi da uopće podržava 144, neovisno što ti kažeš da ti je radilo pod win.

tj za 1.2 je max 60hz, hdmi izlaz s vga i kabel i monitor koji podržava, ne samo monitor, nego sve. Dok preko dvi nema uopće opciju, DP vjerojatno ima itd..

 

edit: konkretnije, što intel kaže.. kaže da podržava hdmi 1.4+ .. (ali nema tablice svih rezolucija-kombinacija.. pa pretpostavka da može na 1080p@120/144hz..) sve do 4K (max 60hz).

-tad vjerojanto nemaš odgovarajući kabel ili npr pokušavaš preko vga/dvi porta.. mora hdmi 1.4 ili dp1.2 + .. i jače.. ili monitor fejka mogućnosti ili nemaš driver ili .. itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 15:21 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovo zvuči kao trolanje.
Kolliko znam, Mint pod normalno ima (bar zadnju godinu-dvije) podršku za 120/144Hz.

Ujedno, zadnji Mint ima i podršku za HiDPI ("High Dots Per Inch", na Appleu poznatije kao "Retina Display").

I jedno i drugo ovise o svim karikama u lancu (softver, GPU, ekran itd koji to podržava).

Za normalnu, uobičajenu upotrebu je 60Hz/fps standard.
Npr klasičan video je 25 fps iirc.

Znam da su bili nekakvi problemi (i na winsima iirc) kad bi netko stavio standard output (grafičke) od npr 75fps a monitor bi mu podržavao samo 60fps, slika bi naravno bila mutna ili tako nekako (a la motion blur). I to već kad npr miče miša, onda ostaju "tragovi". 

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

ne znam zbog čeg je problem tu opciju sredit da radi ko na winsima. Grrr.

 

Mislim da izmišljaš problem kojeg nema.

 https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=278588#p1532793

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Ovo zvuči kao trolanje.
Kolliko znam, Mint pod normalno ima (bar zadnju godinu-dvije) podršku za 120/144Hz.

Ujedno, zadnji Mint ima i podršku za HiDPI ("High Dots Per Inch", na Appleu poznatije kao "Retina Display").

I jedno i drugo ovise o svim karikama u lancu (softver, GPU, ekran itd koji to podržava).

Za normalnu, uobičajenu upotrebu je 60Hz/fps standard.
Npr klasičan video je 25 fps iirc.

Znam da su bili nekakvi problemi (i na winsima iirc) kad bi netko stavio standard output (grafičke) od npr 75fps a monitor bi mu podržavao samo 60fps, slika bi naravno bila mutna ili tako nekako (a la motion blur). I to već kad npr miče miša, onda ostaju "tragovi". 

 Kamo sreće da trolam!

 

Uobičajeno? Da al onaj ko nije probao 144Hz; osobno razlika je vidljiva između 60 i 144, pa čak i za samo desktop korištenje, pa bih htio iskoristit taj benefit koji imam.

Što se tiče problema na winsima, nemam nikakvih bar po pitanju RR monitora, tu si komotno mogu podešavat na kolko da mi bude monitor Hz.

 

Zechina kaže...

 

Mislim da izmišljaš problem kojeg nema.

 https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=278588#p1532793

 

Kaj je da je al nasmijao si me

 

Nemam nvidia gpu drivere, neg grafa je integrirana u procu, intel UHD 630, ne znam kak linux stoji po tom pitanju.

 

Imao sam live verziju, na par minuta, čisto da vidim kak to radi, al nigdje nisam našao opcije za RR Monitora, e sad, vjerojatno dok bi Mint instalirao, i instalirao drivere za intel integrušu, možda bi se ta opcija pojavila, ne znam.

 

@ihush, 144Hz imam prek DP kabela. Znam da je to za osudu i da odudaram od većine, al ja bih htio imat 144Hz, imaj razumijevanja

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 16:41 (zvonac).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

Kaj je da je al nasmijao si me

 

Nemam nvidia gpu drivere, neg grafa je integrirana u procu, intel UHD 630, ne znam kak linux stoji po tom pitanju.

 

Imao sam live verziju, na par minuta, čisto da vidim kak to radi, al nigdje nisam našao opcije za RR Monitora, e sad, vjerojatno dok bi Mint instalirao, i instalirao drivere za intel integrušu, možda bi se ta opcija pojavila, ne znam.

 

@ihush, 144Hz imam prek DP kabela. Znam da je to za osudu i da odudaram od većine, al ja bih htio imat 144Hz, imaj razumijevanja

 Pa normalno da neće kad imaš integriranu grafičku. Preuzeto s interneta:

 

"Intel integrated graphics is always meant for 60hz screens, try anything above that and you'll have a hard time... just google the issue you'll see endless instances of this problem and coming to a fix is really not straightforwards because of the many possible issues.
I understand you really want to experience 144hz but until you do get a dedicated card that's unlikely..."

 

I tu govore o Windowsima.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

144Hz prek DP porta radi normalno u winsima.. Zacudo, 144Hz radi normalno i u ubuntu, live..

Eto, out of box, radi bez greske, dok na Mintu nije tako..

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

144Hz prek DP porta radi normalno u winsima.. Zacudo, 144Hz radi normalno i u ubuntu, live..

Eto, out of box, radi bez greske, dok na Mintu nije tako..

 Onda vjerojatno mint ima problema, ili nemaš drivere (mada bi trebali doći sa kernelom). Ne znam, mint mi nikad nije legao, pa ne mogu nešto pametno reći.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zvonac kaže...

 

Uobičajeno? Da al onaj ko nije probao 144Hz; osobno razlika je vidljiva između 60 i 144, pa čak i za samo desktop korištenje, pa bih htio iskoristit taj benefit koji imam.

Što se tiče problema na winsima, nemam nikakvih bar po pitanju RR monitora, tu si komotno mogu podešavat na kolko da mi bude monitor Hz.

 

Ja mislim da je najbolje da si kupiš Meka, i to ovog najnovijeg. Jer ti vidiš i osjećaš 144 umj 60Hz.

 

 

 

Entry Point kaže...
zvonac kaže...

Nemam nvidia gpu drivere, neg grafa je integrirana u procu, intel UHD 630, ne znam kak linux stoji po tom pitanju.

 

Imao sam live verziju, na par minuta, čisto da vidim kak to radi, al nigdje nisam našao opcije za RR Monitora, e sad, vjerojatno dok bi Mint instalirao, i instalirao drivere za intel integrušu, možda bi se ta opcija pojavila, ne znam.

 

@ihush, 144Hz imam prek DP kabela. Znam da je to za osudu i da odudaram od većine, al ja bih htio imat 144Hz, imaj razumijevanja

 Pa normalno da neće kad imaš integriranu grafičku. Preuzeto s interneta:

 

"Intel integrated graphics is always meant for 60hz screens, try anything above that and you'll have a hard time... just google the issue you'll see endless instances of this problem and coming to a fix is really not straightforwards because of the many possible issues.
I understand you really want to experience 144hz but until you do get a dedicated card that's unlikely..."

 

I tu govore o Windowsima.

 

zvonac kaže...

144Hz prek DP porta radi normalno u winsima.. Zacudo, 144Hz radi normalno i u ubuntu, live..

Eto, out of box, radi bez greske, dok na Mintu nije tako..

 

1) Retina, 144Hz itd je 90% marketinški trik. Ne da mi se objašnjavati, to ti je kao da kupiš Audija koji ne ide 320 već 8000 km/h i adekvatno skuplje platiš: možda i ide ali ti to ne možeš znati.
2) Kao što ti je ihush napisao, ako nisi profi gejmer, par milisekundi razilke teško možeš osjetiti. Razlika je ugl. u brzini odaziva, a ne kvaliteti slike.
Osim: kad imaš interpolacije / rekomprimiranja 4K igre sa gro renderiranja ... gdje se naprosto ne stigne to sve isprocesirati.

NO: čak i onda, usko grlo je u pravilu "snaga" (mogućnosti) GPU + to sigurno nema veze sa, kako si naveo, "samo za desktop korištenje".

3) Ako imaš hardversko ograničenje od 60Hz na integriranoj kartici kao što ti je Entry Point napisao, ni teoretski ne možeš imati 144Hz na monitoru. Ni pod Windowsima ni nigdje.
Ono što imaš je upscaling > 60Hz na 120Hz, gdje ti se svaki frame duplira, odn. svakog 0,0166 dijela sekunde ti se prikazuju 2 ista framea u trajanju od 0,00833 sekunde.

A može ti pisati i 8000Hz umjesto 144Hz, eventualno možeš imati forsiranu desinhronizaciju (jer je 144Hz kompatibilno za 72-75Hz a ne 60Hz), pa posljedično lošiju sliku.

 

4) "Ubuntu radi ali Mint ne" - kao što je ihush napisao, Mint = Ubuntu. Mint samo dodaje ili pojednostavljuje neke stvari za Ubuntu, malo je ispeglaniji / pristupačniji za dumb & lijene juzere (poput mene).

"ali ti si probao na par minuta".


Ugl, ili trolaš ili pišeš gluposti. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 18:59 (Zechina).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Joj što ne volim ić u OT..

Dakle ukratko, prije barebone kompa imao sam desk komp 8600k+1080ti, gonio sam 144Hz, ne moram ti ni govorit da dok sam spajao s istim kabelom (DP) na ploču z370 davao je signal tj RR 144Hz, znači istovjetan kao i na grafi kojom je (razlike nije bilo vidljive) bila spojena prek DP kabela.

Za one koji ne znaju.
UHD 630 ima podršku za 144Hz monitore!



Uhd 630 i5 suitable for 144hz monitor?
the Intel UHD 630 does support 144Hz monitors

Sad me već sve sram da se vodi polemika oko nebitnih (a sve se sazna u roku keks) stvari, a kak se veli "google je tvoj najbolji frend"!

Ne želim tu nikog prozivat neznalicama, bar ne dok smo u eri interneta.

Nego, ajmo se vratit na temu, puknem ubuntu live, sve super, ponudi 144Hz, kliknem apply, razlika vidljiva, super.. Poslije me zafrkavao wifi, nije se htio spojit, povukao kabel i spojio (doduše, poslije mi je javljao u taskbaru da net nije spojen a uredno sam surfao) se, nije mi se dalo igrat sa wifijem, onak brzinskim traženjem po netu, jedan od rješenja je bilo enableanje wifi modula prek terminala.


 

EDIT: Bilo 144Hz marketinški trik ili ne, pusti me bar da uživam sa svojim zdravim očima u toj lijepoj zabludi skupa sa ostatkom društva koji imaju 144Hz monitore

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 19:46 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

meni u cijeloj toj priči oko monitora nije jasno što ti točno radiš?
kakav si ti to profesionalac koji radi sa Intel VGA????
nebitno je jel su widodoze, osx, linux ili bsd
ako se baviš ikakvim poslom osim knjigovotstva treba ti poštena vga.
a 144 Hz na wordu, excelu i powerpointu je overkill

if only you knew the power of the dark side
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-trolla, i to je ok (bar nešto u temi da ne zamre..) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Bok svima, evo mene opet.

 

I malo besramne samopromocije.

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
 
8 0 hvala 5
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Bok svima, evo mene opet.

 

I malo besramne samopromocije.

 ti nisi normalan   

pa što ti bi da ideš pisati toliko teksta, osim ako to nije radnja za doktorat
nakon svega pročitanog samo

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 14:10 (Darky).
7 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel moze preporuka software za WinOS, koji moze pristupiti EXT3/4 particiji,

i upravljati podatcima na njoj u oba smjera?

 

Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
7 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

To sam vec isprobao - ali to ne omogucuje upravljanje podatcima u oba smjera,

odnosno, omogucuje uz dodatno placanje tih mogucnosti - dakle samo "citaj",

nema "pisi na" EXT particije.

 

Trenutna solucija mi je Trial verzija softwarea DiskGenius, radi prilicno dobro.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Sry, čitam na brzinu.

Ja sam još (osim ovog tvog) našao i ovo:

1. https://www.paragon-drivers.com/en/lfswin/ (navodno free za osobnu upotrebu) 

2. https://www.eassos.com/blog/how-to-read-write-linux-ext4-ext3-ext2-partition-on-windows/

Gledam te!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice