Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.801
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

btw refurbiširao sam neki stari laptop, klasika, stavio mu 4+4 rama +ssd + Mint. Zapanjujuće dobro radi, leti :) ...bar za sad.

Mislio sam ga otpisati jer se prethodna probna instalacija Minta bootala minutama. Sad se iz potpunog mrtvila diže za desetak sekundi. Multitab Chrome ga ne kolje, GIMP fino radi... da ne znam, rekao bih da je star godinu dana a ne cca 6. Baš sve, ono, leti. Mint je Tina MATE, 19.2 (LTS). Investicija 600kn (imao sam SSD pa je 200).

 sad još provjeri youtube, ako ti radi 720p evo imaš laptop za još koju godinu

if only you knew the power of the dark side
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
EricCartman kaže...
Zechina kaže...

 

Pinebook Pro 

 

.....

Ovo dolazi sa Ubuntu/Debian/Chromium OS itd po želji; ne sumnjam da će biti predinstalirano sve što ti treba (i ne treba).

 Ako bih htio Linux Mint na njega, to bi išlo lagano? Razmišljam fkt upiknuti jednog... to je de facto smartfon ploča u laptop kućištu

 

Moralo bi ići bez problema. Po najavama, može se izabrati predinstalirana verzija s Ubuntu - a Mint je uglavnom ispolirana verzija istog.

 Tx, vidio sam na njihovim stranicama da nešto optimiziraju te svoje distre koje će stavljati, da duže traje baterija i sl. ali mogao bih staviti Mint bez većih problema? I da li moram nešto dodatno prćkat oko drivera ako stavljam Mint ili samo auto pri instalaciji? Znam da je Mint isti kao Ubuntu....

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
Zechina kaže...

btw refurbiširao sam neki stari laptop, klasika, stavio mu 4+4 rama +ssd + Mint. Zapanjujuće dobro radi, leti :) ...bar za sad.

Mislio sam ga otpisati jer se prethodna probna instalacija Minta bootala minutama. Sad se iz potpunog mrtvila diže za desetak sekundi. Multitab Chrome ga ne kolje, GIMP fino radi... da ne znam, rekao bih da je star godinu dana a ne cca 6. Baš sve, ono, leti. Mint je Tina MATE, 19.2 (LTS). Investicija 600kn (imao sam SSD pa je 200).

 sad još provjeri youtube, ako ti radi 720p evo imaš laptop za još koju godinu

 

Naravno, multitab Chrome test mora imati bar par jubita upaljenih. Radi fino.

 

EricCartman kaže...
Zechina kaže...
EricCartman kaže...
Zechina kaže...

 

Pinebook Pro 

 

.....

Ovo dolazi sa Ubuntu/Debian/Chromium OS itd po želji; ne sumnjam da će biti predinstalirano sve što ti treba (i ne treba).

 Ako bih htio Linux Mint na njega, to bi išlo lagano? Razmišljam fkt upiknuti jednog... to je de facto smartfon ploča u laptop kućištu

 

Moralo bi ići bez problema. Po najavama, može se izabrati predinstalirana verzija s Ubuntu - a Mint je uglavnom ispolirana verzija istog.

 Tx, vidio sam na njihovim stranicama da nešto optimiziraju te svoje distre koje će stavljati, da duže traje baterija i sl. ali mogao bih staviti Mint bez većih problema? I da li moram nešto dodatno prćkat oko drivera ako stavljam Mint ili samo auto pri instalaciji? Znam da je Mint isti kao Ubuntu....

 

Ha gle, koliko se sjećam, pretpostavili su par raznih distri Linuxa, samim time driveri bi trebali biti podržani na tom hw za različite distre.

Ja se više ni ne trudim kod instalacije Minta nešto optimizirati, samo "next" i u pravilu sve radi. Eventualno kasnije pobrišem neke predinstalirane programe koje ne koristim, dodam Chrome i sl. I to je to.

UFF sad sam se sjetio: Pinebook je baziran na ARM a ne x86/x64, Mint nije službeno podržan na armu! Ne znam koliko je i Ubuntu "Core" još aktivan ovdje (za Debian znamo da je > RPI - Raspbian). Koliko se sjećam, community je prilagodio distre za prošlu verziju pinebooka (npr Arch/Manjaro... Pinebook wiki), vjerujem da će tako biti i za ovo. Ali da ideš sam moddati npr Mint na Ubuntu - nije da se ne može, ali mislim da se ne isplati.

Gle, ako uzmeš Ubuntu sa MATE de (što je danas standard i vjerojatno će ovdje biti ponuđen uz npr xfce), imaš 70% Minta. Dodaš još mp3 itd kodeke ako fale, mint "temu" ... i prilagodiš se :)

 

Da je sad dostupan, ja bih ga odmah uzeo - baš mi treba neki ultrathin cheap laptop. 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovaj nije jeftin, al je thin 

https://slimbook.es/en/kde-slimbook-2-en

 

Ja ne bih posebno platio za laptop s Linuxom, al bar znaš da je hardver podržan

 

https://www.dedoimedo.com/computers/slimbook-pro2-kubuntu-combat-report-10.html

Mislim, dakle half adder
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-naravno da je podržan, nema više starih razloga kad je MS uz pomoć OEMa radio probleme.

-više edukativno na stare gurue treba ponoviti da je predinstaliran KDE-plasma (nasuprot prastare doktrine za light distre, ako hw podržava tad je kde optimalan DE, ako ne podržava tad je nešto što treba zaobići, prestaro-preslabo.. kao kad gore zeko spominje 'stari' lap s 8gb.. 6god = ''novo'', jako, dovoljno za bilo koji os, browsanje i sl.). Te dvije sitnice treba prihvatiti kao činjenice, kao realnost, kad se nekome preporuča distra. Ako ne može KDE, tad neka xfce-lubuntu ... inače plasma.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Postoji li koja mogucnost (osim online u oblaku) na Linuxu Mintu da prebacim glazbu s kompa na iPhone? Spojim na komp, uredno ga pronadje, ali samo mogu pregledavati slike, drugo nis. Znam da mi treba iTunes, ali njega sluzbeno nema na Linuxu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
jurica_m kaže...

Postoji li koja mogucnost (osim online u oblaku) na Linuxu Mintu da prebacim glazbu s kompa na iPhone? Spojim na komp, uredno ga pronadje, ali samo mogu pregledavati slike, drugo nis. Znam da mi treba iTunes, ali njega sluzbeno nema na Linuxu.

https://muzaffar.xyz/how-to-access-your-iphone-ipad-ipod-on-ubuntu-linux/

 

trebaš prebaciti mobitel u MTU mod (multimedia mod) na USB kabelu

if only you knew the power of the dark side
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nakon nekog vremena sam opet instalirao KDE na laptopu za nošenje i zahebanciju. Moram reći da ovaj puta me ovaj puta ne odbija. Znao sam i prije da je DE vrhunski, ali me zbog osobnih preferenca nije privlačio, ali moram reći da baš uživam u njemu.

 

Mora da je to zbog toga što previše radim na Windowsima u zadnje vrijeme (posao). Dolphin mi je oduvijek bio najbolji file manager i žao mi je što nema ništa slično za Gnome.

 

Any tips & tricks za UI, productivity i slično?

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@entry point

Rekoh ja da vas čekam sve na kde-u... 😀

Trikovi koji bi ti pomagali najviše ovise o tome koje apk svakodnevno koristis i na koji nacin.

Ja ti mogu opisati kako ga ja tuniram za moje potrebe, a ti si onda to prenesi u svoj okolis ako ti je korisno.

Ako je amd grafa, obicno u postavkama grafe prebacim na x rendering i tako rijesim povremene glitcheve.

Manjaro ima svoju skriptu koja tijekom instalacije raspozna dobro hardver te na nivou sistema podesi hardversku akceleraciju na vga pa nema posle dodatne zezancije.

U zaista bogatim opcijama podesavanja podesim si izgled do najsitnijih detalja, od pozadine, fontova, izgleda komandi na rubovima ekrana aplikacija, prateće animacije ( minimize, maximize, close...), aktiviram dosta zvucnih notifikacija ( da nemoram stalno gledati u monitor a da ipak znam ako pukne net veza, fw ako nekaj zbloka, download kad zavrsi, print ili scan kad je gotov ako sam zadao veću listu zadataka i sl )...

U kalendar ubacim ( par klikova ) lokalne praznike i povezem ga sa online kalendarom gdje su mi onda unijete obveze, sastanci, rodjendani...pa onda mi i to notificira...


Kde ima vrlo konfigurabilan sistem monitor pa u njemu otvorim nove kartice i ubacim prikaz senzora koji su mi bitni, poput temperaturi cpu, vga, hdd, memory usage i sl..

Kde conect je super, ako ti nekaj takvoga treba u radu.

Za najjednostavniju obradu fotki, crteza, shemi i sl instaliram kolourpaint jer je vrlo jednostavan i sve radi ( za razliku od drugih slicnih razvikanih apk te namjene).

Masterpdfeditor mi je dio obvezne kolekcije jer je moćan pdf editor i free je u linux verziji.

Bleachbit mi je takodjer dio obvezne kolekcije jer brzo i jednostavno odradi svoje.

Timeshift isto koristim za brzi izlaz iz nevolje ako nekaj zescega krene po zlu.

Microsoftove fontove obavezno dodam i onda nemam problema u libreofficeu sa dokumentima kreiranim na winsima.

Od boljki bih napomenuo da kde ostavi napone na usb-ima nakon kaj poklikas da izbaci devices te da ponekad prerano javi da mozes izvaditi usb a transfer podataka jos traje u pozadini a tako se lako zgube podaci a zna se i stick ostetiti.

U dolphin ubacim ( par klikova ) hash check ( za iso-e checksum ) , te iz kontekstnog menija izbacim sve one silne opcije enkripcije i sl jer u brzini krivi klik zna sranja napraviti.

Za office ako mi bas treba, koristim online ms office koji ja tako free i odmah trpa u onedrive.

Dropbox isto bubnem pa onda uvjek imam pri ruci ono kaj mi treba na svim strojevima. Kde ponekad ima problema sa prikazom ikona u sistemskoj traci, pa onda u postavkama se poigram time dok nedobijem ikone koje mi se najljepse uklapaju u visinu trake i sl.

Desni klik na start ikonu ti nudi alternativne prikaze pa si ja tu promjenim u aplikativni prikaz ( defaultno je grupni prikaz ) koji mi nanosenjem misa razgranava dostupne apk za tu kategoriju.

U power opcijama mozes vrlo detaljno podesiti kaj i kada bu se desavalo sa osvjetljenjem, wifi-jem, usb-ima, baterijom, usageom i sl...

U regional postavkama je malo zbrka pa rucno moram u desni ekran ubaciti hr da bi se kod prvog restarta cjeli sistem lokalizirao...


I tak, ima tu more toga, no sve ovisi o tome kaj ti svakodnevno delas, kojim nacinom i kojim apk.

😀
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sve to imam na gnome-u instalirano i podešeno. Ovo mi je instalirano na x230 koji koristim za surfanje kad kavu pijem i kad nešto trebam obaviti a ne da mi se na drugim laptopima. Inače mi je gnome najbolji za produktivnost, nema nikakve distrakcije, sve jednostavno i samo radim.

 

KDEConnect je okej, mada ometa više nego što mi pomaže jer mobitel mi je uvijek u blizini. Sviđa mi se encrypted vaults koji je odmah u systray-u. Sve u svemu okej je, sviđa mi se.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel ima nacina da swap particiju prebacim sa SD kartice na USB stick? Na Raspbianu, jel...

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

Jel ima nacina da swap particiju prebacim sa SD kartice na USB stick? Na Raspbianu, jel...

 Da ne pišem, zaljepit ću članak fino:

 

https://www.cyberciti.biz/faq/unix-linux-dd-create-make-disk-image-commands/

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-po staroj specifikaciji (od st.sedmog..) flash removable ne dozvoljava particije tj samo jedna je aktivna, ostale nedostupne (mada ih možeš kreirati). Od 2017. se to relaxa, omogućuje, ali ovisiš o distri-winver..

-gparted i napraviš što želiš, a kad spojiš na računalo gdje misliš koristiti vidiš jel/kako radi. Problem je u tipu memorije tj standardu flash memorije. Možeš disk-part managerima izmijeniti oznaku diska, staviti mu npr fixed tj tad glumi hdd.. i tad može iste stvari kao hdd (ali izgubi status removablea).

-do sad se za takvu potrebu koristio casper (za persistent install, kao live ali pravi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Friday kaže...

Jel ima nacina da swap particiju prebacim sa SD kartice na USB stick? Na Raspbianu, jel...

 Da ne pišem, zaljepit ću članak fino:

 

https://www.cyberciti.biz/faq/unix-linux-dd-create-make-disk-image-commands/

 

Gledam kloniranje particije ili? Jel postoji mogucnost i da ju resize-am? Jer trenutno je na samo 100MB sto mi se cini nekako mrsavo u odnosu na kolicinu fizickog rama

Freak Show Inc.
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...
...

 

Gledam kloniranje particije ili? Jel postoji mogucnost i da ju resize-am? Jer trenutno je na samo 100MB sto mi se cini nekako mrsavo u odnosu na kolicinu fizickog rama

Umjesto resize-anja možeš probati kreirati swap file što je slično pagefile-u na windozerima. Samo prilikom kreiranja radije koristi dobri stari dd umjesto fallocate-a jer se ovaj ne ponaša baš OK za ovu svrhu, barem prema osobnom iskustvu.

Ovo sam radio na CentOS VM-u i sve se ponaša ok, novi swap prostor je odmah dostupan OS-u.

 

EDIT: Na Raspbianu funkcionira malo drukčije iako je koliko vidim moguće koristiti i gore linkanu metodu.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.8.2019 9:12 (pr0n_addict).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

 

Gledam kloniranje particije ili? Jel postoji mogucnost i da ju resize-am? Jer trenutno je na samo 100MB sto mi se cini nekako mrsavo u odnosu na kolicinu fizickog rama

 Da, kloniranje, tako da u slučaju greške imaš originalnu particiju netaknutu. Evo još jedan članak (malo više detalja) da izmišljam toplu vodu:

 

http://linuxpitstop.com/how-to-clone-an-internal-linux-partition-to-an-external-usb-disk-using-dd/

 

Ako želi kopirati podatke onda možeš koristiti i rsync. Nešto tipa:

 

rsync -avxHAXW --info=progress2 /dev/sda2 /dev/sdb1

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.8.2019 9:12 (Entry Point).
16 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Sad citam i pise da ne trebam ni koristiti swap na raspbianu. A po defaultu ima 100MB swap particija

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Molim pomoć

Kako da instaliram "World of Warcraft classic" na komp ?
Probao sam sa Lutris, neide, stane usred instalacije i ne mrda, probao sam sa "playonlinux" ista stvar
probao sam direktno sa wine, pa se smrzava u luncheru....

 

kako da to napravim, jel može upute korak po korak?
ne želim se ponovo vraćati na windowse

 

Konfiguracija:
OS: Ubuntu 19.04
Intel® Core™ i5-4440 CPU @ 3.10GHz × 4
GeForce GTX 1060 3GB/PCIe/SSE2 (nVidia - 418 driveri)

16GB RAM
Kernel 5.0.0-25-generic
OS je na SSD 64GB
Game SSD je 250 GB

Edit: da sam se prije žalio, prije bih riješio problem...
Iako mi ni sad nije baš jasno kako sam ga riješio..
Ukratko, bez lutrisa i bez playonlinux, samo najnoviji wine, eto pokrenuo se.

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put ned 1.9.2019 22:28 (Darky).
Moj PC  
3 0 hvala 0
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
m se sjetio: Pinebook je baziran na ARM a ne x86/x64, Mint nije službeno podržan na armu! Ne znam koliko je i Ubuntu "Core" još aktivan ovdje (za Debian znamo da je > RPI - Raspbian). Koliko se sjećam, community je prilagodio distre za prošlu verziju pinebooka (npr Arch/Manjaro... Pinebook wiki), vjerujem da će tako biti i za ovo. Ali da ideš sam moddati npr Mint na Ubuntu - nije da se ne može, ali mislim da se ne isplati.

Gle, ako uzmeš Ubuntu sa MATE de (što je danas standard i vjerojatno će ovdje biti ponuđen uz npr xfce), imaš 70% Minta. Dodaš još mp3 itd kodeke ako fale, mint "temu" ... i prilagodiš se :)

 

Da je sad dostupan, ja bih ga odmah uzeo - baš mi treba neki ultrathin cheap laptop. 

 Upiknuo, 300$ (eMMC 128GB, shipping), još me čeka carina...

Javim se sa Linux pitanjima kad ga primim 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

Molim pomoć

Kako da instaliram "World of Warcraft classic" na komp ?
Probao sam sa Lutris, neide, stane usred instalacije i ne mrda, probao sam sa "playonlinux" ista stvar
probao sam direktno sa wine, pa se smrzava u luncheru....

 

kako da to napravim, jel može upute korak po korak?
ne želim se ponovo vraćati na windowse

 evo par dana kasnije dojmovi
za igranje WoWa nije dobro na linuxu
bar ne sa ovime kompom i Ubuntu  koji imam (5.0.25)
problem je lag koji se javlja na relaciji tipkovnica - igra
normalno stisneš "W" i trčiš, kad pustiš tipku staneš
meni se često desi da i kad pustim tipku on nastavi trčati nekotrlirano i imam problem da zaustavim lika
pa se neki puta zamrzne miš i oastenš bez miša, pa ga moraš ištekati-uštekati u USB


na samom levlanju to baš i nije neki opasni problem za sad, ali tako ne možeš u instance
sjećam se da je sve radilo ranije OK
e sad, jel je problem u portovima?
nekoć je bilo na PS/2 danas je USB

Uglavnom na nVidia 1050 igra i i5 radi glatko, ali USB problemi su me prisilii da za igru moram imati Windowse
doslovce se "osjeti" lag, nije veliki ali iritira

 

if only you knew the power of the dark side
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Game over..

 

Mislim, dakle half adder
 
4 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Game over..

 

 

Ima još:

 

Manjaro postaje komercijalna kompanija - Manjaro GmbH & Co. KG :D

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2019/09/08/manjaro-linux-just-made-a-massive-announcement-about-its-future

 

 

OK, nije tak grdo kak zvuči (valjda), moglo bi čak ispasti dobro: cilj je napraviti profesionalnu distru, profesionalnim radom (da developeri budu plaćeni, a ne "donatori").

 

To je na tragu nedavnog (pokušaja) izbacivanja LibreOffice iz default installa Manjara odn. zamjene s FreeOffice (koji ugl. nije free osim po imenu - ex SoftMaker Office).

Opet, taj "švapski office" je odličan proizvod a sad jbg GNU & GPL je OK na papiru ali od nečeg se konkretnog treba živjeti.

 

Mislim da je to Manjaro zaslužio i držim fige... profesionalna a user friendly distra, kao wide-spread alternativa ubuntoidima nam svima treba... dok god ne počnu gurati CandyCrush crippleware uz SM Office i pretvore se u novi Canonical :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2019 14:35 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
.. dok god ..

 -kad.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Da, bit će zanimljivo to oko manjara i komercijalizacije... Na jednom drugom forumu je bila obimna diskusija oko pojma komercijalne distre...
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne vidim problem u opensource-u kao business modelu. To je danas sasvim normalno. RedHat, Cannonical, IBM, Intel i ostali su napravili ogromne stvari za linux i opensource generalno. Prodaješ usluge, servise i software i omogućavaš ljudima da budu plaćeni i da razvijaju software. Svatko tko misli da sve treba biti opensource i besplatno sa nikakvim licencama, ili ima 12 godina ili živi sa roditeljima i nema pojma kako svijet funkcionira.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da, slažem se (makar osobno nikad ne bih ugurao Intel ovdje - više štete nego koristi imho).

IBM itekako poštujem glede toga, shranje sa SCO UNIX (de facto MS igra) FUD vs IBM je pokazalo kako "zla korporacija" od IBMa može itekako braniti open source - naravno, ne zbog altruizma već zato jer je to dobar biznis model (a ujedno i stvarno i kao PR - "good thing to do"). Pride, IBM je doista otvorio / poklonio društvu pun kufer licenci (opet iz istih razloga) a nije radio predstavu kao MS oko npr exFAT-a.

RedHat je valjda najbolji* primjer, makar im se "Fedora" nije "desila" već su prisiljeni na to (tko se tog sjeća).

Canonical je postao ruglo jer bi hebao a ostao nevin - de facto okrast Debian, a s druge strane slurpati privatne podatke i prodavati ih, plus xx pokušaja da naprave monopol oko standarda i zavrte vodu na svoj mlin (Mir, Unity...). Sve je to ok kao "business as usual" ali nemoj onda prodavati education, community, better society itd spike.

 

* edit - RedHat, najbolji, najpoznatiji pozitivan biznis model primjer. Makar, zlobnici bi rekli da npr systemd pretvaraju u windows registry, naprosto zato jer najviše kvantitativno participraju pa to nitko ne može pratiti / kontrolirati / raditi alternativu i prihvaća se jer eto ne može bolje. Kad i ako pretjeraju tu je npr Devuan - ljepota i korisnost open sourcea je upravo u tome da je teško napraviti "zločesti" monopol ( a eto čak i Androidu se izgleda desio Harmony OS). Kog zanima više oko systemd vs SysVinit - npr ovdje.    

 

Po meni, Manjaro bi se trebao ugledati na RedHat (ali ne s ciljem na korporacije već manje korisnike - nišu kojoj se isprva Ubuntu obraćao) i izvući pouke od "susjeda" - SuSE (ne raditi krive poteze).

Znači, korisničko iskustvo a la Mint, samo puno profesionalnije (plus - citiram: "Prodaješ usluge, servise i software" - za one koji žele platiti - a ima ih).

Kao što je netko rekao, "EU made in Germany professional Linux".

- - - 

Glede teme, ima još jedna srodna stvar:

MS nagovara druge "distraše" naokolo da participiraju u WSL hibrid projektu, a Google izgleda radi za krombuke Linux meni za distru po izboru.

 

Izgleda da se ekipa hoće utrpati u bandwagon - o tome može ovisiti popularnost (pa i opstanak!) pojedine distre (tko je zadnji - izvisio je?).

  

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.9.2019 18:08 (Zechina).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Od svega napisanog ne bi se složio oko Canonicala. To što su htjeli progurati Mir i Unity pokazuje samo da su barem nešto htjeli progurati. Gdje je wayland? Koliko godina se razvija, 6-7? I još uvijek nije spreman, a jedan xorg napisan prije 20 godina bolje radi nego on. Mir i Unity su ionako bili i još uvijek jesu opensource projekti. Ubuntu touch je prepušten community-u da radi na njemu. Ubuntu one su isto tako prepustili community-u. I što je community napravio? Apsolutno ništa, kao i uvijek. Bez kompanija kao RedHat, Cannonical, Suse, Google i ostalih linux bi bio 20 godina u zaostatku za svima ostalima. MS bi vladao svim platformama, od servera do IOT-a.

 

Taj famozni community je 99,90% "želim sve, želim sad, a ništa ne bi napravio" likova. Ona šaćica koja zna nešto napraviti i voljna je, to i napravi, i nerjetko se zaposle u gore navedenim kompanijama jer ne mogu živjeti od ljepih želja i tu i tamo koje hvale.

 

Što se systemd-a tiče, ako ljudima smeta nek naprave bolje. Opencource je. Koliko ja vidim nema ni na vidiku bolje alternative, a dok se ne pojavi, nek se svi pomire sa logovima u binary obliku. Ja koliko vidim, radi, i radi odlično, nije proprietary software, sve je "crno na bijelom". Ako ga mogu prihvatiti jedan Debian, Arch i slični, ne znam čemu drama. A drame stalno ko u priči od ljudi koji, da prostite, kurca nikad nisu napravili.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

rezime: Stallman, win.registry (koji okorjelim linuxašima bode binary soul) i komercijalizacija... + treba reda, centralizacija-gazda da se nešto napravi tj razika je kad radi jedan entuzijast koji sve drži u glavi i kad rade timovi-firme svaka na svom kontinentu itd.. + standardi. Samo 30 godina je bilo potrebno da to gurui prihvate.

 

-a nikad (pa ni tad) mi neće biti jasno što to linuxašima smeta win.reg... ko crvena krpa biku (mada kažu da je daltonist-smeđe).. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

rezime: Stallman, win.registry (koji okorjelim linuxašima bode binary soul) i komercijalizacija... + treba reda, centralizacija-gazda da se nešto napravi tj razika je kad radi jedan entuzijast koji sve drži u glavi i kad rade timovi-firme svaka na svom kontinentu itd.. + standardi. Samo 30 godina je bilo potrebno da to gurui prihvate.

 

-a nikad (pa ni tad) mi neće biti jasno što to linuxašima smeta win.reg... ko crvena krpa biku (mada kažu da je daltonist-smeđe).. :))

 Windows registry je najveće smeće u tom OS-u. Nitko normalan to ne bi htio u linuxu.

 

Zašto smeta? Jer je bloatware koji se ne čisti sam, koji ima bezbroj besmislica koje obični txt konfiguracijiski fileovi mogu zamijeniti uz korištenje daleko manje prostora. Plus raj za malware, totalno konfuzan i nepregledan. Eto zašto. 

Samomrzeći hrvat
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne mislim da je komercijalna distribucija losa stvar, ali jako sam skeptican oko ovoga jer je Manjaro. I dalje cu radije preporuciti neki Ubuntu novim korisnicima, bar onima koji zele imati istu instalaciju duze vremena.

re: wayland - jos je daleko od toga da je popularno, ali vec se koristi, i kao default u nekim distribucijama.

 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice