Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.100.529
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Ako mu to nije plaćeni posao, onda osobe koje preplane osjećaj osvajanja svemira nakon kaj natjera kernel na 7 ms boota bi trebale razmisliti o biti samog čovjeka i nemogućnosti vraćanja niti jedne protraćene sekunde.... Uz toliko dobre muzike, sporta, obitelji, frendova, čari arhitekture, prirode, turista....zabit se u sobu i biti očaran sam sobom jer si zdelal nekaj kaj nije nikome drugome bitno...ne zvuči baš cool, jel tako..

Ne znam čemu takav pogled na svijet (i opet isto, po petstotpedespeti put) - svatko ima svoje interese i jedino da slijedim tuđe ideje kvalitetno provedenog vremena bi rekao da je to protraćeno vrijeme.

Nadam se da nećeš poslušati isti savjet od bilo koga drugoga (opsesivno kompulzivnog masturbatora, Gorana Bareta, nikole Tesle, ...) jer bi ti svatko rekao da je samo njegova ideja kvalitetno provedenog vremena ispravna.

Gledam te!
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@veliki brat

 

Naravno da svatko radi ono što ga veseli. Neznam koliko imaš godina, no ja ih imam dovoljno da bih znao kaj je bitno. Zato sam se i ogradio da tako uloženo vrijeme ima opravdanje samo ako je iza toga neki cilj ( novčani, znanstveni...). No ako je cilj toga nekakvo samozadovoljstvo, brzo bu to došlo na naplatu....

 

 

 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da me ubiješ ne znam zašto se izvlači kompajliranje kernela u temi Linux - pitanja i odgovori. Samo spominjanje te dvije riječi skupa (skraćeno KK, zvuči kao da fali treći ili možda ne fali) djeluje na potencijalne korisnike kao lančana detonacija više nuklearnih glava.

 

Ne kažem da je KK loš ili nepotreban. Kome treba ili tko želi, samo naprijed. Eksperimetiranje i isprobavanje može voditi samo naprijed. Ono što odbija ljude, kad se krene u ovakvu raspravu, je dociranje s visoka i nametanje vlastitog mišljenja kao jedinog ispravnog. To nije put komunikacije već out na ignore listu.

 

Moj kriterij je vrlo jednostavan (radi/ne radi, zahebava/ne zahebava, ima/nema ono što mi treba a tek na kraju dolazi vizualna dopadljivost).

Stručnjak za odmaganje...
 
6 0 hvala 3
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Da me ubiješ ne znam zašto se izvlači kompajliranje kernela u temi Linux - pitanja i odgovori. Samo spominjanje te dvije riječi skupa (skraćeno KK, zvuči kao da fali treći ili možda ne fali) djeluje na potencijalne korisnike kao lančana detonacija više nuklearnih glava.

 

Ne kažem da je KK loš ili nepotreban. Kome treba ili tko želi, samo naprijed. Eksperimetiranje i isprobavanje može voditi samo naprijed. Ono što odbija ljude, kad se krene u ovakvu raspravu, je dociranje s visoka i nametanje vlastitog mišljenja kao jedinog ispravnog. To nije put komunikacije već out na ignore listu.

 

Moj kriterij je vrlo jednostavan (radi/ne radi, zahebava/ne zahebava, ima/nema ono što mi treba a tek na kraju dolazi vizualna dopadljivost).

 

Potpisujem.
Saying that,


overhead kaže...

< vrlo lagana distribucija za instalaciju >


napravi particije, mounta, instalira sustav jednom komandom, chroota, instalira grub drugom i ciao, kopira resolv.conf i podesi localtime

buta i instalira xorg i recimo fluxbox. sve je out of the box, jedino sto treba je upisati exec startfluxbox u xinitrc

ajd bolje xfce ili lxde, fluxbox treba podesit...

 

ne znam zasto novim korisnicima preporucujete

 ...Ubuntu / Mint koji u par klikova instaliraš i miran si. 
Da moram (ne samo kao new user!) pratiti ovu proceduru (a nekmoli kompajlirat kernel), ubio bi se, a ne koristio Linux!
Prvih 50 puta me to palilo, kao i npr hackanje windows registry-a. So wasted time.

Htio sam napisati "do not feed the troll", ali ovo je još gore. Momak, najdi si curu/dečka, uživaj. Nećeš respekta u rl doživjeti zbog svog super-duper custom Linuxa.
Svako znanje je dobro, ali brate pretjeruješ i opterećen si too much.
Ajd nam sad još objasni sve prednosti Emacsa u odnosu na Vi (ili obrnuto), zašto bi svatko trebao koristiti LaTeX umjesto LibreOffice Writera i/ili Scribusa i cpio+zcat umjesto tar+gzip (a sve umjesto običnog Zip/7zip)...

5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

al ja ne znam odakle vi izvlacite to

ja sam kompiliranje kernela naveo samo kao primjer da objasnim zasto je korisniku, koji je trazio preporuku, bolji puppy od minta

zato jer ima bolji kernel za slabiji hardver i manje nepotrebnih aplikacija, pokusavajuci to argumentirat korisnicima suprotnog misljenja, tema se svela na kompajliranje kernela i aplikacija jer sam naveo sto u mintovom kernelu ne valja za slab hardver ili sto ne valja kod ubuntu 500+ nepotrebnih aplikacija

ja njemu nisam preporucio kompajliranje, samo sam argumentirao i branio svoje misljenje

mislim ono, malo realnosti... stari dvojezgreni amd i 2 g rama... kako mu mozete mint ili ubuntu na to preporucit, ogadit ce mu se linux, nije to mint iz 2010.. to zdere resursa ko i windows 10

ko zna kakva mu je graficka, ako je i ona u banani, sve jace od lxde ili xfce ce mu dobro stekat, ako vec mora ubuntu based.... lubuntu

mint xfce je isto sto i mint mate samo drugo sucelje, dok jedan lubuntu je pola ubuntua (po aplikacijama) + lakse sucelje ali opet koristi ubuntu repositorij gdje su aplikacije kompajlirane genericno sa 100 razlicitih podrska

dok neki puppy developeri sigurno ne kompajliraju binary sa debug, develop, pulse audio, .... i kojekavim bjesnim podrskama

 

edit

zapravo i puppy koriste .deb pakete, svi ti .deb paketi su puni kojekakvih podrska

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.1.2019 22:00 (overhead).
 
2 0 hvala 2
8 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

al ja ne znam odakle vi izvlacite to

...

mislim ono, malo realnosti... stari dvojezgreni amd i 2 g rama... kako mu mozete mint ili ubuntu na to preporucit, ogadit ce mu se linux, nije to mint iz 2010.. to zdere resursa ko i windows 10

ko zna kakva mu je graficka, ako je i ona u banani, sve jace od lxde ili xfce ce mu dobro stekat, ako vec mora ubuntu based.... lubuntu

mint xfce je isto sto i mint mate samo drugo sucelje, dok jedan lubuntu je pola ubuntua (po aplikacijama) + lakse sucelje ali opet koristi ubuntu repositorij gdje su aplikacije kompajlirane genericno sa 100 razlicitih podrska

dok neki puppy developeri sigurno ne kompajliraju binary sa debug, develop, pulse audio, .... i kojekavim bjesnim podrskama

 

 Iskreno, ja sam sebi birao Mint, nisu oni, i zasad solidno radi, nije se bunio frend, a i grafu ima neku staru vjerojatno jeftinu radeonku

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Gle, klinac mi ima stari HP 4710s (cca 10 godina star) a gore je instaliran zadnji Linux Mint 19.1 (nakon nekolicine nadogradnju ovaj put je odrađena čista instalacija iz edukacijskih razloga).

 

Još se nije bunio da mu nešto šteka i da ne valja (Geometry Dash radi bez problema a to mu je bitno). Laptop je njegov i on ga održava i do sada nije bilo "Upomoć" situacija (morao sam zamijeniti dotrajalu bateriju i to je sve). Tu i tamo doda nešto novo što ga zanima / ukloni nešto staro što ga ne zanima i to je to. Još nije žicao brže računalo. Meni je to dovoljno da se ne bacim u optimiziranje kernela. 

 

U školi, na informatici, rade na Winsima i nema nikakvih problema u snalaženju.

Stručnjak za odmaganje...
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Veliki Brat kaže...

Ne znam čemu takav pogled na svijet (i opet isto, po petstotpedespeti put) - svatko ima svoje interese i jedino da slijedim tuđe ideje kvalitetno provedenog vremena bi rekao da je to protraćeno vrijeme.

Nadam se da nećeš poslušati isti savjet od bilo koga drugoga (opsesivno kompulzivnog masturbatora, Gorana Bareta, nikole Tesle, ...) jer bi ti svatko rekao da je samo njegova ideja kvalitetno provedenog vremena ispravna.

e pa upravo to

ja cu radje doma radit u linuxu nego buljit u film ili igrat igricu...

za mene nemaju zivot ljudi koji gledaju filmove, iz filma nes nist pametnog naucit niti steci neke vjestine. meni nije posao linux ali lijepo ga je razumjeti i uvijek naucit nesto novo

imam i ja zivot, posao, drustvo... ali u slobdono vrijeme necu zurit u tv ili filmove

 

mario.L_hr kaže...

Gle, klinac mi ima stari HP 4710s (cca 10 godina star) a gore je instaliran zadnji Linux Mint 19.1 (nakon nekolicine nadogradnju ovaj put je odrađena čista instalacija iz edukacijskih razloga).

 

Još se nije bunio da mu nešto šteka i da ne valja (Geometry Dash radi bez problema a to mu je bitno). Laptop je njegov i on ga održava i do sada nije bilo "Upomoć" situacija (morao sam zamijeniti dotrajalu bateriju i to je sve). Tu i tamo doda nešto novo što ga zanima / ukloni nešto staro što ga ne zanima i to je to. Još nije žicao brže računalo. Meni je to dovoljno da se ne bacim u optimiziranje kernela. 

 

U školi, na informatici, rade na Winsima i nema nikakvih problema u snalaženju.

kad ne zna za bolje, ja kad instaliram mint ili nesto slicno, ja ne mogu radit u tome kolko je sporo.... sporo je meni jer sam naucio na bolje na istom hardveru... ne mozes rec da mu mint radi na toj kanti kao sto bi radio na i5 i 8gb rama ali ja mogu rec da moj linux radi brze nego sto bi mint na i7 i 32 gb rama, jedino ga ssd moze spasit pored takve konfe i to da bude jednako brz, ne brzi

jako dobro znam to jer sam imao i7 procesor, 980ti i 16gb rama sa ssd i gore windows i arch, prestao sam igrat igre i prodao komjuter, sad imam krntiju i3 s integriranom grafikom i 4gb rama sa hdd i jedan gentoo mi radi jednako dobro kao sto je nekad arch na starom kompu, dok arch isto jednako dobro radi osim sto se sporije malo buta, 5 sekunda mozda zbog hdda... gentoo koji je cijeli kompiliran radi ko na ssdu i to na onom zelenom wd 5400rpm

 

proizvodjaci stancaju hardver ko zlatne koke jaja i samo rade drivere a operativni sustavi apdejtove. jednna nova igra koja na 1080 i i7 ima fps 40, da su driveri, (direct x, pack KB-sto-prva verzija u godinu dana,essentials ovaj onaj...) normalni, ta igra bi imala bolji fps na i5 procesoru i 970 grafici... ali treba prodat, treba radit... stancat...idemo, bloutaj softver sisaj narod

nvidia napravi novi driver i dodje ms-u, daj malo apdjetaj  a mi cemo se pobrinut da na linux izdje manje igra..ms odma sretan, drugo jutro 5 apdejtova security kb135, important, dangerous!! intel isto djbre svoje vrste pa malo developeri igara dobe povisicu... tako se priprema okruzenje za izlazak nove graficke

sve je to povezano, imaju banke po arapskim i africkim zemljama jer bi guzice dali za 1% manjeg poreza a kakve ce onda drivere tek radit .. megalomani, pored svih milijarda oni bi jos

isto je i sa driverima na linuxu, instaliram binary za intel grafiku, par desktop efekta pa mi pocne compiz tiplat... kompajliram si driver iz source onaj stari, ma sta god da popalim radi ko sat...

sretni smo dok je linus tu, zato i je u konfliktu sa developerima stalno jer su se svi rasprodali kom su stigli, debian prvi... linus ima svoje ja i drzi se svoga, cim neko drugi preuzme kernel, odma ce pocet igre izlazit za linux...

 

sve je to laz, cijeli svijet je laz, fizika od 1900e pa na dalje, povijest.. politika, mediji.. farbaju nas i doje sa svih strana ko goveda...

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 4:50 (overhead).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

zasto je korisniku, koji je trazio preporuku, bolji puppy od minta

(snip)

zapravo i puppy koriste .deb pakete, svi ti .deb paketi su puni kojekakvih podrska

 

overhead, kopi-pejstaš nabubano tuđe iskustvo tko zna odakle i od kad. Puppy omfg. Dobro da nisi Raspbian predložio. Vjeruj mi, ima još bolje performanse. ;)


Mint radi out-of-the-box, a ako je malo slabiji hw (ili želiš bolje performanse) uzmeš MATE, ako je još slabiji, Xfce. 

overhead kaže...

mint xfce je isto sto i mint mate samo drugo sucelje 

 

Sad si se baš posrao. "samo drugo sučelje"... Čak i da je u pitanju "samo windows manager", performanse drastično osciliraju. Ovdje je riječ o kompletnom desktop environmentu.
"sto u mintovom kernelu ne valja za slab hardver" - kakav mrtvi kernel, ti ne razlikuješ  Marco od Metacitya
To ti ide u onu "samo si namjestiš xorg". Je, super je kad sve radi. Tko god je imao problema s time i išao ručno namještati, zna o čemu pričam.


> Ubuntu / Mint / etc apps ("generično";"500+ nepotrebnih aplikacija")
Pa tko ti brani da si to sve deinstaliraš i staviš AbiWord & Gnumeric umj. *officea? Pintu umj GIMPa? I opet za to koristiš odličan Soft Manager, umj. drkica. Par klikova mišem (uninstall / install).

Puppy Linux:
Zamišljen kao live mini distro (boot sa usb-a / cd-a - no install), i za PUNO stariji hw. Prvenstveno za upoznavanje sa Linuxom i retro zabavu.
I dalje funkcionira kao mali, brzi Linux koji si staviš na stick i furaš svoj mobile-OS sa sobom. Ili za praaastari hw.
Ali: hw je zadnjih 5++ godina dovoljno jak da si to napraviš i sa npr Mintom!
Konkretno, kad mi je hdd riknuo, privremeno sam bootao Mint sa DVDa. Privremeno se pretvorilo u pola godine - jer je super radilo! Kasnije sam napravio isto (Mint Mate 17.nešto iirc) sa SanDisk microUSB - to mi još uvijek tu negdje, radi (plus imaš snimanje postavki i fajlova).
Drugim riječima: nudi(o) puno više u startu od nepotrebne egzotike. Da sad ne spominjem Woof-BS. Inače, iz nekog razloga, uvijek sam imao nekih (nepotrebnih) problema baš sa Puppyem tako da mi se zgadio.

Danas svaki od njih (Puppy, Slax, valjda i VectorLinux) želi sebe nuditi kao "pravi desktop OS". Mislim da je upravo zato Barry Kauler i napustio svoje Puppy derište.

 

NHF overhead, drago je meni da si bistar i da želiš svojom glavom odlučiti o svom OS-u, ali manje copi&pejsta, pisdarija i mistifikacija. Zadrtost i/ili ekscentričnost te ne čini ekspertom; nije svaki geek nerd.


Za kraj jedna fascinacija: Uvijek me fascinira kad razni Linux wanna-be-gurui ne razlikuju mala i velika slova u svojim postovima. Linux to ne prašta. Prvo što naučiš u cli. Baš me zanima da li tako šlampavo "rm -rf" upotrebljavaju.
Doduše, ja ionako u cli samo copy&pasteam ili koristim MC tako da mi se fućka ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 5:07 (Zechina).
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

sve je to laz, cijeli svijet je laz, fizika od 1900e pa na dalje, povijest.. politika, mediji.. farbaju nas i doje sa svih strana ko goveda...

 

Pernaru, jesi'l to ti? Opet terapiju nisi uzeo?

5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

eto ko cita ko zna odakle

-no install

install click u menu isto kao i kod ubutnu, automatic installer

 

i da mint xfce je isti kao i svaki drugi mint za razliku od lubuntu koji nije isti kao ubuntu jer ima upola manje aplikacija

i kad bi realno gledao, prije bi stavio lubuntu nego mint na staru kantu

ali ne mogu vi to shvatit... nekima su ubuntu i mint majka pa da jos 1000 aplikacija imaju po defualtu..

 

al ako ne znas citat normalno da ne znas ni googlat pa ti je puppy no install

i puppy radi out of the box ali je manje bugovitiji od minta, stabilniji, brzi i manje resursa trazi.. da ne koristi deb bio bi jos bolji

 

ubutnu, mint koji je nista vise nego ubuntu u drugoj temi, fedora.... to su najbugovitije i najgore distribucije koje samo propustaju pakete da bi nakrcali sve moguce potrebe i nemaju nikakvu kontrolu nad paketima

dok im developer posalje .deb za mintove potrebe, debianove potrebe, ubunteve....jedino debian tu nesto radi, ovi samo propustaju pakete i nemaju ni sami pojma sta stavljaju u repoisitory

canonocal umjesto da filtrira i optimizira aplikacije glumi developera i radi polugotove naskrabane unutye, pa ih takve stavlja na distibucije, tolko je sposoban da vlastitu aplikaciju ne zna provjeriti i istestirati prije nego je stavi na forkanu distirbuciju.

i onda i je to ozbiljna stabilna distibucija za ikakvo koristenje...pa to je najvece smece sto se u linuxu izrodilo,, to ni nije ubutnu, to je samo izbugirani debian od kojekakvih klikera

svaki fork je debilizam, jedino sto vrijede originalne distribucije jer su ih radili majstori

mint su jos gori , ti nist ne rade, samo cekaju novu ubuntu inacicu da promjene boju teme i sliku desktopa na njoj

 

ako vam pase, uzivajte

cao... sta da se raspravljam kad vam je sve ravno out of the box dok opet canonical ne smisli neko sranje jer ne zna optimizirat aplikacije pa mu dosadno, sve sto je ikad napravio bio je bug, i dobar debian kad je forkao napravio je bug od njega

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 8:57 (overhead).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...
kad ne zna za bolje, ja kad instaliram mint ili nesto slicno, ja ne mogu radit u tome kolko je sporo....

......

......

sve je to laz, cijeli svijet je laz, fizika od 1900e pa na dalje, povijest.. politika, mediji.. farbaju nas i doje sa svih strana ko goveda...

 

Što je to sporo i kolika je ta razlika? Moraš priznati da, bez egzaktnih podataka (izmjerenih veličina) procjena ostaje na oku promatrača a ono baš i nije pouzdan mjerni uređaj.

 

Kad pogledam boldano čini mi se da svojim postom pokušavaš potvrditi ovu tvrdnju.

overhead kaže...

eto ko cita ko zna odakle

-no install

install click u menu isto kao i kod ubutnu, automatic installer

.

.

.

ako vam pase, uzivajte

cao... sta da se raspravljam kad vam je sve ravno out of the box dok opet canonical ne smisli neko sranje jer ne zna optimizirat aplikacije pa mu dosadno, sve sto je ikad napravio bio je bug, i dobar debian kad je forkao napravio je bug od njega

 

Ja ne razumijem likove poput tebe. Imam osjećaj da su takvi ljuti na cijeli svijet jer ih ne razumije a oni najbolje zanju što je dobro a što ne. Nabacuješ svoje viđenje (koje je samo tvoje viđenje a ne može biti apsolutna istina) te pri tome omalovažavaš sve druge kako nemaju pojma. Zašto si se opet uključio u temu? Taj dio mi nije nikako jasan. Nakon par godina ti se još nisi odmakao od kompajliranja kernela. Kad će taj napredak? Daj automatiziraj taj proces (već jednom) da i mi nekompajlirani otkrijemo čari i zadovoljstvo tog procesa.

 

Stručnjak za odmaganje...
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ahaha nemoguce je automatizirati proces konfiguiranja kernela.... kompajliranje je odavno automatizitrano, genericnih konfiguracija

zasto bi bio ljut na cijeli svijet?

ne mrzim ja ubuntu, da ga nije bilo ne bi koristio danas linux i tu je jos, donosi nove korisnike u zajednicu

ali znam di mu je mjesto po pitanju kvalitete i to nije moje misljenje, svaki pravi linux korisnik koji je prosao puno distribuicija ce se slozit da je ubuntu

pitaj na arch forumu, slackware, gentoo, lunar cak i na debian...sve ce se smijat ubutnu... svi smo mi ludi koji smo prosli 50 distribucija, a najpamentiji su gomila ljencina koja cve sto je prosla je fedora ubuntu mint manjaro klikerske distre out of the box

i onda kad mi takvi pocni pricat o ubuntu nesto sto on nije i nikad nece biti, pa normalno da mi dignu hormone.. ne mrzim noikog niti ubuntu niti nikog tu

ali ljudi, idite instalirajte arch, gentoo, source mage, slackwarte, lfs... iskompajlirajte svakom po 2 kernela iz nule sa cistom konfiguracijom, pa cu vas vidit sta cete mislit o ubunut i mintu

kad napravite 2 ,3 puta desktop iz lfs-a, postivat cete svaku originalnu distribuciju a forkove poput ubuntu necete ni najgorem neprijatelju preporucit jer cete znati kakvi su to bugovi i float-ovi

ne morate mens slusat, slusajte linusa cak i po debianu pljuje koji je meni sasvim ok distribucija jer je barem originalna

ubuntu je sve samo ne linux, jadan taj kernel u njemu

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...
overhead kaže...
kad ne zna za bolje, ja kad instaliram mint ili nesto slicno, ja ne mogu radit u tome kolko je sporo....

........ ..

 

.. Nakon par godina ti se još nisi odmakao od kompajliranja kernela. Kad će taj napredak? Daj automatiziraj taj proces (već jednom) da i mi nekompajlirani otkrijemo čari i zadovoljstvo tog procesa.

 

 - on (ili to) je inkarnacija linuxa u ljudskom tijelu, on je dečko koji obečava i samo što nije, personifikacija-mantra od st.7mog i početaka linuxa :)

istovremeno, guru za početnike, koji ne zna ni instaliratai standardnu distru :)) dok mu kutija šibica nakon (re)kompajliranja radi brže od TIcalculatora s i7 što već .. :)))

 

- naravno, problem je ostatak populacije, ne on kao promašena jedinka ili kao mujo kad se vozi po londonu i čudi se kak svi idu u pogrešnom smjeru, trube i tako to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ne ne idu svi u pogresnom smjeru vec je linux nesto sto se godinam uci, cijeli zivot ga mozes ucit i neces ga razumjet... ni linus vise ne razumije svoj kernel kolki se razvio

ali bitno da razumju neki koji koriste ubuntu

ta kutija sibica je cijeli svemir, samo vi to ne mozete shvati... preko 4 milijuna kodova ima

memory management je nesto najslozenije sto je ljudski mozak stvorio u povijesti a u linuxu je totalno otvoren da ga korsnik podesi kako hoce, a vama je to kutija sibica, mnogi su je prklikali po mateu i unutiy

hoces 1/4 page table, 2/2, 5-lvele page table, catcheve ove on po ovim onim memorijskim adresama, povezane sa ovim onim schedulerima, ma sta god hoces...

u samom make menuconfig sucelju ima oko 50 memorijskih postavka + jos toliko ih se moze poromjeneit u kodu, a to je milijon kombinacija i tek nit 5% kernel konfiguracije, a tebi je to kutija sibica... zato jer znas instalirat standardnu distru

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 11:37 (overhead).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

..

pitaj na arch forumu, ..

 

 

 - prijedlog, biraj forum (i ostalo što konzumiraš, društvo, sve) prema svojim afinitetima. Istomišljenike možeš pronaći..

 

overhead kaže...

ne ne idu svi u pogresnom smjeru vec je linux nesto sto se godinam uci, cijeli zivot ga mozes ucit i neces ga razumjet... ..

 - ti si konkretan primjer, uzaludno.. potreban je razum-um-svijest, znanje-razumijevanje, u suprotnom zapneš u beskonačnoj petlji, error, kompile. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

znanje razumjevanje....

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 11:04 (overhead).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

ahaha nemoguce je automatizirati proces konfiguiranja kernela.... kompajliranje je odavno automatizitrano, genericnih konfiguracija

zasto bi bio ljut na cijeli svijet?

ne mrzim ja ubuntu, da ga nije bilo ne bi koristio danas linux i tu je jos, donosi nove korisnike u zajednicu

ali znam di mu je mjesto po pitanju kvalitete i to nije moje misljenje, svaki pravi linux korisnik koji je prosao puno distribuicija ce se slozit da je ubuntu

pitaj na arch forumu, slackware, gentoo, lunar cak i na debian...sve ce se smijat ubutnu... svi smo mi ludi koji smo prosli 50 distribucija, a najpamentiji su gomila ljencina koja cve sto je prosla je fedora ubuntu mint manjaro klikerske distre out of the box

i onda kad mi takvi pocni pricat o ubuntu nesto sto on nije i nikad nece biti, pa normalno da mi dignu hormone.. ne mrzim noikog niti ubuntu niti nikog tu

ali ljudi, idite instalirajte arch, gentoo, source mage, slackwarte, lfs... iskompajlirajte svakom po 2 kernela iz nule sa cistom konfiguracijom, pa cu vas vidit sta cete mislit o ubunut i mintu

kad napravite 2 ,3 puta desktop iz lfs-a, postivat cete svaku originalnu distribuciju a forkove poput ubuntu necete ni najgorem neprijatelju preporucit jer cete znati kakvi su to bugovi i float-ovi

ne morate mens slusat, slusajte linusa cak i po debianu pljuje koji je meni sasvim ok distribucija jer je barem originalna

ubuntu je sve samo ne linux, jadan taj kernel u njemu

 

 

 Da svi se smiju Ubuntu, a taj im je Ubuntu donio svimanjima popularnost i promociju kakvu nikad nisu imali, a teško da će itko više to napraviti. Svijet je licemjeran 

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
overhead kaže...

ne ne idu svi u pogresnom smjeru vec je linux nesto sto se godinam uci, cijeli zivot ga mozes ucit i neces ga razumjet... ..

 - ti si konkretan primjer, uzaludno.. potreban je razum-um-svijest, znanje-razumijevanje, u suprotnom zapneš u beskonačnoj petlji, error, kompile. :))

 

Upravo to. Beskonačna petlja.
Jbt, OS je alat. Linux je alat. Ne buš kliješta proučavao čitav život.

 

Skoro sve što radiš u životu je odnos uloženog/dobivenog. Raspoloživo vrijeme je osnovni resurs i time smo determinirani.

^ podsjeća me na lika (a nije bio jedini) koji je, dok smo se mi vozili na motorčekima (automatic, pony express, apn itd) čitavo vrijeme imao razvaljen svoj, skraćivao i sastavljao specijalne auspuhe, namještao platine itd kako bi nam jednom mjesečno demonstrirao kako njegovo čudo ide 3% brže i/ili troši 3% manje. Ja se ne sjećam niti gdje je moj završio, a on vjerojatno i dalje "optimizira" svoju kramu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.1.2019 16:47 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- ali zato cowboy vrti glatko cryzu na c-64.. :) i mjeri footprint u 38kb basica.

-ja sam za hoby, pc, pecanje, pivo, .. što god kome odgovara. Neka ga.. no naporno ponekad, pogotovo kad njegov gentoo-arč naprosto lete na hwu od kad je linus piškio u pijesku, njemu radi i bez rama, zapravo mi se lik jako sviđa (ne baš toliko..) još da skonta što ostali ljudi žele-traže ili pitaju. + ali, statistički, kad-tad, naići će netko tko će pitati za rekompajliranje i bit će koristan član društva... (ili da ga ipak uspavamo, humano?) :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Buhaha kaže...

 

 Da svi se smiju Ubuntu, a taj im je Ubuntu donio svimanjima popularnost i promociju kakvu nikad nisu imali, a teško da će itko više to napraviti. Svijet je licemjeran 

bolje da smo ostali nepopularni nego da nam se zajednica napunila velemajstorima koji s mujom efi particiju na legacy stavljaju i windows 10 im je besplatan jer ga mogu ko demo igru s bug cda cijeli zivot igrat

pa meni kazu da sam u petlji, a nisu se 5 godina iz petlje ubuntua makli dok znanje sticu sa distrowatcha

ja nisam u nikakvoj petlji kernela, meni je softver hobi, ne samo linux, ne samo arch i gentoo... u 5 god kolko se neki nisu makli iz petlje ubuntua, ja sam iskonfiguirao sve distre s distro watcha maksimalno kolko se dale i vise manje sve unixe koji jos zive... kernel je samo nesto sto uvijek napomenem dok su u pitanju performanse jer kernel je srce memorije i kako ce firefox loadati tabove i trositi memoriju ne ovisi o velicini ram ploce ni o firefoxu vec prvo o kernelu a onda o firefox, al za to treba znanje, razumjevanje...

 

ali da, nije tema mjesto za to...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 9:50 (overhead).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-tema? .. pošto je 'generička' tad je i za to, u nedostatku drugih pitanja zapravo odlična tema.

 

-po navedenom, koristiš (ili zlostavljaš) OSeve hobistički. Čačkaš, kompajliraš.. ''sve'' distre, ali ih zapravo ne koristiš. Rezultat, slikovito, kao netko tko uređuje aute, npr odltimere, koji stoje, ne rade.. i to uspoređuje s dnevnom upotrebom za osobne ili poslovne potrebe (osobno ili teretno vozilo). Kompajlirnje kernela ti je nešto u čemu si zapeo. Jedna stranica 'knjige' dok sve ostalo jednostavno ne koristiš-ignoriraš.

 

-računala treba koristiti, na način, za svrhu, koju konkretan korisnik traži. Ne kako ti želiš, nego svaki korisnik za sebe (ne za tebe) .. i tad je to kompajliranje jednostavno besmisleno ponavljati. Sve, svaki proizvod, auto, pc, soft se može podesiti-tunirati-optimizirati.. specijalizirati. Tako postoje traktori koji imaju plug i mogu orati, šleperi prevoze robu, busevi ljude.. mada svi mogu imati isti motor, drugačije su podešeni zbog drugačijih POTREBA-NAMJENA. Tvoja je namjena jedna, za tebe, traktor, netko drugi treba bus, netko osobni auto s gepekom za put na more s dječurlijom.. kad jednog dana prihjvatiš da nisi centar svemira i da tvoje potrebe-želje (koje ne postoje, nego hobistički, čačkaš) nisu ono što drugi korisnici koriste ili pitaju u temi.. tad ćeš možda okrenuti idući list. No jel to važno? .. nije, čak nasuprot, da se slažemo nebi bilo ovog tipkanja, bilo bi dosadno :)

 

btw, ako si pomislio (naravno, pogrešno) da koristim npr ubuntu.. naravno, jer u svojem malom svemiru ti tako vidiš 'dobro-loše'. Ne, od svih distri najmanje koristim ubuntu (od unitiya..) ali ga ne pljujem (više politiku canonicala, mada razumijem želje-cilj i to je legitimno, ok.. samo što bi ja onaj stari ubuntu koji je napravio za linux više nego sve ostale distre zajedno). 

- taj ubuntu ti vidiš kao nešto negativno.. kao što jednako pljuješ po ostalim distrama ili distrowatchu. .. a kad pljuješ po distrowatchu tad pljuješ po ljudima-juzerima, koji imaju pravo birati os-distru koju žele, koristiti kako žele. Ne kako ti misliš da bi to moralo biti. Meni je svaki os jednako dobar (odličan), tebi jednako loš dok ga ti ne ''popraviš''.

 

- Ti si mali soft-fašist. :)) tj soft-šovinist.

... nevjerovatno, ali ispada da si zaslužan za nastanak nove 'riječi', nešto kao kvisling, juda.. :))) i ako ništa drugo, već zbog tog zaslužuješ ući u anale (i analne otvore) BoFa.

 

obrnuto, već sam predložio .. i već si započeo (pa abandao), otvori temu, piši, kompajliraj.. i napravi 'nešto' npr uzmi ubuntu ili što već želiš, arch.. i prikaži (štopericom i ostatkom mjernih jedinica SI ustava) rezultate npr boottimea kad ga ti središ ili zauzeća resursa ili performanse u FPSima ili glatkoći playanja YT klipića.. To napravi-nastavi u temi koju si započeo. Tad ćeš dobiti TU-HVala od mene umjesto nove riječi.. :))

-napravi howto i demonstriraj, generički vs kaubojski kernel, prednosti (i mane) kao i posljedice npr dllhell ili (ne)kompatibilnost appsa s guijem-kernelom-supportom...

 

-tema? tema je sve što nam 'padne na pamet'.. preduvijet je 'pamet', bez tog si izvan teme neovisno što tipkaš :)) a desi ti se to često..

;-) NHF, moram malo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

 

ali da, nije tema mjesto za to...

 

 

Vidim ja da si ti protiv Ubuntu :) Meni je sve jedno što god tko koristio ali ne možeš pobjeci od cinjenica koliko Ubuntu ima zasluga za razvoj od kad se pojavio, a da ne govorimo koji je doprinos u serverskom smislu. 

5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

a odakle tebi to da meni racunalo ne sluzi nicemu osim cackanju

ne, sluzi mi svemu kao i tebi i bilo kome ovdje a cackanje mi je hobi

 

ono sto ti ne mozes shvatiti je da neko , kao sto si analogirao, ko treba autobus ne vozi autobus nego mjesavinu traktora, auta i autobusa

zato ja cackam jer kad mi treba autobus, rebutam i odem u pravi autobus, kad mi treba auto, rebutam i odem u pravi auto

a ne vozim polupolovnu mjesavinu autobusa auta i traktora koja nije niti pravi autobus niti pravi auto niti pravi traktor

od koje kad hoces pravi auto, smeta ti prikljucak za oranje, a kad hoces pravi traktor, pretanke su ti gume

i ne pljujem po distribucijama iz distrowatcha... pljujem po forkovima, a najvise po ubunut-like tipovima jer su sve do jednog bugovite verzije debiana

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
overhead kaže...

a odakle tebi to da meni racunalo ne sluzi nicemu osim cackanju

ne, sluzi mi svemu kao i tebi i bilo kome ovdje a cackanje mi je hobi

 

ono sto ti ne mozes shvatiti je da neko , kao sto si analogirao, ko treba autobus ne vozi autobus nego mjesavinu traktora, auta i autobusa

zato ja cackam jer kad mi treba autobus, rebutam i odem u pravi autobus, kad mi treba auto, rebutam i odem u pravi auto

a ne vozim polupolovnu mjesavinu autobusa auta i traktora koja nije niti pravi autobus niti pravi auto niti pravi traktor

od koje kad hoces pravi auto, smeta ti prikljucak za oranje, a kad hoces pravi traktor, pretanke su ti gume

i ne pljujem po distribucijama iz distrowatcha... pljujem po forkovima, a najvise po ubunut-like tipovima jer su sve do jednog bugovite verzije debiana

 

 -ne, ti ne radiš to, nego juzer pita za sebe (njegve potrebe-želje ='osobni auto') a ti i dalje drviš po svom o ''traktoru''. To je ta analogija :) i pri tome kažeš da je tomovinković traktor jednak ferariju jer je crvene boje i ima stokonja na pašnjaku, dok juzer želi pistacio plavu ili zelenu-maskirnu, želi autoradio, klimu itd. .. :)))

 

btw, fork-forka.. a ti radiš što? + kakve god bile distre, rade ih ljudi koji nešto znaju, timovi (i par entuzijasta pa distra nestane). Stvar ukusa? -nije za raspravu. itd.

ajde, odmakni se od negativnog, npr kritike ubuntu-debilanćića.. nego napravi ono nešto, napravi howto+štopericu kao dokaz da je tvoje bolje od forkanog generika, da je nešto, funkcionalno, nešto primjenjivo.. ne da je isto, da radi ono što radi svaki drugi uređaj s chipom i softom kao mobač.. ono što juzer želi, ne što ti želiš za sebe. Juzer želi browsati, gledati yt, gejmati, želi brzo&jeftino (đabe), stabilno-nepoderivo, na celeronu s pola keksa rama koji je nekad bio ispravan, na disku iz kojeg vire federi i folderi, koji uz to skuplja malware windozama i tetris mu je primarni kriterij izbora distre dok je cjenik s tpb-a.

-napravi nešto u tom smjeru.. da radi, da radi dobro i da to možeš 'demonstrirati' (ne čarolijom, kao 'meni radi' i nikom više..). Ja ću tad pomoći, bodriti, navijati, dodavati palačinke i ručnike (kao boxmeč).. :)) bit ćeš mi idol, božanstvo! ... ok, možda ćemo te u tom procesu morati usmrtiti, jer dok si živ ne možeš biti ''legenda'' .. ali bar ćeš pasti na oltaru linuxa za boljitak softwarea i malih nul-jedinica a ne tamo za neke snobove, skupe dijelove i korporacije.. bit ćeš moj ''stallman''.. može i bez brade. :))) ili bez GNUa..

 

-dakle, izbor distre je tvoj, terminal, editor, sve ti biraš.. i napravi nešto što radi + ima smisla/razloga (ne isto kao sve ostalo koje radi isto..). Ako se ne smiju koristiti npr MSovi fontovi, ok, pristajem, ako se ne smije koristiti prop.driver nvidije, ok.. sve, samo da radi i da je upotrebljivo. Može? :)) Tad svaki dan u 6 tema dam TU+lajk+.. khm-khm.. dogovorti ćemo se.. :))

 

+ edukativno-povijesni dio kao P.S.. ili za tv kalendar.

- bilo je neki dos.. pa neki win, pa neki linus koji je nešto čačkao po svom 386dx i mislio/znao da može malo bolje. I bi linux (malo kasnije gnu..), dan prvi. :)))

- tako je taj savršeni os životario, smao što nije.. i nazivao se svakako, mandrak-čarobnjak, .. ne RH to je komercijala :).. dan drugi.

- no, i dalje ništa, onak, koristi 2 čovjeka, ja i jedan amer.. :)) dan peti (malo sam prespavao).

- i dođe subota, ubuntu, već 6 je bio nešto, 7, 8 je već dominirao, sve je radilo, do 9. To je vrijeme i distra koja je napravila za linux više nego ja-ti (i još jedna baba s placa) zajedno, tj tek tad je bio alternativa, do tad samo statistička greška. .. no tad Canonical želi biti MS/M$. Postaje S&M (slično, ali ne isti užitak uživanja-korištenja osim za one kojima je sado-mazo gušt).. i kaubojima :))

 

-zato, ne pljuckaj ubuntića, ni ostale, jer sve je to na njihovim temeljima, kao što je tesla-struja, faradej, turing itd.. ne ja-ti i neki kompajler. sve to je *nix ili cp/m i neki dos/OS.

Stabilne-popularne distre su važne, supprot koji ubuntu daje, konstantno. To je važno. Nije važno ako ti sad napraviš super-os/distru i sutra umreš, jer tad umre i distra s tobom ako nema daljnjeg supporta-održavanja. Ako napraviš nešto takvog, tad prvo moraš osigurati preživljavanje, prijenos-transfer znanja na iduću genraciju juzera&gurua.. koji će održavati plamen-svjetlo u tunelu ili mraku terminala (ako netko ne zna zašto je terminal crn..). Čudnovata distra koja radi na čarobni prah nije nešto primjenjivo na ostale osim tebe samog. Kao da sam sebi daš jackpot-loto, .. a di sam tu ja kume? Di je tu average joe-juzer? Daj nam zato howto za ultimatedišn distru by ti (koji god bio nick ili duhovno stanje) :)) i bit ćeš nam idol, ponos i dika.. ovako si samo dik ili lik. :))) mući me tipkovnica i speling ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 14:31 (ihush).
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

a sta to ne radi i nije upotrebljivo?

pa necu radit genericnu distrubuciju za druge i forkat gentoo

radim za sebe i svoje potrebe jer zelim maksimalno od svojeg kompjutera za sve svoje potrebe

zelim da mi se u memoriji odvija samo ono sto meni treba, a ne da mi se okrece oralo traktora dok vozim auto, ako tebi ne smeta to oralo u tvom autu, uzivaj...

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 14:31 (overhead).
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam na Ubuntu-u preko oko 10 godina, jer dok radiš nemaš vremena kompajlirati kernele i gluposti samo da ti se aplikacija digne za 30 milisekundi brže i da uštedim 500 MB rama. 

 

Koga je briga za kernel source. To je za kernel maintainere. Život je prekratak za to, osim ako nisi plaćen da to radiš.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.1.2019 10:28 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

..

 

Linux se kompajlira i na biciklu :)

 naravno, na svemu binarnom (cikličnom..) :) jedini problem što pedale treba vrtjeti nogama ali je jači, brži, od nule do stotke za 99m..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Nije loše, nije loše... 22000 dolara u mjesec dana... 😀

 

https://blog.linuxmint.com/?p=3724&fbclid=IwAR2da-0mHy2lOp51Umnfhz0pS2CgMJT6J4f6GRGr9hzxI1b4nD1Z8Le-yhg

 

....

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice