Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.310
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa ja isto mislim da ti ne treba (ako nećeš postavljati više juzera itd). Eventualno za lakši backup... ali ja mislim da je to sve automatika. Jedino ovo za efi, gpt da postaviš (da ga možeš bootati).

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Moram priznat da ja nisam nikad kreirao home i gpt particiju. Next next next pa jednu za ext4 root, jednu ntfs storage za ostale podatke, npr. 200 vs 800 i to je to. Jer kad jednom makneš Linux bilo bi lijepo da možeš pristupit s Windowsima onoj particiji s podacima, zato ntfs.

Mislim, dakle half adder
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@hrvoje

 

Ne gpt particiju nego gpt tablicu sam rekao da kreira.  Disk mora imati particijsku tablicu, ili mbr ili gpt, i može se to prepustiti automatici instalacijske procedure ali bolje to ručno odraditi jer je zaista jednostavno i točno odmah vidiš kaj si napravio.

 

@ibari91

 

U biti je svejedno kojim ćeš to alatom napraviti, ako taj alat to može. Naveo sam gparted jer je jednostavan i efikasan. Gpt ima više prednosti, npr veći broj primarnih aktivnih particija ( ako jednom odlučiš staviti gore više sistema ), i tako se kreiraju duple tablice ( na početku i kraju diska ) te je tako mala šansa sa buš vidio natpise ( disk boot failure, missing ovo i ono, insert ovo i ono ) ako se tablica koruptira ili se ošteti disk baš na tom mjestu.. 

 

/home nije loše imati, pri reinstallu će ti podaci ostati sačuvani, a ja na home stavljam image sistema kojeg kreira timeshift pa ako se sistem ( / ) skrši lako je sve vratiti u ispravno stanje .

 

Ntfs particija ima smisla ako je win gore ( ili bar u planu ) .

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2019 10:43 (bunker).
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibari91 kaže...

Kako bi bilo najbolje particionirati moj 1TB disk za Linux Mint? Nikad prije nisam koristio Linux i ne znam kamo se šta pohranjuje. Gledao sam puno tutoriala pa jedan kaže jedno drugi drugo itd. Molim ako ima netko sa iskustvom da mi malo to objasni u jednoj-dvije rečenice.Btw. trebam li swap na svojih 8GB ram-a?

 Pitanja:

 

Hoćeš li koristiti windows na istoj mašini? Da: Napravi jednu NTFS particiju da ju blesavi Windowsi mogu "vidjeti" pa možeš šerati podatke. Ne: Napravi ext4, btrfs (što god ti paše) particije po izboru. Ako imaš neku drugu mašinu uvijek možeš šerati podatke preko networka (samba).

 

Ne treba ti swap, swap file je sad neki standard, i sistem ga sam napravi (2GB ako se ne varam).

 

Što se tiče particioniranja linux-a samog, imaš neke 2 standardne opcije za home user-a. Sve na jednu particiju "/" ili odvojiš system od home foldera i napraviš home particiju zasebno (https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/partitioning.html).

 

Imaš podosta video-a i dokumentacije na netu na tu temu.

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibari91 kaže...

Kako bi bilo najbolje particionirati moj 1TB disk za Linux Mint? Nikad prije nisam koristio Linux i ne znam kamo se šta pohranjuje. Gledao sam puno tutoriala pa jedan kaže jedno drugi drugo itd. Molim ako ima netko sa iskustvom da mi malo to objasni u jednoj-dvije rečenice.Btw. trebam li swap na svojih 8GB ram-a?

 -gdje /što.. to je stvar izbora-potrebe, navike, kapaciteta diska itd.. (sve to zajedno = rezultat).

npr, potrebna je /boot particija za boot, potrebna je /-root.. tj to je OS-linux, potrebna je /home -tamo su juzerski fileovi, dok se ostale mogu po želji-potrebi jednako razdvojiti na particije npr /etc i sl... ali može biti i sve u jednoj particiji, npr root+home+boot.. ali se to zbog održavanja izbjegava, tj količina fileova i potrebnog mjesta za npr sys-os (održavanje) nema nikakve beze s /home gdje juzer drži svoje dokumente, koji mogu zauzeti 1kb ili neograničeno TBa.. i tad je backup/image stvar optimalnog rasporeda, npr backupiraš /home tj dokumente, dok npr /root možeš imati image. U pravilu za os znaš koliko je potrebno + zaliha.. i ako je to razdvojeno tad za os-root može npr 30gb (ali bolje je više, recimo dvostruko od potrebnog kao što kaže bunker, 100gb.. no ovisi što-gdje instaliraš, pa recimo neke app kao baze ili igre kao steam.. mogu zauzeti neograničeno gb-a.. i tad ako je to sve na istoj particiji imaš problem, slobodno mjesto (ako ga nema = problem) i održavanje kao backup. Ako je sve zajedno tad je backup nespretan u odnosu na to da je odvojena particija.. a particija je zapravo samo oznaka na disku, kao svaki file.. kao folder-direktorij.. samo što to os vidi kao poseban (logički, ne fizički) disk i barata njime kao odvojenom ladicom. Ladica, veličina ladice, ovisi što u njoj planiraš držati, jednako tako je s particijama i to nitko za tebe ne može znati ako ti ne znaš.. možemo samo nagađati a tad je svaki broj jednako dobar osim npr premalo-nedovoljno (ficlek) koji je tad beskoristan.

-installer nudi nekoliko opcija, automatika.. probaš-vidiš, ponoviš install od nule (brisanje) ako nisi zadovoljan.. par minuta vremena i tad znaš.

-swap, filozofija kao grana za sebe, jer ovisi o količini rama i taskovima (potrebi..) u povijesti kao zasebna particija pomalo se napušta kao nepotrebno.. ali nije zgoreg pogotovo kad s GBima možemo biti galantni, npr ako napraviš swap particiju od recimo 8gb (ili bilo koji broj, više-maje, npr 20gb..) tad će svaka linux distra (i live-boot) to koristiti.. a tu može biti i problem, uefi+hyber (stanje memorije + drty disk..) dok ti realno na npr 1tb disku ta količina nije važna, pa 'neka je..'.. a može i bez nje.

-veći problem je GPT, kompatibilnost. Svi mogu normalno koristiti stari MBR, gpt samo noviji alati-bootmediji-os.. + zaštita. Sve je to stvar potrebe, postavki biosa. GPT dozvoljava veće boot particije-diskove, ali to realno za prosječnog juzera nije važno (kao za servere..) + stari MBR može jednako dobro poslužiti, extended particija.. (i do sad je to radilo).. dok to nema nikakvog utjecaja na os, performanse i sl. .. ali, gpt ina requirementse, npr mora biti 64bitni os, mora biti ahci, .. i tad ne može biti npr dualboot nekog starijeg-drugogo osa npr stari ubuntu-32bit.. ni live medij i sl. niti alati kao hirens tj samo novi koji podržavaju gpt (+ ostale uefi fičere) .. + sec.boot ako je aktivan itd.. i to je više stvar ograničavanja-problema, gubljenja kompatibilnosti, dok je jedini benefit neograničene količine-veličine diskova za aktivni-boot disk i neograničene particije (koje su u mbr shemi do 4 primarne, 5-nadalje je extended.. ali to realno nisu ni do sad bila neka ograničenja, tj koristilo se desetljećima, radi.. i meni je važnije imati kompatibilnost, a tebi je to recimo sporedno.. biraš.).

 

-kad gledaš tutove-savjete.. uvjek moraš paziti na npr datum + sve ostalo na računalu, namjena, appsi koje se koriste, veličina diska na  raspolaganju, održavanje itd..

-sve na jednoj particiji, radit će, ali će biti teže uredno održavanje ili proširivanje (npr dodati /home disk-particiju..). U tutu ne moraš nikad vidjeti prednost-mane neke od tih odluka a te odluke donosiš kao nultu točku, prije installa.. ne kasnije tj pravilo je da se bios i sl stvari ne mijenjaju kad ih jednom podesiš (ili moraš znati na što sve utječe.. ili npr ako koristiš multiboot kako koji os može raditi..). .. pa u bunkerovom primjeru-savjetu imaš npr boot fat32 particiju .. i trebš se upitati zašto.. kad znaš odgovor, tad znaš zašto je takav prijedlog, ovako je samo neki text .. i zapravo ne moraš ga slušati, jer to što on za sebe radi, je zbog toga što ima neke navike-potrebe.. tebi npr ne treba fat32 particija za boot.. osim ako će ti zatrebati zbog nekog trećeg osa.. kao i to jel gpt ili mbr, dok će on odabrati gpt, ja ću mbr, svaki iz svojih razloga, oba će raditi ali će tutovi biti različiti.. a sve to je isto, i na kraju ti trebaš odabrati za sebe a dok ne znaš kako neki os radi, pa ni to hoćeš li biti zadovoljan i možda ga već sutra obrisati i staviti neku drugu distru.. je besmisleno/nemoguće znati.. moraš koristiti, da bi to znao. Pa kreni.. :) nema točno-krivo, nego jel ti radi ono što treba, a tad možda može bolje, optimalno itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

UEFI

 

Nisam posve siguran, ali mislim da većina proizvodjača više neradi ploče sa biosom te da je uefi postao defacto ne samo standard nego i jedini logičan izbor. Zbog toga nisu dobri savjeti da se gasi i izbjegava ono što je uefi izmedju ostaloga donio.

 

Secureboot svi znamo što je ( bar bi trebali ), i čemu onemogućavati sigurnosnu funkciju koja može biti jedini signal duboke i specifične zaraze, kad dobar dio distri podrzava tu funkcionalnost ( manjaro, mint, opensuse ...sigurno, za ostale neznam jer nekoristim ).

 

Fastboot isto znamo kaj je ( bar bi trebali, ne... 😀 ), i zasada ju win10 odlično koristi, linuxi baš i ne tako dobro ( lutrija, od kernela do kernela, nema druge nego probat ), no možda nije daleko dan kad bu se neka ekipica dala truda pa umjesto još jednog dragon playera porade na tome da i linux bolje koristi tu funkcionalnost.

 

Da bi os radio u uefi modu, potrebna je efi particija, i koliko mi je poznato, svi instaleri će automatikom tu particijicu napraviti u fat32 datotečnom sistemu i dodijeliti joj odredjene flagove ( esp, boot...kako koji...).

 

Tehnologija ide vrlo brzo, uefi, ssd, systemd i sl su tu, i nevidim zakaj to nepratiti. Stvarno nema potrebe više navoditi korisnike da pogase ovo i ono kad će najvećem broju korisnika sve raditi na defaultnim postavkama ( uz malo sreće, faktor koji ti uvjek treba dok se druziš s linuxom, 😀 )

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-svaki OS za rad zahtijeva svoju ntivnu particiju, dok je FAT32 free-zajednički nazivnik/zajednički standard kojeg podržavaju svi, pa zato se krositi fat32 ali može bilo koji FS, tj ovisno o OSu (ntfs-ext i sl.). Pošto je to samo boot particija, tad implicitno OS-root mora biti dodatna ako je nenativna za boot, obrnuto, može biti jedna itd. itd..

-uefi, problem je defaulta, forsiranja, reklame i interesa wintela/MSa koji gura (siluje) uefi, ne zbog neke prednosti, nego onemogućavanja korištenja starijeg OSa kao xp pa i w7.. tj isključivo x64bitni uz ostalo. Problem je kad promjeniš s legacy na uefi, promjeni se sve povezano-automatikom, npr uključi se defaultno sec, fast, ahci.. i sve to treba podesiti po želji-potrebi, tj može i ovako, radit će. To što radi, ne znači da je to bolje čak ni zbog toga što je npr novije.. kao npr GPT. Isto je, rezlika je tek s +2TB diskom itd.. ili koliko particija teba neki juzer? + stari standardi pa i većina distri su ograničeni po SCSI nasljeđu na 16 aktivnih particija po disku, dok samih particija može biti kreirano proizvoljan broj u extendedu.. (ima i npr multiboot perverznih primjera s recimo ''sto-i-više'' OSeva, na MBRu.. nikakakv problem-ograničenje.. radi. Radili su i serveri-storage prije gpta s većim volumenima itd..).

-istina, polako poneki bios više ne nudi izbor, npr uefi-elgacy .. (prvo laptopi..) ali to je opet stvar wintela koji to gura, nameće OEMu i zato nema biosa-opcije). Pri tome, uefi može koristiti MBR disk, bez problema, štoviše, probaj npr instalirati win10 ili neku linux distru 32bitnu.. što će biti rezultat? Vidi npr 32-bitni win, granica za korištenje-r/w i boot je do w7, w8 može uz uefi.. a to je isti os, isti bootmanager, umjetna razlika-ograničenje..

-naravno, danas će svatko (osim izuzetka) instalirati 64bitni os.. i sve mbo u posljednjih 5-10godina podržavaju uefi tako da nije problem koristiti ga kao ni gpt, ali nije ni posebno koristan, osim MSu koji tako elimnira uopće mogućnost installa-boota neželjenih winver, dok za linux to ne smije onemogućiti jer bi pale tužbe.. i to se već u povijesti dešavalo pa su novije verzije biosa omonugćavale ono što je zapravo uvjek tu ako je x86 platforma-kompatibilnost.. radi, mora raditi, inače nije komaptibilno, sve ostalo je umjetno ograničenje koje nema veze s mogućnostima HWa ili softwarea nego interesima MSa.

 

secboot.. stvar za institucije-firme koje moraju imati adekvatnu zaštitu npr da dođe netko sa boot-stikićem i radi što želi.. -ne pišem ovdje za firme i jamesbonda, nego za male kućne korisnike, oni drugi nek plate ili imaju svog admina.. hoće li koristiti bilo koji os, kako će podijeliti particije.. pa bilo bi u najmanju ruku čudno da takvi postave pitanje kao što je ovo iznad.. :)

-nema sigurnosti, nema 100%..

-sec.boot u tom kontekstu radi više problema nego koristi, odnosno, smeće-smeta.. i ako je netko već trebao takav nivo sigurnosti, tad je već desetljeće ranije koristio, laptop ili brand pc s odgovarajućom postavkom u biosu, npr hdd pass/enkriipcija.. radi što hoćeš, izvadi ga i sl. ali ako nemaš key nemaš pristup i možeš ga samo obrisati.. no to je opet jamesbond klasa juzera koj me ne zanimaju u temi, hobista.. :)

-fastboot je beskoristan fičer, tj hw ima svoju brzinu, dok je redosljed učitavanja, inicijalizacije hwa, koju je nekad radio bios npr dodjelu irq-a, sad gurnuto na os, .. hdd-ssd je razlika, fasboot je samo placebo ili preskakanje npr provjere RAMa, ili paljenje iz hybera itd.. itd.. bezvezarija bez koje se može. Ako uštedi koju sekundu, izazove problem juzeru (malom kućnom) kad doda ram, kad nešto promjeni i ne zna da tad prvo mora u bios.. mora saveati novo stanje.. fas samo preskače ono što je inače potrebno, detektiranje, dok to recimo svaki put radi liveboot jer mora, mora prepoznati hw i uključiti nrp vga driver. Više nema 'dosa', ne mora se irq npr za soundbalaster16 rezervirati u biosu da se ne posvađa npr s lpt ili nečim petim.. to može raditi i na npr win7, na 32-64bita itd itd.. no MS sve gura, onemogućava izbor, onemogućava kompatibilnost unazad.. npr bootaj neki stariji bootmedij kao hirens i sl. .. što tad imaš? -ništa.. nema npr diska, nema npr spašavanja podataka i sl... ubijanje, na silu, umjesto da to bude mogućnost-izbor-opcija. Ne zato jer su ti fičeri nešto posebnog, nego jer tako želi MS. (a pri tome nisu ni loši fičeri.. možda nevažni).

 

edit: već desetljeće je uefi-gpt tu.. prijelaz je s vista/server2008 na w7sp1x64/server2008R2 (isključivo 64bitni nadalje.. ne više 32bitni, razlika između clinet-server winver je samo kernel, ostalo identično, za usporedbu pogledati nrp max podržanu količinu rama od OSa na 32bita.. server 192GB.. itd.). Tako R2 može bootati, ali vista ne s gpta.. a isti os ili skoro isti, samo onemogućen..

+ i ako posotji neka prednost GPTa nad MBRom.. npr brzina, sigurnost (kvar-gubljenje podataka i/ili hack-virus..).. nema razlike, na nivou FSa/OSa/app je jednako. Da je nešto bolje, neka bitna prednost i ja bi radije birao GPT, ali bez razloga, draži mi je MBR + kompatibilnost sa svime.. u neko skorije vrijeme će i SSD biti +2TB, tad ću vjerojatno koristiti gpt.. do tad ne vidim razlog.. odnosno, kad imam razlog tad po tom kriteriju odlučim. Bez razloga-konkretnog, je izbor..

 

edit-2.. evo i kontra primjer, ajar preporuča nešto sasvim nepotrebno.. (nevezana tema, no pošto sam ovdje za legacy-mbr..) i najradije bi upravo suprotno predložio.. ali neću, jer bi bilo beskorisno, svađa... Samo kao primjer kako se s tim ne slažem, besmisleno, štoviše, prijedlog nema nikakve veze s inače nejasnim opisom problema, pa skipam čitavu temu. (kad već tu ubijam plahtama texta, ne moram ostatak..) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.3.2019 16:58 (ihush).
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo, jučer instalirisao novi (19.1, Tessa) Mint MATE na neki stariji Dell laptop (2012), pa da podijelim iskustvo.

Ukratko mogu reći odmah, vrlo sam zadovoljan svime kako je proteklo.

 

Baš sam išao probati da vidim što ima novog i je li doista potrebno raditi spec. pripreme (spec. boot particije, swap itd).
Čak mi se nije dalo zezati sa Rufusom, Unetbootin itd već sam, old skul, iso zapržio na dvd. Notebook ima (za sada) hdd a ne ssd, 300gb 5400 rps (sporiji tip, bilo regularno za prijenosnike). 4 gb ram.

 

Ugl, bios je bios - mbr, instal ga je tako i prepoznao i nije ni pokušao dati "izbor" na gpt.

Dao sam mu da sam odradi, automatika, jedino sam mu dao da upogoni "volume manager" (ili kako se već to zove, za bkp snapshote i lakše reparticioniranje; ugl bilo nepotrebno jer sys tvrdi da je disk premali za "live" timeshift / snapshots).

Default instal NIJE napravio posebnu swap particiju (što je možda pametno, obzirom na 4gb rama; 4-8 je neka granica potrebe imo, a za ssd ne bih uopće).

Sama instalacija je iz live boot sesije urađena, i tu mogu primjetiti da je live boot puno sporiji nego li je to u ranijim verzijama bilo (neovisno o hw), ali teško mi je odrediti koliko traje.

Install pak je neočekivano brz, no ipak prespor za današnje standarde (znači, dvd>hdd umj. usb-stick>ssd).

Instalacija je dobrih pola sata, plus još sys update 12 min (pod uvjetom da imate brzu vezu i da prebacite na npr brzi austrijski server umj. def. USA).
Jedino što je ovdje dodatno bilo što sam neki defaultni driver check napravio, pa mi je našao za wifi neki ubuntu "bolji driver", to je trajalo ekspresno ali - morao sam restartati računalo ??? (to nisam navikao na Linuxu ali neka).

 

Teško je po stablu mjeriti šumu, možda je ovo računalo bilo popularno pa je dobro podržano, ali SVE radi na njemu kako bi trebalo isprva, znači i npr Compiz 3D bulshit, ali i novi snapovi iz soft managera itd. Radi odlično.

 

----

glede mbr vs gpt (efi), složio bih se sa svime do sad rečenim, poglavito od ihusha. Nema neke bitne prednosti od gpt osim što je de facto noviji standard, ali je stari i dalje šire podržan. Novi bios (uefi ustvari zamjenjuje bios, pa je sad i terminologija shjebana) sa uefijem je ugl. ugodniji za rad (miš, direct net-update; ljepši je :)))  ). Dosta ljudi tvrdi da su uefiji prečesto bugoviti i mušičavi (neusaglašeni standardi, valjda), što je donekle istina, ali i bespredmetno jer je i većina starijih biosa bila sramotno i nepotebno bugovita (ništa bitno, ali "quirks"). 

 

Ne znam, ako bih si sam postavljao / particionirao disk, vjerojatno bih nekako slijedio što je bunker napisao. Old school ali i dalje vrijedi: mini /boot particija (pogotovo ako je neki dualboot), možda mini swap ako nije ssd.

/home odvojiti na posebnu particiju jer je poseban juzer, bar u teoriji možeš lakše odmountati i negdje remountati čitavog juzera. Vrlo slično se, za napredne korisnike, preporučuje i za Winse - kad radi/rade, i kad apdejt ne radi pisdarije. Ideja je fizički odvojiti juzera od sistema. 

Također, ako ima mjesta, jedna dodatna ntfs particija, zlu ne trebalo, za storage-backup ili sl. Za defaultnu to ne bi nikad postavljao, ne vjerujem da Linux to bolje handla od neke ext4. 

 
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Od ubunta 1704 se više nekoristi swap particija, nego swap file:

 

http://linuxbsdos.com/2017/04/18/swap-partition-out-swap-file-in-on-ubuntu-17-04/

 

@zechina

 

Neovisno o tome koliko imaš rama, i neovisno o tome jel ssd ili hdd, ubuntoidi već 2 godine rabe swap file ( dinamički, poput windowsa ) i normalno da  instalacijska procedura minta više nekreira tu particiju.

 

Daj malo apgrejduj znanje i o swapu a i o uefiju ( kako on vidi strukturu diska, kaj očekuje i u kojem obliku da bi opće došlo do bootanja osa...)

 

Puno stvari se u zadnjih par godina promjenilo ispod haube, i stara slava i znanje više ne vrijedi. Zadji u dubine systemd-a, prouči koje cronove ima defaultne pa onda razmisli zakaj nije mudro disejblati uefi specifičnosti....

 

😀

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 13:29 (bunker).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-iznenađenje.. praktički se slažem 99,999+% :)) i dodao bi, naravno da sve radi outofbox, podržano-prepoznato + postoje driveri, jer zapravo nema tu baš puno različitog HWa (veća je razlika kad izađe nova nvidia pa treba dodati support u novi driver dok stari ne mora podržavati sve fičeere (ako je išta novo u vga..)). Chipset je 90% intel, audio realtek+derivacije, jedino je znalo biti problema s wlan-chipom tj više licencama kao ahteros + dodatni soft koji je često postojao samo za win (soft switch on-off, manager koji kontrolira npr wlan, bt, audio..) i naravno ako ne radi mreža tad nema ni mogućnosti povuči s neta.. tak da očekivano sve radi, na svakoj distri jer je kostur isti, naravno, tu je veća razlika npr politika Canonicala s Ubuntuom koji želi čistiji os, vlasništvo.. ne želi tužbe i sl probleme s velikim igračima i tad često na ubuntuu juzer mora ručno nešto dodati dok ovakve distre to ubace automatski.

+ napomena (osim ako se i to promijenilo, jer sve se mijennja..), ubuntu ako vidi neku ntfs particiju za vrijeme installa tad će uključiti driver, naknadno juzer mora ručno aptgetati.. + pripaziti na veziju/driver jer ima i starijih-novijih, neki koji samo čitaju i sl.

- ako se planira multiboot, redosljed više nije važan (stari, od dosa-win po redu pa na kraju linux s grubom koji kreira bootmeni za sve..), od win8 sve to može i winbootmanager i čak je praktičniji, ali poželjno prebaciti ga u legacy mod (w7 stil) jer tad nema duplireboot kad se ne boota w8-10. Naravno, MS ni tu ne pomaže, pa se mora kuckati u cmdu.. tak da je prednost grubu za početnike, no iz win se može koristiti easybcd.. i tad je prednost, lakše-razumljivije početniku.. tj ovisi što je želja, izbor.

 

-da, swap na ssdu je pitanje.. zbog trajnosti, ne, pogotovo ako znamo konkretne taskove tj da imamo dovoljno rama (ako nemamo, treba dodati ili prilagoditi se..). S druge strane, ako je file-swap, opet je ista stvar što se tiče trošenja ssda.. tak da je particija ipak u prednosti ali je poželjno da bude nelogično velika, prevelika.. jer tako se manje troši pojedina čelija ssda (interni rad razbacuje podatke ravnomjerno) Jednako možemo jednosavno korsitit disk-ssd bez paženja-maženja, jer zato ga imamo, kad crkne.. imamo backup, pa to ne mora biti razlog-kriterij. Kao i poželjna odvojena /home jer je tad možemo koristiti s raznim distrama ili live.. najnormalnije.

 

-sve to možemo s obje sheme, gpt-mbr, tj sve osim boot može biti u extended particiji koja nema ograničenja osim što nije bootabilna tad nije nikakav problem ograničenja mbr na do 4 primarne, dok MS svojim installerprocedurama zna nakenjati baš svašta, polukorisno više zaštita njihovih interesa (otežavanje kopiranja zbog licence-aktivacije, pogotovo oem), kao što sad uvode skrivenu temp-update particiju od 7gb kako bi rezervirali mjesto tj osigurali da sys-os ne zatrpa smećem (jer obavljeni update = smeće/višak kojeg treba obrisati.. no nije im palo upravo to na pamet dok juzer to ne počisti ručno ili dok ne okine aitumatika upravo u nedostatku mjesta ...). Lako se može desiti da na multibootu imamo 5-10 particija a tad je to za ssd prosječne veličine 120-240 ipak previše sjeckanja, ficleka koji su većinom izgublejni GB koji čuće besmisleno, kao i razlog zašto se napušta swap.. a s druge strane uvode update u to. Multiboot zapravo treba zaboraviti, jer os koji se korsiti je ugl onaj koji pokriva potrebe korisnika i neki drugi-dodatni tad nije potreban, osim izuzetcima, no tad može i VM ili više računala/diskova i sl ili live (kao možda najpametnija stvar) jer za boot nekog multibootosa idemo u reboot.. a ako postoji live, tad nema nekog posebnog razloga da bi morao biti instaliran na (malom) ssdu.. dok neka /home ili ntfs i sl. radi ono što i treba, tj dokumenti mogu biti dostupni i snimljeni. Pošto za razne oseve imam install-live (svaki install je u pravilu i live, minipe..), logičnije mi je njih imati na stikiću i koristiti kad zatrebaju, spašavanje i sl. nego razmišljati koliko particija i kako podijeliti mali diskić.. jer već sutra možda ubacim novi-veći i tad mi današnja podjela više ne odgovara ili s druge strane trajnost nekih distri, npr meni od prapoviejsti omiljen ubuntu 9.10.. radi na svemu što ima tranzistor :) .. ali pregazilo ga vrijeme, veća je šansa da ću svake godine složiti kolekciju novih distri nego da ću duže od 2 godine koristiti neku stariju, pa se stikići recikliraju po potrebi i dalje veselo služe svrsi, tj liveu.. a može i permanent uz casper :)

-naravno, stare distre nemaju podršku za novi soft-drivere-hw.. jer nije postojao, sve starije od 2-5 godina je problem, daleko veći na linuxu nego na win, pogotovo bolno vidljivo na radnim strojevima koji zbog takvog tipa posla moraju i na internet i sl, pa ne mogu biti zacemntirani u vremenu i vječno raditi (dok se ne raspadnu). No tako vrlo lako primjetim upraov ovo što zeko opisuje, sve radi, 99% outofbox, štoviše, na hp (elite/pro..) ledice iz vremena vista-seven koje kontrolira dodatni soft kojeg naravno nema za w10, uredno radi (pravom bojom!) pod svim distrama, dok npr na w10 ima pogrešnu boju plavo-žito-zeleno.. radi. Eto to su jedini problemi ili strahovi kad se poželi neki 5-10 godina star pc-lap koristiti nekom linux distrom, radit će, dok obrnuto, neki najnoviji HW možda neće raditi kako bi trebao idućih 6mj dok se ne uključe driveri za novi HW, chipset-vga.. srećom, sad više ne kemijaju s mrežom kao prije recimo 5+ godina..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Htio bi kreirati boot usb stik s Linux Mint, ali s time da umetnem i neke svoje programe
Nigdje ne mogu pronaći uputstva kako to izvesti a znam da sam prije dosta godina vidio negdje da opisuje kako napraviti boot usb s vlastitim programima po želji
Bio je nekakav mali programčić koji bi instalirao Windowse (ISO) njime se još umetalo programe po želji (add files) na USB stik
Zna li ko šta o tome
Ili da mi savjetuje šta da upišem u google kako bi našao neke upute

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Od ubunta 1704 se više nekoristi swap particija, nego swap file:

 

http://linuxbsdos.com/2017/04/18/swap-partition-out-swap-file-in-on-ubuntu-17-04/

 

@zechina

 

Neovisno o tome koliko imaš rama, i neovisno o tome jel ssd ili hdd, ubuntoidi već 2 godine rabe swap file ( dinamički, poput windowsa ) i normalno da  instalacijska procedura minta više nekreira tu particiju.

 

Daj malo apgrejduj znanje i o swapu a i o uefiju ( kako on vidi strukturu diska, kaj očekuje i u kojem obliku da bi opće došlo do bootanja osa...)

 

Puno stvari se u zadnjih par godina promjenilo ispod haube, i stara slava i znanje više ne vrijedi. Zadji u dubine systemd-a, prouči koje cronove ima defaultne pa onda razmisli zakaj nije mudro disejblati uefi specifičnosti....

 

😀

 

Bezeveze se praviš pametan, ništa mudrog nisi rekao.

 

@swap
sve ti je ihush napisao, dinamični swapfile umj. posebne particije možeš na Linuxu oduvijek, jer možeš i nosoroga ili helikopter mountati na Linux, pa onda možeš i poseban fajl da ti glumi što god ti treba.
swapfile umj. swap particije na ssd - upravo kako je ihush objasnio, da ne ponavljam.
swap uopće - pa to je tek kao prva pomoć, da ti se ne bi desilo "out of memory" pa nešto crkne prije nego si snimio. Realno potrebe danas nema. Koliko znam Linux swap danas neće raubati ako ne mora.
"Ubuntu od 1704 (ili stoljeća sedmog, whatever) ne koristi swap" - pa to nije upitno, i sam sam pustio automatiku. Upitno je bilo samo hoće li nova distra zaključiti da je 4gb rama + stari hw premalo obzirom na nove standarde, a da ima hdd na raspolaganju.
Hipotetski, bilo je samo što ako bi sam particinirao disk (realno, zašto bi uopće?), bih li uopće postavljao swap.

@uefi
Sad bi opet magiju prodavao gdje je nema. ihush ti je napisao za "secure boot" (rijetki petki gdje je to potrebno ili čak nužno, i opet postoji alt sa old bios), a i za ostalo.
fastboot & Linux - tu ga baš kakaš. Glupo, nepotrebno iz više razloga:
1) linux se  daleko puno rijeđe reboota / restarta nego li win
2) ssd danas čini boot daleko bržim / podnošljivijim nego li su potencijalni benefiti os-supported fastboota, u odnosu na mane ( u pravilu sam imao nepotrebne probleme i na sskupim pločama sa fastbootom, koji je btw postojao i u bios verziji).
3) hibernacija / standby je ionako normalnost danas.

Ostalo, ugl. nije neki napredak: ne koristiš npr 50tb diskove niti 500 particija pa da ti je mbr ograničenje. uefi je dobar za ograničene winse, jer ih sad možeš bootati skoro pa od bilo gdje; linux tu ugl. nikad nije imao problema.
Jedini nedvosmisleni fićr bi bio sigurnosna kopija "tablice particioniranja"; jopet ako to grub ne radi sam po sebi, mogao si to uvijek sam napraviti kako god želiš (a bilo je preporučeno ako išta drljaš sa npr multibootom).
Ono što sam ja primjetio kod uefi je nepotrebno pohjebavanje postavki naokolo kad npr. dodaš još jedan disk. Nije da je to preveliki problem (ako znaš što radiš), ali je glupo i nepotrebno.
Ukupno, bezz: glupo je ići kontra (u)efi jer je danas skoro-pa ultimate standard, ali da ti inače treba ili nudi konkretnu prednost (ako nisi zarobljen na winsima), ne baš.

Zašto pak systemd uvlačiš u priču (ako nisi baš fan od RedHat) uopće ne razumijem. valjda koristiš systemd-boot umjesto gruba.
Od systemd se pokušava napraviti nekog mastodonta poput Windowsa (registry lol), pa se onda na isti način i "riješava" problem koji ne bi trebao postojati. Da, valjda ćemo na Linuxu uskoro imati "cron" start-up menađer da određujemo koji će se servisi dizati i koliko će koji čekati na response :) ("systemd-analyze Pro version")
Kakve to točno veze ima s matičnom? Sad bi valjda, svaki Linux bilo-gdje trebao imati uefi mastodonta kako bi zadržao kompatibilnost sa desktop računalima? 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-google, multiboot .. imaš raznih alata.

-osvisno što sve misliš natrpati, yumi, multiboot (zapravo multi install) vs single install-boot.. pendrive, rufus itd. sve to može i sam OS (koji zapravo to i radi), ali alati olakšavaju.

-nije svaki alat za sve kombinacije, upravo zbog razlike u bootu, ne miješati s live-boot/install medijem. Live medij je bolje imati zasebno, ne mix.. i zapravo je besmisleno kad koristiš, shvatiš..

-npr možeš na jedan stikić od recimo 32gb natrpati raznih ISO-installeva/OSeva, ali to nije za live ili persistent.. nije npr ni za repair (win).. za to je bolji čisti-jedan, radi, sve ostalo previše kombinacija i neki bootaju ne nekim računalima, neki ne.. ovisi o biosu-emulacija-uefi-gpt.. itd..

 

-problem, po (starom) standardu, aktivni boot medij pod lin ti nije dostupan za korištenje.. tad imaš casper (za persistent..) .. tj možeš i gpartedom i sl disk-part maangerima kreirati particije ali flash removable unutar standarda to ne dozvoljava (do prije koje godine) i tad imaš problem... ako želiš to koristiti za npr dokumente. Win nema to ograničenje (ne pridržavaju se standarda, + od 1703 je omogućeno korištenje particija.. inače bi bila dostupna samo jedna u jednom trenutku, ne druge.. mada mogu postojati).

-zbog tih razlika, sigurnosti, bolje je imati više stikića, ne sve na jednom, + kad crkne, ode sve.. čak kad kupujem uzmem različite, ne hrpu identičnih, upravo da bi ih lakše razlikovao (a usput i test-brzina i sl..), pa ispadne praktičnije imati npr 4kom po 8gb umjesto jednog od 32.. dok su cijene slične, manji rizik, mogući različiti modovi bootanja, staro-novo.. + drugi stikić tad nije zaključan, korsiti se normalno za npr dokumente, ubaciš i koristiš kao pod normalnim osom (na liveu)..

 

-a ako već želiš, tad umjesto stikića možeš isto s ext-usb.hdd/ssd.. nema ograničenja na particije kao flash, kapacitet i pouzdanost su bolji.. stane sve što ti padne na pamet i brzina je u pravilu bolja nego stikići (koji mogu biti nrp 3.0, brzi, ali su brzi samo pod OSom koji ima odgovarajući driver, ne u  vrijeme installa kad drivera nema i sretan si ako radi kao 2.0.. i važnije je da radi, ne da možda radi, možda brzo..) :)) 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Don_Ante kaže...

 Htio bi kreirati boot usb stik s Linux Mint, ali s time da umetnem i neke svoje programe

 

To su tradicionalno bolje radile mini live distre a la Puppy ili Slax.

Ovdje ti je tut za Mint,
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1784
a to što je za cd/dvd nek te ne brine, samo prebaciš na stick - iskoristi neki od toolova kojeti je ihush predložio.
Npr https://unetbootin.github.io/

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@zechina

 

Pa systemd mi je u manjaru.

Daj malo bolje zgoglaj pa da bar putnik namjernik neskuži da pričaš o nečemu di baš nisi doma.

 

https://forum.manjaro.org/t/manjaro-version-without-systemd/51690/16

 

Uefi je tu, bios bu polako odperjao, i kad malo bolje zadješ u systemd tematiku biće ti jasnije gdje griješiš...

 

Savjeti koji udaljuju hardver i softver od nekakvih defaultnih i očekivanih postavki i stanja su dobar uvod u moguće probleme. Nemisliš da su defaultne postavke rezultat višegodišnjeg rada tisuća developera i hardverskih inženjera na osnovu čega su zaključili da su takve postavke i podešenja najbolji i najoptimalniji izbor za većinu hardvera i softvera i korisnika koji bu to rabili ? I onda uleti guru koji kaže: ma hebeš njihov rad, de ti pol toga pogasi i promjeni !!

 

😀

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@zechina

Pa systemd mi je u manjaru.

Daj malo bolje zgoglaj pa da bar putnik namjernik neskuži da pričaš o nečemu di baš nisi doma. 

 

Jbt ovak kad čovjek čita tvoje postove fakat ispadaš trol.
Možda griješim, ali čini mi se da si nekad čitao s razumijevanjem.
Napisao sam systemd-boot, a ne systemd - systemd imam i ja i 99% desktop Linuxa.

Systemd-boot je boot manager kao i grub. 
Jedino što grub može neke stvari koje sysdtemd nemere, plus grub je (ovo zvuči kao zahebancija ali stvarno) - jednostavniji za uporabu.

Sad ja neću reći kao ti da "nisi doma", da "ne znaš što je jedno ili drugo" i slične, pejorativne fore, već si - šlampav.

 

 

EDIT:

bunker kaže...

Nemisliš da su defaultne postavke rezultat višegodišnjeg rada tisuća developera i hardverskih inženjera na osnovu čega su zaključili da su takve postavke i podešenja najbolji i najoptimalniji izbor za većinu hardvera i softvera i korisnika koji bu to rabili ? I onda uleti guru koji kaže: ma hebeš njihov rad, de ti pol toga pogasi i promjeni !!

 

Dobro, jesi li ti poludio??? Par puta sam napisao da bi ostavio defaultne postavke - "automatiku", kao što sam i napravio. Dapače, napisao sam (opetovano) da bi, ako bi eventualno sam išao particionirati disk, uradio otprilike kako si ti naveo (i obrazložio zašto, za razliku od tebe).

Šta ti uopće pišeš, s kim se svađaš i koji su ti argumenti? Kao povrijeđena pickica se ponašaš - sorry ne znam gdje te svrbi ali nisam ti ja odgovor za tvoje probleme.

ILI, ako nisi dobro shvatio: gdje sam ja napisao da bi gasio uefi / forsirao bios??? Upravo suprotno.
Samo sam naveo da uefi nije gotovo nikakva, supstancijalna komparativna prednost. Eventualno za Windowse, uvjetno (znači, s uefi-jem možeš bootati odakle god hoćeš - ako ti to treba, imati 500 particija - ako ti to treba, potencijalno će ti se brže dizati Winsi i potencijalno biti nestabilniji, i moći ćeš koristiti 30-terabajtne diskove kad izađu).

O problemima sa forsanjem gpt (uefi) ne bih ponovno, u zadnjih par mjeseci smo morali pomagati stotinama tvrdoglavih korisnika koji su umj. da koriste 3rd party tool da bi particionirali usb stick na zadani mbr / fat32 (jer Windowsi to više ne dopuštaju osim iz cli), dakle kupovali su po par novih stickova dok ne bi naletili na neki "koji radi".

https://gurce.net/c64mini/correctly_formatting_your_usb_sticks

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 20:43 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-bunker nije tu doma (epizoda s imageom boot particije i sl.), no koristan je za tipkanje i ponekad čak na dobrom tragu.. :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-bunker nije tu doma (epizoda s imageom boot particije i sl.), no koristan je za tipkanje i ponekad čak na dobrom tragu.. :)))

 

Joj, pa nije to nuklearna fizika, ima on dosta bitaka u prstima, kuži on to sve. Kao i svaki od nas, kao i svatko tko si da malo truda eksperimentirati.
Svaki od nas nekad nešto ofrlje pročita ili naprosto blebne, to ne znači da je netko idiot.

Ali bi se svađao, onak. Jer mu je takav dan, ponedjeljkom ujutro razbija stan :D

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-bunker nije tu doma (epizoda s imageom boot particije i sl.), no koristan je za tipkanje i ponekad čak na dobrom tragu.. :)))

 

Dobar pokušaj, al valjda si se dosad uvjerio da kod mene to nepali... 😀

 

 

 

Doma sam ja tu, no sad sam na mobu pa mi nije zgodno od zechine povaditi sve na kaj sam se referirao i onda to sa komentarima sročiti u pregledan post. A i tada bi to ličilo ne tvoje kilometarske plahte koje su preduge da bi ih itko detaljno pročitao...

 

Image boot particije kao zasebnu radnju ja nikad i nigdje nisam zagovarao. To si izvukao iz konteksta, jer sam u takvim temama zagovarao izradu imagea cjelokupnog sistema a ne samo boot particije. A backup sistema i dalje zagovaram jer izrada i povrat traju 15-tak minuta, a instalacija novog sistema, nadogradnje, instalacija i podešavanje svih potrebnih apk, detaljno podešavanje u sistemu svega kaj mi je bitno...uzme sate i sate ( na win... na linuxu ide brže ali opet puno dulje od tih 15 min za restore )

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo uspješno sam instalirao Linux Mint MATE i za sad sve radi odlično bez greške i glatko. Updejtao samo sve što se da, instalirao nekoliko programa koji mi trebaju i uradio nekoliko tweak-a (smanjio sam swappiness 60 itd.) Samo još jedno pitanje...skenirao sam sistem sa Rkhunter-om i pronašao mi je 16 "possible rootkits"..trebam li se brinuti? Gledao sam nekoliko tutorijala i svi koji su napravili sken im je pronašlo oko 15 komada i kažu da nema potrebe za panikom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibari91 kaže...

Evo uspješno sam instalirao Linux Mint MATE i za sad sve radi odlično bez greške i glatko. Updejtao samo sve što se da, instalirao nekoliko programa koji mi trebaju i uradio nekoliko tweak-a (smanjio sam swappiness 60 itd.) Samo još jedno pitanje...skenirao sam sistem sa Rkhunter-om i pronašao mi je 16 "possible rootkits"..trebam li se brinuti? Gledao sam nekoliko tutorijala i svi koji su napravili sken im je pronašlo oko 15 komada i kažu da nema potrebe za panikom.

Rootkit je zbirka softvera, obicno zlocudnog, koji je dizajniran za omoguciti pristup racunalu ili predjelima njegova softvera koji inace nisu dopušteni (primjerice, neovlaštenom korisniku) i cesto si zakrabulji postojanje ili postojanje drugog softvera.

Ti kazes da ih imas 16 i pitas jel se trebas brinuti?
I to još na linuxu, a svašta ....

http://www.soundstream.com/
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibari91 kaže...

skenirao sam sistem sa Rkhunter-om i pronašao mi je 16 "possible rootkits"..trebam li se brinuti? Gledao sam nekoliko tutorijala i svi koji su napravili sken im je pronašlo oko 15 komada i kažu da nema potrebe za panikom.

 

Nešto si krivo vidio / pročitao vjerojatno. "possible rootkits" bi ti bilo nešto kao heuristika kod virus-scannera; svaki fajl koji je interno komprimiran a av ne prepoznaje kako i s čime, kaže "potencijalni virus".

Ako nisi vrlo čudan softver stavljao sa vrlo čudnih stranica, šansa da si sam tako nešto instaliraš je zanemariva.

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@ibari91

 

Možda je lažna uzbuna ali bolje provjeri ove stvarčice:

 

-da li si provjerio hash skinutog imagea ?  

https://linuxmint.com/verify.php

 

-jesi ostavio omogućen uefi i secureboot unutar njega ? To bi trebalo onemogućiti pokretanje modificiranog osa kao i pokretanje bilo čega drugog osim verificiranih loadera... Preduvjet je da si i instalaciju napravio u uefi modu te kreirao efi particiju.

 

-lupi ss da vidimo kaj je to našao, a za sigurnost prodji sistem i sa https://www.eset.com/int/home/antivirus-linux/ i sa https://www.bitdefender.com/site/view/end-point-security-linux-max.html

 

Zechina ti je dobro rekao, av zna lupiti glupost jer može neka obilježja datoteke usporediti sa obilježjima koja obično ima malwer datoteka ( skrivena, izvršne ovlasti, root pristup, virtualizacija...) pa ju preventivno označi kao moguću opasnost...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.3.2019 21:19 (bunker).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da verificirao sam .ISO prije instalacije i nije bilo nikakvih grešaka. Također sam stavio /efi particiju tokom instalacije.

 

 

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Imaš putanju do log filea pa daj ispis iz tog loga...

 

Uefi si ostavio na default i nisi disejblao secureboot ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Da UEFI je upaljen a log ne mogu otvoriti.

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ibari91 kaže...

Da UEFI je upaljen a log ne mogu otvoriti.

 

https://vitux.com/view-system-log-files-ubuntu/

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

[21:39:50] Running Rootkit Hunter version 1.4.6 on an0n-desktop
[21:39:50]
[21:39:50] Info: Start date is Wed Mar 27 21:39:50 CET 2019
[21:39:50]
[21:39:50] Checking configuration file and command-line options...
[21:39:50] Info: Detected operating system is 'Linux'
[21:39:50] Info: Found O/S name: Linux Mint 19.1
[21:39:50] Info: Command line is /usr/bin/rkhunter --check
[21:39:50] Info: Environment shell is /bin/bash; rkhunter is using dash
[21:39:50] Info: Using configuration file '/etc/rkhunter.conf'
[21:39:50] Info: Installation directory is '/usr'
[21:39:51] Info: Using language 'en'
[21:39:51] Info: Using '/var/lib/rkhunter/db' as the database directory
[21:39:51] Info: Using '/usr/share/rkhunter/scripts' as the support script directory
[21:39:51] Info: Using '/usr/local/sbin /usr/local/bin /usr/sbin /usr/bin /sbin /bin' as the command directories
[21:39:51] Info: Using '/var/lib/rkhunter/tmp' as the temporary directory
[21:39:51] Info: No mail-on-warning address configured
[21:39:51] Info: X will be automatically detected
[21:39:51] Info: Using second color set
[21:39:51] Info: Found the 'basename' command: /usr/bin/basename
[21:39:51] Info: Found the 'diff' command: /usr/bin/diff
[21:39:51] Info: Found the 'dirname' command: /usr/bin/dirname
[21:39:51] Info: Found the 'file' command: /usr/bin/file
[21:39:51] Info: Found the 'find' command: /usr/bin/find
[21:39:51] Info: Found the 'ifconfig' command: /sbin/ifconfig
[21:39:51] Info: Found the 'ip' command: /sbin/ip
[21:39:51] Info: Found the 'ipcs' command: /usr/bin/ipcs
[21:39:51] Info: Found the 'ldd' command: /usr/bin/ldd
[21:39:51] Info: Found the 'lsattr' command: /usr/bin/lsattr
[21:39:51] Info: Found the 'lsmod' command: /sbin/lsmod
[21:39:51] Info: Found the 'lsof' command: /usr/bin/lsof
[21:39:51] Info: Found the 'mktemp' command: /bin/mktemp
[21:39:51] Info: Found the 'netstat' command: /bin/netstat
[21:39:51] Info: Found the 'numfmt' command: /usr/bin/numfmt
[21:39:51] Info: Found the 'perl' command: /usr/bin/perl
[21:39:51] Info: Found the 'pgrep' command: /usr/bin/pgrep
[21:39:51] Info: Found the 'ps' command: /bin/ps
[21:39:51] Info: Found the 'pwd' command: /bin/pwd
[21:39:51] Info: Found the 'readlink' command: /bin/readlink
[21:39:51] Info: Found the 'stat' command: /usr/bin/stat
[21:39:51] Info: Found the 'strings' command: /usr/bin/strings
[21:39:51] Info: System is not using prelinking
[21:39:51] Info: Using the '/usr/bin/sha256sum' command for the file hash checks
[21:39:51] Info: Stored hash values used hash function '/usr/bin/sha256sum'
[21:39:51] Info: Stored hash values did not use a package manager
[21:39:51] Info: The hash function field index is set to 1
[21:39:51] Info: No package manager specified: using hash function '/usr/bin/sha256sum'
[21:39:51] Info: Previous file attributes were stored
[21:39:51] Info: Enabled tests are: all
[21:39:51] Info: Disabled tests are: suspscan hidden_ports hidden_procs deleted_files packet_cap_apps apps
[21:39:51] Info: Found kernel symbols file '/proc/kallsyms'
[21:39:51] Info: Using syslog for some logging - facility/priority level is 'authpriv.warning'.
[21:39:51] Info: Found the 'logger' command: /usr/bin/logger
[21:39:51] Info: Using 'date' to process epoch second times
[21:39:51]
[21:39:51] Checking if the O/S has changed since last time...
[21:39:51] Info: Nothing seems to have changed.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako nisi Snowden, zanemari to sve. Rootkit skener bih još razumio na nekom javnom serveru koji radi zadnjih 20 godina, ali na svježoj kućnoj instalaciji Minta mi nema smisla :) 

Mislim, dakle half adder
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ako nisi Snowden, zanemari to sve. Rootkit skener bih još razumio na nekom javnom serveru koji radi zadnjih 20 godina, ali na svježoj kućnoj instalaciji Minta mi nema smisla :) 

 

 Pa ovako naprvu bih i ja rekao da su to generičke obavijesti o datotekama i skriptama koje se mogu zloupotrijebiti.

 

No mint je već imao sigurnosnih problema, znamo da im je tim malen, i nebi me začudilo da im je opet netko na server uvalio faličan iso.....

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice