Linux ubuntu pitanja

poruka: 22
|
čitano: 4.556
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

pozdrav svima.

imam par pitanja vezanih za ubuntu. naime, već duže vremena razmišljam da se prebacim sa windowsa na linuxe, jer mi windowsi pomalo idu na živce, a i linux mi se uopće ne čini lošim.
pitanja:


1.je li problem instalirati linux na komp, mislim, jel postupak isti kao i za windowse ili drugačiji i hoću li ja znati instalirati linux ako sam već bezbroj puta instaliro windowse?

2. pošto imam programa koje redovito koristim na windowsima trebat će mi i dalje. čuo sam da postoje emulatori za programe, a tako i za igre, iako je to meni manje bitno. rade li emulatori baš za sve programe, meni treba najviše 3ds max 9, photoshop cs2, zbrush i još mali milijun..hehe?

3. kod kuće imam adsl i maxtv. jel problem spojiti se na net sa ubuntuom, mislim, jeli komplicirano, dal da zovem nekog stručnjaka il negdje ima to objašnjeno...

mislim da je to to, ako se još nečeg sjetim, pitat ću, jako bi volio da mi netko odgovori, po mogućnosti neki korisnik ubuntua...premda je svejdno.

hvala unaprijed! :D


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
l337_m4n kaže...

pozdrav svima.

imam par pitanja vezanih za ubuntu. naime, već duže vremena razmišljam da se prebacim sa windowsa na linuxe, jer mi windowsi pomalo idu na živce, a i linux mi se uopće ne čini lošim.
pitanja:


1.je li problem instalirati linux na komp, mislim, jel postupak isti kao i za windowse ili drugačiji i hoću li ja znati instalirati linux ako sam već bezbroj puta instaliro windowse?

2. pošto imam programa koje redovito koristim na windowsima trebat će mi i dalje. čuo sam da postoje emulatori za programe, a tako i za igre, iako je to meni manje bitno. rade li emulatori baš za sve programe, meni treba najviše 3ds max 9, photoshop cs2, zbrush i još mali milijun..hehe?

3. kod kuće imam adsl i maxtv. jel problem spojiti se na net sa ubuntuom, mislim, jeli komplicirano, dal da zovem nekog stručnjaka il negdje ima to objašnjeno...

mislim da je to to, ako se još nečeg sjetim, pitat ću, jako bi volio da mi netko odgovori, po mogućnosti neki korisnik ubuntua...premda je svejdno.

hvala unaprijed! :D


 
1. nije problem instalirat, pogotovo ne ubuntu, mmrva logike i to je to. jednsoatvnij e zapravo nego windows.
2. postoji emulator. zove se wine. cs2 radi savrseno na njemu, za sve ostalo pogledaj www.winehq.org
3. nije probčlem spojit se na bilo sto s linuxiom:) a za ubuntu konkretno postoji masa tutopriala na internetu jer je tajednica ogdomna.
ako instaliras javi tu ssvaki"problem" pa cemo sve rjesiti.
sretno i dobrodosao u zajednicu!

i nogom u guzicu je korak naprijed
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja

ja sam imao ubuntu i os je super vrlo lako ga je instalirati lase nego windowse lijepsi je ima puno vise potecijala sto se tice programa nisam siguran ja imam jednog frenda koji ima ubuntu vec tri godine i kuzi se u linux i on mi je pomagao ako nesto zapne ali uglavnom imas sve na ubuntu forumima a sto se tice interneta sam ti sve napravi i cim instaliras ubuntu mozes ici na net a predlazem ti dual boot sto znaci da imas i windowse i ubuntu a kad palis biras poerativne sustave tako ja imam i odlicno je ako nesto zatrebam samo ugasim ubuntu ponovno upalim komp i odem na windowse i otvorim program koji mi treba a nemogu ga imati u ubuntu

nadam se da ce ti ovo pomoci oko instalacije ovo je za malo stariju verziju ali je jos lakse na novijoj:

http://video.google.com/videoplay?docid=-6104490811311898236&q=ubuntu+installation+dual+boot&total=52&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0

 

ako ti sta jos zanima pogledaj na google videu tutorijale imas ih mali milijun

16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
l337_m4n kaže...

pozdrav svima.

imam par pitanja vezanih za ubuntu. naime, već duže vremena razmišljam da se prebacim sa windowsa na linuxe, jer mi windowsi pomalo idu na živce, a i linux mi se uopće ne čini lošim.
pitanja:


1.je li problem instalirati linux na komp, mislim, jel postupak isti kao i za windowse ili drugačiji i hoću li ja znati instalirati linux ako sam već bezbroj puta instaliro windowse?

2. pošto imam programa koje redovito koristim na windowsima trebat će mi i dalje. čuo sam da postoje emulatori za programe, a tako i za igre, iako je to meni manje bitno. rade li emulatori baš za sve programe, meni treba najviše 3ds max 9, photoshop cs2, zbrush i još mali milijun..hehe?

3. kod kuće imam adsl i maxtv. jel problem spojiti se na net sa ubuntuom, mislim, jeli komplicirano, dal da zovem nekog stručnjaka il negdje ima to objašnjeno...

mislim da je to to, ako se još nečeg sjetim, pitat ću, jako bi volio da mi netko odgovori, po mogućnosti neki korisnik ubuntua...premda je svejdno.

hvala unaprijed! :D


 Za početak mala opaska - ne kaže se linuxi već linux (vjerojatno su te zbunili Windowsi jer je eng. Windows množina od prozora) Namigiva

1. Ubuntu (ali i većinu ostalin distribucija) ćeš znati instalirati čak i ako sjedaš prvi put za tipkovnicu. Sama instalacija je brža i jednostavnija u odnosu na instalaciju Windowsa.

2. Postoje emulatori za Win. aplikacija (besplatni Wine i proprietary Cedega namijenjen igrama). Većina jednostavnijih aplikacija će ti bez problema raditi dok će ti neke kompliciranije raditi djelomično ili nikako. Postoje iznimke, recimo PS7 radi OK, a čujem da postoji način za upogoniti i PS CS2. Ako Photoshopom ne zarađujeđ za život, preporučujem ti GIMP ili GimpShop, koji savršeno obavljaju svoj posao.
Ako ti slučajno neki Win. program ne radi na Linuxu, uvijek postoji mogućnost instalacije Windowsa na virtualno računalo (s VMWareom ili Xenom)

3. Ako se na Internet misliš spajati bežično nećeš imati nikakvih problema (dobro, možda malih ako ti se bežična kartica temelji na Broadcomovom chipsetu, ali nema razloga za paniku). Ako se spajaš ethernet kabelom, nema teorije da ćeš se suočiti s problemima, ali ako se spajaš na net putem USB-a možda ćeš imati problema s uspostavom veze, stoga ćeš morati malo Googlati.

Ako budeš imao još nekakvih pitanja, savjetujem ti da ih uputiš na Ubuntu-HR forum. Nemam ništa protiv Bugovog foruma, dapače, sjajan je, ali tamo će ti ekipa mnogo brže i kvalitetnije odgovoriti na pitanja u vezi Ubuntu i njemu srodnih distribucija Namigiva
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

ok, hvala na odgovorima. zanima me to za instalaciju, jel ide isto kao i kod windowsa ili je skroz drugačija. a u vezi adsl-a, modem mi je neprekidno spojen na net, pa sad ako ja stavim lunux hoće li on još uvijek biti spojen na net ili ću ga morati opet podešavati nanovo. ako me shvaćate?


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

Jel se spajaš na modem preko LAN-a ili preko USB-a?

 

Ako je preko LAN-a, čim podigneš eth(a on se podiže automatski) interface ćeš moći i na net.

 

...code your life...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2008 15:32 (coder_).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

idem preko lana, prije sam išao preko usb-a, ali je bilo jadno i nije mi neš lan radio...duga priča, uglavnom, znači sve se samo posloži i net je spreman. hvala

 

e ovako, sad samo još instalaciju skontat i emulatore, a kasnije će sve ić svojim toko. znate, želim da mi sve radi tako da na kompu nemam više windowsa, da mi ne smetaju..hehe.

 

edit:

 

sad sam gledao onaj video tutorial i kad je lik određivo particije za linux jednu je particiju stavio da bude veličine 512 MB. može li mi netko objasniti čemu uopće onda služi ta particija i zašto je tako mala.

 

Nisam se potpisao!
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2008 16:10 (l337_m4n).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
l337_m4n kaže...

 

 sad sam gledao onaj video tutorial i kad je lik određivo particije za linux jednu je particiju stavio da bude veličine 512 MB. može li mi netko objasniti čemu uopće onda služi ta particija i zašto je tako mala.

 

 
to je valjda bila swap particija;
ona je nekakav ekvivalent Windows Virtual memory, i svaka distribucija je mora imati; ona se ne vidi iz linuxa niti po njoj možeš pisati.


There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
16 godina
offline
RE: Linux ubuntu pitanja

l337_m4n kaže...


1.je li problem instalirati linux na komp, mislim, jel postupak isti kao i za windowse ili drugačiji i hoću li ja znati instalirati linux ako sam već bezbroj puta instaliro windowse?

2. pošto imam programa koje redovito koristim na windowsima trebat će mi i dalje. čuo sam da postoje emulatori za programe, a tako i za igre, iako je to meni manje bitno. rade li emulatori baš za sve programe, meni treba najviše 3ds max 9, photoshop cs2, zbrush i još mali milijun..hehe?

3. kod kuće imam adsl i maxtv. jel problem spojiti se na net sa ubuntuom, mislim, jeli komplicirano, dal da zovem nekog stručnjaka il negdje ima to objašnjeno...

mislim da je to to, ako se još nečeg sjetim, pitat ću, jako bi volio da mi netko odgovori, po mogućnosti neki korisnik ubuntua...premda je svejdno.

hvala unaprijed! :D


 


3. Ako si spojen u router modu, internet radi bez podešavanja. Inače, http://www.linuxzasve.com/wiki/sadrzaj/uputstva.html#internet


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

hvala svima puno na pomoći.


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux ubuntu pitanja

Da ne otvaram novi topic.

 

Imam 2 particije i na jednoj mi je instaliran win xp a na drugoj su mi filmovi, glazba itd..

 

Jel moguce install ubuntu sad a da mi se ne pobrisu podaci (mislim na ovu drugu particiju) ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
malak kaže...

Da ne otvaram novi topic.

 

Imam 2 particije i na jednoj mi je instaliran win xp a na drugoj su mi filmovi, glazba itd..

 

Jel moguce install ubuntu sad a da mi se ne pobrisu podaci (mislim na ovu drugu particiju) ?

Ne. Smanji ovu particiju sa filmovima (disk director ili neki slični program) pa onda na empty space-u koji ostane instaliraj ubuntu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.3.2008 16:04 (immortal).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
malak kaže... 

Jel moguce install ubuntu sad a da mi se ne pobrisu podaci (mislim na ovu drugu particiju) ?

 

Probaj Wubi: http://wubi-installer.org/

 

Koliko sam ga skužio Wubi instalira ubuntu u nekakvu datoteku na Windosima koja glumi particiju.

 

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.3.2008 17:55 (niki).
16 godina
offline
Linux ubuntu pitanja

Ok,

 

hvala na pomoci.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

Možeš bez problema instalirati ubuntu na dosadašnju C particiju, bez da napraviš ikakvu štetu na D particiji. Vrlo je jednostavno napraviti, samo dobro pročitaj šta ti piše i ne možeš pogriješiti.


www.linuxzasve.com | www.blogeri.hr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
svako ko ima iq visi od 30 zna instalirati ubuntu bez da naprai stetu.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja

A da ti probas staviti virualnu mashinu Linux?Tako ces znati sto te ocekuje a imas OS ispod koji poznajes.Tako sam bar ja ucinio i vjeruj mi nisam pogrijesio.Nije bas tako jednostavno ako nisi nikada radio na Linuxu.Ali kazem sve je stvar procjene.

16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

Lakse mu je samo instaliratu dual boot nego Virtual PC.

Ubuntu instalacija traje ~20 minuta i automatski mu podesi dual boot.

Brze i efikasnije. :)


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

skinul sam wubi,da ga isprobam jer sam pročital da ne mora bit siguran kad je freeware

 


H-MAN RULES!!!11
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux ubuntu pitanja

Samo kratka izjava..... Ubuntu rulzzzzzz!!!!!!!!! Cool

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
niki kaže...
malak kaže... 

Jel moguce install ubuntu sad a da mi se ne pobrisu podaci (mislim na ovu drugu particiju) ?

 

Probaj Wubi: http://wubi-installer.org/

 

Koliko sam ga skužio Wubi instalira ubuntu u nekakvu datoteku na Windosima koja glumi particiju.

 

da li je to istina i da li je to sigurno i radi li ubuntu normalno poslije te instalacije

H-MAN RULES!!!11
16 godina
neaktivan
offline
RE: Linux ubuntu pitanja
sale kaže...

Ako budeš imao još nekakvih pitanja, savjetujem ti da ih uputiš na Ubuntu-HR forum. Nemam ništa protiv Bugovog foruma, dapače, sjajan je, ali tamo će ti ekipa mnogo brže i kvalitetnije odgovoriti na pitanja u vezi Ubuntu i njemu srodnih distribucija Namigiva


Bravo Sale, svaka čast!
 
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice