Oznake za diskove i particije izdvojena tema

poruka: 8
|
čitano: 15.080
|
moderatori: Danny_HR, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
Oznake za diskove i particije

Tri slova i broj

Linux vaše uređaje označava sa slovima, točnije sa tri slova, a njihove particije označava sa brojevima.

Prva stvar na koju moramo obratiti pažnju je način na koji su uređaji spojeni na matičnu ploču, odnosno da li se radi o već pomalo zastarjelom PATA ili novijem SATA sučelju.

Ukoliko se radi o PATA sučelju, prva dva slova oznake vašeg uređaja biti će "hd" a ukoliko se radi o SATA sučelju, prva dva slova oznake uređaja biti će "sd".

Slika - http://www.linuxzasve.com/recenzije1/slike/oznake/hdsd.png

Treće slovo?

Na vašoj matičnoj ploči postoje dva IDE priključka na koje možete spojiti četiri različita uređaja (tvrdi diskovi, CD/DVD uređaji...) Jedan priključak naziva se primarni a drugi sekundarni. Uređaj spojen na jedan od ova dva IDE priključka može biti master ili slave, ovisno o tome kako smo mu podesili jumpere. Znači na matičnoj ploči možemo imati spojena četiri različita uređaja: primary master, primary slave, secondary master i secondary slave. Linux će ove uređaje označiti slovima a,b,c i d, ovisno o tome gdje su priključeni.

Slika - http://www.linuxzasve.com/recenzije1/slike/oznake/shema.png

Particije

Broj koji dolazi iza tri slova označava particiju. Brojevi 1, 2, 3 i 4 označavaju primarne particije, a veći brojevi označavaju logičke.

Sada imamo kompletnu sliku označavanja. Da ponovimo, uzet ćemo recimo oznaku hdc5. Raščlanimo je na tri dijela.

hd - c -5

Odnosno radi se o PATA disku (hd) koji je spojen na sekundarni priključak i podešen je na master (c), a particija je peta (logička)

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 18:18 (ambivalent).
Moj PC  
5 0 hvala 3
11 godina
neaktivan

Odlicno napisano. Dobro ce se uklapati u moj How To o kriptiranju jer nisam bas dobro objasnio imena hard-ova.

Svaka cast na trudu. :)

Ovo bi svakako trebalo staviti kao Sticky.

Mislim da se vidi da se mi Linux-asi najvise trudimo. :)

Arch user, Don't Panic!!!
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.3.2008 19:57 (Tux Slave).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan

Osim, naravno, na novijim Ubuntu instalacijama gdje su i ATA, SATA i USB diskovi označeni sa sdX?.

0 0 hvala 0
11 godina
RE: Oznake za diskove i particije

Zanimljive informacije, moram priznati da nisam točno znao te oznake do sada.

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
11 godina
neaktivan
RE: Oznake za diskove i particije
svakak kaže...

Osim, naravno, na novijim Ubuntu instalacijama gdje su i ATA, SATA i USB diskovi označeni sa sdX?.

To je zato sto ubuntu koristi isti libata modul za podrsku PATA-, SATA-, USB- i SCSI

1337
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.3.2008 9:25 (zeleni).
8 godina
neaktivan

Pozdrav !

Danas sam upravo odlicio instalirati ubuntu 11.10 i zapeo sam na koraku s praticijama koji uopce ne razumijem. Naime, diskovi uopce nisu oznaceni na bilo koji nacin koji bi mi dao do znanja da li se radi o prijasnoj c,d,ili f particiji jer ne pokazuje prostor na disku i zauzece nego je sve nekako pomijesano .... Nije mi jasno sta znaci swap i ostale gluposti pa bih molio da mi to nekako objasni ili napravi tutorial o tome jer stvarno nisam naisao na netu na neko ozbiljnije objasnjenje. Ako ova opcija nije moguca molio bih makar da mi netko kaze da li ce mi se obrisati sve datoteke ako krenem s prvom opcijom instalacije koja je zamijena win 7 s linuxom ili ce samo obrisati c particiju

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
Re: Oznake za diskove i particije
kule93 kaže...

Pozdrav !

Danas sam upravo odlicio instalirati ubuntu 11.10 i zapeo sam na koraku s praticijama koji uopce ne razumijem. Naime, diskovi uopce nisu oznaceni na bilo koji nacin koji bi mi dao do znanja da li se radi o prijasnoj c,d,ili f particiji jer ne pokazuje prostor na disku i zauzece nego je sve nekako pomijesano .... Nije mi jasno sta znaci swap i ostale gluposti pa bih molio da mi to nekako objasni ili napravi tutorial o tome jer stvarno nisam naisao na netu na neko ozbiljnije objasnjenje. Ako ova opcija nije moguca molio bih makar da mi netko kaze da li ce mi se obrisati sve datoteke ako krenem s prvom opcijom instalacije koja je zamijena win 7 s linuxom ili ce samo obrisati c particiju

http://wiki.open.hr/wiki/Sve_%C5%A1to_trebate_znati_o_radu_sa_diskovima

http://www.debian.org/doc/manuals/debian-reference/index.en.html
11 godina
neaktivan

Evo u slikama:

http://www.informatika.buzdo.com/s772.htm

EDIT: Na brzinu, SWAP je virtualna memorija na disku.

Sve pise na navedenim stranicama nadalje.

Have a nice day - Compa
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.8.2012 20:29 (drradic).
Moj PC  
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:

vrh stranice