Pitanja o Ubuntu-u

poruka: 52
|
čitano: 7.063
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
pitanje

Ovu sam temu otvorio da vam postavim par pitanja o u naslovu navedenom OS-u da bi se mogao bolje snalaziti u njemu. Pitanja su ova (ako se sjetim još kojeg pitanja napisat ću ga poslije) :

1. na početku kad kad moram birati između OS-ova pojavljuju mi se osim Ubuntu-a kolko se sjećam generic mode i memtest(nije cijeli dio zog izraza) i zanima me što oni znače, to jest koja je njihova svrha

2. internet mi se neće uvijek učitavati, ponekad da ponekad ne, učitava mi se kada prvo pokrenem generic mode i onda restartam komp i onda izaberem Ubuntu 7.10, koji je problem

3. u opciji Applications-Add/Remove šta trebam napravit da bi dobio taj program, ja prvo kliknem na taj program koji želim i onda kliknem na refresh, šta onda, da li sam skinuo to što sam želio i gdje je spremljeno

4. zašto mi ne radi driver za grafičku karticu, kliknem u System-Admisistration-Restricted Drivers i onda klinem na grafičku i onda Enable Driver i onda mi se pojavi poruka : The software source for the package nvidia-glx-new is not enabled., šta ne valja, šta treba promijeniti i kako? Za to mi je ionako svejedno kad ću kupit novu grafu, al me zanima u čemu je problem i kako ga rješiti

5. ima li kakvih problema u Ubuntu-u kad stavim novi komad hardwarea nutra, dal on sam instalira drivere(Ubuntu) il ih moram pripremit, ako da na kojoj stranici su?

 

I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Poruka je uređivana zadnji put sub 12.4.2008 20:06 (Horagio).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

Sad sam se sjetio još jednog-objasnite mi malo emulatore, kak se koriste i to(imam Cedega i Wine)


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

Zašto mi nitko ne odgovara na pitanja? Ne znate odgovre il šta(lol)!


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
prihvaćeno rješenje

1. ovo drugo bi trebao biti recovery mode, on pokreće ubuntu bez grafičkog sučelja (gnome). Uglavnom kad ti nešto crkne s grafičkim serverom moraš u recovery mode da popraviš :)

    memtest provjerava radnu memoriju, samo traži greške na njoj. Ako ti se OS počne bez razloga rušiti onda bi to trebao provjeriti.

2. kako se spajaš na net? Ako ideš preko lana onda trebaš podesiti u System->Administration->Networking

3. klikneš na program pa onda na install valjda. Ali prije prve instalacije u terminalu upiši sudo apt-get update

4. odi u SoftwareSources i u prvom tabu označi sve kvačice ako nisu. Onda narpavi sudo apt-get update

5. ovisi šta staviš. Ako staviš neku drugu grafičku normalno da ćeš trebati i druge drivere.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u

Cedega je nastao iz winea. Razvijaju ga samo za igre i plaća se što svi linux korisnici ne vole pa zato ja koristim samo wine.

vrlo je jednostavno za koristiti.

upišeš u terminalu wine /put do .exe filea

16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
jos jedna stavr oko wine-a. nakon kaj ga instaliras(sudo apt-get install wine) odma pokreni winecfg . otvorit ce ti se prozor novi sa ok izades iz njega. taj je korak bitan jer napravi .wine oler u home diru tak da posliej nemas problema. cedega staje s razvojem jer im wine ne zeli pomagat vise jer su komercijalni. tak da- koristi wine. ove godine, nakon 13 godina (?) razvoja wine ce izaci kao 1.0. ali eto, to jos ne znaci da tce sve iz windowsa jednostavno raditi.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
prihvaćeno rješenje
Horagio kaže...

Ovu sam temu otvorio da vam postavim par pitanja o u naslovu navedenom OS-u da bi se mogao bolje snalaziti u njemu. Pitanja su ova (ako se sjetim još kojeg pitanja napisat ću ga poslije) :

1. na početku kad kad moram birati između OS-ova pojavljuju mi se osim Ubuntu-a kolko se sjećam generic mode i memtest(nije cijeli dio zog izraza) i zanima me što oni znače, to jest koja je njihova svrha

2. internet mi se neće uvijek učitavati, ponekad da ponekad ne, učitava mi se kada prvo pokrenem generic mode i onda restartam komp i onda izaberem Ubuntu 7.10, koji je problem

3. u opciji Applications-Add/Remove šta trebam napravit da bi dobio taj program, ja prvo kliknem na taj program koji želim i onda kliknem na refresh, šta onda, da li sam skinuo to što sam želio i gdje je spremljeno

4. zašto mi ne radi driver za grafičku karticu, kliknem u System-Admisistration-Restricted Drivers i onda klinem na grafičku i onda Enable Driver i onda mi se pojavi poruka : The software source for the package nvidia-glx-new is not enabled., šta ne valja, šta treba promijeniti i kako? Za to mi je ionako svejedno kad ću kupit novu grafu, al me zanima u čemu je problem i kako ga rješiti

5. ima li kakvih problema u Ubuntu-u kad stavim novi komad hardwarea nutra, dal on sam instalira drivere(Ubuntu) il ih moram pripremit, ako da na kojoj stranici su?

 

 1. Generic: Mislis na ovo(?): Ubuntu 7.10 2.6.xx generic - to ti je samo generic kernel - kernel koji podrzava vecinu hardware odmah pri instalaciji.
memtest - to ti testira memoriju
2. Iskreno nemam pojma
3. Prvo oznacis aplikaciju koju zelis te zatim trebas pritisnuti negdje "Apply Changes" ili slicno. Program pokrenes kroz konzolu upisivanjem njegovog imena.
4. Ja sam upravo instalirao graficke drivere prije dva dana ovako:(govorim za KDE) K-> System-Administration->drugi tab->Restricted driver manager->Administration Mode(ona tipka na dnu prozora)-> Enable restricted drivers. Trebalo bi pokrenuti proces skidanja i instaliranja drivera automatski - moras imati internet.
5.Vecinom ne, jer ti je kernel genericki - podrzava vecinu hardware out of box, ali ako je komad hardware-a totalno nov moze se desiti da nece podrzavati.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
add/remove ne skine program nego ga odma instalira. ako ti je tolko nuzno potreno mjesto gdi se skidaju svi instalirani paketi- /var/cache/apt/archives. preporucam da nist tam ne diras i da nikad ne koristis komadnu rm -rf. pa kaj god da ti neko rekel.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u

jos nekaj, da bi enejblal dodatne repozitorije na muski nacin a ne preko synapica(:D) kucaj sudo gedit /etc/apt/sources.list. makni # sa svih linija koje pocinju sa deb i deb-src. osim preve jer je to instalacijski cd od ubuntua. save. sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade. restricted drivers- dalje znas. ako ne zelis tak odi na nvidisa stranicu skini driver zalinux koi ima *.run ekstenziju. pokreni ga sa ./ime fajla.run i on te sam vodi kroz instalaciju. ako tim putem radis svakak provjeri da vec nsii instalirl driver preko restricteda da nebi bilo problema

 

ako neki komad hardvera nije podrzan od strane kernela uvijek mozes sam napisat driver:P ilis kinut novi kernel. ali to bas ne prpeorucam jer vjeruejmd a nisi bas upoznat s kompajliranjem kernela. niko ne voli kernel panic:)


i nogom u guzicu je korak naprijed
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar
Tux Slave kaže...
Horagio kaže...

3. u opciji Applications-Add/Remove šta trebam napravit da bi dobio taj program, ja prvo kliknem na taj program koji želim i onda kliknem na refresh, šta onda, da li sam skinuo to što sam želio i gdje je spremljeno

 

3. Prvo oznacis aplikaciju koju zelis te zatim trebas pritisnuti negdje "Apply Changes" ili slicno. Program pokrenes kroz konzolu upisivanjem njegovog imena.

 ne znam u čemu je tu problem jer sam tak pročtal i na još jednoj stranici(linuxzasve, mi se čini) ali u nečemu je problem, a to je ovaj: ja čim hoću označit aplikaciju čim klinem na nju pojavi mi se prozor u kojem piše :The list of applications is not availabe .Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection. , a ponuđene su mi opcije Refresh i Close
a u vezi s netom mislim da znam kaj trebam napravit da bi došel na njega, ne smem iti na Windowse, če idem onda treba kompjuter neko vrijeme poklje njih da Ubuntu more imat net, a kao što sam naveo trebam kliknut i recovery mode prije

I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar
FunkyJack kaže...

 

4. odi u SoftwareSources i u prvom tabu označi sve kvačice ako nisu. Onda narpavi sudo apt-get update

 

 

 

di je to software sources

 

 

 
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
Horagio kaže...
 ja čim hoću označit aplikaciju čim klinem na nju pojavi mi se prozor u kojem piše :The list of applications is not availabe .Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection. , a ponuđene su mi opcije Refresh i Close

 Pa sve ti piše. Klikni na refresh, odaberi programe koje želiš instalirati i apply... jednostavnije ne ide.

Ovo sa internetom definitivno nešto nije u redu. Kako si se na kraju spojio, u bridge ili router modu?

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
Horagio kaže..

di je to software sources

System>Administration. Rekao sam ti već, te stvari probaj sam pohvatati.


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar
ambivalent kaže...
Horagio kaže...
 ja čim hoću označit aplikaciju čim klinem na nju pojavi mi se prozor u kojem piše :The list of applications is not availabe .Click on 'Reload' to load it. To reload the list you need a working internet connection. , a ponuđene su mi opcije Refresh i Close

 Pa sve ti piše. Klikni na refresh, odaberi programe koje želiš instalirati i apply... jednostavnije ne ide.

Ovo sa internetom definitivno nešto nije u redu. Kako si se na kraju spojio, u bridge ili router modu?


spojen sam na net i ide bez brige, jedino ak odidem na windowse pa onda natrag na ubuntu onda je tek pravo s***e i kaj god da napravim(čak i ono v terminalu sudo pppoeconf)  napravim neće iti nit nigder, pital je i jedan moj frend svoga brata(ide na FOI) i on veli da se to automatski konekta - ne znam kaj je tak da ...
a ovo s add/remove je isto problem jer dok stisem refresh onda ga oču označit pa natrag refresh-zmotano, nemrem stisnut Apply

 

I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.4.2008 18:40 (Horagio).
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
Horagio kaže...

4. zašto mi ne radi driver za grafičku karticu, kliknem u System-Admisistration-Restricted Drivers i onda klinem na grafičku i onda Enable Driver i onda mi se pojavi poruka : The software source for the package nvidia-glx-new is not enabled., šta ne valja, šta treba promijeniti i kako? Za to mi je ionako svejedno kad ću kupit novu grafu, al me zanima u čemu je problem i kako ga rješiti

Ako ništa ne upali, instaliraj driver pomoću Envy skripte.

http://albertomilone.com/ubuntu/nvidia/scripts/legacy/envy_0.9.10-0ubuntu10_all.deb

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

ok driveri su mi podešeni u software sources


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

hio hip hura! sad je i add/remove dobro, mislim da više nebu problema


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
devil kaže...
cedega staje s razvojem jer im wine ne zeli pomagat vise jer su komercijalni. tak da- koristi wine. ove godine, nakon 13 godina (?) razvoja wine ce izaci kao 1.0. ali eto, to jos ne znaci da tce sve iz windowsa jednostavno raditi.
Možeš mi, molim te, navest izvor za tu informaciju, od kud to? Koliko ja znam: to je sve ista ekipa ljudi: Cedega i Wine. Osim ako nisu podvojene ličnosti koje su se posvađale same sa sobom  Cool . Cedega i dalje sve svoje patcheve daje nazad u Wine, a ono u čem je posebna da ima prilagođene okoline za svaki program/igru posebno, što kod Wine-a nije slučaj. Tako da će Cedega radit s više igara i to vjerojatno s više FPS-a, jer za svaki program ima optimalnu konfiguraciju Wine-a. Kome se da zahebavat može je i besplatno, legalno nabavit iz CVS-a. Moguće je da sam ispao iz trenda.  Osmijeh

Generički kernel u Ubuntu-u je u suštini običan i386 kernel s još nekim optimizacijama (sadrži optimizacije i za k7 i 686 arhitekture), tako da neće iskoristiti sve mogućnosti npr. 64bit procesora, ali će raditi na njima (jer svi današnji moderni 64bitni procesori podržavaju i 32bitne instrukcije). Tako da bi "64bitnim korisnicima" bilo dobro da skinu kernel baš za njihovu arhitekturu, no 64bitne verzije izazivaju probleme, kao npr. kod flash-a koji nije podržan na 64bita.  Mršti se
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.4.2008 9:04 (4ndY).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
kaj nisu ovi iz cedege bili wineX koji je bil badav i onda otlis i naprvaili cedegu koja , eto, nije? nema veze. budem potrazil taj link. mozda sam se i ja zajebo dok sam cital
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

isprobal sam compiz fusion i oduševljen sam njime

ok, jedini problem koji je ostal je internet, ve neće ni raditdok napravim proceduru(već je navedena u prijašnjim postovim), Ubuntuova grafika mi je fenomenalna, sve krasno i predivno, ali cijeli Ubuntu bez neta je SR**E!!!!!!!!!!, pomažite, evo par informacija: imam T-comov internet koji sam kupil prije1-2-3 godine i to je router SE Gigaset 555 WLAN dsl i mali usb-ičič D-Link AirPlus G DWL-G122 Wireless, na windowsima mi se automtasdki konekta, a ak ne onda usb van pa nutra i ide net ko lud(umjereno lud-nije lud)


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u

zadnje kaj sam ja čul (možda su to i riješili u međuvremenu, bilo je davno) da nije preporučljivo imat usb dsl modem ak si na linuxu, da se vrlo teško konfigurira. ajd si probaj spojit prek vulgaris ethernet-a (ak ima i taj način spajanja)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
4ndY kaže...

Generički kernel u Ubuntu-u je u suštini običan i386 kernel s još nekim optimizacijama (sadrži optimizacije i za k7 i 686 arhitekture), tako da neće iskoristiti sve mogućnosti npr. 64bit procesora, ali će raditi na njima (jer svi današnji moderni 64bitni procesori podržavaju i 32bitne instrukcije). Tako da bi "64bitnim korisnicima" bilo dobro da skinu kernel baš za njihovu arhitekturu, no 64bitne verzije izazivaju probleme, kao npr. kod flash-a koji nije podržan na 64bita.  Mršti se
 U tom slučaju se stavi 32 bitni browser i 32 bitni flash i sve ce raditi ok. SUSE 64 bitni radi i sa 64 bitnim i 32 bitnim (out of the box) aplikacijama bez problema (jedino je problem koliko se te aplikacije testirane). Neznam kako je sa Ubuntuom ali znam da se kod Debiana 32 bitni library moraju dodati ručno a i onda ima problema.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
prihvaćeno rješenje
Horagio kaže...

pomažite, evo par informacija: imam T-comov internet koji sam kupil prije1-2-3 godine i to je router SE Gigaset 555 WLAN dsl i mali usb-ičič D-Link AirPlus G DWL-G122 Wireless, na windowsima mi se automtasdki konekta, a ak ne onda usb van pa nutra i ide net ko lud(umjereno lud-nije lud)


  Za sad najjednostavnije možeš riješit problem tako da uštekaš taj komp direktno LAN-om u taj Siemensov router. Ovaj će ti dat IP/DNS/etc. (nadam se da Ubuntu ima NetworkManager) i sve će radit automatski...
Što se tiće tog USB wireless kartice... to treba proguglat. 
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
PROTECTOR kaže...
U tom slučaju se stavi 32 bitni browser i 32 bitni flash i sve ce raditi ok. SUSE 64 bitni radi i sa 64 bitnim i 32 bitnim (out of the box) aplikacijama bez problema (jedino je problem koliko se te aplikacije testirane). Neznam kako je sa Ubuntuom ali znam da se kod Debiana 32 bitni library moraju dodati ručno a i onda ima problema.

A čuj, mora se workaroundi pravit, a to baš i nije jednostavno out-of-box rješenje.

5. Where is Flash for PowerPC or x86-64 Linux?

  It does not exist probably because Adobe management feel there is no demand.
  Contact Adobe and express your opinion if you truly care about this.

http://macromedia.mplug.org/faq.html 

p.s. ja nemam (još) problema s time, još uvijek sam na 32-bita... 
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar
4ndY kaže...
Horagio kaže...

pomažite, evo par informacija: imam T-comov internet koji sam kupil prije1-2-3 godine i to je router SE Gigaset 555 WLAN dsl i mali usb-ičič D-Link AirPlus G DWL-G122 Wireless, na windowsima mi se automtasdki konekta, a ak ne onda usb van pa nutra i ide net ko lud(umjereno lud-nije lud)


  Za sad najjednostavnije možeš riješit problem tako da uštekaš taj komp direktno LAN-om u taj Siemensov router. Ovaj će ti dat IP/DNS/etc. (nadam se da Ubuntu ima NetworkManager) i sve će radit automatski...
Što se tiće tog USB wireless kartice... to treba proguglat. 
 hvala, isprobat ću, ako upali ok, al ako ne onda sr**e

I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar
Horagio kaže...
4ndY kaže...
Horagio kaže...

pomažite, evo par informacija: imam T-comov internet koji sam kupil prije1-2-3 godine i to je router SE Gigaset 555 WLAN dsl i mali usb-ičič D-Link AirPlus G DWL-G122 Wireless, na windowsima mi se automtasdki konekta, a ak ne onda usb van pa nutra i ide net ko lud(umjereno lud-nije lud)


  Za sad najjednostavnije možeš riješit problem tako da uštekaš taj komp direktno LAN-om u taj Siemensov router. Ovaj će ti dat IP/DNS/etc. (nadam se da Ubuntu ima NetworkManager) i sve će radit automatski...
Što se tiće tog USB wireless kartice... to treba proguglat. 
 hvala, isprobat ću, ako upali ok, al ako ne onda sr**e

 znači onda će se automatski konektat?

I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
16 godina
offline
RE: Pitanja o Ubuntu-u
Horagio kaže...
  znači onda će se automatski konektat?

  Pa da, ako ti se i windowsi automatski spoje na Net, onda će i Linux (preko tog kabla). Samo ti to mora netko potvrdit tko koristi Ubuntu, ja koristim Fedoru i onda to radi automatski s NetworkManagerom, iako sam 99% siguran da je isto i s Ubuntu-om.
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u
autorov komentar

U vezi s internetom složio sam ga, al ipak nisam moro upotrijebiti LAN kabel. Jednog lijepog dana(jučer) sam bio na ovom forumu oko 4 sata popodne i zvoni telefon koji je prikapčeni isto tu di je i router. Opis telefona:star je valja 30-50 ljet, još nisam bil živ, a niti nitko od vas nije bil živ dok ga je moj pokojni djeda kupio i tako zvoni on. U razgovoru preko tog telefona zvuk šumi. Jednostavno šumi. I javi se moja mama na njega, meni internet zašteka(na Windowsima) i onda ja poludim dođem do telefona i iščupam ga jer mi je već sve živce popio(svih 12 para) i maknem ga. I nakon nekog vremena poklje gašenja kompa(15 min. jer su me špotali roditelji da sam ovisnik) ja ga oprem i malo sam čital neki časopis i ono Ubuntu mi se automatski uključi jer mi piše na početku da ako u određenom vremenu ne izaberem OS uključi se onaj koji je prvi selektirani- Ubuntu. I tako se on uključi ja sav sretan i iznenađen postao sretan i iznenađen. Mislim da sam pronašao ovdje sve odgovore moderatoi i mislim da bi trebal i staviti LOKOT, al ne još. Od ovog posta za 1 mjesec, ak net na Ubuntuu ne zezal morete ovo lockati, a u suprotnom bum probal s kablima.


I am cool, I am fast, I am clever, I am strong. Thats because I use Linux.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Pitanja o Ubuntu-u

kad ja palim komp..i kad se nude OSevi..znaci onih par vrsta za Ubuntu i other:WinXP, jel mogu namjestit nekako da mi po defaultu ulazi u windowse ako ništa ne prihvatim,,jer ja upalim pilu pa idem pogledat šta ima na TVu pa se vratim i vidim Ubuntu pa onda ako želim u Windows opet trebam restartat.. Mislim nije meni bed al stara će se izgubit ako uleti u LinuxeOsmijeh

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Pitanja o Ubuntu-u

http://www.linuxzasve.com/clanak/qgrubeditor_2-5-0_podesavanje_grub-a/7

 

Imaš ga u synapticu ako se ne varam. Podesi si kako ti odgovara.


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com | Blog - ivanwp.wordpress.com
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice