Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

poruka: 46
|
čitano: 11.608
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Evo totalni sam početnik u linuxu i jučer sam instalirao open suse 10.3. Neznam na čemu radi, valjda onaj KDE4 koliko sam ja uspio skužiti. Mene zanima, zašto ja nemogu normalno s interneta skinuti neki program za linux i normalno ga instalirati. Jedino što sam uspio instalirati je ponešto s onih repozitorija. Uzeo sam i od frenda par DVD-ova od PC chipa i probao instalirati neku igru ili program za linux ali ne ide (ili je svaki program za određenu distribuciju). trebaju mi i nvidijini driveri. čak sam ih instalirao preko repzitorija ali je javljalo da mi fali još nešto da instaliram drivere, a ja nemam pojma što. aj pomozite ljudi, ja sam u ovom skroz izgubljen.


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Početnik pa OpenSUSE :) Programe instaliraš ili iz repozitorija ili ručno kompajliranjem.

Eventualno rpm paketi za suse.

 

Evo par linkova za prvu pomoć:

http://www.linuxzasve.com/wiki/sadrzaj/pripreme.html#distribucije

http://www.linuxzasve.com/wiki/sadrzaj/programi.html#instalacija


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

U linux-u nemas "normalne instalacije" ili instaliras iz repozitorija(mislim da to vec znas kad si nesto instalirao) ili kompajliranje.

Evo ti opis potrebnih operacija da nesto kompajliras(instaliras) iz source koda.

 

1: U folder programa imas sigurno file pod imenom INSTALL. U njemu ti je objasnjeno kako instalirati program.

Trebas paziti i na dependency - na hr.- trebas paziti dali imas sve library-je koje program trazi da se moze instalirati.

To ti sve pise u INSTALL fileu. Ako mislis da nesto nemas lijepo upises ime tog nedostatka u svoj repozitorij i on ce ti to instalirati.

Kad si siguran da nemas vise nista sto trebas instalirati od dependency-a mozemo krenuti na proces kompajliranja.

2: Pritisni u folderu program F4 - to ce ti izbaciti konzolu.

3: upisi u konzolu:   ./configure      (Pazi na tocku prije /)

Ovo ce ti pogledati dali ima jos koji dependency koji nisi instalirao. Ako izbaci error post-aj ovdje pa cemo vidjeti sto uciniti.

4: sada upisi:  make         - proces kompajliranja se upravo odvija, a vrijeme zavrsetka ovisi o velicini samog programa.

5: sada upisi: make install      - Moras biti "root" da ovo ucinis.

Da postanes root rebas ucinit sljedece:

1: Ako koristis sudo sustav(neznam dali je suse sudo) samo upisi sudo ispred make install npr. sudo make install

2: Ako koristis su sustav upisi "su" (sam "su" bez ikakvih drug rijeci). Zatraziti ce te lozinku pa je ti samo upisi.

Nakon su moramo se ponovno prebaciti u folder gdje je program jer smo dobili drugi shell.

Samo upisi: cd /put/do/programa/

Nakon toga upisi: make install

 

To bi bilo to.

Ako je sto nejasno samo javi.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Polako doći će vrijeme da nešto sam kompajlira.

 

 

Kreni odavde:

 

http://en.opensuse.org/Package_Repositories

 

na opensuse 10.3 imas 1-click instalaciju tako da ti nebi trebalo biti problema.

 

http://packages.opensuse-community.org/index.jsp?searchTerm=nvidia&distro=openSUSE_103

 

 

ili jos bolje koristi Yast

 

ovdje ces naci listu korisnih repozitorija.

 

http://en.opensuse.org/Additional_YaST_Package_Repositories

 

ako imas problema sa dodavanjem pogledaj

 

http://en.opensuse.org/Add_Package_Repositories_to_YaST

 

Repozitoriji bez kojih se nemože:

 

# Packman

# Guru
# VLC VideoLan Client

# Nvidia

 

Ostali po potrebi.

 


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Evo imam i ja jedno pitanje.

Posto suse nikada nisam koristio dali je ona sa normalnom instalacijom sudo ili su?

 

EDIT:

 

@Scorpion:

 

Evo ti driveri za nvidia-u.

Pise One Click install. Sad dali je neznam:

http://opensuse-community.org/nvidia.ymp
Arch user, Don't Panic!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 15:24 (Tux Slave).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

su


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Hvala vam svima na savjetima. Ali imam i dalje problema s driverima. Skinuo sam najnovije nvidijine (sljedio upute na njihovim stranicama) a 3D mi još ne radi. zna li itko zašto?

 

@Tux Slave - kako to mogu saznati za taj "su"? Ima li igdje gdje mogu vidjeti?

 

A ovaj sam instalirao jer mi ga je uz windowse lako instalirati (nikad bolje instalacije u životu nisam vidio). Mislio sam stavit UBUNTU Studio 7.04 ali nisam se nikako mogao snaći u njegovu programu za upravljanje particijama pa me bilo strah da mi ne pobrise windowse.

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 18:34 (scorpion667).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...

Hvala vam svima na savjetima. Ali imam i dalje problema s driverima. Skinuo sam najnovije nvidijine (sljedio upute na njihovim stranicama) a 3D mi još ne radi. zna li itko zašto?

 

@Tux Slave - kako to mogu saznati za taj "su"? Ima li igdje gdje mogu vidjeti?

 

A ovaj sam instalirao jer mi ga je uz windowse lako instalirati (nikad bolje instalacije u životu nisam vidio). Mislio sam stavit UBUNTU Studio 7.04 ali nisam se nikako mogao snaći u njegovu programu za upravljanje particijama pa me bilo strah da mi ne pobrise windowse.

 SU stoji za Super User. Znaci korisnik na racunalu bez ikakvih ogranicenja. Kao sto je Administrator na Window$u.(To koristis jedino ako nemozes sa obicnim korisnikom.)
U vezi driver-a. Mozes li kopirati svoj xorg.conf file. Nalazi se u /etc/X11/xorg.conf.
Kopiraj mi dio  od Section "Monitor" do kraja file-a.
Moramo vidjeti dali su X-i prepoznali tvoju graficku i dali su je ucitali u svoj konfiguracijski file(xorg.conf).


Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Uradio bih to da mi se sad može podignuti. Čini se da je linux lakše pokvariti nego windowse. Umjesto onog ekrana gdje upisujem lozinku pojavi mi se nešto slično dos-u i traži da upišem korisničko ime i lozinku. nakon što unesem neznam šta bih uradio. utipkao sam help ali nije mi izbacilo ništa korisno. ima li koji način da se to popravi?pa da bar do dektopa dođem?

 

EDIT: by the way nisam ništa prčkao, samo sam probao preko repozitorija instalirati starije drivere. nakon što je završilo, kad sam restartao komp SUSE mi se nije htio podgnuti.

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 19:59 (scorpion667).
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Probaj upisati startx


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

nakon sto upises login

 

kucaj: startx

 

 

ps, eto dobio si dva odgovora Smijeh

 

OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 20:08 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Heh, to ti je problem, stari driveri. hmm ima nacin.

Upali Linux i upisi svoj username i password od ROOT-a.

Tada napravi:

cd /etc/X11/

 


Sad ide malo kompliciraniji dio.

Otvoriti ces xorg.conf sa nano-m. Nano je lagan za skuziti. To ti je text editor.


nano xorg.conf

 

Otvoriti ce ti jedan file i ti ces sa strelicom prema dolje otici do dijela koji spominje graficku.

Izgleda kao ovo:

 

Section "Device"
    Identifier  "Card0"
    Driver      "nvidia"
    VendorName  "nVidia Corporation"
    BoardName   "NV34 [GeForce FX 5500]"
    BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

 

Taj dio ti je ispod sekcije Section "Monitor".

Zapisi to na papir pa ni napisi ovdje sto pise.

Nemora znaciti da ce tebi isto pisati kao meni, ali mi samo prepisi dio ispod Section "Monitor".

 

Ispod tog djela od graficke imas sekciju Section "Screen".

Isto spusti se sa tipkom prema dolje i nadji dio gdje pise Depth 24.

Izgleda otprilike ovako:

 

    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
        Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubSection

 

To isto prepisi i post-aj ovdje.

 

 

 

 


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Upisao sam, počelo nešto raditi i onda piše faild to initialize nvidia.... nešto. problem je očito u driverima. ima li koji način da se vratim na stare. na kraju je napisalo :
fatal servers error

no screens found

giving up


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
Nix kaže...

nakon sto upises login

 

kucaj: startx

 

 

ps, eto dobio si dva odgovora Smijeh

 

 Nakon toga mozda bude imao problema sa 3D-om, a on ga hoce.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
mislim da ti je odgovor na to- ubuntu;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Neka skine proprietary drivere i instalira ih ručno, ali najprije mora pobrisati (ako je tu) već instalirane (to može valjda preko Yasta).

 

Nažalost, u Ubuntuu će imati još više problema s grafikom. Ja sam jučer proveo 3 sata u pokušajima da prislim Ubuntu 7.10 da mi digne GLX.

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 20:17 (naxeem).
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

http://en.opensuse.org/NVIDIA

 

sve sto ti treba, isprintaj, ili napisi i slijedi upute.

 

OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 20:27 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...

Upisao sam, počelo nešto raditi i onda piše faild to initialize nvidia.... nešto. problem je očito u driverima. ima li koji način da se vratim na stare. na kraju je napisalo :
fatal servers error

no screens found

giving up


 
Ok ponovo kucaj
SU
pass

pa onda

yast2

neces imati ono fino kde okruzenje, vec ces raditi u konzoli, tipke gore dole, uglavnom je sve isto, potrazi te drivere deinstaliraj, pa restartuj komp..

Udahno duboko i slijedi upute  http://en.opensuse.org/NVIDIA

OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Logiraj se kao root u konzolu(ono crno).

Upisi sljedece:

 

1: cd /tmp

2: wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/169.12/NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

3: sh NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

4: Restartaj PC.

 

Nvidia-ni driver noviji od 81.74 nezahtijevaju podesavanje xorg.conf.

Naravno ovo ucinis nakon sto deinstaliras stare driver.

Recim mi samo koju graficku imas.

 

btw, mozes i onim procesom sto sam vec predhodno napisao, ali je ovo elegantniji put za pocetnika.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
Tux Slave kaže...

Logiraj se kao root u konzolu(ono crno).

Upisi sljedece:

 

1: cd /tmp

2: wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/169.12/NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

3: sh NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

4: Restartaj PC.

 

Nvidia-ni driver noviji od 81.74 nezahtijevaju podesavanje xorg.conf.

Naravno ovo ucinis nakon sto deinstaliras stare driver.

Recim mi samo koju graficku imas.

 

btw, mozes i onim procesom sto sam vec predhodno napisao, ali je ovo elegantniji put za pocetnika.


 Stvarno vam puno hvala. Svima. Nemogu vjerovati da se netko ovoliko trudi da pomogne nekome. Evo pokušat ću prvo s ovime što sam citirao, samo što neznam kako deinstalirati stare drivere. Grafička je 7300GT PCI express ASUSova


EDIT nakon pokušaja: Nisam uspio ovako instalirati. Sve sam lijepo downloadao i pokrenuo s onom "sh NVIDIA....." naredbom. Prvo je reklo da mu nešto fali pa da treb naći na serveru. nije našao. onda mi je kad sam probao continue rekao da nešto "CC" fali (ili tako nešto). A jesam se bio ponadao da će upalit

 

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 21:02 (scorpion667).
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Pokreni yast u konzoli.

Mora negdje biti search box.

Upisi nvidia.

Obrisi sve sto sadrzi nvidia u svome imenu.

Tada ucini onaj elegantan nacin.

 

Ovo sam sad pisao napamet, ali tako nekako bi trebalo ici to s brisanjem driver-a.

Mozda se javi koji Suse-ovac pa ce ti tocno reci.

Kad bih vidio ispis ove komande onda bih znao reci vise:

yast -h


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
scorpion667 kaže...
Tux Slave kaže...

Logiraj se kao root u konzolu(ono crno).

Upisi sljedece:

 

1: cd /tmp

2: wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/169.12/NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

3: sh NVIDIA-Linux-x86-169.12-pkg1.run

4: Restartaj PC.

 

Nvidia-ni driver noviji od 81.74 nezahtijevaju podesavanje xorg.conf.

Naravno ovo ucinis nakon sto deinstaliras stare driver.

Recim mi samo koju graficku imas.

 

btw, mozes i onim procesom sto sam vec predhodno napisao, ali je ovo elegantniji put za pocetnika.


 Stvarno vam puno hvala. Svima. Nemogu vjerovati da se netko ovoliko trudi da pomogne nekome. Evo pokušat ću prvo s ovime što sam citirao, samo što neznam kako deinstalirati stare drivere. Grafička je 7300GT PCI express ASUSova


EDIT nakon pokušaja: Nisam uspio ovako instalirati. Sve sam lijepo downloadao i pokrenuo s onom "sh NVIDIA....." naredbom. Prvo je reklo da mu nešto fali pa da treb naći na serveru. nije našao. onda mi je kad sam probao continue rekao da nešto "CC" fali (ili tako nešto). A jesam se bio ponadao da će upalit

 

 Ucini ovo pa ponovi instalaciju:

modprobe nvidia

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

imam još jedno pitanje. pošto neznam ništa o linuxu ovo je samo bubanjeSmijeh.

Je li mogu će da je ono "CC" što mi fali zapravo gcc kompajler?


CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Da se ne mućiš po konzoli, najpametnije bi ti bilo vratiti osnovno grafičko okruženje, pa nastaviti od tamo.

 

Utipkaj ovo:

 

su nano /etc/X11/xorg.conf

 

i naići ćeš na nešto slično ovome. Tamo gdje piše Driver, obriši ono "nvidia" i upiši "vesa"

 

Section "Device"
    Identifier    "nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600 GT]"
    Boardname    "nv"
    Busid        "PCI:2:0:0"
    Driver        "nvidia"
    Screen    0
EndSection

 

Snimi, a zatim opet probaj utipkati startx.


- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

komande:

1.su

2.pass

3.yast2

 

na ovaj nacin ćes pokrenuti yast u konzoli, raspored je isti kao i u KDE okruzenju, samo sto nemozes koristiti mis, koristi precice (alt+oznaceno slovo ili tipku tab) da dodjes do odgovarajuce sekcije.

 

Selektuj search, upisi nvida, izbrisi stare drivere, spasi promjene, exit, restart

 


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
naxeem kaže...

 

 

Nažalost, u Ubuntuu će imati još više problema s grafikom. Ja sam jučer proveo 3 sata u pokušajima da prislim Ubuntu 7.10 da mi digne GLX.

 

 ATI grafička?

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć
ambivalent kaže...
naxeem kaže...

 

 

Nažalost, u Ubuntuu će imati još više problema s grafikom. Ja sam jučer proveo 3 sata u pokušajima da prislim Ubuntu 7.10 da mi digne GLX.

 

 ATI grafička?

 ATI i Nvidia su obijavile nesto opsirniju dokumentaciju tako da od sada nebi trebalo biti problema sa instalacijama.

Arch user, Don't Panic!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Evo me opet u SUSE ljudi. Izbrisao sam instalirane drivere. nisam znao kako se micati između opcija, malo sam šupao i došao do kombinacije CTRL+F. Sad kad je sve u redu može li mi itko objasniti kako instalirati najnovije drivere, a da mi imaju 3D podrsku. treba isključiti neki x server ili šta već ili treba neki x.org editirati koliko sam skužio.

 

EDIT : i čini mi se da onaj nano ne postoji ovdje.(dok sam maloprije ono radio). ima li neki drugi tekstalni editor. čini mi se da je ovdje Gawk

CORE 2 DUO E4300 @ 1.8GHZ
2 GB RAM 667MHZ
ASUS 7300 GT @ 475/920
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.3.2008 21:28 (scorpion667).
16 godina
neaktivan
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

Mislim da je najbolje pratiti official upute:

 

http://en.opensuse.org/NVIDIA

 

Ja nikada tako neistaliram, ali posto si tek poceo mislim da je to najbolje rijesenje.


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Početnik - Open Suse 10.3 pomoć

I jedan savjet, nikad ne forsiraj instalaciju ako ti javlja gresku. Pogledaj sta ti nedostaje, progooglaj pa onda nastavi dalje.


OS: Linux 2.6.18.8-0.9-default i686 Current user: nikola@linux System: openSUSE 10.2 (i586) KDE: 3.5.9 "release 51.2"
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice