SteamOS + SteamBOX

poruka: 21
|
čitano: 7.133
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
SteamOS | Steam Machines | Steam Controller

Danas je i službeno objavljeno, Valve pravi svoj operacijski sustav, temeljen na Linux kernelu (to znamo sigurno), vjerojatno na Ubuntu distribuciji. Prošli tjedan je na LinuxCon 2013 konferenciji prezentirao Gabe Newell. Govorio je o budućnosti igranja na PC-u i njegova razmišljanja o toj temi. Također, rekao je da će ovaj tjedan biti dostupno više informacija o njihovoj "konzoli".

Odbrojavanje možete pratiti na http://store.steampowered.com/livingroom/.

Zasad je objavljeno "samo to" da će Valve razviti SteamOS, operacijski sustav temeljen na Linuxu i da će biti besplatan, "free", za preuzimanje (ne znam znači li to "free beer" ili "free speech").
Više informacija je http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS/.

tl;dr - SteamOS - Linux based OS:
- free za download
- može streamti sve igre sa PC-a preko LAN-a
- AAA naslovi u 2014.
- glazba, filmovi, TV
- "family sharing"
- "family options"

Otvorio sam ovu temu jer smatram da ce ovo biti poprilicno zanimljivo pratiti i moglo bi jako utjecati na razvijanje igara za Linux, a poboljšanja koja bi trebalo donijeti u vidu drivera su značajna za sve.
Kako budu dolazile nove informacije, dodavat ću ih u ovu temu ili ovaj post.

 

EDIT: Gabeova prezentacija na LinuxConu 2013

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2013 16:52 (Dementor).
Moj PC  
6 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX
Ocekivao sam nes ovakvog, posto je Valve poceo jako gurati Linux. Go for it Valve!
Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: SteamOS + SteamBOX

Da, ovo je bilo očekivano. Samo Steam za Linux nije nešto kao samo po sebi, ali budući da planiraju svoju konzolu, pravljenje svog OS-a, tj. distribucije je logičan potez. Sada bi se lako moglo dogoditi i da se drugi veliki izdavači okrenu više Linuxu (EA, Activiosion, Ubisoft, itd.), mada ne tako skoro. Ipak, od ovog će profitirati čitava zajednica, jer će se malo više pažnje posvetiti Linuxu kao desktopu, više će se truda ulagati u popravljanje sitnica koje muče obične korisnike (lijepo je kad IBM uloži milijardu dolara u razvijanje kernela, ali to i dalje neće popraviti lag kod gledanja youtube videa preko cijelog zaslona xD). Međutim, ono što mene zanima najviše je AAA naslovi u 2014. Jedini zasad najavljen je ovaj zadnji Metro.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2013 20:40 (Dementor).
10 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Ovo je genijalan potez za cijelu Linux zajednicu!

 

Dvije stvari mi se ne sviđaju, jedna je navedena:

- može streamti sve igre sa PC-a preko LAN-a

U početku kada korisnici budu pitali za Linux verziju, developeri će im reći: imate Windows verziju, samo je stream-ajte na Linux, nema potrebe da podržimo Linux da biste mogli da koristite steambox.

Druga je što je velika šansa da će biti bazirana na Ubuntu-u. U početku možda neće biti problema, ali pošto Ubuntu razvija sada novu vrstu paketa bojim se veće nekompatibilnosti u budućnosti.

 

Bezbroj stvari mi se sviđa. Neke od njih:

- Bolji drajveri za grafičku

- Više developera će da imaju fokus na Linux-u

- Više korisnika će da koristi Linux

 

Samo se nadam da će biti fully customizable kako bi korisnicima još više približio čari Linux distribucija.

Ko bi rekao da će Linux da postane glavna gaming platforma za PC {#}

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Evo nam i prve informacije o SteamBox-u. Još kontroler za dva dana i to je to.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
SteamOS + SteamBOX

300 "sretnika" ce dobit Steambox doma da testiraju betu. I bit ce par verzija Boxova. Bilo je ovo i ocekivano.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX
Can I hack this box? Run another OS? Change the hardware? Install my own software? Use it to build a robot?
Sure.
Suza mi se u oku pojavila kada sam pročitao ovaj dio {#}
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

vjerojatno ce najavit i igre za par dana

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: SteamOS + SteamBOX
kolac kaže...

vjerojatno ce najavit i igre za par dana

 

Poprilično sam siguran da će za dva dana objaviti njihov vlastiti gamepad. Igre će vjerovatno kasnije objaviti. I poprilično sam siguran da će taj njihov gamepad izgledati kao na patentu koji su podnijeli prije 4 godine.

14 godina
neaktivan
offline
Re: SteamOS + SteamBOX
r3bl kaže...
kolac kaže...

vjerojatno ce najavit i igre za par dana

 

Poprilično sam siguran da će za dva dana objaviti njihov vlastiti gamepad. Igre će vjerovatno kasnije objaviti. I poprilično sam siguran da će taj njihov gamepad izgledati kao na patentu koji su podnijeli prije 4 godine.

100% da ce objaviti igru sa novim engineom da su htjeli objaviti gamepad to bi bilo danas..

15 godina
neaktivan
offline
Re: SteamOS + SteamBOX
r3bl kaže...
kolac kaže...

vjerojatno ce najavit i igre za par dana

 

Poprilično sam siguran da će za dva dana objaviti njihov vlastiti gamepad. Igre će vjerovatno kasnije objaviti. I poprilično sam siguran da će taj njihov gamepad izgledati kao na patentu koji su podnijeli prije 4 godine.

Moram rec, ako bude im takav gamepad onda im je to pametna ideja - sličan je X360 gamepadu koji super leži u ruci...

Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
12 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

pa danas su najavili nekakav game pad

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: SteamOS + SteamBOX
kolac kaže...

pa danas su najavili nekakav game pad

Ne danas su najavili steambox. Sustav na kojem ce se igrat.

10 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Baš pišem neki članak i evo kako su se događaji razvijali:

 

17.9. - Gabe Newell na Linux Conference-u izjavljuje kako je Linux budućnost gejminga i kako ne želi da njegov Valve više ovisi o Windows-u i Microsoft-u.

23.9. - Valve najavljuje SteamOS, sopstvenu Linux distribuciju za gejming, kao prvi od tri noviteta u sedam dana.

23.9. - NVidia nudi pomoć developerima koji stoje iza open source drajvera za njihove grafičke.

25.9. - Valve najavljuje SteamMachines, sopstvene PC-e stvorene za gejming koji će pokretati SteamOS.

25.9. - I NVidia i AMD najavljuju da će veću pozornost posvetiti svojim drajverima za GNU/Linux distribucije.

25.9. - AMD najavljuje MANTLE, API nižeg nivoa koji će moći bolje da iskoristi grafičke kartice.

27.9. - Valve najavljuje svoj gamepad (pretpostavljam), četri godine nakon što je podnijeo patent za isti.

 

U 10 dana se PC gejming industrija okrenula naglavačke.

 
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Čekam da vidim kako će to sve ispasti kada konačno bude objavljen.

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Ako zelite isprobati SteamOS Beta na Virtualnoj Masini   [Guide to Installing SteamOS on VMware Player]

 

 

btw.  Da li mozes preimenovati temu u SteamOS + Steam Machine posto je to "offical" ime.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.12.2013 14:35 (fade).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Jel netko isprobao SteamOS BETA?  http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown 

 

Kako to radi? Jeste li igrali što preko toga? Dojmovi..

MPLAB C18
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
SteamOS + SteamBOX

Da li su SteamOS igre 100% kompatibilne s Debianom?  pitam jer me zanima koliko će SteamOS doprinijeti Debianu s obzirom da je baziran na njemu i open source je a to bi trebalo značit da će sva poboljšanja u SteamOS-u moći pogledati programeri Debiana i to staviti u svoj operativni sistem ili? ?  dosad su preferirali ubuntu (ostale nemaju podršku) a pošto ubuntu liči sve više na komercijalni i zatvoreni operativni sistem htjeo bi da preferiraju drugu distribuciju, a sad imaju svoju baziranu na debianu, a pošto je SteamOS samo za gaming jer su mu makli 90% stvari koristio bi drugu full Debian distribuciju koja bi bila dobra za igranje (zbog SteamOS doprinosa????) i za druge stvari.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.1.2014 1:41 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: SteamOS + SteamBOX
zhUPer_C18 kaže...

Jel netko isprobao SteamOS BETA?  http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown 

 

Kako to radi? Jeste li igrali što preko toga? Dojmovi..

Probao, zasad je to prakticki debian koji se boota direktno u "Big Picture Mode" sa predinstaliranim proprietary driverima. Radili su određene modifikacije na kernelu ali je sve to za sada ništa bitno u odnosu na korištenje obicnog steama na distribuciji po izboru. Glavna razlika je sto su "sakrili" linux sa svojim konzolitis interfaceom, da ne preplaše ljude.

 

Shockwave kaže...

Da li su SteamOS igre 100% kompatibilne s Debianom?  

Nemaj brige u vezi toga. Prakticki na svakoj distribuciji možeš pokretati sve SteamOS igre, jedino je pitanje koliko će truda biti potrebno za to. Ja sam to dosad probao na Ubuntu, Xubuntu, Mint, Manjaro, Elementary, Fedora, OpenSuse i u najgorem slučaju je bilo dodatnih 2-3 min posla.
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.1.2014 21:35 (josipva).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice