SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

poruka: 16
|
čitano: 3.934
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

Do sada sam Linux koristio u konzoli i uglavnom minimalno koliko mi treba za Apache/PHP. S desktop upotrebom nemam previše iskustva, ali došlo je vrijeme da se i time pozabavim. Odlučio sam koristiti SUSE (10.3).

 

Sad me zanima, kako vizualno dobiti najviše i po funkcionalnosti što mi najviše odgovara?

 

Compiz kockica mi je napeta, kao i prozirnost prozora. Vjerojatno to radi na oba desktopa.

Zgodnim mi se čini i onaj OSX-style ribbon na dnu.

 

Od funkcionalnosti, želim dobar messenger koji podržava sve protokole: MSN, ICQ i eventualno Skype.

 

Treba mi dobar DVD player, MP3 player, video player (DivX itd.) i dobar DVD burner. :)

 

Screenleti općenito itd.

 

Eh, da, postoji li mogućnost da se od instaliranog i podešenog sistema napravi Live ISO?

 

 

P.S. x32 ili x64?

 

Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 18:49 (naxeem).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

Graficko sucelje ti po mom misljenju nije bitno jer sve aplikacije imas i na Gnome-u i na KDE-u - tvoj izbor. Za IM protokole mozes koristiti Kopete. Compiz radi na svim GUI-ma, moras imati drivere od graficke instalirane.

OSX-style ti je vjerojatno theme/style to potrazi na http://www.gnome-look.org/ ili http://www.kde-look.org/ zavisno od GUI-ja.

DVD/video player: ja koristim Kaffeine, ali ih imas na tone - potrazi savjet od nekog drugog jer negledam bas DVD/video na kompu.

Glazba: XMMS, Amarok.

DVD Burner: K3B.

 

Za Live ISO neznam, nikada nisam pokusavao, pogledaj na official SUSE stranicama.

Koliko ja znam 64 bit nema problema sa Linux, ali nisam probao jer moj procesor nepodrzava 64 bit-a.

 


Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

 Za messenger razmisli i o pidgin-u. Skype imas posebno za linux ,(2.0 verzija),koristim ga i sam i sve sljaka bez beda. Zelim ti samo napomenuti neke sitnice vezane za 64 bitnu verziju. Ukoliko se odlucis za 64 bita svakako si odmah stavi 32 bitnu verziju firefoxa jer java ne radi na 64 bitnoj verziji (flash sam uspio podesiti tako da ti za njega garantiram da radi). NTFS-3g (ako zelis win particije pod linuxom) takodjer stavi 32 bitnu verziju jer je testirana i radi bez problema. Postoji i 64 bitna verzija(koju ja koristim,nazalost) ali nju ti ne preporucujem jer sam primjetio manje probleme oko stabilnosti. Sto se tice GUI-a ako si navikao na win stavi KDE, ako zelis nesto drugacije uzmi gnome. Za video player opcenito probaj si VLC,za glazbu amarok,przenje K3B. Ako imas ATI karticu ocekuj mali "pain in the ass" oko podesavanja 3d efekata (neznam kako je na nvidia karticama). Sve sto te zanima mozes nasi na openSUSE forumu

 

P.S. bez obzira na sitne probleme ja bi opet stavio x64.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 20:09 (PROTECTOR).
16 godina
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
naxeem kaže...

Do sada sam Linux koristio u konzoli i uglavnom minimalno koliko mi treba za Apache/PHP. S desktop upotrebom nemam previše iskustva, ali došlo je vrijeme da se i time pozabavim. Odlučio sam koristiti SUSE (10.3).

 

Sad me zanima, kako vizualno dobiti najviše i po funkcionalnosti što mi najviše odgovara?

 

Compiz kockica mi je napeta, kao i prozirnost prozora. Vjerojatno to radi na oba desktopa.

Zgodnim mi se čini i onaj OSX-style ribbon na dnu.

 

Od funkcionalnosti, želim dobar messenger koji podržava sve protokole: MSN, ICQ i eventualno Skype.

 

Treba mi dobar DVD player, MP3 player, video player (DivX itd.) i dobar DVD burner. :)

 

Screenleti općenito itd.

 

Eh, da, postoji li mogućnost da se od instaliranog i podešenog sistema napravi Live ISO?

 

 

P.S. x32 ili x64?

 

 
DVD,  video  player  -  SMPlayer
DVD  burner  -  K3B
Mp3  player  -  Amarok

Možeš  napraviti  LiveISO  pomoću  nekog  alata.  Za  Suse  ne  znam,  ali  ja  sam  si  slagao  custom  Ubuntu  LiveCD  -  http://www.linuxzasve.com/clanak/napravite_vlastiti_livecd/20

OS-X  style  dock?  Ima  više  riješenja,  preporučio  bih  ti  Avant  Window  Manager  +  tweakanje  -  http://www.linuxzasve.com/clanak/pretvaranje_linux_desktopa_u_os-x/17

Preporučujem  32bitnu  verziju...  osim  ako  misliš  da  ćeš  baš  imati  koristi  od  64bitne. 

- Hrvatski linux portal - www.linuxzasve.com
16 godina
protjeran
offline
SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

Valjda misliš na openSUSE. Sa openSuSEom dobiješ hrpu programa na DVDu  (večina  popularnijih  i  često  viđenih  programa) i kod instalacije možeš odrediti što želiš. Nekada je to bila KDEcentrična distribucija. Sada je više orijentirana na GNOME (Novell- Ximian) ali ne znači zato da su KDE SUSE developeri ostali po strani.  Ipak  bi  dao  laganu  prednost  KDEu  kod  odabira  DEa  u  ovom  slučaju .Mislim  da  64bitna  verzija  openSUSEa

ima  namješten  flash  i  javu  right  out  of  the  box.

 

>Eh, da, postoji li mogućnost da se od instaliranog i podešenog sistema napravi Live ISO?

Mislim  da  takve  mogućnosti  nudi  PCLOS  i  još  neke  distre po defaultu.

 

Reci  svoje  dojmove  nakon  instalacije,  kao  sretni  korisnik  ATI  Radeon  kartice  nakon  korištenja  openSuSea  ili  bilo  kojeg  drugog  GNU/Linuxa.  Smijeh

 

 

 

Developer,developers,developers...coming and coming and coming...
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 20:40 (the_tux).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
the_tux kaže...

Valjda misliš na openSUSE. Sa openSuSEom dobiješ hrpu programa na DVDu  (večina  popularnijih  i  često  viđenih  programa) i kod instalacije možeš odrediti što želiš. Nekada je to bila KDEcentrična distribucija. Sada je više orijentirana na GNOME (Novell- Ximian) ali ne znači zato da su KDE SUSE developeri ostali po strani.  Ipak  bi  dao  laganu  prednost  KDEu  kod  odabira  DEa  u  ovom  slučaju .Mislim  da  64bitna  verzija  openSUSEa

ima  namješten  flash  i  javu  right  out  of  the  box.

 

 

 Imam x64 verziju SUSE-a(10.3) i mogu reci da NEMA flash i javu right out of the box.

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
protjeran
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
PROTECTOR kaže...

  Imam x64 verziju SUSE-a(10.3) i mogu reci da NEMA flash i javu right out of the box.


Koliko je meni poznato (govorim po sjećanju, openSUSE 10.1), kod instalacije se može kliknuti na java i flash pakete, i onda dolazi onaj license agreement. Poslije instalacije, pokrenem firefox i flash radi. Sada mi se neda to provjeravati, ako sam pogriješio, ispričavam se unaprijed na krivoj informaciji.

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
naxeem kaže...

Do sada sam Linux koristio u konzoli i uglavnom minimalno koliko mi treba za Apache/PHP. S desktop upotrebom nemam previše iskustva, ali došlo je vrijeme da se i time pozabavim. Odlučio sam koristiti SUSE (10.3).

 

Sad me zanima, kako vizualno dobiti najviše i po funkcionalnosti što mi najviše odgovara?

 

Compiz kockica mi je napeta, kao i prozirnost prozora. Vjerojatno to radi na oba desktopa.

Zgodnim mi se čini i onaj OSX-style ribbon na dnu.

 

Od funkcionalnosti, želim dobar messenger koji podržava sve protokole: MSN, ICQ i eventualno Skype.

 

Treba mi dobar DVD player, MP3 player, video player (DivX itd.) i dobar DVD burner. :)

 

Screenleti općenito itd.

 

Eh, da, postoji li mogućnost da se od instaliranog i podešenog sistema napravi Live ISO?

 

 

 

P.S. x32 ili x64?

 

 Ja sam do prije pola godine, možda malo više koristio openSUSE. To je skroz ok distribucija, koja doduše traži da znaš malo više od običnog desktop usera (sumnjam da će to u ovom slučaju biti problem Smijeh
Za DE bih preporučio GNOME, mada ti rade i jedne i druge aplikacije, kad ih dižeš na nativnom DE diže se duplo manje libova, pa radi dosta brže, a i neke se aplikacije znaju rušiti kad ih digneš na drugom DE. GNOME se fura na isti paket aplikacija kojeg većina i onako koristi na windowsima. NPR:

DVD player i Movie player: VLC i Totem media player - VLC je isti, a totem je brzi mali preglednik, koji opet može sve, slično MPC
MP3 Player: Amarok i Exaile (možda Banshee) - kao Foobar2000, s tim da ako koristiš GNOME preporučam Exaile (meni barem Amarok radi sporo)
DVD Burner: Brasero i K3B - Brasero je tu kralj, slično Nero Start smartu, K3B je nešto kao stari Burning ROM
Za ukrasit desktop još dobro dođe GDesklets (ili nešto tako, odavno ih nisam koristio), i obavezan je Avant windows navigator
E da chat: PIDGIN, Skype, a na KDE Kopete
Mail: Evolution ili Thunderbird - Evolution je nešto slično MS Outlooku, a Thunderbird kao što vjerovatno znaš Expressu

Eto sve što ti treba, isto ko na windozama  Smijeh

P.S.  E da, zaboravih, Yast (u narodu kljast) je zakon. Zbog toga sam počeo raditi na SUSE linuxu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 22:40 (Cika Jova Zmaj).
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
the_tux kaže...
PROTECTOR kaže...

  Imam x64 verziju SUSE-a(10.3) i mogu reci da NEMA flash i javu right out of the box.


Koliko je meni poznato (govorim po sjećanju, openSUSE 10.1), kod instalacije se može kliknuti na java i flash pakete, i onda dolazi onaj license agreement. Poslije instalacije, pokrenem firefox i flash radi. Sada mi se neda to provjeravati, ako sam pogriješio, ispričavam se unaprijed na krivoj informaciji.

 Flash ne postoji na 64-bitnom browseru (trenutno). Znaci ostaje ti 32 bitni.
 Neznam ima li veze jeli dvd verzija ili cd. Ja ima x64 cd verziju i nisam imao out of the box. Kako god bilo za sve probleme postoji rjesenje na openSUSE forumima.

 

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.3.2008 23:16 (PROTECTOR).
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

Hvala svima na informacijama.

Mene zanima i kako openSUSE hendla 32 bitne aplikacije ako je on 64 bitni.

 

Što se tiče ATi-a, nekad davno (prije 3-4 godine, tako nešto) slagao sam gentoo koji je tek nastao. Na Mandrakeu i Debianu sam morao kompajlirati drivere i ručno slagati cijeli desktop, tako da ne bih trebao imati poteškoća, ako driveri postoje i ako ih je moguće natjerati da rade. x64 me zanima zbog memorije i općenito me zanima konkretno vezano uz brzinu, stabilnost itd.


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
naxeem kaže...

Hvala svima na informacijama.

Mene zanima i kako openSUSE hendla 32 bitne aplikacije ako je on 64 bitni.

 

Što se tiče ATi-a, nekad davno (prije 3-4 godine, tako nešto) slagao sam gentoo koji je tek nastao. Na Mandrakeu i Debianu sam morao kompajlirati drivere i ručno slagati cijeli desktop, tako da ne bih trebao imati poteškoća, ako driveri postoje i ako ih je moguće natjerati da rade. x64 me zanima zbog memorije i općenito me zanima konkretno vezano uz brzinu, stabilnost itd.


 SUSE(x64) ima 32 bitne (\usr\lib) i 64 bitne (\usr\lib64) library-e za razliku od Debiana koji ima samo 64 bitne. Dakle hendla ih sasvim normalno, problem nastaje kada imas instaliranu aplikaciju u 32 bitnoj i 64 bitnoj verziji (problem nastaje zbog identicnih naziva 32 bitnih i 64 bitnih library-a).

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

Znači samo pazit da ne instaliram oboje :)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
protjeran
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
PROTECTOR kaže...
  Flash ne postoji na 64-bitnom browseru (trenutno). Znaci ostaje ti 32 bitni.
  Neznam ima li veze jeli dvd verzija ili cd. Ja ima x64 cd verziju i nisam imao out of the box. Kako god bilo za sve probleme postoji rjesenje na openSUSE forumima.

 

Znam to. Izgleda da ima veze. Ja sam koristio DVD verziju. Sa njom dođe sve što trebaš. A ne da se poslije gnjaviš sa skidanjem paketa. Kako tko voli, ali preporučam skidanje DVD verzije.

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
the_tux kaže...
PROTECTOR kaže...
  Flash ne postoji na 64-bitnom browseru (trenutno). Znaci ostaje ti 32 bitni.
  Neznam ima li veze jeli dvd verzija ili cd. Ja ima x64 cd verziju i nisam imao out of the box. Kako god bilo za sve probleme postoji rjesenje na openSUSE forumima.

 

Znam to. Izgleda da ima veze. Ja sam koristio DVD verziju. Sa njom dođe sve što trebaš. A ne da se poslije gnjaviš sa skidanjem paketa. Kako tko voli, ali preporučam skidanje DVD verzije.

 Imas mozda neki link gdje bi mogao vidjeti/usporediti cd i dvd verziju da vidim popis software-a eventualno drivera?

Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
protjeran
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64
PROTECTOR kaže...
the_tux kaže...
PROTECTOR kaže...
  Flash ne postoji na 64-bitnom browseru (trenutno). Znaci ostaje ti 32 bitni.
  Neznam ima li veze jeli dvd verzija ili cd. Ja ima x64 cd verziju i nisam imao out of the box. Kako god bilo za sve probleme postoji rjesenje na openSUSE forumima.

 

Znam to. Izgleda da ima veze. Ja sam koristio DVD verziju. Sa njom dođe sve što trebaš. A ne da se poslije gnjaviš sa skidanjem paketa. Kako tko voli, ali preporučam skidanje DVD verzije.

 Imas mozda neki link gdje bi mogao vidjeti/usporediti cd i dvd verziju da vidim popis software-a eventualno drivera?

ili Package List/10.3/DVD
Kao što vidiš, DVD izdanje sadrži sve popularnije programe iz oba desktop enviromenta koje svaki UKXbuntaš prije ili kasnije instalira preko synaptica ili apt-geta Smijeh
Kada skineš 64bit DVD izdanje, onda mi reci jel ti radi flash i java out of the box. Smijeh

Developers,developers,developers...coming and coming and coming...
16 godina
neaktivan
offline
RE: SUSE 10.3 KDE ili Gnome, x86/x64

E hvala ti, sutra odmah skidam DVD verziju Smijeh


Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice