Ubuntu server - koliko je ozbiljan?

poruka: 6
|
čitano: 6.842
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu server - koliko je ozbiljan?

S obzirom da nemam neke preveliko iskustvo Linux serverima, zanima me koliko je Ubuntu server ozbiljno rješenje za primjenu u tvrtkama (za npr. file server, MySQL, PHP ili ostalo). Najviše me zanima stabilnost i sigurnost sustava posebno na mreži. Kakav je u usporedbi sa Debianom (na kojem je i baziran) te u usporedbi s CentOS-om? Ja ga koristim već nekoliko mjeseci i vrlo mi se sviđa, no nemam osjećaja kakav je u usporedbi s drugim Linuxima. Da li je to distribucija prikladna za primjenu u ozbiljnim tvrtkama?

There's no business like showbusiness
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ubuntu server - koliko je ozbiljan?

Ja koristim Ubuntu distribuciju (ne server, već desktop). Na njemu za privatne potrebe vrtim apache2, ssh, ftp, samba. Do sada nisam imao nekih većih problema.

Pokušaje upada imam svakodnevno, ali za sada su bezuspješni. Debian nije loš, samo što on ide previše na stabilnost, a sve na štetu novije tehnologije, pa su tako paketi dosta zastarjeli, iako je dosta stabilan. Ako se nisi susretao puno do sada s linuxom debian će ti možda biti malo prekompliciran. Ubuntu ima HR zajednicu gdje uvijek možeš zatražiti pomoć ako zapneš ( http://www.ubuntu-hr.org/ ), forum, i chat.

 

 

 

www.mojportal.com.hr/forum
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2010 11:54 (Robi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Ubuntu server - koliko je ozbiljan?
southy kaže...

S obzirom da nemam neke preveliko iskustvo Linux serverima, zanima me koliko je Ubuntu server ozbiljno rješenje za primjenu u tvrtkama (za npr. file server, MySQL, PHP ili ostalo). Najviše me zanima stabilnost i sigurnost sustava posebno na mreži. Kakav je u usporedbi sa Debianom (na kojem je i baziran) te u usporedbi s CentOS-om? Ja ga koristim već nekoliko mjeseci i vrlo mi se sviđa, no nemam osjećaja kakav je u usporedbi s drugim Linuxima. Da li je to distribucija prikladna za primjenu u ozbiljnim tvrtkama?

Ako kažeš da ti treba za navedene stvari, onda nemožeš pogriješiti s bilo kojom od navedenih distra. Mislim da bi s CentOS bilo najprikladnije za to što želiš raditi, ali nije ni Ubuntu server loš. Što se tiče podrške, imaš je na tone po Internetu, za sve 3 navedene distre. Za stabilnost stvarno nemaš frke s Linuxima, a posebno što se tiče mrežnih okruženja, tu su daleko ispred windowsa.

 

Po meni, uzmi CentOS i CSF(Configure safe firewall).

Bustin at people who said my name in vain, I got no time for them tricks, I'm heavy in the game!!! I wanna be a baller, please, But the bitches and the liquor keep on callin me...
16 godina
neaktivan
offline
Ubuntu server - koliko je ozbiljan?

Zanima me zbog čega svi preporučuju CentOS? Da li netko može dati neke konkretne argumente?

Ubuntu mi odgovara po načinu rada s njim i ne mislim ga mijenjati bez veće potrebe. Zbog nekih razloga potreban mi je server na public adresi pa se bojim malo radi sigurnosti. Gdje mogu najbrže saznati ukoliko su neki sigurnosni propusti pronađeni?

There's no business like showbusiness
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Ubuntu server - koliko je ozbiljan?
Robi kaže...
Debian nije loš, samo što on ide previše na stabilnost, a sve na štetu novije tehnologije, pa su tako paketi dosta zastarjeli, iako je dosta stabilan.

Po meni ti je Robi dao odgovor što izabrati. Samo da se nadovežem, da što se tiče servera, stabilnost je jedna od, a vrlo vjerojatno i najvažnija stvar. Ne vidim razlog odabrati Ubuntu za servere prema ovoj gore logici jer pričamo o severu - nekako sam uvjeren da ti neće trebati niti jedna novija verzija tehnologije koju eventualno Ubuntu za servere nudi nad Debian stable-om.

 

Ali moram priznat da nisam upoznat niti sa Ubuntu-om za servere niti imam posebnog iskustva sa upravljanjem serverima (osim nešto malo svojim lokalnim) osim što mi je dobro poznato da je Debian cijenjen među webmasterima upravo zbog stabilnosti.

Primjerice, moj trenutni hosting provider drži Linux servere na kernelu verzije 2.6.18-164.el5 - što mi to govori? Da nije potrebno imati zadnje slovo tehnologije na serveru već da je potrebno imati nešto što je staro i dobro rafinirano te ekstra stabilno. Čak i Debian stable već koristi kernel 2.6.26 (dakle, tko zna što ovi moji koriste :)), a bez da sada glumim nešto što ne znam za sigurno pa da kažem da moj hosting provider nudi sve najnovije tehnologije koje se danas mogu ponuditi, reći ću da nikad nisam imao ikakvih problema do sada što se tiče zastarjele tehnologije. Barem mi se čini da nudi podršku za najnovije tehnologije, kao što je to slučaj sa PHP verzijom 5.2, MySQL verzijom 5 ili podrškom za RoR...

 

Na kraju krajeva, ako se ide na Ubuntu za servere vjerujući da će to biti lakše za korisnika početnika, to ne bih preporučio iz više razloga. Kao prvo, ne mora značiti, jer em je Debian korišten za servere puno duže em sigurno ima puno više instalacija - dakle, više postojećih problema je riješeno na webu jer ih je netko već imao a i više je šansi da ih je netko imao i riješio. Drugo, ako je netko početnik, dobro bih razmislio da li se uopće isplati uštedjeti na korištenju usluga nekoga tko dobro zna ovaj posao - neću ulaziti u to koliko bi to koštalo ali ako početnik nekom početničkom greškom nešto zezne a radi se o ozbiljnom biznisu, posljedice toga bi mogle biti daleko skuplje.

domicius
15 godina
offline
RE: Ubuntu server - koliko je ozbiljan?
southy kaže...

Zanima me zbog čega svi preporučuju CentOS? Da li netko može dati neke konkretne argumente?

Ubuntu mi odgovara po načinu rada s njim i ne mislim ga mijenjati bez veće potrebe. Zbog nekih razloga potreban mi je server na public adresi pa se bojim malo radi sigurnosti. Gdje mogu najbrže saznati ukoliko su neki sigurnosni propusti pronađeni?

 

Zato jer je to prakticki Red Hat.

 

Naime CentOS je binarno kompatibilan sa Red Hatom, koristi isti packet manager i nudi gotovo isti nivo sigurnosti i pouzdanosti kao i RHEL. Jedna od vecih razlika je podrska, odnosno dok se kod CentOS podrska svodi na forume i mailing liste,  kod RHEL-a je moguce pretplatiti se na razne oblike podrske, najcesce iznimno kvalitetne (ne sjecam se dobro ali jedan od paketa podrske je i nudio telefonsku podrsku dok god se ne rijesi problem...)

 

Vise o tome moze se doznati na wikipediji

Who the fuck is General Failure? And why is he reading my harddisk?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice