Zbunjoza oko particioniranja diska

poruka: 7
|
čitano: 2.117
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Zbunjoza oko particioniranja diska

Moj problem je sljedeći. Prosli mjesec sam instalirao openSuse 10.3 na hdd na kojem su već bili WIN XP koji su korstili dvije particije. Sve je bilo uredu, Grub je uredno radio sa dual boot-om. Nabavio sam slackware 12.1 i želim ga isprobati. Kako nemam više diskova prislijen sam bio maknut suse da bi instalirao slackware. U međuvremenu je izašao SP3 za win XP pa sam reinstalirao windowse da  bi instalirao SP3 na clean install... I sad mi više grub ne radi ali to i nema veze. Nabavio sam gparted cd i skinuo sam particiju na kojoj je bio Suse.

Međutim moj problem je sljedeći. disk mi je podijeljen na jednu particiju(C od windowsa) i drugu extended particiju koja obuhvaća D od windowsa i nealocirani prostor na kojem je bio instaliran Suse. i još nešto sitno što je ostalo.

Dakle problem je što u tom nealociranom prostoru mogu samo napraviti logical partition, a ne mogu napraviti primary partition. Dakle kad pokrenem instalaciju slackware-a vidim samo nešto sitno prostora što je vani ove extended particije.

 

dev/hdb1 mi je particija ntfs na kojo je XP

dev/hdb2 je extended particija koja sadrži dev/hdb5 tipa ntfs na kojoj mi je druga win particija i ostatak nealociranog prostora gdje su bile particije koje je stvorila instalacija Suse-ta.

 

Ne bi želio ni po koju cijenu izgubiti podatke koji se nalaze na dev/hdb5 jer su mi tu najvažnije stvari koje radim, pa me zanima da li je sigurno da u gparted smanjin veličinu te extended particije (dev/hdb2) ili postoji način da napravim nekako particiju(mogu samo logical) i na nekin način je izbacim iz te extended particije vani kao primary particiju za slackware.

 

Neznam da li sam dobro objasnio problem ali ne bi želio uprskati stvari.

Ili možda da ponovno krenem sa instalacijom Suseta pa da malo bolje pogledam ( na advanced) kad mi on ide raditi particije.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.6.2008 18:50 (daseparo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zbunjoza oko particioniranja diska

shrinka san tu extended particiju na veličinu ntfs particije koja je bila unutar nje i sad mogu na ostalom nealociranom prostoru napravit novu linux primary particiju, a nisam izgubio ništa od podataka na ntfs,

prije ovog eksperimenta sam napravio backup kritičnih podataka

jeah, sad neznam hoću slackware ili frebsd. Idem na hardcore, nema više šale... SmijehSmijeh

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zbunjoza oko particioniranja diska
daseparo kaže...

shrinka san tu extended particiju na veličinu ntfs particije koja je bila unutar nje i sad mogu na ostalom nealociranom prostoru napravit novu linux primary particiju, a nisam izgubio ništa od podataka na ntfs,

prije ovog eksperimenta sam napravio backup kritičnih podataka

jeah, sad neznam hoću slackware ili frebsd. Idem na hardcore, nema više šale... SmijehSmijeh

 Kod Slackware-a se pripremi na sate kompajliranja i dependecy hell-ova, jer nemas repozitorij u slackware-u. U svakom slucaju zabaviti ces se radeci na istom. Izreka kaze:"Kad naucis Ubuntu, znas Ubuntu, ali kad naucis Slackware, znas Linux". :)

GL & HF

EDIT: Pazi se jer Slackware koristi LILO za boot loader-a ne GRUB.
Arch user, Don't Panic!!!
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.6.2008 19:36 (Tux Slave).
16 godina
offline
Zbunjoza oko particioniranja diska

Pokušat ću se izborit za pobjedu SmijehSmijeh

Samo da riješin oni bolesni usb dongle od D-linka jer mi se neda razvlačit kablove da bi ima neta...

Ako ne uspijen iman jedan AP pa ga prebacin u repetaer mode i spojin LAN-om na komp Smijeh brute force ali ako bude trebalo sve se može.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zbunjoza oko particioniranja diska
Tux Slave kaže...

EDIT: Pazi se jer Slackware koristi LILO za boot loader-a ne GRUB.
 
Ima i GRUB negdje na 3 ili 4 CDu pod EXTRAs, tako da se može staviti naknadno.
Što se tiče dodatnih paketa, ima solidan izbor na:
http://www.linuxpackages.net/
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.6.2008 16:00 (stef).
16 godina
neaktivan
offline
Zbunjoza oko particioniranja diska

Evo, da ne otvaram novu temu, a ima veze sa particioniranjem: Koji datotečni sustav odabarti? dosad sam koristil reiser, a sad uskoro mečem novi opensuse pa ću preformatirati sve. Dakle da stavim ext3, ponovo reiser ili možda nekaj treće? Kakve su karakteristike kod kojega? zahvaljujem na odgovoru.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Zbunjoza oko particioniranja diska

Napisao sam ovu temu o particioniranju diskova i file system-ima. ReiserFS se vise(vjerojatno) nece razvijati jer je tvorac file systema Hans Reiser u zatvoru jer je ubio svoju zenu.

 

http://forum.bug.hr/forum/topic/vrste-file-systema-particioniranje-linux-sustava/1707.aspx?sort=asc&view=flat

Arch user, Don't Panic!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice