Kamere u smartfonima- Rasprava izdvojena tema

poruka: 6.276
|
čitano: 1.444.948
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...
Dan1234567890 kaže...

 

 

 koliko ja vidim, test koji je stavio je usporedba kamera u auto modu...bas ono sto sam i ja komentirao i što po mom mišljenju, čini 99% ukupnog broja fotografija slikanih mobitelom. 

 i to je ok.

 

medutim specijalizirani forumi i specijalizirane podteme, sluze raspravi, da se nesto nauci, i da se napreduje u nekome pogledu kao korisnik i da se usporeduje sve i svaka sitnica i mogucnost

 

prema tome takve usporedbe nisu za nas, jer mi znamo bolje, vise i koristimo uredaje do maksimuma i onda dolazimo tu raspravljati

 

i u tome smislu Pixel nema sta traziti pored P30 Pro

 

oni koji fotkaju samo i iskljucivo u auto modu i zadovoljni su sa onime sto ima telefon pruza, super za njih

 

 

Ajmo vidit što onda ljudi sami kažu i kako koriste kameru na mobitelu. Prema tvom opisu to bi trebali biti ovi: "(prema tome takve usporedbe nisu za nas, jer mi znamo bolje, vise i koristimo uredaje do maksimuma i onda dolazimo tu raspravljati)". po tome bi velika večina ovdje korisitila većinu vremena PRO mode...

Znači pitanje je:

 

Koliko često koristite PRO, telephoto i aperture mode prilikom slikanja mobitelom:

11 0%
1 10%
1 20%
1 30%
0 40%
1 50%
1 60%
0 70%
4 80%
8 90% i više
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.5.2019 16:02 (Dan1234567890).
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

trebas dodati, da li koristite ultrawide kameru, da li koristite telephoto kameru, da li koristite  portrait mode, da li koristite aperture mode

 

pod time mislim koristit uredaj do maksimuma

 

oni koji izvade telefon i stisnu tikpu i uslikaju fotku, nisu korisnici koje zanimaju sve mogucnosti kamere, jer im je ovakak auto mode nacin fotkanja dovoljan

 

a takvi ne ucestvuju u raspravi u ovoj temi, gdje gledamo svaku sitnicu i mogucnost kamere

 

u tome pogledu pixel je pregazen odavno, bez obzira na kvalitetu fotki koje radi, koje jesu sami vrh

 

mogucnosti su mu u odnosu na telefone koji su vani ove godine ogranicene, i meni nije u rangu niti jednog uredaja s kojim se usporeduje i sve takve usporedbe su mi premasene, osim kvalitete fotke sa glavnom kamerom u auto modu, to stoji tu je jos uvijek pri vrhu

 

tko to treba super, zna sta treba kupiti

 

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...

trebas dodati, da li koristite ultrawide kameru, da li koristite telephoto kameru, da li koristite  portrait mode, da li koristite aperture mode

 

pod time mislim koristit uredaj do maksimuma

 

oni koji izvade telefon i stisnu tikpu i uslikaju fotku, nisu korisnici koje zanimaju sve mogucnosti kamere, jer im je ovakak auto mode nacin fotkanja dovoljan

 

a takvi ne ucestvuju u raspravi u ovoj temi, gdje gledamo svaku sitnicu i mogucnost kamere

 

u tome pogledu pixel je pregazen odavno, bez obzira na kvalitetu fotki koje radi, koje jesu sami vrh

 

mogucnosti su mu u odnosu na telefone koji su vani ove godine ogranicene, i meni nije u rangu niti jednog uredaja s kojim se usporeduje i sve takve usporedbe su mi premasene, osim kvalitete fotke sa glavnom kamerom u auto modu, to stoji tu je jos uvijek pri vrhu

 

tko to treba super, zna sta treba kupiti

 

 

 il sam jednostavno trebao pitati koliko postotno slikaju u auto modu, sad je ispalo komplikovano, ali dobro ;)

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Meni Pixel vise nije nikakvo mjerilo, imao sam ga i dobro znam sto moze.
Preporucio bih ga svakome tko zeli pouzdan auto mode i to je sve, tu svaka usporedba sa novijim modelima staje jer Pixel je mob jako ogranicenih mogucnosti.
S druge strane P30 PRO je model koji nebi preporucio onima koji misle fotkati samo sa auto mode.
Odradit ce on to solidno, ali to je tek mozda pola njegovog potencijala.
Kada sam ga ja uzeo imao je dosta cudnu kameru i nisam bio bas zadovoljan, ali je zadnji update ispravio glavne nedostatke kojima sam prigovarao.
Auto mode mi se i dalje ne svidja, portrait mode je grozan, 3x gori od onoga na Note 9, ali P30 PRO ima dosta "trikova iz rukava"... portrait mode mu zapravo i ne treba uz periskopsku kameru koja lijepo izolira subjekt od pozadine sa pravim bokehom...nesto o cemu svi ostali mogu samo sanjati.
Ne muci me ni osrednji auto mode jer koristim uglavnom PRO koji mi omogucava istovremeno 40 MP mode i prebacivanje između sve tri kamere sa ukljucenim RAW (na sve tri kamere)...mob ima toliko mogucnosti kamere da ja vjerujem da mnoge koji sve ovo ne kuze on zamara...normalno je da je takvima Pixel bolji.
Onaj padobranac (kao fol profi fotograf) je upravo time pokazao da je laznjak jer nekome kome bi to bila profesija sigurno nikada nebi izjavio da mu je Pixel bolji...ili ne voli svoj posao.
 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...

 

 

 il sam jednostavno trebao pitati koliko postotno slikaju u auto modu, sad je ispalo komplikovano, ali dobro ;)

ma sve ok, samo kazem da na ovakvom speficinom forumu, gdje je vecina korisnika napredna moras ocekivati da cemo picajzliti za svaki sitnicu i kada mi tu govorimo da je ovaj ili onaj drlog, nekonkurentan, da ga ovaj pomete i slicno, to ne znaci da je to stvarno tako, vec su to u najgorem slucaju male razlike koje obicnim smrtnicima niti ista znace niti ce to primjetiti ikada, dok mi upravo to i gledamo i trazimo i svadamo se tu po forumu 

 

 

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Ocean77 kako korisitit periskopsku kameru za bokeh efekt? Aparture mode ili? Uzeo sam P30 pro pa ga istrazujem, ali sam novi u podrucju fotografije.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...
Ocean77 kako korisitit periskopsku kameru za bokeh efekt? Aparture mode ili? Uzeo sam P30 pro pa ga istrazujem, ali sam novi u podrucju fotografije.

 

Aperture mode ti je iskljucivo "fake bokeh", a auto mode sa aktiviranom periskopskom kamerom kao i PRO mode takodjer sa periskopskom kamerom ce ti dati prirodan bokeh.

Razlika izmedju auto mode i PRO mode je u tome sto se na auto mode zna dogoditi da automatika nekada procjeni da nema dosta svjetla pa ti aktivira glavnu kameru iako si ti odabrao periskopsku pa radi CROP dijela slike sto mi se nikako ne svidja...zato u PRO mode to gotovo nikada ne radi (rijesio zadnji update)...ovdje je jedan primjer kako to izgleda (pravi bokeh) kada koristis periskopsku kameru.

 

https://flic.kr/p/2g52kYL

 

Ovo da fotkas u portrait mode na bilo kojem drugom mobu kao i na ovdje hvaljenom Pixelu imao bi SW bokeh...recimo ovdje na vlasima kose vidis da je to pravi bokeh dok bi to sa fake bokehom bilo puno losije.

Dolje u prilogu je slika kako to radi Pixel 2...kao sto vidis to nikako nije savrseno...ovdje fali komad uha, nije detektirao prste...sa pravim bokehom koji periskopska kamera na P30 PRO napravi toga nema.

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Gdje izrađujete foto knjige? Može preporuka? Uglavnom konzumiram snimljeni sadržaj preko tv-a ali mislim da je došlo vrijeme i da se uspomene sačuvaju na starinski način.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sil kaže...

Gdje izrađujete foto knjige? Može preporuka? Uglavnom konzumiram snimljeni sadržaj preko tv-a ali mislim da je došlo vrijeme i da se uspomene sačuvaju na starinski način.

 

 

Ja sam do sada izradio samo jednu foto knjigu...CEWE.

Ispala je odlicno i sa visokokvalitetnim ispisom.

12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava

Fantasticna slika, imao sam prije Pixel 1 i stvarno je bio super sto se tice auto moda, vjerujem da je i dan danas. 

Isto tako mislim da P30 pro ima puno vise mogucnosti (za one koji se razumiju) pa mi je zelja malo uhvatit PRO mode i ostale detalje.

 

Periskopska kamera u automodeu, mislis fotkat sa 5x zoomom? 

16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

ocean77 , gledam fotke na flickru, ove zadnje, vjerojatno je to sa zadnjim firmwareom, ona fotka sa golubom, ima malo prenaglašene boje, recimo, crvena i zelena, al generalno gledajući, sad to liči na nešto.

Bokeh mi se sviđa, zoom nisam nikad volio, kako na fotićima tako i na smartfonima, uvijek sam bio orijentiran na prime objektive, bar dok sam imao dslr a i zadnji koji sam imao fotić sa fiksnim 22mm objektivom, tu sam se našao, pa sam radije se onda približio objektu/subjektu, osobno, ovaj zoom na smartfonima mi nije nikakva pojava, ne znam, naučio se na fiksne objektive i to mi je ostalo u krvi:)

 

E da, ak se gleda isključivo auto mode, onda se naravno ne kupuje P30/P, to je tak jasno svima, tu Huawei zasad nema kaj tražit, ne moram govorit ko je tata mata za te stvari

 

P30P, manual i udri, e da i ove AI gluposti, daj me nemoj zezat, fotosmartfon pored manual opcija, nema kaj drugo gledat

 

Uh kaj bih volio da Gugl ubaci manual mode u gcam

Zapravo, imao sam nedavno gcam sa manual modom na U11, al više nemrem apk nać..

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Zvonac, koristis krive termine...ovo sto ti zoves "zoom" nije zoom.
Zoom bi ti bio nor. onaj Samsung Galaxy mutant fotica i kamere...on je koristio klasican zoom sa optickim elementima koji se krecu unutar objektiva i jednim senzorom.

P30 PRO receno zargonom fotica ima zapravo 3 prime objektiva sa pripadajucim senzorima i prema ovome sto si gore opisao ima tocno to sto si napisao da volis.

Njegova periskopska kamera nije nikakav zoom vec "prime" objektiv fokale 125mm sa vlastitim senzorom.


Sto se tice te fotke sa golubovima...to je sirokokutna kamera, auto mode i vivid colours.
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.5.2019 20:29 (ocean77).
 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

na moru sam i fotkam okolo, pogledam naknadno slike i skuzim da je bar 80% sa zoom lecom i jedno 15% wide leca

 

dakle obicna mi vise nije nimalo korisna 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Dan1234567890 kaže...
3dfx kaže...
Dan1234567890 kaže...

 

 

 koliko ja vidim, test koji je stavio je usporedba kamera u auto modu...bas ono sto sam i ja komentirao i što po mom mišljenju, čini 99% ukupnog broja fotografija slikanih mobitelom. 

 i to je ok.

 

medutim specijalizirani forumi i specijalizirane podteme, sluze raspravi, da se nesto nauci, i da se napreduje u nekome pogledu kao korisnik i da se usporeduje sve i svaka sitnica i mogucnost

 

prema tome takve usporedbe nisu za nas, jer mi znamo bolje, vise i koristimo uredaje do maksimuma i onda dolazimo tu raspravljati

 

i u tome smislu Pixel nema sta traziti pored P30 Pro

 

oni koji fotkaju samo i iskljucivo u auto modu i zadovoljni su sa onime sto ima telefon pruza, super za njih

 

 

Ajmo vidit što onda ljudi sami kažu i kako koriste kameru na mobitelu. Prema tvom opisu to bi trebali biti ovi: "(prema tome takve usporedbe nisu za nas, jer mi znamo bolje, vise i koristimo uredaje do maksimuma i onda dolazimo tu raspravljati)". po tome bi velika večina ovdje korisitila većinu vremena PRO mode...

Znači pitanje je:

 

Koliko često koristite PRO, telephoto i aperture mode prilikom slikanja mobitelom:

 Ok, nemamo baš puno glasova, samo 17, ali ajmo pretpostaviti da je to reprezentativni uzorak; 58% članova ove teme koristi ove modove 90% i više vremena, čime možemo zaključiti da većina članova ove teme (ne baš apsolutna, ali većina) koristi ove opcije. Ja sam iskreno mislio da ce biti manjina (manje od 50%), tako da svaka čast na procjeni @3dfx 👏👏👍

16 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Zvonac, koristis krive termine...ovo sto ti zoves "zoom" nije zoom.
Zoom bi ti bio nor. onaj Samsung Galaxy mutant fotica i kamere...on je koristio klasican zoom sa optickim elementima koji se krecu unutar objektiva i jednim senzorom.

P30 PRO receno zargonom fotica ima zapravo 3 prime objektiva sa pripadajucim senzorima i prema ovome sto si gore opisao ima tocno to sto si napisao da volis.

Njegova periskopska kamera nije nikakav zoom vec "prime" objektiv fokale 125mm sa vlastitim senzorom.


Sto se tice te fotke sa golubovima...to je sirokokutna kamera, auto mode i vivid colours.

 Ajoj, zaboravio, ima tele objektiv, vrti mi se samo taj zoom po glavi

 

 

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 2
10 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Evo malo s p30 pro fotki, stvarno je kamera svestrana i sposobna u svim uvjetima odradit kako treba.

 

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/albums/72157709076706308/with/48060304532/

Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
thebatman kaže...

Evo malo s p30 pro fotki, stvarno je kamera svestrana i sposobna u svim uvjetima odradit kako treba.

 

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/albums/72157709076706308/with/48060304532/

 Koristiš AI ili...??

12 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Jel ima ekipa koja je koristila Pixel 2/3 i P30 pro? 

Koji su dojmovi? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
mrbean kaže...

Jel ima ekipa koja je koristila Pixel 2/3 i P30 pro? 

Koji su dojmovi? 

 Ja sam imao Pixel 2XL...i ne možeš se 2XL mjerit u svestranosti kamere s P30 Pro. S P30 Pro imaš sve...

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Imao sam i ja Pixel 2 XL i sada P30 PRO...to uopće nije usporedivo.
Glavna kamera je bolja, ima manualne kontrole, ima opciju 40MP ako netko zeli maksimslno detaljne slike, ima neusporedivo bolji visoki ISO...imam neke fotke ISO 51000!!! koje imaju manje šuma od Sony A6400!...sto reci za sirokokutnu koju Pixel uopće nema ili ovu periskopsku koju također nema...Pixel je OK za one koji vole da je sve na automatici i da ona bude pouzdana, ali danas imati samo jednu fokalu je hendikep... P30 PRO ti daje mogućnost raznih perspektiva, nesto sto je sa Pixelom potpuno nemoguće... P30 PRO ima raspon fokala od 16mm do 125mm tako da je Pixel potpuno neusporediv.
16 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Onda, jel su sredili fotic na P30/P, jel to sad to ili?

 

Slobodno na flickr stavite slike.

 

Ne volim oversharpening, oil painting i taj agresivni NR, ak je huawei te sve greske ispravio, onda svaka pohvala potonjem.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 15:12 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Sada je sve OK...da nije, znas da bi ih ja vec razapeo.
Nadogradnje su rijesile sve, a ja sam ionako u PRO mode 80% vremena.
Taj mob je upravo za PRO mode najbolji mob kamera koji novac moze kupiti trenutno.
Mnogi uopce nisu svjesni koliko potencijala lezi u njemu...RAW na sve tri kamere kao i manualni mode!
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
R36 kaže...
thebatman kaže...

Evo malo s p30 pro fotki, stvarno je kamera svestrana i sposobna u svim uvjetima odradit kako treba.

 

https://www.flickr.com/photos/181609696@N07/albums/72157709076706308/with/48060304532/

 Koristiš AI ili...??

 Skoro pa mi je uvijek iskljucen, možda nekad kad hranu fotkam ga upalim.

 

zvonac kaže...

Onda, jel su sredili fotic na P30/P, jel to sad to ili?

 

Slobodno na flickr stavite slike.

 

Ne volim oversharpening, oil painting i taj agresivni NR, ak je huawei te sve greske ispravio, onda svaka pohvala potonjem.

 Imam samo dvije želje u buducim updateima:

 

1) Lako pristupacna 40mp opcija omdah na pocetnom zaslonu kamere. Xiaomi je to dosta dobro rješio

2) Mogucnos korišenja ultrawide kamere u panorama modu. Samsung je to dosta dobro rješio.

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Evo Zvonac, baci pogled na ovaj forum i postove ovog lika iz Švedske...

https://www.dpreview.com/forums/post/62782179

Stavljao je dosta slika sa P30 PRO i sve su u dosta slozenim uvjetima...koncert, slabo svjetlo, periskopska kamera koja ima dosta zatvorenu blendu i senzor koji je manji od senzora glavne kamere...fotke su mu čudo kada se sve to uzme u obzir.
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
ocean77 kaže...
Evo Zvonac, baci pogled na ovaj forum i postove ovog lika iz Švedske...

https://www.dpreview.com/forums/post/62782179

Stavljao je dosta slika sa P30 PRO i sve su u dosta slozenim uvjetima...koncert, slabo svjetlo, periskopska kamera koja ima dosta zatvorenu blendu i senzor koji je manji od senzora glavne kamere...fotke su mu čudo kada se sve to uzme u obzir.

 anbafakinglivabl

 

kak mu to uspije, naravno osim sto zna fotkat , manual mode i raw format, i onda poslje samo sredi fotku?

10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
3dfx kaže...
ocean77 kaže...
Evo Zvonac, baci pogled na ovaj forum i postove ovog lika iz Švedske...

https://www.dpreview.com/forums/post/62782179

Stavljao je dosta slika sa P30 PRO i sve su u dosta slozenim uvjetima...koncert, slabo svjetlo, periskopska kamera koja ima dosta zatvorenu blendu i senzor koji je manji od senzora glavne kamere...fotke su mu čudo kada se sve to uzme u obzir.

 anbafakinglivabl

 

kak mu to uspije, naravno osim sto zna fotkat , manual mode i raw format, i onda poslje samo sredi fotku?

 

 

Ove su mozda jos i bolje:

 

https://www.dpreview.com/forums/post/62713468

 

https://www.dpreview.com/forums/post/62727186

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2019 15:53 (ocean77).
6 godina
offline
Kamere u smartfonima- Rasprava

Po meni bi trebalo gledati kvalitetu fotografija u Auto načinu rada. Na taj način se izbjegava individualno namještavanje postavki i samim time prilično različiti rezultati sa istim mobitelima a drugim postavkama. Pixel, S10, P30P na auto okinuti iste objekte i onda vidjeti razlike u fotografijama.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kamere u smartfonima- Rasprava
Zasto bi tako usporedjivali ako to nije puni potencijal?

Pixel ima tu manu da se jedino na to mozes osloniti, a P30 PRO ti nudi da izvuces neusporedivo veci potencijal ako znas sto radis.



P30 PRO ce i u auto postavkama raditi za vecinu odlicne rezultate, usporedive sa onima na Pixelu, ali tko zeli vise moze izvuci puno vise iz PRO mode sto na Pixelu ne moze.



Dodatan problem je sto P30 PRO nije jedna kamera vec 3 pa je vec i tu neusporediv sa Pixelom koji je vise usporediv sa mobitelima iz 2017 ili ranije.
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice