Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

poruka: 19
|
čitano: 12.171
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

U temi HD 6870 se vodi rasprava o isplativosti monitora i koji kupit. Dali u današnje vrijeme kupit Monitor od 23" ili 24" sa FullHD rezolucijom ili neki 1680x1050 rezolucije. Neda mi se tamo spamat po temi u debelom off-u pa bi ovdje mogli malo prebacit prepiranje.

 

Po meni danas se ne isplati uzimat ništa ispod 23", 24" FullHD rezolucije jer je to danas neki standard (naravno, ako korisnik ima financiske mogućnosti u iznosu od kakvih 1700 kuna (karikiram)).

ššššš - možda su u šumi
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.11.2010 11:44 (doktor1).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

1680x1050 je ok rezolucija za 22". Za 23" i 24" 16:10 je 1920x1200, ali su preskupi tako da je isplativije u tom slučaju ići na 16:9. Što se uredskog rada tiće, ionako i pri 16:9 imaš dovoljnu visinu na monitoru od 24".

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
13 godina
protjeran
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Uvijek je bolje imati 16:10 s 1920x1200, no prizvođači nam tiskaju te 16:9 s 1080 pa nema više puno izbora.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

A i neki kažu da je na 16:9 sve sitno, ikone, tekst, bla, bla, ali se ne slažem sa time (a i veličina ikona se može mjenjat...)

 

Donja slika u HD rezoluciji

ššššš - možda su u šumi
Poruka je uređivana zadnji put ned 7.11.2010 11:48 (doktor1).
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Pusti budale neka se vesele, njihovo je kraljevstvo nebesko {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Veća reza = manje fps-a

 

+ trebaš jaku grafičku uvijek kupovat ako hoćeš dobre performanse.

 

Imam 16:10 22" ekran, 1680x1050 reze i sasvim me zadovoljava jest da za filmove nije baš nešto, ali za to imam 42" plazmu.

 

Ekran - igranje i rad

Plazma - igranje (nešto pomoću joysticka tipa SW: TFU 1 i 2, Dirt2, Split Second itd.) + video

 

Tak da je meni super, ako već nemaš moderni televizor onda bolje ići na neko zaokruženije rješenje tj. FULL HD 24+" LCD po mogućnosti non TN.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Downloading High Definiton Video
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Za rad je bolji 16*10 monitor (ili 8*5 ) jer imaš veću radnu površinu (120 točaka više po vertikali), za filmove je bolji 16*9 uz to su u pravilu jeftiniji i nemaš one dvije crte (normala ako je film 16*9 što u pravilu i jest), a ako želiš i igrati ugodnije je na nativnoj rezoluciji a možeš i smanjiti rezoluciju ništa strašno...

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.11.2010 15:38 (lebo1).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija
lebo1 kaže...

Za rad je bolji 16*10 monitor (ili 8*5 ) jer imaš veću radnu površinu (120 točaka više po vertikali), za filmove je bolji 16*9 uz to su u pravilu jeftiniji i nemaš one dvije crte (normala ako je film 16*9 što u pravilu i jest), a ako želiš i igrati ugodnije je na nativnoj rezoluciji a možeš i smanjiti rezoluciju ništa strašno...

Nitko nevoli radit kompromise. Ja rađe spustim detalje nego rezoluciju.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Downloading High Definiton Video
16 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Naravno da spustiš detalje da bi igrao na njegovoj nativno rez. (lcd), ali i ako tada ne bi mogao igrati na toj rez nije strašno je spustiti, u svakom slučaju kupuješ monitor za ono za šta ti treba, a u prethodnoj poruci sam napisao šta je bolje, mislim da se profesionalni grafičari i ini kojima treba veća radna površina 'zgražaju' nad ovim 16*9 monitorima jer imaju manje radnje površine i preplavili su tržište jer su jeftiniji za proizvodnju i sl....

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Evo ovako, kako su stvari krenule oko Božića bi bilo vrijeme da ja kupim novi komp. Posto se 24'' vec nabave za 1300kn pitanje je da li je za FPSigre(cs 1.6 primarno, cod 6,7 sekundarno) preveliko 24''. Kolko traje proces privikavanja na tako velike monitore jer na laptopu mi je trenutno 14, 15 inca. Odem u frenda na 20'' igrat CS ali kod njega je vrlo blizu pa mi je nepregledno malo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija
Hyperion kaže...
lebo1 kaže...

Za rad je bolji 16*10 monitor (ili 8*5 ) jer imaš veću radnu površinu (120 točaka više po vertikali), za filmove je bolji 16*9 uz to su u pravilu jeftiniji i nemaš one dvije crte (normala ako je film 16*9 što u pravilu i jest), a ako želiš i igrati ugodnije je na nativnoj rezoluciji a možeš i smanjiti rezoluciju ništa strašno...

Nitko nevoli radit kompromise. Ja rađe spustim detalje nego rezoluciju.

da li postoji lcd koji može radit na više rezolucija,i na manjima i na najvećoj bez gubitka kvalitete slike?

15 godina
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija
M4X kaže...

da li postoji lcd koji može radit na više rezolucija,i na manjima i na najvećoj bez gubitka kvalitete slike?

Pa lijepo staviš gpu scaling na "maintain aspect ratio" i slika ti se nerazvlači ako je u pitanju manja rezolucija nego se oko nje stvaraju crne trake/linije.

Korisno kod starih igara koje nemogu potegnut preko 1280x1024, no za većinu njih se da naći neka caka na widescreen gaming forumu.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Downloading High Definiton Video
14 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Ovako par pitanja uz moj monitor (inace LG Flatron "2486L")

 

1. Koliko su ti LED monitori traju (u smislu LEDica, odnosno da li je preporucljivo drzati svijetlost na 100%, i ostale "potrosne" spike)

2. Vidim da vecina monitora ima nesto tipa 40 000:1 contrast ratio....ugl sta je to? I koliko je dobro ako je taj broj 200000:1? xD

3. Osjeti li se gdje taj response time? tipa razlike 7 i 2ms?

4. Koliko vidim monitor ima 16, skoro 17mil boja, a vidio sam negdje da ti TN mogu za svaku boju po 8 bita, sta bi znacilo (po meni) da to bas i nije 16mil...ili ne?

5. 16:9....Monitor koristim ugl za svakodnevni rad, za skolu, Autocad, Filmove i igre....Koliko je on preporucljiv za takve stvari?

6. Izazivaju li ti LED veci napor ociju nego "obicni" LCDovi?

7. Ima li moj monitor onaj Dinamic Contrast? Briem da nigdje nemrem nac x)

8. Sta navedeni donosi bolje u odnosu na obicne?

9. Imam DVI kabel 12m od kompa do monitora (jer su oni u razlicitim prostorijama, ne moze bolje :S), pa mi na crnoj boji ima sitne crvene "crtice", ima'l neko rjesenje za to, iako je malo vjerojatno da cu ga drzat blize monitoru

10. Sta bi mi bilo bolje da sam kupio monitor s IPSom? Bilo kojom, koliko vidim ima ih vise

11. Da li je istina ono nesto o "ispranim bojama"....Meni je sve normalno xD?

12. I zadnje i ne manje vazno....Moze li se on IKAKO staviti na zid, koliko vidim nema bas one "rupe", a i malo je zaobljen tako da bi bilo cudno....??

 

Evo pitanja od njaba xD, hvala na odgovorima ako ce se nekome dat, ako ne nema frke, ovo je znatizelja.....;)

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Moje mišljenje je da dok IPS matrice ne pojeftine na prihvatljivu razinu, monitor treba birati po principu čiste isplativosti, dakle 24" + full HD rezolucija + HDMI priključak pa koji proizvođač ima manju cijenu taj je pobjednik. A 16:9 kako kaže kolega smo prisiljeni uzimati pošto su na svakom koraku.

Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

I mene zanima jedan stvar, dakle koliko je sitna slika na FullHD rezoluciji na 22"-nom monitoru?

Budući da uskoro kupujem novi monitor, ako se odlučim za 22" onda će to biti LG W2220P, a ako možda idem na 23" zanima me koliko je to zapravo velik monitor i dali je sadržaj ekrana dovoljno velik s obzirom na FullHD?

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija
godo kaže...

I mene zanima jedan stvar, dakle koliko je sitna slika na FullHD rezoluciji na 22"-nom monitoru?

Budući da uskoro kupujem novi monitor, ako se odlučim za 22" onda će to biti LG W2220P, a ako možda idem na 23" zanima me koliko je to zapravo velik monitor i dali je sadržaj ekrana dovoljno velik s obzirom na FullHD?

dosta sitna slova,bolje 23"+ za full hd rezoluciju

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.12.2010 8:26 (M4X).
16 godina
neaktivan
offline
Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Ako sam iz tekstova s ovog foruma o monitorima dobro shvatio proizvođači monitora više ne proizvode 16:10 monitore?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija
tom kaže...

Ako sam iz tekstova s ovog foruma o monitorima dobro shvatio proizvođači monitora više ne proizvode 16:10 monitore?

šta se tiče tn matrice nađe se pokoji 16:10 ali su rijetki

 

šta se tiče kvalitetnijih matrica tu je više zastupljen 16:10 ali i oni prelazi sve više na 16:9

16 godina
neaktivan
offline
RE: Koji monitor - 16:9 ili 16:10 - diskusija

Pogledao sam na nabava.net imaju samo monitore koji se proizvode još od 2008 znači ništa novijeg, a i tamo samo 1 od 24" i 1 od 26".

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice