LED monitori manje štete vidu od LCD?

poruka: 20
|
čitano: 15.490
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Zdravo

 

Da li je istina da LED monitori manje štete vidu od LCD monitora ?

 

Da budem precizan ,ja trenutno posjedujem ovaj : http://www.lg.com/uk/monitors/lg-E1942C-led-monitor

 

Pošto razmišljam o posljedicama jer mnogo vremena provodim za računarom...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Ne postoji led tv niti led monitori, to je samo marketinški trik proizvođača.

Zadar živi vječno!
15 godina
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Koliko ja znam LED monitor je LCD monitor samo s LED osvjetljenjem...

Moj PC  
15 0 hvala 0
10 godina
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Koliko sam ja citao i informirao se (ja nosim naocale) svaki rad sa racunalom ti zamara oci jer ti rjedje trepcu i postaju ti suhe, naravno i princip rada monitora nije idealan (gdje ti svjetlos dolazi iz monitora a ne kao kod papira da postoji vanjski izvor svjetlosti koji obasjava papir). Zato preporucuju da se svakih 30 min. napravi pauza. A sto se tice vrste monitora ovi danasnji LCD su mila majka spram starih CRT monitora od kojih su me znale gadno peci oci, suziti a i boliti glava.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Najveci problem kod CRT, LCD i plasma monitora je svjetlost koju isijavaju. Isijava se svjetlo jedne,određene valne dužine, a ne u punom spektru, kao prirodni izvori svjetlosti, i neki umjetni(žarulje sa žarnom niti)

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
zeko73 kaže...

Ne postoji led tv niti led monitori, to je samo marketinški trik proizvođača.

Ok ,nisam toliko upucen oko hardware stvari tako da nisam znao ,u svakom slucaju hvala na odgovoru.

16 godina
moderator
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
SHELBY_09 kaže...

Koliko ja znam LED monitor je LCD monitor samo s LED osvjetljenjem...

Tako je. Klasični LCD monitori imaju CCFL pozadinsko osvjetljenje (u osnovi male fluorescentne cijevi).

 

10alex kaže...

Koliko sam ja citao i informirao se (ja nosim naocale) svaki rad sa racunalom ti zamara oci jer ti rjedje trepcu i postaju ti suhe, naravno i princip rada monitora nije idealan (gdje ti svjetlos dolazi iz monitora a ne kao kod papira da postoji vanjski izvor svjetlosti koji obasjava papir).

Nije samo to problem. Općenito dugotrajan rad za kompjuterom je problem jer su naše oči naštimane za gledanje na oko 3 metra udaljenosti, pa fokusiranje na oko pola metra udaljenosti izaziva povećani napor. Tijekom rada za računalom trebalo bi što ćešće pogledati van, u daljinu.

 

Druga stvar je preveliki kontrast ekrana u odnosu na sve ostalo što je čovjeku u vidnome polju, dakle tipično zid iza monitora. Svjetlinu monitora stoga treba prilagoditi osvijetljenosti sobe - po danu jače svjetlo, kad se malo smrači onda bi trebalo zatamniti sliku (iako tu postoji zamka - PWM). Tu si čovjek može pomoći tako da iza monitora stavi svjetiljku koju će uperiti u zid (a koju neće vidjeti jer će ju monitor zaklanjati) - tako će se smanjiti razlika u svjetlini ekrana i onoga iza monitora.

 

10alex kaže...

A sto se tice vrste monitora ovi danasnji LCD su mila majka spram starih CRT monitora od kojih su me znale gadno peci oci, suziti a i boliti glava.

Da, CRT-ovi su bili problem zbog niske frekvencije osvježavanja ekrana. Mnogi ne znaju da i većina LCD-ova treperi (ni ja nisam do prek koji mjesec to znao), iako znatno višom frekvencijom, koja ne ovisi o frekvenciji signala (tipično 60 Hz), kao što je to bio slučaj s CRT monitorima i VGA vezom. Naime, kod LCD monitora se svjetlina slike smanjuje treperenjem (tipično oko 200 Hz u sekundi, odnosno 200 puta se pozadinsko osvjetljenje ugasi i upali) - što je slika tamnija, to je dulje razdoblje mraka. To se naziva PWM. Shodno tome, većina LCD monitora ne treperi kad je slika maksimalno osvijetljenja (ako ste došli na ideju da onda držite monitor na maksimalnoj svjetlini, slijedi upozorenje - vjerojatno će vas glava prije početi boljeti od presvijetle slike, nego od brzotreperave slike).

 

S obzirom da LED ima slabiju perzistenciju (gotovo trenutno se gasi, za razliku od CCFL-a kojem svjetlina postepeno pada do konačnog gašenja) ispada da ako išta onda su LED ekrani lošiji za oči jer je kod njih to treperenje izraženije. Ja recimo imam zanimljiv slučaj - na starom stolnom monitoru s CCFL osvjetljenjem osvjetljenje treperi na 240 Hz, a na godinu dana starom laptopu LED ekran, odnosno njegovo osvjetljenje, treperi na 200 Hz - znači, em su LED-ice po tom pitanju lošije od CCFL-a, em je još i frekvencija osvježavanja niža. Inače na drugom, par mjeseci starom laptopu LED ekran uopće ne treperi - kod njega za smanjivanje svjetline ne koristi se PWM. Tako da... Općenito bi bilo bolje ciljati na monitore/ekrane za koje znate da nemaju PWM.

14 godina
odjavljen
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Nije problem sam pwm, nego idioti koji stave samo 200 hz za frekvenciju, to je meni nepojmljivo. Danas se takve stvari bez problema drajvaju sa 20 khz, ne znam šta ih spriječava, najobičnije ledice, majko mila...

 

Na kraju, i 200 hz bi prošlo da se dobro filtrira, ali na tako maloj frekvenciji to znači velike zavojnice i kondenzatori, na većoj frekvenciji se te komponente dosta smanjuju.

 

Dakle sve u svemu, šrot.

Svi smo mi Mentalist.
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.5.2014 14:16 (Jakovp).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
mbaksa kaže...
 (tipično oko 200 Hz u sekundi, odnosno 200 puta se pozadinsko osvjetljenje ugasi i upali) -

sve stima, samo herc je mjerna jedinica frekvencije, a ista je broj titraja u sekundi :)

16 godina
moderator
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
cickova kaže...
mbaksa kaže...
 (tipično oko 200 Hz u sekundi, odnosno 200 puta se pozadinsko osvjetljenje ugasi i upali) -

sve stima, samo herc je mjerna jedinica frekvencije, a ista je broj titraja u sekundi :)

Lapsus. Očito je da sam brljao po toj rečenici - ovo "u sekundi" je trebalo ići iza "odnosno 200 puta" (dopunjavao sam rečenicu, ali nisam na kraju provjerio što sam doista napisao). Rečenica je dakle trebala glasiti:

 

(tipično oko 200 Hz, odnosno 200 puta u sekundi se pozadinsko osvjetljenje ugasi i upali)

12 godina
neaktivan
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Ovi današnji led monitori su katastrofa, promjenio sam ih 5 i svaki mi je ubijao oći ne mogu radit duže od sat vremena na njima dok sam na starijim lcd ccfl monitorima mogao radit i po 6 sati a da me oći ne peku. Koliko sam uspio shvatit krivica je to što led monitori (barem ovi jeftiniji) rade na niskim frenkvencijama nižim od ccfl monitora.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.5.2014 1:00 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
Shockwave kaže...

Ovi današnji led monitori su katastrofa, promjenio sam ih 5 i svaki mi je ubijao oći ne mogu radit duže od sat vremena na njima dok sam na starijim lcd ccfl monitorima mogao radit i po 6 sati a da me oći ne peku. Koliko sam uspio shvatit krivica je to što led monitori (barem ovi jeftiniji) rade na niskim frenkvencijama nižim od ccfl monitora.

Često rade na nižim frekvencijama (kao što je to recimo kod mene slučaj), ali to ne mora biti pravilo. To može biti jedan od faktora. Veći faktor od toga je vjerojatno slabija perzistencija LED-ica - LED-ice se gase gotovo trenutno - znači, i djeliću sekunde imaš punu svjetlinu i onda odmah u drugom djeliću sekunde totalni mrak, dok je kod CCFL-a taj prelazak blaži. Treći faktor može biti prejako pozadinsko osvjetljenje. Naime, čim je jače pozadinsko osvjetljenje (a LED ekrani su često pretjerano svijetli), jače ćeš ga smanjiti, što znači da će biti dulja "razdoblja mraka" (i shodno tome kraća "razdoblja svjetline"). Tu je i još jedna otegotna okolnost, a to je što LED-ice kroz vrijeme ne gube svjetlinu ili je jako malo gube, dok kod CCFL-a već nakon koji mjesec se vidi osjetan pad svjetline, što za posljedicu ima posvjetljavanje monitora i samim tim skraćivanja razdoblja mraka. Ljudi su se inače jako žalili na prve MacBook Proe s LED-icama - kod njih je bio problem taj da je ekran treperio i na maksimalnoj svjetlini, jer su LED-ice pozadinskog svjetla bile pre-prejake, što znači da je kod imalo jačeg zatamnjenja da razdoblja mraka bila izrazito dugačka. Kad su ljudi počeli vraćati MacBookove Apple se opametio i prestao koristiti PWM, ako sam dobro upućen.

16 godina
neaktivan
offline
LED monitori manje štete vidu od LCD ?

A kad ja kažem da me od novog asusa (X750JB) boli glava nakon sat i pol do dva sata gledanja u ekran, a u stari PRO50N (F5) sam mogao gledat 5-6 sati bez problema, onda me ljudi čudno gledaju i kažu da sa mnom nešto nije u redu. 

 

Znači - staviti što slabije osvjetljenje ili ostaviti visoko osvjetljenje i istovremeno osvijetliti zid iza nekom lampom?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
Val kaže...

A kad ja kažem da me od novog asusa (X750JB) boli glava nakon sat i pol do dva sata gledanja u ekran, a u stari PRO50N (F5) sam mogao gledat 5-6 sati bez problema, onda me ljudi čudno gledaju i kažu da sa mnom nešto nije u redu.

Pogledao sam snimku tog tvog novog Asusa na YouTubeu - i na snimci u ekran treperi što je siguran znak da koristi PWM. Vidio sam snimku i tvog starog laptopa i njemu ekran snimljen s kamerom ne treperi, što može značiti da ne koristi PWM, ali i ne mora, jer neke kamere to treperenje mogu eliminirati.

 

Val kaže...

Znači - staviti što slabije osvjetljenje ili ostaviti visoko osvjetljenje i istovremeno osvijetliti zid iza nekom lampom?

Visoko osvjetljenje! Ne čak visoko, nego ako ne želiš da treperi, trebaš osvjetljenje staviti na maksimum i onda naravno dovoljno osvijetliti zid kako ti ekran ne bi bio presvijetao. Imaš i još jednu drugu opciju - da si softverski smanjiš svjetlinu ekrana, znači u driverima grafičke kartice. To ti onda znači slabiji kontrast, ali eto - tako ti ekran ne bi treperio, a ujedno ti ne bi bio presvijetao.

 

 

Inače, kad bi stavio slabije osvjetljenje ekrana, time bi samo pogoršao problem jer bi treperenje bilo izraženije!

13 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
mbaksa kaže...
Val kaže...
Val kaže...

Inače, kad bi stavio slabije osvjetljenje ekrana, time bi samo pogoršao problem jer bi treperenje bilo izraženije!

Ovo "osvjetljenje" se misli na brightness na samom monitoru? Ja ga imam smanjeno dosta, na nekih 30%, jel ne volim da mi blješti monitor al nisam primjetio treperenje odnosno opterečenje na oči.

Ja sam novi vozač s malo radnog staža, široka mi kola a uska garaža...
16 godina
moderator
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
Zekat kaže...
Ovo "osvjetljenje" se misli na brightness na samom monitoru?

Tako je. Brightness na samom monitoru regulira jačinu pozadinskog osvjetljenja.

 

Zekat kaže...
Ja ga imam smanjeno dosta, na nekih 30%, jel ne volim da mi blješti monitor al nisam primjetio treperenje odnosno opterečenje na oči.

Nisu svi ljudi jednako osjetljivi na treperenje - nekima to uopće ne smeta. Ujedno, možda tvoj monitor ni ne koristi PWM, odnosno možda mu uopće ne treperi pozadinsko osvjetljenje.

11 godina
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Kako naj jednostavnije prepoznati koji monitor ne koristi PWM odnosno ne treperi pozadinsko osvijetljenje? 

11 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
roby27 kaže...

Kako naj jednostavnije prepoznati koji monitor ne koristi PWM odnosno ne treperi pozadinsko osvijetljenje? 

Pozdrav

Pa najlakse ti je snimati foticem ili kamerom pa se vide crte prekida ili staviti ventilator nakakav ispred vide se prekidi na lopaticama ili jednostavno ruku rasirenih prstiju ili bilo sto staviti ispred ekrana i brzo mahati vide se prekidi ali dosta slabije nego ovim drugim metodama. Ima i naprednija metoda s osciloskopom koji mjeri i frevenciju tocnu ali oni koji imaju osciloskop to vec i sami znaju pa o tome necu. Monitora bez PWM-a nema mnogo tako da su svi popisani na tft central stranici evo link http://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm . Svi ostali lcd monitori trepere neki manje neki vise ovisno o jacini i tipu pozadinskog osvjetljenja.

 

Edit

Mala digresija diglo mi zivac vidim djeli se td masovno (ne meni u ovom slucaju ali ce ih bit dosta nakon sto ovaj dodatak postu napisem) izgleda da na forumu ima brdo budala koji svoju glupost i neznanje izrazavaju kroz td umjesto da repliciraju. Valjda i sami shvacaju da argumenata nemaju i da bi u raspravi bili pokopani razumijevanjem i znanjem, tako da im je uvodjenjem td-a dan alat da svoju frustraciju i nemoc ublaze davanjem palca dolje. Gore kolega forumas zeko73 pokusava objasniti ocito maloumnicima da led monitori ne postoje ( vrsta pozadinskog osvjetljenja a ne tip matrice), ali budale imaju sada alat osvete za sve ono sto ne pase u njihove uske poglede i umove koji gutaju reklame kao cokoladu. Meni se cini gledajuci mladju ekipu da idemo putem filma Idiocracy (iako ni sam nisam nesto puno stariji).  Ovaj alat tj td je ocito lose osmisljen i u svrsi psihologije mase koja ako cemo iskreno je prosjecna i zatupljena. I bez replike izrazis misljenje to je raj za idiote i usrance. A vidim i kolega forumas mbaksa pokusava detaljno objasniti problematiku i dobiva za to konstantno td strasno. Navalite ekipa palca dolje bez replike  td-ovima po meni bit cu pocascen jer vise ti td govore o vama i vasoj inteligeciji nego o meni.

Over an out.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.6.2014 2:55 (nikidr).
14 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?
nikidr kaže...
roby27 kaže...

Kako naj jednostavnije prepoznati koji monitor ne koristi PWM odnosno ne treperi pozadinsko osvijetljenje? 

Pozdrav

Pa najlakse ti je snimati foticem ili kamerom pa se vide crte prekida ili staviti ventilator nakakav ispred vide se prekidi na lopaticama ili jednostavno ruku rasirenih prstiju ili bilo sto staviti ispred ekrana i brzo mahati vide se prekidi ali dosta slabije nego ovim drugim metodama. Ima i naprednija metoda s osciloskopom koji mjeri i frevenciju tocnu ali oni koji imaju osciloskop to vec i sami znaju pa o tome necu. Monitora bez PWM-a nema mnogo tako da su svi popisani na tft central stranici evo link http://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm . Svi ostali lcd monitori trepere neki manje neki vise ovisno o jacini i tipu pozadinskog osvjetljenja.

 

Edit

Mala digresija diglo mi zivac vidim djeli se td masovno (ne meni u ovom slucaju ali ce ih bit dosta nakon sto ovaj dodatak postu napisem) izgleda da na forumu ima brdo budala koji svoju glupost i neznanje izrazavaju kroz td umjesto da repliciraju. Valjda i sami shvacaju da argumenata nemaju i da bi u raspravi bili pokopani razumijevanjem i znanjem, tako da im je uvodjenjem td-a dan alat da svoju frustraciju i nemoc ublaze davanjem palca dolje. Gore kolega forumas zeko73 pokusava objasniti ocito maloumnicima da led monitori ne postoje ( vrsta pozadinskog osvjetljenja a ne tip matrice), ali budale imaju sada alat osvete za sve ono sto ne pase u njihove uske poglede i umove koji gutaju reklame kao cokoladu. Meni se cini gledajuci mladju ekipu da idemo putem filma Idiocracy (iako ni sam nisam nesto puno stariji).  Ovaj alat tj td je ocito lose osmisljen i u svrsi psihologije mase koja ako cemo iskreno je prosjecna i zatupljena. I bez replike izrazis misljenje to je raj za idiote i usrance. A vidim i kolega forumas mbaksa pokusava detaljno objasniti problematiku i dobiva za to konstantno td strasno. Navalite ekipa palca dolje bez replike  td-ovima po meni bit cu pocascen jer vise ti td govore o vama i vasoj inteligeciji nego o meni.

Over an out.

Vjerojatno mu daju td jer postoje LED ekrani, ta tehnologija se koristi za jako velike "panele", npr. na igralistima za nogomet i sl.

 

PWM se jako lagano da vidjet verikalnom crtom koja prolazi horizontalno po ekranu, ako je "ghost" crte pun/gladak onda nema pwm, ako je iscrtkan, kao da ima vise crta, onda ima; ima negdje site s tim testom.

Sposral bum ti se na gelender i vkral kobasice. Gotovo je konju zmuzgani. // 4820K@4.6GHz // 6GB DDR3 // R9 280X // Ereboss // Silencio 652
11 godina
neaktivan
offline
Re: LED monitori manje štete vidu od LCD ?

Ok to sto ti govoris stoji i meni je poznato da postoje rbg led paneli na stadionima, trgovackim centrima itd.. ali ovdje je ocito bilo govora o kvazi "led monitorima i tv-ima" jer se spominje marketing istih, a koliko je meni poznato pravi led ekrani ne reklamiraju se nigdje jer imaju vrlo malo i specificno trziste. Osim tek nadolazecih oleda koji je u neku ruku podvrsta led ekrana s organskim ledicama nema komercijalnih ekrana vecih dimenzija led tehnologije (mobitele oled ne racunam) namjenjenih kucnim korisnicima (osim par medicinskih oleda i tv-a preskupih odnedavno), a sve ostalo je kao sto kolega forumas kaze marketing. Ako je to bio razlog td-ova preporucujem onima koju lupaju td malo vise citanja s razumijevanjem, iako nisam siguran da je to razlog. Iskreno mislim da vecina koja lupa td niti zna za prave led ekrane velikih dimenzija za javnu upotrebu niti razumiju tehnologiju prikaza, a ni o cemu se govori nego nasjeli na marketing. Opcenito td opcija pokazuje koliko ima ljudi koji brzo ocijenjuju nesto prije nego su proucili materiju i shvatili o cemu se radi i zato je po meni suvisna i stetna.

Ovaj gore rant je bio upucen ne samo ovom slucaju nego rastucoj pojavi na forumu da kada se pred ljude iznese nesto sto ne shvacaju i nisu upoznati s tematikom automatski pucaju td sto je po meni jadno i smijesno.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice